ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #399342

    Μετά απο χαλάρωση , θα επαναφέρω το θέμα της Maintained Lead. Στην τσίχλα του σούρουπου (αφού σχεδόν τελειώνει το απογευματινό καρτέρι) που είναι χαμηλή στο ύψος σχεδόν του ανθρώπου, μαύρη και πολύ γρήγορη, έχω επιτυχίες που δέν συνάδουν με την γενικότερη σκοπευτική μου συμπεριφορά, που καταλήγει συνήθως σε φτωχά αποτελέσματα, ή αν θέλετε 20 φυσίγγια για μία τσίχλα… Άν λοιπόν έχω γρήγορες και κοντινές η επιτυχία μου είναι σχεδόν βέβαιη. Με M.L. και αυθόρμητη κίνηση πάντα μπροστά . Με τρομάζει και τόν ίδιο, ότι εκτελώ εξαιρετικά καλά ακόμα και σε γρήγορες στα 12-15μ. και πάντα με σωστή προσκόπευση . Ακόμα και με φούλ τσόκ, η επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη. Μιλάω πάντα για αποστάσεις 12-20μ με 1 και 2-3 «τσίχλες» μπροστά σταθερή προσκόπευση.Στις βολές αυτές μου φαίνεται ότι «παγώνει» ο χρόνος , ότι «παγώνει» η ταχύτητα , και είναι σαν να ρίχνω σε ακίνητο στόχο. Παρόλο ότι αυτές οι βολές γίνονται με εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες φωτός , προχωρημένο σούρουπο, αυτό μου δουλεύει πολύ καλά. Θα ήθελα πολύ να έχω ανάλογη αίσθηση και για μακρινές βολές , αλλά αυτό δυστυχώς ποτέ δέν συμβαίνει, τουλάχιστον με κάποια ακολουθία που να μου δίνει έστω κάποιο μπούσουλα συμπεριφοράς για τις περιπτώσεις αυτές. Με τα δικά μου «μέτρα» καμμία σκοπευτική μέθοδος δέν μου αποδίδει πέραν των 30 μέτρων. Έκαψα μπόλικα φυσίγγια για την swing through και την Pull Away, Το μόνο που μου κάθεται είναι η Maintained Lead , έστω και με πολύ περιορισμένες επιτυχίες . Αναφέρομαι εντελώς προσωπικά, και φυσικά για να μάθω , και όχι για νά προτείνω κάτι.

    Επειδή είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με εσένα και τον Βίκτωρα (παντού maintained και απίστευτες τουφεκιές στις μαύρες) θα σου πω ότι η διαφορά στις μαύρες είναι ότι έχουν πολύ καλύτερη οπτική αφού είναι μία μαύρη κουκίδα, κοντινή (δεν την βλέπεις πάνω από 15-20 μέτρα) με φόντο καθαρό. Τα υπόλοιπα στοιχεία της εικόνας, όπλο, δένδρα, βουνά είναι όλα μαύρα και δεν σε αποσπούν.

    Την ημέρα την κοντινή τσίχλα την βλέπεις λίγο γκρίζα – αναλόγως που είναι και ο ήλιος – και δεν κάνει μεγάλη αντίθεση σε σχέση με καθαρό ή μουντό ουρανό.

    Όταν μάλιστα φέρεις την κάννη μπροστά τα πράγματα χειροτερεύουν.

    Εν ολίγοις είναι αυτό που σου έγραψε ο Δημήτρης Benelli, τραβάς την ημέρα τα μάτια σου από τον στόχο. Η μόνη λύση, φθηνή, ανέξοδη και σίγουρη (εφόσον το όπλο σου ρίχνει εκεί που κοιτάς) είναι να έχεις καρφωμένα και ορθάνοιχτα τα μάτια σου στο στόχο και πουθενά αλλού (δυστυχώς η ελλειψη θηραμάτων δεν σου δίνει την δυνατότητα για πολύ εκπαίδευση πάνω στην συγκέντρωση των ματιών στο στόχο, μόνο το σκοπευτήριο βοηθάει σ’ αυτό).

     

    Ακόμα και να μην είναι όμως ακριβώς τέλειο στα μέτρα σου το όπλο, έχεις μία διάμετρο σκαγιών 1 με 1,5 μέτρο να τη στείλης στην πορεία του πουλιού.

    Μια σωστή προσκόπευση είναι αρκετή.

    Έχουμε πει και ισχύει, ότι τα περισσότερα (80% των χαμένων βολών) τα χάνουμε γιατί μένουμε πίσω.

    Κράτα αυτό και είσαι ok.

     

    Μην φοβάσαι να βάλεις μπροστά, τα πράγματα είναι ποιο χονδροκομμένα απ’ ότι νομίζουμε. Προσωπικά για εμένα η διαφορά δύο κυνηγών, με την ίδια μέθοδο, την ίδια προσκόπευση, τα ιδια φυσίγγια, το ίδιο όπλο αλλά ο ένας να το έχει απόλυτα στα μέτρα του ενώ ο άλλος στο περίπου είναι ότι ο πρώτος θα το πάρει άμεσα το θήραμα ενώ ο δεύτερος θα έχει περισσότερους τραυματισμούς. Με την προυπόθεση ότι ρίχνουμε με *** στα 30m και όχι με full στα 10m γιατί τότε μόνο ο πρώτος θα το σκονίσει και ο δεύτερος θα του κάνει αέρα 😆 .

     

    Υ.Γ.1. Βάλε κάποιον φίλο σου να σε δει και να σου πει αν σταματάς την κίνηση, αν ναι τότε βάζε παραπάνω μπροστά. Θα εκπλαγείς με το πόσο μπρόστα θέλει.

    Υ.Γ.2. Το ότι παίρνεις τσίχλες στα 10m με modified όταν ρίχνεις αυθόρμητα χωρίς να σημαδεύεις, δείχνη ότι τα μέτρα του όπλου σου είναι σωστά 😉

    Υ.Γ.3. Με τις υπόλοιπες μεθόδους μην ξανασχοληθείς, εκτός αν πας σκοπευτήριο με δάσκαλο, αλλιώς είναι χάσιμο χρόνου και θα μπερδέψεις και τις εικόνες που έχεις στο μυαλό σου. Εγώ μια φορά προσπάθησα μόνος μου αλλά μάταια 🙄 , είμαι γεννημένος για maintained 😎 :mrgreen:

     

    Καθαρά προσωπική άποψη και επιδέχεται αμφισβήτηση :mrgreen:

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #399348

    apopsis wrote:
    Μετά απο χαλάρωση , θα επαναφέρω το θέμα της Maintained Lead. Στην τσίχλα του σούρουπου (αφού σχεδόν τελειώνει το απογευματινό καρτέρι) που είναι χαμηλή στο ύψος σχεδόν του ανθρώπου, μαύρη και πολύ γρήγορη, έχω επιτυχίες που δέν συνάδουν με την γενικότερη σκοπευτική μου συμπεριφορά, που καταλήγει συνήθως σε φτωχά αποτελέσματα, ή αν θέλετε 20 φυσίγγια για μία τσίχλα… Άν λοιπόν έχω γρήγορες και κοντινές η επιτυχία μου είναι σχεδόν βέβαιη. Με M.L. και αυθόρμητη κίνηση πάντα μπροστά . Με τρομάζει και τόν ίδιο, ότι εκτελώ εξαιρετικά καλά ακόμα και σε γρήγορες στα 12-15μ. και πάντα με σωστή προσκόπευση . Ακόμα και με φούλ τσόκ, η επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη. Μιλάω πάντα για αποστάσεις 12-20μ με 1 και 2-3 «τσίχλες» μπροστά σταθερή προσκόπευση.Στις βολές αυτές μου φαίνεται ότι «παγώνει» ο χρόνος , ότι «παγώνει» η ταχύτητα , και είναι σαν να ρίχνω σε ακίνητο στόχο. Παρόλο ότι αυτές οι βολές γίνονται με εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες φωτός , προχωρημένο σούρουπο, αυτό μου δουλεύει πολύ καλά. Θα ήθελα πολύ να έχω ανάλογη αίσθηση και για μακρινές βολές , αλλά αυτό δυστυχώς ποτέ δέν συμβαίνει, τουλάχιστον με κάποια ακολουθία που να μου δίνει έστω κάποιο μπούσουλα συμπεριφοράς για τις περιπτώσεις αυτές. Με τα δικά μου «μέτρα» καμμία σκοπευτική μέθοδος δέν μου αποδίδει πέραν των 30 μέτρων. Έκαψα μπόλικα φυσίγγια για την swing through και την Pull Away, Το μόνο που μου κάθεται είναι η Maintained Lead , έστω και με πολύ περιορισμένες επιτυχίες . Αναφέρομαι εντελώς προσωπικά, και φυσικά για να μάθω , και όχι για νά προτείνω κάτι.

    Επειδή είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με εσένα και τον Βίκτωρα (παντού maintained και απίστευτες τουφεκιές στις μαύρες) θα σου πω ότι η διαφορά στις μαύρες είναι ότι έχουν πολύ καλύτερη οπτική αφού είναι μία μαύρη κουκίδα, κοντινή (δεν την βλέπεις πάνω από 15-20 μέτρα) με φόντο καθαρό. Τα υπόλοιπα στοιχεία της εικόνας, όπλο, δένδρα, βουνά είναι όλα μαύρα και δεν σε αποσπούν. Την ημέρα την κοντινή τσίχλα την βλέπεις λίγο γκρίζα – αναλόγως που είναι και ο ήλιος – και δεν κάνει μεγάλη αντίθεση σε σχέση με καθαρό ή μουντό ουρανό. Όταν μάλιστα φέρεις την κάννη μπροστά τα πράγματα χειροτερεύουν. Εν ολίγοις είναι αυτό που σου έγραψε ο Δημήτρης Benelli, τραβάς την ημέρα τα μάτια σου από τον στόχο. Η μόνη λύση, φθηνή, ανέξοδη και σίγουρη (εφόσον το όπλο σου ρίχνει εκεί που κοιτάς) είναι να έχεις καρφωμένα και ορθάνοιχτα τα μάτια σου στο στόχο και πουθενά αλλού (δυστυχώς η ελλειψη θηραμάτων δεν σου δίνει την δυνατότητα για πολύ εκπαίδευση πάνω στην συγκέντρωση των ματιών στο στόχο, μόνο το σκοπευτήριο βοηθάει σ” αυτό). Ακόμα και να μην είναι όμως ακριβώς τέλειο στα μέτρα σου το όπλο, έχεις μία διάμετρο σκαγιών 1 με 1,5 μέτρο να τη στείλης στην πορεία του πουλιού. Μια σωστή προσκόπευση είναι αρκετή. Έχουμε πει και ισχύει, ότι τα περισσότερα (80% των χαμένων βολών) τα χάνουμε γιατί μένουμε πίσω. Κράτα αυτό και είσαι ok. Μην φοβάσαι να βάλεις μπροστά, τα πράγματα είναι ποιο χονδροκομμένα απ” ότι νομίζουμε. Προσωπικά για εμένα η διαφορά δύο κυνηγών, με την ίδια μέθοδο, την ίδια προσκόπευση, τα ιδια φυσίγγια, το ίδιο όπλο αλλά ο ένας να το έχει απόλυτα στα μέτρα του ενώ ο άλλος στο περίπου είναι ότι ο πρώτος θα το πάρει άμεσα το θήραμα ενώ ο δεύτερος θα έχει περισσότερους τραυματισμούς. Με την προυπόθεση ότι ρίχνουμε με *** στα 30m και όχι με full στα 10m γιατί τότε μόνο ο πρώτος θα το σκονίσει και ο δεύτερος θα του κάνει αέρα . Υ.Γ.1. Βάλε κάποιον φίλο σου να σε δει και να σου πει αν σταματάς την κίνηση, αν ναι τότε βάζε παραπάνω μπροστά. Θα εκπλαγείς με το πόσο μπρόστα θέλει. Υ.Γ.2. Το ότι παίρνεις τσίχλες στα 10m με modified όταν ρίχνεις αυθόρμητα χωρίς να σημαδεύεις, δείχνη ότι τα μέτρα του όπλου σου είναι σωστά Υ.Γ.3. Με τις υπόλοιπες μεθόδους μην ξανασχοληθείς, εκτός αν πας σκοπευτήριο με δάσκαλο, αλλιώς είναι χάσιμο χρόνου και θα μπερδέψεις και τις εικόνες που έχεις στο μυαλό σου. Εγώ μια φορά προσπάθησα μόνος μου αλλά μάταια , είμαι γεννημένος για maintained :mrgreen: Καθαρά προσωπική άποψη και επιδέχεται αμφισβήτηση

    εισαι original σκεετaδορος , δεν αλλαζεις το sporting , να ερχομαι να ριχνουμε μαζι ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #399356

    Naval wrote:

    apopsis wrote:
    Μετά απο χαλάρωση , θα επαναφέρω το θέμα της Maintained Lead. Στην τσίχλα του σούρουπου (αφού σχεδόν τελειώνει το απογευματινό καρτέρι) που είναι χαμηλή στο ύψος σχεδόν του ανθρώπου, μαύρη και πολύ γρήγορη, έχω επιτυχίες που δέν συνάδουν με την γενικότερη σκοπευτική μου συμπεριφορά, που καταλήγει συνήθως σε φτωχά αποτελέσματα, ή αν θέλετε 20 φυσίγγια για μία τσίχλα… Άν λοιπόν έχω γρήγορες και κοντινές η επιτυχία μου είναι σχεδόν βέβαιη. Με M.L. και αυθόρμητη κίνηση πάντα μπροστά . Με τρομάζει και τόν ίδιο, ότι εκτελώ εξαιρετικά καλά ακόμα και σε γρήγορες στα 12-15μ. και πάντα με σωστή προσκόπευση . Ακόμα και με φούλ τσόκ, η επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη. Μιλάω πάντα για αποστάσεις 12-20μ με 1 και 2-3 «τσίχλες» μπροστά σταθερή προσκόπευση.Στις βολές αυτές μου φαίνεται ότι «παγώνει» ο χρόνος , ότι «παγώνει» η ταχύτητα , και είναι σαν να ρίχνω σε ακίνητο στόχο. Παρόλο ότι αυτές οι βολές γίνονται με εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες φωτός , προχωρημένο σούρουπο, αυτό μου δουλεύει πολύ καλά. Θα ήθελα πολύ να έχω ανάλογη αίσθηση και για μακρινές βολές , αλλά αυτό δυστυχώς ποτέ δέν συμβαίνει, τουλάχιστον με κάποια ακολουθία που να μου δίνει έστω κάποιο μπούσουλα συμπεριφοράς για τις περιπτώσεις αυτές. Με τα δικά μου «μέτρα» καμμία σκοπευτική μέθοδος δέν μου αποδίδει πέραν των 30 μέτρων. Έκαψα μπόλικα φυσίγγια για την swing through και την Pull Away, Το μόνο που μου κάθεται είναι η Maintained Lead , έστω και με πολύ περιορισμένες επιτυχίες . Αναφέρομαι εντελώς προσωπικά, και φυσικά για να μάθω , και όχι για νά προτείνω κάτι.

    Επειδή είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με εσένα και τον Βίκτωρα (παντού maintained και απίστευτες τουφεκιές στις μαύρες) θα σου πω ότι η διαφορά στις μαύρες είναι ότι έχουν πολύ καλύτερη οπτική αφού είναι μία μαύρη κουκίδα, κοντινή (δεν την βλέπεις πάνω από 15-20 μέτρα) με φόντο καθαρό. Τα υπόλοιπα στοιχεία της εικόνας, όπλο, δένδρα, βουνά είναι όλα μαύρα και δεν σε αποσπούν. Την ημέρα την κοντινή τσίχλα την βλέπεις λίγο γκρίζα – αναλόγως που είναι και ο ήλιος – και δεν κάνει μεγάλη αντίθεση σε σχέση με καθαρό ή μουντό ουρανό. Όταν μάλιστα φέρεις την κάννη μπροστά τα πράγματα χειροτερεύουν. Εν ολίγοις είναι αυτό που σου έγραψε ο Δημήτρης Benelli, τραβάς την ημέρα τα μάτια σου από τον στόχο. Η μόνη λύση, φθηνή, ανέξοδη και σίγουρη (εφόσον το όπλο σου ρίχνει εκεί που κοιτάς) είναι να έχεις καρφωμένα και ορθάνοιχτα τα μάτια σου στο στόχο και πουθενά αλλού (δυστυχώς η ελλειψη θηραμάτων δεν σου δίνει την δυνατότητα για πολύ εκπαίδευση πάνω στην συγκέντρωση των ματιών στο στόχο, μόνο το σκοπευτήριο βοηθάει σ” αυτό). Ακόμα και να μην είναι όμως ακριβώς τέλειο στα μέτρα σου το όπλο, έχεις μία διάμετρο σκαγιών 1 με 1,5 μέτρο να τη στείλης στην πορεία του πουλιού. Μια σωστή προσκόπευση είναι αρκετή. Έχουμε πει και ισχύει, ότι τα περισσότερα (80% των χαμένων βολών) τα χάνουμε γιατί μένουμε πίσω. Κράτα αυτό και είσαι ok. Μην φοβάσαι να βάλεις μπροστά, τα πράγματα είναι ποιο χονδροκομμένα απ” ότι νομίζουμε. Προσωπικά για εμένα η διαφορά δύο κυνηγών, με την ίδια μέθοδο, την ίδια προσκόπευση, τα ιδια φυσίγγια, το ίδιο όπλο αλλά ο ένας να το έχει απόλυτα στα μέτρα του ενώ ο άλλος στο περίπου είναι ότι ο πρώτος θα το πάρει άμεσα το θήραμα ενώ ο δεύτερος θα έχει περισσότερους τραυματισμούς. Με την προυπόθεση ότι ρίχνουμε με *** στα 30m και όχι με full στα 10m γιατί τότε μόνο ο πρώτος θα το σκονίσει και ο δεύτερος θα του κάνει αέρα . Υ.Γ.1. Βάλε κάποιον φίλο σου να σε δει και να σου πει αν σταματάς την κίνηση, αν ναι τότε βάζε παραπάνω μπροστά. Θα εκπλαγείς με το πόσο μπρόστα θέλει. Υ.Γ.2. Το ότι παίρνεις τσίχλες στα 10m με modified όταν ρίχνεις αυθόρμητα χωρίς να σημαδεύεις, δείχνη ότι τα μέτρα του όπλου σου είναι σωστά Υ.Γ.3. Με τις υπόλοιπες μεθόδους μην ξανασχοληθείς, εκτός αν πας σκοπευτήριο με δάσκαλο, αλλιώς είναι χάσιμο χρόνου και θα μπερδέψεις και τις εικόνες που έχεις στο μυαλό σου. Εγώ μια φορά προσπάθησα μόνος μου αλλά μάταια , είμαι γεννημένος για maintained Καθαρά προσωπική άποψη και επιδέχεται αμφισβήτηση

    εισαι original σκεετaδορος , δεν αλλαζεις το sporting , να ερχομαι να ριχνουμε μαζι ?

    Είναι κορεσμένος ο χώρος :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #399380

    Όπως ακριβώς στα είπαν. Στις κοντινές “ενστικτώδεις” βολές κοιτάς το στόχο με έντονη εστίαση γιατί απλά δεν προλαβαίνεις να κάνεις κάτι άλλο. Η ίδια ακριβώς μέθοδος είναι σε όλες τις τουφεκιές, όσο μακριά κι αν είναι. Σωστή επώμιση, έντονη διόφθαλμη εστίαση στο στόχο ΚΑΙ ΜΟΝΟ, και αυθόρμητο πάτημα της σκανδάλης στην (όποια) εικόνα χωρίς σταμάτημα της κίνησης.

    Όλες οι τουφεκιές είναι ίδιες. Τη δυσκολία της τουφεκιάς την αποφασίζουμε εμείς. Αν πιστέψουμε ότι μία τουφεκιά είναι δύσκολη τότε την κάνουμε δύσκολη. Αυτό είναι όλο. Τουφεκάμε με τον ίδιο πάντα τρόπο, υπακούοντας στο υποσυνείδητο για να τραβήξουμε τη σκανδάλη όταν ακουστεή η “φωνούλα” μέσα στο κεφάλι μας. Καμμία σκέψη, κανένας υπολογισμός, κανένα σιγούρεμα. Αφήνουμε την τουφεκιά να φύγει εκεί ακριβώς που νομίζουμε ότι είναι σωστή η εικόνα, όχι εκεί που πλασματικά “σιγουρευόμαστε” κοιτώντας αναπόφευκτα το στόχαστρο.

    Ο Naval έχει δίκιο. Δεν υπάρχει νόημα να κάνεις ψιλοδιορθώσεις τις προσκοπεύσεις. Αν αστοχήσεις διπλασίασε την προσκόπευση. Αν ξανααστοχήσεις ρίξε πάνω του. Keep it simple. Θα εκπλαγείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #399423

    Aυτη ακριβως την απορια ειχα και γω για αρκετα χρονια. Ενω τις τσιχλες που αναφερεις, καθως και παρομοιας συμπεριφορας αλλα πρωινες ή απογευματινες, τις εριχνα χωρις κοπο, τις πιο «σιγουρες» δε μπορουσα να τις ριξω το ιδιο ευκολα. Τελικα καταλαβα οτι σε τετοιες περιπτωσεις το σωμα και ο εγκεφαλος αντιδρουν ενστικτωδως, καθως ξερει το σωμα και το ματι που ακριβως να σκοπευσεις και ολα γινονται οπως πρεπει. Αντιθετα τις τσιχλες που μπαινεις στο κοπο να σκεφτεις «τι να κανω τωρα, ποσο μπροστα να ριξω» κλπ κλπ, συνηθως τις χανεις.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Αυτή την απορία την έλυσες τελικά; Καί πώς;

    Συμφωνώ απόλυτα για την ενστικτώδη αντίδραση. Καί χαίρομαι μάλιστα … επειδή “την έχω” τελικά.

    Προχθές σούρουπο (σχεδόν βράδυ) μου πέρασε σε αριστερή τραβέρσα περίπου στο ύψος μου.  Όλο μου το σώμα και το πνεύμα με οδήγησε ΜΠΡΟΣΤΑ. 1 ‘η 2 δέκατα του δευτερολέπτου για να σιγουρευτώ , και Μπάμ και κάτω με 5 σκάγια . Απόσταση ούτε 15μ….  Παρόμοιες περιπτώσεις έχω πάρα πολλές όχι μόνο εφέτος αλλά και παλιότερα , και ίσως είναι το “ατού” μου στις γρήγορες αλλά χαμηλές.

    Το απαντώ εδώ για όλους τους φίλους: (επίτρεψέ μου).  Αποκλείεται κάθε αδυναμία άλλου παράγοντα , Φυσίγγι, όπλο, τσόκ κλπ. Πάντα χρησιμοποιώ φυσίγγια που “κόβουν” απο 15 μέχρι 40μ. με καλές κατανομές .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #399424

    apopsis wrote:
    Μετά απο χαλάρωση , θα επαναφέρω το θέμα της Maintained Lead. Στην τσίχλα του σούρουπου (αφού σχεδόν τελειώνει το απογευματινό καρτέρι) που είναι χαμηλή στο ύψος σχεδόν του ανθρώπου, μαύρη και πολύ γρήγορη, έχω επιτυχίες που δέν συνάδουν με την γενικότερη σκοπευτική μου συμπεριφορά, που καταλήγει συνήθως σε φτωχά αποτελέσματα, ή αν θέλετε 20 φυσίγγια για μία τσίχλα… Άν λοιπόν έχω γρήγορες και κοντινές η επιτυχία μου είναι σχεδόν βέβαιη. Με M.L. και αυθόρμητη κίνηση πάντα μπροστά . Με τρομάζει και τόν ίδιο, ότι εκτελώ εξαιρετικά καλά ακόμα και σε γρήγορες στα 12-15μ. και πάντα με σωστή προσκόπευση . Ακόμα και με φούλ τσόκ, η επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη. Μιλάω πάντα για αποστάσεις 12-20μ με 1 και 2-3 «τσίχλες» μπροστά σταθερή προσκόπευση.Στις βολές αυτές μου φαίνεται ότι «παγώνει» ο χρόνος , ότι «παγώνει» η ταχύτητα , και είναι σαν να ρίχνω σε ακίνητο στόχο. Παρόλο ότι αυτές οι βολές γίνονται με εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες φωτός , προχωρημένο σούρουπο, αυτό μου δουλεύει πολύ καλά. Θα ήθελα πολύ να έχω ανάλογη αίσθηση και για μακρινές βολές , αλλά αυτό δυστυχώς ποτέ δέν συμβαίνει, τουλάχιστον με κάποια ακολουθία που να μου δίνει έστω κάποιο μπούσουλα συμπεριφοράς για τις περιπτώσεις αυτές. Με τα δικά μου «μέτρα» καμμία σκοπευτική μέθοδος δέν μου αποδίδει πέραν των 30 μέτρων. Έκαψα μπόλικα φυσίγγια για την swing through και την Pull Away, Το μόνο που μου κάθεται είναι η Maintained Lead , έστω και με πολύ περιορισμένες επιτυχίες . Αναφέρομαι εντελώς προσωπικά, και φυσικά για να μάθω , και όχι για νά προτείνω κάτι.

    ειναι καθαρα θεμα οπτικο και εστιασης στον στοχο , στις κοντινες και γρηγορες εστιαζεις αποκλειστικα στο θηραμα , ενω στις μακρυνες παιζει το ματι σου μεταξυ στοχαστρου και θηραματος προσπαθωντας να βαλεις την ιδανικη προσκοπευση , και μοιραια μενεις πισω

    Δυστυχώς φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό ακριβώς γίνεται! Το παλεύω.  Πώς το ξεπερνάω όμως;  Αυτό είναι το αντικείμενο της ερώτησης. Μιλάμε για βολές στα πάνω απο 20μ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #399425

    apopsis wrote:
    Μετά απο χαλάρωση , θα επαναφέρω το θέμα της Maintained Lead. Στην τσίχλα του σούρουπου (αφού σχεδόν τελειώνει το απογευματινό καρτέρι) που είναι χαμηλή στο ύψος σχεδόν του ανθρώπου, μαύρη και πολύ γρήγορη, έχω επιτυχίες που δέν συνάδουν με την γενικότερη σκοπευτική μου συμπεριφορά, που καταλήγει συνήθως σε φτωχά αποτελέσματα, ή αν θέλετε 20 φυσίγγια για μία τσίχλα… Άν λοιπόν έχω γρήγορες και κοντινές η επιτυχία μου είναι σχεδόν βέβαιη. Με M.L. και αυθόρμητη κίνηση πάντα μπροστά . Με τρομάζει και τόν ίδιο, ότι εκτελώ εξαιρετικά καλά ακόμα και σε γρήγορες στα 12-15μ. και πάντα με σωστή προσκόπευση . Ακόμα και με φούλ τσόκ, η επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη. Μιλάω πάντα για αποστάσεις 12-20μ με 1 και 2-3 «τσίχλες» μπροστά σταθερή προσκόπευση.Στις βολές αυτές μου φαίνεται ότι «παγώνει» ο χρόνος , ότι «παγώνει» η ταχύτητα , και είναι σαν να ρίχνω σε ακίνητο στόχο. Παρόλο ότι αυτές οι βολές γίνονται με εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες φωτός , προχωρημένο σούρουπο, αυτό μου δουλεύει πολύ καλά. Θα ήθελα πολύ να έχω ανάλογη αίσθηση και για μακρινές βολές , αλλά αυτό δυστυχώς ποτέ δέν συμβαίνει, τουλάχιστον με κάποια ακολουθία που να μου δίνει έστω κάποιο μπούσουλα συμπεριφοράς για τις περιπτώσεις αυτές. Με τα δικά μου «μέτρα» καμμία σκοπευτική μέθοδος δέν μου αποδίδει πέραν των 30 μέτρων. Έκαψα μπόλικα φυσίγγια για την swing through και την Pull Away, Το μόνο που μου κάθεται είναι η Maintained Lead , έστω και με πολύ περιορισμένες επιτυχίες . Αναφέρομαι εντελώς προσωπικά, και φυσικά για να μάθω , και όχι για νά προτείνω κάτι.

    Να σε ρωτήσω κάτι που υποψιάζομαι με αυτά που διαβάζω; Όταν επωμίζεις, γενικά, κλείνεις το μάτι;

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Το έκανα πρίν 30 χρόνια σε κοριτσάκια . Η μέθοδος δέν απέδωσε. Μετά προσπάθησα κάτι άλλο……… Μέχρι που παντρεύτηκα και το σύμπαν αναποδογύρισε.

    Τα μάτια μου εστιάστηκαν στα “λάθη” της συζύγου μου. (δέν υπάρχει ουσιαστικότερο σημείο εστίασης..) .

    Στην ουσία τώρα. Όχι δέν κλείνω το μάτι.  Πάντα διόφθαλμος απο παιδί με αεροβόλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #399427

    apopsis wrote:
    Μετά απο χαλάρωση , θα επαναφέρω το θέμα της Maintained Lead. Στην τσίχλα του σούρουπου (αφού σχεδόν τελειώνει το απογευματινό καρτέρι) που είναι χαμηλή στο ύψος σχεδόν του ανθρώπου, μαύρη και πολύ γρήγορη, έχω επιτυχίες που δέν συνάδουν με την γενικότερη σκοπευτική μου συμπεριφορά, που καταλήγει συνήθως σε φτωχά αποτελέσματα, ή αν θέλετε 20 φυσίγγια για μία τσίχλα… Άν λοιπόν έχω γρήγορες και κοντινές η επιτυχία μου είναι σχεδόν βέβαιη. Με M.L. και αυθόρμητη κίνηση πάντα μπροστά . Με τρομάζει και τόν ίδιο, ότι εκτελώ εξαιρετικά καλά ακόμα και σε γρήγορες στα 12-15μ. και πάντα με σωστή προσκόπευση . Ακόμα και με φούλ τσόκ, η επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη. Μιλάω πάντα για αποστάσεις 12-20μ με 1 και 2-3 «τσίχλες» μπροστά σταθερή προσκόπευση.Στις βολές αυτές μου φαίνεται ότι «παγώνει» ο χρόνος , ότι «παγώνει» η ταχύτητα , και είναι σαν να ρίχνω σε ακίνητο στόχο. Παρόλο ότι αυτές οι βολές γίνονται με εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες φωτός , προχωρημένο σούρουπο, αυτό μου δουλεύει πολύ καλά. Θα ήθελα πολύ να έχω ανάλογη αίσθηση και για μακρινές βολές , αλλά αυτό δυστυχώς ποτέ δέν συμβαίνει, τουλάχιστον με κάποια ακολουθία που να μου δίνει έστω κάποιο μπούσουλα συμπεριφοράς για τις περιπτώσεις αυτές. Με τα δικά μου «μέτρα» καμμία σκοπευτική μέθοδος δέν μου αποδίδει πέραν των 30 μέτρων. Έκαψα μπόλικα φυσίγγια για την swing through και την Pull Away, Το μόνο που μου κάθεται είναι η Maintained Lead , έστω και με πολύ περιορισμένες επιτυχίες . Αναφέρομαι εντελώς προσωπικά, και φυσικά για να μάθω , και όχι για νά προτείνω κάτι.

    Επειδή είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με εσένα και τον Βίκτωρα (παντού maintained και απίστευτες τουφεκιές στις μαύρες) θα σου πω ότι η διαφορά στις μαύρες είναι ότι έχουν πολύ καλύτερη οπτική αφού είναι μία μαύρη κουκίδα, κοντινή (δεν την βλέπεις πάνω από 15-20 μέτρα) με φόντο καθαρό. Τα υπόλοιπα στοιχεία της εικόνας, όπλο, δένδρα, βουνά είναι όλα μαύρα και δεν σε αποσπούν. Την ημέρα την κοντινή τσίχλα την βλέπεις λίγο γκρίζα – αναλόγως που είναι και ο ήλιος – και δεν κάνει μεγάλη αντίθεση σε σχέση με καθαρό ή μουντό ουρανό. Όταν μάλιστα φέρεις την κάννη μπροστά τα πράγματα χειροτερεύουν. Εν ολίγοις είναι αυτό που σου έγραψε ο Δημήτρης Benelli, τραβάς την ημέρα τα μάτια σου από τον στόχο. Η μόνη λύση, φθηνή, ανέξοδη και σίγουρη (εφόσον το όπλο σου ρίχνει εκεί που κοιτάς) είναι να έχεις καρφωμένα και ορθάνοιχτα τα μάτια σου στο στόχο και πουθενά αλλού (δυστυχώς η ελλειψη θηραμάτων δεν σου δίνει την δυνατότητα για πολύ εκπαίδευση πάνω στην συγκέντρωση των ματιών στο στόχο, μόνο το σκοπευτήριο βοηθάει σ” αυτό). Ακόμα και να μην είναι όμως ακριβώς τέλειο στα μέτρα σου το όπλο, έχεις μία διάμετρο σκαγιών 1 με 1,5 μέτρο να τη στείλης στην πορεία του πουλιού. Μια σωστή προσκόπευση είναι αρκετή. Έχουμε πει και ισχύει, ότι τα περισσότερα (80% των χαμένων βολών) τα χάνουμε γιατί μένουμε πίσω. Κράτα αυτό και είσαι ok. Μην φοβάσαι να βάλεις μπροστά, τα πράγματα είναι ποιο χονδροκομμένα απ” ότι νομίζουμε. Προσωπικά για εμένα η διαφορά δύο κυνηγών, με την ίδια μέθοδο, την ίδια προσκόπευση, τα ιδια φυσίγγια, το ίδιο όπλο αλλά ο ένας να το έχει απόλυτα στα μέτρα του ενώ ο άλλος στο περίπου είναι ότι ο πρώτος θα το πάρει άμεσα το θήραμα ενώ ο δεύτερος θα έχει περισσότερους τραυματισμούς. Με την προυπόθεση ότι ρίχνουμε με *** στα 30m και όχι με full στα 10m γιατί τότε μόνο ο πρώτος θα το σκονίσει και ο δεύτερος θα του κάνει αέρα . Υ.Γ.1. Βάλε κάποιον φίλο σου να σε δει και να σου πει αν σταματάς την κίνηση, αν ναι τότε βάζε παραπάνω μπροστά. Θα εκπλαγείς με το πόσο μπρόστα θέλει. Υ.Γ.2. Το ότι παίρνεις τσίχλες στα 10m με modified όταν ρίχνεις αυθόρμητα χωρίς να σημαδεύεις, δείχνη ότι τα μέτρα του όπλου σου είναι σωστά Υ.Γ.3. Με τις υπόλοιπες μεθόδους μην ξανασχοληθείς, εκτός αν πας σκοπευτήριο με δάσκαλο, αλλιώς είναι χάσιμο χρόνου και θα μπερδέψεις και τις εικόνες που έχεις στο μυαλό σου. Εγώ μια φορά προσπάθησα μόνος μου αλλά μάταια , είμαι γεννημένος για maintained :mrgreen: Καθαρά προσωπική άποψη και επιδέχεται αμφισβήτηση

    Δέν θα πάω σε σκοπευτήριο με δάσκαλο. Όχι τώρα πιά. Είμαι κάπως παραπάνω απο 50 χρονών και φτωχός.

    Το ελάχιστο εισόδημά μου δέν μου επιτρέπει κάτι παραπάνω απο 1-2 κουτιά φυσίγγια τη βδομάδα. Άντε και κανένα πακέτο τσιγάρα. Δυστυχώς παρόλο που είμαι πολύ καλός δάσκαλος στον τομέα που απασχολήθηκα μέχρι και 2 χρόνια πρίν, πλέον δέν υπάρχει…..

    Εννοώ ότι δέν έχω χρόνο και λεφτά για σκοπευτήρια και δασκάλους πιά.

    Τα μέτρα του όπλου μου είναι σωστά! Δέν θα εκπλαγώ καθόλου για το μπροστά, απλά και μόνο διότι ρίχνω όλες τις πιθανές προσκοπεύσεις , απο 2 μέχρι 6μ σε μακρυνά πουλιά.

    Αν όμως αυτό είναι το κουμπί, θα δοκιμάσω να ρίχνω με 4-12μ μπροστά μπάς και μου λυθεί η απορία…

    Όχι! Είμαι καλός στο διάβασμα της απόστασης και της ταχύτητας. Είμαι κακός στην εκτέλεση όταν πρόκειται για 25μ και πάνω. Πιστεύω ότι είναι κάτι που έχει σχέση με την υπερ-συνειδητή και υπολογιστική μου μέθοδο, και μάλιστα ότι μάλλον βαράω ίσως και 1-2μέτρα μπροστά!!!!! (το άγχος της ταχύτητας) Έτσι λέω τουλάχιστον….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #399428

    Όπως ακριβώς στα είπαν. Στις κοντινές «ενστικτώδεις» βολές κοιτάς το στόχο με έντονη εστίαση γιατί απλά δεν προλαβαίνεις να κάνεις κάτι άλλο. Η ίδια ακριβώς μέθοδος είναι σε όλες τις τουφεκιές, όσο μακριά κι αν είναι. Σωστή επώμιση, έντονη διόφθαλμη εστίαση στο στόχο ΚΑΙ ΜΟΝΟ, και αυθόρμητο πάτημα της σκανδάλης στην (όποια) εικόνα χωρίς σταμάτημα της κίνησης. Όλες οι τουφεκιές είναι ίδιες. Τη δυσκολία της τουφεκιάς την αποφασίζουμε εμείς. Αν πιστέψουμε ότι μία τουφεκιά είναι δύσκολη τότε την κάνουμε δύσκολη. Αυτό είναι όλο. Τουφεκάμε με τον ίδιο πάντα τρόπο, υπακούοντας στο υποσυνείδητο για να τραβήξουμε τη σκανδάλη όταν ακουστεή η «φωνούλα» μέσα στο κεφάλι μας. Καμμία σκέψη, κανένας υπολογισμός, κανένα σιγούρεμα. Αφήνουμε την τουφεκιά να φύγει εκεί ακριβώς που νομίζουμε ότι είναι σωστή η εικόνα, όχι εκεί που πλασματικά «σιγουρευόμαστε» κοιτώντας αναπόφευκτα το στόχαστρο. Ο Naval έχει δίκιο. Δεν υπάρχει νόημα να κάνεις ψιλοδιορθώσεις τις προσκοπεύσεις. Αν αστοχήσεις διπλασίασε την προσκόπευση. Αν ξανααστοχήσεις ρίξε πάνω του. Keep it simple. Θα εκπλαγείς.

    Κουράστηκες να γράψεις την απάντηση και σου αξίζει μια καλή αναφορά σαν ανταπάντηση. (με ευχαριστία..).

    Μπορεί να είμαι άτομο “υψηλών συχνοτήτων” Το λέω πολύ αυθαίρετα , αλλά όταν είμαι στην τσίτα… τα καταφέρνω καλύτερα (κοντινές). Τα ψηλά ή μακρινά δέν μπορώ να τα χειριστώ με τίποτα. Δέν έχω απολύτως κανένα εναρκτήριο σημείο αναφοράς για να πιαστώ τουλάχιστον απο κάτι και εν συνεχεία να εκτελέσω βολή με κάποια ακολουθία. Το ένστικό μου περιορίζεται κάτω απο τα 25μ. σε σημείο που να βασιστώ πάνω του. Όπως ανέφερα και πιό πάνω, δέν μου βγαίνει καμμία απο τις σκοπευτικές μεθόδους πέρα απο τα 25μ. Τα πουλιά που παίρνω εκεί είναι τυχαία . Πράγμα που με κάνει κάθε άλλο απο περήφανο για τις τυχαίες αυτές επιτυχίες…

    Το να βάζεις με πίκρα την τσίχλα στο σακκίδιο, και με ένα βλέμμα χλωμό και αβέβαιο, σίγουρα δέν είναι ότι καλύτερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #399429

    Όπως ακριβώς στα είπαν. Στις κοντινές «ενστικτώδεις» βολές κοιτάς το στόχο με έντονη εστίαση γιατί απλά δεν προλαβαίνεις να κάνεις κάτι άλλο. Η ίδια ακριβώς μέθοδος είναι σε όλες τις τουφεκιές, όσο μακριά κι αν είναι. Σωστή επώμιση, έντονη διόφθαλμη εστίαση στο στόχο ΚΑΙ ΜΟΝΟ, και αυθόρμητο πάτημα της σκανδάλης στην (όποια) εικόνα χωρίς σταμάτημα της κίνησης. Όλες οι τουφεκιές είναι ίδιες. Τη δυσκολία της τουφεκιάς την αποφασίζουμε εμείς. Αν πιστέψουμε ότι μία τουφεκιά είναι δύσκολη τότε την κάνουμε δύσκολη. Αυτό είναι όλο. Τουφεκάμε με τον ίδιο πάντα τρόπο, υπακούοντας στο υποσυνείδητο για να τραβήξουμε τη σκανδάλη όταν ακουστεή η «φωνούλα» μέσα στο κεφάλι μας. Καμμία σκέψη, κανένας υπολογισμός, κανένα σιγούρεμα. Αφήνουμε την τουφεκιά να φύγει εκεί ακριβώς που νομίζουμε ότι είναι σωστή η εικόνα, όχι εκεί που πλασματικά «σιγουρευόμαστε» κοιτώντας αναπόφευκτα το στόχαστρο. Ο Naval έχει δίκιο. Δεν υπάρχει νόημα να κάνεις ψιλοδιορθώσεις τις προσκοπεύσεις. Αν αστοχήσεις διπλασίασε την προσκόπευση. Αν ξανααστοχήσεις ρίξε πάνω του. Keep it simple. Θα εκπλαγείς.

    Ή Λαιστρυγόνες ή Κύκλωπες μπορεί να μπαίνουν, τέλος πάντων δαίμονες κακοί, που ο νούς τους στηνει ομπρός μου…(μας..)

    Παράγοντες αποπροσανατολιστικοί , αλλά άκρως ενοχλητικοί που διαιωνίζουν την αβεβαιότητα που κρατάει άσβεστη τη φωτιά της αναμέτρησης με τα συγκεκριμένα θηράματα.

    Σήμερα έκανα το απίστευτο! Έριξα ρουαγιάλ σε τσίχλα 4μ πάνω απο το κεφάλι μου.  Με αεροβόλο θα είχα τα ίδια αποτελέσματα… Πάντως  έριξα!  Και παρα λίγο και να την πετύχω. Τρία δέκατα του δευτερολέπτου όλα κι όλα αλλά έριξα. Κάπου 50εκ πίσω βέβαια…. Δύο μέτρα ψηλότερα αν ήταν θα την έκανα λιώμα. (όσο μπορούμε βέβαια να μιλάμε έτσι για ένα πουλί)..

    Άχ! Αυτή τη φωνή , πολύ σπάνια την ακούω στα μακρινά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #399430

    Μετά απο χαλάρωση , θα επαναφέρω το θέμα της Maintained Lead. Στην τσίχλα του σούρουπου (αφού σχεδόν τελειώνει το απογευματινό καρτέρι) που είναι χαμηλή στο ύψος σχεδόν του ανθρώπου, μαύρη και πολύ γρήγορη, έχω επιτυχίες που δέν συνάδουν με την γενικότερη σκοπευτική μου συμπεριφορά, που καταλήγει συνήθως σε φτωχά αποτελέσματα, ή αν θέλετε 20 φυσίγγια για μία τσίχλα… Άν λοιπόν έχω γρήγορες και κοντινές η επιτυχία μου είναι σχεδόν βέβαιη. Με M.L. και αυθόρμητη κίνηση πάντα μπροστά . Με τρομάζει και τόν ίδιο, ότι εκτελώ εξαιρετικά καλά ακόμα και σε γρήγορες στα 12-15μ. και πάντα με σωστή προσκόπευση . Ακόμα και με φούλ τσόκ, η επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη. Μιλάω πάντα για αποστάσεις 12-20μ με 1 και 2-3 «τσίχλες» μπροστά σταθερή προσκόπευση.Στις βολές αυτές μου φαίνεται ότι «παγώνει» ο χρόνος , ότι «παγώνει» η ταχύτητα , και είναι σαν να ρίχνω σε ακίνητο στόχο. Παρόλο ότι αυτές οι βολές γίνονται με εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες φωτός , προχωρημένο σούρουπο, αυτό μου δουλεύει πολύ καλά. Θα ήθελα πολύ να έχω ανάλογη αίσθηση και για μακρινές βολές , αλλά αυτό δυστυχώς ποτέ δέν συμβαίνει, τουλάχιστον με κάποια ακολουθία που να μου δίνει έστω κάποιο μπούσουλα συμπεριφοράς για τις περιπτώσεις αυτές. Με τα δικά μου «μέτρα» καμμία σκοπευτική μέθοδος δέν μου αποδίδει πέραν των 30 μέτρων. Έκαψα μπόλικα φυσίγγια για την swing through και την Pull Away, Το μόνο που μου κάθεται είναι η Maintained Lead , έστω και με πολύ περιορισμένες επιτυχίες . Αναφέρομαι εντελώς προσωπικά, και φυσικά για να μάθω , και όχι για νά προτείνω κάτι.

     

    Τι εννοείς όταν λες Maintained Lead γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι το ‘’ Maintained Lead΄΄ δεν είναι μονό το να είσαι λίγο η πολύ μπροστά από τον στόχο όταν επωμιζεις, Δυστυχώς πολύ φοβάμαι ότι ο πολύς ο κόσμος νομίζει ότι με το που είναι μπροστά από τον στόχο αυτομάτως ρίχνει και  ‘’Maintained Lead’’… ΤΟ ’Maintained Lead’’ είναι ένα επιστέγασμα ενεργειών που κυνηγητικά μεταφράζετε  σε  (ελεγχόμενες μπηχτές) στο δε σκοπευτήριο είναι ακριβώς το ίδιο αλλά με την διαφορά ότι εκεί όλα γίνονται σε πιο γρήγορο αλλά και πιο απόλυτο βαθμό (απολυτής κυριαρχίας σε αυτό που κάνεις) σε σχέση με το κυνήγι όπου η χρόνοι πατήματος της σκανδάλης διαφέρουν κατά πολύ από το καθαρά σκοπευτικό κομμάτι του Maintained Lead που διεξάγεται στα σκοπευτήρια από παρά πολύ λίγους ανθρώπους και εδώ στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Πιθανολογώ ότι δεν είναι θέμα τεχνικών το θέμα που έχεις μετά τα 30 μετρά (έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ )

    Το ’Maintained Lead’ είναι μια τεχνική όπου δεν είναι καθόλου μα καθόλου ευκολοδιαχειρισιμη στο κυνηγότοπο από κάποια μετρά και μετά, ποσό μάλλον σε μια πλειάδα ανθρώπων που απλά νομίζουν ότι με το που είσαι μπροστά άντε ρίχνουμε και ’Maintained Lead’….( To ’Maintained Lead’ ξεκίνα με το που αντιλαμβάνεσαι τον στόχο αλλά και το πώς ξεκινάς όλη την ενεργεια της επωμισης από τον τρόπο που διαχειρίζεσαι το όπλο κατά του στόχου από το αρχικό ξεκίνημα τον καννών και αλλά πολλά )… είναι κάτι σαν να θες να πας επάνω του αλλά σύγχρονος να το αποφεύγεις

    Στην τεχνική του Maintained Lead για να την κατανοήσεις αλλά και να κυριαρχήσεις πάνω σε αυτή θα πρέπει πρώτα να την κάνεις ένα με την φύση σου σε καθημερινή βάση ώστε με τον καιρό να την μεταφέρεις και στο σκοπευτικό μέρος του κυνηγίου σου όλο αυτό και πάντα κομμάτι κομμάτι ώστε να σου επιφέρει με τον καιρό τα επιθήματα αποτελέσματα (μυϊκή μνήμη απολυτή εστίαση στον στόχο και πουθενά αλλού .. εξωγενείς παράγοντες που σε επηρεάζουν αρνητικά έλλειψη αυθορμητισμού κατά τον πυροβολισμό  κ.λ.π )

    Το  ’Maintained Lead’ είναι πολύ δύσκολοι τεχνική αρκετά δύστροποι απόλυτα εναρμονισμένοι με την ακρίβεια τον κινήσεων ( και ψυχικά αλλά και σωματικά) του εκαστοτε που την εφαρμόζει, θέλει να είσαι απολυτά συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνεις το παραμικρό λάθος δεν συγχωρείτε η δε χρόνοι αντιλήψεις τον πιθανών στόχων θα πρέπει να αναλύονται αστραπιαία ( έτσι το βλέπουν η απέξω γιατί στην ουσία όλου αυτού εσύ όλα τα βλέπεις σε Slow Motion )… όταν έχεις κατανοήσει πλήρως το τι κάνεις αλλά και πώς το κάνεις.

    Το  Maintained Lead’ με λίγα λόγια είναι μια συνεχείς διαμάχη του συνειδητού με το ασυνείδητο…  αποτελεί ένα μεγάλο μέρος του ανθρώπινου ψυχισμού και περιλαμβάνει τις βασικές ορμές της ψυχικής ενέργειας, τα γεγονότα, τις επιθυμίες και τις παρορμήσεις που έχουν απωθηθεί από τη συνείδηση, καθώς και τις εμπειρίες της.

    Εγώ προσωπικά είμαι του δόγματος το να μην σκέπτεσαι κατά την ενεργεια… ( όλο αυτό γίνεται πριν αλλά και μετά από κάθε ενεργεια αλλά και αναλύεται διεξοδικά ώστε να μπορέσεις με σιγουριά να βγάλεις τα συμπεράσματα σου ) ρίξε όσο πιο αυθόρμητα γίνεται άσχετου μέτρων  ότι άλλο προσπαθείς να αναλύσεις κατά την διάρκεια  όλου αυτού επιφέρει αστοχίες.

    Οι περισσότεροι κυνηγοί έχουν την εντύπωση ότι κατά ένα περίεργο τρόπο η σκοποβολή είναι πολύπλοκη και συνάμα δύσκολη. Σε τέτοιο σημείο μάλιστα, που να μην πιστεύουν ότι είναι δυνατό να πυροβολούν με τον ίδιο τρόπο που κάνουν, αλλά πολύπλοκα πράγματα στην καθημερινή τους ζωή… Είναι ακριβώς όπως οδηγείς το αυτοκίνητο … δεν λες τώρα θα κατεβάσω ταχύτητα δεν λες τώρα  θα στρίψω δεξιά άντε θα πατήσω και λίγο φρένο μην πατήσω την γιαγιά που μου πετάχτηκε από το πεζοδρόμιο.. άρα ενεργείς κατά βάση οπτικού ερεθίσματος  αρα ενεργείς υποσυνείδητα αλλα ντουφεκας συνειδητά .. γιατί .. Το μυαλό λειτουργεί επιλεκτικά. Τείνει να θυμάται αυτά που του χρειάζονται και απωθεί αναμνήσεις, εικόνες, γνώσεις που είτε είναι άχρηστες, είτε δυσάρεστες είτε δυσνόητες προκειμένου να μειώνει την πίεση που ασκείται στα κέντρα ελέγχου της μνήμης και ξέρεις γιατι Γιατι έχει σχέση με το συνειδητό σε μία υποσυνείδητη δραστηριότητα οπου ένα απλό πράγμα μπόρει να τα καταστρέψει όλα.

    Διάβασε το άρθρο του Γιάννη θα καταλάβεις πολλά

     http://www.go-outdoor.gr/sports/%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CF%8E%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82.html

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #399604

    ALTAIR_LUSSO wrote:Να σε ρωτήσω κάτι που υποψιάζομαι με αυτά που διαβάζω; Όταν επωμίζεις, γενικά, κλείνεις το μάτι; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Το έκανα πρίν 30 χρόνια σε κοριτσάκια . Η μέθοδος δέν απέδωσε. Μετά προσπάθησα κάτι άλλο……… Μέχρι που παντρεύτηκα και το σύμπαν αναποδογύρισε. Τα μάτια μου εστιάστηκαν στα «λάθη» της συζύγου μου. (δέν υπάρχει ουσιαστικότερο σημείο εστίασης..) . Στην ουσία τώρα. Όχι δέν κλείνω το μάτι. Πάντα διόφθαλμος απο παιδί με αεροβόλα.

    Με τέτοιες φιλοσοφικές τάσεις, κατάφερε ο γάμος να σου αναποδογυρίσει το σύμπαν; Στην ουσία τώρα, αν θες να λυθεί το πρόβλημα σου, γράψτο εκεί που δεν παίρνει μελάνι. Όταν δεις τσίχλα να περνάει στα 30 μέτρα, χαμογέλα, σήκωσε αργά το τουφέκι στον ώμο έχοντας και τα δύο μάτια σου καρφωμένα επάνω της και προσπάθησε να μείνεις πάνω της για 2-3 δευτερόλεπτα σαν να την τραβάς βίντεο με κάμερα. Βγες μπροστά της και πάτα την σκανδάλη…πάντα έχοντας στην σκέψη σου μια τσίχλα να καπνίζει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #399607

    εγω παντως αυτο που κανω(το χρησιμοποιω αρκετα σε σιταρηθρες 😀 ) ειναι να εστιαζω στο θηραμα,να βαλω καπου μπροστα τις καννες και καποια στιγμη παταω την σκανδαλη

    το εχω εφαρμοσει και σε καποια ταχυτατα υδροβια αλλα κατι δεν πηγαινε καλα ισως εμενα πισω

    στα περπατητα μπεκατσιανια προσπαθω swing through και οταν το εφαρμοζω σωστα(ετσι πιστευω δηλαδη) πεφτουν

    //

    //

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #399635

    εγω παντως αυτο που κανω(το χρησιμοποιω αρκετα σε σιταρηθρες ) ειναι να εστιαζω στο θηραμα,να βαλω καπου μπροστα τις καννες και καποια στιγμη παταω την σκανδαλη το εχω εφαρμοσει και σε καποια ταχυτατα υδροβια αλλα κατι δεν πηγαινε καλα ισως εμενα πισω στα περπατητα μπεκατσιανια προσπαθω swing through και οταν το εφαρμοζω σωστα(ετσι πιστευω δηλαδη) πεφτουν // //

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα, 48 λεπτά πριν από τον takispapad.

    Aν καταλαβα καλα, σημαδευεις ενα σημειο που θα περασει το πουλι και κρατας το οπλο ακινητο οταν πυροβολεις; Φετος που πηγα στο σκοπευτηριο πιο συχνα και ειχα την δυνατοτητα να πειραματιστω, προσεξα οτι η τεχνικη που ειπα παραπανω (και που ελπιζω να μη κανεις) σπανια μου εδινε δισκο, και αυτο μαλλον απο τυχη. Συνηθως εμενα πισω.

    Δεν διεκδικω δαφνες οτι καταλαβα τις τεχνικες και τις εφαρμοζω κατα γραμμα, εκεινο που ψιλοκαταλαβα ομως ειναι ποτε ειμαι σωστα πανω στο στοχο και ποτε βαραω στο γαμο του Καραγκιοζη. Στις τραβερσες λοιπον, ακολουθω το στοχο και πυροβολω χωρις να σταματησω. Τις περισσοτερες φορες δεν με ενδιαφερει το στοχαστρο, δε το κοιταω καν, εστιαζω πανω στο στοχο, και ολα ερχονται απο μονα τους. Στις εισερχομενες βολες παλι, προσπαθω να εφαρμοζω την ιδια τακτικη. Το κλειδι παντως ειναι πιστευω η συνεχεια της κινησης κατα τον πυροβολισμο, κατι που αν δε το κανω, συνηθως το πουλι εχει φυγει.

    Αν επιτρεπεις μια συμβουλη παντως απο ενα νεοτερο και πιο απειρο κυνηγο, προσπαθησε να απομονωσεις τις βολες εκεινες που σε ταλαιπωρουν και να εστιασεις στο πως θα τις βελτιωσεις. Πχ εγω εχω ενα θεματακι με τις ρουαγιαλ. Ετσι σε καρτερι που τα πουλια σκανε πανω απο το κεφαλι μου, και καταληγω να κανω “χορευτικα” προσπαθω να αλλαξω θεση ωστε την δεδομενη κινηση τους να την κανω σαν τραβερσα. Η με τη χρηση πολυ ανοιχτου τσοκ, να πυροβολω πολυ πιο νωρις το πουλι και οχι πανω απο το κεφαλι μου στα 10 μετρα, που αν το ριξω θα ειναι συνηθως μαζα φτερων

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #399654

    οχι φιλε βικτωρα δεν εννοω αυτο

    κοιταξε,βαζω καπου μπροστα τις κανες,εστιαζω στο πουλι,το ακολουθω με τα ματια για πολυ λιγο και κουνωντας τις κανες περιπου με την ιδια ταχυτητα του πουλιου καποια στιγμη ριχνω

    δεν κοιταω ουτε ριγα ουτε στοχαστρο γιατι αν το κανω δεν πετυχαινω τιποτα

    //

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων