ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #399676

    A, sorry εγω καταλαβα λαθος.  😉


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #399680

    ναι δεν τρεχει τιποτα κουβεντα να γινεται

    εγω δεν εχω καταλαβει το εξης: αλλοι λενε οτι μολις το μαγουλο κουμπωσει στο ζυγωματικο(μαγουλο) τοτε ριχνουμε και αλλοι λενε για σκοπευτικες τεχνικες  οπως pull away και λοιπα

    στις σκοπευτικες τεχνικες το οπλο ακουμπαει το μαγουλο και καποια ωρα αντιθετα με την προηγουμενη περιπτωση

    τι διαφορετικο συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις?

    //

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #399687

    Έχουν κατατεθεί εξαιρετικές απόψεις από πολλούς. Κράτα το “η σκόπευση είναι μία διαρκής διαμάχη του συνειδητού με το υποσυνείδητο” του kapna. Αυτό ακριβώς συμβαίνει, ή μάλλον πρέπει να συμβαίνει. Η σκόπευση όπως και η οδήγηση, πρέπει να γίνεται με το υποσυνείδητο, με λίγη παρεμβολή (βοήθεια) από το συνειδητό ΜΟΝΟ στα σημεία που το υποσυνείδητο δεν μπορεί να φέρει εις πέρας. Όσο η εμπειρία μεγαλώνει, τόσο οι βολές που χρειάζονται συνειδητή βοήθεια μειώνονται, φτάνοντας σε ένα επίπεδο όπου όλες οι βολές, ή έστω η συντριπτική πλειοψηφία γίνονται στο υποσύνείδητο. Για να μπορέσει βέβαια κανείς να εμπιστευτεί το υποσυνείδητο, πρέπει να υπάρχουν δύο προϋποθέσεις: Πρώτον να εκπαιδευτεί σωστά, να αποκτήσει δηλαδή τα “εξαρτημένα αντανακλαστικά” (στάση, επώμιση, κίνηση του σώματος) που δεν κατέχει εκ γενετής, και δεύτερον να εμπιστευτεί την υποσυνείδητη εκτέλεση της βολής. Η μεγαλύτερη δυσκολία είναι το δεύτερο σκέλος. Την κινησιολογία μπορούν να την μάθουν όλοι με την βοήθεια ενός δασκάλου ή ενός έμπειρου σκοπευτή ή κυνηγού. Η εμπιστοσύνη στο να αφήσουν κάτι να συμβεί ενώ δεν το κάνουν οι ίδιοι, απαιτεί ένα “άλμα πίστης”, το οποίο κάποιοι δεν καταφέρνουν να κάνουν ποτέ.

    Κράτα και την παρομοίωση του Altair Lusso με την βιντεοκάμερα. Η τεχνική αυτή ονομάζεται “pull away” και είναι “μανούλα” για μακρινές βολές στο καρτέρι. Μεταμορφώνει μέτριους σκοπευτές σε αποτελεσματικότατους, μέσα σε μερικά λεπτά της ώρας.

    Το άρθρο του Γιάννη Λοβέρδου είναι εξαιρετικό. Την ίδια ακριβώς μεθοδολογία διδάσκω κι εγώ. Οι απόψεις μας ταιριάζουν απόλυτα. Εάν είσαι καλός στα αγγλικά, διάβασε και άρθρα του Michael Yardley.  Διάβασε και τα άρθρα μου στο http://www.shootingacademy.gr με τα τρία επίπεδα και θα δεις ότι όλα έχουν μία μεθοδολογία, η οποία βασίζεται σε κοινή λογική και ένστικτα που κατέχουμε, αλλά απλά θέλουν λίγη βοήθεια για να λειτουργήσουν προς όφελός μας.

    Εάν κατανοήσεις σωστά αυτά που διαβάζεις, μπορεί να καταφέρεις να τα εφαρμόσεις στην πράξη, μπορεί και όχι. Το να αναζητήσεις κάποια στιγμή βοήθεια από δάσκαλο σκοποβολής δεν είναι ντροπή. Ούτε και είναι περιττό έξοδο, όσο ζορισμένα και να είναι τα οικονομικά σου. Σίγουρα σου κερδίζει χρόνο και χρήμα, άσχετα με την ηλικία σου ή τα όποια “κουσούρια” έχεις αποκτήσει στη σκόπευσή σου μέσα από τα χρόνια. Κι αυτά δεν τα λέω για να ευλογήσω τα γένια μου. Τις ίδιες απόψεις είχα πριν γίνω προπονητής σκοποβολής.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #399690

    Κράτα και την παρομοίωση του Altair Lusso με την βιντεοκάμερα. Η τεχνική αυτή ονομάζεται «pull away» και είναι «μανούλα» για μακρινές βολές στο καρτέρι. Μεταμορφώνει μέτριους σκοπευτές σε αποτελεσματικότατους, μέσα σε μερικά λεπτά της ώρας.

    Δική σου παρομοίωση είναι Λεωνίδα, μου την είχες πει όταν κάναμε κάποια μαθήματα παλιά. Έγραψα λίγο βιαστικά και δεν το ανέφερα.

    Μερικές προσκοπεύσεις σε δισκάκια … http://www.youtube.com/watch?v=247U4Go7SQ8

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #399698

    κυριε Λεωνιδα σας ευχαριστω για την παραθεση της γνωμης σας,η αληθεια ειναι πως εχω διαβασει ολα αυτα τα αρθρα στα οποια αναφερεστε και παρα πολλες φορες,ιδιαιτερα τα δικα σας χωρις να θελω να σας κανω κοπλιμεντο

    επισης εχω διαβασει και δει αρκετα βιντεο ενος καθηγητη σκοποβολης της αμερικης του Gil Ash που με βοηθησαν και αυτα αρκετα σε καποια πραγματα

    ωστοσο το μονο σιγουρο που εχω καταλαβει ειναι οτι οσο περισσοτερη εξασκηση κανεις και οση περισσοτερη εμπιστοσυνη αποκτας στο οπλο σου τοσο καλυτερα

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #399848

    duckaholic wrote:
    Κράτα και την παρομοίωση του Altair Lusso με την βιντεοκάμερα. Η τεχνική αυτή ονομάζεται «pull away» και είναι «μανούλα» για μακρινές βολές στο καρτέρι. Μεταμορφώνει μέτριους σκοπευτές σε αποτελεσματικότατους, μέσα σε μερικά λεπτά της ώρας.

    Δική σου παρομοίωση είναι Λεωνίδα, μου την είχες πει όταν κάναμε κάποια μαθήματα παλιά. Έγραψα λίγο βιαστικά και δεν το ανέφερα. Μερικές προσκοπεύσεις σε δισκάκια … http://www.youtube.com/watch?v=247U4Go7SQ8

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    To βιντεακι σου ειναι πραγματικα φοβερο. Χρησιμοτατο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #400330

    καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα

    θελω να σας θεσω μια ερωτηση σχετικα με τις σκοπευτικες τεχνικες swing through και pull away.

    Γνωριζοντας οτι ο σκοπευτης πρεπει να εχει εντονη εστιαση στον στοχο του,χωρις να παρατηρει ριγα και στοχαστρο ,πως δουλευει αυτες τις 2 τεχνικες ,δεδομενου οτι προυποθετουν την επιταχυνση των καννων μπροστα απο τον στοχο και το τραβηγμα της σκανδαλης ,δηλαδη ο σκοπευτης πρεπει να αντιληφθει την στιγμη που οι καννες βρισκονται μπροστα απο τον στοχο ενω εστιαζει μονο στον στοχο?

    ευχαριστω προκαταβολικα 😀

    //

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #400332

    καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα

     

    θελω να σας θεσω μια ερωτηση σχετικα με τις σκοπευτικες τεχνικες swing through και pull away.

    Γνωριζοντας οτι ο σκοπευτης πρεπει να εχει εντονη εστιαση στον στοχο του,χωρις να παρατηρει ριγα και στοχαστρο ,πως δουλευει αυτες τις 2 τεχνικες ,δεδομενου οτι προυποθετουν την επιταχυνση των καννων μπροστα απο τον στοχο και το τραβηγμα της σκανδαλης ,δηλαδη ο σκοπευτης πρεπει να αντιληφθει την στιγμη που οι καννες βρισκονται μπροστα απο τον στοχο ενω εστιαζει μονο στον στοχο?

    ευχαριστω προκαταβολικα

    //

    Οι κάννες βρίσκονται μπροστά από τα μάτια σου. Τα μάτια δεν μπορούν να εστιάσουν ταυτόχρονα δύο αντικείμενα σε διαφορετικές αποστάσεις. Εστιάζουν λοιπόν το στόχο και “αισθάνονται” (βλέπουν) τις κάννες χωρίς να τις κοιτάζουν. Στην αρχή η θαμπή εικόνα των καννών εμπνέει ανασφάλεια. Εάν επιμείνεις να εστιάζεις έντονα μόνο το στόχο, ο εγκέφαλος εμπιστεύεται σιγά σιγά αυτή την ασαφή εικόνα των καννών ως απόλυτα σαφή, πάντα χωρίς το μάτι να πηγαίνει ούτε στιγμή στις κάννες.

    Είναι όπως όταν δείχνεις κάτι μακρινό με το δάχτυλό σου. Δεν κοιτάζεις το δάχτυλό σου, αλλά ξέρεις πολύ καλά που είναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #400337

    apopsis wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:Να σε ρωτήσω κάτι που υποψιάζομαι με αυτά που διαβάζω; Όταν επωμίζεις, γενικά, κλείνεις το μάτι; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Το έκανα πρίν 30 χρόνια σε κοριτσάκια . Η μέθοδος δέν απέδωσε. Μετά προσπάθησα κάτι άλλο……… Μέχρι που παντρεύτηκα και το σύμπαν αναποδογύρισε. Τα μάτια μου εστιάστηκαν στα «λάθη» της συζύγου μου. (δέν υπάρχει ουσιαστικότερο σημείο εστίασης..) . Στην ουσία τώρα. Όχι δέν κλείνω το μάτι. Πάντα διόφθαλμος απο παιδί με αεροβόλα.

    Με τέτοιες φιλοσοφικές τάσεις, κατάφερε ο γάμος να σου αναποδογυρίσει το σύμπαν; Στην ουσία τώρα, αν θες να λυθεί το πρόβλημα σου, γράψτο εκεί που δεν παίρνει μελάνι. Όταν δεις τσίχλα να περνάει στα 30 μέτρα, χαμογέλα, σήκωσε αργά το τουφέκι στον ώμο έχοντας και τα δύο μάτια σου καρφωμένα επάνω της και προσπάθησε να μείνεις πάνω της για 2-3 δευτερόλεπτα σαν να την τραβάς βίντεο με κάμερα. Βγες μπροστά της και πάτα την σκανδάλη…πάντα έχοντας στην σκέψη σου μια τσίχλα να καπνίζει.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Θα το κάνω αύριο και θα απαντήσω άμεσα.!  Αλλά μήν πιστέψεις ούτε μια στιγμή ότι δεν ρίχνω με διόφθαλμη. Φαντάζομαι ότι υπάρχει ένας ανασταλτικός παράγοντας που δουλεύει υπόγεια και αθόρυβα, μπορεί να είναι κάποια κρίσιμη φάση της ηλικίας, ή κάτι παρόμοιο.

    Καμμία τάση ειρωνίας στα όσα λέω. Να μήν παρεξηγηθώ!

    Πήρα πουλιά και πολύ μακρύτερα απο 30μ. αλλά το πρόβλημα είναι στην εξακολούθηση επιτυχημένων βολών. Δέν είμαι ούτε άσχετος ούτε κανένας μακάκας.

    Άντε να δούμε!     Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #400355

    …………………… Αλλά μήν πιστέψεις ούτε μια στιγμή ότι δεν ρίχνω με διόφθαλμη. Φαντάζομαι ότι υπάρχει ένας ανασταλτικός παράγοντας που δουλεύει υπόγεια και αθόρυβα ……………………………. Δέν είμαι ούτε άσχετος ούτε κανένας μακάκας …………

    Φίλε μου ο καθ’ ένας που ρωτάει κάτι δεν θεωρείται μαλάκας, αντιθέτως.

    Μην νομίζεις ότι και οι καρτεράτοι είναι αντίστοιχα καλοί στις μπηχτές που είσαι εσύ και μην νομίζεις ότι οι υπόλοιποι που γράφουμε εδώ μέσα είμαστε τούφεκοι και πέρνουμε το 80% των θηραμάτων, τρίχες κατσαρές. Όλοι έχουμε γύρω στο 30% ευστοχία στο περπατητό και λίγο παραπάνω στο καρτερίσιο.

    Περιμένεις μήπως να παραδεχτεί κανείς την όποια αδυναμία του σε συγκεκριμένες βολές όπως εσύ?

    Υπάρχει μεγάλος εγωισμός στο θέμα κυνήγι.

    Μην τρελαθούμε κι’ όλας.

    Υπάρχουν και με μεγαλύτερα ποσοστά που είναι ταλέντα καθώς και άλλοι που τουφεκούν ώπου να ‘ναι και όσα να’ ναι χωρίς να τους ενδιαφέρει αν τα βρουν, αλλά γενικότερα κράτα μικρό καλάθι γι’ αυτά που ακούς.

    Μπορεί να έχεις και λίγο τον φόβο το που θα σου πέσει το πουλί και αν θα το βρεις. Και αυτό είναι μία αρνητική σκέψη στις μακρυνές βολές που δεν βοηθά αποσπώντας σου το βλέμα από το θήραμα ;-).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #400583

    Όλοι έχουμε γύρω στο 30% ευστοχία στο περπατητό και λίγο παραπάνω στο καρτερίσιο. Περιμένεις μήπως να παραδεχτεί κανείς την όποια αδυναμία του σε συγκεκριμένες βολές όπως εσύ? Υπάρχει μεγάλος εγωισμός στο θέμα κυνήγι. Μην τρελαθούμε κι” όλας.

    Μπράβο ρε Γιάννη. Έτσι ακριβώς. Εμένα όταν μου λένε “3 φυσίγγια ανά τσίχλα” τους απαντάω “και τι ήρθες να κάνεις σε μένα”;

    Το κυνήγι δεν είναι σκοπευτήριο. Όποιος περιμένει να σκοτώνει οτιδήποτε συναντάει εντός βεληνεκούς, μάλλον δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #400589

    Naval wrote:
    Όλοι έχουμε γύρω στο 30% ευστοχία στο περπατητό και λίγο παραπάνω στο καρτερίσιο. Περιμένεις μήπως να παραδεχτεί κανείς την όποια αδυναμία του σε συγκεκριμένες βολές όπως εσύ? Υπάρχει μεγάλος εγωισμός στο θέμα κυνήγι. Μην τρελαθούμε κι” όλας.

    Μπράβο ρε Γιάννη. Έτσι ακριβώς. Εμένα όταν μου λένε «3 φυσίγγια ανά τσίχλα» τους απαντάω «και τι ήρθες να κάνεις σε μένα»; Το κυνήγι δεν είναι σκοπευτήριο. Όποιος περιμένει να σκοτώνει οτιδήποτε συναντάει εντός βεληνεκούς, μάλλον δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα.

    Λεωνιδα , αν καταλαβα καλα , θεωρεις απιθανο , πχ στην τσιχλα , να υπαρχει κυνυγος με 90-95 % επιτυχια , και μερικες μερες με 100 %  ,  δηλαδη  στα 15 πουλια να παρει και τα 15 , και τις περισσοτερες φορες μονοντουφεκια ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #400602

    duckaholic wrote:

    Naval wrote:
    Όλοι έχουμε γύρω στο 30% ευστοχία στο περπατητό και λίγο παραπάνω στο καρτερίσιο. Περιμένεις μήπως να παραδεχτεί κανείς την όποια αδυναμία του σε συγκεκριμένες βολές όπως εσύ? Υπάρχει μεγάλος εγωισμός στο θέμα κυνήγι. Μην τρελαθούμε κι” όλας.

    Μπράβο ρε Γιάννη. Έτσι ακριβώς. Εμένα όταν μου λένε «3 φυσίγγια ανά τσίχλα» τους απαντάω «και τι ήρθες να κάνεις σε μένα»; Το κυνήγι δεν είναι σκοπευτήριο. Όποιος περιμένει να σκοτώνει οτιδήποτε συναντάει εντός βεληνεκούς, μάλλον δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα.

    Λεωνιδα , αν καταλαβα καλα , θεωρεις απιθανο , πχ στην τσιχλα , να υπαρχει κυνυγος με 90-95 % επιτυχια , και μερικες μερες με 100 % , δηλαδη στα 15 πουλια να παρει και τα 15 , και τις περισσοτερες φορες μονοντουφεκια ?

    Eάν στα 15 πουλιά πάρω και τα 15 και ρίξω 3 φυσίγγια στο καθένα (λέμε τώρα), τότε θα έχω και 100% επιτυχία και 3 φυσίγγια ανά πουλί. Φυσικά και μου έχουν τύχει κυνήγια όπου “δεν πέρασε τίποτα πίσω”, αλλά ποτέ με αναλογία φυσιγγίου/πουλιού 1:1. Και δεν μιλάω για 3-4 πουλιά, όπου κάτι τέτοιο συμβαίνει εύκολα, αλλά για όγκο βολών.

    Εγώ θεωρώ το 5:1 τον μέσο όρο, το 3:1 καλό τουφέκι και οτιδήποτε καλύτερο, εξαιρετικό τουφέκι. Και φυσικά μιλάω για μέσο όρο σε βάθος χρόνου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #400609

    Tο θεμα ειναι να γινεται συνειδητα, οχι να σταυροκοπιεσαι εκπληκτος μετα απο καθε τσιχλα που πεφτει. Ειναι μερες που το 5 προς 1 μοιαζει ακατορθωτο, αλλες μερες που το 1 προς 1 ειναι απολυτα εφικτο, αλλα δυστυχως στο καρτερι οι βολες μπορει να εχουν τοσο μεγαλη ποικιλια που να ειναι ολες διαφορετικες μεταξυ τους. Εκει φαινεται πιστευω καποιος που εχει δουλεψει το θεμα οπλο-φυσιγγι, και φυσικα το θεμα σωστη σκοπευση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #400924

    Όταν προετοιμαζόμαστε να κάνουμε μια βολή( ναι για το κυνήγι λέω) αρχίζουμε μια ακολουθία ενεργειών που πρέπει να πραγματοποιηθούν σωστά και με συνέπεια προκειμένου να επιτευχθούν τα επιθυμητά αποτελέσματα Τα δε ποσοστά ευστοχίας μειώνονται δραματικά όταν μια ακολουθία άστοχων βολών κλονίζουν την εμπιστοσύνη μας και αναρωτιόμαστε τι συνέβη. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χάνουμε την εμπιστοσύνη στις ικανότητες μας και να καταφεύγουμε σε “εύκολες” λύσεις (αλλαγή όπλου, αλλαγή κοντακιού φυσιγγιων τσοκ, κλπ), που δεν έχουν όμως κανένα αποτέλεσμα. αλλά από την ώρα που θέλουμε να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα, αυτό σημαίνει ότι πρέπει συνειδητά να ελέγξουμε και να διαχειριστούμε σωστά την διαδικασία της βολής. Πιστεύω ότι για να βελτιωθούμε θα πρέπει να δώσουμε την προσοχή σε όλη τη διαδικασία, να χρησιμοποιήσουμε τα μάτια μας, και να τα ελέγξουμε συνειδητά με το μυαλό μας. Δυστυχώς, αυτό δεν είναι πάντοτε εφικτό και για αυτό βλέπουμε τρέλες διακυμάνσεις στα ποσοστά ευστοχίας από κυνηγό σε κυνηγό

    Όλα αυτά στη βάση τους είναι πολύ απλά, αλλά καθώς βελτιωνόμαστε, συχνά περιπλέκουμε τα πράγματα. Αρχίζουμε έναν φαύλο κύκλο: μειωμένη εμπιστοσύνη στον εαυτό μας με της πρώτες άστοχες βολές κρατάμε περισσότερο το όπλο (επώμιση), βιαστικές βολές και αντί για καλύτερα πηγαίνουμε χειρότερα… ( η λύση για μένα είναι η τεχνική κατάρτιση μονό αυτή θα σε βγάλει από τα δύσκολα ..άσε δε που γεννα και άλλες θετικές παραμέτρους )

    Μια καλή βολή πρέπει να αρχίσει και να τελειώσει μέσα σε ένα ορισμένο και αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα. Μεγάλης διάρκειας επώμιση είναι η αιτία που γεννάει διάφορα πρόσθετα προβλήματα.

    Υρ  πάντως αν ισχύουν τα ποσοστά που λέτε για μένα προσωπικά είναι παραπάνω από αποκαρδιωτικά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων