ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,181 έως 9,195 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #384853

    ο συλλογισμος  σου… δηλ το ποια σκαγια θα πανε που… γεννησαν αυτο τον τροπο  πιθανης μελετης των σκαγιων που εχω αναρτησει

     θα αναφερθω πρωτα στον νο 2

     εδω βαζοντας ενα κυλινδρο απο χαρι διαμετρου το 1/2 και κατι μικροτερο απο την εσσωτερικη διαμετρο του φυσιγγιου.. ( κατασκευαζετε κανοντας ναρθικα ενα τρυπανι.. της διαμετρου που θελουμε .. κολαμε ενα χαρτι..λεπτο… και αμα στεγνωσει το τραβαμε εξω και εχουμε το εργαλειο μας )

    βαζουμε λοιπον αλλα σκαγια στην εσωτερικη και αλλα στην εξωτερικη περιοχη.. (στο σχημα που βαζω ειναι με διαφ νουμερο..αλλα αυτο αφορα μια αλλη περιπτωση που θα αναφερθω μετα…)

     αν βαψουμε τα σκαγια διαφορετικο χρωμα ,,,σπρει αυτοκινητων ,,, και ριξουμε σε φελιζολ μεγαλης πυκνοτητας θα συλεξουμε σκαγια που αλλα θανε στην περιφερεια αλλα  στο κεντρο… αλλα θαχουν παραμορφωση,,, αλλα οχι…

    αλλα το βασικο ειναι οτι σε πρωτο βαθμο θα παρουμε μια εικονα του τι και που πανε τα κεντρικα και που τα περιφεριακα… απλα διαβαζοντας τα χρωματα των  σκαγιων απο τα σημεια που θα τα μαζεψουμε…

    στο 3 σχεδιο

     μπορουμε με τον ιδιο τροπο αλλα παλι με τα σκαγια ναναι το ιδιο νουμερο.

    .κανουμε το δοκιμιο αλλα εδω μπορουμε να παμε σε 3..ακομα και 4 στρωσεις σκαγιων.. με διαφορετικα χρωματα φυσικα η καθε στρωση… και να παρουμε και απο εκει συμπερασματα ως προς του τι συμβαινει στα σκαγια αναλογα του σε πιο επιπεδο βρισκονται….

     μεσα απ τις δυο αυτες μεθοδους..αλλα και την δοκιμη με διαφορες ενφραξεις αλλα και βαρη γομωσεων ισως δωσουμε ενο σοβαρο φως στο τουνελ.. του τι τελικα συμβαινει στα σκαγια.

    αυτη η<<< διασπομενη μαλληνη>>>..που δειχνω στο σχημα..εχει μεν ενα μπελαλιδικο τροπο κατασευης… αλλα βελτιωνει αρκετα την κατανομη πολλων φυσιγγιων….

    …… συνεχιζετε…..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #384854

    Μάρκο η τρίτη ιδέα μπορεί να υλοποιηθεί καλύτερα αν γνωρίζαμε και ποιά σκάγια σε μια κανονική γόμωση θα πάνε πρώτα στο στόχο…τα κεντρικά ή τα πλαϊνά?? Τα πρώτα στο βύσμα ή τα πίσω στο βύσμα??? Αν γνωρίζαμε τις απαντήσεις στα πιο πάνω ερωτήματα…μια προσεκτική επιλογή μεγέθους σκαγιών θα μείωνε αισθητά το θέμα με την ουρά των σκαγιών στον αέρα.

    παντα σε δικες μου δοκιμες με 3 χρωματα σκαγια , τα κεντρικα ηταν κεντρο , τα κατω και τα μπροστινα περιφερεια  , εχεις αναρωτηθει ποτε γιατι σε φυσιγγια με φελο εχουμε καλυτερες συγκεντρωσεις ? λειτουργει σαν αμορτισερ και προφυλασει τα κατω σκαγια κατα την εκκινηση αυξανοντας ετσι και το συνολο των σκαγιων στο δραστικο κυκλο αλλα και την γενικοτερη συγκεντρωση , αυτο ακριβως ειναι και το μοναδικο πλεονεκτημα της μαλλινης η οποια ομως εχει αλλα πολλα μειονεκτηματα , το βραδυ η συνεχεια ……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #384858

    εμενα φιλε εχουν βρεθει σκαγια απ ολες τις στυλες … σε ολες τις περιοχες,, στην δε μεθοδο νο 2 ,,,ακομα δεν εχω θεση γιατι εχω ριξει μονο 4-5 φυσιγγια..αλλα νομιζω ειναι η μεθοδος που επιφυλατει μεγαλες εκπληξεις.

    προς το  παρον  κανω βολες,,, που και που ,,,συλεγω στοιχεια.. και ελπιζω συντομα να εχω μια στατιστικου επιπεδου απαντηση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #384877

    Μαρκο αυτο που αναφερει ο Δημητρης το εχω διαβασει και εγω για τα κεντρικα ,αλλα δεν φαινεται να ειναι κανονας απο τη δικια σου δοκιμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #384891

    μεχρι στιγμης..εχω βρει σκαγια με αλοιωση στη σφαιρικοτητα..να εχουν ιδια διατρηση μ αυτα που ηταν οκ..απο σχημα

    εχω βρει σφαιρικα ναναι σχεδον στο οριο της περιφερειας των 75 80 εκ αλλα και περαμορφωμενα στο κεντρο… οπως εχω βρει και σκαγια περιφερειας ναχουν διατρηση οσο και τα του κεντρου…..

     για μενα τουλαχιστον τα πραγματα δεν δειχνουν ναναι τοσο απλα και βατα οσο γραφουν τα βιβλια…

    και πε ρι αυτου ολη αυτη η φασαρια των δοκιμων… οι μεθοδοι που ακολουθω ειναι αυτοι που εχω περιγραψει… και ακομα δεν με εχουν πισει οτι τα περιφεριακα προερχονται απο την κατω και ανω ομαδα του φυσιγγιου.. απ οσα εχω εξαγει μεχρι στιγμης η απαντηση θα ειναι..αν υπαρξει,, πολυ πιο συνθετη απ οτι περιγραφετε…

     οι λογοι που αμφισβητω το θεμα ειναι οι θεσεις και οι διατρησεις που εχω μεχρι στιγμης δει… απο σκαγια ,οπως περιγραφω εδω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #384892

    Σε φωτογραφίες αργής κίνισης που βρήκα φαινόταν ότι με τάππα σκορπούσαν τα πίσω σκάγια της στήλης ενώ με συγκεντρωτήρα τα μπροστινά όταν άνοιγαν τα πτερύγια…τώρα φαντάζομαι και εγώ ότι δεν είναι ο κανόνας εκτός αν γίνουν περισσότερεςς δοκιμές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #384903

    ενας απο τους λογους που εκανα πειραματα με σκοπο την ελαχιστη εως καθολου πτιση σκαγιων και ταπας… που απεδωσαν… κατα ενα σημαντικο ποσοστο και στην κατανομη..αλλα και στη συγγεντρωση,, (5%)  ειναι η κατασκευη αυτης της μαλληνης 3ων τμηματων που δειχνω στην φωτο του ποστ μου… φαινετε πως με την εξοδο..διαλυετε με την ταχυτητα..και αποκωλατε της δεσμης των σκαγιων αφηνοντας τα στην μοιρα τους……

    αν ειχα καμερα 10αδων χιλιαδων f.p.s. θα το καταγραφα,,, να δω αν εχω δικιο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #384907

    θα σου προτεινα την tecna  σε 1,05 χ 21 container guallandi cal28 38mm,,,  ρελιαστο χαρτονακι,,,και μεσαιο καψουλι οπως και στην Α1. παει αρκετα καλα ειναι ευχαριστη στο λακτησμα και δινει περι τα 385μ/δ ταχυτητα. την εχω σαν την βασικη γομωση χειμωνα καλοκαιρι… και εχω κυνηγησει μ αυτη ολα σχεδον τα μεσαια θηραματα.. ορτυκι τσιχλα τρυγωνικλπ. καθως και αγριοκουνελο. σου παραθετω δοκιμη με 4αστρα στα 25μ  με ψιλα σκαγια νο 11 και μαλληνη ταπα,,,,  φυσιγγι για ορτυκι..( συγγκεντρωτηρας χωρις αυτια με ενα χαρτονακι σαν μαξυλαρι μεταξυ σκαγιων και πλαστικου ) στην δοκιμη το καψουλι ειναι το 2000 αλλα η πυριτηδα ειναι 1,02 ,,σχεδον ενα γραμμαριο θαλεγα… φυσικα το 1,05 με μεσαιο το ιδιο ειναι..απλα στην ενφραξη αυτη της φωτο..δηλ με πατεντα μαλληνη,,, στο δικο μου οπλο δειχνει να δουλευει καλητερα. η δοκημη αυτη δινει 387μ/δ πολυ μεγαλο ποσοστο συγκεντρωσης 82% πολυ καλη κατανομη αλλα και καλυψη στην επιφανεια του 1χ1μ  !!!!!!!!

     

    Φίλε Μάρκο δοκίμασα την συνταγή σου με μια μικρή παραλλαγή  (μετά από μελέτη και σε ένα Ιταλικό Site )

    616 καψούλι 1,05 gr Tecna Χ 22,2 gr σκάγια no 8 container guallandi 38mm  ρελι

    Τα αποτελέσματα άριστα.

    Στο απογευματινό μου κυνήγι καρπώθηκα αρκετές τσίχλες, κάποιες από αυτές  ήταν σε αρκετά μεγάλη απόσταση >30m, μάλιστα χωρίς τραυματισμένα πουλιά όλα νεκρά ακαριαία.

    Οπότε το μόνο που έχω να πω είναι Μάρκο keep up the good work

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #384917

    και αυτο πος το εξιγητε Α1 686 1,75χ34 ΝΟ 6  LB6 κομενος 4 πεταλα βαθος κοψηματος 3 χηλ μεσα στο ποτηρακη φελοταπα 9 χηλ σε καληκα σεντητ κομενο στα 68 αστερη στα 57  αποσταση 45 μετρα με φουλ αυλος 18,4

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #384935

    και αυτο πος το εξιγητε Α1 686 1,75χ34 ΝΟ 6 LB6 κομενος 4 πεταλα βαθος κοψηματος 3 χηλ μεσα στο ποτηρακη φελοταπα 9 χηλ σε καληκα σεντητ κομενο στα 68 αστερη στα 57 αποσταση 45 μετρα με φουλ αυλος 18,4 [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    τζο φωτοβοληδας

    45  και full ? κατι μου θυμιζει , μια κουβεντα που καναμε πιο πανω ….. γεια σου Τζο φωτοβολιδα , πολυ ωραια συγκεντρωση , το βρηκες , αυτη η τουφεκια ειναι ενα πολυ παραδειγμα του τι μπορει να κανει η ιδιογομωση , τρελη συγκεντρωση απο ενα απλο και εργοστιακο οπλο , ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα , Σαραντο οοοοοοοοο 45 μ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #384939

    zabala veri giannis kriti wrote:
    και αυτο πος το εξιγητε Α1 686 1,75χ34 ΝΟ 6 LB6 κομενος 4 πεταλα βαθος κοψηματος 3 χηλ μεσα στο ποτηρακη φελοταπα 9 χηλ σε καληκα σεντητ κομενο στα 68 αστερη στα 57 αποσταση 45 μετρα με φουλ αυλος 18,4 [/URL] Uploaded with ImageShack.us τζο φωτοβοληδας

    45 και full ? κατι μου θυμιζει , μια κουβεντα που καναμε πιο πανω ….. γεια σου Τζο φωτοβολιδα , πολυ ωραια συγκεντρωση , το βρηκες , αυτη η τουφεκια ειναι ενα πολυ παραδειγμα του τι μπορει να κανει η ιδιογομωση , τρελη συγκεντρωση απο ενα απλο και εργοστιακο οπλο , ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα , Σαραντο οοοοοοοοο 45 μ

    και που να δεις τη ετημαζο με LB6 σε κοντρα δοση υπερηχητηκη ρουκετα Δημητρη,αν δεν πιασο τα 450  με 85 της εκατο σηγκετροση δεν το βαζο κατω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #384943

    Δημητρης Benelli wrote:

    zabala veri giannis kriti wrote:
    και αυτο πος το εξιγητε Α1 686 1,75χ34 ΝΟ 6 LB6 κομενος 4 πεταλα βαθος κοψηματος 3 χηλ μεσα στο ποτηρακη φελοταπα 9 χηλ σε καληκα σεντητ κομενο στα 68 αστερη στα 57 αποσταση 45 μετρα με φουλ αυλος 18,4 [/URL] Uploaded with ImageShack.us τζο φωτοβοληδας

    45 και full ? κατι μου θυμιζει , μια κουβεντα που καναμε πιο πανω ….. γεια σου Τζο φωτοβολιδα , πολυ ωραια συγκεντρωση , το βρηκες , αυτη η τουφεκια ειναι ενα πολυ παραδειγμα του τι μπορει να κανει η ιδιογομωση , τρελη συγκεντρωση απο ενα απλο και εργοστιακο οπλο , ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα , Σαραντο οοοοοοοοο 45 μ

    και που να δεις τη ετημαζο με LB6 σε κοντρα δοση υπερηχητηκη ρουκετα Δημητρη,αν δεν πιασο τα 450 με 85 της εκατο σηγκετροση δεν το βαζο κατω

    τζο φωτοβοληδας
    [/quoteθα το φτιαξεις , το πιστευω , και θελω φωτο , εγω οτι και να ανεβασω , πλεον δεν πιστευευαι , για να δουμε λοιπον , μπορουμε με τοσο υψηλες αρχικες να εχουμε συγκεντρωσεις της ταξης του 80 – 85 % στα 45 μ με full , και μια παρατηρηση , λεμε full , τι ειναι το full choke ? στα πιο πολλα οπλα ειναι περιπου 8/10 συσφιξη , περιπου 2 αστρα , οι αμερικανοι τα 10/10 choke τα λενε extra full

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #384945

    Δημητρης Benelli wrote:

    zabala veri giannis kriti wrote:
    και αυτο πος το εξιγητε Α1 686 1,75χ34 ΝΟ 6 LB6 κομενος 4 πεταλα βαθος κοψηματος 3 χηλ μεσα στο ποτηρακη φελοταπα 9 χηλ σε καληκα σεντητ κομενο στα 68 αστερη στα 57 αποσταση 45 μετρα με φουλ αυλος 18,4 [/URL] Uploaded with ImageShack.us τζο φωτοβοληδας

    45 και full ? κατι μου θυμιζει , μια κουβεντα που καναμε πιο πανω ….. γεια σου Τζο φωτοβολιδα , πολυ ωραια συγκεντρωση , το βρηκες , αυτη η τουφεκια ειναι ενα πολυ παραδειγμα του τι μπορει να κανει η ιδιογομωση , τρελη συγκεντρωση απο ενα απλο και εργοστιακο οπλο , ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα , Σαραντο οοοοοοοοο 45 μ

    και που να δεις τη ετημαζο με LB6 σε κοντρα δοση υπερηχητηκη ρουκετα Δημητρη,αν δεν πιασο τα 450 με 85 της εκατο σηγκετροση δεν το βαζο κατω

    τζο φωτοβοληδας

    Nαι το ειδα Δημητρη,καταπληκτικο,Γιαννη το χαρτονι σε τη διαμετρο ειναι,με ποιο οπλο εριξες?Ειπαμε η βαση της αποδοσεις ειναι το σετ-απ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #384951

    zabala veri giannis kriti wrote:

    Δημητρης Benelli wrote:

    zabala veri giannis kriti wrote:
    και αυτο πος το εξιγητε Α1 686 1,75χ34 ΝΟ 6 LB6 κομενος 4 πεταλα βαθος κοψηματος 3 χηλ μεσα στο ποτηρακη φελοταπα 9 χηλ σε καληκα σεντητ κομενο στα 68 αστερη στα 57 αποσταση 45 μετρα με φουλ αυλος 18,4 [/URL] Uploaded with ImageShack.us τζο φωτοβοληδας

    45 και full ? κατι μου θυμιζει , μια κουβεντα που καναμε πιο πανω ….. γεια σου Τζο φωτοβολιδα , πολυ ωραια συγκεντρωση , το βρηκες , αυτη η τουφεκια ειναι ενα πολυ παραδειγμα του τι μπορει να κανει η ιδιογομωση , τρελη συγκεντρωση απο ενα απλο και εργοστιακο οπλο , ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα , Σαραντο οοοοοοοοο 45 μ

    και που να δεις τη ετημαζο με LB6 σε κοντρα δοση υπερηχητηκη ρουκετα Δημητρη,αν δεν πιασο τα 450 με 85 της εκατο σηγκετροση δεν το βαζο κατω τζο φωτοβοληδας

    Nαι το ειδα Δημητρη,καταπληκτικο,Γιαννη το χαρτονι σε τη διαμετρο ειναι,με ποιο οπλο εριξες?Ειπαμε η βαση της αποδοσεις ειναι το σετ-απ.

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    το χαρτονι ειναι 1χ1 το οπλο ειναι ενα πλαγιο zabala beri magnum αυλος 18,4 θερμοκρασια 25 βαθμοι υγρασια στο 60 της εκατο,φανταζεστε ποσο θα σφηξη ακομα  η τουφεκια οταν παγοση ο καιρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #384963

    samgunner62 wrote:

    zabala veri giannis kriti wrote:

    Δημητρης Benelli wrote:

    zabala veri giannis kriti wrote:
    και αυτο πος το εξιγητε Α1 686 1,75χ34 ΝΟ 6 LB6 κομενος 4 πεταλα βαθος κοψηματος 3 χηλ μεσα στο ποτηρακη φελοταπα 9 χηλ σε καληκα σεντητ κομενο στα 68 αστερη στα 57 αποσταση 45 μετρα με φουλ αυλος 18,4 [/URL] Uploaded with ImageShack.us τζο φωτοβοληδας

    45 και full ? κατι μου θυμιζει , μια κουβεντα που καναμε πιο πανω ….. γεια σου Τζο φωτοβολιδα , πολυ ωραια συγκεντρωση , το βρηκες , αυτη η τουφεκια ειναι ενα πολυ παραδειγμα του τι μπορει να κανει η ιδιογομωση , τρελη συγκεντρωση απο ενα απλο και εργοστιακο οπλο , ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα , Σαραντο οοοοοοοοο 45 μ

    και που να δεις τη ετημαζο με LB6 σε κοντρα δοση υπερηχητηκη ρουκετα Δημητρη,αν δεν πιασο τα 450 με 85 της εκατο σηγκετροση δεν το βαζο κατω τζο φωτοβοληδας

    Nαι το ειδα Δημητρη,καταπληκτικο,Γιαννη το χαρτονι σε τη διαμετρο ειναι,με ποιο οπλο εριξες?Ειπαμε η βαση της αποδοσεις ειναι το σετ-απ. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    το χαρτονι ειναι 1χ1 το οπλο ειναι ενα πλαγιο zabala beri magnum αυλος 18,4 θερμοκρασια 25 βαθμοι υγρασια στο 60 της εκατο,φανταζεστε ποσο θα σφηξη ακομα η τουφεκια οταν παγοση ο καιρος

    τζο φωτοβοληδας

    Χαραξε και το κυκλακι των 75 εκ. μετρα τα σκαγακια Γιαννη να το καταλαβουμε καλυτερα,αφου εκανες το κοπο,εγω απ της δοκιμες μου με ενα Καρλσονς ο.80 απο την σχ3 και RC oro 35γρ. 5αρι πηρα 50%,126 σκαγια στο κυκλο των 75 εκ.,στο κυκλο των 30 εκ. βρισκονται 25 σκαγια.Αυτα στα 45 μετρα,θα δοκιμασω και αλλα 2 καρλσονσ σε φουλ για το σχ3 και Ρεμιινγκτον.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,181 έως 9,195 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων