ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,486 έως 1,500 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #419556

    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ wrote:
    MΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΕΝΝΕΣ……………..ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ…………ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΡΙΣΙΜΟΣ ΜΗΝΑΣ………

     

    Χρειάζεται και η βροχή, αλλά με μέτρο και να μην πιάσει κρύο.

    TIΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΟΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΜΟΛΙΣ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΓΟ  ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ ΕΝΤΟΜΑ Η ΑΚΟΜΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥΣ…………….ΑΝ ΤΩΡΑ ΒΡΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΑΙΟ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΣΙΤΙΑ ΚΑΙ ΠΕΙΝΑ, ΓΙΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΤΟ ΜΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ…….ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΥΟ ………….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #419593

    Στο κρυο τα σκεπαζει η περδικα ολα τα μικρα και δεν εχουν προβλημα,να φανταστης μου λεει η μανα μου

    οτι σημερα στις 8 το πρωι ειχε 7 βαθμους στο χωριο,,αν και ειμαστε στα 1000 μετρα ξερω φωλιες πολυ πιο ψηλα

    το πρωι και αργα το βραδυ εκει πανω εχει τσουξιμο απο το κρυο,,αλλα τα σκεπαζει η μανα και δεν εχουν προβλημα

    στο νερο εχουν προβληματα,και η κλωσα που κλωσα,και η μανα που εχει τα μικρα,,και τα μικρα τις 2 πρωτες βδομαδες

    ειναι ευαλωτα,,μπορει να πεθανουν ακομα και απο εντονο στρεσαρισμα,,[για αυτο δεν θελει εκπαιδευτικα στις φωλιες

    οταν τα περδικια ειναι απετατα]και μετα απο μια εντονη βροχοπτοση οταν ειναι στην πρωτη βδομαδα τα μικρα

    μπορει να φυγουν τα μισα,η και ολη η φωλια,μακρια απο εντονες βροχες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #419597

    εμας εδω κατω τα πρωτα περδικακια εκανα την εμφανιση τους , λογικα και μερικες φραγολινες θα εχουν βγαλει τα μικρα τους αρα μεχρι τωρα ολα καλα !
    ψες εκανε λιγες βροχουλες και γενικα υποχωρησε ο καυσωνας αυτες τες 2 μερες, πραγμα που κατα την αποψη μου θα βοηθησει τα μικρα γιατι θα γεμισουν μερικες φυσικες πηγες με νερο και θα βγουν νεα ζουζουνια για να τραφουν τα μικρα!
    χαλαρη βροχοπτωση δεν νομιζω να ειναι προβλημα, χαλαζι και εντονη κακοκαιρια ομως σιγουρα ειναι αρνητικο !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #419818

    Στο κρυο τα σκεπαζει η περδικα ολα τα μικρα και δεν εχουν προβλημα,να φανταστης μου λεει η μανα μου οτι σημερα στις 8 το πρωι ειχε 7 βαθμους στο χωριο,,αν και ειμαστε στα 1000 μετρα ξερω φωλιες πολυ πιο ψηλα το πρωι και αργα το βραδυ εκει πανω εχει τσουξιμο απο το κρυο,,αλλα τα σκεπαζει η μανα και δεν εχουν προβλημα στο νερο εχουν προβληματα,και η κλωσα που κλωσα,και η μανα που εχει τα μικρα,,και τα μικρα τις 2 πρωτες βδομαδες ειναι ευαλωτα,,μπορει να πεθανουν ακομα και απο εντονο στρεσαρισμα,,[για αυτο δεν θελει εκπαιδευτικα στις φωλιες οταν τα περδικια ειναι απετατα]και μετα απο μια εντονη βροχοπτοση οταν ειναι στην πρωτη βδομαδα τα μικρα μπορει να φυγουν τα μισα,η και ολη η φωλια,μακρια απο εντονες βροχες

    Σωστός o  luis για άλλη μια φόρα………………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #420462

    λοιπον μαγκες τα φωτα σας.

    τα πρωτα αυγα της  περδικας  μου  της τα πηρα.

    τωρα εχει 4 μεσα στην φωλια.   (ξυλινο κουτι, κλειστο)

    την ακουω που κανει σαν κλωσσα.

    να της τα αφησω μηπως και τα κλωσσησει?  (γεννα πρωτη φορα.την πηρα περισυ κοτοπουλακι)

    εχει κανεις εμπειρια?

    φωτο της φωλιας :

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #420466

    την πηρες περσυ κοτοπουλακι ΑΓΡΙΟ???
    αν ναι 100% θα κλωσσησει αν οχι 50%
    για να κλωσσησει παει να πει πως εχεις ζευγαρι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #420480

    κοτοπουλακι ημερο, Σωτηρη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #420486

    κοτοπουλακι ημερο, Σωτηρη.

    παναγιωτη αν εχεις και αλλα αυγα απο την ιδια βαλτα σε κλωσομηχανη και ασε της 2-3 να κλωσησει και μολις βγουν απο τη μηχανη βαλτης και τα υπολοιπα. δεν λεει τπτ αμα ειναι αγριο η οχι το πουλι το ενστικτο να κανει φωλια και να κλωσησει το εχουν και τα κοτοπουλα. και αν σε ενδιαφερει να βγουν περισσοτερα αρσενικα η θυληκα παιζεις με τη θερμοκρασια στη μηχανη μισο πανω για αρσενικα μισο κατω για θυληκα. κολπο του παππου. εγω παντος απο μηχανη τα ειχα βγαλει για να ειμαι σιγουρος και ειχα αφησει και στη θυληκια 3 αυγα και εβγαλε το 1.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #420530

    επιδη εχω φαει τα κοματιαμου με αυτα τα καλοπουλα θα σου πω εαν εχεις πολυ μεγαλο κλουβι μονο τοτε θα κλοσησει…..

    εαν το κλουβι ειναι μικρο δεν θα βγαλει κανενα..

    οποτε για να εχεις το κεφαλησου ησηχο τα περνεις τα βαζεις στην μηχανη και ολλα οκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #420553

    παιδια ευχαριστω για τις γνωμες σας.

    Αντρεα, 4 τετραγωνικα στο εδαφος ειναι το κοτετσι.

    μαλλον θα κανω αυτο που λεει ο Λευτερης.

    λιγα αυγα θα τα αφησω στην περδικα, και τα αλλα στην μηχανη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #420638

    παιδια ευχαριστω για τις γνωμες σας. Αντρεα, 4 τετραγωνικα στο εδαφος ειναι το κοτετσι. μαλλον θα κανω αυτο που λεει ο Λευτερης. λιγα αυγα θα τα αφησω στην περδικα, και τα αλλα στην μηχανη.

    ΒΑΛΤΑ ΣΤΟ ΤΥΓΑΝΙ!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #420872

    Είδα και εγώ εχθές ένα ζευγάρι, ο αρσενικός ήταν τεράστιος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    kogas drakos στις #420948

    2 βιντεο απο τα πρωτα εκπαιδευτικα σε περδικα της κουταβας μου 6 μηνων

    nnnn  nm

    πάχη μεγάρων…απαγορευονται τα εκπαιδευτικά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #422768

    ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΑ ΣΕ ΓΡΕΚΕΣ ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΙΟΥΛΗ………………..ΑΣ ΤΗ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #423933

    Στα τελη απριλιου ζητησα την γνωμη των συναδελφων εδώ στο φορουμ για την περδικα που εχω και η οποια εφτιαξε φωλια και εκανε τα πρωτα της αυγα στο κουμασι που τα εχω. (4 τμ)
    Αρκετοι συναδελφοι  (ο Λευτερης, ο Ανδρεας, ο Σωτηρης ) μου εδωσαν την εμπειρια τους και τους ευχαριστω.
    Θελω να γραψω την συνεχεια για οσους τυχον ενδιαφερονται.
    Της επαιρνα τα αυγα λοιπον για την κλωσσωμηχανη και της ειχα αφησει 4 τα οποια πια ειχαν χαλασει.
    Το πουλι συνεχισε να γεννα καθημερινα και να κακαριζει σαν κλωσσα, χωρις όμως να καθεται.
    Πριν λιγες μερες διαβασα αυτην την ιστορια:
     
    Η περδικα λενε ότι ξερει να μετρα.
    Συγκεκριμενα, ξερει να μετρα μεχρι το δωδεκα.
    Για να κλωσησει λοιπον πρεπει να γινουν δωδεκα τα αυγα στη φωλια.
    Αυτή την ιδιοτροπια της  την  ξερουν και οι χωρικοι.
    Αν βρουν λοιπον φωλια περδικας, με ένα κουταλι για να μην αφησουν ιχνη της παιρνουν τα αυγα.
    Η δυστυχη περδικα γεννα και ξαναγεννα αλλα τα αυγα  της ποτε δεν γινονται δωδεκα.
    Στο τελος είναι τοσο εξαντλημενη που ο χωρικος παει και την πιανει στην φωλια της ….
     
    Διαβαζοντας αυτην την ιστορια αποφασισα να της αφησω τα αυγα της για να δω τι θα κανει επιτελους.
    Εδώ και δυο μερες λοιπον βγαινει από την φωλια μονο για να φαει.
    Όταν βγηκε για φαι πηγα να δω τι εχει κανει.
    Εχει κανει 12 αυγα τα οποια εχει φτιαξει γυρω γυρω σαν στεφανι.
     
     
     
     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,486 έως 1,500 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων