ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 316 έως 330 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #405583

    Το ευτύχημα είναι ότι δοδείσης της απόστασης και της ταχύτητας σκαγιών και θηράματος μπορούμε να υπολογίσουμε την προσκόπευση.

    Το δυστύχημα είναι ότι κανένας υπολογισμός δέν μας σώζει στον κινούμενο στόχο, άσχετα αν μας δίνει κάποια στοιχεία γενικής αναφοράς την ώρα που σηκώνουμε το όπλο. Εκεί πραγματικά πρέπει να βλέπουμε τα πάντα και να μήν κάνουμε κανένα υπολογισμό.

     

    Παρακολούθησα κάποιο βίντεο με κυνηγό σε doves in Argentina…     http://www.youtube.com/watch?v=Do609s2sQ4U    Στο 2:43 κάνει μιά ολοφάνερη Maintained Lead σε μακρινό πουλί με καλο αποτέλεσμα.  Αναρρωτιέμαι πραγματικά!. Τι άλλο μπορούσε αυτός ο κυνηγός να κάνει στη συγκεκριμένη περίπτωση;

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #405600

    Μπορείτε να το πάρετε από εδώ το ανέβασα στο upload.to πατάτε επάνω στο λινκ και αυτό αποθηκεύετε στο pc σας

    http://uploaded.net/file/opl6p8zp

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #405672

    Το ευτύχημα είναι ότι δοδείσης της απόστασης και της ταχύτητας σκαγιών και θηράματος μπορούμε να υπολογίσουμε την προσκόπευση. Το δυστύχημα είναι ότι κανένας υπολογισμός δέν μας σώζει στον κινούμενο στόχο, άσχετα αν μας δίνει κάποια στοιχεία γενικής αναφοράς την ώρα που σηκώνουμε το όπλο. Εκεί πραγματικά πρέπει να βλέπουμε τα πάντα και να μήν κάνουμε κανένα υπολογισμό. Παρακολούθησα κάποιο βίντεο με κυνηγό σε doves in Argentina… http://www.youtube.com/watch?v=Do609s2sQ4U Στο 2:43 κάνει μιά ολοφάνερη Maintained Lead σε μακρινό πουλί με καλο αποτέλεσμα. Αναρρωτιέμαι πραγματικά!. Τι άλλο μπορούσε αυτός ο κυνηγός να κάνει στη συγκεκριμένη περίπτωση;

    Στο 0:18 ρίχνει μια φοβερή βολή μάλλον με Swing through. Δες το λίγο, είναι εντυπωσιακός ο τρόπος του 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #405698

    Πριν  απαντήσω σε αυτά που παρατήρησαν οι φίλοι apopsis και takispapad  θα ήθελα να πω δυο κουβέντες για το θέμα

    Η σκόπευση και η βολή  του κυνηγετικού  όπλου είναι εξαιρετικά σύνθετη υπόθεση από πλευράς υπολογισμών. Στο link που παραθέτω  είναι ένα παλιό pdf  του αμερικανικού στρατού που περιγράφει την βολή ενός  κανονιού – όπλου  υπό την γενική του έγνοια .Το εξετάζει από όλους τις παραμέτρους   θερμοδυναμική , κινητική κλπ

    Οι  μαθηματικές αποδείξεις και η φυσική προσσεγιση του θέματος ( αφαιροντας την περιστροφική κίνηση ενός βλήματος  από τον υπολογισμό )  είναι ( σε γενικές γραμμές )  ιδίας λογικής  με το κυνηγετική βολη.Φανταστειτε λοιπόν ότι αν η κίνηση ενός βλήματος έχει τόσο ογκώδη ανάλυση , πόση θα είναι η ανάλυση  με ταυτόχρονη  εκτόξευση  400 η και 800 πολύ  μικρότερων αλλά  με ίδια φυσικά χαρακτηριστικά  βλημάτων , γεγονός που συμβαίνει  όταν ένα  κυνηγετικό όπλο βάλλει !!!!

     

    http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/462060.pdf

     

    Στο δεύτερο link   αφορά ένα master  που    προσομοιάζει την κίνηση ενός σκοπευτή  επιπέδου ολυμπιακών αγώνων σε εργαστηριακές συνθήκες .Σαν μονάδα ελέγχου , αν δεν κάνω λάθος ,  έχουν επιλεγεί κάποιοι   από την εθνική ομάδα του τραπ της Μεγάλης Βρετανιας. Αν το φιλομετρησετε και πάτε στις μετρήσεις θα παρατηρήσετε ότι ,  ακόμα και αυτοί   θεωρούνται εξαιρετικοί σκοπευτές  ,  απέχουν πολύ από αυτό που ονομάζουμε   ακρίβεια με την αυστηρή όμως έννοια της λέξης .

     

    http://ulir.ul.ie/bitstream/handle/10344/1952/2011_Swanton,%20Alan.pdf?sequence=6

     

    Συνεχίζεται ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #405699

    Επειδή η φυσική είναι πειραματική επιστήμη , όποιος  έχει σχέση με σκοπευτήρια μπορεί να κάνει τα εξής  3 πειράματα

     

    Μπορεί να ζητήσει  από  έναν εξαιρετικό σκοπευτή κατά την γνώμη του,  να  δοκιμάσει 25 μονές βολές στο τραπ με κυνηγετικό όπλο , και αφού ολοκληρώσει την προσπάθεια του , ( με αποτέλεσμα  ας πούμε 23/25 ) , να του δώσει ένα αεροβόλο και να δοκιμάσει τις ίδιες 25 βολές. … να του μειώσει δηλαδή την  ασάφεια στην σκόπευση που προσδίδει  η διάμετρος της τουφεκιάς  και να αυξήσει την ακρίβεια την οποία θα πρέπει να έχει … Αν λοιπόν ο σκοπευτής είναι απόλυτα ακριβής , τότε το αποτέλεσμα και της δεύτερης σειράς βολών θα πρέπει να είναι 23/25 , άντε και λίγο διαφορετικο.Σιγουρα όμως δεν θα πρέπει να είναι 0/25 ή 3/25 η έστω 10/25 . Ενδιαφέρον θα έχει να γίνει και μια σειρά βολών με 36αρι

     

    Εξίσου   ακατόρθωτο  είναι να θεωρήσει κανείς  ότι μπορεί να υπολογίσει ( με την αυστηρή μαθηματική έννοια του όρου η λέξη υπολογίσει  ) στο περιορισμένο χρονικό διάστημα μια κυνηγετικής βολής  τα μαθηματικά που περιβάλουν  όλο το αντικειμενο της σκόπευσης και της προσκοπευσης . Αυτό είναι ακόμα πιο εύκολο να αποδειχθεί

    Απλά παρτε ένα χρονόμετρο και κάντε τέσσερεις δοκιμές

    1.πατηστε την έναρξη της χρονομέτρησης και προσπαθήστε να ξαναπάτησετε όσο πιο γρήγορα μπορείτε για να σταματήσει ο χρόνος  … Ας πούμε   ότι αυτός είναι ο χρονος  της  σωματικής   αντίδρασης σας  και είναι 0,100 δευτερ.

    2.Καντε το ίδιο  πράγμα  αλλά ζητήστε από κάποιος να σας βάλει να απαντήσετε  σωστά σε μια απλή πράξη  πχ  456+239 και πατήστε την διακοπή του χρόνου όταν αισθανθητε  ότι ξέρετε την απάντηση . Ο χρόνος στην καλύτερη περίπτωση θα 5πλασιαστει η το αποτέλεσμα θα είναι λάθος ή απάντηση θα δοθεί μετά από καμιά 30αρια δευτερόλεπτα

    3 Ζητήστε από τον ίδιο άνθρωπο που μετράτε  τον χρόνο αντίδρασης του  να σας δώσει την τιμή της προσκοπευσης που πρέπει να βάλει , δίνοντας του  σαν δεδομένα τις τιμές  που βάζουμε στο excel   δηλαδή  ταχύτητα στόχου , σκαγιών αποστάσεις , γωνιές κλπ κλπ κλπ

     

    Και το τρίτο και πιο ενδιαφέρον .Στήστε ένα γνωστό σας 36 μέτρα μακριά  και ζητήστε του να υπολογίσει το πραγματικό μήκος μιας μετροταινίας που κρατάνε δυο ατομα  που είναι σε γωνία με αυτόν και θα  την βλέπει μόνο για ένα δευτερόλεπτο. Βάλτε τον δηλαδή να αναγνωρίσει την ακριβή προσκοπευση σε πραγματικό χρόνο

     

    Καλό λοιπόν είναι να μην συνχεουχε  τα πραγματα

     

    Συνεχίζεται ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #405700

    Η σκόπευση και το κυνήγι είναι η τέχνη μιας  μαθηματικά ελενχομενης ασάφειας

    Για να είμαστε ακριβείς  το ότι  έπεσε το πουλί  , δεν σημαίνει απαραίτητα ότι σκόπευσες ακριβώς εκεί που έπρεπε με ακρίβεια χιλιοστού  ..  απλά σημαίνει ότι στις  δεδομένες συνθήκες  της στιγμής  που έγινε  η βολή , το πουλί  έπεσε μέσα σε μια δέσμη 800 σκαγιών που εκτίνονται  σε μια επιφάνεια  διαμέτρου 1 μέτρου , χωρίς  όμως να μπορώ να αντιληφθώ  σε ποιο ακριβώς σημείο της δέσμης έχει πέσει και χωρίς να είμαι σίγουρος  ότι έχει πέσει  στό κέντρο ακριβώς της δέσμης Άλλωστε τα σκάγια δεν πολυδιακρινονται στο αέρα με το μάτι , ούτε η ακριβής κατανομή τους , το αποτέλεσμα διακρίνεται

    Άλλωστε  κανένας  μας  , όσο και αν θεωρεί τον εαυτό του σκοπευτή παγκόσμιου κλασης ,  δεν πάει να κυνηγήσει τσίχλες σε τραβέρσα με αεροβόλο ( που έχει ένα μονό σκάγι ) αφού είναι τόσο σίγουρος ότι μπορεί να βρει στόχο με ακρίβεια έστω εκατοστού ..Στην καλύτερη περίπτωση πάμε με 36αρι  που μας δίνει ένα μικρό περιθώριο  διόρθωσης των οποίων λαθών  κάνουμε

    Και σταματώ για να μην γίνω  άλλο κουραστικός

     

    Τώρα επί των παρατηρήσεων των συναδέλφων

     

    Ο φίλος apopsis έγραψε ότι

    Το δυστύχημα είναι ότι κανένας υπολογισμός δεν μας σώζει στον κινούμενο στόχο, άσχετα αν μας δίνει κάποια στοιχεία γενικής αναφοράς την ώρα που σηκώνουμε το όπλο. Εκεί πραγματικά πρέπει να βλέπουμε τα πάντα και να μην κάνουμε κανένα υπολογισμό.

    Συμφωνώ απόλυτα   …. Προφανώς από τα παραπάνω κατάλαβες πόσο  πολύ συμφωνώ μαζί σου … Αν υποθέσεις ότι ξαφνικά σε περπάτητο  σου πετάγεται μια μπεκάτσα  από τό πυκνό και είναι έτοιμη να χωθεί πίσω από ένα δεύτερο πυκνό  που είναι 10 μετρά μακριά  … πες μου  αν  έχεις χρόνο να βγάλεις μολυβί και χαρτί να υπολογίζεις πόσο μπροστά  πρέπει να την τουφεκίσεις …… Μην τρελαθούμε  … της χώνεις μια μπηχτή με 5 άστρα και διασποράς και εύχεσαι απλά  σκάγια και μπεκάτσα  έστω να έχουν την ίδια περίπου διεύθυνση

     

    Ο φίλος takispapad  έγραψε ότι

     

    φίλε Κυκλάδες καλησπέρα ,με τι νούμερο σκαγιών όλα αυτά? σαν ρυθμό μείωσης ταχύτητας τι έχεις βάλει? χρησιμοποίησες κανόνα συνημίτονου?

     

    Το νούμερο σκαγιών ( αν και δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο όταν έχεις αρχική και τελική ταχύτητα  )   εμμέσως εισέρχεται στην αρχική και τελική ταχύτητα .Τα βαρύτερα σκάγια κρατάμε μεγαλύτερη τελική ταχύτητα και για το μοντέλο αυτό , χρειάζεται ο χρόνος κίνησης και όχι η ενεργεία ( τότε θα  συζητούσαμε για την ισχύ των πληγμάτων  .. και ξεφεύγει από το ζητούμενο )

     

    Ο ρυθμός μείωσης της ταχύτητας είναι γραμμικός .. Δεν είναι ακριβώς έτσι  βεβαία  στην πραγματικότητα  η ταχύτητα των σκαγιών  έχει  ένα  ιδιαιτέρα περίεργο τρόπο μείωσης γιατί  εξαρτάται από μια σειρά από παράγοντες  ( Μπορείς να δεις σε παλιότερα πόστ  δικά μου  που το θέμα το έχω αναλύσει ιδιαιτέρα ).Σε αυτό το μοντέλο,   που είναι προσσεγιστικο  , ο γραμμικός τρόπος είναι μια καλή προσσεγιση

     

    Αυτό που ονομάζω φαινόμενη προσκοπευση  είναι  η πραγματική προσκοπευση επί το συνημίτονο της γωνίας

     

    Ευχαριστώ και τα παιδιά που με βοηθήσανε με το ανέβασμα του excel  , γιατί μόνος  μου δεν θα κατάφερνα τίποτα

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #405704

    Και κλείνοντας η άποψη μου είναι ότι το κυνήγι είναι  λίγο απ΄ όλα

    λίγο εμπειρία , λίγο επανάληψη , λίγο μαθηματικά , λίγο τύχη , λίγο γνώση

    Σίγουρα δεν είναι ,  μόνο ένα και κατά 100% ,  από αυτά

    Η αγωνιστική σκόπευση αντίστοιχα που είναι η επανάληψη μιας σειράς συγκεκριμένων μοτιβων κίνησης    χιλιάδες φορές  για να τις ιδιοποιηθεί το σώμα του σκοπευτή  και να μάθει να τις επαναλαμβάνει  την επαναλάβει σωστά  και χωρίς λάθη

    Κανένα από τα δυο δεν είναι μαθηματικά  . Και σε κανένα από το δυο δεν υπάρχει επαρκής χρόνος να υπολογιστούν μαθηματικά

    Για εμένα ο πιο σωστός ορισμός η τέχνη μιας  μαθηματικά ελεγχόμενης ασάφειας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #405776

    Φίλε μου “KIKLADES”, ξέρεις ότι είμαι φαν σου και διαβάζω προσεκτικά όσα κάθε φορά παραθέτεις. Η προσέγγισή σου όμως ότι η κυνηγετική σκόπευση μπορεί να επιτευχθεί μαθηματικά, με βρίσκει αντίθετο. Να εξηγηθεί μαθηματικά, ναι, να εκτελεστεί, σίγουρα όχι.

    Εγώ προσωπικά διδάσκω ένα σκοπευτικό σύστημα που το ονομάζω “ενστικτώδη σκόπευση”. Ο κορμός της μεθόδου μου είναι το να αφήνουμε την κίνηση του σώματος στα μάτια. Χρησιμοποιώ συχνά το παράδειγμα με τα κυάλια. Όταν κάποιος παρατηρεί ένα μακρινό γρήγορο αντικείμενο με κυάλια, δεν ασχολείται με το πώς τα κυάλια ή το σώμα του εν συνόλω θα ακολουθήσει την κίνηση του στόχου, παρά προσπαθεί να κρατήσει κεντραρισμένο το αντικείμενό του μέσα στο φακό. Το σώμα του φροντίζει να τον κρατήσει ευθυγραμμισμένο με το στόχο του με απόλυτη αρμονία και χωρίς καμμία περιττή κίνηση. Σε αυτό το ένστικτο της κίνησης προσθέτουμε ένα κοντάκι στα μέτρα του σκοπευτή, την εκμάθηση μίας άριστης επώμισης και την υποσυνείδητη αναγνώριση της σκοπευτικής εικόνας (προσκόπευση). Το μόνο που έχει να μάθει ουσιαστικά ο σκοπευτής είναι η σωστή στάση και επώμιση και στο να εμπιστεύεται την κίνηση του όπλου στα μάτια του. Ουσιαστικά απαιτείται ένα “άλμα πίστης”, ότι κάτι θα γίνει αψεγάδιαστα χωρίς να το κάνει ο ίδιος.

    Όλη η σκόπευση γίνεται, ή τουλάχιστον πρέπει να γίνεται, στο υποσυνείδητο. Όπως ακριβώς και η οδήγηση. Το υποσυνείδητο είναι ακαριαίο και αλάνθαστο, αρκεί να υποστηρίζεται από σωστά εκπαιδευμένες δεξιότητες, όπως η επώμιση. Είχα διαβάσει μία έρευνα όπου ανέλυε τη λειτουργία της συνειδητής και υποσυνείδητης λειτουργίας του εγκεφάλου. Στη συνειδητή λειτουργία, ο εγκέφαλος λειτουργεί με 40 bits/second. Αξιοπρεπές αλλά υπερβολικά αργό για τη δουλειά που το θέλουμε. Στην υποσυνείδητη λειτουργία, ο εγκέφαλος λειτουργεί με 11 εκατομμύρια bits/second!  Δεν υπάρχει σύγκριση.

    Οποιοσδήποτε καλός σκοπευτής θα επιβεβαιώσει ότι οι σωστές τουφεκιές βγαίνουν μόνο από το υποσυνείδητο, χωρίς καμμία συνειδητή επέμβαση του σκοπευτή, χωρίς υπολογισμό, χωρίς περιττές κινήσεις και πάνω απ’ όλα χωρίς δισταγμό. Οι καλοί σκοπευτές θα διηγηθούν τις καλύτερες τους επιδόσεις ως μία σχεδόν εξωσωματική εμπειρία, όπου οι ίδιοι παρακολουθούσαν αμέτοχοι τον εαυτό τους να ρίχνει, σε μία κατάσταση απόλυτης ηρεμίας, πνευματικής διαύγειας και απόλυτης αισιοδοξίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #405788

    φίλε  duckaholic  . Δεν εχω παντελώς καμιά διαφωνία με ότι ανάφερες .. όπως είπα

    “Κανένα από τα δυο δεν είναι μαθηματικά  . Και σε κανένα από το δυο δεν υπάρχει επαρκής χρόνος να υπολογιστούν μαθηματικά ”

    Από ότι είδες  την ιδία άποψη με εσένα έχω … τα μαθηματικά είναι για το σπίτι  , στο σκοπευτήριο και στο  κυνήγι είμαστε εμείς και το υποσυνείδητο μας …

    Ίσως τα μαθηματικά μας βοηθήσουν να ξεδιαλύνουμε κάποια πράγματα που εμπειρικά τα βλέπαμε αλλά η αιτία φαινόταν λίγο θολή

    Αλλά μέχρι εκεί … από εκεί και πέρα στην τραβέρσα είσαι μονός σου , εσύ και ο εαυτός σου ..μονός σου το πήρες το πουλί  … μονός σου το έχασες …  και για να γίνεις καλύτερος … με το εαυτό σου πρέπει να παλέψεις και όχι με τα ολοκληρώματα

    Για άλλη μια φορά   …. συμφωνώ  απόλυτα αυτά που είπες

    ΥΓ … Μόνο ένα πράγμα δεν μπορώ να εξηγήσω ακόμα .. και πιστεύω ότι δεν θα καταφέρω να το εξηγήσω ποτέ … το οποίο βεβαία ανήκει στο χώρο της μεταφυσικής

    Σάββατο  4,30 το  πρωί .. .. φορτωμένος με όπλα , μπότες φυσίγγια κλπ βγαίνω από το σπίτι … και βλέπω  την  νοικάρισσα στο μπαλκόνι της …… ” Που πας ??? ” μου λέει … ( γελοία ερώτηση βεβαία … που να πάω έτσι ντυμένος  … για ψάρεμα ??? ) …. “Για κυνήγι”  της λέω …..”ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ … ” μου απαντάει … σκέφτηκα βέβαια να γυρίσω κατευθείαν πίσω αλλά λέω ..άσε  δεισιδαιμονίες …. μην μασάς

    Έχουμε πιάσει έναν μεγάλο ελαιώνα  κατά μήκος 3 άτομα κινούμενοι παράλληλα  σε απόσταση 30 μέτρων ο ένας από τον άλλο    .. εγώ μεσαίος .. και προχωράμε …. μόλις βρήκαμε από τον ελαιώνα … ο αριστερός  είχε κάνει 14 … ο δεξιός 12 … και εγώ 1 .. Με αποκορύφωμα ένας καθιστός  κότσυφας σε ένα σχινό στα 20 μέτρα  … που τον τουφέκισα με την ησυχία μου  … μετακινήθηκε όλο το σχινό προς τα πίσω … και ο κότσυφας έφυγε πετώντας σαν κύριος

    Αυτό λοιπόν φίλε  duckaholic     …. Ούτε και εσύ .. με την  ενστικτώδη σκόπευση που διδάσκεις  … μπορείς να το διορθώσεις οσο και να προσπαθεις …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #405791

    φίλε duckaholic . Δεν εχω παντελώς καμιά διαφωνία με ότι ανάφερες .. όπως είπα «Κανένα από τα δυο δεν είναι μαθηματικά . Και σε κανένα από το δυο δεν υπάρχει επαρκής χρόνος να υπολογιστούν μαθηματικά » Από ότι είδες την ιδία άποψη με εσένα έχω … τα μαθηματικά είναι για το σπίτι , στο σκοπευτήριο και στο κυνήγι είμαστε εμείς και το υποσυνείδητο μας … Ίσως τα μαθηματικά μας βοηθήσουν να ξεδιαλύνουμε κάποια πράγματα που εμπειρικά τα βλέπαμε αλλά η αιτία φαινόταν λίγο θολή Αλλά μέχρι εκεί … από εκεί και πέρα στην τραβέρσα είσαι μονός σου , εσύ και ο εαυτός σου ..μονός σου το πήρες το πουλί … μονός σου το έχασες … και για να γίνεις καλύτερος … με το εαυτό σου πρέπει να παλέψεις και όχι με τα ολοκληρώματα Για άλλη μια φορά …. συμφωνώ απόλυτα αυτά που είπες ΥΓ … Μόνο ένα πράγμα δεν μπορώ να εξηγήσω ακόμα .. και πιστεύω ότι δεν θα καταφέρω να το εξηγήσω ποτέ … το οποίο βεβαία ανήκει στο χώρο της μεταφυσικής Σάββατο 4,30 το πρωί .. .. φορτωμένος με όπλα , μπότες φυσίγγια κλπ βγαίνω από το σπίτι … και βλέπω την νοικάρισσα στο μπαλκόνι της …… » Που πας ??? » μου λέει … ( γελοία ερώτηση βεβαία … που να πάω έτσι ντυμένος … για ψάρεμα ??? ) …. «Για κυνήγι» της λέω …..»ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ … » μου απαντάει … σκέφτηκα βέβαια να γυρίσω κατευθείαν πίσω αλλά λέω ..άσε δεισιδαιμονίες …. μην μασάς

    Ρε φίλε Kyklades πάλι τα ίδια θα λέμε ……………………. ενημέρωσε όλους τους συγγενείς και γείτονες:

    1) ΟΤΑΝ ΜΕ ΒΛΕΠΕΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΡΩΤΑΤΕ ΠΟΥ ΠΑΩ

    2) ΑΝ ΥΠΟΨΙΑΖΕΣΤΑΙ ΠΟΥ ΠΑΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΙ (και όποιος το ξαναευχηθεί εδώ μέσα και προς όλους να του καεί το video)

     

    ούτε η γυναίκα σου δεν θα σε ρωτάει, θα προλαβαίνεις να της το λες εσύ

    ΤΣΑΜΠΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ? ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ, ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ, ΑΓΡΑΦΟΙ ΝΟΜΟΙ, ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #405796

    γεια σας φίλοι ,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στον λεωνίδα και φυσικά όποιος άλλος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει.φίλε λεωνίδα διάβασα στο σάιτ της σχολής σου αυτό το καταπληκτικό άρθρο για την επιλογή  της μεθόδου προσκόπευσης σε σχέση με την γωνιακή ταχύτητα του στόχου και θέλω μία επιβεβαίωση. αν θυμάμαι καλά από το σχολείο γωνιακή ταχύτητα είναι σε σώματα που περιστρέφοντε με κάποιο κέντρο.στην περίπτωση που αναφέρεις ο στόχος περιστρέφετε με κέντρο τον σκοπευτή ? ή με κάποιο άλλο κέντρο ?

    ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι συγχαρητηρια για το άρθρό αυτό και για όλη την βοήθεια που μας δίνει σε μας που είμαστε  “μακρυά”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #405907

    ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ … » μου απαντάει … σκέφτηκα βέβαια να γυρίσω κατευθείαν πίσω αλλά λέω ..άσε δεισιδαιμονίες …. μην μασάς

    Μου έχει τύχει κάνα δυο φορές, αλλά δεν συνάντησα θήραμα, οπότε δεν ξέρω να σου πω αν θα έβλαπτε και τις σκοπευτικές μου ικανότητες. 😀  Πάντως έχω ορκιστεί την επόμενη φορά να γυρίσω πίσω. 😛

    γεια σας φίλοι ,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στον λεωνίδα και φυσικά όποιος άλλος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει.φίλε λεωνίδα διάβασα στο σάιτ της σχολής σου αυτό το καταπληκτικό άρθρο για την επιλογή της μεθόδου προσκόπευσης σε σχέση με την γωνιακή ταχύτητα του στόχου και θέλω μία επιβεβαίωση. αν θυμάμαι καλά από το σχολείο γωνιακή ταχύτητα είναι σε σώματα που περιστρέφοντε με κάποιο κέντρο.στην περίπτωση που αναφέρεις ο στόχος περιστρέφετε με κέντρο τον σκοπευτή ? ή με κάποιο άλλο κέντρο ?

     

    ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι συγχαρητηρια για το άρθρό αυτό και για όλη την βοήθεια που μας δίνει σε μας που είμαστε «μακρυά».

    Φίλε Μιχάλη, έχεις δίκιο. Εφ’ όσον δεν υπάρχει ένα κοινό κέντρο που να ενώνει τις δύο κινήσεις, δεν είναι σωστό να μιλάμε για γωνιακή ταχύτητα αυτή καθ’ εαυτή. Αλλά δεν υπάρχει και καλύτερος τρόπος να περιγραφεί η ταύτιση της κίνησης του σώματος/όπλου με το στόχο, αφού οι πραγματικές τους ταχύτητες απέχουν πάρα πολύ. Όταν ο στόχος βρίσκεται διαρκώς στην προέκταση της κάννης σε αρμονική κίνηση, πώς αλλιώς θα το περιέγραφες;

    Ουσιαστικά υπάρχουν δύο παράγοντες που επηρεάζουν την διάρκεια αυτής της αρμονικής κίνησης: Ο ένας είναι η θέση των ποδιών του σκοπευτή, που θέτουν όρια κάποιες μοίρες στην περιστροφική κίνηση (ας πούμε 150° στην καλύτερη περίπτωση) και ο δεύτερος και σημαντικότερος είναι η αδυναμία των ματιών να μείνουν εστιασμένα στο στόχο παραπάνω από μισό δευτερόλεπτο. Μετά την πάροδο 5 δεκάτων του δευτερολέπτου, τα μάτια θα κοιτάξουν αναγκαστικά το στόχαστρο, οπότε και η αρμονία της κίνησης κάπου εκεί τελειώνει. Γι αυτό τονίζω πάντα ότι η τουφεκιά πρέπει να κρατάει το πολύ ένα δευτερόλεπτο, μισό για την επώμιση και έως μισό για παρακολούθηση και τράβηγμα της σκανδάλης.

    Όλο το κόλπο είναι ο σκοπευτής/κυνηγός να μάθει να ξοδεύει το “δευτερόλεπτό” του τη σωστή στιγμή, στο σωστό σημείο. Η αποτυχία να το κάνει κάποιος αυτό, είναι και ο λόγος που βλέπουμε σίγουρα πουλιά να χάνονται ύστερα από το άδειασμα της καραμπίνας και πουλιά φαντάσματα με μπηχτές τουφεκιές στα πυκνά να καταλήγουν στο σάκο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #405940

    KIKLADES wrote:
    ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ … » μου απαντάει … σκέφτηκα βέβαια να γυρίσω κατευθείαν πίσω αλλά λέω ..άσε δεισιδαιμονίες …. μην μασάς

    Μου έχει τύχει κάνα δυο φορές, αλλά δεν συνάντησα θήραμα, οπότε δεν ξέρω να σου πω αν θα έβλαπτε και τις σκοπευτικές μου ικανότητες. Πάντως έχω ορκιστεί την επόμενη φορά να γυρίσω πίσω.

    mixalis77 wrote:
    γεια σας φίλοι ,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στον λεωνίδα και φυσικά όποιος άλλος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει.φίλε λεωνίδα διάβασα στο σάιτ της σχολής σου αυτό το καταπληκτικό άρθρο για την επιλογή της μεθόδου προσκόπευσης σε σχέση με την γωνιακή ταχύτητα του στόχου και θέλω μία επιβεβαίωση. αν θυμάμαι καλά από το σχολείο γωνιακή ταχύτητα είναι σε σώματα που περιστρέφοντε με κάποιο κέντρο.στην περίπτωση που αναφέρεις ο στόχος περιστρέφετε με κέντρο τον σκοπευτή ? ή με κάποιο άλλο κέντρο ? ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι συγχαρητηρια για το άρθρό αυτό και για όλη την βοήθεια που μας δίνει σε μας που είμαστε «μακρυά».

    Φίλε Μιχάλη, έχεις δίκιο. Εφ” όσον δεν υπάρχει ένα κοινό κέντρο που να ενώνει τις δύο κινήσεις, δεν είναι σωστό να μιλάμε για γωνιακή ταχύτητα αυτή καθ” εαυτή. Αλλά δεν υπάρχει και καλύτερος τρόπος να περιγραφεί η ταύτιση της κίνησης του σώματος/όπλου με το στόχο, αφού οι πραγματικές τους ταχύτητες απέχουν πάρα πολύ. Όταν ο στόχος βρίσκεται διαρκώς στην προέκταση της κάννης σε αρμονική κίνηση, πώς αλλιώς θα το περιέγραφες; Ουσιαστικά υπάρχουν δύο παράγοντες που επηρεάζουν την διάρκεια αυτής της αρμονικής κίνησης: Ο ένας είναι η θέση των ποδιών του σκοπευτή, που θέτουν όρια κάποιες μοίρες στην περιστροφική κίνηση (ας πούμε 150° στην καλύτερη περίπτωση) και ο δεύτερος και σημαντικότερος είναι η αδυναμία των ματιών να μείνουν εστιασμένα στο στόχο παραπάνω από μισό δευτερόλεπτο. Μετά την πάροδο 5 δεκάτων του δευτερολέπτου, τα μάτια θα κοιτάξουν αναγκαστικά το στόχαστρο, οπότε και η αρμονία της κίνησης κάπου εκεί τελειώνει. Γι αυτό τονίζω πάντα ότι η τουφεκιά πρέπει να κρατάει το πολύ ένα δευτερόλεπτο, μισό για την επώμιση και έως μισό για παρακολούθηση και τράβηγμα της σκανδάλης. Όλο το κόλπο είναι ο σκοπευτής/κυνηγός να μάθει να ξοδεύει το «δευτερόλεπτό» του τη σωστή στιγμή, στο σωστό σημείο. Η αποτυχία να το κάνει κάποιος αυτό, είναι και ο λόγος που βλέπουμε σίγουρα πουλιά να χάνονται ύστερα από το άδειασμα της καραμπίνας και πουλιά φαντάσματα με μπηχτές τουφεκιές στα πυκνά να καταλήγουν στο σάκο.

    τελικα ολο το εργο ειναι στα ματια , διοφθαλμη σκοπευση , οπλ οστα μετρα μας και αυθορμητη τουφεκια

    KIKLADES wrote:
    ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ … » μου απαντάει … σκέφτηκα βέβαια να γυρίσω κατευθείαν πίσω αλλά λέω ..άσε δεισιδαιμονίες …. μην μασάς

    Μου έχει τύχει κάνα δυο φορές, αλλά δεν συνάντησα θήραμα, οπότε δεν ξέρω να σου πω αν θα έβλαπτε και τις σκοπευτικές μου ικανότητες. Πάντως έχω ορκιστεί την επόμενη φορά να γυρίσω πίσω.

    mixalis77 wrote:
    γεια σας φίλοι ,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στον λεωνίδα και φυσικά όποιος άλλος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει.φίλε λεωνίδα διάβασα στο σάιτ της σχολής σου αυτό το καταπληκτικό άρθρο για την επιλογή της μεθόδου προσκόπευσης σε σχέση με την γωνιακή ταχύτητα του στόχου και θέλω μία επιβεβαίωση. αν θυμάμαι καλά από το σχολείο γωνιακή ταχύτητα είναι σε σώματα που περιστρέφοντε με κάποιο κέντρο.στην περίπτωση που αναφέρεις ο στόχος περιστρέφετε με κέντρο τον σκοπευτή ? ή με κάποιο άλλο κέντρο ? ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι συγχαρητηρια για το άρθρό αυτό και για όλη την βοήθεια που μας δίνει σε μας που είμαστε «μακρυά».

    Φίλε Μιχάλη, έχεις δίκιο. Εφ” όσον δεν υπάρχει ένα κοινό κέντρο που να ενώνει τις δύο κινήσεις, δεν είναι σωστό να μιλάμε για γωνιακή ταχύτητα αυτή καθ” εαυτή. Αλλά δεν υπάρχει και καλύτερος τρόπος να περιγραφεί η ταύτιση της κίνησης του σώματος/όπλου με το στόχο, αφού οι πραγματικές τους ταχύτητες απέχουν πάρα πολύ. Όταν ο στόχος βρίσκεται διαρκώς στην προέκταση της κάννης σε αρμονική κίνηση, πώς αλλιώς θα το περιέγραφες; Ουσιαστικά υπάρχουν δύο παράγοντες που επηρεάζουν την διάρκεια αυτής της αρμονικής κίνησης: Ο ένας είναι η θέση των ποδιών του σκοπευτή, που θέτουν όρια κάποιες μοίρες στην περιστροφική κίνηση (ας πούμε 150° στην καλύτερη περίπτωση) και ο δεύτερος και σημαντικότερος είναι η αδυναμία των ματιών να μείνουν εστιασμένα στο στόχο παραπάνω από μισό δευτερόλεπτο. Μετά την πάροδο 5 δεκάτων του δευτερολέπτου, τα μάτια θα κοιτάξουν αναγκαστικά το στόχαστρο, οπότε και η αρμονία της κίνησης κάπου εκεί τελειώνει. Γι αυτό τονίζω πάντα ότι η τουφεκιά πρέπει να κρατάει το πολύ ένα δευτερόλεπτο, μισό για την επώμιση και έως μισό για παρακολούθηση και τράβηγμα της σκανδάλης. Όλο το κόλπο είναι ο σκοπευτής/κυνηγός να μάθει να ξοδεύει το «δευτερόλεπτό» του τη σωστή στιγμή, στο σωστό σημείο. Η αποτυχία να το κάνει κάποιος αυτό, είναι και ο λόγος που βλέπουμε σίγουρα πουλιά να χάνονται ύστερα από το άδειασμα της καραμπίνας και πουλιά φαντάσματα με μπηχτές τουφεκιές στα πυκνά να καταλήγουν στο σάκο.

    τελικα μηπως το skeet , ειναι το νηπιαγωγειο του κυνυγου , μηπως ολοι οι κυνυγοι πρεπει να αρχισουν πρωτα απο αυτο το  σκοπευτικο αθλημα ? μηπως τελικα ειναι το θεμελιο της σκοπευσης σε ιπταμενο στοχο ?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #405947

    Μετά την πάροδο 5 δεκάτων του δευτερολέπτου, τα μάτια θα κοιτάξουν αναγκαστικά το στόχαστρο…

    Αυτό από που προκύπτει; Η αίσθηση που έχω ότι μπορώ να κοιτάω τον στόχο (και μόνον αυτόν) όση ώρα θέλω, είναι ψευδής;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #405948

    duckaholic wrote:
    Μετά την πάροδο 5 δεκάτων του δευτερολέπτου, τα μάτια θα κοιτάξουν αναγκαστικά το στόχαστρο…

    Αυτό από που προκύπτει; Η αίσθηση που έχω ότι μπορώ να κοιτάω τον στόχο (και μόνον αυτόν) όση ώρα θέλω, είναι ψευδής;

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Είναι δική μου παρατήρηση και μόλις πρόσφατα διάβασα και ένα άρθρο του κορυφαίου Chris Batha ο οποίος γράφει ακριβώς το ίδιο, μισό δευτερόλεπτο!

    Εάν μπορείς να το κάνεις εσύ φίλε Γιώργο, τότε είσαι η εξαίρεση. Αλλά ακόμα δεν έχω δει κάποιον να το διαψεύδει, οπότε αν δεν ρίξεις μπροστά μου να το δω, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω. Ίσως σε έναν αργό στόχο, υπάρχει ο χρόνος να ξαναπάνε τα μάτια στο στόχο, αλλά ότι στον χρόνο που σου λέω θα κοιτάξεις το όπλο, είναι βέβαιο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 316 έως 330 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων