ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,921 έως 7,935 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449317

    Γιαννη και καπνα σας ευχαριστω.
    Η πρωτη με την δευτερη κατανομη δεν εχουν διαφορα ειναι πολυ καλες. Οποιοδηποτε θηραμα ικανο να καταβληθει με Νο 9.5, εαν βρεθει μεσα στον κυκλο (οποιασδηποτε κατανομης) θα παρει σκαγια.
    πιστευω οτι ειναι πολυ καλο να βλεπουμε αυτες τις εικονες και το τι κανουν στα 25 μετρα 24 γραμμαρια και με κυλινδρο τσοκ
    στο τρυγονι εριχνα τον σεπτεμβρη με 28 γρ ονομαστικης διαμετρου 2,37


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449318

    Πιο καλα τα εξηγησε ο kapnas..απο προσωπικη εμπειρια θα πω οτι εβαζα σε μακρινα πιατα στο sporting,το δευτερο φυσιγγι 24γρ Ν7.5 τραποφυσεκο δηλαδη..δεν το εβαζα και πρωτο γιατι φοβομουν μην μου κανει εμπλοκη το αυτογεμες..εκανα πραγματικα πολυ καλα σπασιματα στα 35 μετρα..και πραγματικα εκει καταλαβα τις δυνατοτητες σε επιπεδο κατανομης των τραποφυσεκων..και φετος στο sporting το ιδιο θα κανω πρωτο 28γρ νουμερο 8 δευτερο 24γρ νουμερο 7.5..παντως αν εβαζα στο κυνηγι 24 γρ νουμερο 9.5 για βολες απο 10-30 σε ταιχλες περπατητο θα εβαζα 4 η 5 αστρα στην πρωτη κανη και 0,35 (3,5 αστρα στην αλλη).σε αυτογεμες θα εβαζα 4 αστρα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449321

    Επισης πιστευω οτι το φυσιγγι δεν το κανουν τα γραμμαρια,αλλα η ποιοτητα κατασκευης,η καλη αναλογια των υλικων του, η καλη ποιοτητα των σκαγιων του.και ειναι στοιχεια που το εχουν ειδικα τα σκοπευτικα φυσιγγια επειδη για ενα δισκο παιζονται πολλα χρηματα..το θεμα αμφιβολιας μου οσον αφορα τα σκοπευτικα φυσιγγια ειναι οτι εχουν μελετηθει για αψυχο στοχο και οχι για ζωντανο θηραμα, δηλαδη ναι μεν μπορει να εχουν αριστη κατανομη να σπανε το δισκακι αλλα απο θεμα φονικοτητας σε ζωντανο στοχο που θα φαει 3-4-5 σκαγια τι γινετε;; Παντως οι τουφεκιες στο sporting στα 35 μετρα και 24γρ ηταν το κατι αλλο και μονο με τα RC 1 33gr νουμερο 8 εκανα αναλογες τουφεκιες σε τετοιες αποστασεις..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449322

    στο τραπ με τι τσοκ ριχνεις? φανταζομαι με πολυ κλειστο
    τα φυσιγγια τραπ δουλευουν με 3 αστρα και πανω η μηπως εξασθενει πολυ η κατανομη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449323

    Στο trap ριχνουν με 2 και 1 αστρο συνηθως και παντα πανω απο 2 αστρα,δηλαδη μπορεις να δεις και οπλα full-ful..δεν εχω κανει δοκιμη σε πινακα με τραποφυσεκο και 3 αστρα,αλλα απο το σκοπευτηριο που ειχα ριξει μερικα σε μακρινα δισκακια μια χαρα πηγαιναν με 3 αστρα.μου εδιναν την εντυπωση πολυ συγκεντρωτικων φυσιγγιων..περυσι που ριχναμε πουλες στο sporting με τον μεχρι και περυσι κατοχο του Πανελληνιου ρεκορ στο trap,εριχνε στο sporting με 2 αστρα και 1 αστρο με perazzi και 75 ποντους κανη και καπνιζανε σχεδον ολα τα πιατα εκανε 23-24 συνεχεια..μου ελεγε Γιαννη βαζε κλειστα τσοκ μαθε να παιζεις με κλειστα τσοκ..κατι θα ηξερε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449324

    πιστευω πως η συμβουλη που σου εδωσε αυτος ο τρομερα εμπειρος κυριος οπως λες, αναφερεται σε χρηστες που ηδη κατεχουν την σκοπευση μεχρι ενα αρκετα καλο σημειο και κλεινοντας τα τσοκ μαθαινουν να γινοντε καλυτεροι
    εαν αυτη την συμβουλη την δωσεις σε καποιον αρχαριο για παραδειγμα τοτε θα απογοητευθει παρα πολυ και θα λειτουργησει αναποδα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #449325

    το θεμα αμφιβολιας μου οσον αφορα τα σκοπευτικα φυσιγγια ειναι οτι εχουν μελετηθει για αψυχο στοχο και οχι για ζωντανο θηραμα, δηλαδη ναι μεν μπορει να εχουν αριστη κατανομη να σπανε το δισκακι αλλα απο θεμα φονικοτητας σε ζωντανο στοχο που θα φαει 3-4-5 σκαγια τι γινετε;;

    Ξεχνάς πιθανόν ΤΟ παραπάνω αντιμόνιο που έχουν ορισμένα σκοπευτικά φυσίγγια… που στην παρούσα φάση μονο θετικά έχει παρα αρνητικά στο να καταβάλεις πιο ακαριαία το θήραμα… φυσίγγια που έχουν μελετηθεί με ένα σκάγι .. να σπάει το δίσκο για να παρθεί το χρυσό μην το φοβάσαι.. είναι πολλα τα λεφτα Αρι για να ρισκάρουν κυρος και αλλα πολλά για λίγο πιο κάτω ποιοτικά φυσίγγια… μην ξεχνάτε ότι ημερησίως ρίχνονται εκατοντάδες χιλιάδες από δαυτα… αν ήταν κατι σκάρτο θα το είχαν σουτάρει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449326

    Μακαρι kapnas να ειναι φονικα στο κυνηγι.γιατι απο ποιοτητα σιγουρα την εχουν.και ο ενδοιασμος ο δικος μου θα λυθει μονο με δοκιμη στο κυνηγι.το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να ριξω 24γρ με το αυτογεμες που εχω κανει εμπλοκες.28 ριχνει,αλλα και παλι δεν Βρισκεις ευκολα 9αρια που θελω για τσιχλες.εχω βαλει στο ματι τα νεα σειρα 5 του Λαμπρου που ειναι 28γρ και με 5% αντιμονιο..να δουμε αν μπορεσω να τα ριξω και στο κυνηγι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #449354

    Μακαρι kapnas να ειναι φονικα στο κυνηγι.γιατι απο ποιοτητα σιγουρα την εχουν.και ο ενδοιασμος ο δικος μου θα λυθει μονο με δοκιμη στο κυνηγι.το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να ριξω 24γρ με το αυτογεμες που εχω κανει εμπλοκες.28 ριχνει,αλλα και παλι δεν Βρισκεις ευκολα 9αρια που θελω για τσιχλες.εχω βαλει στο ματι τα νεα σειρα 5 του Λαμπρου που ειναι 28γρ και με 5% αντιμονιο..να δουμε αν μπορεσω να τα ριξω και στο κυνηγι..

    μακαρι να είναι φονικα ? το θεμα ειναι θα παει η τουφεκια φιλε στο πουλι ? αυτό είναι το μεγαλο θεμα , και δυστυχως παρα πολλοι κυνυγοι η δεν θελουν η δεν μπορουν να το καταλαβουν , να ξερεις ένα βασικο πραγμα , οσο πιο σκληρα σκαγια εχει το φυσιγγι τοσο πιο συγκεντρωτικο είναι , οσο πιο συγκεντρωτικο είναι στα χερια ενός σωστου σε μετρα κυνυγου είναι φονιας , στα χερια ενός κυνυγου με οπλο αλλα νταλων θα είναι απελπισια , και μετα τι θα φταιει ? μα φυσικα το φυσιγγι , υπαρχει κατι άλλο ?????? οσο αφορα το σκητ που εγραψε καποιος φιλος μετα από ένα σημειο παυει να εχει σημασια το τσοκαρισμα του οπλου , αν δεν εισαι κεντρο κλαφτα χαραλαμπε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449358

    Δημητρη συμφωνο σε αυτο που λες, το σημαντικοτερο ειναι κατα 99 % να εισαι πανω στον στοχο, ωστοσο πολυ σημαντικο ειναι να εχεις μια καταλληλη κατανομη μεσω του τσοκ
    δεν γινεται στα 15 μετρα να εχεις εξτρα φουλ , γιατι και πανω στον στοχο να εισαι με την διαμετρο της κατανομης 10-20 εκατοστα δεξια-αριστερα να εισαι δεν πετυχαινεςι τιποτα
    αντιστοιχα στα 40 μετρα δεν ριχνεις με κυλιδνρο γιατι απλουστατα ο στοχος περνα μεσα απο τα σκαγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #449362

    Στο skeet απο 3-4 μετρα μεχρι 22-24 το ανωτερο.και το skeet τσοκ που βαζουν ειναι 0,1-0,15..το τσοκ skeet#1 εννοω γιατι στην δευτερη κανη καμια φορα βαζουν και skeet#2,skeet#3 που ειναι πιο κλειστα λιγο..

    skeet 3??????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    Gio στις #449371

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,,,,ΕΝΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΦΥΣΙΓΚΙ ΑΠΟ 36 ΕΩΣ 42 ΓΡ…..ΣΕ 4 ΝΟΥΜΕΡΟ…ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ…ΓΙΑ ΛΑΓΟ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ….ΟΠΛΟ 391 OPTIMA

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449377

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Γιαννης-Χανια wrote:</div>
    Στο skeet απο 3-4 μετρα μεχρι 22-24 το ανωτερο.και το skeet τσοκ που βαζουν ειναι 0,1-0,15..το τσοκ skeet#1 εννοω γιατι στην δευτερη κανη καμια φορα βαζουν και skeet#2,skeet#3 που ειναι πιο κλειστα λιγο..

    skeet 3??????
    [/quote
    καλησπερα! εχεις δικιο Ray skeet#3 δεν υπαρχει αλλα υπαρχει improved(βελτιωμενο) skeet που εκ παραδρομης εγω εγραψα skeet#3…οι παραλλαγες στο τσοκ skeet ειναι το skeet#1 τα skeet#2 και improved skeet ,και οι συσφιξεις αυτες κυμαινονται απο 0,15 μεχρι 0.35 και 0.40…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #449383

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,,,,ΕΝΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΦΥΣΙΓΚΙ ΑΠΟ 36 ΕΩΣ 42 ΓΡ…..ΣΕ 4 ΝΟΥΜΕΡΟ…ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ…ΓΙΑ ΛΑΓΟ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ….ΟΠΛΟ 391 OPTIMA

    φιλε καλε , γρηγορο δυνατο , 36 εως 42 γρ σκαγια και … φθηνο , δυστυχως δεν γινεται , αν κυνυγουσα λαγο και ειχα το οπλο που εχεις , τα μονα φυσίγγια που θα αγοραζα θα ηταν Remington η Wincester

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #449384

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,,,,ΕΝΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΦΥΣΙΓΚΙ ΑΠΟ 36 ΕΩΣ 42 ΓΡ…..ΣΕ 4 ΝΟΥΜΕΡΟ…ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ…ΓΙΑ ΛΑΓΟ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ….ΟΠΛΟ 391 OPTIMA

    φιλε καλε , γρηγορο δυνατο , 36 εως 42 γρ σκαγια και … φθηνο , δυστυχως δεν γινεται , αν κυνυγουσα λαγο και ειχα το οπλο που εχεις , τα μονα φυσίγγια που θα αγοραζα θα ηταν Remington η Wincester

    Δημητρη συμφωνο σε αυτο που λες, το σημαντικοτερο ειναι κατα 99 % να εισαι πανω στον στοχο, ωστοσο πολυ σημαντικο ειναι να εχεις μια καταλληλη κατανομη μεσω του τσοκ<br>
    δεν γινεται στα 15 μετρα να εχεις εξτρα φουλ , γιατι και πανω στον στοχο να εισαι με την διαμετρο της κατανομης 10-20 εκατοστα δεξια-αριστερα να εισαι δεν πετυχαινεςι τιποτα<br>
    αντιστοιχα στα 40 μετρα δεν ριχνεις με κυλιδνρο γιατι απλουστατα ο στοχος περνα μεσα απο τα σκαγια

    δεν γινεται στα 15 μ με xfull ? ποιος το λεει αυτό ? και στα 15 και στα 10 μ και στα 50 , παντου και παντα xfull , μην το σκέφτεσαι δοκιμασε το και θα με θυμηθεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,921 έως 7,935 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων