ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    BOOKER στις #405119

    apopsis wrote:
    Πολύ επεξηγηματικό και παραστατικό το βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=QlAS8SWLd6M Απο τα πιό ρεαλιστικά σε επίπεδο τεχνικής που έχω δεί ως τώρα και με επεξηγήσεις που καλύπτουν το θέμα -τεχνικές και προσκόπευση-

    Ο μάστορας λέει για το Swing Through : » This style is very effective on quartering and driven presentation and the distance is less than 30 yards. Since longer crossing targets take more lead to hit, the swing through style tense to loose its effectiveness». Ποιοι στόχοι ονομάζονται «quartering» ? Το πιο ενδιαφέρον σημείο για μένα είναι εκεί που λέει «The lead is build in the swing»

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    απο οτι καταλαβα quartering στοχοι ειναι αυτοι που απομακρυνονται απο τον σκοπευτη δεξια αριστερα  υπο γωνια σε σχεση με την ευθεια…..


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #405120

    απο οτι καταλαβα quartering στοχοι ειναι αυτοι που απομακρυνονται απο τον σκοπευτη δεξια αριστερα υπο γωνια σε σχεση με την ευθεια…..

    Είμαι υπεύθυνος για τα λεγόμενα μου και ΟΧΙ για αυτά που καταλαβαίνεις!!!

    Έτσι πρέπει να είναι, ευχαριστώ ! Όντως πρέπει να είναι οι εξερχόμενες τροχιές με μικρή γωνία από την ευθεία μας μπροστά.

    Με την ευκαιρία, με ταλαιπωρούν πολύ αυτά τα πουλιά. Πάντα είμαι λίγο πιο δεξιά, αν εξέρχονται προς τα δεξιά και πάντα είμαι λίγο πιο αριστερά, αν εξέρχονται προς τα αριστερά.

    Βρήκα και ένα ενδιαφέρον άρθρο για τις quartering τροχιές … https://shotgunsportsmagazine.com/archive/sept12/story0912.html

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #405122

    ( Quartering) κατά μια έννοια θα έλεγα ότι εννοεί το Τετραμερισμό  τις γωνιάς του κάθε στόχου … όσοι από τους κυνηγούς έχουν κυνηγήσει πέρδικα και έτυχε να είναι στο ίδιο ύψος με το κοπάδι σηκώνοντας  το αυτό έχει μεν την τάση να κατηφορίζει αλλά και να έχει ένα σχετικό ύψος απομακρυνομενο από εμάς.. πιθανολογώ ότι και για αυτό είναι και  πολύ σπάνια αλλά και δύσκολη ντουφέκια (λόγο σπανιότητας)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #405128

    Γιώργο δεν νομίζω να είναι τόσο σπάνιες αυτές οι τροχιές. Για κάποιον που κάνει περπατητό, αντίθετα πρέπει να είναι συχνές. Όντως για κάποιον που κάνει καρτέρι είναι σπάνια τροχιά γιατί θα πρέπει το πουλί να τον καβαλήσει ανάποδα και να έχει και ανοδική πορεία.

    Η λύση που προτείνει ο δάσκαλος του άρθρου είναι μια μέθοδος που την ονομάζει “intercept” και λέει ότι είναι ένας συνδιασμός του swing through και του maintained lead, με την διαφορά ότι το στόμιο ξεκινάει πολύ πιο κάτω από την ευθεία του στόχου, καθώς και πίσω του.

    Να σου πω την αλήθεια δεν την πολυκαταλαβα. Πάντως είναι τραπαδόρικη τροχιά.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #405132

    Γιώργο δεν νομίζω να είναι τόσο σπάνιες αυτές οι τροχιές. Για κάποιον που κάνει περπατητό, αντίθετα πρέπει να είναι συχνές. Όντως για κάποιον που κάνει καρτέρι είναι σπάνια τροχιά γιατί θα πρέπει το πουλί να τον καβαλήσει ανάποδα και να έχει και ανοδική πορεία. Η λύση που προτείνει ο δάσκαλος του άρθρου είναι μια μέθοδος που την ονομάζει «intercept» και λέει ότι είναι ένας συνδιασμός του swing through και του maintained lead, με την διαφορά ότι το στόμιο ξεκινάει πολύ πιο κάτω από την ευθεία του στόχου, καθώς και πίσω του. Να σου πω την αλήθεια δεν την πολυκαταλαβα. Πάντως είναι τραπαδόρικη τροχιά.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

     

    Το ότι είναι σύνηθες τροχιά στο περπατητο αυτό δεν το αμφισβητεί κανένας, εγώ αυτό που είπα είναι για τι σπανιότητα τις ποικιλίας τις κάθε τροχιάς ξεχωριστά για αυτό ανέφερα και το Τετραμερισμό… ΤΟ maintained lead που δείχνει ο θειος δεν είναι τίποτα άλλο από ένα γρήγορο swing through …αν το δείτε στοπ καρέ τα slow motion και το δυο βίντεο θα δεις αυτό που σου λέω.. τι είναι τελικά όλο αυτό για μένα προσωπικά είναι η ταχύτητα και η αρχική τοποθετήσει των καννών εμπρός η επάνω στο στόχο .. γιατί ως γνωστών ο εγκέφαλος μέσω τον ματιών μας θα πρέπει πρώτα να δει αυτό το όποιο θα επεξεργαστεί και αυτομάτως θα το εκτελέσει με το υπόλοιπο σώμα … στα κουτουρού θα έχει και ασαφές εικόνα άρα και στο maintained lead αρχικά είσαι επάνω στη τροχιά του στόχου … να εξηγούμεθα άλλο ρίχνω πορείες και άλλο το κατά κόσμων  maintained lead.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #405136

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Γιώργο δεν νομίζω να είναι τόσο σπάνιες αυτές οι τροχιές. Για κάποιον που κάνει περπατητό, αντίθετα πρέπει να είναι συχνές. Όντως για κάποιον που κάνει καρτέρι είναι σπάνια τροχιά γιατί θα πρέπει το πουλί να τον καβαλήσει ανάποδα και να έχει και ανοδική πορεία. Η λύση που προτείνει ο δάσκαλος του άρθρου είναι μια μέθοδος που την ονομάζει «intercept» και λέει ότι είναι ένας συνδιασμός του swing through και του maintained lead, με την διαφορά ότι το στόμιο ξεκινάει πολύ πιο κάτω από την ευθεία του στόχου, καθώς και πίσω του. Να σου πω την αλήθεια δεν την πολυκαταλαβα. Πάντως είναι τραπαδόρικη τροχιά. http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Το ότι είναι σύνηθες τροχιά στο περπατητο αυτό δεν το αμφισβητεί κανένας, εγώ αυτό που είπα είναι για τι σπανιότητα τις ποικιλίας τις κάθε τροχιάς ξεχωριστά για αυτό ανέφερα και το Τετραμερισμό… ΤΟ maintained lead που δείχνει ο θειος δεν είναι τίποτα άλλο από ένα γρήγορο swing through …αν το δείτε στοπ καρέ τα slow motion και το δυο βίντεο θα δεις αυτό που σου λέω.. τι είναι τελικά όλο αυτό για μένα προσωπικά είναι η ταχύτητα και η αρχική τοποθετήσει των καννών εμπρός η επάνω στο στόχο .. γιατί ως γνωστών ο εγκέφαλος μέσω τον ματιών μας θα πρέπει πρώτα να δει αυτό το όποιο θα επεξεργαστεί και αυτομάτως θα το εκτελέσει με το υπόλοιπο σώμα … στα κουτουρού θα έχει και ασαφές εικόνα άρα και στο maintained lead αρχικά είσαι επάνω στη τροχιά του στόχου … να εξηγούμεθα άλλο ρίχνω πορείες και άλλο το κατά κόσμων maintained lead.

    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    Δεν διαφωνούμε 🙂 … ρίξε και μια ματιά εδώ   https://shotgunsportsmagazine.com/archive/sept12/story0912.html το έβαλα και παραπάνω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #405307

    Ο γερο-Δάσκαλος το διασκεδάζει στην Ουγγαρία με καλές βολές:

    Στο 20:15 φαίνεται η πολύ ωραία τεχνική που βλέπει, στρέφεται και επωμίζει . Ακριβώς εκεί που εγώ κάνω τις “πατατιές” μου με τις τσίχλες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #405334

    Ωραιο βιντεακι πρωι πρωι  😥 Που να δουμε εμεις τοσα μαζεμενα πουλια

    Στο καρτερι που παω κυριως, εχει σχεδον αποκλειστικα τετοιες βολες, οποτε τοσα χρονια καπως τις συνηθησα. Ακομα κανω τις πατατιες μου και γω, εννοειται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #405401

    Ανεβάζω ένα σχέδιο και ένα EXCELακι   που πιθανώς να σας βοηθήσει επί του θέματος …. Η άποψη μου , γνωστή  εδώ και καιρό , ότι το είδος σκόπευσης επηρεάζει  ελάχιστα ( σε επίπεδο του 4% – 8% ) την απαιτούμενη προσκοπευση   Πρακτικά  και τα 3 είδη σκόπευσης απαιτούν την ιδία προσκοπευση … άλλο αν σαν κυνηγός δεν μπορείς να εντοπίσεις το γεγονός με τις αισθήσεις σου  … Περισσότερο επηρεάζουν την προσκοπευση  όλοι οι άλλοι παράγοντες παρά  αν είναι  maintained lead το είδος σκόπευσης ή swing through ή  ότι άλλο.

    Άλλωστε  μια πιθανή μετακίνηση της δέσμης των σκαγιών κατά 6 εκατοστά στα 35 μετρά λόγω αλλαγής του είδους σκόπευσης  , όταν η  πλήρης διάμετρος της δέσμης  με 5 άστρα στα 35 μετρά  ξεπερνάει το 1 μέτρο , είναι πρακτικά αμελητέα . Επιτυχή βολή έχουμε από 3 κυνηγούς  όπου ο ένας έχει σκοπεύσει στα 0 εκατοστά , άλλος στα 30 εκατοστά  μπροστα και ο τρίτος στα  30 εκατοστά πισω  , γιατί και οι 3 είναι μέσα στην  δραστική ακτίνα της δέσμης που περιέχει το 75% των σκαγιών  . Ο πρώτος από τον τρίτο απέχει 60 πόντους !!! …Το  πουλί δεν το χάνεις για τους  6 πόντους ….  για το 1 μέτρο το χάνεις.

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #405404

    Σαν  EXCEL   δεν ανεβαινει , το εκανα zip μηπως ανεβει …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #405417

    το προγραμματακι

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #405549

    http://www.scribd.com/doc/122014650/PROSKOPEYSH

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #405557

    http://www.scribd.com/doc/122014650/PROSKOPEYSH

    Ωραίο φύλλο υπολογισμού 😉  ………….. καλή δουλειά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #405580

    φιλε κυκλαδες καλησπερα ,με τι νουμερο σκαγιων ολα αυτα? σαν ρυθμο μειωσης ταχυτητας τι εχεις βαλει? χρησιμοποιεισες κανονα συνημιτονου?

    //

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #405582

    http://www.scribd.com/doc/122014650/PROSKOPEYSH

    Στείλε μου το Excel στο criszus3@lycos.com και θα το βάλω (αν θέλεις ) σε μέρος που να μπορούν να το κατεβάζουν όσοι θέλουν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων