Με τί φυσίγγια κυνηγάτε … πιάτα;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #39960

    Γενικά Γιώργο , τα ΠΥΡΚΑΛ κλωτσάνει με τις ζέστες. Ελεγα να τα δοκίμαζα. Θα δω


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #39968

    Όχι λίγο δυνατά. Τα πιο σκληρά σκοπευτικά φυσίγγια που έχω ρίξει ποτέ. Κρίμα, γιατί από υλικά είναι κορυφαία. Ή η στατική πίεση είναι υπερβολική κατά λάθος ή σκόπιμα ο κατασκευαστής τα θέλει έτσι. Απορώ όμως γιατί.

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #39978

    φκΚαλησπερα σε ολους τους φιλους .Τι  γνωμη εχετε για τα Ballistic τα σκοπευτικα;Ειναι αρκετα φθηνα θα ελεγα

    Μιχαλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #39982

    Πολύ καλά. Τα περσινά του όμως ήταν λίγο καλύτερα (και φθηνότερα). Από τα πιο μαλακά φυσίγγια της αγοράς και με ποιοτικά υλικά. Εντύπωση προκαλεί ο συγκεντρωτήρας στα φυσίγγια του skeet, Gualandi “Piston Skeet”. Ωραία, συμπαγή σπασίματα με ελάχιστο κλώτσημα.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #39988

    AGAPOITOI FILOI,

    H ETAIRIA PURKAL TI EINAI ?DHMOSIA ETAIRIA?

    EAN EINAI DHMOSIA ETAIRIA TOTE TA KERDH POU PANE?STHN EREUNA KAI TEXNOGLOGIA? KAI AFOU POULAEI(KAI TI TIMES?)FISIGGIA GIA TO KUNIGI KAI THN SKOPOBOLH -TA DOKIMAZEI?EXOUN BLHTIKO KENTRO?EAN NAI TOTE GIATI  DEN TO XREISIMOPOIEI OSTE OLOI OI BIOTEXNES FISIGGION NA DOKIMAZOUN TA FISIGGIA TOUS EKEI KAI ETSI NA EINAI PIO SIGOURA ALLA KAI ASFALH FIA TON KOSMO POU TA AGORAZEI.(H MHPOS O KOSMOS -KUNIGOI-DEN EINAI  IDIAS AKSIAS OPOS OI ALLOI POLITES??!!!)

    FTIAXNOUN  FISIGGIA KAI GIA RABDOTA OPLA?

    EAN NAI TOTE POS GINETE PALIKARIA, NA MHN MPOREI STHN XORA MAS NA TA AGORASEI O POLITHS ALLA NA YPARXOUN KATA KAIROUS SE ALLA KRATH?

    POS SAS FENETE FILOI MOU,NA MHN MPOREIS NA TA AGORASEIS STHN XORA (POU GENHTHIKES KAI PHGES FANTAROS)ALLA OTAN BGEIS EKSO APO THN ELADA NA MPOREIS NA TA AGORASEIS ???!!!!   GRAFOUN MADE IN GREECE!!!

    SE ENA ALLO THEMA DIABASA OTI TO KOMMA TON KUNIGON (APOKLEISTHKE??)!!!!!!?????

    AUTH EINAI H DHMOKRATIA MAS?

    KAPOTE PALIKARIA, STA PALIA TA XRONIA,OI  KLEFTES ZOUSAN SE SPILIES MESA STA DASH KAI STA BOUNA.(SPHLIA TOU NTABELH STO BOUNO PENTELI STO NOMO ATTIKHS ,GIA PARADHGMA POU THIMITHIKA TORA)

    NOMIZO OTI TORA ,OI KLEFTES EINAI MESA STHN BOULI ,ALLA KAI ME ASTUNOMIA GIA NA TOUS FILAEI  KIOLAS!!!!!!!!!

     OX…. MANA KAI MANOULA MOU.!!!!!

     

     

    MHN   PERNETE  POLI STA SOBARA TIS ARADES AUTES  POU   SAS GRAFO SHMERA PALIKARIA MOU……

    …..MALLON PERASANE TA XRONIA … KAI ….EIMAI PARAKSENOS.

    LIPAME PANTOS PARA POLI GIA TO KOMMA TON KUNIGON.(ADIKO POLI)

     

    (O KURIOS SUNTONISTHS EAN THELEI AS METAFEREI TO MHNUMA MOU OPOU EKEINOS NOMIZEI KATA THN KRISH TOU ,GIATI TO THEMA EDO EINAI TA SKOPEUTIKA)EUXARISTO

     

    NA EISTE OLOI KALA

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #39992

    Γειά σου Φίλε μας GunDoctor,

    OK μπορεί να απάντησες και για 2 θέματα αλλά δεν πειράζει. Αν δεις σε άλλη ενότητα “Κυνήγι και Πολιτική” εκεί θα δεις τις αντιδράσεις μας για το θέμα του αποκλεισμού του Κ.Ε.Κ ( Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών). Ολα τα παιδιά αντέδρασαν φυσικά.

    Δεν ξέρω όμως αν την πλήρη ευθήνη την έχουμε εμείς σαν Ελληνες ή γενικότερα η Ευρωπαική Ενωση. Βέβαια επαναλαμβάνω ότι το θέμα αυτό αναλύεται πολύ διεξοδικά σε άλλη ενότητα.

    Τώρα για τα φυσίγγια ΠΥΡΚΑΛ που είναι και το θέμα μας. Η εταιρεία είναι κρατική και έχει βλητικό κέντρο. Οι τιμές της είναι ανταγωνιστικές έως φθηνές και τα φυσίγγια της σε γενικές γραμμές καλά και για όλες τις εποχές , εκτός κατά την προσωπική μου άποψη στις ζεστές μέρες όπου “λίγο κλωτσάνε”. Προσωπικά εγώ με τον αδερφό μου τα χρησιμοποιούμε πάνω από 20 χρόνια χωρίς προβλήματα.

    Φέτος για πρώτη φορά ( άργησε βέβαια ) μπήκε και στον χώρο των σκοπευτικών φυσιγγίων. Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά οι duckhunter & leo τα έχουν και είδαμε τη γνώμη τους.

    Οσο για φυσίγγια για ραβδωτά σίγουρα παράγουν , αλλα τα εξάγουν αφού εδώ δεν επιτρέπεται.

    Είναι γενικά φυσίγγια με καλής ποιότητας υλικά. Εξάλου παράγουν τις σφαίρες για τα πολεμικά όπλα του Ελληνικού Στρατού

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #40003

    Θα κοιταξω να βρω τα τεχνικα χαακτηριστικα εων ΠΥΡΚΑΛ και θα επανελθω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40037

    Περιμάνουμε Βασίλη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    GARFIELD στις #40040

    Χθές στο σκοπευτήριο δοκιμάσαμε τα σκοπευτικά φυσσίγια του Υψιλού, στα 24 και 28γρ. μου φανήκαν λίγο αργά αλλά όταν πιάναν το δισκάκι το κάναν σκόνη. Δεν κλοτσούσαν αν και σχετικά δεν είχε πολυ ζέστη, τα έχει δοκιμάσει κανείς;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40045

    Θύμισε μου την μάρκα. Prince ή  Extreme;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    GARFIELD στις #40047

    Εγραφαν μόνο sporting φυσίγγια σκοποβολής σε μπλε και πρασινο κουτί και απο πάνω στο άνιγμα f2.

    κώστας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #40304

    ΚΩΣΤΑ,

    ΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟΥ “ΥΨΗΛΟΥ” ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΠΛΟ(BAIKAL) ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΙΣΧΥΡΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ. ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΛΑΦΡΥ(2.750g) ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ.

    ΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΑΡΙΣΤΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΕΛΤΙΩΣΑΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΤΗΝ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ.

    ΦΙΛΙΚΑ,

    ΣΠΥΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    GARFIELD στις #40318

    Εμένα μου φανήκαν λίγο αργά δεν μπορω να πώ ότι είχαν μεγάλη ανάκρουση, αλλά αυτό που με έκανε εντίπωση και γιαυτό ζήτησα πληροφορίες αν κάποιος τα εχει δοκιμάσει είναι ότι το δισκάκι το κάναν σκόνη σε σχέση με τα άλλα που χρησιμοποιούσαν οι άλλοι στο σκοπευτήριο άν είχες παρατηρήση.

    Φιλικά Κώστας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    bushhunter στις #41494

    giasas filimou  tha ithela na xebro iparxoun stin ellada fisiggia me 24 grm.ta brisko apithana den klotsane poli ke ine grigora ta metaxirisomaste gia skit ke trap edo stin australia

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #41522


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από bushhunter στίς 25 Ιούνιος 2004


    giasas filimou  tha ithela na xebro iparxoun stin ellada fisiggia me 24 grm.ta brisko apithana den klotsane poli ke ine grigora ta metaxirisomaste gia skit ke trap edo stin australia


    Φυσικά και υπάρχουν, στα Ολυμπιακά αθλήματα μόνο αυτά επιτρέπονται. Έχουν άριστες κατανομές, ανύπαρκτη στήλη (ουρά σκαγιών). Ακόμα και στο Sporting δουλεύουν καλά αν χρησιμοποιήσεις του trap που είναι Νο7,5.

    Πριν από λίγο καιρό είχα γεμίσει λίγα με σκοπευτική πυρίτιδα 24gr με σκάγια Νο8,5 και τα έριξα στο sporting. Δεν ξέρω αν ήταν η ιδέα μου αλλά μου φάνηκαν πολύ γρήγορα σε σχεση με τα sportingαδικα.

    [/indent]
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Το θέμα ‘Με τί φυσίγγια κυνηγάτε … πιάτα;’ δεν δέχεται νέες απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων