Καθαρισμός κοίλου κάνης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #26332

    Παιδιά καλησπέρα,

    Πριν λίγο έπιασα να καθαρίσω ένα καινούριο τουφέκι που αγόρασα τον Αύγουστο και έριξα κάμποσα φυσίγκια σε παπιά και τρυγόνια τον Σεμπτέβρη. Όλα καλά, μέχρι να φτάσω στην κάνη. Παρατήρησα ότι στο κοίλο της κάνης, από την αρχή του κώνου μέχρι τις τρύπες των αερίων υπήρχαν υπολείμματα από τις τουφεκιές. Κάτι σαν "ψώρα" κολημένη γύρω-γύρω. Το περίεργο είναι ότι ενώ σε όλα τα τουφέκια που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα έφτανε να περάσω ένα λαδωμένο πανακι μερικές φορές για να γίνει η κάνη καθρέφτης, στο καινούριο παρατήρησα πως δεν γινόταν το ίδιο. Χρησιμοποιησα λοιπόν όλα τα βουρτσάκια που είχε το σετ και η κάνη δεν καθαριζε ικανοποιητικά. Έβγαζε μαυρίλα αλλά τα κολημένα υπολείμματα δεν εφευγαν. Έβαλα λοιπόν αυτό το μεταλικό που είναι σαν ελατήριο και μπαίνει κάπως δύσκολα στην κάνη. Μετά από κάμποσες κινήσεις παρατήρησα ότι κάτω έπεφταν μικροσκοπικά ρινίσματα μετάλου σαν σκόνη. Είδα ότι η κατασταση καλυτερευε και συνέχισα αλλά κάποια στιγμή σταμάτησα γιατί μου φάνηκε αρκετά βίαιο αυτό. Θυμήθηκα που ο πατερας μου, μου είχε πει κάποτε να μην το χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο γιατί υπάρχει κίνδυνος να χαραξω την κάνη. Αυτή η μεταλική σκόνη που έπεφτε ήταν σαν αυτό που βάζουν οι γυναίκες στο μεικ απ, γκλιτερ νομίζω λέγεται και είχε χρώμα μαύρο και μεταλικό μαζί.
    Τι λέτε; Να ανυσηχώ ή είναι κάτι φυσιολογικό λόγο καινουργίλας; Εγώ πάντως ανυσηχώ γιατί τα άλλα 2 όπλα που έχω (το ένα ρώσικο πλαγιόκανο 50 ετών και το άλλο η παλιά altair 18 ετών) οι κάνες με ένα περασμα με πανακι είναι εκτυφλωτικές πραγματικά .
    Περιμένω ανυπόμονα τις απόψεις σας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #363742

    1)Hoppes No9 για μολυβδώσεις
    2)Μετά αδρανοποίηση του No9 και καθάρισμα γίνεται με white spirit ή διαλυτικό νίτρου (προσοχή: όχι νέφτι) σε ένα πανάκι και μετά με στεγνό πανάκι
    3)Μετά λίγο λαδάκι
    4)Μετά πέρασμα με στεγνό πανάκι και θα είσαι άρχοντας.,

    ανάμεσα στα βήματα 2 και 3 μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αλοιφή Flitz και θα είσαι γυαλιστερός άρχοντας με εξαιρετικη λείανση :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #126201

    Πετάξτε αυτό το ελικοειδές έγκλημα και αγοράστε μία βούρτσα "φωσφόρου". "Phosphore Bronze" είναι η αγγλική ονομασία της. Το κακό είναι ότι είναι πανάκριβη. Το καλό είναι ότι δουλεύει πολύ καλά και δεν βλάπτει ποτέ τις κάννες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    velos90 στις #126203

    δεν ειναι τιποτε κακο η σκονη που βλεπετε. ειναι ρινισματα που φευγουν απο το βουρτσακι δεν ειναι απο την κανη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #363746

    Πετάξτε αυτό το ελικοειδές έγκλημα και αγοράστε μία βούρτσα "φωσφόρου". "Phosphore Bronze" είναι η αγγλική ονομασία της. Το κακό είναι ότι είναι πανάκριβη. Το καλό είναι ότι δουλεύει πολύ καλά και δεν βλάπτει ποτέ τις κάννες.

    Όταν λες πανάκριβη πόσο εννοείς; Στο ebay έχει 10 USD μαζί με τα έξοδα αποστολής: http://cgi.ebay.com/HOPPES-PHOSPHOR-BRONZE…=item58839faa6f

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #363748

    Γύρω στο 20άρικο… :D :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #126204

    Αλλά αυτή που έβαλες στο link δεν μου πολυγεμίζει το μάτι. Αυτές που έχω βρει εδώ τουλάχιστον, είναι πολύ πιο πυκνές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #126206

    Το βουρτσάκι ήταν στο χρώμα του χαλκού μπρονζέ ή ασημί. Τα παλιά βουρτάκια που κυκλοφορούσαν στο εμπόριο είχαν ασημί χρώμα καιμερικά ήταν από μαλακό ατσάλι. Τα συγκεκριμένα προορίζονταν μόνο για μη χρωμιομένες κάνες. Αν ήταν ασημί και η κάννη του όπλου ήταν θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #363752

    Αλλά αυτή που έβαλες στο link δεν μου πολυγεμίζει το μάτι. Αυτές που έχω βρει εδώ τουλάχιστον, είναι πολύ πιο πυκνές.

    Εννοείς τις βούρτσες χαλκού όπως λέμε στην ελλάδα έστω και λανθασμένα που είναι στα περισσότερα σετ καθαρτισμού όπλων??? Σε ρωτάω για να βεβαιωθώ και εγώ μην χρησιμοποιώ τόσα χρόνια λάθος αξεσουάρ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #363754

    Όχι! Εννοώ τις χάλκινες βούρτσες που βρίσκουμε στα ακριβά σετ καθαρισμού, με ξύλα τριανταφυλλιάς κλπ κλπ. Μόλις βρω αυτό που εννοώ, θα σου βάλω φωτό. Τώρα πάω για ύπνο. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #363756

    Όχι! Εννοώ τις χάλκινες βούρτσες που βρίσκουμε στα ακριβά σετ καθαρισμού, με ξύλα τριανταφυλλιάς κλπ κλπ. Μόλις βρω αυτό που εννοώ, θα σου βάλω φωτό. Τώρα πάω για ύπνο. :lol:

    Οκ σε ευχαριστώ, νομίζω πως θα πρέπει να χρησιμοποιούσα λάθος υλικό τόσο καιρό… Μου αρέσει πως έκανα και τον γνώστη…!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #363771

    Καλησπέρα φίλε μου.Καταρχήν…..που τα βρήκες τα παπιά μέσα στο σεπτέμβρη μήνα?????:lol:.

    Όποιος ψάχνει, βρίσκει… :D :) :P . Το μέρος που ρωτάς είναι στον Εβρο.
    Στο θέμα μας τώρα. Τελικά δεν έβγαλα συμπέρασμα. Τα ρινισματα είναι από το βουρτσάκι; Γιατί ρε παιδιά σε παλιά τουφέκια δεν με απασχόλησε ποτέ αυτό το θέμα; Τι έχει αλλάξει στις κάνες;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #363772

    Όταν λες πανάκριβη πόσο εννοείς; Στο ebay έχει 10 USD μαζί με τα έξοδα αποστολής: [url=”http://cgi.ebay.com/HOPPES-PHOSPHOR-BRONZE-GUN-BRUSH-12-GAUGE-SHOTGUN_W0QQitemZ380165401199QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item58839faa6f”]http://cgi.ebay.com/HOPPES-PHOSPHOR-BRONZE…=item58839faa6f[/url]

    Άντε και την πήρες από E-bay , είσαι σίγουρος ότι οι βόλτες θα ταιριάζουν στον δικό σου οβελό;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    379
    TROMOS στις #126211

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΡΙΞΕ ΚΑΥΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΗ ΚΑΙ ΑΣΤΗ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ…ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΠΙΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΤΗΝ ΚΑΝΗ!
    ΜΕΤΑ ΣΚΟΥΠΙΣΕ ΤΗΝ ΚΑΛΑ ΜΕΣΑ ΕΞΩ!ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΕΡΑΣΕ ΤΗΝ ΛΑΔΙ!
    ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΚΟΥΡΙΑΣΕΙ…ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΛΑΔΙ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΚΑΛΑ!
    ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΟΠΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΠΙΜΟΝΑ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #363774

    Αλλά αυτή που έβαλες στο link δεν μου πολυγεμίζει το μάτι. Αυτές που έχω βρει εδώ τουλάχιστον, είναι πολύ πιο πυκνές.

    Leo καλημέρα,

    πες μας που θα την βρούμε και μεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.