ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 451 έως 465 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #411932

    αν βρεθειτε παρακαλω θερμα να μου πειτε να  ερθω.

    απο μικρος μου αρεσε να παιζω τα φαντασματα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #411998

    Κριμα  στις καρατσεκαρισμενες τους πληροφοριες.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #412004

    Τελικά μερικές φορές δεν ξέρεις τι να κάνεις… Να γελάς η να κλαίς… Ισως όμως καλύτερα είναι να απέχεις….

    “Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;

    το μότο στο χω πεί ….  ” της καμπαρτντίνας το κουμπί ειναι του πουκαμίσου…..”

    Η ζωή είναι μικρή και οι άνθρωποι αστείοι πολλές φορές γίνονται… στον κόσμο τούτο…

    Ειμαστε μεγάλα παιδιά κι επιλογές είναι τα πάντα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #412026

    Φιλαράκι, μου επιβεβαίωσες το αυτονόητο. Η σφίνα του Περιστέρι ανάμεσα στα μνμ σου είναι όλα τα λεφτά. Τι έγινε; Μπερδευτήκατε με τα username στα login???

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Δεν έχω καμμιά σχέση με προφίλ και login που λές. Ζητώ συγγνώμη αν σε πρόσβαλα. Μή φερεσαι σαν να έχεις εχθρούς. Δέν έχεις!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #412027

    Στο βίντεο με τις πάπιες. http://www.youtube.com/watch?v=5N55sNhDC0g

    Εδώ στο 0:07 τι συμβαίνει; Εγώ βλέπω κάτι ανάμεσα σε ST και PA.

    Αν είναι δικό σου το βίντεο και δέν μπέρδεψα την τοποθεσία,   θα σου πώ τι είδα.  Τη στιγμή που τραβάς σκανδάλη είσαι σε επιτάχυνση. Ακριβώς στο σημείο αυτό σύν 1 πάπια μπροστά αν έριχνες με Maintained Lead θα έπεφταν ίσως και 2 πάπιες κάτω.  Πάντα μιλάω για το 0:07 την πρώτη βολή. PA και ST δέν σηκώνουν τέτοιες βολές σε πάπιες στα 35-40μ. Είσαι αναγκασμένος να ρίχνεις με σταθερή προσκόπευση προυπολογισμένη ( 2-3-5-8 πάπιες μπροστά ) με πάρα πολύ καλή εναρμόνιση ταχύτητας. Και κυρίως το όπλο να σηκώνεται αμέσως στην προσκόπευση μέν αλλά και να μήν αργείς να πατήσεις σκανδάλη περισσότερο απο 1/2 δευτερόλεπτο. Εσύ πάς πανικόβλητος να προσπεράσεις όπως-όπως και να ρίξεις σε ένα σημείο που ούτε κάν το βλέπεις σαν σημείο μελλοντικής ύπαρξης του στόχου…

    Πάλι θα το πώ : Κάνε αυτό που σου λέω και θα τα δείς να πέφτουν κάτω ξερά!  Όλες οι άλλες μέθοδοι είναι για το σκήτ και μόνον. Εκμεταλλεύσου το αβαντάζ ότι προηγείσαι και μήν επαφίεσαι στο να τρέχεις επιταχυνόμενος και πανικόβλητος μπροστά νομίζοντας ότι η επιτάχυνση θα σου δώσει πλεονέκτημα. Βλέπε την προσκόπευση ομαλά , ψύχραιμα και σταθερά! Θα έχεις αποτυχίες, δέ λέω, αλλά άπαξ και το “βρείς” θα είναι η μία και μόνη μέθοδος που θα τα κατεβάζεις κάτω όταν οι γύρω σου θα πυροβολούν τον αέρα και θα βρίζουν!!!!!

    Η ML είναι η αρχαιότερη μέθοδος αλλά και η πιό μοντέρνα, αλλά είναι η μόνη που σου επιτρέπει να μετρήσεις προσκόπευση και να εκτιμήσεις απόσταση.

    Ο Λεωνίδας υπολογίζοντας ότι αγαπάς την PA  σου είπε ότι μπορείς να την κάνεις μέν αλλά να βλέπεις και λίγο κενό…. Καλά σου είπε! Γιατί ξέρει πολύ καλύτερα απο όλους μας ότι υπάρχουν άνθρωποι που δέν μπορούν να ξεκολήσουν απο ένα στύλ.

    Κάλλιο να πάρεις ένα πουλί με σωστή τεχνική , παρά 2 με κάτι που δέν μπορείς να επαναλάβεις.

    Επαναλαμβάνω. Όχι πιά PA και ST σε πουλιά πάνω απο 25-30μ!!  Δέν δουλεύουν! Ματαιοπονείς! Και είσαι άνθρωπος με μεράκι και επενδύεις στο χόμπι σου!

    Παρόλα αυτά στο 2:54 κάνεις μιά ML πολύ σωστή (στις τσίχλες). Αντίθετα στο 3:33 πάς να βγάλεις ένα PA που σε προδίδει χαρακτηριστικά και όλη η τουφεκιά σου φεύγει αριστερά, ενώ αν την πήγαινες ML θα την έριχνες κάτω σίγουρα!!! Δέ φτάνει που κάνεις PA και ST, αλλά βάζεις και προσκοπεύσεις!!!    Το ξέρεις ότι αυτά δέν θα σε πάνε πιό μακριά απο αυτό που είσαι τώρα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #412055

    Εντάξει φίλε μου, καταλάβαμε, από κει που δεν μπορούσες να βαρέσεις τσίχλα πάνω από 20 μέτρα… (και καλά), τώρα παρουσιάζεσαι ως επαΐων της σκοποβολής και μάλιστα της …. Maintained Lead. Τόσο λατρεία στην Maintained Lead δεν έχουν και πολλοί εδώ μέσα. Μπαίνεις μόνο καθημερινά 3-5 τα ξημερώματα; Άλλη ώρα μπαίνεις να συζητήσουμε λίγο στο messenger? Να ανταλλάξουμε τηλέφωνα; Να πάμε ένα σκοπευτήριο να μου δείξεις αυτά που λες; Σοβαρά μιλάω.

    Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με οδήγησες στην Maintained Lead χωρίς καλά-καλά να το πείς (μάλλον εγώ χωρίς να το καταλάβω…), και σίγουρα δέν την διδάσκεις , και πολύ καλά κάνεις απο ότι καταλαβαίνω ως τώρα.…..

    … στο κάτω-κάτω αφού ο Λεωνίδας δεν την διδάσκει την Maintained Lead, έλα να μας την διδάξεις εσύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #412098

    Μπαίνεις μόνο καθημερινά 3-5 τα ξημερώματα; Να πάμε ένα σκοπευτήριο να μου δείξεις αυτά που λες; Σοβαρά μιλάω.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Γιωργο, συγνωμη που μπαινω στην κουβεντα, αλλα υπαρχει σκοπευτηριο ανοικτο τα ξημερωματα?

    και αν ναι, τι κυκλοφορει εκει μεσα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #412103

    Αν το καλοσκεφτείτε τα παραπάνω είναι  διαφωνία του 1/100  του δευτερόλεπτου….. Χρόνος μικρότερος απ΄ότι κλείνει και ξανανοίγει  το ανθρώπινο βλέφαρο ….

    Γι΄αυτό εγώ δεν αλλάζω την τεχνική μου τόσα χρόνια … και έχω και το κεφάλι μου ήσυχο !!!!  Ο.Ν.Κ.Α.Π.Ε και ξερό ψωμί !!!!!!!

    (Ο.Ν.Κ.Α.Π.Ε  =Ότι Ναναι Και Αν Πέσει … Επεσε)

    Το μόνο που βρίσκω ενοχλητικό και τα βάζω με τον εαυτό μου γιατι  δεν το έκανα καλά … είναι η αστοχία μου στο …  να μην πέσει το προβατινα ψημενη  στο πιάτο μετά  το κυνήγι …..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #412106

    Αν και εμφανίζω μία αλλεργία σε θέματα που “στραβώνουν”, θα πρέπει να απαντήσω σε κάποια σημεία τεχνικής φύσης, ώστε να μην αιωρούνται αόριστα πράγματα.

    Την Maintained Lead δεν την διδάσκω με την έννοια “κάτσε να σου μάθω maintained”. Με την ίδια έννοια δεν διδάσκω και τις άλλες δύο αν δεν χρειάζεται. Εννοώ ότι προτιμώ να δω μία αρμονική κίνηση του σκοπευτή με το στόχο και μία ενστικτώδη προσέγγιση του όπλου, και να δουλέψω πάνω στη προσέγγιση που βγαίνει ΦΥΣΙΚΑ στον σκοπευτή. Εάν το ένστικτό του δεν τον ωφελεί, τότε θα προσθέσουμε και την τεχνική που προσωπικά κρίνω εκείνη τη στιγμή ότι του ταιριάζει. Μην ξεχνάμε ότι ένας κυνηγός θέλει μέσα σε 2 ώρες μάθημα να δει αποτελέσματα που δεν τα είχε σε 5, 10, ή 20 χρόνια που κυνηγούσε. Δεν είναι καθόλου εύκολο.

    Το δεύτερο που χρειάζεται διευκρίνηση είναι το “η Pull Away δεν περιέχει εικόνα προσκόπευσης”. Ποιος το είπε αυτό; Στην πραγματικότητα είναι η κατ’ εξοχήν τεχνική για να βρει κάποιος την ιδανική προσκόπευση σε κάθε βολή, εύκολα και απλά, χωρίς περιττούς πειραματισμούς.

    Και τρίτον, η Pull Away είναι η απόλυτη τεχνική για μακρινές τουφεκιές, μακράν πιο αποτελεσματική από οποιαδήποτε άλλη. Τουλάχιστον για έναν αρχάριο ή μέσης ικανότητας σκοπευτή. Και πριν βιαστεί κάποιος να κατατάξει εαυτόν στην επόμενη κατηγορία από αυτές που ανέφερα, ένας μέτριος σκοπευτής με τα δικά μου κριτήρια, θεωρείται από τους περισσότερους “τούφεκος”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #412700

    Εμένα μάλλον μου ταιριάζει ο χαρακτηρισμός “τούφεκος” ή “κούφετος..”  ή “αερομπούφετος” ή ότι άλλο προβλέπεται απο τη σκοπευτική φιλολογία. Πραγματικά θα μου ήταν τίτλος τιμής να ήμουν ένας τέτοιος. Θα μου αρκούσε και θα με κάλυπτε. Θα με ικανοποιούσε . Τουλάχιστον θα με ηρεμούσε σε βαθμό που θα απεκάλυπτε τα όριά μου και τις δυνατότητές μου. Αυτό δηλαδή που θα με έβαζε στη θέση μου. Αυτή τη θέση που μου ανήκει μέσα στην ασχετοσύνη και τη μετριότητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #412702

    Εντάξει φίλε μου, καταλάβαμε, από κει που δεν μπορούσες να βαρέσεις τσίχλα πάνω από 20 μέτρα… (και καλά), τώρα παρουσιάζεσαι ως επαΐων της σκοποβολής και μάλιστα της …. Maintained Lead. Τόσο λατρεία στην Maintained Lead δεν έχουν και πολλοί εδώ μέσα. Μπαίνεις μόνο καθημερινά 3-5 τα ξημερώματα; Άλλη ώρα μπαίνεις να συζητήσουμε λίγο στο messenger? Να ανταλλάξουμε τηλέφωνα; Να πάμε ένα σκοπευτήριο να μου δείξεις αυτά που λες; Σοβαρά μιλάω.

    apopsis wrote:
    Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με οδήγησες στην Maintained Lead χωρίς καλά-καλά να το πείς (μάλλον εγώ χωρίς να το καταλάβω…), και σίγουρα δέν την διδάσκεις , και πολύ καλά κάνεις απο ότι καταλαβαίνω ως τώρα.…..

    … στο κάτω-κάτω αφού ο Λεωνίδας δεν την διδάσκει την Maintained Lead, έλα να μας την διδάξεις εσύ.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Η δουλειά μου δυστυχώς είναι τέτοια που δέν ξέρω πότε είναι πρωί και πότε βράδυ. Τί να κάνω;

    Δέν θα πάμε στο σκοπευτήριο. Δέν θα αλλάξουμε τηλέφωνα. Μή μου λές να πάμε να αναμετρηθούμε. Δέν θα γίνει.

    Σε σέβομαι και σε εκτιμώ περισσότερο απο όσο φαντάζεσαι.  Άν αναμετρηθούμε στα σημεία που λές, κανένας δέν θα κερδίσει. Αλλά μήν κάθεσαι και σκαλίζεις αν εγώ θέτω προβλήματα αβεβαιότητας για πάνω απο 20 ή 30μ. Αυτά μπορεί να είναι μια υπερβολή “μετριοφροσύνης” και τίποτε άλλο.  Ξέρω πολύ καλά να βάζω σκάγια σε πουλιά στα 40-45μ. Πίστεψέ το. Η μόνη ίσως διαφωνία είναι στο “πώς”!

    Εγώ μπήκα με ένα προφίλ άσχετου..

    Εσύ μπήκες με προφίλ expert..

    φέρτα στη μέση και είσαι κοντά!  Δέν είμαι κανένα παιδάκι.  Πέρασα εδώ και 2 χρόνια τα 50!

    Την Maintained Lead ευχαρίστως να σας την διδάξω!  Αμέσως στο επόμενο πόστ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #412803

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Εντάξει φίλε μου, καταλάβαμε, από κει που δεν μπορούσες να βαρέσεις τσίχλα πάνω από 20 μέτρα… (και καλά), τώρα παρουσιάζεσαι ως επαΐων της σκοποβολής και μάλιστα της …. Maintained Lead. Τόσο λατρεία στην Maintained Lead δεν έχουν και πολλοί εδώ μέσα. Μπαίνεις μόνο καθημερινά 3-5 τα ξημερώματα; Άλλη ώρα μπαίνεις να συζητήσουμε λίγο στο messenger? Να ανταλλάξουμε τηλέφωνα; Να πάμε ένα σκοπευτήριο να μου δείξεις αυτά που λες; Σοβαρά μιλάω.

    apopsis wrote:
    Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με οδήγησες στην Maintained Lead χωρίς καλά-καλά να το πείς (μάλλον εγώ χωρίς να το καταλάβω…), και σίγουρα δέν την διδάσκεις , και πολύ καλά κάνεις απο ότι καταλαβαίνω ως τώρα.…..

    … στο κάτω-κάτω αφού ο Λεωνίδας δεν την διδάσκει την Maintained Lead, έλα να μας την διδάξεις εσύ. http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Η δουλειά μου δυστυχώς είναι τέτοια που δέν ξέρω πότε είναι πρωί και πότε βράδυ. Τί να κάνω; Δέν θα πάμε στο σκοπευτήριο. Δέν θα αλλάξουμε τηλέφωνα. Μή μου λές να πάμε να αναμετρηθούμε. Δέν θα γίνει. Σε σέβομαι και σε εκτιμώ περισσότερο απο όσο φαντάζεσαι. Άν αναμετρηθούμε στα σημεία που λές, κανένας δέν θα κερδίσει. Αλλά μήν κάθεσαι και σκαλίζεις αν εγώ θέτω προβλήματα αβεβαιότητας για πάνω απο 20 ή 30μ. Αυτά μπορεί να είναι μια υπερβολή «μετριοφροσύνης» και τίποτε άλλο. Ξέρω πολύ καλά να βάζω σκάγια σε πουλιά στα 40-45μ. Πίστεψέ το. Η μόνη ίσως διαφωνία είναι στο «πώς»! Εγώ μπήκα με ένα προφίλ άσχετου.. Εσύ μπήκες με προφίλ expert.. φέρτα στη μέση και είσαι κοντά! Δέν είμαι κανένα παιδάκι. Πέρασα εδώ και 2 χρόνια τα 50! Την Maintained Lead ευχαρίστως να σας την διδάξω! Αμέσως στο επόμενο πόστ.

    οτι και να διδαξεις φιλε Χρηστο , αν δεν το μαθουμε μονοι μας δεν γινεται τιποτα , γνωμη μου και μπορει να ειναι λαθος   φυσικα , ειναι οτι η καλυτερη τεχνικη για το κυνυγι ειναι το pull away , μπαινει φυσικα  η προσκοπευση και ακολοθουμε και πιο ευκολα την τροχια του πουλιου , ο καθενας φυσικα ριχνει με τον τροπο του , σε ολα τα video με κυνυγι η sporting εχω δει , εφαρμοζεται κατα πολυ αυτη  η  τεχνικη , και μια ερωτηση για καποιον πιο ειδικο , η τεχνικη srteched away  , πως ακριβως δουλευει ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #412814

    Φιλε Δημητρη να φανταστω οτι κυνηγας μονο καρτερι ετσι? και σε ανοιχτο τοπιο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #412818

    apopsis wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Εντάξει φίλε μου, καταλάβαμε, από κει που δεν μπορούσες να βαρέσεις τσίχλα πάνω από 20 μέτρα… (και καλά), τώρα παρουσιάζεσαι ως επαΐων της σκοποβολής και μάλιστα της …. Maintained Lead. Τόσο λατρεία στην Maintained Lead δεν έχουν και πολλοί εδώ μέσα. Μπαίνεις μόνο καθημερινά 3-5 τα ξημερώματα; Άλλη ώρα μπαίνεις να συζητήσουμε λίγο στο messenger? Να ανταλλάξουμε τηλέφωνα; Να πάμε ένα σκοπευτήριο να μου δείξεις αυτά που λες; Σοβαρά μιλάω.

    apopsis wrote:
    Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με οδήγησες στην Maintained Lead χωρίς καλά-καλά να το πείς (μάλλον εγώ χωρίς να το καταλάβω…), και σίγουρα δέν την διδάσκεις , και πολύ καλά κάνεις απο ότι καταλαβαίνω ως τώρα.…..

    … στο κάτω-κάτω αφού ο Λεωνίδας δεν την διδάσκει την Maintained Lead, έλα να μας την διδάξεις εσύ. http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Η δουλειά μου δυστυχώς είναι τέτοια που δέν ξέρω πότε είναι πρωί και πότε βράδυ. Τί να κάνω; Δέν θα πάμε στο σκοπευτήριο. Δέν θα αλλάξουμε τηλέφωνα. Μή μου λές να πάμε να αναμετρηθούμε. Δέν θα γίνει. Σε σέβομαι και σε εκτιμώ περισσότερο απο όσο φαντάζεσαι. Άν αναμετρηθούμε στα σημεία που λές, κανένας δέν θα κερδίσει. Αλλά μήν κάθεσαι και σκαλίζεις αν εγώ θέτω προβλήματα αβεβαιότητας για πάνω απο 20 ή 30μ. Αυτά μπορεί να είναι μια υπερβολή «μετριοφροσύνης» και τίποτε άλλο. Ξέρω πολύ καλά να βάζω σκάγια σε πουλιά στα 40-45μ. Πίστεψέ το. Η μόνη ίσως διαφωνία είναι στο «πώς»! Εγώ μπήκα με ένα προφίλ άσχετου.. Εσύ μπήκες με προφίλ expert.. φέρτα στη μέση και είσαι κοντά! Δέν είμαι κανένα παιδάκι. Πέρασα εδώ και 2 χρόνια τα 50! Την Maintained Lead ευχαρίστως να σας την διδάξω! Αμέσως στο επόμενο πόστ.

    οτι και να διδαξεις φιλε Χρηστο , αν δεν το μαθουμε μονοι μας δεν γινεται τιποτα , γνωμη μου και μπορει να ειναι λαθος φυσικα , ειναι οτι η καλυτερη τεχνικη για το κυνυγι ειναι το pull away , μπαινει φυσικα η προσκοπευση και ακολοθουμε και πιο ευκολα την τροχια του πουλιου , ο καθενας φυσικα ριχνει με τον τροπο του , σε ολα τα video με κυνυγι η sporting εχω δει , εφαρμοζεται κατα πολυ αυτη η τεχνικη , και μια ερωτηση για καποιον πιο ειδικο , η τεχνικη srteched away , πως ακριβως δουλευει ?

    Το “strech away” (“τεντώνω” δηλαδή, έναντι του pull που σημαίνει “τραβάω”), είναι η ίδια τεχνική με την pull away, διατυπωμένη έτσι από τον Dan Carlisle και μετέπειτα και από τον πιο γνωστό μαθητή του και σκοπευτή παγκοσμίου επιπέδου, Anthony Matarese Jr., για να τονίσει την πολύ σταδιακή επιτάχυνση σε αντίθεση με το απότομο τράβηγμα του όπλου από το στόχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #412832

    Δημητρης Benelli wrote:

    apopsis wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Εντάξει φίλε μου, καταλάβαμε, από κει που δεν μπορούσες να βαρέσεις τσίχλα πάνω από 20 μέτρα… (και καλά), τώρα παρουσιάζεσαι ως επαΐων της σκοποβολής και μάλιστα της …. Maintained Lead. Τόσο λατρεία στην Maintained Lead δεν έχουν και πολλοί εδώ μέσα. Μπαίνεις μόνο καθημερινά 3-5 τα ξημερώματα; Άλλη ώρα μπαίνεις να συζητήσουμε λίγο στο messenger? Να ανταλλάξουμε τηλέφωνα; Να πάμε ένα σκοπευτήριο να μου δείξεις αυτά που λες; Σοβαρά μιλάω.

    apopsis wrote:
    Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με οδήγησες στην Maintained Lead χωρίς καλά-καλά να το πείς (μάλλον εγώ χωρίς να το καταλάβω…), και σίγουρα δέν την διδάσκεις , και πολύ καλά κάνεις απο ότι καταλαβαίνω ως τώρα.…..

    … στο κάτω-κάτω αφού ο Λεωνίδας δεν την διδάσκει την Maintained Lead, έλα να μας την διδάξεις εσύ. http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Η δουλειά μου δυστυχώς είναι τέτοια που δέν ξέρω πότε είναι πρωί και πότε βράδυ. Τί να κάνω; Δέν θα πάμε στο σκοπευτήριο. Δέν θα αλλάξουμε τηλέφωνα. Μή μου λές να πάμε να αναμετρηθούμε. Δέν θα γίνει. Σε σέβομαι και σε εκτιμώ περισσότερο απο όσο φαντάζεσαι. Άν αναμετρηθούμε στα σημεία που λές, κανένας δέν θα κερδίσει. Αλλά μήν κάθεσαι και σκαλίζεις αν εγώ θέτω προβλήματα αβεβαιότητας για πάνω απο 20 ή 30μ. Αυτά μπορεί να είναι μια υπερβολή «μετριοφροσύνης» και τίποτε άλλο. Ξέρω πολύ καλά να βάζω σκάγια σε πουλιά στα 40-45μ. Πίστεψέ το. Η μόνη ίσως διαφωνία είναι στο «πώς»! Εγώ μπήκα με ένα προφίλ άσχετου.. Εσύ μπήκες με προφίλ expert.. φέρτα στη μέση και είσαι κοντά! Δέν είμαι κανένα παιδάκι. Πέρασα εδώ και 2 χρόνια τα 50! Την Maintained Lead ευχαρίστως να σας την διδάξω! Αμέσως στο επόμενο πόστ.

    οτι και να διδαξεις φιλε Χρηστο , αν δεν το μαθουμε μονοι μας δεν γινεται τιποτα , γνωμη μου και μπορει να ειναι λαθος φυσικα , ειναι οτι η καλυτερη τεχνικη για το κυνυγι ειναι το pull away , μπαινει φυσικα η προσκοπευση και ακολοθουμε και πιο ευκολα την τροχια του πουλιου , ο καθενας φυσικα ριχνει με τον τροπο του , σε ολα τα video με κυνυγι η sporting εχω δει , εφαρμοζεται κατα πολυ αυτη η τεχνικη , και μια ερωτηση για καποιον πιο ειδικο , η τεχνικη srteched away , πως ακριβως δουλευει ?

    Το «strech away» («τεντώνω» δηλαδή, έναντι του pull που σημαίνει «τραβάω»), είναι η ίδια τεχνική με την pull away, διατυπωμένη έτσι από τον Dan Carlisle και μετέπειτα και από τον πιο γνωστό μαθητή του και σκοπευτή παγκοσμίου επιπέδου, Anthony Matarese Jr., για να τονίσει την πολύ σταδιακή επιτάχυνση σε αντίθεση με το απότομο τράβηγμα του όπλου από το στόχο.

    αυτος ο Μatareze ειναι η αδυναμια μου στο sporting , αλλα και ο αλλος ο κορυφαιος ο αμερικανος ο Ziekenbaum , αν το εγραψα καλα τα ιδια διδασκει , χαρακτηριστικα λεει , connect and strech away , τονιζουν παντα ολοι το connect , τι να σημαινει αραγε και αυτο ????????? να δω επιτελους ποτε θα στην κανω , δεν υπαρχει κατι που δεν ξερεις ????????

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 451 έως 465 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων