ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 406 έως 420 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #408874

    Αρη καλημερα ,για τα μπεκατσινια , επειδη τα κυνηγαω σαν τρελος και ειναι το βασικο μου κυνηγι , ενα πραγμα εχω παρατηρησει , χρειαζεται δυνατη εστιαση στο πουλι , κατι που δεν ειναι δυσκολο να επιτευχθει λογω της ταχυτητας του και του ξεπεταγματος , η μονη τεχνικη που ισως να μπορεσεις να εφαρμοσεις αν σου βγαινει ειναι το σκουπισμα , οι αλλες….θελουν χρονο!!!!

    ΤΑΚΗ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΕΛΛΑ ΜΕ ΜΕΝΑ… ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ Κ ΕΓΩ…ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΑΩ, ΑΥΤΟ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ… ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΤΑ ΤΟΥΦΕΚΑΩ, ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΚΥΝΗΓΙ… ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕΙ Η ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗΣ Κ ΕΧΟΥΝ ΑΦΟΡΜΗ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΤΣΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΑΤΟΜΟ ΜΗ ΚΥΝΗΓΟ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ Κ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΜΕ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #408887

    duckaholic wrote:
    …………..ξεκινώντας τες όλες από την ίδια θέση αναμονής, τότε και στο κυνήγι σε μία αιφνιδιαστική εμφάνιση θηράματος, το όπλο θα περάσει από αυτή τη θέση αναμονής, πριν ανέβει στον ώμο. Είναι αυτό που λέμε μυική μνήμη. Αν δηλαδή την ώρα που περπατάμε και το σήκωμα ενός πουλιού προς τα δεξιά μας βρει π.χ με το δεξί πόδι μπροστά και τις κάννες να κοιτάνε αριστερά, το σώμα θα πάρει μηχανικά όσο το δυνατόν πιο σωστή θέση, πριν αρχίσουν οι κάννες να υψώνονται προς το πουλί. Το κλειδί είναι η προπόνηση στο σπίτι και αν είναι δυνατόν και στο σκοπευτήριο. Δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε να γίνει κάτι αυτόματα σωστά, χωρίς να το έχουμε δουλέψει από πριν.

    «Κάποιος του έδειχνε το φεγγάρι κι αυτός κοίταγε το δάχτυλο»

    Στα βίντεο που βλέπουμε , και δόξα τω Θεώ είναι πολλά αν ψάξουμε λιγάκι, είναι η περίπτωση κατάρριψης του μύθου .. Άν αντι για το πουλί (φεγγάρι) εμείς βλέπουμε τον κυνηγό (δάχτυλο) τότε πολλά έχουμε να διδαχτούμε για το πώς πρέπει να «δείχνεις» εκεί που πρέπει.

    Η θέση αναμονής είναι πολύ σημαντικό κεφάλαιο αλλά δυστυχώς δύσκολα την βλέπεις σε κυνηγούς, που ενδεχομένως είναι και σκοπευτές.

    Στο http://www.youtube.com/watch?v=6R_R2tV0Aqk Ο Mike Yardley σηκώνει ένα φασιανό και τον κεραυνοβολεί πρίν αυτός απομακρυνθεί 6-7μ. Αυτό συμβαίνει ακριβώς στο 2:03 Εκ πρώτης όψεως φαίνεται να σηκώνει το όπλο και να ρίχνει… Όμως ακριβώς στο 2:03 αν το δούμε καρέ-καρέ φαίνεται η στάση αναμονής που προηγείται της επώμισης, στιμιαία μέν ,σχεδόν δέν την πιάνει το μάτι αλλά υπάρχει. Στο 2:33 όμως δέν την βλέπω, αν και αυτός πάλι θα το έπαιρνε το πουλί ακόμα κι αν το όπλο ήταν στη θήκη……….

    Κατ’ αρχήν χαίρομαι πολύ που “φούντωσε” η κουβέντα περί σκόπευσης.

    Όσον αφορά το βίντεο που έβαλες, ναι μεν στο 2:03 είναι σαφής η θέση αναμονής επειδή ο κυνηγός σταματάει αυτή τη στιγμή, αλλά και σε όλες τις άλλες φάσεις, αν “παγώσεις” το χρόνο την κατάλληλη στιγμή, θα δεις ότι περνάει πάντα από τη θέση αναμονής, απλά δεν σταματάει εκεί. Η μυική μνήμη δεν έχει ανάγκη να αισθανθεί το όπλο ακίνητο στη θέση αναμονής, απλά να αισθανθεί ότι το όπλο περνάει από αυτή τη θέση, έστω στιγμιαία και εν κινήσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #408891

    ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΕΣΤΙΑΣΗ… ΕΚΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΤΕ Κ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ…

    Άρη, η εστίαση είναι το πρώτο και σημαντικότερο που πρέπει να μας ενδιαφέρει. Η εστίαση είναι πιο σημαντική από τη στάση, την κίνηση, τα μέτρα του κοντακιού, ακόμα και από την επώμιση. Γι αυτό και είναι απόλυτα εφικτό να χτυπήσεις στόχους που κοιτάς έντονα με το όπλο στο ισχίο, όπως κάνουν οι “excibition shooters”. Η διασπορά των σκαγιών φροντίζει να διορθώσει πολλές φορές τυχόν ατέλειες του κοντακιού ή της επώμισης, οι οποίες αναλογούν σε μερικά εκατοστά εκτός στόχου, αλλά δεν μπορεί να διορθώσει ατέλειες της εστίασης, που αντιστοιχούν σε …μέτρα εκτός στόχου. Απλά η επώμιση είναι τις περισσότερες φορές υπεύθυνη για το αν θα έχουμε σωστή εστίαση ή όχι,  για αυτό και τη μνημονεύουμε συνέχεια, ως αμέσως σημαντικότερο παράγοντα επιτυχίας, ΜΕΤΑ την εστίαση όμως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #409281

    aris_kalamata wrote:
    ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΕΣΤΙΑΣΗ… ΕΚΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΤΕ Κ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ…

    Άρη, η εστίαση είναι το πρώτο και σημαντικότερο που πρέπει να μας ενδιαφέρει. Η εστίαση είναι πιο σημαντική από τη στάση, την κίνηση, τα μέτρα του κοντακιού, ακόμα και από την επώμιση. Γι αυτό και είναι απόλυτα εφικτό να χτυπήσεις στόχους που κοιτάς έντονα με το όπλο στο ισχίο, όπως κάνουν οι «excibition shooters». Η διασπορά των σκαγιών φροντίζει να διορθώσει πολλές φορές τυχόν ατέλειες του κοντακιού ή της επώμισης, οι οποίες αναλογούν σε μερικά εκατοστά εκτός στόχου, αλλά δεν μπορεί να διορθώσει ατέλειες της εστίασης, που αντιστοιχούν σε …μέτρα εκτός στόχου. Απλά η επώμιση είναι τις περισσότερες φορές υπεύθυνη για το αν θα έχουμε σωστή εστίαση ή όχι, για αυτό και τη μνημονεύουμε συνέχεια, ως αμέσως σημαντικότερο παράγοντα επιτυχίας, ΜΕΤΑ την εστίαση όμως.

    1.Όμως σε περιπτώσεις ορατής και υπολογισμένης προσκόπευσης (M.L.) και ιδιαίτερα μακρινά πουλιά τί γίνεται; Το όπλο δείχνει μπροστά , στο κενό, εμείς να εστιάσουμε στο κενό δέν μπορούμε και μοιραία τα μάτια θα πέσουν στα σκοπευτικά της κάννης. Τώρα, αν εστιάζουμε συνέχεια και πάντα στο πουλί, πώς γίνεται να είμαστε στραμένοι αλλού(στην προσκόπευση), και να εστιάζουμε αλλού ; Εδώ πώς πετυχαίνουμε αυτή την αρμονία/συνδυασμό και την αποφυγή σύγχυσης ανάμεσα στο σημείο που εστιάζουμε και στο σημείο που επιδιώκουμε να στείλουμε τα σκάγια;  Εδώ κάποια λεπτομέρεια πρέπει να παίζει σημαντικό ρόλο , λεπτομέρεια που πολλοί αγνοούν(εγώ) ή παραβλέπουν .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #409320

    duckaholic wrote:

    aris_kalamata wrote:
    ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΕΣΤΙΑΣΗ… ΕΚΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΤΕ Κ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ…

    Άρη, η εστίαση είναι το πρώτο και σημαντικότερο που πρέπει να μας ενδιαφέρει. Η εστίαση είναι πιο σημαντική από τη στάση, την κίνηση, τα μέτρα του κοντακιού, ακόμα και από την επώμιση. Γι αυτό και είναι απόλυτα εφικτό να χτυπήσεις στόχους που κοιτάς έντονα με το όπλο στο ισχίο, όπως κάνουν οι «excibition shooters». Η διασπορά των σκαγιών φροντίζει να διορθώσει πολλές φορές τυχόν ατέλειες του κοντακιού ή της επώμισης, οι οποίες αναλογούν σε μερικά εκατοστά εκτός στόχου, αλλά δεν μπορεί να διορθώσει ατέλειες της εστίασης, που αντιστοιχούν σε …μέτρα εκτός στόχου. Απλά η επώμιση είναι τις περισσότερες φορές υπεύθυνη για το αν θα έχουμε σωστή εστίαση ή όχι, για αυτό και τη μνημονεύουμε συνέχεια, ως αμέσως σημαντικότερο παράγοντα επιτυχίας, ΜΕΤΑ την εστίαση όμως.

    1.Όμως σε περιπτώσεις ορατής και υπολογισμένης προσκόπευσης (M.L.) και ιδιαίτερα μακρινά πουλιά τί γίνεται; Το όπλο δείχνει μπροστά , στο κενό, εμείς να εστιάσουμε στο κενό δέν μπορούμε και μοιραία τα μάτια θα πέσουν στα σκοπευτικά της κάννης. Τώρα, αν εστιάζουμε συνέχεια και πάντα στο πουλί, πώς γίνεται να είμαστε στραμένοι αλλού(στην προσκόπευση), και να εστιάζουμε αλλού ; Εδώ πώς πετυχαίνουμε αυτή την αρμονία/συνδυασμό και την αποφυγή σύγχυσης ανάμεσα στο σημείο που εστιάζουμε και στο σημείο που επιδιώκουμε να στείλουμε τα σκάγια; Εδώ κάποια λεπτομέρεια πρέπει να παίζει σημαντικό ρόλο , λεπτομέρεια που πολλοί αγνοούν(εγώ) ή παραβλέπουν .

    Σωστά. Η λεπτομέρεια που ίσως αγνοείται, είναι ότι ίσως ο κόσμος πιστεύει ότι για να δει την προσκόπευση πρέπει ή να κοιτάει στο κενό ή να κοιτάει το στόχαστρο, που είναι φυσικά και τα δύο λάθος. Τα μάτια πρέπει να είναι διαρκώς, από την αρχή ως το τέλος, εστιασμένα σκληρά πάνω στο στόχο και μόνο στο στόχο. Η κάννη του όπλου είναι αισθητή στην περιφερειακή όραση. Πρέπει να καταλάβουμε ότι το όπλο είναι ορατό πάντα στα μάτια μας. Το βλέπουμε διαρκώς, εφ’ όσον είναι ακριβώς μπροστά στο πρόσωπό μας, αλλά απαγορεύεται να το κοιτάξουμε.

    Τα μάτια κοιτούν το στόχο και αισθάνονται το όπλο. Η προσκόπευση γίνεται αισθητή ως οπτικό σύνολο, χωρίς να ασχοληθούμε συνειδητά με αυτή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #409329

    1.Όμως σε περιπτώσεις ορατής και υπολογισμένης προσκόπευσης (M.L.) και ιδιαίτερα μακρινά πουλιά τί γίνεται; Το όπλο δείχνει μπροστά , στο κενό, εμείς να εστιάσουμε στο κενό δέν μπορούμε και μοιραία τα μάτια θα πέσουν στα σκοπευτικά της κάννης. Τώρα, αν εστιάζουμε συνέχεια και πάντα στο πουλί, πώς γίνεται να είμαστε στραμένοι αλλού(στην προσκόπευση), και να εστιάζουμε αλλού ; Εδώ πώς πετυχαίνουμε αυτή την αρμονία/συνδυασμό και την αποφυγή σύγχυσης ανάμεσα στο σημείο που εστιάζουμε και στο σημείο που επιδιώκουμε να στείλουμε τα σκάγια; Εδώ κάποια λεπτομέρεια πρέπει να παίζει σημαντικό ρόλο , λεπτομέρεια που πολλοί αγνοούν(εγώ) ή παραβλέπουν .

    Επωμενος ..

    Όμως σε περιπτώσεις ορατής και υπολογισμένης προσκόπευσης (M.L.)

    Τώρα, αν εστιάζουμε συνέχεια και πάντα στο πουλί, πώς γίνεται να είμαστε στραμένοι αλλού(στην προσκόπευση)

    1) Η λεπτομέρεια είναι στο ότι όλο αυτό δεν πρέπει να διαρκεί ούτε παρά πολύ αλλά ούτε και ακαριαία  (επωμισμένος παρά πολύ χρόνο) (αλλά ούτε και πατώντας την σκανδάλη με το που ακουμπα το μάγουλο στο κτένι)… η ορατή και υπολογισμένη προσκόπευση (M.L.) γίνεται στιγμιαία και όχι σε τόσο πολύ χρόνο ώστε να υπάρχει ο κίνδυνος να παίζουν τα μάτια εδώ και εκεί

    ιδιαίτερα μακρινά πουλιά τί γίνεται

    2) Στα δε μακρινά πουλιά που λες δεν είναι τίποτα αλλο από μια πιο αργή διαδικασία εστιάσεις επωμισης αλλά και εκτέλεσης … είναι καθαρά θέμα χρονισμού το μακρινό πουλι.. πάντα σε λογικά πλαίσια εκτέλεσης. Πιθανή δισταγμοί αβεβαίωτα εκτέλεσης και υπέρ υπολογισμοί είναι καταδικασμένοι σε αποτυχία τις βολής… ακόμα και στα μακρινά πουλια ο χρόνος (εικόνα πουλί προσκοπευση ) δεν θα ξεπερνά τα εσκαμμένα

    ,πώς γίνεται να είμαστε στραμένοι αλλού(στην προσκόπευση), και να εστιάζουμε αλλού

    3) Όλο αυτό που λες είναι ένα κάδρο μαζί  (περιφερειακή όραση)… αυτό γίνεται απολυτα αντιληπτό αλλά και εύκολα εκτελέσιμο όταν τα ματια είναι επάνω στον στόχο και μονο σε αυτόν και τραβώντας την όποια προσκοπευση … βλέπεις αυτό το ενιαίο κάδρο … το μονο σίγουρο είναι ότι την μια φορά δεν είσαι επάνω στον στόχο και την αμέσως μετά πας στην προσκοπευση… το λάθος είναι ότι τα ματια άσε που δεν μπορούν να εστιάσουν για πολύ χρόνο αλλά και σε απόσταση εκεί πάνω μπαίνουν και η εγκεφαλικές διεργασίες και γίνονται όλα μάνταρα ( είμαι καλά ποσο μπροστά είμαι … άρα είμαι καλά να πατήσω την σκανδάλη .κ.λ.π) μια πάει το μάτι στον στόχο μια στην προσκοπευση .. περνά ο χρόνος απομακρύνεται το πουλί υπερβολικά και πάει όλο αυτό λέγοντας.

    Η λεπτομέρεια είναι η αρχική τοποθέτηση των καννών στον στόχο (καλη επωμιση) άρα όχι χαμένος χρόνος εκτέλεσης

    Η λεπτομέρεια είναι να είσαι περισσότερο χρόνος εστιασμένος στον στόχο πριν επωμησεις

    Η λεπτομέρεια είναι ο χρόνος αντιδράσεις όπου δυστυχώς αυτό διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο δραματικά η ML.. είναι μια τεχνική οπου σε θέλει εκεί 100% τις 100%

    Η λεπτομέρεια να καταλαβαίνεις το τι είναι μακριά και το τι πάει να γίνει μακρύτερο… όλο αυτό δεν είναι τίποτε άλλο από μια πιο γρήγορη εκτέλεση η μια πιο αργή εκτέλεση όλων τον παραπάνω πάντα με γνώμονα τα μετρά που έχουμε υπολογίσει ότι είναι ο στόχος

    … Από όσο ξέρω μαγικές συνταγές και μαντζούνια δεν υπάρχουν.. όπως επίσης την ώρα της οποιας εκτέλεσης δεν υπάρχει  υπολογισμένη προσκόπευση υπάρχει αυτό που βλέπεις και κρίνεις πάντα μέσο οπτικού ερεθίσματος εκεί επάνω ο κάθε ένα θα πρέπει να ρισκάρει και να ρίξει μονο έτσι επιβεβαιώνεται ότι αυτό που έπραξες ήταν και το σωστό …Δεν πας εκείνη την ώρα να αναλύσεις το κάθε ένα μαθηματικό μοντέλο προσκοπευσης αλλά ούτε και πας να κανεις ότι άλλο σου κατέβει στο μυαλό η υπερβολικά αναλυόμενες σκέψης κατά την πράξη είναι καταδικαστέες να αποτύχουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #409408

    Πολύ χρήσιμα πράγματα ακούμε εδω μέσα! Thanks both!

    εδώ και κάποιο καιρό παρακολουθώ κάποια βίντεο με τον Alan Rose απο το West London Shooting School (senior instructor)

    Δέν τον “πιάνει” το μάτι σου, αλλά λέει και δείχνει  πραγματικά ενδιαφέροντα πράγματα. Χρόνος εκτέλεσης, στάση-περιστροφή σώματος κλπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #409409

    Όποιος δεί προσεκτικά το καρέ στο 0:53 είναι φυσίγγια WLSS (απο τη σχολή) νούμερο 8 και μόλις 21γρ. !!;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #409448

    Oντως το βιντεο κατατοπιστικοτατο, οπως και ο τροπος που δειχνει τη σταση του σωματος οταν ριχνει. Σε πολλα απο τα λαθη που δειχνει, βλεπω και τον εαυτο μου. Aυτο που μου εκανε το σαγονι να πεσει, ειναι το τοπιο τριγυρω και οι εγκαταστασεις. Απιστευτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #409449

    ΑΠΟ SHOTKAM…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #409464

    ΑΠΟ SHOTKAM… https://www.youtube.com/watch?v=27oL23AVlZM

    Επειδή στα μαθηματικά τα πάω καλά … αλλά σε αυτά τα θέματα είμαι λίγο στουρνάρι …. το pull away που ακριβώς είναι ??? Γιατί  ένα που του  έμοιαζε στο 0,15 …. κατάληξε να σημαδεύει τον Αρχάγγελο Γαβριήλ … στην πόρτα του Παράδεισου ..  και μετά το έκανε ΜΤ  για να το διορθώσει ….. Τώρα δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά …. αλλά έτσι μου φαίνεται ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #409490

    Αυτή η ασάφεια θα υπάρχει γιατί η κάμερες είναι στο κάτω μέρος από τις κάννες του όπλου, με αποτέλεσμα να μην βλέπουμε το που αρχικά τοποθετείτε η κάννη βάση της κάθε τεχνικής που λένε ότι κάνουν… αυτό γίνετε αντιληπτό στους θεατές μονο όταν η κάμερα είναι τοποθετημένη επάνω και δεξιά η επάνω και αριστερά ανάλογα το που επωμιζει ο κάθε ένας ( πχ στο δεξί άκρο τον γυαλιών ώστε όταν είσαι επωμισμένος να βλέπει ο θεατής την περιβόητη σκοπευτική ευθεία και όχι μια κουκίδα να πηγαινοέρχεται)

    Από όσο ξέρω όταν λέμε  MAINTAINED LEAD… εννοούμε ότι πάντα σηκώνοντας το όπλο αρα και της κάννες επ’ουδενί λόγο ο στόχος δεν θα περνά της κάννες  μας <<θα προπορευόμαστε πάντα και στην αρχή της επωμισης αλλά και κατά την εκτέλεση της… ότι άλλο από αυτό απλα δεν είναι MAINTAINED LEAD>>

    Από όσο ξέρω το  PULL AWAY είναι πάω πάντα επάνω στον στόχο αποκτώ εικόνα και ελαφρά προπορευόμενος πατώ την σκανδάλη …χοντρικά

    Και τέλος το βαστά τούρκε να γεμίσω  SWING THROUGH ξεκινώ πάντα την τοποθέτηση τον καννών πίσω από τον στόχο και περνώντας εμπρός από αυτόν πατώ την σκανδάλη πάντα με γνώμονα το κατά ποσό με καλύπτει η προσκοπευση που θέλω να βάλω …. Όλα αυτά στη πρώτη ντουφέκια γιατί στην δεύτερη η τρίτη …άστα να πάνε έχει πάει ο στόχο κάνα να δυο χιλιόμετρα μακριά.

    … πραγματικά ποτέ μου δεν κατάλαβα σε τι ωφελει το μια να είσαι στο περίπου την άλλη επάνω στον στόχο την αμέσως επόμενη να βρίσκεσαι εμπρός από αυτόν στη δεύτερη ντουφέκια να τον ψάχνεις να τον βρει αφού έχεις κάνει αυτό που λες <<MAINTAINED LEAD  PULL AWAY>> και πάει λέγοντας. Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να δουλευτεί η κάθε τεχνική ξεχωριστά και για αρκετό χρονικό διάστημα ξεχωριστά και με την πάροδο του χρόνου να φτάσεις σε ένα τέτοιο επίπεδο ώστε να ασκείς όποια θες και όταν θες και σε οποίων στόχο και τροχιά θες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #409496

    Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να δουλευτεί η κάθε τεχνική ξεχωριστά και για αρκετό χρονικό διάστημα ξεχωριστά και με την πάροδο του χρόνου να φτάσεις σε ένα τέτοιο επίπεδο ώστε να ασκείς όποια θες και όταν θες και σε οποίων στόχο και τροχιά θες.

    ΝΟΜΙΖΩ Κ ΕΓΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ  ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ…

    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ, ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΤΟ ”ΚΑΚΟ” ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ Κ ΟΤΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΟΠΟΤΕ ΔΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΡΧΙΚΑ ΚΙΝΟΥΝΤΕ ΟΙ ΚΑΝΝΕΣ…

    ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ML ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #409513

    ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ML ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ…

    Να σου πώ την αμαρτια μου …. Και εμένα κατι τετοιο μου εβγαζε …………. αλλα δηλώνω αναρμοδιος … και δεν μπορω να  εχω αποψη …..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #409518

    Δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε ότι δεν φαίνονται οι τεχνικές στην κάμερα, π.χ στο 0:31 …

    ….δεν φαίνεται καθαρά ότι πρόκειται για ML ή κάνω τόσο λάθος;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 406 έως 420 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων