ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #405949

    duckaholic wrote:

    KIKLADES wrote:
    ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ … » μου απαντάει … σκέφτηκα βέβαια να γυρίσω κατευθείαν πίσω αλλά λέω ..άσε δεισιδαιμονίες …. μην μασάς

    Μου έχει τύχει κάνα δυο φορές, αλλά δεν συνάντησα θήραμα, οπότε δεν ξέρω να σου πω αν θα έβλαπτε και τις σκοπευτικές μου ικανότητες. Πάντως έχω ορκιστεί την επόμενη φορά να γυρίσω πίσω.

    mixalis77 wrote:
    γεια σας φίλοι ,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στον λεωνίδα και φυσικά όποιος άλλος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει.φίλε λεωνίδα διάβασα στο σάιτ της σχολής σου αυτό το καταπληκτικό άρθρο για την επιλογή της μεθόδου προσκόπευσης σε σχέση με την γωνιακή ταχύτητα του στόχου και θέλω μία επιβεβαίωση. αν θυμάμαι καλά από το σχολείο γωνιακή ταχύτητα είναι σε σώματα που περιστρέφοντε με κάποιο κέντρο.στην περίπτωση που αναφέρεις ο στόχος περιστρέφετε με κέντρο τον σκοπευτή ? ή με κάποιο άλλο κέντρο ? ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι συγχαρητηρια για το άρθρό αυτό και για όλη την βοήθεια που μας δίνει σε μας που είμαστε «μακρυά».

    Φίλε Μιχάλη, έχεις δίκιο. Εφ” όσον δεν υπάρχει ένα κοινό κέντρο που να ενώνει τις δύο κινήσεις, δεν είναι σωστό να μιλάμε για γωνιακή ταχύτητα αυτή καθ” εαυτή. Αλλά δεν υπάρχει και καλύτερος τρόπος να περιγραφεί η ταύτιση της κίνησης του σώματος/όπλου με το στόχο, αφού οι πραγματικές τους ταχύτητες απέχουν πάρα πολύ. Όταν ο στόχος βρίσκεται διαρκώς στην προέκταση της κάννης σε αρμονική κίνηση, πώς αλλιώς θα το περιέγραφες; Ουσιαστικά υπάρχουν δύο παράγοντες που επηρεάζουν την διάρκεια αυτής της αρμονικής κίνησης: Ο ένας είναι η θέση των ποδιών του σκοπευτή, που θέτουν όρια κάποιες μοίρες στην περιστροφική κίνηση (ας πούμε 150° στην καλύτερη περίπτωση) και ο δεύτερος και σημαντικότερος είναι η αδυναμία των ματιών να μείνουν εστιασμένα στο στόχο παραπάνω από μισό δευτερόλεπτο. Μετά την πάροδο 5 δεκάτων του δευτερολέπτου, τα μάτια θα κοιτάξουν αναγκαστικά το στόχαστρο, οπότε και η αρμονία της κίνησης κάπου εκεί τελειώνει. Γι αυτό τονίζω πάντα ότι η τουφεκιά πρέπει να κρατάει το πολύ ένα δευτερόλεπτο, μισό για την επώμιση και έως μισό για παρακολούθηση και τράβηγμα της σκανδάλης. Όλο το κόλπο είναι ο σκοπευτής/κυνηγός να μάθει να ξοδεύει το «δευτερόλεπτό» του τη σωστή στιγμή, στο σωστό σημείο. Η αποτυχία να το κάνει κάποιος αυτό, είναι και ο λόγος που βλέπουμε σίγουρα πουλιά να χάνονται ύστερα από το άδειασμα της καραμπίνας και πουλιά φαντάσματα με μπηχτές τουφεκιές στα πυκνά να καταλήγουν στο σάκο.

    τελικα ολο το εργο ειναι στα ματια , διοφθαλμη σκοπευση , οπλ οστα μετρα μας και αυθορμητη τουφεκια

    duckaholic wrote:

    KIKLADES wrote:
    ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ … » μου απαντάει … σκέφτηκα βέβαια να γυρίσω κατευθείαν πίσω αλλά λέω ..άσε δεισιδαιμονίες …. μην μασάς

    Μου έχει τύχει κάνα δυο φορές, αλλά δεν συνάντησα θήραμα, οπότε δεν ξέρω να σου πω αν θα έβλαπτε και τις σκοπευτικές μου ικανότητες. Πάντως έχω ορκιστεί την επόμενη φορά να γυρίσω πίσω.

    mixalis77 wrote:
    γεια σας φίλοι ,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στον λεωνίδα και φυσικά όποιος άλλος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει.φίλε λεωνίδα διάβασα στο σάιτ της σχολής σου αυτό το καταπληκτικό άρθρο για την επιλογή της μεθόδου προσκόπευσης σε σχέση με την γωνιακή ταχύτητα του στόχου και θέλω μία επιβεβαίωση. αν θυμάμαι καλά από το σχολείο γωνιακή ταχύτητα είναι σε σώματα που περιστρέφοντε με κάποιο κέντρο.στην περίπτωση που αναφέρεις ο στόχος περιστρέφετε με κέντρο τον σκοπευτή ? ή με κάποιο άλλο κέντρο ? ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι συγχαρητηρια για το άρθρό αυτό και για όλη την βοήθεια που μας δίνει σε μας που είμαστε «μακρυά».

    Φίλε Μιχάλη, έχεις δίκιο. Εφ” όσον δεν υπάρχει ένα κοινό κέντρο που να ενώνει τις δύο κινήσεις, δεν είναι σωστό να μιλάμε για γωνιακή ταχύτητα αυτή καθ” εαυτή. Αλλά δεν υπάρχει και καλύτερος τρόπος να περιγραφεί η ταύτιση της κίνησης του σώματος/όπλου με το στόχο, αφού οι πραγματικές τους ταχύτητες απέχουν πάρα πολύ. Όταν ο στόχος βρίσκεται διαρκώς στην προέκταση της κάννης σε αρμονική κίνηση, πώς αλλιώς θα το περιέγραφες; Ουσιαστικά υπάρχουν δύο παράγοντες που επηρεάζουν την διάρκεια αυτής της αρμονικής κίνησης: Ο ένας είναι η θέση των ποδιών του σκοπευτή, που θέτουν όρια κάποιες μοίρες στην περιστροφική κίνηση (ας πούμε 150° στην καλύτερη περίπτωση) και ο δεύτερος και σημαντικότερος είναι η αδυναμία των ματιών να μείνουν εστιασμένα στο στόχο παραπάνω από μισό δευτερόλεπτο. Μετά την πάροδο 5 δεκάτων του δευτερολέπτου, τα μάτια θα κοιτάξουν αναγκαστικά το στόχαστρο, οπότε και η αρμονία της κίνησης κάπου εκεί τελειώνει. Γι αυτό τονίζω πάντα ότι η τουφεκιά πρέπει να κρατάει το πολύ ένα δευτερόλεπτο, μισό για την επώμιση και έως μισό για παρακολούθηση και τράβηγμα της σκανδάλης. Όλο το κόλπο είναι ο σκοπευτής/κυνηγός να μάθει να ξοδεύει το «δευτερόλεπτό» του τη σωστή στιγμή, στο σωστό σημείο. Η αποτυχία να το κάνει κάποιος αυτό, είναι και ο λόγος που βλέπουμε σίγουρα πουλιά να χάνονται ύστερα από το άδειασμα της καραμπίνας και πουλιά φαντάσματα με μπηχτές τουφεκιές στα πυκνά να καταλήγουν στο σάκο.

    τελικα μηπως το skeet , ειναι το νηπιαγωγειο του κυνυγου , μηπως ολοι οι κυνυγοι πρεπει να αρχισουν πρωτα απο αυτο το σκοπευτικο αθλημα ? μηπως τελικα ειναι το θεμελιο της σκοπευσης σε ιπταμενο στοχο ?

    Όπου δεν υπάρχει sporting, τότε το skeet μόνο καλό μπορεί να κάνει. Εάν υπάρχει όμως πρόσβαση σε γήπεδο sporting, τότε η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αποτελεί πολύ καλύτερη κυνηγετική προπόνηση.

    Διάβασε και το άρθρο μου στο Hunter passion που θα κυκλοφορήσει αυτές τις μέρες. Γράφω για αυτό ακριβώς.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #405950

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    duckaholic wrote:
    Μετά την πάροδο 5 δεκάτων του δευτερολέπτου, τα μάτια θα κοιτάξουν αναγκαστικά το στόχαστρο…

    Αυτό από που προκύπτει; Η αίσθηση που έχω ότι μπορώ να κοιτάω τον στόχο (και μόνον αυτόν) όση ώρα θέλω, είναι ψευδής; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Είναι δική μου παρατήρηση και μόλις πρόσφατα διάβασα και ένα άρθρο του κορυφαίου Chris Batha ο οποίος γράφει ακριβώς το ίδιο, μισό δευτερόλεπτο! Εάν μπορείς να το κάνεις εσύ φίλε Γιώργο, τότε είσαι η εξαίρεση. Αλλά ακόμα δεν έχω δει κάποιον να το διαψεύδει, οπότε αν δεν ρίξεις μπροστά μου να το δω, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω. Ίσως σε έναν αργό στόχο, υπάρχει ο χρόνος να ξαναπάνε τα μάτια στο στόχο, αλλά ότι στον χρόνο που σου λέω θα κοιτάξεις το όπλο, είναι βέβαιο.

    Οκ πάσο, δεν νομίζω να αποτελώ εξαίρεση. Μάλλον ψευδαίσθηση είναι…  😯

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #405956

    apopsis wrote:
    Το ευτύχημα είναι ότι δοδείσης της απόστασης και της ταχύτητας σκαγιών και θηράματος μπορούμε να υπολογίσουμε την προσκόπευση. Το δυστύχημα είναι ότι κανένας υπολογισμός δέν μας σώζει στον κινούμενο στόχο, άσχετα αν μας δίνει κάποια στοιχεία γενικής αναφοράς την ώρα που σηκώνουμε το όπλο. Εκεί πραγματικά πρέπει να βλέπουμε τα πάντα και να μήν κάνουμε κανένα υπολογισμό. Παρακολούθησα κάποιο βίντεο με κυνηγό σε doves in Argentina… http://www.youtube.com/watch?v=Do609s2sQ4U Στο 2:43 κάνει μιά ολοφάνερη Maintained Lead σε μακρινό πουλί με καλο αποτέλεσμα. Αναρρωτιέμαι πραγματικά!. Τι άλλο μπορούσε αυτός ο κυνηγός να κάνει στη συγκεκριμένη περίπτωση;

    Στο 0:18 ρίχνει μια φοβερή βολή μάλλον με Swing through. Δες το λίγο, είναι εντυπωσιακός ο τρόπος του

    “Δε μπορείς να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις την ακτή από τα μάτια σου”

    Το είδα ξανά το 0:18.   Ο κυνηγός κάθεται και παρακολουθεί το πουλί , το αντιλήφθηκε σίγουρα πολύ πιό πρίν απο όσο δείχνει να αντιδρά . Ξαφνικά αποφασίζει να κάνει μιά  εκτέλεση Swing through σε fast motion… Εντωμεταξύ το κάνει τόσο γρήγορα και σωστά, αλλά το μάγουλο ξεκολάει απο το κοντάκι πολύ γρήγορα , σαν να έριξε ξεκολλημένος… Παρόλα αυτά αυτή τη βολή μπορώ να την πω πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση που ίσως χρήζει περισσότερης προσοχής αφού είναι και σχετικά μακρινή. Θα την έλεγα να είναι στα 38μ. +-2.

    Είδα πολύ προσεκτικά το http://www.youtube.com/watch?v=YK53_w5nA8Y με τον Mike Yardley. Αν αφαιρέσεις το στημένο… και το ψιλοθέατρο (διαφήμιση είναι…εντάξει…) είναι πολύ εντυπωσιακό το μέρος με τα ορτύκια. Τέτοιο καταπληκτικό κοντρόλ με το όπλο δέν έχω δεί αλλού. Στα ορτύκια αυτό που εντυπωσιάζει είναι η πολύ γρήγορη επώμιση ακολουθούμενη απο πάτημα σκανδάλης , αλλά και τεράστια ασάφεια για το ποιά τελικά τεχνική εφαρμόζει. Ίσως το τελευταίο να είναι και το ουσιαστικά λιγότερο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #405957

    αλλά και τεράστια ασάφεια για το ποιά τελικά τεχνική εφαρμόζει. Ίσως το τελευταίο να είναι και το ουσιαστικά λιγότερο .

    Στο 3:07 φαίνεται λίγο ότι κάνει Swing through 😉 . Στα υπόλοιπα ούτε και ‘γω κατάλαβα αλλά όπως είπες λίγη σημασία έχει.

    Πάντως από την στιγμή που φερμάρει ο σκύλος και το περιμένει θα μπορούσε να έχει αρκετά ποιο χαμηλά το όπλο και να παίρνει τα πουλιά στην μισή απόσταση γιατί σε ποιο πυκνό και σε μπεκάτσα δεν θα προλάβαινε και πολλά.

    Παρατήρησε ότι και αυτός ακόμα σε συνθήκες κυνηγιού, μετά την βολή δεν μπορεί να κρατήσει την κίνηση του όπλου μετά το πάτημα.

    Αυτό το είδαμε μόνο στα video με τα παπιά με την shotkam, ώπου αναγκαστικά το κάνει ο τύπος για να μας δείξη την πτώση.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #406202

    Έπειτα απο μία βολή που έκανα σήμερα (2-3 μου επέτρεψε ο καιρός), που πραγματοποιήθηκε πολύ κούλ , σαν να την έκανε άλλος… πολύ δύσκολη και αιφνιδιαστική ψηλή τραβέρσα στα 25μ περίπου, με κάνει να σκέφτομαι πολύ σοβαρά αυτά που ειπώθηκαν.

    α. Για την ασυνείδητη λειτουργία όπου ο φίλος μας duckaholic περιγράφει σαν σχεδόν εξωσωματική εμπειρία όπου παρατηρούμε τον εαυτό μας να εκτελεί….

    β. Για το όριο των 5/10 του δευτερολέπτου .

    Αφελώς ίσως, θα ρωτήσω : το α οδηγεί στο β ή αντιστρόφως; Να το θέσω αλλοιώς. Ποιό προηγείται και ποιό ακολουθεί;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #406205

    Η σκόπευση και το κυνήγι είναι η τέχνη μιας μαθηματικά ελενχομενης ασάφειας Για να είμαστε ακριβείς το ότι έπεσε το πουλί , δεν σημαίνει απαραίτητα ότι σκόπευσες ακριβώς εκεί που έπρεπε με ακρίβεια χιλιοστού .. απλά σημαίνει ότι στις δεδομένες συνθήκες της στιγμής που έγινε η βολή , το πουλί έπεσε μέσα σε μια δέσμη 800 σκαγιών που εκτίνονται σε μια επιφάνεια διαμέτρου 1 μέτρου , χωρίς όμως να μπορώ να αντιληφθώ σε ποιο ακριβώς σημείο της δέσμης έχει πέσει και χωρίς να είμαι σίγουρος ότι έχει πέσει στό κέντρο ακριβώς της δέσμης Άλλωστε τα σκάγια δεν πολυδιακρινονται στο αέρα με το μάτι , ούτε η ακριβής κατανομή τους , το αποτέλεσμα διακρίνεται Άλλωστε κανένας μας , όσο και αν θεωρεί τον εαυτό του σκοπευτή παγκόσμιου κλασης , δεν πάει να κυνηγήσει τσίχλες σε τραβέρσα με αεροβόλο ( που έχει ένα μονό σκάγι ) αφού είναι τόσο σίγουρος ότι μπορεί να βρει στόχο με ακρίβεια έστω εκατοστού ..Στην καλύτερη περίπτωση πάμε με 36αρι που μας δίνει ένα μικρό περιθώριο διόρθωσης των οποίων λαθών κάνουμε Και σταματώ για να μην γίνω άλλο κουραστικός Τώρα επί των παρατηρήσεων των συναδέλφων Ο φίλος apopsis έγραψε ότι Το δυστύχημα είναι ότι κανένας υπολογισμός δεν μας σώζει στον κινούμενο στόχο, άσχετα αν μας δίνει κάποια στοιχεία γενικής αναφοράς την ώρα που σηκώνουμε το όπλο. Εκεί πραγματικά πρέπει να βλέπουμε τα πάντα και να μην κάνουμε κανένα υπολογισμό. Συμφωνώ απόλυτα …. Προφανώς από τα παραπάνω κατάλαβες πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου … Αν υποθέσεις ότι ξαφνικά σε περπάτητο σου πετάγεται μια μπεκάτσα από τό πυκνό και είναι έτοιμη να χωθεί πίσω από ένα δεύτερο πυκνό που είναι 10 μετρά μακριά … πες μου αν έχεις χρόνο να βγάλεις μολυβί και χαρτί να υπολογίζεις πόσο μπροστά πρέπει να την τουφεκίσεις …… Μην τρελαθούμε … της χώνεις μια μπηχτή με 5 άστρα και διασποράς και εύχεσαι απλά σκάγια και μπεκάτσα έστω να έχουν την ίδια περίπου διεύθυνση 

    Εγώ εδώ μέσα δέν λέω τίποτε άλλο απο το να περιγράφω τις αποτυχίες μου στις μακρινότερες βολές (που μάλλον υποψιάζομαι ότι οφείλονται στον πολύ υπολογισμό…) και τις επιτυχίες μου στις κοντινές και “αιφνιδιαστικές” ακόμα και με σφιχτά τσόκ.

    Για το 36άρι που λές , επειδή είμαι συστηματικός χρήστης και ιδιογομωτής, (υπάρχουν και  πιό προχωρημένοι εδώ μέσα) , έχεις δίκιο. Το δίκιο σου όμως πρέπει να το θέσουμε σε πιό επεξηγηματική βάση και ας γίνω εγώ ο κουραστικός. Πολλές φορές στο παρελθόν , μετά απο αποτυχημένες βολές με το 36άρι μου, έστηνα ένα χαρτόνι και δοκίμαζα το φυσίγγι. Ποτέ δέν έφταιγε αυτό! Εγώ έφταιγα που δέν σημάδευα καλά! Στα 25μ μια περιφέρεια 35-40εκ γύρω απο το κέντρο ανάλογα αν ήταν 14-17-19γρ ήταν κατα κανόνα απόλυτα φονική για σπουργίτι όταν τελικά κατέληξα στις 3-4-5 γομώσεις μου. Δέν γνωρίζω αν διεθνώς υπάρχει τράπ με 36άρι. Αν δέν υπάρχει , σίγουρα θα οφείλεται στην αδυναμία να κρατά επαρκή αριθμό σκαγιών τραπ προκειμένου να σπάσει γρήγορα απομακρινόμενους δίσκους. Τα πράγματα όμως είναι διαφορετικά στο σκήτ και στους ζωντανούς στόχους. Όλα αυτά τα λέω προσπαθώντας να προσεγγίσω τον ψυχολογικό παράγοντα της σιγουριάς ας πούμε των 32γρ. Η Σιγουριά είτε πραγματική είτε επίπλαστη είναι καλή όταν αφαιρεί απο τον κυνηγό ένα επιπλέον άγχος. Παλιότερα είχα αναφέρει ότι το βάρος της γόμωσης είναι ανάλογο του νούμερου των σκαγιών και όχι του μεγέθους του θηράματος. Επειδή όμως υπεισέρχεται ο παράγων άνθρωπος με όλα του τα λάθη, κατέληξε να είναι ιδανικό φυσίγγι για πάπια ένα φυσίγγι 40-60γρ με Νο2 σκάγια που όχι μόνο δέν βοηθάει κανέναν ουσιαστικά, αντίθετα δυσκολεύει το κυνήγι που θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει με 30-32γρ νούμερο 6 ή 5. Έχουμε μέλλον ακόμα.. Τόσο σκοπευτικό, όσο και ποιοτικό σε κάθε επίπεδο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #406260

    Έπειτα απο μία βολή που έκανα σήμερα (2-3 μου επέτρεψε ο καιρός), που πραγματοποιήθηκε πολύ κούλ , σαν να την έκανε άλλος… πολύ δύσκολη και αιφνιδιαστική ψηλή τραβέρσα στα 25μ περίπου, με κάνει να σκέφτομαι πολύ σοβαρά αυτά που ειπώθηκαν.

     

    α. Για την ασυνείδητη λειτουργία όπου ο φίλος μας duckaholic περιγράφει σαν σχεδόν εξωσωματική εμπειρία όπου παρατηρούμε τον εαυτό μας να εκτελεί….

    β. Για το όριο των 5/10 του δευτερολέπτου .

    Αφελώς ίσως, θα ρωτήσω : το α οδηγεί στο β ή αντιστρόφως; Να το θέσω αλλοιώς. Ποιό προηγείται και ποιό ακολουθεί;

     

    Δεν είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους ως αλληλουχία. Το μισό δευτερόλεπτο είναι ένα αναγκαίο κακό που πρέπει να γνωρίζουμε (γιατί έτσι λειτουργούν τα μάτια) και εξηγεί πράγματα που έχουμε βιώσει στο κυνήγι. Τα μάτια υπηρετούν ένστικτα που μας ωφελούν, αλλά και ένστικτα που μας βλάπτουν στη σκόπευση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #406345

    Καλησπέρα

    Μια ερώτηση έχω σχετικά με το βάρος του όπλου και την επώμιση. Το βαρύ σκοπευτικό όπλο προσφέρει πλεονεκτήματα στην επώμιση , σε σχέση με το ελαφρύ κυνηγετικό ?

    Δηλαδή οι επωμίσεις γίνονται πιο σταθερές κ.τ.λ.?

    Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά αφού όλοι γράφετε εδώ…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #406349

    KIKLADES wrote:
    Η σκόπευση και το κυνήγι είναι η τέχνη μιας μαθηματικά ελενχομενης ασάφειας Για να είμαστε ακριβείς το ότι έπεσε το πουλί , δεν σημαίνει απαραίτητα ότι σκόπευσες ακριβώς εκεί που έπρεπε με ακρίβεια χιλιοστού .. απλά σημαίνει ότι στις δεδομένες συνθήκες της στιγμής που έγινε η βολή , το πουλί έπεσε μέσα σε μια δέσμη 800 σκαγιών που εκτίνονται σε μια επιφάνεια διαμέτρου 1 μέτρου , χωρίς όμως να μπορώ να αντιληφθώ σε ποιο ακριβώς σημείο της δέσμης έχει πέσει και χωρίς να είμαι σίγουρος ότι έχει πέσει στό κέντρο ακριβώς της δέσμης Άλλωστε τα σκάγια δεν πολυδιακρινονται στο αέρα με το μάτι , ούτε η ακριβής κατανομή τους , το αποτέλεσμα διακρίνεται Άλλωστε κανένας μας , όσο και αν θεωρεί τον εαυτό του σκοπευτή παγκόσμιου κλασης , δεν πάει να κυνηγήσει τσίχλες σε τραβέρσα με αεροβόλο ( που έχει ένα μονό σκάγι ) αφού είναι τόσο σίγουρος ότι μπορεί να βρει στόχο με ακρίβεια έστω εκατοστού ..Στην καλύτερη περίπτωση πάμε με 36αρι που μας δίνει ένα μικρό περιθώριο διόρθωσης των οποίων λαθών κάνουμε Και σταματώ για να μην γίνω άλλο κουραστικός Τώρα επί των παρατηρήσεων των συναδέλφων Ο φίλος apopsis έγραψε ότι Το δυστύχημα είναι ότι κανένας υπολογισμός δεν μας σώζει στον κινούμενο στόχο, άσχετα αν μας δίνει κάποια στοιχεία γενικής αναφοράς την ώρα που σηκώνουμε το όπλο. Εκεί πραγματικά πρέπει να βλέπουμε τα πάντα και να μην κάνουμε κανένα υπολογισμό. Συμφωνώ απόλυτα …. Προφανώς από τα παραπάνω κατάλαβες πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου … Αν υποθέσεις ότι ξαφνικά σε περπάτητο σου πετάγεται μια μπεκάτσα από τό πυκνό και είναι έτοιμη να χωθεί πίσω από ένα δεύτερο πυκνό που είναι 10 μετρά μακριά … πες μου αν έχεις χρόνο να βγάλεις μολυβί και χαρτί να υπολογίζεις πόσο μπροστά πρέπει να την τουφεκίσεις …… Μην τρελαθούμε … της χώνεις μια μπηχτή με 5 άστρα και διασποράς και εύχεσαι απλά σκάγια και μπεκάτσα έστω να έχουν την ίδια περίπου διεύθυνση

    Εγώ εδώ μέσα δέν λέω τίποτε άλλο απο το να περιγράφω τις αποτυχίες μου στις μακρινότερες βολές (που μάλλον υποψιάζομαι ότι οφείλονται στον πολύ υπολογισμό…) και τις επιτυχίες μου στις κοντινές και «αιφνιδιαστικές» ακόμα και με σφιχτά τσόκ. Για το 36άρι που λές , επειδή είμαι συστηματικός χρήστης και ιδιογομωτής, (υπάρχουν και πιό προχωρημένοι εδώ μέσα) , έχεις δίκιο. Το δίκιο σου όμως πρέπει να το θέσουμε σε πιό επεξηγηματική βάση και ας γίνω εγώ ο κουραστικός. Πολλές φορές στο παρελθόν , μετά απο αποτυχημένες βολές με το 36άρι μου, έστηνα ένα χαρτόνι και δοκίμαζα το φυσίγγι. Ποτέ δέν έφταιγε αυτό! Εγώ έφταιγα που δέν σημάδευα καλά! Στα 25μ μια περιφέρεια 35-40εκ γύρω απο το κέντρο ανάλογα αν ήταν 14-17-19γρ ήταν κατα κανόνα απόλυτα φονική για σπουργίτι όταν τελικά κατέληξα στις 3-4-5 γομώσεις μου. Δέν γνωρίζω αν διεθνώς υπάρχει τράπ με 36άρι. Αν δέν υπάρχει , σίγουρα θα οφείλεται στην αδυναμία να κρατά επαρκή αριθμό σκαγιών τραπ προκειμένου να σπάσει γρήγορα απομακρινόμενους δίσκους. Τα πράγματα όμως είναι διαφορετικά στο σκήτ και στους ζωντανούς στόχους. Όλα αυτά τα λέω προσπαθώντας να προσεγγίσω τον ψυχολογικό παράγοντα της σιγουριάς ας πούμε των 32γρ. Η Σιγουριά είτε πραγματική είτε επίπλαστη είναι καλή όταν αφαιρεί απο τον κυνηγό ένα επιπλέον άγχος. Παλιότερα είχα αναφέρει ότι το βάρος της γόμωσης είναι ανάλογο του νούμερου των σκαγιών και όχι του μεγέθους του θηράματος. Επειδή όμως υπεισέρχεται ο παράγων άνθρωπος με όλα του τα λάθη, κατέληξε να είναι ιδανικό φυσίγγι για πάπια ένα φυσίγγι 40-60γρ με Νο2 σκάγια που όχι μόνο δέν βοηθάει κανέναν ουσιαστικά, αντίθετα δυσκολεύει το κυνήγι που θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει με 30-32γρ νούμερο 6 ή 5. Έχουμε μέλλον ακόμα.. Τόσο σκοπευτικό, όσο και ποιοτικό σε κάθε επίπεδο.

    φίλε  apopsis   … Υπαρχει κατι σχετικο  … θα προσπαθησω να το ανεβασω αυριο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #406361

    Καλησπέρα Μια ερώτηση έχω σχετικά με το βάρος του όπλου και την επώμιση. Το βαρύ σκοπευτικό όπλο προσφέρει πλεονεκτήματα στην επώμιση , σε σχέση με το ελαφρύ κυνηγετικό ? Δηλαδή οι επωμίσεις γίνονται πιο σταθερές κ.τ.λ.? Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά αφού όλοι γράφετε εδώ…

    Αν είσαι κυνηγός καλύτερα να αποφύγεις τα βαρειά όπλα γιατι κουράζουν.

    Αν είσαι σκοπευτής υπάρχουν αρμοδιότεροι να δώσουν απάντηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #406411

    Αν κυνηγας αποκλειστικα καρτερι, ενα σκοπευτικο οπλο ισως σε βοηθησει να εχεις περισσοτερες επιτυχιες, αν εχεις τη ταση να σταματας τη κινηση κατα τον πυροβολισμο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #406418

    Καλησπέρα Μια ερώτηση έχω σχετικά με το βάρος του όπλου και την επώμιση. Το βαρύ σκοπευτικό όπλο προσφέρει πλεονεκτήματα στην επώμιση , σε σχέση με το ελαφρύ κυνηγετικό ? Δηλαδή οι επωμίσεις γίνονται πιο σταθερές κ.τ.λ.? Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά αφού όλοι γράφετε εδώ…

    Πρώτον εδώ γραφούμε όλοι μας από όσο ξέρω η επικεφαλίδα του θέματος δεν έχει καμια υποσημείωση από τον Άγγελο το να μην γράφουν η έστω να γράφουν ορισμένα άτομα.

    Στο θέμα μας τώρα … η άποψη μου είναι ότι  <<το βάρος του όπλου και την επώμιση>>

    Αυτά τα δυο είναι άρρηκτα συνδεδεμένα μεταξύ τους  αρκεί να είναι τόσο καλά ζυγισμένο ώστε να σου δίνει την αίσθηση ότι χάνει το πραγματικό του βάρος.ειμαι απολυτα βεβαίως ότι η Επωμιση είναι το κλειδί σε όλο αυτό και τίποτε άλλο.

    <<Το βαρύ σκοπευτικό όπλο προσφέρει πλεονεκτήματα στην επώμιση , σε σχέση με το ελαφρύ κυνηγετικό>>

    Το βαρύ σκοπευτικό όπλο αλλά και αζύγιστο δεν προσφέρει τίποτα εκτός του ατσούμπαλου και δύσχρηστου βάρους του στο κυνήγι,  Το βαρύ σκοπευτικό όπλο που αναφέρεις δεν είναι τίποτα άλλο από ένα εξειδικευμένο όπλο οπου σκοπό έχει να υπηρετήσει το άθλημα το όποιο κατασκευάστηκε, το ότι μπορείς να κανείς ένα μέρος από τα καρτερατα κυνήγια δεν είναι αυτό σκοπός .. Το βάρος ενός όπλου έχει να κάνει πιο πολύ για το τι είδος κυνήγι προορίζεται  άλλο ζύγισμα θέλει ένα καρτεροντουφεκο άλλο θέλει ένα όπλο για περπατητο εντελώς άλλης φιλοσοφίας είναι το σκοπευτικό όπλο  για το τραπ άλλη για το σκητ και άλλη για το σπόρτινγκ άρα από ότι καταλαβαίνεις το θέμα επωμιση και βάρος έχουν μεν μια αλληλουχία αλλά το παιχνίδι παίζεται στην ορθή και απαράμιλλη εκτελέσει της κάθε επωμισης… η σταθερές επωμισης που ανέφερες  έχουν να κάνουν με το αν εσύ έχεις ένα σταθερό αλλά και αλάθητο τρόπο επωμισης το καλοζυγισμένο αλλά και βαρύ όπλο απλά το επιδεινώνει αυτό…. Όταν έχεις δουλέψει την επωμιση πολύ και όταν εννοώ πολύ εννοώ παρά πολύ δεν σε ενδιαφέρει και τόσο το βάρος αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το όπλο να είναι τόσο καλά προσαρμοσμένο σε εσένα ώστε αυτό να μοιάζει ένα με εσένα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #406421

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #406450

    φίλε  apopsis   … σου παραθετω ενα σχετικο αποσπασμα ….

    Μέθοδος BURRAND

    Αυτό που έκανε ο BURRAND ήταν να μετρήσει το μέγεθος διαφόρων πουλιών, ή πιο συγκεκριμένα τις περιοχές του σώματός τους που είναι τρωτές, και να τις θεωρήσει σαν στόχους τους οποίους συσχέτισε με τις κατανομές που έδωσαν διάφορα όπλα. ‘Επειτα, έχοντας συμπεράνει από εμπειρίες πόσα σκάγια είναι ο ελάχιστος αριθμός που απαιτείται για να έχουμε ένα σίγουρο κα γρήγορο θάνατο, μπόρεσε να υπολογίσει την ελάχιστη απαιτούμενη συγκέντρωση της κατανομής των σκαγιών.

    ‘Ετσι, η μεγαλύτερη απόσταση στην οποία ένα συγκεκριμένο όπλο με μια συγκεκριμένη γόμωση, είναι ικανό να ρίξει μια τέτοια τουφεκιά, ή αλλοιώς να σχηματίσει μια τέτοια συγκέντρωση, μπορεί να θεωρηθεί το μέγιστο δραστικό βεληνεκές του.

    Παράδειγμα ….Ενα Τέλειο όπλο μπορεί να βάλει 150 σκάγια στον κύκλο των 30 ιντσών από την απόσταση των 40 υαρδ. (ο κύκλος αυτός έχει εμβαδόν 707 τετρ. ίντσ.). Εχουμε ένα πουλί που δίνει μια σιλούεττα εμβαδού 20 τετρ. ίντσ., αν το πουλί αυτό βρεθεί κανονικά μέσα στον κύκλο, Πρέπει να χτυπηθεί από 4 σκάγια. Ο αριθμός αυτός βγαίνει, αν διαιρέσουμε το 150 δια του 707 και πολλαπλασιάσουμε επί 20. Αυτή είναι και η βάση πάνω στην οποία ορίζει τη δραστική απόσταση του όπλου η μέθοδος BURRAND. Συσχετίζει, δηλαδή, την πυκνότητα της κατανομής των σκαγιών ( …. Σημείωση δικη μου  … η οποία εξαρτάται από το τσοκ , το τρόπο ρελιάσματος και κατασκευης του φυσιγγίου, την ποσότητα της πυρίτιδας και την παραμόρφωση των σκαγιών….)  με το εμβαδόν που δίνει η σιλουέττα του σώματος και με την απαιτούμενη ενέργεια που πρέπει να έχουν τα σκάγια για να το καταβάλουν  ( …. Σημείωση δική μου  … η οποία εξαρτάται από το νούμερο των σκαγιών , την αρχική και την τελική ταχύτητα  , την πυκνότητα της ατμόσφαιρας , το υψόμετρο ς κλπ ….)

    ———————————————-

    Έτσι λοιπόν .. Η έκφραση εχω  μια ικανοποιητική ντουφεκιά , δεν πάει μόνη της αλλά συνοδεύεται με τις απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις

    Στα πόσα μέτρα ?

    Για ποιο θήραμα ?

    Με τι συγκέντρωση ανά τετραγωνικό εκατοστό ?

    Με τι νούμερο σκάγια ?

    Με τι αρχική ταχύτητα ?

    Παραδειγμα  .. όπως ειπες

    Στα 25μ μια περιφέρεια 35-40εκ γύρω απο το κέντρο ανάλογα αν ήταν 14-17-19γρ ήταν κατα κανόνα απόλυτα φονική για σπουργίτι όταν τελικά κατέληξα στις 3-4-5 γομώσεις μου

    Αρα

    Στα πόσα μέτρα ? 25 μετρα

    Για ποιο θήραμα ? πολύ μικρο 10 τ.εκατοστα επιφανεια

    Με τι συγκέντρωση ανά τετραγωνικό εκατοστό ? 1 σκάγι ανά 5 τ. εκατοστά

    ακτινα 20 εκατοστα

    εμβαδον  1250 τ.εκ.

    αριθμος σκαγιων  250 σκαγια  (κατά προσσεγιση)

    Με τι νούμερο σκάγια ? ας πουμε  9

    Με τι αρχική ταχύτητα ? δεν γνωριζουμε

    Αν υποθέσεις  ότι το πουλι  έχει επιφάνεια 10 τ. εκατοστά , τότε θα φάει 2 9αρια και μάλλον θα πέσει .. αφού φαινεται να είναι  αρκετά

     

     

     

     

     

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #406800

    Ευχαριστώ KIKLADES.

    Όμως δέν μπορώ παρά να παραθέσω κάποια παραδείγματα απευθυνόμενος σε “περπατητούς” και “καρτεριτζήδες” γιατι πολλά ακούγονται για τσόκ και αποστάσεις. Σαφώς και έχουν σχέση με το θέμα γιατί η εικόνα δείχνει καθαρά τί σημαίνει προσκόπευση και πόση…..  αλλά και τι σημαίνει σκόπευση.

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων