ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #401029

    Κάποιοι φαίνεται να μπερδεύονται. Όταν υπολογίζουμε ένα μέσο όρο, δεν αφήνουμε απ’ έξω τις ημέρες που θέλεουμε να ξεχνάμε. Θα υπάρξουν οι καλές μέρες, όπου όλα θα πηγαίνουν καλά σκοπευτικά, θα υπάρξουν όμως και οι κακές μέρες. Το ότι κάποια μέρα δεν τουφεκάμε σωστά, δεν πάει να πει ότι δεν συνέβη, επειδή θεωρούμε εαυτούς καλύτερους από τη συγκεκριμένη απόδοση. Συνέβη, και η κακή απόδοση πρέπει να προστεθεί στην καλή απόδοση των άλλων ημερών, ώστε να βγει ένας ρεαλιστικός μέσος όρος.

    Όταν μιλάμε για 90-95% επιτυχία, εννοούμε ότι με μία κούτα φυσίγγια (250) μαζεύουμε 225 έως 237 πουλιά; Όποιος κάνει κάτι τέτοιο, μπορώ να του εγγυηθώ από τώρα μία θέση στην εθνική ομάδα sporting αν και όταν συγκροτηθεί.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #401111

    καλησπερα οντας τσιχλοκυνηγος και μην εχοντας ριξει ποτε σε σκοπευτηριο εχω να πω οτι σε ενα απογευματινο καρτερι τσιχλας με σωστη ορατοτητα των εισερχομενων πουλιων και με καλες καιρικες συνθηκες δηλαδη συνθηκες σκοπευτηριου ενα 70 τοις εκατο ειναι εφικτο .αυτο το ποσοστο μπορει να πεσει και στο 30 η στο 20 για τον ιδιο κυνηγο αναλογα με το περιβαλλον του κυνηγιου και την ψυχολογικη διαθεση.αυτα για το καρτερι στο περπατητο ενα 30 για τους καλους ενα 20 για τους μετριους νομιζω αντικατροπτιζει την αληθεια.ειναι προσωπικη μου εμπειρια μετα απο 25 χρονια κυριως καρτερατων βολων τοσο δικη μου οσο και των εν καιρο παρεων μου στο κυνηγι.ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΝΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    fabarmidis. στις #401258

    Όταν μιλάμε για 90-95% επιτυχία, εννοούμε ότι με μία κούτα φυσίγγια (250) μαζεύουμε 225 έως 237 πουλιά; Όποιος κάνει κάτι τέτοιο, μπορώ να του εγγυηθώ από τώρα μία θέση στην εθνική ομάδα sporting αν και όταν συγκροτηθεί.

     

    Ωπα φιλαράκι για κάτσε λίγο, δηλαδή κάποιος που βγαίνει συστηματικά για ορτυκάκια και μπορεί άνετα να πιάσει αυτό το ποσοστό που λες θα παει για εθνική ομάδα?? 😯

    Να το ξανασκεφτουμε λιγακι ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #401291

    καλη χρονια σε ολους

    δεν νομιζω οτι ο κυριος Λεωνιδας αναφερεται σε τουφεκιες ορτυκιου που ειναι σχετικα ευκολες και φευγει μεσα απο τα ποδια σου

    μιλαει για τουφεκιες καρτεριου οπου στις 250 τουφεκιες(δηλαδη σε μεγαλο αριθμο βολων και οχι σε 5-10 τουφεκιες) μπορει να μην υπαρχει καμια ιδια και να ειναι ολες διαφορετικες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #401334

    Δεν αναφερόμουν σε ορτύκια. Θα μπορούσα να ήμουν πιο σαφής, έχεις δίκιο. Ας πούμε ότι μιλάω για κυνήγι τσίχλας, που είναι γνωστό στον περισσότερο κόσμο.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #401516

    Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά μου έχει δημιουργηθεί η ψευδαίσθηση (δεν είναι λογικό να είναι πραγματικότητα), ότι σε στόχους που κινούνται από αριστερά προς τα δεξιά (τραβέρσα) χρειάζεται μεγαλύτερη προσκόπευση από τους στόχους που κινούνται από δεξιά προς τα αριστερά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #401522

    Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά μου έχει δημιουργηθεί η ψευδαίσθηση (δεν είναι λογικό να είναι πραγματικότητα), ότι σε στόχους που κινούνται από αριστερά προς τα δεξιά (τραβέρσα) χρειάζεται μεγαλύτερη προσκόπευση από τους στόχους που κινούνται από δεξιά προς τα αριστερά.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

       O κυριος Μητσιαλης στο  http://www.shootingacademy.gr  3ο επιπεδο σκοπευσης  τα  εξηγει  ολα για  δεξιοχειρες και αριστεροχειρες .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #401540

    Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά μου έχει δημιουργηθεί η ψευδαίσθηση (δεν είναι λογικό να είναι πραγματικότητα), ότι σε στόχους που κινούνται από αριστερά προς τα δεξιά (τραβέρσα) χρειάζεται μεγαλύτερη προσκόπευση από τους στόχους που κινούνται από δεξιά προς τα αριστερά.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Ανάλογα με το ύψος του ματιού πάνω από τη ρίγα. Όσο πιο κοντά είναι το μάτι στη ρίγα, τόσο μέρος της ορατότητάς του μειώνεται. Αυτό για έναν δεξιόχειρα σημαίνει ότι όταν είναι μπροστά από έναν στόχο Δ>Α, τον βλέπει με το “μισό” δεξί μάτι, ενώ όταν είναι μπροστά από έναν στόχο Α>Δ, τον βλέπει με το ίδιο “μισό” δεξί μάτι και ολόκληρο το αριστερό. Ως αποτέλεσμα, η εικόνα του Α>Δ είναι πιο πλήρης και πιο κοντινή στην πραγματικότητα.

    Όσο το μάτι απομακρύνεται από το ύψος της ρίγας, τόσο αυξάνεται η ορατότητα, μέχρι ένα σημείο όπου και τα δύο μάτια βλέπουν το ίδιο και από τις δύο μεριές του όπλου, με μοναδικό μειονέκτημα να ψηλοτουφεκάει πλέον το όπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #401583

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά μου έχει δημιουργηθεί η ψευδαίσθηση (δεν είναι λογικό να είναι πραγματικότητα), ότι σε στόχους που κινούνται από αριστερά προς τα δεξιά (τραβέρσα) χρειάζεται μεγαλύτερη προσκόπευση από τους στόχους που κινούνται από δεξιά προς τα αριστερά.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    O κυριος Μητσιαλης στο http://www.shootingacademy.gr 3ο επιπεδο σκοπευσης τα εξηγει ολα για δεξιοχειρες και αριστεροχειρες .

    Ευχαριστώ Ευκλείδη. Το είχα ξεχάσει ότι το είχα αναλύσει εκεί. 😳

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #401620

    Όταν μιλάμε για 90-95% επιτυχία, εννοούμε ότι με μία κούτα φυσίγγια (250) μαζεύουμε 225 έως 237 πουλιά; Όποιος κάνει κάτι τέτοιο, μπορώ να του εγγυηθώ από τώρα μία θέση στην εθνική ομάδα sporting αν και όταν συγκροτηθεί.

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ,Κ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.

    ΕΧΩ ΕΝΑ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 100% ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

    ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΦΥΣΙΓΓΙ.

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ

    ΤΟΥΦΕΚΑΕΙ ΤΑ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΥΛΙΑ,ΓΙ ΑΥΤΟ Κ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ

    ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.ΑΥΤΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ???

    😆 😆 😆

    ΠΑΝΤΩΣ Κ Η ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ Κ Η ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ

    ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #401624

    ΕΤΣΙ ΕΧΩ Κ ΓΩ ΔΑΝΕ ΕΝΑΝ ΞΑΔΕΡΦΟ…Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ?

    ΟΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ Κ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΠΟΤΕ ΡΙΓΑ….ΑΛΛΑ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΠΛΑΓΙΑ ΑΠ ΤΟ ΟΠΛΟ Κ ΕΝΝΟΕΙΤΕ Κ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ… 😯 🙄

    ΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΓΚΕΛΟ ΣΟΥ ΛΕΩ..

    Υ.Γ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ…

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΛΕΟ!!!!!ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!! 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #401636

    Χρόνια πολλά σε όλους και εύχομαι το 2013 να είναι η τελευταία χρονιά της κρίσης που μας “δάγκωσε” κάποιους ουσιαστικά , αλλά σίγουρα όλους ψυχολογικά.

    Προσωπικά αναφέρθηκα (γκρινιάζοντας μάλλον) στην αστοχία μου στις μακρινές βολές στις τσίχλες. Ανέφερα επίσης την ευκολία με την οποία παίρνω τα πουλιά άσχετα με την ταχύτητα , αρκεί να είναι στα 12-20μ. και τραβέρσα.  Δοκίμασα όλα τα φυσίγγια που χρησιμοποιώ συνήθως, και είδα ότι όλα είναι κατάλληλα , απο 7,5 ως 9,5 για τα 35μ με καλές επιδόσεις ακόμα και με βελτιωμένο κύλινδρο. Ακούω ότι η Pull Away συνιστάται στις μακρινές βολές. Όμως γενάται ένα θέμα εδώ που θα το εκφράσω όσο πιό πιστά μπορώ σε 2 ερωτήματα:

    1. Όταν προσπεράσω το πουλί, πότε τραβάω σκανδάλη; Αμέσως μόλις το προσπεράσω; ή όταν κρίνω ότι η προσκόπευση είναι η κατάλληλη;

    2. Διαβάζοντας σχετικά, παρατήρησα τουλάχιστον στα λόγια του Mike Yardley ότι το όπλο πρέπει να κινείται με ταχύτητα 10μίλια/ώρα(5μέτρα το δευτερόλεπτο). Βέβαια αντιλαμβάνομαι ότι το όπλο πρέπει να κινείται γρηγορότερα απο τη φαινομενική ταχύτητα του θηράματος. Δηλαδή πόσο γρηγορότερα απο το στόχο πρέπει να κινείται το όπλο απο τη φαινομενική ταχύτητα του θηράματος , 1/2 , 2, 3φορές;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #401658

    Πολύ καλή ερώτηση. 

    1) Η pull away δεν περιέχει προσπέραση, αλλά επιτάχυνση. Το όπλο κινείται για λίγα μέτρα (2-3) ακριβώς επάνω στο πουλί και ύστερα επιταχύνεται τραβώντας ταυτόχρονα τη σκανδάλη.

    2) Εφ΄όσον το όπλο έχει εναρμονιστεί πλήρως με την πορεία και την ταχύτητα του στόχου, τότε η προσκόπευση θα είναι απολύτως σχετική και με τα δύο. Δεν υπάρχει συνειδητός υπολογισμός της ταχύτητας. Απλά επιταχύνεις μαλακά σε σχέση με την αρμονική κίνηση με το στόχο. Σαν να τεντώνεις σταδιακά ένα λάστιχο.

    Το pull away έχει δύο βασικά μυστικά. Ποτέ δεν επιτρέπουμε στο όπλο να κουμπώσει στο ζυγωματικό εάν ο στόχος δεν είναι καθαρά εστιασμένος και ποτέ δεν επιτρέπουμε στα μάτια να ακολουθήσουν την επιτάχυνσή του. Τα μάτια παραμένουν στο στόχο και αισθάνονται την απομάκρυνση του όπλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #401660

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΣΕ ΣΕΝΑ!

    ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ(ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ) ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ,ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΧΕΙ…Κ ΤΙ ΘΗΡΑΜΑ ΕΙΝΑΙ…..ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ….ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ,ΤΟ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ…

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ Κ ΤΟΥΦΕΚΑΓΑ ΣΤΟ ΦΤΕΡΟ,ΕΒΑΖΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ…Κ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΕΡΝΑ ΕΒΑΖΑ ΑΚΟΜΑ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ…Κ ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΕΡΝΑ ΕΒΑΖΑ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ… 😯

    ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ Κ ΠΙΟ ΠΑΝΩ…ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΠΟΥΛΙ Κ ΠΩΣ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΕ Κ ΠΩΣ ΣΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ….

    ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΩΣ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ…ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΗΚΩΝΩ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΩ ΤΟ ΠΟΥΛΙ…Κ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΥ ΡΙΧΝΩ…ΣΠΑΝΙΕΣ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΩ…Π.Χ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΤΗΝ ΡΙΓΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟΣΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΞΩ Κ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΣΚΑΝΔΑΛΗ…

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟ ΠΟΥΛΙ Η ΟΧΙ…ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ Κ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ…ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΩ Κ ΓΩ…

    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΤΕ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ…ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΙΝ ΕΠΟΜΙΣΕΙΣ Κ ΑΦΟΥ ΕΠΟΜΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΝΕΙΣ ΑΠ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ,ΟΛΑ Τ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΑ…ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ…

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ Κ ΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ… 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #401661

    ΜΑΣ ΠΡΟΛΑΒΕ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ…… 😆 🙄 😆 😉

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων