ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,261 έως 7,275 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #412095

    Kostas wrote:
    Τα tordo το κανουνε αυτο πολυ τακτικα… Επειδη τα ριχνει ο κολητος εδω και 6-7 σεζον το εχει παθει απειρες φορες.. Το εχω παθει και εγω σε beretta 390 – baikal poze – beretta A400…. Aν το βάλεις ξανα το σκαει κανονικα…

    μπορεις να γραψεις τελικα καλε μου φιλε , ωστε να μαθαινουν και μερικοι , ποιας εταιριας καλυκα εχουν τα φυσιγγια που γραφεις οτι προκαλουν αφλογιστιες ? μηπως ειναι Nobel Sport ? μηπως ο φιλος που εγραψε οτι κατηγορω τους παντες και τα παντα , πρεπει να καταπιει την γλωσσα του και να προσεχει τι λεει ?

    νομπελ σπορτ ειναι δημητρη ….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #412107

    Δημητρης Benelli wrote:

    Kostas wrote:
    Τα tordo το κανουνε αυτο πολυ τακτικα… Επειδη τα ριχνει ο κολητος εδω και 6-7 σεζον το εχει παθει απειρες φορες.. Το εχω παθει και εγω σε beretta 390 – baikal poze – beretta A400…. Aν το βάλεις ξανα το σκαει κανονικα…

    μπορεις να γραψεις τελικα καλε μου φιλε , ωστε να μαθαινουν και μερικοι , ποιας εταιριας καλυκα εχουν τα φυσιγγια που γραφεις οτι προκαλουν αφλογιστιες ? μηπως ειναι Nobel Sport ? μηπως ο φιλος που εγραψε οτι κατηγορω τους παντες και τα παντα , πρεπει να καταπιει την γλωσσα του και να προσεχει τι λεει ?

    Δεν δημοσιοποιουν την εταιρια υπαρχει π.μ.γιατι καραδοκουν τα Δικαστηρια? φιλικα….

    ………….ΤΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠ” ΤΟ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥ ΣΟΥ΄ ………………
    ΄ Σοφοκλης.
    ….ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑΥΡΟ,ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΓΑΪΔΑΡΟ, ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΒΛΑΚΑ………. .

    Δημητρης Benelli wrote:

    Kostas wrote:
    Τα tordo το κανουνε αυτο πολυ τακτικα… Επειδη τα ριχνει ο κολητος εδω και 6-7 σεζον το εχει παθει απειρες φορες.. Το εχω παθει και εγω σε beretta 390 – baikal poze – beretta A400…. Aν το βάλεις ξανα το σκαει κανονικα…

    μπορεις να γραψεις τελικα καλε μου φιλε , ωστε να μαθαινουν και μερικοι , ποιας εταιριας καλυκα εχουν τα φυσιγγια που γραφεις οτι προκαλουν αφλογιστιες ? μηπως ειναι Nobel Sport ? μηπως ο φιλος που εγραψε οτι κατηγορω τους παντες και τα παντα , πρεπει να καταπιει την γλωσσα του και να προσεχει τι λεει ?

    Δεν δημοσιοποιουν την εταιρια υπαρχει π.μ.γιατι καραδοκουν τα Δικαστηρια? φιλικα….

    ………….ΤΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠ” ΤΟ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥ ΣΟΥ΄ ………………
    ΄ Σοφοκλης.
    ….ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑΥΡΟ,ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΓΑΪΔΑΡΟ, ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΒΛΑΚΑ………. .

    ξαφνικα η ορθογραφια σου εγινε τελεια , αλλαξε ο τροπος γραφης σου , προχθες με  κατηγορησες αδικα , σημερα παλι με απειλεις δημοσια , προσεξε λοιπον εσυ , γιατι τα δικαστηρια καραδοκουν για ολους μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #412111

    Με αλλα φυσιγγια δεν εχω προβλημα.Τελος παντων η θα τα δωσω πουθενα η θα τα ριξω του χρονου με το δικαννο

    Πρίν τα δώσεις αλλού  κάνε μια  χάρη στον εαυτό σου  με μια προσπάθεια ακόμα  αφού όμως πρώτα καθαρίσεις ΚΑΛΑ το όπλο σου.  Καλό καθάρισμα σημαίνει  επίμονο τρίψιμο της κάννης με την μπρούτζινη βούρτσα και  το κατάλληλο καθαριστικό που θα διαλύσει και τα πλαστικά κατάλοιπα των συγκεντρωτήρων  (αυτά που μαζεύονται σαν  “αόρατο”  στρώμα πάνω στην εσωτερική επιφάνεια της κάννης και τείνουν να βουλώνουν τις τρύπες διαφυγής των αερίων στο μηχανισμό), αποσυναρμολόγηση και καλό καθάρισμα της βάσης του όπλου και της σκανδαλοθήκης  (εκεί θα προσέξεις μήπως υπάρχουν ξένα σώματα  μέσα στο μηχανισμό ή άν κάποιο εξάρτημα “χορεύει” ή λασκάρισε).  Όταν τα κάνεις όλα αυτά ξαναδοκίμασε  να ρίξεις τα ίδια φυσίγγια π.χ. σε ένα σκοπευτήριο (δοκιμαστικά).  Άν το πρόβλημα επιμένει  βάλ’ τα στην άκρη για το δίκαννο όπως λές  ή ότι άλλο νομίζεις.  Άν ήμουν στην θέση σου πάντως  θα πήγαινα το όπλο μου σε έναν οπλουργό για έλεγχο (ελατηρίων & λοιπών εξαρτημάτων).  Τα TORDO της Lambro δεν είναι φυσίγγια  σκοπευτηρίου για trap ή skeet  με 24 γραμμάρια σκάγια – η ονομαστική τους γόμωση  είναι  32 γραμμάρια  και οι μέγιστες πιέσεις που αποδίδουν (πάντα κατά τα λεγόμενα της κατασκευάστριας εταιρείας) είναι στα  650 BARS.  Μια περίπτωση που είναι πιθανή  αφορά  την ελαττωματική  γόμωση  κάποιας παρτίδας  ή την αποθήκευση των φυσιγγίων σε περιβάλλον που επέφερε αλλοίωση της σύστασης της πυρίτιδας  (άν μιλάμε για παλιά φυσίγγια)  οπότε η απόδοσή τους εμφανίζεται μειωμένη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    elvas1 στις #412269

    Με τα  Tordo #7 δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Το αντίθετο Θα έλεγα, τουλάχιστον όσον αφορά ταχύτητες και πιέσεις.

     

    Λευτέρης

    http://www.europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #412308

    Θα ήθελα τη γνώμη των συναδέλφων για τα φυσίγγια της NOBEL SPORT τα SIPE.Επειδή εχώ παλιά κουτιά του ίδιου τύπου(αγορά

    του 2005) στα τελευταία κυνήγια μου με καινούρια παρτίδα SIPE τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά,σε τέτοιο βαθμό που να αρχίσω να αναθεωρώ την άποψή μου για την αποτελεσματικότητά τους (πολλά πουλιά αν όχι όλα καταματωμένα και ζωντανά-αναφέρομαι στις τσίχλες) .Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει άποψη επί του θέματος;

    Υ.Γ. Τα φυσίγγια από την παλιά παρτίδα κυριολεκτικά “ξυρίζουν”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #412311

    Ξέχασα να αναφέρω ότι πάνω στο πλαστικό του κάλυκα υπήρχε σταμπαρισμένο μέσα σε τετράγωνο η ένδειξη(αρχικά) AF.

    Μου έκανε εντύπωση γιατί στις παλιές παρτίδες δεν αναγράφεται κάτι τέτοιο. Ξέρει κάποιος τι σημαίνουν αυτά τα αρχικά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #412313

    To ιδιο ακριβως φαινομενο ειχα παρατηρησει και γω παλιοτερα (2007-2008) οταν χρειαστηκε να αγορασω κουτα φυσιγγια. Πολλες τραυματισμενες, και αδικαιολογητες αστοχιες. Δεν ξερω αν φταιγαν τα φυσιγγια ή εγω, πιθανολογω οτι εγω δεν εριχνα σωστα. Παρολα αυτα, τα εριξα και δε χρειαστηκε να ξαναπαρω. Με φιλο που τα ριξαμε στο πινακα, απογοητευτηκαμε απο τις κατανομες που ειδαμε, και παρολο που τα εριχνε φανατικα, γυρισε σε αλλη μαρκα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #414280

    καλησπερα παιδια πια καινουργια φυσιγγακια δοκιμασατε την κυνηγετικη χρονια που μας περασε?πια σας αρεσαν και πια σας απογοητευσαν?εγω φετος δοκιμασα τις nsi τα s4 και ηταν παρα πολυ καλα  και τα πελοπς τα 30γρ και 31γρ για την τσιχλουλα ηταν μια χαρα με csb1 μεσα.ακομα δοκιμασα απο φιλο που μου τα εφερε απο την νεα μακρη[γεια σου μακη!] τα μπεκιαρη με psb1 μεσα στα 31γρ και αυτα ηταν καλα φυσιγγια και τιμια.τωρα αυτα που δεν μου αρεσαν ηταν τιςnsi sipe 32 ηταν πολυ δυνατα και θελουν πολυ κρυο για να δουλεψουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #414284

    εγω φιλε Σταθη ξεκινησα την χρονια με τα οκ νςι 31 γραμ.και ενω ειμουν ευχαριστημενος (μαλακο φυσιγγι, επαιρνα πουλια σε δυσκολες βολες) εκανα την διαπιστωση οτι περισσοτερα απο τα μισα πουλια ηταν ζωντανα.

    γυρναω λοιπον στα αριστον και απογοητευτηκα πληρως.κατι  εχουν αλλαξει φετος.

    συνεχιζω με α1 σπεσιαλε νουμ 7.πολυ ευχαριστημενος.και παω και αγοραζω και 8 αρια, και 9 αρια απο αυτα.

    στο τελος της χρονιας δοκιμαζω ξανα τα οκ και πηγαιναν καλυτερα απο τι στην αρχη με την ζεστη.

    γενικα παντως δεν βαζω σκοτουρες στο κεφαλι μου.αν νομιζω οτι ενα φυσιγγι παει καλα το συνεχιζω, αν οχι το αλλαζω  και δεν ψαχνω το γιατι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    jimtsakan στις #414299

    Εγώ φέτος δοκίμασα αρκετά μεγάλη ποικιλία και γενικά οι επιλογές ήταν όλες καλές:

    1. Στόκας S32 άριστο χειμώνα-καλοκαίρι τα είχα πάρει από πρατήριο Σεπτέμβριο

    2. Στόκας 34 gr καλό ελαφρύ λάκτισμα 7-8 νούμερο πολύ καλό

    3. Στόκας 32 gr δυστυχώς δεν τράβηξε καθόλου

    4. Στόκας Ballader εξαιρετικό με 3*** τσοκ

    5. Στόκας Διασποράς πολύ καλό Αύγουστο το χρησιμοποίησα

    6. 3A semimagnum no3 πάπιες κορυφή

    7. Lambro magnum no2 φοβερή διάτρηση

    8. Beretta 36 gr εξαιρετικό στις φάσσες no6

    9. Trust 36-34 gr φυσίγγια έκπληξη για την τιμή τους ισάξια των Beretta

    10. Beretta 32 gr SS SPEED κλωτσάει όσο το 34 του Στόκα αλλά θανατηφόρο

    11. Β&P 36-34 gr πολύ ευχαριστημένος ειδικά στο χαμηλό λάκτισμα

     

    όπλα beretta AL390 και Browning Citori

    Να είμαστε καλά και του χρόνου!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #414321

    καλησπερα! φετος δεν ειχα χρονο για δοκιμες  δοκιμασα καποια 31-32 γρ και δεν τραβουσαν..δεν βρηκα και το RC 32 που χρησιμοποιω παντα στην τσιχλα..και μετα απο μια τυχαια δοκιμη με πυρκαλ super 36gr νουμερο 9 εμεινα εκπληκτος..ακαριαια σκοτωματα κοντα-μακρια…βασικο για μενα τα ακαριαια σκοτωματα γιατι δεν εχω σκυλο και πολλες φορες χανω τις ζωντανες με αποτελεσμα να εκνευριζομαι και να χαλαει ολο το κυνηγι μου..ετσι συνεχισα ,στα τελευταια κυνηγια που εκανα,με πυρκαλ super και πηρα 90 τσιχλες με αυτα,ελαχιστες απο αυτες ζωντανες,και ελαχιστες χαμενες..ειναι πολλα γραμμαρια για τσιχλες, ξερω οτι ειναι λαθος,αλλα ειχα αποτελεσμα και χαρηκα τουφεκιες μ αυτα..οπλο franchi 612 light 61 ποντους 4 αστρα τσοκ,σε πολυ πυκνα μερη εβαζα και μουφα..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #414418

    Φέτος για άλλη μια χρονιά

    -Euromix 31gr ν.8-9 … θαυμάσια τόσο σε καρτέρι τσίχλας όσο και περπατητό σε όλες τις αποστάσεις.

    -Pyrkal 32gr ν.8 … εξαιρετικά σε καρτέρι τσίχλας και περπατητό. Καθόλου ευχαριστημένος με το ν.9, αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω. Σαν να έριχνα άλλο φυσίγγι τελείως.

    -Pyrkal Super 36gr ν.5-6 … εξαιρετικά θανατηφόρο σε μεγάλα παπιά και μακρινές αποστάσεις.

    -Lambro διαποράς 35γρ ν.7 κίτρινο… δεν με ενθουσίασε, σε πολύ πρωινό και προχωρημένο σούρουπο στα παπιά.

    Όπλο Urica 2, 71cm

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #414688

    Άντε να γράψω και εγω τις εντυπώσεις μου..Δοκίμασα μεγάλη γκάμα..

    -Κλασικά τα ΠΥΡΚΑΛ τα μαύρα σε ν.7 τις πιο πολλές φορές μου πάνε καλά αυτα τα φυσίγγια αλλά οταν βγάζει έχει ήλιο και ζέστη έχω κάτι ζωντανά.

    -Euromix θα συμφωνήσω με τον Γιώργο στο πάνω ποστ.

    -Β&P classic ν.8-9 εντάξει πολύ καλό φυσίγγι με άφησε ικανοποιημένο.

    -Β&P F2 classic απλά φονικό φυσίγγι στα 34 gr..Παίζει με ν.6-7 να είσαι καλυμένος για όλα τα φτερωτά.

    -SIPE ν.9 για λίγη ζέστη με νοτιά είναι ότι πρέπει.

    -Oscar Gold μαύρο 32gr ίσως οτι καλύτερο έριξα και φέτος (γιατί τα χα δοκιμάσει και πέρσυ) .1 κούτα έχει κλείσει ηδη για του χρόνου.

    -Α1 speciale καλό φυσίγγι αλλά και αυτό θέλει κρύο.

    -ΜΠΕΚΙΑΡΗ στα 31gr μου το πρότεινε φίλος έριξα μισή κούτα για την τιμή τους πολύ καλά αν εξαιρέσουμε μόνο οτι μάτωναν τα πουλιά.

    -Τέλος κλείνω με 2 φασσοφύσιγγα τα οποία πέρνω κάθε χρόνο..Βιτurbo και Colombachio της B&P πολύ ευχαριστημένος..

    Σίγουρα ξεχνάω κάποια αν θυμηθώ κάτι θα ξαναεπανέλθω.

     

    Ερώτηση..Ποίο ειναι κατα την γνώμη σας τo πιο γρήγορο φυσιγγι στα 28gr?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #414719

    ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΠΟΛΥ STO KYNHGI Κ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΞΕΧΩΡΙΣΑ ΤΟ BITURBO 38, Β&Ρ MYTHOS 37 GR KAI TO F2 CLASSIC… ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ TΡΙΑ, ΤΑ ΕΡΙΞΑ ΣΕ ΧΟΝΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ…

    ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ NSI GM3 FAST…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #414873

    Ποίο ειναι κατα την γνώμη σας τo πιο γρήγορο φυσιγγι στα 28gr?

    Το Saga.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,261 έως 7,275 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων