ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 436 έως 450 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #411573

    Με τα δικά μου «μέτρα» καμμία σκοπευτική μέθοδος δέν μου αποδίδει πέραν των 30 μέτρων. Έκαψα μπόλικα φυσίγγια για την swing through και την Pull Away, Το μόνο που μου κάθεται είναι η Maintained Lead , έστω και με πολύ περιορισμένες επιτυχίες . Αναφέρομαι εντελώς προσωπικά, και φυσικά για να μάθω , και όχι για νά προτείνω κάτι.

    1. Παρατηρώ μεγάλη ευελιξία ως προς την επιλογή τεχνικής ανάλογα με την περίσταση, σε σημείο που να λέω ότι είτε δέν ξέρεις να σημαδεύεις, είτε ξέρεις αλλά αποφασίζεις τελευταία στιγμή.

    Αν κάνεις αυτό ακριβώς που λέω, δέν θα χάνεις ποτέ πουλί. εφόσον εκτίμησες την απόσταση, είτε είναι 8μ είτε 58μ. Give it a try!!!! Μπαίνεις κατευθείαν μπροστά στην εκτίμηση της απόστασης και προσκόπευσης. Πάντα μπροστά και ποτέ με πισωγυρίσματα, με καλή εκτέλεση, το πάτημα της σκανδάλης θα είναι κάτι σάν περιττή διαδικασία!!! 

    Πολλά προφίλ … 🙂  VERBA VOLANT, SCRIPTA MANENT.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #411579

    Και κάτι άλλο φίλε “Apopsis” , του χρόνου πρώτα ο θεός, στα μπασίματα της τσίχλας στείλε μου μήνυμα να πάμε μια μέρα μαζί. Θα κάτσουμε δίπλα-δίπλα, από τις 8¨00 και μετά θα βάλω στην Beretta τα 2* after market George Trulock και θα ρίχνω με 31γρ φυσίγγια, μία εγώ, μία εσύ και θα τουφεκάμε μόνο όσες συμφωνούμε ότι πετάνε κοντά στα 50 μέτρα. Θα είναι διασκεδαστικό …. 🙂

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #411586

    Ρε τι γινεται στον κόσμο….

    Πάω να κάνω την αυτοκριτική μου  και να μιλήσω λιγάκι στον ευατό μου…..

    Ζήσε τον μύθο σου στο Ε    Artemis…

    Αβανταδόροι/Παλαμοκροτητες/Σπογγοκολάριοι ΑΕ  πάω να κάνω έναρξη  στην εφορία…

     

    Καλή εβδομάδα και εκ των προτέρων απολογούμαι για το εκτός θέματος σχόλιο… ή μήπως όχι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #411599

    Παντως ειλικρινα αναρωτιεμαι αν ο απλος κυνηγος, γνωριζει τι τεχνικη εφαρμοζει οταν ριχνει σε ενα πουλι. Πριν διαβασω το αρθρο του Λεωνιδα δεν ειχα καν στο μυαλο μου οτι υπηρχαν διαφορετικες τεχνικες προσκοπευσης, και φανταζομαι οτι και τωρα ριχνω πολυ πιθανοτατα με ενα συνδυασμο ολων – αναλογως τι μου βγαινει εκεινη τη στιγμη. Σιγουρα παντως δεν σκεφτομαι συνειδητα σε καθε θηραμα τι να εφαρμοσω, ποτε, που θα εχω το δαχτυλο στη σκανδαλη κλπ κλπ. Προσπαθω να τα κανω ενστικτωδως, προφανως με λανθασμενο τροπο, το καλο ειναι παντως πως επαναλαμβανοντας την ιδια κινηση στα ιδια πουλια, καποια στιγμη το σωστο timing σου ερχεται  και ετσι αποτυπωνεται στο μυαλο, βοηθωντας την επομενη ιδια βολη, και την επομενη κλπ κλπ.

    Ολα αυτα αναλυονται λεπτομερως φυσικα με τη βοηθεια ενος δασκαλου σε ενα σκοπευτηριο, αλλα επειδη δεν εχουν ολοι την πολυτελεια-δυνατοτητα, ο καθενας μαθαινει τον εαυτο του, τις περισσοτερες φορες λανθασμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #411731

    εγω παιδια παρακολουθησα τη συζητηση και αν και δεν εχω εμπειρια σκοπευτηριου ουτε και δασκαλου σκοποβολης νομιζω οτι αν μαθει καποιος να εφαρμοζει μια maintend lead οσο καλυτερα μπορει απο θεμα επωμισης και παρακολουθησης του στοχου θα εχει μια αξιοπρεπη εμφανιση στον κυνηγοτοπο.κανεις δεν ειναι τελειος ολοι περνουμε διορθωση και προτους απο ολους εγω.ειναι θεμα εξασκησης και να καταλαβεις τι λαθη κανεις εγω το εμαθα με τον χρονοβορο τροπο χαλωντας φυσιγκια σε ψαρονια κυριως οχι στο μπουλουκι αλλα στα μεμονωμενα στην αρχη επερνα 1 στα 25 αργοτερα μολις εφτασα στα 15 ειχα καταλαβει τι πρεπει να κανω.υπαρχει και το σκοπευτηριο και ο δασκαλος που θα σου δειξει αν θελεις καλυτερα.μην το αναλυεται τοσο πολυ μια βασικη τεχνικη και ενστικτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #411839

    εγω παιδια παρακολουθησα τη συζητηση και αν και δεν εχω εμπειρια σκοπευτηριου ουτε και δασκαλου σκοποβολης νομιζω οτι αν μαθει καποιος να εφαρμοζει μια maintend lead οσο καλυτερα μπορει απο θεμα επωμισης και παρακολουθησης του στοχου θα εχει μια αξιοπρεπη εμφανιση στον κυνηγοτοπο.κανεις δεν ειναι τελειος ολοι περνουμε διορθωση και προτους απο ολους εγω.ειναι θεμα εξασκησης και να καταλαβεις τι λαθη κανεις εγω το εμαθα με τον χρονοβορο τροπο χαλωντας φυσιγκια σε ψαρονια κυριως οχι στο μπουλουκι αλλα στα μεμονωμενα στην αρχη επερνα 1 στα 25 αργοτερα μολις εφτασα στα 15 ειχα καταλαβει τι πρεπει να κανω.υπαρχει και το σκοπευτηριο και ο δασκαλος που θα σου δειξει αν θελεις καλυτερα.μην το αναλυεται τοσο πολυ μια βασικη τεχνικη και ενστικτο.

    Μια που ανέφερες για ψαρόνια , αυτά τα “σκασμένα” είναι τρομερό σχολείο (όχι τα μπουλούκια, αλλά τα μεμονωμένα ή 5-6-10), αλλά με την τσίχλα δέν έχουν και πολύ σχέση. Σε κάποιο σημείο που πάω για απογευματινό καρτέρι είναι συνηθέστατο φαινόμενο να περάσουν 2-3 ομάδες απο 2-10 πουλιά χαμηλά. Καμμιά φορά 2μ απο το έδαφος. Επειδή η πορεία τους είναι είτε απο δεξιά είτε απο αριστερά μου , εγώ στραμένος μπροστά περιμένοντας την τσίχλα , τις περισσότερες φορές με αιφνιδιάζουν αφού τα βλέπω όταν έχουν φτάσει μπροστά μου. Καμμιά φορά, σπάνια αν δέν φυσάει καθόλου ακούω το “φφφφ….” και γυρνάω το κεφάλι εγκαίρως…  Το ωραίο είναι ότι όταν τα βλέπω ξαφνικά!!  γρήγορη επώμιση με περιστροφή σώματος σε ένα σημείο κάπου 4-6μ στο πρώτο αν είναι στα 30-35μ και μπούμ! Τα 2-3 πρώτα πέφτουν ξερά συνήθως.  Αν περνάνε απο πάνω μου και ψηλά 40-50μ, ότι και να κάνω είναι δύσκολο. άντε κανένα τραυματισμένο κάτω. Εξειδικεύομαι στην maintained lead. Πιστεύω ότι είναι μια τεχνική που ξεκινά απο το σημείο που θα δείς το πουλί και θα αποφασίσεις πού θα το σκοτώσεις. Τότε πάντα βλέποντας το πουλί ξεκινάς μία επώμιση με διαρκή περιστροφή του σώματος τέτοια που σώμα-όπλο να είναι στην προσκόπευση που έχεις εκτιμήσει βάσει της απόστασης και της ταχύτητας του πουλιού. Αυτή η μέθοδος μου κόλλησε καταρχήν γιατι αισθάνομαι ότι έχω το προβάδισμα όσο γρήγορο ή δύσκολο είναι το πουλί. Απο την άλλη, η ορατή προσκόπευση είναι ένα μέγεθος που η εμπειρία θα δώσει τις πραγματικές του διαστάσεις. Τέλος είναι κατα τη γνώμη μου η πλέον “φωτεινή” μέθοδος, με την έννοια της εκμετάλλευσης αυτού που βλέπεις, στο έπακρο, και όχι αυτού που κάνεις χωρίς να μπορείς να το δείς… Οπότε δεν έχεις παρά να καλλιεργήσεις αφενός την ωραία περιστροφή σώματος-όπλου όπως θα το οδηγούν τα μάτια, αφετέρου την εκτίμηση απόστασης και ταχύτητας, και τέλος και βασικότερα την προσκόπευση για κάθε περίσταση. Ο δρόμος δέν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Κάθε άλλο!!! Βαθειά μέσα μου όμως πιστεύω ότι η M.L. είναι η πρώτη μέθοδος ιστορικά, και θα καταλήξει να είναι η τελευταία που θα πεθάνει. Βέβαια απαιτεί πολλά πράγματα μαζεμένα για έναν αρχάριο, αλλά είναι αυτό που θα λέγαμε The way to go άν ο κυνηγός σκέφτεται να γίνει καλύτερος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    Johny pigeon στις #411840

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #411842

    apopsis wrote:
    Αν κάνεις αυτό ακριβώς που λέω, δέν θα χάνεις ποτέ πουλί

    Φίλε Apopsis, με όλο το σεβασμό, πριν μερικούς μήνες είχες ένα σωρό απορίες περί σκόπευσης και μόνος σου έγραφες ότι είσαι μέτριος. Πού οφείλεται αυτή η δραματική αλλαγή της αυτοπεποίθησης;

    Θα σου πώ!

    Μέτριος είμαι, και θα πεθάνω μέτριος.  Πρόκειται για μιά αυτοπεποίθηση πάνω στη μετριότητα, αλλά και σε κάποια βεβαιότητα που θα αναλύσω όσο πιο σύντομα μπορώ.

    Ανέφερα την φυσική μου δυσανεξία για τα φυσίγγια πάνω απο κάποια γραμμάρια.  Κατέληξα λοιπόν σε μία συνταγή στα 26γρ μετά απο κάποια πειράματα, και τελικά έκανα μιά παραγγελία 500 φυσίγγια σε νούμερο #9. Στα χαρτιά ήταν εξαιρετικό το αποτέλεσμα, αλλά κατέβαζα πουλιά απο τα 40-50μ με 3-6 σκάγια με **** (IC). Πρόκειται για συνδυασμό που είναι αφενός απίστευτος ως προς τα γραμμάρια, αλλά επιδέχεται και κάποιας βελτίωσης (του χρόνου , πρώτα ο Θεός).

    Οι απορίες είναι πάντα ζωντανές αρκεί να υπάρχει μιά πραγματική αίσθηση ταπεινοφροσύνης και όχι έπαρσης , πράγμα πολύ συνηθισμένο στη χώρα μας και στις μέρες μας.

    40 απορίες λύνονται όχι με ΄40 χρόνια φοίτησης κάπου, αλλά είτε με καλοπροαίρετες οδηγίες και επισημάνσεις (εδώ ευχαριστώ απόλυτα), είτε με περιορισμό της Μαλ…ας.. απο πλευράς αυτού που το ψάχνει.

    Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με οδήγησες στην Maintained Lead χωρίς καλά-καλά να το πείς (μάλλον εγώ χωρίς να το καταλάβω…), και σίγουρα δέν την διδάσκεις , και πολύ καλά κάνεις απο ότι καταλαβαίνω ως τώρα.  Δέν διδάσκεται έτσι εύκολα, και σε συγχαίρω για την επιλογή σου να την διδάσκεις χωρίς να την “διδάσκεις”…..

    Για μένα, έδρασε χαρακτηριστικά το μάζεμα του κοντακιού με πριονισμό… ώστε να έχω όπλο που η μύτη μου να απέχει 2 δάχτυλα απο την άρθρωση του αντίχειρα.

    Φίλε Λεωνίδα, μπορεί να είμαι μέτριος ώς και άσχετος. Όμως την μετριότητά μου ή την ασχετίλα μου δέν θα την κάνω σημαία για εγωιστικούς ή ματαιόδοξους σκοπούς. Τον εαυτό μου δέν μπορώ να τον κοροϊδέψω! Νά είσαι καλά και γερός για να σου βγάλω το λάδι ξανά στην επόμενη περίοδο………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #411843

    Και κάτι άλλο φίλε «Apopsis» , του χρόνου πρώτα ο θεός, στα μπασίματα της τσίχλας στείλε μου μήνυμα να πάμε μια μέρα μαζί. Θα κάτσουμε δίπλα-δίπλα, από τις 8¨00 και μετά θα βάλω στην Beretta τα 2* after market George Trulock και θα ρίχνω με 31γρ φυσίγγια, μία εγώ, μία εσύ και θα τουφεκάμε μόνο όσες συμφωνούμε ότι πετάνε κοντά στα 50 μέτρα. Θα είναι διασκεδαστικό ….

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Τίποτα δεν θα είναι διασκεδαστικό φίλε μου με το πνεύμα που το προτείνεις.

    Αλλά τί να σε κάνω;  ρίχνεις σάν μπακάλης. Και απορώ πραγματικά γιατι το κάνεις αυτό!  Εκεί θα χάσεις απο μένα αν τυχόν συναντηθούμε.

    Μπορέί να σε κερδίσω με τα 24-26γρ που ρίχνω.(μάλλον αυτό θα γίνει…..)

    Θα σέ μαλώσω άσχημα!   Εγώ δέν έχω τίποτα προσωπικό με σένα. Απο πού να το βρώ άλλωστε;;  Άστα τα μπασίματα και τα 31γρ (που είναι και πολλά εκτός των άλλων) και επικεντρώσου λίγο σε μιά τεχνική!   Η τεχνική θα σε κάνει να γεράσεις ευτυχισμένος. Ούτε τα μπασίματα ούτε τα τσόκ και τα 31 ή τα 41γρ.

    Δέν μπορώ να βλέπω να μπαίνει το όπλο αλλού γι αλλού και μετά να μας λές για πουλ αγουέι και για σκουπίσματα και διαρκές προσκοπεύσεις.

    Να συναντηθούμε ρε φίλε, χαρά μου, και με πολύ αγάπη το λέω.  Εσύ να γίνεις καλός! Εμένα χέ… με.. Μόνο και μόνο για σένα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #411855

    Φιλαράκι, μου επιβεβαίωσες το αυτονόητο. Η σφίνα του Περιστέρι ανάμεσα στα μνμ σου είναι όλα τα λεφτά. Τι έγινε; Μπερδευτήκατε με τα username στα login???  🙂

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #411872

    Δεν χρειάζεται να περιμένετε τα επόμενα μπασίματα..

    Η έκθεση (diana η όπως αλλιώς λεγεται) είναι πολύ κοντά…..μπορείτε να βρεθείτε απο κοντά και να τα πείτε τετ α τετ…Φαντάζομαι δεν θα έχετε πρόβλημα ε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #411880

    Natex ονομάζεται η έκθεση και θα γίνει στις 4 Απριλίου στο Ελληνικό έως τις 8 Απριλίου.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #411881

    Δεν χρειάζεται να περιμένετε τα επόμενα μπασίματα.. Η έκθεση (diana η όπως αλλιώς λεγεται) είναι πολύ κοντά…..μπορείτε να βρεθείτε απο κοντά και να τα πείτε τετ α τετ…Φαντάζομαι δεν θα έχετε πρόβλημα ε?

    “Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;

    Διονύση, φτιάξε μερικά προφίλ … μπορείς και συ 🙂

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #411890

    Τελικά μερικές φορές δεν ξέρεις τι να κάνεις…

    Να γελάς η να κλαίς…

    Ισως όμως καλύτερα είναι να  απέχεις….

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #411894

    Τελικά μερικές φορές δεν ξέρεις τι να κάνεις… Να γελάς η να κλαίς… Ισως όμως καλύτερα είναι να απέχεις….

    “Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;

    Να γελάς, πάντα να γελάς και να μην απέχεις ποτέ… το λαμβάνουν σαν αδυναμία.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 436 έως 450 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων