ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #57532


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 05 Mάϊος 2005


    Γειά και χαρά σας, μιά και μιλάμε για φυσίγγια έχει δοκιμάσει κανείς τα RIO ROYAL τα μαύρα στα 36 γραμμάρια?


    [/indent]ΤΑ ΕΧΩ ΣΕ ΔΥΟ ΝΟΥΜΕΡΑ 4,6. ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ 4αρια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΦΑΙΡΙΚΑ ΣΚΑΓΙΑ & ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ 35-38 ΜΕΤΡΩΝ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ -ΜΕΤΑ ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΝ-,ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΤΣΟΚ Π.Χ 70% ΣΤΟ ΦΟΥΛ η 10/10! ΤΑ 6αρια ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ ΣΦΑΙΡΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ! ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΩΣ ΠΩΣ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥΣ (ΙΣΠΑΝΙΑ) Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 3,25 ΓΙΑ ΤΟ 4αρι & 2,75 ΣΤΟ 6αρι !   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #339797

    Χρήστο, εσύ τελικά με τι κυνηγάς τα υδρόβια; ‘Εχεις κατασταλάξει σε κάτι;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #57535

    ΦΙΛΕ ΛΕΩΝΙΔΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΗΣΙΟ ΠΡΩΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΤΑ WINCHESTER 43γραμμαριων 4Ν ΑΜΕΡΙΚΗΣ (ΑΝ & ΣΤΟ ΝΕΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟ 18,5) ΟΠΩΣ κ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΠΩΝΥΜΙΑΣ ΜΕ 40γραμμαρια! ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΣΕ ΥΠΟΛΗΨΗ ΤΑ ΝΙΚΕΛ ΤΗΣ Β&P MIA & ΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΔΟΚΙΜΗ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ 79,5% ΣΤΑ 36,5ΜΕΤΡΑ! ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΤΑ Ν&S ΠΟΥ ΕΚΤΙΜΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΣΕ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟ ΑΝΕΜΟ(ΑΡΓΕΙ ΤΟ ΚΥΑΘΙΟ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ!) ΚΑΘΩΣ κ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΚΡΟΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ!  ΟΛΑ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΡΕΥΣΤΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ κ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ,ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΤΗΣ ΠΥΚΝΗΣ,ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ,ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ!   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #57561

    Μιά ματιά που έριξα στο internet είδα ότι πολλοί Αμερικάνοι για υδρόβια χρησιμοποιούν τα Fiochi, εγώ τα χρησιμοποιούσα παλιά για το φλόμπερ που είχα με πολύ καλά αποτελέσματα, τα έχεδι δοκιμάσει κανείς?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #57562

    Ένας φίλος (παποκυνηγός) χρησιμοποιεί τα 66βολα της Fiochi, επιχαλκωμένα 35 γραμμάρια και ορκίζεται σε αυτά για χήνες. Εγώ όταν τα είχα δοκιμάσει στο χαρτί τα είχα βρει απογοητευτικά.  Βέβαια, άλλο χαρτί κι άλλο κυνήγι, και φυσικά κάθε όπλο γουστάρει κι άλλα πράγματα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #57581

    Συμφωνώ για τα αποτελέσματα διαφορετικά φένονται στο χαρτί και διαφορετικά είναι πολλές φορές στο κυνήγι. Αχ θα αναστενάξουν οι κουρούνες και οι καρακάξες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #57597


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 09 Mάϊος 2005


    Μιά ματιά που έριξα στο internet είδα ότι πολλοί Αμερικάνοι για υδρόβια χρησιμοποιούν τα Fiochi, εγώ τα χρησιμοποιούσα παλιά για το φλόμπερ που είχα με πολύ καλά αποτελέσματα, τα έχεδι δοκιμάσει κανείς?


    [/indent]ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ κ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΑ ΣΕΜΙ-ΜΑΓΚΝΟΥΜ ΣΕ ΑΥΛΟ 18,5 ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ.Η ΧΑΡΤΟΔΟΚΙΜΗ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΓΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΣΕ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΙ κ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΩΝ 36,5 ΜΕΤΡΩΝ ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΥΠΕΡΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ! ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ= ΤΟΤΕ ΕΚΑΜΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΣΕ ΚΥΚΛΟ 76 ΕΚΑΤ. ΜΕ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑΝ 50 ΕΚΑΤ. ΕΚΑΜΑ ΜΙΑ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ & ΕΙΧΑ ΕΝΑΝ ΑΡΙΘΜΟ ΑΠΟ 0,1 ΜΕΧΡΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ 6. ΤΑ FIOCCHI ΕΦΤΑΝΑΝ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 5 ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ & ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ! ΥΠΟΨΗΝ ΠΩΣ ΔΥΟ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΑ 76 ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΤΑ 50. ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ ΣΤΑ 36-39 ΜΕΤΡΑ κ ΤΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΚΟΜΗ! ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ κ ΣΕ ΠΕΡΙΣΥΝΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΕΠΙ ΧΑΡΤΟΥ ΣΕ ΑΛΛΟ ΟΠΛΟ ΜΕ ΑΥΛΟ 18,4 ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΑΚΙ ΕΛΑΜΨΕ! ΑΠΛΑ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΜΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΛΗΘΕΥΕΙ! ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΜΙΑ & ΤΟ ΕΡΙΧΝΑ ΜΕ ΟΠΛΟ 2,700γραμ.   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #57638

    ΑΠΛΑ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΜΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΛΗΘΕΥΕΙ! 

     

    Χρήστο έτσι είναι κατά πάσα πιθανότητα. Το λέω γιατί φίλος οπλοπώλης έφερνε όλους τους τύπους της μάρκας αυτής και τώρα δυσκολεύετε πολύ να βρει. Όπως επίσης έφερνε και κάλυκες από την ίδια μάρκα όπου τώρα δεν μπορεί να βρει καθόλου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #57639

    Πάντως το επίσημο site της εταιρίας δηλώνει ότι υπάρχει αντιπρόσωπος νομίζω κάπου στα Ιλίσια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #57652

    Mάλλον έχετε δίκιο, προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικός και δεν το σήκωνε κανείς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    SHEED στις #57764

    παιδια εχει δοκιμάσει κανείς τα alfa game 40 gr ?σε δοκιμες που εχω κανει σε κυκλο 76εκ  με *** 18.3 αυλο νουμερο 6 το φυσιγγι αυτο μου δινει μ.ο 76%.σε δοκιμες στο κυνηγι (κυριως παπια) εχω αριστα αποτελεσματα σε μακρινες αποστασεις κ χωρις σφιχτοτερο τσοκ.τα ιδια κ καλυτερα αποτελεσματα ειχα παλιοτερα με το alfa game magnum 48 gr που δυστυχως δεν κατασκευαζεται πλεον.παρολα αυτα πιστευω οτι η Α0 που γεμιζονται αυτα τα φυσιγια (τωρα γεμιζονται κ με jk3)για μακρινες αποστασεις ειναι φοβερη ή την πηγαινει το οπλο μου (crio).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #57769

    Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και είναι και φθηνό φυσίγγι, αυτά στην Αθήνα εκτός από Πειραιά γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να τα βρούμε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #339860


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από shotgun στίς 08 Mάϊος 2005


    ΦΙΛΕ ΛΕΩΝΙΔΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΗΣΙΟ ΠΡΩΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΤΑ WINCHESTER 43γραμμαριων 4Ν ΑΜΕΡΙΚΗΣ (ΑΝ & ΣΤΟ ΝΕΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟ 18,5) ΟΠΩΣ κ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΠΩΝΥΜΙΑΣ ΜΕ 40γραμμαρια!

    Τα έχεις δοκιμάσει σε χαρτί ή και σε θήραμα; Ρωτάω γιατί τα ιταλικά Winchester δεν τα έχω και σε πολύ υπόληψη.

    ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΣΕ ΥΠΟΛΗΨΗ ΤΑ ΝΙΚΕΛ ΤΗΣ Β&P MIA & ΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΔΟΚΙΜΗ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ 79,5% ΣΤΑ 36,5ΜΕΤΡΑ! ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΤΑ Ν&S ΠΟΥ ΕΚΤΙΜΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΣΕ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟ ΑΝΕΜΟ(ΑΡΓΕΙ ΤΟ ΚΥΑΘΙΟ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ!) ΚΑΘΩΣ κ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΚΡΟΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ! 

    Και πάλι, η επιφύλαξη αυτή είναι από δοκιμές ή έχεις απλά ακούσει για προβλήματα; Σε ρωτάω γιατί εγώ προσωπικά αδυνατώ να βρω φυσίγγι της κλάσης του NOBEL SPORT σε αυτήν την κατηγορία τιμής. Μιλάω για τα φυσίγγια της που είναι γεμισμένα με TECNA. Τόσο στο χαρτί όσο και στην πράξη με έχουν αφήσει απόλυτα ευχαριστημένο.

    Φέτος μάλλιστα, λέω να δουλέψω τρία φυσίγγια από την σειρά Special Collection. Το Cotturnice με 37 γρ. Νο 6/7 μαλλινόταπα για το ξημέρωμα και το σούρουπο, και για ημερήσιο, τα Colombo 37 γρ. Νο 5 και Anatra 40 γρ. Νο 4. Ξέρω ότι σαν προδιαγραφές (πυρίτιδα, συγκεντρωτήρας, καψύλι κλπ.) είναι ίδια με φθηνότερα φυσίγγια της Nobel, αλλά έχω διαπιστώσει μεγαλύτερη προσοχή στην λεπτομέρεια σ’ αυτήν την σειρά, κυρίως στην ορθότητα των νουμέρων και στην ποιότητα και ομοιομορφία των σκαγιών.

    Επίσης, πολύ χρήσιμη είναι και η δυνατότητα του να κωδικοποιείς τα διαφορετικά φυσίγγια με το χρώμα, κάτι που είναι πολύ εύκολο με τα Special Collection, καθώς κάθε τύπος έχει και άλλο χρώμα. Μέχρι στιγμής πάντως στις δοκιμές, έχουν δείξει πολύ ωραία πράγματα. 

    ΟΛΑ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΡΕΥΣΤΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ κ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ,ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΤΗΣ ΠΥΚΝΗΣ,ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ,ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ!   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ! 


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #57849

     Το Cotturnice με 37 γρ. Νο 6/7 μαλλινόταπα για το ξημέρωμα και το σούρουπο

     Σε τι θηραμα Λεωνιδα;

     Εχω πολυ καλα αποτελεσματα με τα Wing, No 8, ξημερωμα και σουρουπο, στα τρυγονια. Ακριβο φυσιγγι, αλλα τα αξιζει τα λεφτα του.  

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #57850

      Εχουμε μιά ένδειξη περίπου για την τιμή της σειράς special collection?

    Περνάνε τόσο χαμηλά το πρωί ώστε να χρησιμοποιούνται φυσίγγια με μαλινόταπες?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων