ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,071 έως 8,085 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #452450

    Σε ευχαριστω Tsakalos! Τα 28 τα ριχνει και εμενα ανετα..απλα λεω μηπως ειναι πολυ μαλακο το alectoris 28 και να εχουν προβλημα των αεριων..franchi 612 εχω και εγω σωστα το ειπες μονο που ειναι η light με το συστημα reverpress..ελαφρως διαφοροποιημενο απο το variopress..την αλλη βδομαδα θα παραλαβω και μια 612 sporting 76 ποντους κανη με porting εργοστασιακο..

    ακου γιαννο η δικια μου ρεμ 1187 εκανε 2 εμπλοκες με τα αλεκτορις 28 γι αυτο και τα εριξα με το δικανο.σαν φυσιγκι ειναι αξιολογοτατο.ο ιδιος ο κατασκευαστης τους σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι του μου ειπε οτι θα εχω θεμα με την καραμπινα και μου προτεινε γι αυτη τα 32 η 33 γραμμαρια τα οποια επισης ειναι φοβερα φυσιγκια τοσο που σκεφτομαι να αντικαταστησω τα λαμπρο καφε που ριχνω 20 χρονια τωρα γιατι ειναι και 2 ευρω φτηνοτερα.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #452532

    Σήμερα πήρα για δοκιμή στο βάλτο (με τέτοιο καιρό όμως να δούμε πότε θα γίνει 🙂 ) τα C7 perfecta semi magnum 42γρ No5. Τα έχει δοκιμάσει κανείς; Παλιότερα τα είχα δουλέψει σε 34γρ και η Urika μου τα έπαιζε μια χαρά. Ποια τα χαρακτηριστικά της C7;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #452670

    καλησπερα, ποια η γνωημη σας για τα ideal 30 gr της πυρκαλ? απο πιεσεις-ασφαλεια πως πανε? ακουω κατι κουφα πραγματα περι τουτου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #452672

    καλησπερα, ποια η γνωημη σας για τα ideal 30 gr της πυρκαλ? απο πιεσεις-ασφαλεια πως πανε? ακουω κατι κουφα πραγματα περι τουτου

    Καλησπέρα δεν ξέρω το τι έχεις ακούσει για το ideal..εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι τα έριχνα για 8 χρόνια και ειδικότερα στη τσίχλα ήταν φαρμάκι σκέτο.. αλλά και αναντικατάστατο .. τα σταμάτησα λόγο ότι η τιμή τους είχε πάρει την ανοίουσα .. ο μόνος λόγος.. για όλα τα αλλά ήμουν παραπάνω από ευχαριστημένος .. μαλακότατο σε επίπεδα φλόμπερ.. θα το έλεγα όχι και παρα πολύ γρήγορο.. άλλωστε αυτό δεν είναι και το ζητούμενο σε ένα κυνηγητικό φυσίγγι. Φιλότιμο φυσίγγι και αρκετά σταθερό θα το χαρακτήριζα όλα αυτά τα χρόνια που το έριχνα ..ειδικότερα δε αυτό που μου έκανε εντύπωση και το κράτησα είναι ότι έκανε σε συνδυασμό με τα συνήθως 2 άστρα που ρίχνω εγώ παρα μα παρα πολύ καλά σκοτώματα.. κάτι ματωμένα κάτι κυνηγητά μέσα στα πουρνάρια κάτι κοψωφτερες και αλλά τέτοια δεν υπήρχαν. ..τώρα για το θέμα πιέσεων και ασφαλειας ..αλλα και αφλογιστίας εγώ δεν είχα ούτε μια στραβή .. αλλά ούτε ένα άσκαστο καψούλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #452675

    δεν ξερω για αυτο ρωταω, μου φανηκε περιεργο ,30 γρ και επικινδυνο? ισως να τα μπερδεψαν με αλλα
    σκεφτομαι για μελλοντικη αγορα ποσοτητας, επειδη ριχνω συνεχεια 30 γρ και επεσα πανω στο συγκεκριμενο φυσιγγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #452677

    δεν ξερω για αυτο ρωταω, μου φανηκε περιεργο ,30 γρ και επικινδυνο? ισως να τα μπερδεψαν με αλλα
    σκεφτομαι για μελλοντικη αγορα ποσοτητας, επειδη ριχνω συνεχεια 30 γρ και επεσα πανω στο συγκεκριμενο φυσιγγι

    Εγώ δεν θα τα άλλαζα .. του το είχα βρει και ήμουν παρα πολύ ικανοποιημένος.. αλλα βλέπεις ξύπνησαν απότομα όλοι τους και ζητούν την Άρτα και τα Γιάννενα σε τιμές .. πριν προβείς σε οτιδήποτε πάρε κάνα δυο κουτιά και ριχτά μπορεί με τον τρόπο που ρίχνεις και όλα τα αλλά να μην σου κάνουν… μην τα φορτωθείς αδίκως

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    zas στις #452679

    Μια χαρα φυσιγγι ειναι το ideal, εχω ριξει καμια δεκαρια κουτακια μεχρι στιγμης φετος και δεν ειχα κανενα προβλημα. δοκιμες σε χαρτι που εκανα στα 30 μετρα με ****και***αστρα μου εδωσαν πολυ καλες κατανομες.το μονο προβλημα οπως λεει και ο φιλος kapnas ειναι η λιγο τσιμπημενη τιμη τους σε σχεση με αλλα 30-αρια.Αν εσαι απο Αθηνα και σε βολευει περνα απο το πρατηριο, εγω απο εκει τα περνω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #452681

    οκ παιδες ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    ngkaraz στις #452683

    ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΑΙΚΑΛ SP τη γνωμη εχετε για τα SIPE φυσιγγια ψαχνωμε εχω δοκιμασει πολλα πουλια ματωμενα 28 γραμ 31 32 33 ενα και να καιει χειμωνα καλοκαιρι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    94
    Vasilis Pap στις #452702

    ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΑΙΚΑΛ SP τη γνωμη εχετε για τα SIPE φυσιγγια ψαχνωμε εχω δοκιμασει πολλα πουλια ματωμενα 28 γραμ 31 32 33 ενα και να καιει χειμωνα καλοκαιρι

    Στο baikal δοκίμασε τα Lambro Sporting. Στις τσίχλες έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με τσοκ 4 και 3.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    ngkaraz στις #452709

    ΤΟ SIPE κανει για υγρασια κρυο και ζεστη;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    94
    Vasilis Pap στις #452773

    Bασιλη ποσες εμπλοκες σου εκανε στο κουτι?Μηπως βαραγες σε μεγαλες αποστασεις τα πουλια?<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες.

    http://youtu.be/N08cUql8YTo

    http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    </div>

    Στα 25 φυσίγγια έκανε 4 ή 5 φορές εμπλοκή.

    Οι αποστάσεις είναι οι κλασσικές του περπατητού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #452777

    ποια η γνωημη σας για τα ideal 30 gr της πυρκαλ?

    Nα πώ και γώ δυό λόγια για τα Ideal….
    Πάρα πολύ καλό φυσίγγι …εφέτος το χρησιμοποιώ από τον Αύγουστο μέχρι τώρα με πολύ καλά αποτελέσματα …συμφωνώ απόλυτα στη περιγραφή με το Γιώργο[Kapnas].
    Oμως,τα φετεινά φυσίγγια μου παρουσίασαν το εξής πρόβλημα….
    Οταν τα έριχνα με την καραμπίνα Fabarm έφευγε ο πάφυλας από το πλαστικό μέρος του κάλυκα,έμενε κάπου ανάμεσα στη γλώσσα και το κλείστρο….οπότε εμπλοκή.
    Το πλαστικό μέρος του κάλυκα άλλες φορές έβγαινε κανονικά ,άλλες φορές έμενε μέσ’τη θαλάμη….
    Δέν ξέρω άν είναι πρόβλημα του όπλου ή του φυσιγγίου….συνεχίζω και τα ρίχνω κανονικά με τα δίκανα και με πολύ καλά αποτελέσματα χωρίς να ”διαμελίζεται”ο κάλυκας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #452785

    οutlander..<P>ακου γιαννο η δικια μου ρεμ 1187 εκανε 2 εμπλοκες με τα αλεκτορις 28 γι αυτο και τα εριξα με το δικανο.σαν φυσιγκι ειναι αξιολογοτατο.ο ιδιος ο κατασκευαστης τους σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι του μου ειπε οτι θα εχω θεμα με την καραμπινα και μου προτεινε γι αυτη τα 32 η 33 γραμμαρια τα οποια επισης ειναι φοβερα φυσιγκια τοσο που σκεφτομαι να αντικαταστησω τα λαμπρο καφε που ριχνω 20 χρονια τωρα γιατι ειναι και 2 ευρω φτηνοτερα.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ</P>[/quote]
    Καλημέρα φίλε.Είμαι και εγώ φίλος και αποκλειστικός χρήστης της 1187. με 66 πόντους κάννη και τσοκ IM CL στην τσίχλα. Λοιπόν εγώ στην Κεφαλονιά τις γιορτές χρησιμοποίησα με μεγάλη επιτυχία στις καιρικές συνθήκες του νησιού (Υγρασία – ζέστη), τα sipe 32gr που εισάγει ο Alectoris.www.romanamunizioni.it/ Kίτρινος κάλυκας και αν μπεις στο σάιτ έχει και άλλα φυσίγγια. Όχι δεν είμαι ξενομανής αλλά οι Ιταλοί με ικανοποιούν στα φυσίγγια τους και δεν με έχουν προδόσει ποτέ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #452795

    Nα πώ και γώ δυό λόγια για τα Ideal….
    Πάρα πολύ καλό φυσίγγι …εφέτος το χρησιμοποιώ από τον Αύγουστο μέχρι τώρα με πολύ καλά αποτελέσματα …συμφωνώ απόλυτα στη περιγραφή με το Γιώργο[Kapnas].
    Oμως,τα φετεινά φυσίγγια μου παρουσίασαν το εξής πρόβλημα….
    Οταν τα έριχνα με την καραμπίνα Fabarm έφευγε ο πάφυλας από το πλαστικό μέρος του κάλυκα,έμενε κάπου ανάμεσα στη γλώσσα και το κλείστρο….οπότε εμπλοκή.
    Το πλαστικό μέρος του κάλυκα άλλες φορές έβγαινε κανονικά ,άλλες φορές έμενε μέσ’τη θαλάμη….
    Δέν ξέρω άν είναι πρόβλημα του όπλου ή του φυσιγγίου….συνεχίζω και τα ρίχνω κανονικά με τα δίκανα και με πολύ καλά αποτελέσματα χωρίς να »διαμελίζεται»ο κάλυκας.

    Φίλε Τάκη, τα Ideal έχουν χαμηλό πάφυλα 7-8 χιλιοστών, έτσι δεν είναι? Πιστεύω ότι εκεί οφείλεται το πρόβλημα. Έχουν αναφερθεί κι άλλες φορές προβλήματα με φυσίγγια με τέτοιο πάφυλα (π.χ. SIPE της NSI). Προσωπικά δεν μου έχει τύχει να αποχωριστεί το μέταλλο από το πλαστικό, όμως μου έχουν συμβεί εμπλοκές με τέτοιου είδους κάλυκες (π.χ. με Cheddite drago sporting) στην καραμπίνα μου Mossberg 9200. Δηλ. μισοβγαίνει ο κάλυκας από τη θαλάμη, και σταματά εκεί ενώ το κλείστρο ολοκληρώνει τη διαδρομή του, με αποτέλεσμα επιστρέφοντας μπροστά να μπλοκάρει με το νέο φυσίγγι που ανεβάζει η γλώσσα. Αυτό το έχω δει στο σκοπευτήριο αρκετές φορές και με άλλες καραμπίνες. Αποκλείοντας άλλες πιθανές αιτίες, έχω καταλήξει στην εξής “διάγνωση”:
    Πιστεύω ότι ο κάλυκας, μισοβγαίνοντας από τη θαλάμη, στρεβλώνει (κάμπτεται) ελαφρά προς τα αριστερά, όπως τον σέρνει ο εξολκέας από τη δεξιά μεριά, με αποτέλεσμα το «νύχι» του εξολκέα να καβαλάει τη στεφάνη και να τον αφήνει εκεί. Και αυτό λόγω του χαμηλού μετάλλου (και του μαλακού πλαστικού που έχουν συνήθως οι ευρωπαϊκοί κάλυκες), ενώ οι κάλυκες με ψηλό μέταλλο είναι πιο άκαμπτοι. Σε αυτή την κάμψη του κάλυκα πιστεύω ότι οφείλεται και ο αποχωρισμός μετάλλου – πλαστικού που συμβαίνει καμιά φορά, ειδικά μάλιστα αν ο πάφυλας έχει διογκωθεί κάπως, από αυξημένες πιέσεις του φυσιγγίου, ή είναι από κατασκευής χαμηλής ποιότητας.
    Γι’ αυτό πιστεύω ότι καλό είναι να αποφεύγονται στις καραμπίνες φυσίγγια με πάφυλα χαμηλότερο από 12 χιλιοστά. Στα δίκαννα οι εξολκείς αγκαλιάζουν μεγάλο τόξο της στεφάνης του κάλυκα, οπότε είναι λιγότερο πιθανή η κάμψη του, γι’ αυτό στην ουσία δεν υπάρχει πρόβλημα (αν κι έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις δίκαννων, όπου οι εξολκείς καβαλάνε τη στεφάνη σε κάλυκες με χαμηλό (8αρη) πάφυλα!)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,071 έως 8,085 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων