ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,236 έως 8,250 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    deep blue sea στις #462383

    δεν έχω ρίξει αλλα ξέρω ότι γίνεται και ότι καποιοι τα προτιμουν ίδιως για την μεγάλη ταχύτητα.
    αν είσαι ιδιογομωτης θα βρεις καποια συνταγή αν όχι τότε θα περιοριστείς στα ήδη υπάρχοντα που δεν είναι και λίγα.

    αυτά μόνο ξέρω.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #462387

    καλησπερα σε ολους τους συναδελφους κυνηγους.ηθελα να ρωτησω αν ξερη καποιος,εχεται ριξη στο κυνηγι,(τρυγονι,τσιχλα)28γρ,με σκοπευτικη πυριτιδα?ασ πουμε (ΑS 28)και ποιες οι εντυποσεις σας?ευχαριστω.

    φιλε αν ασχοληθείς με σκοπευτικες πυριτιδες , δεν ξαναασχολεισαι παλι με οτιδήποτε άλλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    benelli-crioevo στις #462412

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>benelli-crioevo wrote:</div>
    καλησπερα σε ολους τους συναδελφους κυνηγους.ηθελα να ρωτησω αν ξερη καποιος,εχεται ριξη στο κυνηγι,(τρυγονι,τσιχλα)28γρ,με σκοπευτικη πυριτιδα?ασ πουμε (ΑS 28)και ποιες οι εντυποσεις σας?ευχαριστω.

    φιλε αν ασχοληθείς με σκοπευτικες πυριτιδες , δεν ξαναασχολεισαι παλι με οτιδήποτε άλλο

    δηλαδη τι ενοεις?καντο λιγο λιανα,να καταλαβο και γω που ψαχνομαι λιγο για καινουρια πραγματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #462431

    καντο λιγο λιανα

    δεν ξερω αν εισαι ιδιογομωτης , αν εισαι , αγορασε ένα κιλο ΑS και φτιαξε φυσιγγια για τρυγόνια στην εναρξη , αν βρεις τις προσκοπευσεις και δεις τι κανει αυτή η πυριτιδα δεν προκειται ποτε να ριξεις τιποτε άλλο , τα 28 γρ είναι υπεραρκετα και υπερφονικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    benelli-crioevo στις #462439

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>benelli-crioevo wrote:</div>
    καντο λιγο λιανα

    δεν ξερω αν εισαι ιδιογομωτης , αν εισαι , αγορασε ένα κιλο ΑS και φτιαξε φυσιγγια για τρυγόνια στην εναρξη , αν βρεις τις προσκοπευσεις και δεις τι κανει αυτή η πυριτιδα δεν προκειται ποτε να ριξεις τιποτε άλλο , τα 28 γρ είναι υπεραρκετα και υπερφονικα

    σε ευχαριστώ για την απαντηση θέλω να την γεμίσω αν μου πεις ποσο θα το εκτιμούσα δέοντος. .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #462444

    Μια συνταγή που έχει αναρτηθεί παλαιότερα από τα εδώ μέλη (δεν ξέρω πως να ανεβάσω 1 excel προγραμματάκι που είχε αναρτηθεί πρίν 3-4 χρόνια εδώ από δοκιμασμένες συνταγές) γράφει:σε κάλυκα 12/70 με καψύλι cx2000, 1,35gr AS28 με συγκεντρωτήρα 25G, 28gr σκάγια και κλείσιμο 6αρι αστεροειδές

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    FILA στις #462610

    Καλή έναρξη σε όλους.
    Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι πιέσεις εχουν τα remigton expres long range και τα b&p vale mythos feltro τα δεύτερα στο site της τα δίνει 740 bar…..αλλά κάποιος είχε γράψει οτι γράφουν απάνω 1050 bar?????
    Θέλω να ξέρω αν μπορώ να τα ρίξω απο ένα merkel 201E του 1958.
    Επίσης αν ξέρει κάποιος αν τα MG2 TUNGSTEN 35 έχουν τους περιορισμούς των ατσάλινων?
    Ευχαριστώ πολύ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #462612

    Τα B&P Stanziale Feltro 36 γραφουν Improved σε μια ακρη του κουτιου ( δεν θυμαμαι αν το εγραφαν παλαιοτερα), ειναι γεμισμενα με MG2 (με μια μικρη επιφυλαξη) και σε καθε φυσιγγι χωρiστα εχουν την ενδειξη max 1050 bar… Μπορει να εχει αλλαξει η συνταγη με την οποια γεμιζονται κ να μην ειναι ενημερωμενο το site…
    Το tungsten θεωρειται Non-toxic…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    FILA στις #462615

    ευχαριστώ
    Άρη γράφεις στο HUNTER PASION?
    Άντε να βγάλεις άκρη στο site γράφει 740 bar !!!!!!
    Ρίχνονται απο μια κανονική κάνη?
    Θα σπάσουμε τα όπλα με αυτούς ……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #462628

    Μαλλον το δικο μου αρθρο διαβασες και παραξενευτηκες για τις πιεσεις… Η ενδειξη max 1050 bar πρεπει να αναγραφεται υποχρεωτικα για λογους ασφαλειας σε οσα φυσίγγια παράγουν μεσο ορο πιεσεων μεγαλυτερο απο 740 Bar βαση κανονισμων cip… Δεν σημαινει οπωσδηποτε οτι θα παράγει τοσο υψηλες πιεσεις ενα τετοιο φυσιγγι, αν και συνισταται η χρηση τους σε οπλα δοκιμασμενα στα 1370 bar.Τα περισσοτερα συγχρονα οπλα εχουν δοκιμαστει σε αυτες τις πιεσεις… Το δικο σου οπλο δεν νομιζω να εχει περασει απο τετοια δοκιμη οποτε καλυτερα να τα αποφυγεις…
    Το καλο αυτης της υποθεσης ειναι οτι αναγραφεται η ενδειξη max 1050 bar σε καθε φυσιγγι, οποτε ακομα και αν δεν ειναι ενημερωμενο το site, και τα αγορασεις καταλαθος, απλα τα αφηνεις στην ακρη…
    Το επικυνδινο ειναι να παραγουν αυξημενες πιεσεις φυσιγγια χωρις καμια ενδειξη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    FILA στις #462633

    OK κατάλαβα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Άλλη μια ερώτηση…
    Τα σκάγια βολφραμίου όπως το προαναφερόμενο φυσίγγι πρέπει να τα ρίχνουμε όπως τα ατσάλινα απο πιο ανοικτά τσοκ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #462648

    Μαλλον το δικο μου αρθρο διαβασες και παραξενευτηκες για τις πιεσεις… Η ενδειξη max 1050 bar πρεπει να αναγραφεται υποχρεωτικα για λογους ασφαλειας σε οσα φυσίγγια παράγουν μεσο ορο πιεσεων μεγαλυτερο απο 740 Bar βαση κανονισμων cip… Δεν σημαινει οπωσδηποτε οτι θα παράγει τοσο υψηλες πιεσεις ενα τετοιο φυσιγγι, αν και συνισταται η χρηση τους σε οπλα δοκιμασμενα στα 1370 bar.Τα περισσοτερα συγχρονα οπλα εχουν δοκιμαστει σε αυτες τις πιεσεις… Το δικο σου οπλο δεν νομιζω να εχει περασει απο τετοια δοκιμη οποτε καλυτερα να τα αποφυγεις…<br>
    Το καλο αυτης της υποθεσης ειναι οτι αναγραφεται η ενδειξη max 1050 bar σε καθε φυσιγγι, οποτε ακομα και αν δεν ειναι ενημερωμενο το site, και τα αγορασεις καταλαθος, απλα τα αφηνεις στην ακρη…<br>
    Το επικυνδινο ειναι να παραγουν αυξημενες πιεσεις φυσιγγια χωρις καμια ενδειξη…<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Αρη ειναι πολλοι κατασκευαστες που στα φυσσιγγια τους αναγραφουν 1050 bar. Σε δοκιμες που εχω κανει σε βλητικο σταθμο πολλα απο αυτα πλησιαζουν αρκετα τα 1050[950+] Πολυ σωστα γραφεις οτι τα αναγραφουν για λογους Ασφαλειας .Καλο ειναι οσοι εχουν οπλο που ειναι δοκιμης 900 βar να μην τα δουλευουν,δεν υπαρχει λογος να κουραζουν τα οπλα τους Σε δοκιμη ενος πολυ γνωστου φυσιγγιου 38γρ σε βλητικο σταθμο η μεγαλυτερη πιεση ηταν 890 bar αλλα ειχε αποκλισεις που ξεπερνουσαν το 8%.Φυσικα δεν συζηταμε για ταχυτητες και χρονους καυσης . Τραγικο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #462649

    Βαγγελη ειμαι σιγουρος οτι θα εχουν δει πολλα τα ματια σου..
    Fila καθε εταιρια αναλογα με το ειδος κραμματος που χρησιμοποιει στα non toxic φυσιγγια της ( συνηθως αποτελουν προσμιξη 2-3 μεταλλων για να μειωνουν το κοστος και να πετυχαινουν τις ιδιοτητες και το ειδικο βαρος που θελουν) προτεινουν κ διαφορετικα τσοκαρισματα, τα περισσοτερα ομως κυμαινονται στο demi… Πολλοι χρηστες στο εξωτερικο χρησιμοποιουν αυτες τις συσφιξεις γιατι οπως λενε τους προσφερουν την συγκεντρωση που χρειαζονται, αλλοι χρησιμοποιουν ακομα πιο σφιχτα εξωεργοστασιακα ικανα να βαλουν τοσο σκληρα σκαγια… Δεν εχω κανει δοκιμες με αυτα τα κραμματα κ δεν εχω αποψη επι του θεματος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    FILA στις #462651

    Άρη ευχαριστώ πολύ και πάλι.
    Νομίζω θα τα αφήσω τα πειράματα γιατί θα το καταστρέψω το οπλάκι!!!!!
    Τις βαρβαρότητες με το SKB που αντέχει πιστοποιημένα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #462654

    Αρη ειδα φωτο στο νετ από το περιοδικο που γραφεις , δοκιμη σε ένα φυσιγγι 28 γρ , δεν γραφω ονομα , αλλα και μονο που ειδα Τ2 μου αρεσε , και μια ερωτηση , ειδα διάγραμμα ανάκρουσης , πως την μετρατε ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,236 έως 8,250 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων