ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    Johny pigeon στις #401717

    Όποιος κάνει κάτι τέτοιο, μπορώ να του εγγυηθώ από τώρα μία θέση στην εθνική ομάδα sporting αν και όταν συγκροτηθεί.

    Με το αζημίωτο φυσικά.

    Μην τα ισοπεδώσουμε όλα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #401731

    Καλη χρονια συναδελφοι, ο Duckaholic τα γραφει πολυ αναλυτικα και  κατανοητα  με  απαραιτητη προυποθεση δυνατα ματια .      οι  τσιχλαρες τρωνε πολλα φυσιγγια .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #401788

    Πολύ καλή ερώτηση. 1) Η pull away δεν περιέχει προσπέραση, αλλά επιτάχυνση. Το όπλο κινείται για λίγα μέτρα (2-3) ακριβώς επάνω στο πουλί και ύστερα επιταχύνεται τραβώντας ταυτόχρονα τη σκανδάλη. 2) Εφ΄όσον το όπλο έχει εναρμονιστεί πλήρως με την πορεία και την ταχύτητα του στόχου, τότε η προσκόπευση θα είναι απολύτως σχετική και με τα δύο. Δεν υπάρχει συνειδητός υπολογισμός της ταχύτητας. Απλά επιταχύνεις μαλακά σε σχέση με την αρμονική κίνηση με το στόχο. Σαν να τεντώνεις σταδιακά ένα λάστιχο. Το pull away έχει δύο βασικά μυστικά. Ποτέ δεν επιτρέπουμε στο όπλο να κουμπώσει στο ζυγωματικό εάν ο στόχος δεν είναι καθαρά εστιασμένος και ποτέ δεν επιτρέπουμε στα μάτια να ακολουθήσουν την επιτάχυνσή του. Τα μάτια παραμένουν στο στόχο και αισθάνονται την απομάκρυνση του όπλου.

    θαυμάσια όλα αυτά , και εξαιρετικά χρήσιμα. Όμως στην απάντηση 1. κάπως  μπερδεύομαι,  Λές, “….και ύστερα επιταχύνεται τραβώντας ταυτόχρονα τη σκανδάλη…” Για να το καταλάβω:

    Επιταχύνουμε και ταυτόχρονα τραβάμε σκανδάλη χωρίς να προλάβουμε να “δούμε” προσπέραση όπως στο swing through ; Με άλλα λόγια , τη στιγμή που αποφασίζουμε να προσπεράσουμε, και ξεκίνησε η μυική ενέργεια,τότε πατάμε σκανδάλη;

    Αυτό ισχύει για πουλιά στα 30-40μ; Αν ισχύει, τότε εδώ και καιρό εγώ μάλλον χάνω πουλιά επειδή ρίχνω λίγο ως πολύ μπροστά. Κάτι με κάποια “γαιδουρινά” πουλ αγουέι και κάποιες μειντεινντ ληντ 2-4μ μπροστα στα 30-35μ “για σιγουριά….”   Το να παρακολουθήσω το πουλί για λίγο και  μετά να πατήσω σκανδάλη απλά επιταχύνοντας μου φαίνεται (εμένα) σάν να ρίχνω συνειδητά πίσω απο το πουλί.

    Το λέω σοβαρά πάντως για τις μεγάλες προσκοπεύσεις.  Ρίχνω σε κοπάδι ψαρόνια στα 25-30μ ψηλά (κάπου 60-70 πουλιά) και βάζω το όπλο ένα μέτρο μπροστα απο το πρώτο πουλι και με Maintained lead (ο θεός ξέρει πόσο Maintained lead είναι και πόσο Spot shot ή Pull Away….)  εντός κλάσματος του δευτερολέπτου τραβάω σκανδάλη. Πρόπερσυ έπεσαν 4 πουλιά. Φέτος ένα ή κανένα…….. ενώ θα έπρεπε να πέφτουν κάτω σταθερά 3-4 πουλιά.

    Φέτος παρατήρησα σε μένα μιά τρομερή αστοχία, της τάξεως 1-2 ή κανένα πουλί με 10-15 φυσίγγια. Με κορύφωμα το αποψινό καρτεράκι . Μετά απο καμμιά 15αριά βολές χωρίς αποτέλεσμα , ένας συνάδελφος που τουφέκαγε κάπου 150μ στα δεξιά μου, μεγαλωμένος άνθρωπος, καμμιά 10αριά χρόνια μεγαλύτερός μου, άφησε το καρτέρι και με πλησίασε και με συμβούλεψε πώς να ρίχνω στην τσίχλα. Να ρίχνεις, μου είπε, μόλις την δείς να έρχεται , μήν περιμένεις να έρθει επάνω σου!… Αυτός είχε πάρει 2 πουλιά με 10 τουφεκιές.. Καλό αυτό που είπε, αλλά εμένα η μεγάλη μου αβάντα είναι τα κοντινά, είτε ρουαγιάλ είτε τραβέρσες. Εκείνη την ώρα , σκασμένος και απογοητευμένος στο έπακρο, περιορίστηκα να πω ευγενικά “έχεις δίκιο συνάδελφε, νάσαι καλά, κλπ” .

    Σε κάθε περίπτωση όμως, προς αποφυγήν σύγχισης, έκανα δοκιμές με το όπλο και το φυσίγγι μου , και τα πάντα δουλεύουν καλά . Ακόμα και τα τράπ με τα 24γρ και 7,5 σκάγι μου βγάζουν τουφεκιές στο χαρτί που να πίνω νερό στο όνομά τους. Μάλλον εγώ είμαι άθλιος σκοπευτής, και του χρόνου προϊόντος η αθλιότητα επιδεινώνεται αντί να μειώνεται. Αύριο μπορεί να πάρω 10 πουλιά με 12 τουφεκιές. Αυτό όμως θα αναζωπυρώσει την ψευδαίσθηση μέχρι την επόμενη που θα πάρω 1 πουλί με 15 φυσίγγια.

    Μιλάω απο καρδιάς, προσπαθώ να είμαι ειλικρινής εκθέτοντας τα λάθη και τις αδυναμίες μου σε ρεαλιστικό βαθμό. Μπορεί να διέρχομαι την κρίση των 50, μπορεί να θέλω επειγόντως επίσκεψη στον οφθαλμίατρο, ή το σοβαρότερο, άμεση επέμβαση στο σκοπευτήριο με δάσκαλο, πράγμα που είναι δυσθεώρατο πλέον σε σχέση με τα οικονομικά μου.

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    asxetos στις #401830

    Σε μια τυπική περίπτωση, με μέση ταχύτητα πουλιού τα 20 m/s και μέση ταχύτητα σκαγιών τα 350 m/s έχουμε κίνηση δυο σωμάτων κατά τον ίδιο χρόνο, έτσι με απόσταση όπλου – στόχου τα 35 m, υπολογίζεται μετακίνηση του στόχου κατά 2 m.

    Με βάση το παραπάνω υποθετικό σενάριο, η μετακίνηση του στόχου κατά 2 m φαίνεται από τη θέση του σκοπευτή ως 2 m το μέγιστο, και μόνο αν ο στόχος κινείται συνεχώς σε σταθερή απόσταση από τον σκοπευτή, δηλαδή διαγράφοντας τόξο με κέντρο τον σκοπευτή.

    Αντίθετα, σε κάθε άλλη περίπτωση, όπου ο στόχος μετακινείται με γωνία ως προς το σκοπευτή, τότε η πραγματική μετακίνηση του στόχου κατά 2 m θα φαίνεται από τη θέση του σκοπευτή ως μικρότερη ή και σημαντικά μικρότερη.

    Προφανώς κατά τη στόχευση μας ενδιαφέρει να προσεγγίσουμε οπτικά τη φαινόμενη μετακίνηση του στόχου, ώστε να στείλουμε τα σκάγια στο σημείο εκείνο, όμως για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης της μέγιστης επιτρεπτής προσκόπευσης θα πρέπει επίσης να διαθέτουμε μια καλή εκτίμηση και της πραγματικής μετακίνησης του στόχου, ώστε να μην την ξεπεράσουμε σε καμία περίπτωση και στείλουμε τα σκάγια εγγυημένα μπροστά από το στόχο.

     

     

     

    Για κάθε άλλο σενάριο, μπορούμε αλλάζοντας τα δεδομένα και κάνοντας τους ίδιους υπολογισμούς να βρούμε το χρόνο κίνησης και την αντίστοιχη μετακίνηση του στόχου.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #401848

    duckaholic wrote:
    Όποιος κάνει κάτι τέτοιο, μπορώ να του εγγυηθώ από τώρα μία θέση στην εθνική ομάδα sporting αν και όταν συγκροτηθεί.

    Με το αζημίωτο φυσικά.

    Μην τα ισοπεδώσουμε όλα.

    Επειδή αυτό που έχεις γράψει είναι άκρως παρεξηγήσιμο κι επειδή δεν μου αρέσει να αιωρούνται αιχμές, μήπως υπονοείς ότι χρηματίζομαι για να προσφέρω θέσεις; Έχεις την εντύπωση ότι κατέχω κάποιο αξίωμα στη σκοπευτική ομοσπονδία;

    Εκτός αν εννοείς ότι για να γίνεις σκοπευτής παγκοσμίου επιπέδου πρέπει να ξοδέψεις μια περιουσία, στο οποίο πάω πάσο γιατί έτσι είναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #401851

    duckaholic wrote:
    Πολύ καλή ερώτηση. 1) Η pull away δεν περιέχει προσπέραση, αλλά επιτάχυνση. Το όπλο κινείται για λίγα μέτρα (2-3) ακριβώς επάνω στο πουλί και ύστερα επιταχύνεται τραβώντας ταυτόχρονα τη σκανδάλη. 2) Εφ΄όσον το όπλο έχει εναρμονιστεί πλήρως με την πορεία και την ταχύτητα του στόχου, τότε η προσκόπευση θα είναι απολύτως σχετική και με τα δύο. Δεν υπάρχει συνειδητός υπολογισμός της ταχύτητας. Απλά επιταχύνεις μαλακά σε σχέση με την αρμονική κίνηση με το στόχο. Σαν να τεντώνεις σταδιακά ένα λάστιχο. Το pull away έχει δύο βασικά μυστικά. Ποτέ δεν επιτρέπουμε στο όπλο να κουμπώσει στο ζυγωματικό εάν ο στόχος δεν είναι καθαρά εστιασμένος και ποτέ δεν επιτρέπουμε στα μάτια να ακολουθήσουν την επιτάχυνσή του. Τα μάτια παραμένουν στο στόχο και αισθάνονται την απομάκρυνση του όπλου.

    θαυμάσια όλα αυτά , και εξαιρετικά χρήσιμα. Όμως στην απάντηση 1. κάπως μπερδεύομαι, Λές, «….και ύστερα επιταχύνεται τραβώντας ταυτόχρονα τη σκανδάλη…» Για να το καταλάβω:

    Επιταχύνουμε και ταυτόχρονα τραβάμε σκανδάλη χωρίς να προλάβουμε να «δούμε» προσπέραση όπως στο swing through ; Με άλλα λόγια , τη στιγμή που αποφασίζουμε να προσπεράσουμε, και ξεκίνησε η μυική ενέργεια,τότε πατάμε σκανδάλη;

    Αυτό ισχύει για πουλιά στα 30-40μ; Αν ισχύει, τότε εδώ και καιρό εγώ μάλλον χάνω πουλιά επειδή ρίχνω λίγο ως πολύ μπροστά. Κάτι με κάποια «γαιδουρινά» πουλ αγουέι και κάποιες μειντεινντ ληντ 2-4μ μπροστα στα 30-35μ «για σιγουριά….» Το να παρακολουθήσω το πουλί για λίγο και μετά να πατήσω σκανδάλη απλά επιταχύνοντας μου φαίνεται (εμένα) σάν να ρίχνω συνειδητά πίσω απο το πουλί.

    Το λέω σοβαρά πάντως για τις μεγάλες προσκοπεύσεις. Ρίχνω σε κοπάδι ψαρόνια στα 25-30μ ψηλά (κάπου 60-70 πουλιά) και βάζω το όπλο ένα μέτρο μπροστα απο το πρώτο πουλι και με Maintained lead (ο θεός ξέρει πόσο Maintained lead είναι και πόσο Spot shot ή Pull Away….) εντός κλάσματος του δευτερολέπτου τραβάω σκανδάλη. Πρόπερσυ έπεσαν 4 πουλιά. Φέτος ένα ή κανένα…….. ενώ θα έπρεπε να πέφτουν κάτω σταθερά 3-4 πουλιά.

    Φέτος παρατήρησα σε μένα μιά τρομερή αστοχία, της τάξεως 1-2 ή κανένα πουλί με 10-15 φυσίγγια. Με κορύφωμα το αποψινό καρτεράκι . Μετά απο καμμιά 15αριά βολές χωρίς αποτέλεσμα , ένας συνάδελφος που τουφέκαγε κάπου 150μ στα δεξιά μου, μεγαλωμένος άνθρωπος, καμμιά 10αριά χρόνια μεγαλύτερός μου, άφησε το καρτέρι και με πλησίασε και με συμβούλεψε πώς να ρίχνω στην τσίχλα. Να ρίχνεις, μου είπε, μόλις την δείς να έρχεται , μήν περιμένεις να έρθει επάνω σου!… Αυτός είχε πάρει 2 πουλιά με 10 τουφεκιές.. Καλό αυτό που είπε, αλλά εμένα η μεγάλη μου αβάντα είναι τα κοντινά, είτε ρουαγιάλ είτε τραβέρσες. Εκείνη την ώρα , σκασμένος και απογοητευμένος στο έπακρο, περιορίστηκα να πω ευγενικά «έχεις δίκιο συνάδελφε, νάσαι καλά, κλπ» .

    Σε κάθε περίπτωση όμως, προς αποφυγήν σύγχισης, έκανα δοκιμές με το όπλο και το φυσίγγι μου , και τα πάντα δουλεύουν καλά . Ακόμα και τα τράπ με τα 24γρ και 7,5 σκάγι μου βγάζουν τουφεκιές στο χαρτί που να πίνω νερό στο όνομά τους. Μάλλον εγώ είμαι άθλιος σκοπευτής, και του χρόνου προϊόντος η αθλιότητα επιδεινώνεται αντί να μειώνεται. Αύριο μπορεί να πάρω 10 πουλιά με 12 τουφεκιές. Αυτό όμως θα αναζωπυρώσει την ψευδαίσθηση μέχρι την επόμενη που θα πάρω 1 πουλί με 15 φυσίγγια.

    Μιλάω απο καρδιάς, προσπαθώ να είμαι ειλικρινής εκθέτοντας τα λάθη και τις αδυναμίες μου σε ρεαλιστικό βαθμό. Μπορεί να διέρχομαι την κρίση των 50, μπορεί να θέλω επειγόντως επίσκεψη στον οφθαλμίατρο, ή το σοβαρότερο, άμεση επέμβαση στο σκοπευτήριο με δάσκαλο, πράγμα που είναι δυσθεώρατο πλέον σε σχέση με τα οικονομικά μου.

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

    Προσπαθώ πάντα όταν γράφω για κάτι κινησιολογικό, να είμαι όσο το δυνατόν πιο σαφής και αναλυτικός, οπότε το είχα φοβηθεί ότι το συγκεκριμένο “επιταχύνοντας ρίχνουμε” δεν είναι αρκετά σαφές. Η επιτάχυνση αυτή που λέω, εφόσον είναι από τον ίδιο το στόχο και μπροστά, θα δείξει εμφανή προσκόπευση. Αυτήν την προσκόπευση όμως δεν μπορούμε να την προσδιορίσουμε γραπτώς, γιατί εξαρτάται από την απόσταση του στόχου, τη γωνία του και την ταχύτητά του. Εάν κινηθούμε για λίγα μέτρα ακριβώς κεντραρισμένοι με το στόχο, τότε η επιτάχυνση θα είναι σχετική και με την πορεία του αλλά και με την ταχύτητά του. Με άλλα λόγια, άλλη επιτάχυνση θα έχουμε σε έναν αργό στόχο και άλλη σε έναν γρήγορο και επομένως θα μπει αυτόματα και διαφορετική προσκόπευση. Το “επιταχύνοντας τραβάμε τη σκανδάλη” δεν γράφτηκε για να ακυρώσει την ίδια την προσκόπευση αλλά για να προλάβει το λάθος που λέγεται “τσεκάρισμα της προσκόπευσης”. Στο pull away το απαραίτητο “συστατικό” είναι η επιτάχυνση του όπλου. Εάν προσπαθήσουμε να σιγουρευτούμε κρατώντας στιγμιαία την προσκόπευση σε αρμονία με το στόχο, τότε η τεχνική αυτή δεν δουλεύει.

    Συνήθως οι κυνηγοί κάνουν ένα υβρίδιο όλων των τεχνικών που περιέχει προσπέραση του στόχου από πίσω και ύστερα κράτημα της προσκόπευσης για να σιγουρευτούν, τακτική που συνήθως καταλήγει (αναγκαστικά) σε σταμάτημα του όπλου. Το όπλο, ανεξάρτητα τεχνικής, πρέπει να έχει τουλάχιστον την ταχύτητα του δίσκου (maintained lead), ελαφριά επιτάχυνση (pull away) ή εντονότερη επιτάχυνση (swing through). Όταν λοιπόν μιλάμε για μία προσέγγιση που περιέχει επιβράδυνση του όπλου, αυτό θα οδηγήσει σίγουρα σε σταματήματα και αστοχίες πίσω από το στόχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #401852

    Σε μια τυπική περίπτωση, με μέση ταχύτητα πουλιού τα 20 m/s και μέση ταχύτητα σκαγιών τα 350 m/s έχουμε κίνηση δυο σωμάτων κατά τον ίδιο χρόνο, έτσι με απόσταση όπλου – στόχου τα 35 m, υπολογίζεται μετακίνηση του στόχου κατά 2 m. Με βάση το παραπάνω υποθετικό σενάριο, η μετακίνηση του στόχου κατά 2 m φαίνεται από τη θέση του σκοπευτή ως 2 m το μέγιστο, και μόνο αν ο στόχος κινείται συνεχώς σε σταθερή απόσταση από τον σκοπευτή, δηλαδή διαγράφοντας τόξο με κέντρο τον σκοπευτή. Αντίθετα, σε κάθε άλλη περίπτωση, όπου ο στόχος μετακινείται με γωνία ως προς το σκοπευτή, τότε η πραγματική μετακίνηση του στόχου κατά 2 m θα φαίνεται από τη θέση του σκοπευτή ως μικρότερη ή και σημαντικά μικρότερη. Προφανώς κατά τη στόχευση μας ενδιαφέρει να προσεγγίσουμε οπτικά τη φαινόμενη μετακίνηση του στόχου, ώστε να στείλουμε τα σκάγια στο σημείο εκείνο, όμως για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης της μέγιστης επιτρεπτής προσκόπευσης θα πρέπει επίσης να διαθέτουμε μια καλή εκτίμηση και της πραγματικής μετακίνησης του στόχου, ώστε να μην την ξεπεράσουμε σε καμία περίπτωση και στείλουμε τα σκάγια εγγυημένα μπροστά από το στόχο. Για κάθε άλλο σενάριο, μπορούμε αλλάζοντας τα δεδομένα και κάνοντας τους ίδιους υπολογισμούς να βρούμε το χρόνο κίνησης και την αντίστοιχη μετακίνηση του στόχου.

    .  Συναδελφε υπαρχει  ντουφεκια με  τετοια μεση ταχυτητα σκαγιων στα  35 μ με  τι  νουμερο? μπορεις και  τι  μετρας? .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #401859

    συγνωμη για την επεμβαση και χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν,η ταχυτητα δεν διατηρειται σταθερη και θεωρειται λαθος να κανουμε τους οποιους υπολογισμους με βαση αυτο το δεδομενο διοτι πολυ απλα ακυρωνει μεγεθη σκαγιο ,πυκνοτητες σκαγιων ,αρχικες ταχυτητες …. και τα ισοπεδωνουμε ολα

    //

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    asxetos στις #401861

    Το νούμερο που ανέφερα είναι υποθετικό και σχετίζεται με μια αρχική ταχύτητα πχ. περί τα 400 m/s συνυπολογίζοντας την επιβραδυνόμενη κίνηση των σκαγιών προς το στόχο και προσδιορίζοντας αυθαίρετα μια σχετικά χαμηλότερη μέση ταχύτητα κίνησης, με βάση την οποία μπορεί να υπολογιστεί ένας προσεγγιστικός χρόνος κίνησης.

    Επειδή ο χρόνος κίνησης που προκύπτει είναι πολύ μικρός και η διαφορά ταχύτητας μεταξύ κίνησης πουλιού και κίνησης σκαγιών είναι περίπου αυτής της τάξης μεγέθους, ενδέχεται το αποτέλεσμα να είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

    Παρόλα αυτά, με εφαρμογή της μεθόδου, με άλλα νούμερα, όποια τυχόν έχει στη διάθεσή του κάποιος, μπορεί να επαναλάβει τους υπολογισμούς και να έχει έτσι ένα μέτρο σύγκρισης τουλάχιστον της κατά προσέγγιση πραγματικής μετακίνησης του στόχου.

    Πειραματικά πάντως μπορεί να υπολογιστεί η τελική ταχύτητα πρόσκρουσης των σκαγιών με βάση την κινητική ενέργεια που περιέχουν,  ενώ υπάρχουν και συστήματα μέτρησης της ταχύτητας εξόδου από την κάννη,  επομένως αν χρειαστεί θα μπορούσαμε να καταλήξουμε σε πραγματικά δεδομένα για συγκεκριμένα φυσίγγια και συγκεκριμένες ατμοσφαιρικές συνθήκες (άνεμος, υγρασία, κτλ).

     

    Όμως επειδή η σκόπευση με τέτοια όπλα γίνεται στο περίπου εξ υποθέσεως, και καταλήγει σε μια δέσμη σκαγιών που φτάνει στο στόχο με διάμετρο π.χ. το 1 m άρα στην εφαρμογή δεν χρειαζόμαστε ιδιαίτερα ακριβείς μετρήσεις ούτε η μέθοδος λειτουργίας αυτών των όπλων τις απαιτεί για να έχουμε επιτυχημένα αποτελέσματα.

    Αντίθετα, μια ικανοποιητική προσέγγιση μας αρκεί, και είναι αυτό που έχουν καταφέρει να μάθουν και να εφαρμόζουν εμπειρικά κυνηγοί μεγάλης ηλικίας που χρησιμοποιούν το ίδιο “ταπεινό” όπλο επί δεκαετίες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #401865

    κοιταξε για εναν προχειρο υπολογισμο μπορεις να το κανεις ,απλα δεν ξερω και δεν ειμαι σιγουρος τι αποκλισεις παιζουν απο την πραγματικοτητα ,παντως με καλη ακριβεια μπορει να επιλυθει παρομοιο προβλημα με λιγες γνωσεις διαφορικων εξισωσεων και μηχανικης 😀 .

    //

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #401914

    Προσπαθώ πάντα όταν γράφω για κάτι κινησιολογικό, να είμαι όσο το δυνατόν πιο σαφής και αναλυτικός, οπότε το είχα φοβηθεί ότι το συγκεκριμένο «επιταχύνοντας ρίχνουμε» δεν είναι αρκετά σαφές. Η επιτάχυνση αυτή που λέω, εφόσον είναι από τον ίδιο το στόχο και μπροστά, θα δείξει εμφανή προσκόπευση. Αυτήν την προσκόπευση όμως δεν μπορούμε να την προσδιορίσουμε γραπτώς, γιατί εξαρτάται από την απόσταση του στόχου, τη γωνία του και την ταχύτητά του. Εάν κινηθούμε για λίγα μέτρα ακριβώς κεντραρισμένοι με το στόχο, τότε η επιτάχυνση θα είναι σχετική και με την πορεία του αλλά και με την ταχύτητά του. Με άλλα λόγια, άλλη επιτάχυνση θα έχουμε σε έναν αργό στόχο και άλλη σε έναν γρήγορο και επομένως θα μπει αυτόματα και διαφορετική προσκόπευση. Το «επιταχύνοντας τραβάμε τη σκανδάλη» δεν γράφτηκε για να ακυρώσει την ίδια την προσκόπευση αλλά για να προλάβει το λάθος που λέγεται «τσεκάρισμα της προσκόπευσης». Στο pull away το απαραίτητο «συστατικό» είναι η επιτάχυνση του όπλου. Εάν προσπαθήσουμε να σιγουρευτούμε κρατώντας στιγμιαία την προσκόπευση σε αρμονία με το στόχο, τότε η τεχνική αυτή δεν δουλεύει.

    Συνήθως οι κυνηγοί κάνουν ένα υβρίδιο όλων των τεχνικών που περιέχει προσπέραση του στόχου από πίσω και ύστερα κράτημα της προσκόπευσης για να σιγουρευτούν, τακτική που συνήθως καταλήγει (αναγκαστικά) σε σταμάτημα του όπλου. Το όπλο, ανεξάρτητα τεχνικής, πρέπει να έχει τουλάχιστον την ταχύτητα του δίσκου (maintained lead), ελαφριά επιτάχυνση (pull away) ή εντονότερη επιτάχυνση (swing through). Όταν λοιπόν μιλάμε για μία προσέγγιση που περιέχει επιβράδυνση του όπλου, αυτό θα οδηγήσει σίγουρα σε σταματήματα και αστοχίες πίσω από το στόχο.

    Τα λές πολύ καλά , και καλά κάνεις και προλαβαίνεις τις “κακοτοπιές” των λάθος ερμηνειών, άσχετα αν δημιουργηθεί νέο ερώτημα, απαντήσιμο βεβαίως.

    Μετά απο όλα αυτά για την Pull Away εγώ δέν έχω κάποια άλλη απορία για τη συγκεκριμένη τεχνική, αρκεί να διασαφηνιστεί κάτι πολύ σημαντικό, που ίσως είναι ο καταλύτης. Αν μου απαντηθεί και αυτό , θα σας απαλλάξω απο την βάσανο των περαιτέρω απαντήσεων.

    Μου απομένει λοιπόν ο προσδιορισμός του timing. Συγκεκριμένα, το πότε ακριβώς πατιέται η σκανδάλη. Όταν είμαι ακόμα πάνω στο πουλί, όταν αισθανθώ ότι έχω ξεκολλήσει; ή όταν καταλάβω ότι έχω φύγει;   Αντιλαμβάνομαι ότι όσο κινούμαι, απο τη στιγμή που πατιέται η σκανδάλη μέχρι τα σκάγια να βγούν απο την κάννη έχω μετακινήσει έστω και λίγο το στόμιο (αν αυτό που λέω είναι σοβαρό ή υπολογίσιμο).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #401936

    duckaholic wrote:
    Προσπαθώ πάντα όταν γράφω για κάτι κινησιολογικό, να είμαι όσο το δυνατόν πιο σαφής και αναλυτικός, οπότε το είχα φοβηθεί ότι το συγκεκριμένο «επιταχύνοντας ρίχνουμε» δεν είναι αρκετά σαφές. Η επιτάχυνση αυτή που λέω, εφόσον είναι από τον ίδιο το στόχο και μπροστά, θα δείξει εμφανή προσκόπευση. Αυτήν την προσκόπευση όμως δεν μπορούμε να την προσδιορίσουμε γραπτώς, γιατί εξαρτάται από την απόσταση του στόχου, τη γωνία του και την ταχύτητά του. Εάν κινηθούμε για λίγα μέτρα ακριβώς κεντραρισμένοι με το στόχο, τότε η επιτάχυνση θα είναι σχετική και με την πορεία του αλλά και με την ταχύτητά του. Με άλλα λόγια, άλλη επιτάχυνση θα έχουμε σε έναν αργό στόχο και άλλη σε έναν γρήγορο και επομένως θα μπει αυτόματα και διαφορετική προσκόπευση. Το «επιταχύνοντας τραβάμε τη σκανδάλη» δεν γράφτηκε για να ακυρώσει την ίδια την προσκόπευση αλλά για να προλάβει το λάθος που λέγεται «τσεκάρισμα της προσκόπευσης». Στο pull away το απαραίτητο «συστατικό» είναι η επιτάχυνση του όπλου. Εάν προσπαθήσουμε να σιγουρευτούμε κρατώντας στιγμιαία την προσκόπευση σε αρμονία με το στόχο, τότε η τεχνική αυτή δεν δουλεύει. Συνήθως οι κυνηγοί κάνουν ένα υβρίδιο όλων των τεχνικών που περιέχει προσπέραση του στόχου από πίσω και ύστερα κράτημα της προσκόπευσης για να σιγουρευτούν, τακτική που συνήθως καταλήγει (αναγκαστικά) σε σταμάτημα του όπλου. Το όπλο, ανεξάρτητα τεχνικής, πρέπει να έχει τουλάχιστον την ταχύτητα του δίσκου (maintained lead), ελαφριά επιτάχυνση (pull away) ή εντονότερη επιτάχυνση (swing through). Όταν λοιπόν μιλάμε για μία προσέγγιση που περιέχει επιβράδυνση του όπλου, αυτό θα οδηγήσει σίγουρα σε σταματήματα και αστοχίες πίσω από το στόχο.

    Τα λές πολύ καλά , και καλά κάνεις και προλαβαίνεις τις «κακοτοπιές» των λάθος ερμηνειών, άσχετα αν δημιουργηθεί νέο ερώτημα, απαντήσιμο βεβαίως. Μετά απο όλα αυτά για την Pull Away εγώ δέν έχω κάποια άλλη απορία για τη συγκεκριμένη τεχνική, αρκεί να διασαφηνιστεί κάτι πολύ σημαντικό, που ίσως είναι ο καταλύτης. Αν μου απαντηθεί και αυτό , θα σας απαλλάξω απο την βάσανο των περαιτέρω απαντήσεων. Μου απομένει λοιπόν ο προσδιορισμός του timing. Συγκεκριμένα, το πότε ακριβώς πατιέται η σκανδάλη. Όταν είμαι ακόμα πάνω στο πουλί, όταν αισθανθώ ότι έχω ξεκολλήσει; ή όταν καταλάβω ότι έχω φύγει; Αντιλαμβάνομαι ότι όσο κινούμαι, απο τη στιγμή που πατιέται η σκανδάλη μέχρι τα σκάγια να βγούν απο την κάννη έχω μετακινήσει έστω και λίγο το στόμιο (αν αυτό που λέω είναι σοβαρό ή υπολογίσιμο).

    Στο είπε ο Λεωνίδας, έχει να κάνει με το αν είναι γρήγορος δίσκος ή αργός. Γενικά με το που ξεκολήσεις πατάς αρκεί να μην ξεκολάς  σαν να σε χτύπησε ρεύμα (απότομα και με τεράστια ταχύτητα) 🙂 .

    Μία πούλα στο σκοπευτήριο κάνει 5euro και με ένα κουτί φυσίγγια είσαι γύρω στα 10euro. Διέθεσέ τα, πήγαινε μια μέρα στο δεξί terrain, δες όταν ρίχνουν οι άλλοι πια πιάτα σε βολεύουν και μπες ζήτα τα και ρίχτα. Μην πας Σαββάτο Κυριακή που έχει πολύ κόσμο. Βρες μια καθημερινή εκτός Δευτέρας και κάνε τις δοκιμές σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #401937

    γεια σου και χρονια πολλα.τη γνωμη μου θα σου πω και τιποτα παραπανω.στις μακρινες τσιχλες μη χρησιμοποιεις πουλ αγουαι αλλα μονο μαιντεντ λιντ και μιλαω για τις τραβερσες.φευγεις απο ταχυτητες επιταχυνσεις και ολα αυτα το μονο που κανεις ειναι να υπολογισεις την προσκοπευση σου (θα τη βρεις μονος σου αναλογα με την αποσταση με βολες) και να μη σταματας την κινηση του οπλου.οταν θα μαθεις τις προσκοπευσεις μπορεις να χρησιμοποιεις τη μεθοδο και στις κοντινες τσιχλες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    Johny pigeon στις #401953

    Επειδή αυτό που έχεις γράψει είναι άκρως παρεξηγήσιμο κι επειδή δεν μου αρέσει να αιωρούνται αιχμές, μήπως υπονοείς ότι χρηματίζομαι για να προσφέρω θέσεις; Έχεις την εντύπωση ότι κατέχω κάποιο αξίωμα στη σκοπευτική ομοσπονδία;

    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες.

    Δεν το διατύπωσα σωστά και πολλοί θα το παρεξηγήσουν.

    Δε βαριέσαι όμως! Άλλωστε στο Banana Republic of Greece  ζούμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #401975

    γεια σου και χρονια πολλα.τη γνωμη μου θα σου πω και τιποτα παραπανω.στις μακρινες τσιχλες μη χρησιμοποιεις πουλ αγουαι αλλα μονο μαιντεντ λιντ και μιλαω για τις τραβερσες.φευγεις απο ταχυτητες επιταχυνσεις και ολα αυτα το μονο που κανεις ειναι να υπολογισεις την προσκοπευση σου (θα τη βρεις μονος σου αναλογα με την αποσταση με βολες) και να μη σταματας την κινηση του οπλου.οταν θα μαθεις τις προσκοπευσεις μπορεις να χρησιμοποιεις τη μεθοδο και στις κοντινες τσιχλες

    Για να είμαι ειλικρινής η M.L. μου βγαίνει πολύ καλά στις κοντινές.  Μετά τα 20-25μ αρχίζει το πρόβλημα. Είτε εγώ σταματάω χωρίς να το καταλαβαίνω, είτε δέν έχω σχηματίσει καλή εικόνα της προσκόπευσης, ίσως ακόμα με μπερδεύει η φαινομενικά μικρότερη ταχύτητα. Έχεις δίκιο ότι με την M.L. εφόσον εκτελείται σωστά , το μόνο που απομένει είναι να επιλέγει  ο κυνηγός την προσκόπευση για κάθε περίπτωση.

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ας μας φωτίσει το Θείο φώς .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων