ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,891 έως 7,905 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #448880

    φίλε gun7171 και ΜΠΕΦ… τι φυσίγγια να παίρνω για τις τσίχλες τώρα έχω πάρει τα διασποράς τα μπερέττα τα 34άρια είναι καλα??? και απο μαλλινόταπα ποια είναι τα καλύτερα??

    εγω φιλε μου ποιο παλια που εριχνα διασπορας ειχα καταληξει στα πυρκαλ 32γρ και στα ροτβαιλ του δορκα 34 γρ με τα ροτβαιλ ειχα παρει και πολεσ φασες αλλα θελουν προσκοπευση τα πυρκαλ ειναι πολη ποιο γρηγορα και θυμαμε ενα απογευματινο σε τσιχλας στα δερβενοχωρια εμεινα απο 3α που εριχνα και εριξα ρυρκαλ διασπορας 4 τσιχλες που περασαν επεσαν και οι 4 ξερες σε ολες τοις αποστασεις αλλα εχουν 8 ευρο και βγαζει ακομα η πυρκαλ γιατι λενε οτι παει για φουντο και γενικα ακουσα οτι δεν θα ξαναγεμισουν κυνιγετικα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #448883

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>spirosbaikal wrote:</div>
    φίλε gun7171 και ΜΠΕΦ… τι φυσίγγια να παίρνω για τις τσίχλες τώρα έχω πάρει τα διασποράς τα μπερέττα τα 34άρια είναι καλα??? και απο μαλλινόταπα ποια είναι τα καλύτερα??

    απο μαλινοταπα πολυ καλα ειναι τα 2001 traditional της δορκας ουτε διασπορας ουτε τιποτα παρε αυτα σε νο9 σημαδευε και λιγο και εισαι ενταξει………

    Απο τα καλυτερα φυσηγγια που εχω ρειξει!!!! Σε όλα τα θυραματα!
    Ορτυκι (No 9) το δουλευω σχεδον αποκλειστικα, και οταν είχε και τα 28γρ ηταν ακομα καλυτερα.
    Μπεκατσα (No 8-9) για δευτερο τριτο μαζι με τα feltro του Lambro
    Περδικα (No 7) το βάζω πρωτο
    Τσιχλα (No 9) το βαζω στα πρωινα και στο απογεματινο αργα το απογεμα. Αλλα ο πατερας που τα δουλευει σχεδον αποκλειστικά εχει πάρει και πουλιά πολυ μακρινα.

    Καποια στιγμη το Κυνηγεσια και Κυνοφιλία ειχε κάνει ενα benchmark σε ελληνικα φυσηγγια στο Birmigham και θυμάμαι οτι το 2001 είχε εξαιρετική απόδοση!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449007

    καλημερα! το πυρκαλ διασπορας 32γρ ηταν φοβερο φυσιγγι! μερικα απο τα καλυτερα σκοπευτικα κυνηγια τσιχλας τα εχω κανει μ αυτο το φυσιγγι,κυνηγια που θα μου μεινουν αξεχαστα..το χρησιμοποιουσα σε περπατητα τσιχλας σε μερη που οι τσιχλες πεταγονται απο τα 10 -25 μετρα συνηθως, με 4 αστρα και παντα σε ΝΟΥΜΕΡΟ 10..απλα πιστευω οτι ειναι ημιδιασπορας καθως κοβει αρκετα μακρια για διασπορας,ισως αυτο οφειλετε στον τυπο του πιστονιου που ειναι σταυρος στη μεση με προστατευτικα πτερυγια..πολυ καλο,κατα την γνωμη μου παντα, ειναι και το ροτβαιλ 34 διασπορας του Δορκα,αλλα οχι τοσο καλο οσο το πυρκαλ..παντως εχουν την ιδια βυσματωση..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #449009

    Χρησιμοποιεί κανείς το 2001 Παραδοσιακό της ΔΟΡΚΑΣ με οπλο με αυλό 18,7 και αν ναι τι αποτελέσματα έχει ??? Το ρωτάω γιατί επειδή έχει μόνο μάλλινη τάπα χωρίς πλαστικό εμφρακτήρα ίσως να έχει ένα θέμα στα όπλα με διευρυμένους αυλούς ?.?.?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    Giorgos στις #449058

    Χρησιμοποιεί κανείς το 2001 Παραδοσιακό της ΔΟΡΚΑΣ με οπλο με αυλό 18,7 και αν ναι τι αποτελέσματα έχει ??? Το ρωτάω γιατί επειδή έχει μόνο μάλλινη τάπα χωρίς πλαστικό εμφρακτήρα ίσως να έχει ένα θέμα στα όπλα με διευρυμένους αυλούς ?.?.?

    Φιλε Μενιο δουλευω πρωτη χρονια μιας κ εψαχνα καιρο συνδυασμο για κυνηγι φερμας με 18,7 το super felt της nsi μετα απο παροτρυνση συναδελφου σε αλλη σελιδα του φορουμ το οποιο ειναι κ αυτο μονο με μαλλινη ταπα κ δουλευει αψογα κ με 4 κ με 5 αστρα στα 15-20 μετρα αρα του Δορκα θα δουλευει αντιστοιχα!Παντως απο δοκιμες που εκανα σε αρκετα μαλλινοταπα κ διασπορας διαπιστωσα οτι στις παραπανω αποστασεις κ με τα παραπανω τσοκ εβαζα στο χαρτονι 1,5χ1,5 κ την ταπα κ απο κατανομη στα μαλλινοταπα σφιχτη κ στα διασπορας ανεξελεγκτη!Ολα καλα με τους διευρυμενους αυλους αλλα εχουν ιδιαιτεροτητες στα φυσιγγια τελικα!Το οπλο ειναι browning 66cm αν τυχει να εχεις το ιδιο κ αν το δοκιμασεις ενημερωσε με να το εχω στο νου μου να το δοκιμασω κ αυτο το φυσιγγι στο κυνηγι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    Gio στις #449063

    καλησπερα… παιδια,,,,biturbo 38 η b&p winter 38

    κι εμενα με ενδιαφερει αυτη η συγκρηση.οποιος γνωριζει ασ μασ πει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    ανδρεας123 στις #449199

    super pyrcal η super caccia..???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    ανδρεας123 στις #449200

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>giorgos 391 wrote:</div>
    καλησπερα… παιδια,,,,biturbo 38 η b&p winter 38

    κι εμενα με ενδιαφερει αυτη η συγκρηση.οποιος γνωριζει ασ μασ πει

    biturbo 36 εχω δοκιμασει,ενα πολυ καλο φισιγγι αλλα για κρυα κατω απο 5 βαθμους…το niturbo 38 δεν το εχω ρηξει…παντος για το winter 38 εξισου καλο φισιγγι για κρυες μερες το εχω δοκιμασει ειναι δολοφονικο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #449201

    super pyrcal η super caccia..???

    super caccia με διαφορα ανδρεα κοβει πολυ μακρυτερα μιας και εχει συγκεντρωτηρα κλειστο ποτηρακι. τα πυρκαλ μου φαινονται πολυ αργα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #449202

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Gio wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>giorgos 391 wrote:</div><br>
    καλησπερα… παιδια,,,,biturbo 38 η b&p winter 38

    κι εμενα με ενδιαφερει αυτη η συγκρηση.οποιος γνωριζει ασ μασ πει

    biturbo 36 εχω δοκιμασει,ενα πολυ καλο φισιγγι αλλα για κρυα κατω απο 5 βαθμους…το niturbo 38 δεν το εχω ρηξει…παντος για το winter 38 εξισου καλο φισιγγι για κρυες μερες το εχω δοκιμασει ειναι δολοφονικο…

    το B&P WINTER δε μου αρεσε καθολου στη φασσα και στο παππι αργο και ολα τα πουλια ζωντανα. καλυτερο το condor του δορκα. και αυτα εδω τα οποια παρελαβα σημερα 6 κουτια.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    ανδρεας123 στις #449204

    και εμενα το caccia με τραβαει…θα παω να παρω να τα δοκιμασω…ευχαριστω λεφτερι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449236

    Καλησπερα!! Για οσους χρησιμοποιουν φυσιγγια με πιστονι,αποσπωμενου πατου( πατεντα NSI).π.χ super caccia 38gr,να εχουν υποψιν τους οτι η τουφεκια κλεινει αρκετα,μπορει και ενα τσοκ..ειναι συγκεντρωτικα λογω βυσματωσης.αρα αν παμε σε ενα καρτερι,που πριν βαζαμε 2 αστρα με αλλα φυσιγγια,εγω προσωπικα με τα super caccia θα εβαζα 3 αστρα.προσωπικα παντα δεν θα εβαζα τσοκ μεγαλυτερο απο 3 αστρα με αυτα τα φυσιγγια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #449237

    καλησπέρα παιδιά.. τα φυσίγγια της FIOCCHI τα cheap weekend τα ξέρει κανείς??? μπορεί να μου πει αν είναι καλά η όχι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    shooter_gr στις #449238

    καλησπέρα παιδιά.. τα φυσίγγια της FIOCCHI τα cheap weekend τα ξέρει κανείς??? μπορεί να μου πει αν είναι καλά η όχι?

    Δεν είναι της FIOCCHI. Είναι κάποιου από την Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.. Άλλα φυσίγγια του που χα δοκιμάσει από αυτόν δεν με ικανοποίησαν και είναι και ακριβά απ’ ότι θυμαμαι.

    Τα φυσίγγια της FIOCCHI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    ανδρεας123 στις #449239

    Καλησπερα!! Για οσους χρησιμοποιουν φυσιγγια με πιστονι,αποσπωμενου πατου( πατεντα NSI).π.χ super caccia 38gr,να εχουν υποψιν τους οτι η τουφεκια κλεινει αρκετα,μπορει και ενα τσοκ..ειναι συγκεντρωτικα λογω βυσματωσης.αρα αν παμε σε ενα καρτερι,που πριν βαζαμε 2 αστρα με αλλα φυσιγγια,εγω προσωπικα με τα super caccia θα εβαζα 3 αστρα.προσωπικα παντα δεν θα εβαζα τσοκ μεγαλυτερο απο 3 αστρα με αυτα τα φυσιγγια..

    ευχαριστω φιλος για την συμβουλη αν και κυνηγαω με 3αρι τσοκ αλλα αυτες τις μερες ειχα 2αρι οποτε αυριο που θα δοκιμασω τα caccia θα βαλω το 3αρι ξανα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,891 έως 7,905 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων