ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,366 έως 10,380 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #428375

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Vardeos wrote:</div>
    Γεια σου Δημήτρη Η δοκιμή που έκανες είναι σε σκοπευτικό φυσίγγι από τι κατάλαβα. Αυτό που θέλω να μάθω λοιπόν είναι. Είδες διαφορές σε ταχύτητες , καύση πυρίτιδας , διαφορά έμφραξης και διαφυγή πυρίτιδας , κατανομές , διάτρηση από συγκεντρωτήρα σε συγκεντρωτήρα. Αν είχες βάλει αλλό κάλυκα πιστεύεις πως εκεί που έχανε ένας συγκεντρωτήτας θα κέρδιζε πάλι το παιχνίδι. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι τελικά σε τι πρέπει να δώσουμε σημασία περισσότερο ώστε να έχουμε το τέλειο αποτέλεσμα, στο να ταιριάξουμε ο συγκεντρωτήρας να συνεργάζεται με την κάννη, την συνταγή μας ή με τον κάλυκα μας και τι θα πρέπει να πουλήσω ώστε σε κάτι άλλο να κερδίσω για να έχω το ιδανικό αποτέλεσμα.

    Γιωργο εισαι παλιος και εμπειρος , αυτο ειναι ολο το μυστικο σε ενα τελειο φυσιγγι , το παντρεμα δηλαδη του κυαθιου με την κανη που εχουμε , αλλα και για το συγκεκριμενο σκοπο που θελουμε , η καθε κανη γουσταρει τρελα ενα και μοναδικο κυαθιο , μονο με αυτο δινει το μεγιστο , με τα υπολοιπα υποφερει , βλεπεις υπαρχει η καψουρα στην μεση , για μενα δεν υπαρχουν καλες και κακες κανες ,τη χειροτερη κανη του πλανητη αν την ψαξεις και την βρεις τι θελει , μετα κανεις το σταυρο σου , μεγαλες διαφορες σε ταχυτητες , το βασικοτερο απο ολα σε ανακρουση , κατι που δεν ανφερει κανεις αλλα το αναφερουν ολοι οι δασκαλοι σκοποβολης και ολοι οι κορυφαιοι σκοπευτες , το λεγομενο felt recoil , η στα ελληνικα η αισθανομενη απο τον σκοπευτη- κυνηγο ανακρουση , οι καλυκες Gordon της κορυφαιας BP αυτο ακριβως τον σκοπο εχουν

    Εγω σιγουρα δεν διαθετω την εμπειρια σου στα θεματα αυτα Δημητρη,απλα θα καταθεσω την εμπειρια μου συμφωνα με τις δοκιμες στο πινακα.Το σετ-απ κανει το κουμαντο,αυτο ειναι που θα επιτρεψει στο τσοκ να δουλεψει στα στανταρ του ειτε οχι,αν λοιπων το επιτρεψει,θα παρω απο το τσοκ απλα τα στανταρ του,και αυτο θα συμβει με ολες της καννες,χωρις να ξεχωρηση καποια καννη σε συγκεντωση η κατανομη,ξαφνικα με καποιο συγκεκριμενο σετ-απ.Αυτα εχω δει εως τωρα.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος</div>

    ολε ςοι δοκιμες που κανεις φιλε Σαραντο οπως δηλαδη κανουμε και οι περισοτεροι ειναι με χαρτονια κια με βρεγμενους καταλογους και με ταχογραφους αεροβολων για τις αρχικες ταχυτητες , ολα αυτα ειναι μηδεν εις το πηλικο , μονο σε τουνελ με ταχυκαμερες μπορουμε να δουμε τι γινεται στην πραγματικοτητα , δνε σου εχει δημιουργηθει ποτε το φαινομενο φυσιγγια αριστα σε ολα τα τεστ στον κυνυγοτοπο να μην αποδωσουν τα αναμενομενα , αλλα και να υπαρχουν μερικα να το πουμε μαγικα φυσιγγια με τα οποια ξαφνικα γινεσαι Λουκυ Λουκ ? φυσικα μιλαμε για αριστο σκοπευτη με  σωστο οπλο και σωστο κοντακι και σωστη ΕΠΩΜΙΣΗ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #428378

    φαντασου τι θα γηνετε με τα ετοιμα φυσιγγια αλαλουμ που δεν ξερουμε τη συγκεντροτηρα εχουν μεσα και συνεχος αλαζουν τα υλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #428384

    αλλο ο συνολικος χρονος που χρειαζεται απο την στιγμη που θα πατησουμε την σκανδαλη μεχρι τα σκαγια να φτασουν στο πουλι -δισκο , ειναι ενα μεγεθος που μας δινει την εντυπωση , οτι με το μπαμ εχει σπασει το δισκακι η εχει διπλωσει το πουλι , μονο ελαχιστες συνταγες το κανουν αυτο και μονο μετα απο πολυ ψαξιμο

    Ας το πάρουμε σε απόλυτα και τρελά νούμερα.

    Έστω ότι έχω ένα φυσίγγι που έχει σταθερή ταχύτητα 450 m/sec κι ένα που έχει 300m/sec και ρίχνω σε ένα τραβερσάτο πουλί – δίσκο στα 50 μέτρα που κινείται με ταχύτητα 60 km/h δηλαδή κινείται με 16,66m/sec. Με λίγους μαθηματικούς υπολογισμούς θα βρεις ότι το υπερηχητικό των 450m/sec διανύει τα 50 μέτρα μέχρι να βρει το στόχο σε 1/9 του δευτερολέπτου ενώ η υποηχητική χελώνα των 300m/sec σε 1/6. Η πραγματική προσκόπευση για να βρεθεί ο στόχος στο κέντρο της τουφεκιάς (διαμέτρου 75 cm) είναι για το μεν πρώτο 1,85 m και 2,77 m για το δεύτερο και καταϊδρωμένο. Δηλαδή κάτι λιγότερο από ένα μέτρο διαφορά προσκόπευσης στα 50 μέτρα.

    Την σκέψη την είπα ……….., τα νούμερα βγαίνουν………… οπότε ας μου πει κάποιος ποιά είναι η διαφορά χρόνου και προσκόπευσης μεταξύ ενός με αρχικές 440m/sec έναντι ενός με 380 m/sec στα 25, 35 ή 45 μέτρα

    σου εχει δημιουργηθει ποτε το φαινομενο φυσιγγια αριστα σε ολα τα τεστ στον κυνυγοτοπο να μην αποδωσουν τα αναμενομενα , αλλα και να υπαρχουν μερικα να το πουμε μαγικα φυσιγγια με τα οποια ξαφνικα γινεσαι Λουκυ Λουκ

    Την περίπτωση του να μην είσαι στη μέρα σου τη σκέφτηκες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #428387

    παιδια ποιο βισμα ταπα συγκεντρωτηρας θα τεριαζε για το οπλο μου σουπερ ποζε rizzini batista  18,4 αυλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #428388

    Kωστα, ειλικρινα δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο, στο θεμα της ταχυτητας. Δεν εκατσα ποτε να μπω στη λογικη των ποσον m/δευτερολεπτο ειναι τα φυσιγγια, ακριβως γιατι οι χρονοι ειναι τοσο μικροι που αμφιβαλλω αν υπαρχουν σκοπευτες που μπορουν να καταλαβουν πραγματικα τη διαφορα, τουλαχιστον οχι στο δικο μου επιπεδο.

    Προσωπικα γεμιζω πλεον μονο μια συνταγη για το χειμωνα, ψαχνομαι για το χαρτινο της εναρξης, και οτι γεμιζω για το σκοπευτηριο. Συνολο 2 συνταγες, συν μια που ψαχνομαι ακομα. Αυτο τις τσιχλας που με ενδιαφερει, πλεον δεν αλλαζω ουτε τον καλυκα που  το γεμιζω (μεταχειρισμενος Gordon) , φοβουμενος οτι θα εχει αλλαγες στην αποδοση του, που μπορει να μην ειναι η τελεια, αλλα μετα απο τοση χρηση, ξερω τι ακριβως να περιμενω.

    Kωστα, δε πιστευω οτι υπαρχει νοημων ιδιογομωτης, που δινει συνταγες ετσι, ειδικα ξεροντας οτι ανεβαζουν μπαρ, χωρις να ρωτησει που θα τις γεμισει ο αλλος. Εκτος βεβαια, αν εγω πχ που διαβαζω το τοπικ, αντιγραφω την συνταγη, χωρις καν να ρωτησω, και παω σε δικανο με δαμασκηνες κανες και τη ριξω, και το παρω στο χερι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #428390

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    αλλο ο συνολικος χρονος που χρειαζεται απο την στιγμη που θα πατησουμε την σκανδαλη μεχρι τα σκαγια να φτασουν στο πουλι -δισκο , ειναι ενα μεγεθος που μας δινει την εντυπωση , οτι με το μπαμ εχει σπασει το δισκακι η εχει διπλωσει το πουλι , μονο ελαχιστες συνταγες το κανουν αυτο και μονο μετα απο πολυ ψαξιμο

    Ας το πάρουμε σε απόλυτα και τρελά νούμερα. Έστω ότι έχω ένα φυσίγγι που έχει σταθερή ταχύτητα 450 m/sec κι ένα που έχει 300m/sec και ρίχνω σε ένα τραβερσάτο πουλί – δίσκο στα 50 μέτρα που κινείται με ταχύτητα 60 km/h δηλαδή κινείται με 16,66m/sec. Με λίγους μαθηματικούς υπολογισμούς θα βρεις ότι το υπερηχητικό των 450m/sec διανύει τα 50 μέτρα μέχρι να βρει το στόχο σε 1/9 του δευτερολέπτου ενώ η υποηχητική χελώνα των 300m/sec σε 1/6. Η πραγματική προσκόπευση για να βρεθεί ο στόχος στο κέντρο της τουφεκιάς (διαμέτρου 75 cm) είναι για το μεν πρώτο 1,85 m και 2,77 m για το δεύτερο και καταϊδρωμένο. Δηλαδή κάτι λιγότερο από ένα μέτρο διαφορά προσκόπευσης στα 50 μέτρα. Την σκέψη την είπα ……….., τα νούμερα βγαίνουν………… οπότε ας μου πει κάποιος ποιά είναι η διαφορά χρόνου και προσκόπευσης μεταξύ ενός με αρχικές 440m/sec έναντι ενός με 380 m/sec στα 25, 35 ή 45 μέτρα

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    σου εχει δημιουργηθει ποτε το φαινομενο φυσιγγια αριστα σε ολα τα τεστ στον κυνυγοτοπο να μην αποδωσουν τα αναμενομενα , αλλα και να υπαρχουν μερικα να το πουμε μαγικα φυσιγγια με τα οποια ξαφνικα γινεσαι Λουκυ Λουκ

    Την περίπτωση του να μην είσαι στη μέρα σου τη σκέφτηκες?

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”></div>

    δηλαδη Κωστα για να συνοψισουμε , συμφωνα με την γνωμη σου μονο οι αρχικες ταχυτητες ειναι αποκλειστικα υπευθυνες για τον χρονο που μεσολαβει απο το πατημα της σκανδαλης εως τα σκαγια να φτασουν στο πουλι -πιατο  ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #428391

    Καμμια συνταγουλα με f2x32 έχουμε???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #428392

    Καμμια συνταγουλα με f2x32 έχουμε???

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Επίσημος αντιπρόσωπος Καλαμάτας και πλεον GPακιας!!!!!</div>

      και εγω θελω για την εναρξη καλοκαιρινη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #428394

    δηλαδη Κωστα για να συνοψισουμε , συμφωνα με την γνωμη σου μονο οι αρχικες ταχυτητες ειναι αποκλειστικα υπευθυνες για τον χρονο που μεσολαβει απο το πατημα της σκανδαλης εως τα σκαγια να φτασουν στο πουλι -πιατο  ?

    Κάθε άλλο Δημήτρη και το έχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτό.

    Απλά με εντυπωσιάζει που αναφέρεις αυτό το μπαμ και σπάει ή πέφτει ακαριαία γιατί στην περίπτωση του δίσκου τουλάχιστον η διαφορά του χρόνου είναι κάτι λιγότερο από ένα δέκατο του δευτερολέπτου μεταξύ του πυροβολισμού και του σπασίματος και ειδικά στο skeet. Κι απ’ ότι ξέρω ο ανθρώπινος εγκέφαλος αντιλαμβάνεται χρόνους από ένα δέκατο και πάνω.

    Πάντως αν δοκιμάσεις φέτος σκοπευτικά στο κυνήγι όπως είπες πριν θα πάθεις πλάκα αν έχεις καλά κέντρα γιατί αυτά σου δίνουν την ψευδαίσθηση της ταχύτητας 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #428396

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    δηλαδη Κωστα για να συνοψισουμε , συμφωνα με την γνωμη σου μονο οι αρχικες ταχυτητες ειναι αποκλειστικα υπευθυνες για τον χρονο που μεσολαβει απο το πατημα της σκανδαλης εως τα σκαγια να φτασουν στο πουλι -πιατο ?

    Κάθε άλλο Δημήτρη και το έχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτό. Απλά με εντυπωσιάζει που αναφέρεις αυτό το μπαμ και σπάει ή πέφτει ακαριαία γιατί στην περίπτωση του δίσκου τουλάχιστον η διαφορά του χρόνου είναι κάτι λιγότερο από ένα δέκατο του δευτερολέπτου μεταξύ του πυροβολισμού και του σπασίματος και ειδικά στο skeet. Κι απ” ότι ξέρω ο ανθρώπινος εγκέφαλος αντιλαμβάνεται χρόνους από ένα δέκατο και πάνω. Πάντως αν δοκιμάσεις φέτος σκοπευτικά στο κυνήγι όπως είπες πριν θα πάθεις πλάκα αν έχεις καλά κέντρα γιατί αυτά σου δίνουν την ψευδαίσθηση της ταχύτητας ;)

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”></div>

    σου εχω αλλη μια ερωτηση , F2 κ ΜΒ 32   , ποια ειναι η γνωμη σου , ειναι ιδιες ? αλλαζει μονο το χρωμα οπως καποιοι ειδικοι λενε ? ειναι τελειως διαφορετικες ? σκοπευτικο υλικο η σειρα F2 και κυνυγητικο η σειρα MB ? ποια ειναι η γνωμη σου ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #428404

    σου εχω αλλη μια ερωτηση , F2 κ ΜΒ 32   , ποια ειναι η γνωμη σου , ειναι ιδιες ? αλλαζει μονο το χρωμα οπως καποιοι ειδικοι λενε ? ειναι τελειως διαφορετικες ? σκοπευτικο υλικο η σειρα F2 και κυνυγητικο η σειρα MB ? ποια ειναι η γνωμη σου ?

    Πιο “ζωηρή” η F2 στα 32 γραμμάρια αλλά στα 36 θα έλεγα απλά αλλάζει χρώμα. Τώρα όπως το θέτεις κι αν αναλογιστούμε ότι τα αμερικανάκια ρίχνουν σπόρτινγκ ακόμα και με 34 γραμμάρια. Ναι. Μου κάνει για πιο σκοπευτική μέχρι αυτά τα βάρη. Από κει και πάνω είναι ίδιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #428432

    ολε ςοι δοκιμες που κανεις φιλε Σαραντο οπως δηλαδη κανουμε και οι περισοτεροι ειναι με χαρτονια κια με βρεγμενους καταλογους και με ταχογραφους αεροβολων για τις αρχικες ταχυτητες , ολα αυτα ειναι μηδεν εις το πηλικο , μονο σε τουνελ με ταχυκαμερες μπορουμε να δουμε τι γινεται στην πραγματικοτητα , δνε σου εχει δημιουργηθει ποτε το φαινομενο φυσιγγια αριστα σε ολα τα τεστ στον κυνυγοτοπο να μην αποδωσουν τα αναμενομενα , αλλα και να υπαρχουν μερικα να το πουμε μαγικα φυσιγγια με τα οποια ξαφνικα γινεσαι Λουκυ Λουκ ? φυσικα μιλαμε για αριστο σκοπευτη με σωστο οπλο και σωστο κοντακι και σωστη ΕΠΩΜΙΣΗ

    Αν σα απασχολει το τρισδιαστατο,φυσικα και υπαρχη,και δεν το αμφισβειτει κανεις,αλλα η ταχυτητα των σκαγιων προς το θηραμα τα καθιστα σχεδον ακινητο,το 5αρι στα 40 μετρα ταξιδευει με 650χλμ την ωρα μεσω ορο και 615 στα 45 μετρα,και το καημενο το πουλακι να πηγαινει με 80 και 120 χλμ την ωρα,τη ακους πανω στο πινακα?Μια ξερη κρουση ακουω ξανα και ξανα αμεσα στα 45 μετρα,μπαμ-τακ,αν ακουγα στο πινακα τα σκαγια να παιζουν ντραμς θα με απασχολουσε.Οσο για τα φυσσιγκια,ο κατηγορουμενος ειναι αθωος μεχρι αποδειξης του αντιθετου,ενα φυσσιγκι το οποιο το εχεις εξετασει σε διατρηση-συγκεντρωση-κατανομη,και δεν εχεις βρη το παραμικρο,ειναι αθωο και ο σκοπευτης εχει τη ευθυνη στο κυνηγοτοπο και μονο.Μπορει καποιος αυτες η προχειρες δοκιμες που κανουμε με ταχογραφους και χαρτοπολτο με διαφορα αεροβολα και πυροβολα, να της αμφισβητησει.Και να υιοθετηση το τρισδιαστατο,αλλα να εχει αποψη στο πια φυσσιγκια η καννες σκοτωνουν,απλα πηγαινοντας για κυνηγι,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ.Την Ελληνικη λειοκαννικη μυθολογια την εχουν γραψει αυτοι η συγκεκριμενη ομαδα σκοπευτων.Δεν ασχολουμε με δοκιμες,αλλα αυτο σκοτωνει και αυτο δε σκοτωνει,σεβομαι ΜΟΝΟ την αποψη αυτων τον σκοπευτων,που φερνει το οπλο στα μετρα τους δεν ασχολουνται με δοκιμες,γιατι απλα πιστευουν οτι μονο στο εργοστασιο σε συγχρονες εγκαταστασεις μπορεις να δεις τη πραγματικοτητα,θα παει στο σκοπευτηριο,και στο κυνηγι,χωρις σχολια το τη σκοτωνει και το τη οχι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #428443

    θαθελα να ρωτησω τον φιλο μας δημητρη για τους ταχογραφους

    αν καποιος θελει να μετρησει ας πουμε την αρχικη ταχυτητα σε μια 30αρα σφαιρα ,, σε μια 9χιλ,,, η σε μια rimfire 22 αρα

    μπορει να το κανει με εναν crony ταχογραφο ας πουμε??? η πρεπει να ειναι μονο αεροβολο το οπλο…να πω καλητερα το βλημα να εχει προοθητικο μεσο τον πεπιεσμενο αερα??????

    εχει ενδιαφερον να ακουσουμε την γνωμη σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #428444

    επισης να ρωτησω

    αν για παραδειγμα θελω να δω την διατρητικη συμπεριφορα σε ενα φυσιγγιο μου… και φτιαξω 3 απο αυτα με μονη διαφορα ας πουμε το υλικο,,,την ποιοτητα των σκαγιων…ολα τα αλλα τα κρατω ομοια σαν σταγονες νερου ( καλυκα γομωση ρελιασμα …ολα ολα ολα )

    και κανω αυτες τις 3 βολες σε καταλογο στα ιδια μετρα και για τα 3 φυσιγγια

    και το ενα φερει 80 σελιδες το αλλο 92,,,και το αλλο 107… δεν εχω μια εικονα των διατρητικων δυνατοτητων  των διαφορετικης ποιοτητας σκαγιων που πειραματιστηκα????

    δεν θετω μ ολα αυτα καποιο προβληματισμο..απλα ρωταω για να καταλαβω μεσα απο ποια φιλτρα απορριπτεις  τις μεθοδους αυτες. τοσο της διατρητικης συμπεριφορας οσο και της αρχικης μετρησης με ταχογραφο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #428463

    Και πραγματικά να το κάνει ένας μέσος ιδιογομωτής στο τερέν δεν θα πάρει χαμπάρι αυτή τη διαφορά. Και για να το πάω ακόμα παρα πέρα και έμπειρος να είναι θα καταλάβει τα παπάρια μου είδικά με την Α1. Υπάρχουν όμως κάποιες πυρίτιδες που αυτή η διαφορά είναι αισθητή ακόμα κι από έναν αρχάριο. Το είπα κι άλλες φορές και θα το ξαναπώ άλλη μια. Ποτέ μα ποτέ δεν καταλαβαίνεις αν είναι καλό ή όχι ένα φυσίγγι στο τερέν. Απλά το τερέν επιβεβαιώνει τις δοκιμές και ανταμείβει τον κόπο σου.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”></div>

    <span style=”color: #993300;”>Κωστα γιαυτο ανοιξα αυτη την κουβέντα και βλεπω πως εχει πάρει καλο δρόμο.  Πιστευω πως πολυ φιλοι της ιδιογομωσεις να καταλαβουν.</span>

    αυτο ακριβως ειναι το μυστικο της ιδιογομωσης φιλε Γιωργο , να ταιριαξουμε το φυσιγγι που ριχνουμε ειδικα για το οπλο που εχουμε αλλα και τον τροπο που ριχνουμε , ο καθενας και ο τροπος του , ενα φυσιγγι που σε μενα κανει ζημια , ο καλυτερος μου φιλος δεν μπορει να το διαχειριστει και να το ριξει σωστα , εγραψες κατι για Super g , για μενα ειναι το καλυτερο κυαθιο που κυκλοφορει στην ελλληνικη αγορα , αλλα , ταιριαζει σε συγκεκριμενα οπλα και σε λιγες κανες , δεν εχω διαβασει απο κανενναν να αναφερει τον χρονο πυροβολισμου , ολοι αναφερουν αρχικες ταχυτητες και δεν εχουν καταλαβει οτι αλλο αρχικη ταχυτητα στο 1,5μ η στα 20 μ και αλλο ο συνολικος χρονος που χρειαζεται απο την στιγμη που θα πατησουμε την σκανδαλη μεχρι τα σκαγια να φτασουν στο πουλι -δισκο , ειναι ενα μεγεθος που μας δινει την εντυπωση , οτι με το μπαμ εχει σπασει το δισκακι η εχει διπλωσει το πουλι , μονο ελαχιστες συνταγες το κανουν αυτο και μονο μετα απο πολυ ψαξιμο , φυσικα μετα απο καποια χρονια ενασχολησης με το σπορ ολα ερχονται μονα τους αλλα θελει πολυ ψαξιμο και τρεξιμο το ολο εργο , οι πιο «πονηρες μπαρουτες » ειναι οι σκοπευτικες , εχω την εντυπωση οτι στο κυνυγι πρεπει να κανουν μεγαλη ζημια και θα το μαθω φετος αν τελικα ισχυει αυτο , και κατι τελευταιο , πρεπει να εχω ριξει σε παρα πολλα χαρτονια , τελικα καταλαβα οτι μια καλη και μονο ενδειξη ειναι , αλλο η τρισδιαστατη αναπτυξη της τουφεκιας και αλλο η διδιαστατη στο χαρτονι [/quote]

    <span style=”color: #993300;”>Δημήτρη το τελευταιο που ειπες ειναι και το μυστικο. Πριν κατι χρονια το ειχε γραψει εδω μέσα ενας καλος φιλος ο Gundoctor και πολυ δεν έδωσαν σημασια στην ουσία . Ο στόχος – πουλί ή δισκακη πετα. Ενα το χαρτι ειναι ενας μικρος τοιχος που απλος κολανε πανω τα σκαγια. Αν τωρα το πρωτο απο το τελευταιο εχουν κανα 5αρι μετρα διαφορα ή πανε όλα μαζι σαν μια ανοιχτη ομπρελα που ειναι και το καλύτερο δεν θα το καταλάβουμε. Ισως ειναι και το μυστικο της τσαντας αυτο αλλα ποσο ευκολα μπορεις να το καταφέρεις.</span>

     

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,366 έως 10,380 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων