ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 466 έως 480 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #412835

    Φιλε Δημητρη να φανταστω οτι κυνηγας μονο καρτερι ετσι? και σε ανοιχτο τοπιο?

    ναι Τακη ,  καρτεριτζης ειμαι , απο φερμα κυνυγαω μονο μπεκανοτα  , φανατικα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #412838

    duckaholic wrote:

    Δημητρης Benelli wrote:

    apopsis wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Εντάξει φίλε μου, καταλάβαμε, από κει που δεν μπορούσες να βαρέσεις τσίχλα πάνω από 20 μέτρα… (και καλά), τώρα παρουσιάζεσαι ως επαΐων της σκοποβολής και μάλιστα της …. Maintained Lead. Τόσο λατρεία στην Maintained Lead δεν έχουν και πολλοί εδώ μέσα. Μπαίνεις μόνο καθημερινά 3-5 τα ξημερώματα; Άλλη ώρα μπαίνεις να συζητήσουμε λίγο στο messenger? Να ανταλλάξουμε τηλέφωνα; Να πάμε ένα σκοπευτήριο να μου δείξεις αυτά που λες; Σοβαρά μιλάω.

    apopsis wrote:
    Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με οδήγησες στην Maintained Lead χωρίς καλά-καλά να το πείς (μάλλον εγώ χωρίς να το καταλάβω…), και σίγουρα δέν την διδάσκεις , και πολύ καλά κάνεις απο ότι καταλαβαίνω ως τώρα.…..

    … στο κάτω-κάτω αφού ο Λεωνίδας δεν την διδάσκει την Maintained Lead, έλα να μας την διδάξεις εσύ. http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Η δουλειά μου δυστυχώς είναι τέτοια που δέν ξέρω πότε είναι πρωί και πότε βράδυ. Τί να κάνω; Δέν θα πάμε στο σκοπευτήριο. Δέν θα αλλάξουμε τηλέφωνα. Μή μου λές να πάμε να αναμετρηθούμε. Δέν θα γίνει. Σε σέβομαι και σε εκτιμώ περισσότερο απο όσο φαντάζεσαι. Άν αναμετρηθούμε στα σημεία που λές, κανένας δέν θα κερδίσει. Αλλά μήν κάθεσαι και σκαλίζεις αν εγώ θέτω προβλήματα αβεβαιότητας για πάνω απο 20 ή 30μ. Αυτά μπορεί να είναι μια υπερβολή «μετριοφροσύνης» και τίποτε άλλο. Ξέρω πολύ καλά να βάζω σκάγια σε πουλιά στα 40-45μ. Πίστεψέ το. Η μόνη ίσως διαφωνία είναι στο «πώς»! Εγώ μπήκα με ένα προφίλ άσχετου.. Εσύ μπήκες με προφίλ expert.. φέρτα στη μέση και είσαι κοντά! Δέν είμαι κανένα παιδάκι. Πέρασα εδώ και 2 χρόνια τα 50! Την Maintained Lead ευχαρίστως να σας την διδάξω! Αμέσως στο επόμενο πόστ.

    οτι και να διδαξεις φιλε Χρηστο , αν δεν το μαθουμε μονοι μας δεν γινεται τιποτα , γνωμη μου και μπορει να ειναι λαθος φυσικα , ειναι οτι η καλυτερη τεχνικη για το κυνυγι ειναι το pull away , μπαινει φυσικα η προσκοπευση και ακολοθουμε και πιο ευκολα την τροχια του πουλιου , ο καθενας φυσικα ριχνει με τον τροπο του , σε ολα τα video με κυνυγι η sporting εχω δει , εφαρμοζεται κατα πολυ αυτη η τεχνικη , και μια ερωτηση για καποιον πιο ειδικο , η τεχνικη srteched away , πως ακριβως δουλευει ?

    Το «strech away» («τεντώνω» δηλαδή, έναντι του pull που σημαίνει «τραβάω»), είναι η ίδια τεχνική με την pull away, διατυπωμένη έτσι από τον Dan Carlisle και μετέπειτα και από τον πιο γνωστό μαθητή του και σκοπευτή παγκοσμίου επιπέδου, Anthony Matarese Jr., για να τονίσει την πολύ σταδιακή επιτάχυνση σε αντίθεση με το απότομο τράβηγμα του όπλου από το στόχο.

    αυτος ο Μatareze ειναι η αδυναμια μου στο sporting , αλλα και ο αλλος ο κορυφαιος ο αμερικανος ο Ziekenbaum , αν το εγραψα καλα τα ιδια διδασκει , χαρακτηριστικα λεει , connect and strech away , τονιζουν παντα ολοι το connect , τι να σημαινει αραγε και αυτο ????????? να δω επιτελους ποτε θα στην κανω , δεν υπαρχει κατι που δεν ξερεις ????????

    Φυσικά και υπάρχουν πολλά που δεν ξέρω, αλλά πάνω στη δουλειά μου μελετάω όσο πιο πολύ μπορώ.

    Connect, ε; Εγώ συνήθως μιλάω για “συνάντηση” ή “ραντεβού”. Μεγάλο πράγμα το connect. Αν και το έχω εξελίξει πολύ περισσότερο τώρα πια. Έχουμε ξεφύγει από τις τεχνικές φίλες μου. Τώρα εξερευνούμε πιο μυστικά μονοπάτια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #412843

    takispapad wrote:
    Φιλε Δημητρη να φανταστω οτι κυνηγας μονο καρτερι ετσι? και σε ανοιχτο τοπιο?

    ναι Τακη , καρτεριτζης ειμαι , απο φερμα κυνυγαω μονο μπεκανοτα , φανατικα

    μπεκανοτα , την μπεκατσα εννοεις η το μπεκατσινι? γιατι εμεις εδω το μπεκατσινι το λεμε καψοραχο αλλα και μπεκατονι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #412854

    Φυσικά και υπάρχουν πολλά που δεν ξέρω, αλλά πάνω στη δουλειά μου μελετάω όσο πιο πολύ μπορώ. Connect, ε; Εγώ συνήθως μιλάω για «συνάντηση» ή «ραντεβού». Μεγάλο πράγμα το connect. Αν και το έχω εξελίξει πολύ περισσότερο τώρα πια. Έχουμε ξεφύγει από τις τεχνικές φίλες μου. Τώρα εξερευνούμε πιο μυστικά μονοπάτια.

    Δέν αμφιβάλλω καθόλου ότι οι τεχνικές είναι μιά καλή και σταθερή βάση με επόμενο βήμα το ξεκόλλημα απο αυτές . Επίσης δέν είμαι τόσο αφελής για να μήν καταλάβω ότι την κάθε τεχνική ο καθένας την προσαρμόζει στα δικά του μέτρα..

    Το «strech away» γιατί να είναι κάτι σάν απομακρυσμένο Pull Away και να μήν είναι “σταδιακό” Maintained Lead; Αφού στο τέλος η προσκόπευση θα δώσει την εντολή για πάτημα σκανδάλης. Η προσκόπευση όμως που κανονικά θα έπρεπε να την έχουμε “δεί” πρίν κάν σηκώσουμε το όπλο όταν ρίχνουμε με Maintained Lead αλλά πάμε να την διαπραγματευτούμε, αφού δέν την “είδαμε” καλά σε πρώτη φάση….

    Χοντρικά εγώ αντιλαμβάνομαι τις τεχνικές όπως αυτές τίθενται ανάλογα με την αρχική τοποθέτηση. Απο πίσω, Επάνω, ή κατευθείαν μπροστά.

    Διαφωνώ επίσης για το ότι η Pull Away αποτελεί το Α και το Ω για τις τουφεκιές κοντά ή μακριά. Κατά τη γνώμη μου είναι μιά “ελαστική” μεθοδολογία κρυμένη πίσω απο ένα στάνταρτ του σκήτ (20μ) αλλά χωρίς πραγματική προσέγγιση για πιό μακριά, οπότε έχουμε ποικιλώνυμους συνδυασμούς και παραλλαγές που απλά καλύπτουν το  λάθος της αρχικής τοποθέτησης.

    Συζήτηση κάνουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #412973

    Δημητρης Benelli wrote:

    takispapad wrote:
    Φιλε Δημητρη να φανταστω οτι κυνηγας μονο καρτερι ετσι? και σε ανοιχτο τοπιο?

    ναι Τακη , καρτεριτζης ειμαι , απο φερμα κυνυγαω μονο μπεκανοτα , φανατικα

    μπεκανοτα , την μπεκατσα εννοεις η το μπεκατσινι? γιατι εμεις εδω το μπεκατσινι το λεμε καψοραχο αλλα και μπεκατονι

    ειμαστε και πατριωτες  ρε Τακη , μπεκανοτο =μπεκατσινι =μπεκατονι η οπως αλλιως το λεει καθε μερος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #412977

    ελα ρε μητσο , το ψιλοκαταλαβα αλλα ειχα ενδοισμους , τελος παντων

    το καλυτερο κυνηγι ειναι ,  το κυνηγαω φανατικα , δεν υπαρχει τετοια βολη σε αλλο θηραμα, ετσι πιστευω εγω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #413081

    ελα ρε μητσο , το ψιλοκαταλαβα αλλα ειχα ενδοισμους , τελος παντων το καλυτερο κυνηγι ειναι , το κυνηγαω φανατικα , δεν υπαρχει τετοια βολη σε αλλο θηραμα, ετσι πιστευω εγω

    Δέν παρεμβαίνω , αλλά πραγματικά , ότι και να κάνουμε τελικά οι καλές βολές είναι αυτό που μένει. Ότι θήραμα κι αν κυνηγάμε, αν βάλουμε στην τσάντα 1 ή 2 θηράματα  με βολές άνω της μετριότητάς μας, αυτές μένουν στη μνήμη για χρόνια, αλλά είναι και χρήσιμος οδηγός για τις επόμενες παρόμοιες.  Πιστεύω ότι η αθλητικότητα του κυνηγιού δέν είναι η τσάντα και χαίρομαι που στο φόρουμ αυτό μάλλον κανένας δεν μιλάει πιά για “καρπώσεις” και “πτηνοσυγκομιδές”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #413082

    takispapad wrote:
    ελα ρε μητσο , το ψιλοκαταλαβα αλλα ειχα ενδοισμους , τελος παντων το καλυτερο κυνηγι ειναι , το κυνηγαω φανατικα , δεν υπαρχει τετοια βολη σε αλλο θηραμα, ετσι πιστευω εγω

    Δέν παρεμβαίνω , αλλά πραγματικά , ότι και να κάνουμε τελικά οι καλές βολές είναι αυτό που μένει. Ότι θήραμα κι αν κυνηγάμε, αν βάλουμε στην τσάντα 1 ή 2 θηράματα με βολές άνω της μετριότητάς μας, αυτές μένουν στη μνήμη για χρόνια, αλλά είναι και χρήσιμος οδηγός για τις επόμενες παρόμοιες. Πιστεύω ότι η αθλητικότητα του κυνηγιού δέν είναι η τσάντα και χαίρομαι που στο φόρουμ αυτό μάλλον κανένας δεν μιλάει πιά για «καρπώσεις» και «πτηνοσυγκομιδές».

    Xρηστο , κοιταζοντας τις φωτο που εχεις ανεβασει , καταλαβα την αιτια στα προβληματα  που εχεις , ουτε το μηκος του κοντακιου φταιει , αλλα ουτε και η τεχνικη σου φταιει , το προβλημα ειναι αλλου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    Johny pigeon στις #413083

    φίλε apopsis μου γιατί γράφεις τόσο αργά και μας μπερδεύεις, άντε βάλε και μία δεύτερη φώτο γιατί ακόμα δεν σε έχουν πιστέψει

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #413087

    φίλε apopsis μου γιατί γράφεις τόσο αργά και μας μπερδεύεις, άντε βάλε και μία δεύτερη φώτο γιατί ακόμα δεν σε έχουν πιστέψει

    Καλά, δέν το κατάλαβες ακόμα; Ποιός να σε πιστέψει φίλε μου; Εδώ είναι πόλεμος !   Πόλεμος που δυστυχώς εμείς οι Έλληνες τον έχουμε κυρηγμένο εδώ και χιλιετίες.   Δίκαια κατα τη γνώμη μου ως προς τη νοοτροπία. Άδικος όμως ως προς την “χειραγώγηση” των αντικειμενικών αξιών.  Μιλάω σε γενικότερο πολιτικό επίπεδο. Στο φόρουμ αυτό ακόμα κάτι κρατιέται…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #413108

    …σε σημείο που να λέω ότι είτε δέν ξέρεις να σημαδεύεις…

    Αν κάνεις αυτό ακριβώς που λέω, δέν θα χάνεις ποτέ πουλί.

    …ρίχνεις σάν μπακάλης….

    Πάλι θα το πώ : Κάνε αυτό που σου λέω και θα τα δείς να πέφτουν κάτω ξερά!

    Πέρασα εδώ και 2 χρόνια τα 50!

    Αυτά μπορεί να είναι μια υπερβολή «μετριοφροσύνης» και τίποτε άλλο

    … να χαίρεσαι την 52χρονη μετριοφροσύνη σου. Φιλόσοφε της προσκόπευσης … 🙂

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #413122

    ενα ωραιο video απο τον δασκαλο , χαρακτηριστικο της τεχνικης maintended lead , αφιερωνεται  σε οσους την γουσταρουν <iframe src=”https://www.facebook.com/video/embed?video_id=10151534102502363” width=”1280″ height=”720″ frameborder=”0″></iframe>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #413123

    ενα ωραιο video απο τον δασκαλο , χαρακτηριστικο της τεχνικης maintended lead , αφιερωνεται σε οσους την γουσταρουν <iframe src=»https://www.facebook.com/video/embed?video_id=10151534102502363» width=»1280″ height=»720″ frameborder=»0″></iframe>

     

    Δημητρη δεν εμφανιζεται το link που εβαλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #413126

    Δημητρης Benelli wrote:
    ενα ωραιο video απο τον δασκαλο , χαρακτηριστικο της τεχνικης maintended lead , αφιερωνεται σε οσους την γουσταρουν <iframe src=»https://www.facebook.com/video/embed?video_id=10151534102502363» width=»1280″ height=»720″ frameborder=»0″></iframe>

    Δημητρη δεν εμφανιζεται το link που εβαλες.

    http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/FILE0029_zpsb5a9f4b2.mp4.html
    “Οι ερασιτέχνες έχτισαν την κιβωτό. Οι επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό”.

    Kωστα το ανεβασε ο Cris Batha στο Facebook , εγω το βλεπω κανονικα , εχει ανεβασει και αλλα πολυ ωραια video , με τετοια καμερα , και μαλιστα σε ενα χαρακτηριστικα αναρωτιεται , οτιο νομιζε οτι ριχνει με pull away , αλλα τελικα ειδε οτι ριχνει με swing through ????? δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο ? οταν το γραφει ενας απο τους μεγαλυτερους δασκαλους στην σκοπευση ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #413131

    Επειδή όπως έχω ξαναπεί, δεν το κατέχω το θέμα, είναι εύκολο να μου δώσετε κάποιες τεχνικές διευκρινήσεις?
    1. Πως διακρίνετε οπτικά το κάθε είδος σκόπευσης ; Δηλαδή ξεκινώ από την εικόνα που έχω όταν κλειδώσει το όπλο στο ζυγωματικό αλλά όμως βρίσκομαι ηδη πάνω στην σκοπευτική γραμμή του στοχου και εκείνη την στιγμή αρχίζω την κίνηση ……… και τότε ανάλογα που βρίσκετε το όπλο την στιγμή του κλειδώματος σε σχέση με τον στόχο …. χαρακτηρίζω την μέθοδο ? .Δηλαδή και για να γίνω κατανοητός .. αν κλειδώσω μπροστά από το στόχο είμαι στο MAINTAINED LEAD ενώ αν κλειδώσω πίσω του είμαι στο Swing-Τhrough ή Pull away ανάλογα?
    2. Αν η κίνηση μου είναι πλάγια και όχι παράλληλη με την τροχιά του στόχου ( Δηλαδή η κίνηση μου τέμνει την πορεία του στόχου … η μέθοδος χαρακτηρίζετε από την κίνηση της προβολής της κίνησης μου στην ευθεια της τροχιάς του στόχου?
    Και μια γενικής φύσεως ερώτηση .. Αν θεωρήσουμε ότι η θέση κλειδώματος του όπλου στο σώμα καθορίζεται από την κάθετη στο επίπεδο που δημιουργείται από την θέση τριών σημείων , την θέση των δυο ώμων και του ζυγωματικού …στο κυνήγι και όχι στο σκοπευτήριο .. το τι μέθοδο χρησιμοποιούμε δεν εξαρτάται από την θέση του πουλιού σε σχέση με την στιγμιαία θέση του σώματος ? Πχ. Αν είμαι στραμμένος ευθεία και το πουλί φύγει από την άκρη της αριστερής μου πλευράς … δεν θα κάνω υποχρεωτικά Swing-Τhrough ή Pull away Άλλο παράδειγμα Αν είμαι σε καρτερι με πλήρη ορατότητα 180ο και μπει πουλί από τα δεξιά … γιατί να αφήσω να περάσει από μπροστά μου και μετά να κάνω Swing-Τhrough ή Pull away και δεν κάνω MAINTAINED LEAD για να μην χάσω τον ( πολύτιμο… )χρόνο προσπέρασης ώστε να καταλήξω παλι στο ίδιο σημείο θα κατέληγα με MAINTAINED LEAD αν την έκανα εξ αρχής ?
    Τρίτο παράδειγμα και ακραίο … Αύγουστος με 6 μποφόρ τρυγόνι με τον αέρα στη πλάτη πάει με χίλια και απομακρύνεται . Καταλαβαίνω ότι σε λίγο βγαίνει εκτός δραστικού βεληνεκούς . Να βρω μπροστά του δεν γίνεται .Να το προσπεράσω ομαλά ,δεν έχω χρόνο… Υποχρεωτικά λοιπόν δεν θα κάνω ένα εξαιρετικά απότομο κα έντονο Pull away .. μήπως και το προλάβω ??
    Τελικά αυτό που θέλω να πω , είναι ότι αφού ,κατά την γνώμη μου, τελικά χρησιμοποιούμε και τις τρεις τεχνικές … ίσως και το Point Shooting .. σαν 4η μερικές φορές .. και αφού η κάθε μέθοδος χρησιμοποιείται ανάλογα με την κάθε στιγμή ,την κάθε περίπτωση και το κάθε εκαστοτε θήραμα ….. δεν είναι εξαιρετικά δογματικό κυνηγητικά να λέμε ότι κυνηγάμε μόνο με μια μέθοδο ???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 466 έως 480 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων