ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 481 έως 495 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #413137

    Επειδή όπως έχω ξαναπεί, δεν το κατέχω το θέμα, είναι εύκολο να μου δώσετε κάποιες τεχνικές διευκρινήσεις?
    1. Πως διακρίνετε οπτικά το κάθε είδος σκόπευσης ; Δηλαδή ξεκινώ από την εικόνα που έχω όταν κλειδώσει το όπλο στο ζυγωματικό αλλά όμως βρίσκομαι ηδη πάνω στην σκοπευτική γραμμή του στοχου και εκείνη την στιγμή αρχίζω την κίνηση ……… και τότε ανάλογα που βρίσκετε το όπλο την στιγμή του κλειδώματος σε σχέση με τον στόχο …. χαρακτηρίζω την μέθοδο ? .Δηλαδή και για να γίνω κατανοητός .. αν κλειδώσω μπροστά από το στόχο είμαι στο MAINTAINED LEAD ενώ αν κλειδώσω πίσω του είμαι στο Swing-Τhrough ή Pull away ανάλογα?
    2. Αν η κίνηση μου είναι πλάγια και όχι παράλληλη με την τροχιά του στόχου ( Δηλαδή η κίνηση μου τέμνει την πορεία του στόχου … η μέθοδος χαρακτηρίζετε από την κίνηση της προβολής της κίνησης μου στην ευθεια της τροχιάς του στόχου?
    Και μια γενικής φύσεως ερώτηση .. Αν θεωρήσουμε ότι η θέση κλειδώματος του όπλου στο σώμα καθορίζεται από την κάθετη στο επίπεδο που δημιουργείται από την θέση τριών σημείων , την θέση των δυο ώμων και του ζυγωματικού …στο κυνήγι και όχι στο σκοπευτήριο .. το τι μέθοδο χρησιμοποιούμε δεν εξαρτάται από την θέση του πουλιού σε σχέση με την στιγμιαία θέση του σώματος ? Πχ. Αν είμαι στραμμένος ευθεία και το πουλί φύγει από την άκρη της αριστερής μου πλευράς … δεν θα κάνω υποχρεωτικά Swing-Τhrough ή Pull away Άλλο παράδειγμα Αν είμαι σε καρτερι με πλήρη ορατότητα 180ο και μπει πουλί από τα δεξιά … γιατί να αφήσω να περάσει από μπροστά μου και μετά να κάνω Swing-Τhrough ή Pull away και δεν κάνω MAINTAINED LEAD για να μην χάσω τον ( πολύτιμο… )χρόνο προσπέρασης ώστε να καταλήξω παλι στο ίδιο σημείο θα κατέληγα με MAINTAINED LEAD αν την έκανα εξ αρχής ?
    Τρίτο παράδειγμα και ακραίο … Αύγουστος με 6 μποφόρ τρυγόνι με τον αέρα στη πλάτη πάει με χίλια και απομακρύνεται . Καταλαβαίνω ότι σε λίγο βγαίνει εκτός δραστικού βεληνεκούς . Να βρω μπροστά του δεν γίνεται .Να το προσπεράσω ομαλά ,δεν έχω χρόνο… Υποχρεωτικά λοιπόν δεν θα κάνω ένα εξαιρετικά απότομο κα έντονο Pull away .. μήπως και το προλάβω ??
    Τελικά αυτό που θέλω να πω , είναι ότι αφού ,κατά την γνώμη μου, τελικά χρησιμοποιούμε και τις τρεις τεχνικές … ίσως και το Point Shooting .. σαν 4η μερικές φορές .. και αφού η κάθε μέθοδος χρησιμοποιείται ανάλογα με την κάθε στιγμή ,την κάθε περίπτωση και το κάθε εκαστοτε θήραμα ….. δεν είναι εξαιρετικά δογματικό κυνηγητικά να λέμε ότι κυνηγάμε μόνο με μια μέθοδο ???

     

    Θεωρητικά και πρακτικά έχεις απόλυτο δίκιο. Ειδικά στο κυνήγι. Εγώ έχω παρακολουθήσει από κοντά και πρωταθλητές σκοποβολής στο εξωτερικό, οι οποίοι ορκίζονται ότι κάνουν μία μόνο τεχνική, σε κάποιους δίσκους να χρησιμοποιούν μία εντελώς διαφορετική τεχνική. Αυτό μπορεί να συμβαίνει είτε επειδή είναι τόσο συγκεντρωμένοι στο δίσκο που δεν ασχολούνται με το τι κάνει το όπλο (αυτό είναι καλό) είτε επειδή έχουν συνυφάνει το όνομά τους με μία συγκεκριμένη τεχνική και την πουλούν σαν το νερό του Καματερού (αυτό είναι κακό) για να μην χαλάσει η μπίζνα.

    Όσν αφορά το σημείο αναφοράς για τις τεχνικές, αυτό είναι η στιγμή που κουμπώνει το όπλο στο μάγουλο και στον ώμο. Μην μπερδεύεσαι με το αν η επώμιση είναι κάθετη ή ελλειπτική, ή αν έχει το όπλο Χ ταχύτητα ή όχι. Έτσι κι αλλιώς, κάθε σκοπευτής ή κυνηγός φέρνει τις τεχνικές στα μέτρα που του ταιριάζουν.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #413140

    Sniper645 wrote:

    Δημητρης Benelli wrote:
    ενα ωραιο video απο τον δασκαλο , χαρακτηριστικο της τεχνικης maintended lead , αφιερωνεται σε οσους την γουσταρουν <iframe src=»https://www.facebook.com/video/embed?video_id=10151534102502363» width=»1280″ height=»720″ frameborder=»0″></iframe>

    Δημητρη δεν εμφανιζεται το link που εβαλες.

    http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/FILE0029_zpsb5a9f4b2.mp4.html
    «Οι ερασιτέχνες έχτισαν την κιβωτό. Οι επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό».

    Kωστα το ανεβασε ο Cris Batha στο Facebook , εγω το βλεπω κανονικα , εχει ανεβασει και αλλα πολυ ωραια video , με τετοια καμερα , και μαλιστα σε ενα χαρακτηριστικα αναρωτιεται , οτιο νομιζε οτι ριχνει με pull away , αλλα τελικα ειδε οτι ριχνει με swing through ????? δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο ? οταν το γραφει ενας απο τους μεγαλυτερους δασκαλους στην σκοπευση ???

    Δεν σου κάνει εντύπωση πόσο ακομπλεξάριστοι είναι οι πραγματικά μεγάλοι δάσκαλοι, του βεληνεκούς του Yardley και του Batha; Όταν γράφουν στο facebook ή και σε άρθρα τους ότι “εδώ έκανα λάθος” ή ότι “αυτό το έχω ακόμα απορία” κλπ. Μάθημα για όλους μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #413192

    Δημητρης Benelli wrote:

    Sniper645 wrote:

    Δημητρης Benelli wrote:
    ενα ωραιο video απο τον δασκαλο , χαρακτηριστικο της τεχνικης maintended lead , αφιερωνεται σε οσους την γουσταρουν <iframe src=»https://www.facebook.com/video/embed?video_id=10151534102502363» width=»1280″ height=»720″ frameborder=»0″></iframe>

    Δημητρη δεν εμφανιζεται το link που εβαλες. http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/FILE0029_zpsb5a9f4b2.mp4.html
    «Οι ερασιτέχνες έχτισαν την κιβωτό. Οι επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό».

    Kωστα το ανεβασε ο Cris Batha στο Facebook , εγω το βλεπω κανονικα , εχει ανεβασει και αλλα πολυ ωραια video , με τετοια καμερα , και μαλιστα σε ενα χαρακτηριστικα αναρωτιεται , οτιο νομιζε οτι ριχνει με pull away , αλλα τελικα ειδε οτι ριχνει με swing through ????? δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο ? οταν το γραφει ενας απο τους μεγαλυτερους δασκαλους στην σκοπευση ???

    Δεν σου κάνει εντύπωση πόσο ακομπλεξάριστοι είναι οι πραγματικά μεγάλοι δάσκαλοι, του βεληνεκούς του Yardley και του Batha; Όταν γράφουν στο facebook ή και σε άρθρα τους ότι «εδώ έκανα λάθος» ή ότι «αυτό το έχω ακόμα απορία» κλπ. Μάθημα για όλους μας.

    τελικα εσυ με καταλαβαινεις με τα ματια , αυτο ακριβως εννοουσα , τοσο αφοπλιστικα ειλικρινης  ενας απο τους κορυφαιους στον πλανητη , μου  εκανε τοσο μεγαλη εντυπωση και για αυτο το εγραψα , φυσικα και ειναι μεγαλο μαθημα για ολους μας , μακρυς και ανηφορικος ο δρομος της σκοποβολης ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    luders στις #413251

    Αυτο με τα ματια σπαει το πιατο και εγω το προσπαθω…

    καμια φορα οταν εχω κανει λαθος συνηθως στην επωμιση για μενα απορω οταν βλεπω οτι το πιατο ακομα πεταει…..

    πολυ καλο.

    Τελικα για το σκοπευτηριο ειναι απομνημονευση της κινησης.Φυσικα αν γινει 1000 φορες το μηνα

    τουτεστιν 12,000 το χρονο θα αποχωριστει καποιος 2640 ευρω σε φυσιγγια και 2400 σε πιατα συνολο 5040 ευρω

    Οποτε θελει ρεγουλα Η χρημα να ρεει

    Για μενα ισχυει το πρωτο….γαμοτι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #413271

    Για ολους…. 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #413355

    apopsis wrote:
    …σε σημείο που να λέω ότι είτε δέν ξέρεις να σημαδεύεις…

    apopsis wrote:
    Αν κάνεις αυτό ακριβώς που λέω, δέν θα χάνεις ποτέ πουλί.

    apopsis wrote:
    …ρίχνεις σάν μπακάλης….

    apopsis wrote:
    Πάλι θα το πώ : Κάνε αυτό που σου λέω και θα τα δείς να πέφτουν κάτω ξερά!

    apopsis wrote:
    Πέρασα εδώ και 2 χρόνια τα 50!

    apopsis wrote:
    Αυτά μπορεί να είναι μια υπερβολή «μετριοφροσύνης» και τίποτε άλλο

    … να χαίρεσαι την 52χρονη μετριοφροσύνη σου. Φιλόσοφε της προσκόπευσης …

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Εντάξει Altair Russo.

    Παίρνω πίσω όσα απαξιωτικά είπα για σένα. Για πολλούς λόγους , και όχι σκοπευτικούς… Πίστεψα στην αρχή ότι η shotcam ήταν απλά κάτι που βοηθούσε εσένα και μόνον εσένα. Μπορεί να έκανα λάθος. (μάλλον το έκανα)

    Θεωρώ βαθειά μέσα ότι είσαι πολύ καλύτερος σκοπευτής απο μένα,  και φυσικά δέν υπάρχει κάτι προσωπικό.

    Αν εγώ ο χειρότερος  πήγα και κάθησα στο βήμα του κριτή και εξέφρασα άποψη δασκάλου, δικό μου αφελές λάθος.

    Άσε με εμένα να είμαι “φιλόσοφος της προσκόπευσης” και να πεθάνω με την κατάντια μου αυτή. Μου αξίζει.

    Εσύ να έχεις υγεία και δύναμη για καλά κυνήγια και να το ευχαριστιέσαι αυτό που κάνεις.  Να είσαι σίγουρος ότι όλοι θα το φχαριστηθούν στο τέλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #413357

    Επειδή όπως έχω ξαναπεί, δεν το κατέχω το θέμα, είναι εύκολο να μου δώσετε κάποιες τεχνικές διευκρινήσεις?
    1. Πως διακρίνετε οπτικά το κάθε είδος σκόπευσης ; Δηλαδή ξεκινώ από την εικόνα που έχω όταν κλειδώσει το όπλο στο ζυγωματικό αλλά όμως βρίσκομαι ηδη πάνω στην σκοπευτική γραμμή του στοχου και εκείνη την στιγμή αρχίζω την κίνηση ……… και τότε ανάλογα που βρίσκετε το όπλο την στιγμή του κλειδώματος σε σχέση με τον στόχο …. χαρακτηρίζω την μέθοδο ? .Δηλαδή και για να γίνω κατανοητός .. αν κλειδώσω μπροστά από το στόχο είμαι στο MAINTAINED LEAD ενώ αν κλειδώσω πίσω του είμαι στο Swing-Τhrough ή Pull away ανάλογα?
    2. Αν η κίνηση μου είναι πλάγια και όχι παράλληλη με την τροχιά του στόχου ( Δηλαδή η κίνηση μου τέμνει την πορεία του στόχου … η μέθοδος χαρακτηρίζετε από την κίνηση της προβολής της κίνησης μου στην ευθεια της τροχιάς του στόχου?
    Και μια γενικής φύσεως ερώτηση .. Αν θεωρήσουμε ότι η θέση κλειδώματος του όπλου στο σώμα καθορίζεται από την κάθετη στο επίπεδο που δημιουργείται από την θέση τριών σημείων , την θέση των δυο ώμων και του ζυγωματικού …στο κυνήγι και όχι στο σκοπευτήριο .. το τι μέθοδο χρησιμοποιούμε δεν εξαρτάται από την θέση του πουλιού σε σχέση με την στιγμιαία θέση του σώματος ? Πχ. Αν είμαι στραμμένος ευθεία και το πουλί φύγει από την άκρη της αριστερής μου πλευράς … δεν θα κάνω υποχρεωτικά Swing-Τhrough ή Pull away Άλλο παράδειγμα Αν είμαι σε καρτερι με πλήρη ορατότητα 180ο και μπει πουλί από τα δεξιά … γιατί να αφήσω να περάσει από μπροστά μου και μετά να κάνω Swing-Τhrough ή Pull away και δεν κάνω MAINTAINED LEAD για να μην χάσω τον ( πολύτιμο… )χρόνο προσπέρασης ώστε να καταλήξω παλι στο ίδιο σημείο θα κατέληγα με MAINTAINED LEAD αν την έκανα εξ αρχής ?
    Τρίτο παράδειγμα και ακραίο … Αύγουστος με 6 μποφόρ τρυγόνι με τον αέρα στη πλάτη πάει με χίλια και απομακρύνεται . Καταλαβαίνω ότι σε λίγο βγαίνει εκτός δραστικού βεληνεκούς . Να βρω μπροστά του δεν γίνεται .Να το προσπεράσω ομαλά ,δεν έχω χρόνο… Υποχρεωτικά λοιπόν δεν θα κάνω ένα εξαιρετικά απότομο κα έντονο Pull away .. μήπως και το προλάβω ??
    Τελικά αυτό που θέλω να πω , είναι ότι αφού ,κατά την γνώμη μου, τελικά χρησιμοποιούμε και τις τρεις τεχνικές … ίσως και το Point Shooting .. σαν 4η μερικές φορές .. και αφού η κάθε μέθοδος χρησιμοποιείται ανάλογα με την κάθε στιγμή ,την κάθε περίπτωση και το κάθε εκαστοτε θήραμα ….. δεν είναι εξαιρετικά δογματικό κυνηγητικά να λέμε ότι κυνηγάμε μόνο με μια μέθοδο ???

    Όχι.!   Φυσικά το να προσαρμόζουμε τα πράγματα όπως καθίσει η περίπτωση είναι μιά τέχνη πολύ περίτεχνη και δύσκολη.

    Προσωπική μου αντίληψη είναι ότι σε κάθε περίπτωση είμαστε ικανοί να είμαστε μπροστά απο κάθε τρυγόνι και κάθε άλλο πουλί. Το να τοποθετείσαι μπροστά είναι μία φιλοσοφία που προλαμβάνει και δίνει σιγουριά και προβάδισμα. Αν το χρησιμοποιήσεις σωστά τότε μόνο κέρδος έχεις. Άν διακατέχεσαι απο τον φόβο μήπως σου βγεί Point Shooting, δέν τρέχει τίποτα. Αρκεί να μήν το κάνεις συχνά.

    Το προβάδισμα είναι το μεγαλύτερο αβαντάζ που μπορεί να έχει ένας κυνηγός. Αναφέρομαι στο να εισάγεται το όπλο αμέσως μπροστά με καλή παρακολούθηση της ταχύτητας του πουλιού.

    Η προσκόπευση είναι το α και το ω .

    Ποιά τεχνική τάχα πρέπει να εφαρμόζουμε σε τσίχλες που μας περνάνε στα 40μ;  Είναι ποτέ δυνατόν να καταλάβουμε προσπέραση ή τράβηγμα μπροστά;

    Αν δέν μπορούμε να κοιτάμε την προσκόπευση δέν υπάρχει κάτι που με μαγικό τρόπο θα μας λύσει τα θέματα όρασης και να μας αφήνει κάτι καλύτερο.

    Η  Maintained Lead μάλλον είναι η πιό ενδεδειγμένη μέθοδος αρχικής τοποθέτησης . Σε  περίσταση κινούμενου στόχου, ακόμα και αιφνιδιαστικού, το να είσαι εσύ μπροστά, είναι μάλλον αβαντάζ  ασύγκριτο με οτιδήποτε άλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #413384

    Tο Α και το Ω είναι το επιστέγασμα όλων αυτόν τον ενεργειών που θα σου δώσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα και μάλιστα πλήρως ελεγχόμενα…. Αυτό ίσως για πολλούς να μεταφράζεται σε ένα καθαρό σπάσιμο ενός δίσκου η ένα μακρινό σκότωμα ενός πουλιού.

    Τι να το κάνεις το  Maintained Lead όταν είσαι κάνα μισάωρο επάνω στο κοντάκι επωμισμένος και ψάχνεις με την περιβόητη διατηρούμενη προσκοπευση να βρεις τον στόχο … αυτό δεν είναι Maintained Lead αλλά παρατράγουδο αυτής.

    Το Maintained Lead δεν είναι αυτό που πιστεύουν η περισσότερη άντε αφού σήκωσα μπροστά από το πουλί κάνω και  Maintained Lead ( ΤΟ θέμα είναι πως το σήκωσες αρχικά το όπλο αλλά και το πώς κρατάς την σκανδάλη την ώρα της επωμισης αλλά και το πως την πατάς την κρίσιμη στιγμή τις επιβεβαιώσεις ) ΤΟ Maintained Lead Πρώτιστος είναι Αίσθηση και μάλιστα παρά πολύ ανεπτυγμένοι Το Maintained Lead αρχίσει με ΤΟ που ξεκινάς την επωμιση και τελειώνει με το που πατά το μάγουλο στο κτένι (+ σβήσιμο της όλης κίνησης )

    Μήπως τελικά το Maintained Lead είναι ένας Κινησιολογικος μύθος… ΤΟ  λέω αυτό γιατί ο ανθρώπινος εγκέφαλος πρέπει να στοχοποιησει κάτι ώστε να δώσει εντολή τις οποίας επωμιστικης ενεργείας  ( και όχι κάπου εμπρός η στο αχανές του ουρανού ) … μήπως λέω μήπως η μεταγενέστερη τοποθέτηση οριοθετεί και την οποια τεχνική και παράγωγο αυτής.

    Λέω μήπως τελικά η πλήρες εναρμονίσεις με την ταχύτητα αλλά και τροχιά του κάθε στόχου κατά την διεξαγωγή τις επωμισης μεταφράζεται σε αυτό που λένε διατηρούμενη προσκοπευση ,,, η έστω προσκοπευση.

    Ένα μεγάλο μυστικό στην διεκπεραίωση Maintained Lead από την αρχή έως το τέλος είναι ότι πιο πολύ ώρα είσαι ανεπωμιστος  παρά επωμισμένος.

    Maintained Lead … είναι μια τεχνική για γερά στομάχια δεν είναι παίξε γέλασε σε θέλει εκεί και πάντα Το τι προϋποθέτει … αν τα γράψω θα αποκαρδιώσω παρα πολλούς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #413419

    Η Maintained Lead μάλλον είναι η πιό ενδεδειγμένη μέθοδος αρχικής τοποθέτησης . Σε περίσταση κινούμενου στόχου, ακόμα και αιφνιδιαστικού, το να είσαι εσύ μπροστά, είναι μάλλον αβαντάζ ασύγκριτο με οτιδήποτε άλλο.

    Με την λιγη εμπειρία που έχω, και επειδή κατά κόρον είμαι του περπατητού , επίτρεψε μου να διατηρώ κάποιες αμφιβολίες για τα λεγόμενα σου.

    Να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στο καρτέρι, που το πουλί έχει πάρει μια προδιαγραμμένη πορεία και την όποια  σε γενικές γραμμές δεν την αλλάζει δραματικά .Ας πούμε , τραβέρσα θα κάνει , λίγο πάνω λίγο κάτω, αλλά η γενική του πορεία είναι αυτή. .Τότε το ML έχει το πλεονέκτημα της οικονομίας του χρόνου κίνησης . Δεκτό……

    Όμως στο περπατητό ,  όταν το πουλί  ξεπετάγεται από το πυκνό, η πορεία  του είναι λίγο Kinder έκπληξη , που έλεγε και η διαφήμιση. Δεν είναι λίγες οι φορές θα αλλάξει την αρχική του πορεία εν πτήση  ,θα πάει από αριστερά κάθετα δεξιά , θα σου κάνει 180ο στροφή, θα σε αναγκάσει να χάσεις την σωστή στήριξη στα πόδια σου κλπ. Και καλά κάνει γιατί δεν κινείται σε ελεύθερο ουρανό αλλά ανάμεσα σε εμπόδια , δέντρα θάμνους κλπ. αλλά και επειδή έχει μια  φυσική  προδιάθεση να κρυφτεί από εσένα Το να είσαι μπροστά από ένα πουλί, σημαίνει ότι έχεις προβλέψει με απόλυτη βεβαιότητα την ακρίβεια της πορείας του , που τουλάχιστον για εμένα , είναι παντελώς αδύνατον. Γιατί αν βγω μπροστά από ένα πουλί που πάει  αριστερά και ξαφνικά αλλάζει πορεία τότε θα πρέπει να ξαναβγώ μπροστά του , δηλαδή καταλήγω σε αυτήν την περίπτωση να το κυνηγάω με το όπλο μέχρι αυτό να κατασταλάξει που θα πάει .

    Σε αυτήν την περίπτωση μάλλον είναι πλεονέκτημα να είσαι πίσω του , γιατί διορθώνεις πιο εύκολα τις όποιες αλλαγές στην πορεία του και ουσιαστικά μηδενίζεις τις οποίες εκπλήξεις μπορούν να εμφανιστούν. Αλλιώς ζεις με την αγωνία που θα αποφασίσει να πάει …..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #413525

    Tο Α και το Ω είναι το επιστέγασμα όλων αυτόν τον ενεργειών που θα σου δώσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα και μάλιστα πλήρως ελεγχόμενα…. Αυτό ίσως για πολλούς να μεταφράζεται σε ένα καθαρό σπάσιμο ενός δίσκου η ένα μακρινό σκότωμα ενός πουλιού. Τι να το κάνεις το Maintained Lead όταν είσαι κάνα μισάωρο επάνω στο κοντάκι επωμισμένος και ψάχνεις με την περιβόητη διατηρούμενη προσκοπευση να βρεις τον στόχο … αυτό δεν είναι Maintained Lead αλλά παρατράγουδο αυτής. Το Maintained Lead δεν είναι αυτό που πιστεύουν η περισσότερη άντε αφού σήκωσα μπροστά από το πουλί κάνω και Maintained Lead ( ΤΟ θέμα είναι πως το σήκωσες αρχικά το όπλο αλλά και το πώς κρατάς την σκανδάλη την ώρα της επωμισης αλλά και το πως την πατάς την κρίσιμη στιγμή τις επιβεβαιώσεις ) ΤΟ Maintained Lead Πρώτιστος είναι Αίσθηση και μάλιστα παρά πολύ ανεπτυγμένοι Το Maintained Lead αρχίσει με ΤΟ που ξεκινάς την επωμιση και τελειώνει με το που πατά το μάγουλο στο κτένι (+ σβήσιμο της όλης κίνησης ) Μήπως τελικά το Maintained Lead είναι ένας Κινησιολογικος μύθος… ΤΟ λέω αυτό γιατί ο ανθρώπινος εγκέφαλος πρέπει να στοχοποιησει κάτι ώστε να δώσει εντολή τις οποίας επωμιστικης ενεργείας ( και όχι κάπου εμπρός η στο αχανές του ουρανού ) … μήπως λέω μήπως η μεταγενέστερη τοποθέτηση οριοθετεί και την οποια τεχνική και παράγωγο αυτής. Λέω μήπως τελικά η πλήρες εναρμονίσεις με την ταχύτητα αλλά και τροχιά του κάθε στόχου κατά την διεξαγωγή τις επωμισης μεταφράζεται σε αυτό που λένε διατηρούμενη προσκοπευση ,,, η έστω προσκοπευση. Ένα μεγάλο μυστικό στην διεκπεραίωση Maintained Lead από την αρχή έως το τέλος είναι ότι πιο πολύ ώρα είσαι ανεπωμιστος παρά επωμισμένος. Maintained Lead … είναι μια τεχνική για γερά στομάχια δεν είναι παίξε γέλασε σε θέλει εκεί και πάντα Το τι προϋποθέτει … αν τα γράψω θα αποκαρδιώσω παρα πολλούς.

    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    Σαφώς και τα περισσότερα στην ML είναι αυτά που γίνονται πρίν την επώμιση. Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι για γερά στομάχια. Ο ένας λόγος είναι η αβεβαιότητα του σκοπευτή στο να μπεί κατευθείαν “εκτός” στόχου πιστεύοντας ότι είναι εκτός πάσης σκοπευτικής σιγουριάς. Με τις άλλες μεθόδους ακουμπάς το στόχο είτε απο πίσω είτε επάνω.

    Προσωπικά αναφέρομαι για μιά ML όπου η σκανδάλη θα τραβηχτεί κάτω απο μισό δευτερόλεπτο μετα την επαφή του όπλου με μάγουλο-ώμο.

    Όμως βλέπω απο πλευράς σου να θέτεις κάτι αυτονόητο στην αμφισβήτηση :

    “… μήπως λέω μήπως η μεταγενέστερη τοποθέτηση οριοθετεί και την οποια τεχνική και παράγωγο αυτής. Λέω μήπως τελικά η πλήρες εναρμονίσεις με την ταχύτητα αλλά και τροχιά του κάθε στόχου κατά την διεξαγωγή τις επωμισης μεταφράζεται σε αυτό που λένε διατηρούμενη προσκοπευση ,,, η έστω προσκοπευση.”

    Η ML είναι σταυρόλεξο για γερούς λύτες.  Εγώ κατηγορήθηκα σαν “φιλόσοφος  της προσκόπευσης” απο αξιόλογο άτομο.    Τώρα τί πρέπει να πούμε; Η προσκόπευση είναι κάτι που πρέπει να αποφεύγεται; Η Προσκόπευση είναι κάτι το περιττό επειδή αναπτύχθηκαν τεχνικές που την παραβλέπουν ή την παρακάμπτουν;

    Εγώ φίλε μου έχω ρίξει το 1/1.000.000 των φυσιγγιών που έριξες εσύ. Αλλά δέν είμαι βλάκας, ούτε κανένας ηλίθιος που να μήν καταλαβαίνει τι παίζεται τουλάχιστον σε κυνηγετικό επίπεδο.

    Η ML Δέν είναι κινησιολογικός μύθος. Απλά είναι ο σωστός τρόπος της ορατής προσκόπευσης για όσους έχουν την δυνατότητα να δούν όχι μόνο το στόχο, αλλά και το μελλοντικό σημείο ύπαρξης του στόχου σε μιά πορεία εξελισσόμενης τεχνικής.    Δέν είμαι ειδικός, απλά λέω αυτά που μου έρχονται φυσικά και αβίαστα όταν ρίχνω.

    Άσε δηλαδή που μου φαίνεται ότι οι άλλες τεχνικές είναι απλά κουτσές προσεγγίσεις στην ουσία της ML. και όχι για παραπάνω απο 20μ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #413526

    apopsis wrote:
    Η Maintained Lead μάλλον είναι η πιό ενδεδειγμένη μέθοδος αρχικής τοποθέτησης . Σε περίσταση κινούμενου στόχου, ακόμα και αιφνιδιαστικού, το να είσαι εσύ μπροστά, είναι μάλλον αβαντάζ ασύγκριτο με οτιδήποτε άλλο.

    Με την λιγη εμπειρία που έχω, και επειδή κατά κόρον είμαι του περπατητού , επίτρεψε μου να διατηρώ κάποιες αμφιβολίες για τα λεγόμενα σου. Να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στο καρτέρι, που το πουλί έχει πάρει μια προδιαγραμμένη πορεία και την όποια σε γενικές γραμμές δεν την αλλάζει δραματικά .Ας πούμε , τραβέρσα θα κάνει , λίγο πάνω λίγο κάτω, αλλά η γενική του πορεία είναι αυτή. .Τότε το ML έχει το πλεονέκτημα της οικονομίας του χρόνου κίνησης . Δεκτό…… Όμως στο περπατητό , όταν το πουλί ξεπετάγεται από το πυκνό, η πορεία του είναι λίγο Kinder έκπληξη , που έλεγε και η διαφήμιση. Δεν είναι λίγες οι φορές θα αλλάξει την αρχική του πορεία εν πτήση ,θα πάει από αριστερά κάθετα δεξιά , θα σου κάνει 180ο στροφή, θα σε αναγκάσει να χάσεις την σωστή στήριξη στα πόδια σου κλπ. Και καλά κάνει γιατί δεν κινείται σε ελεύθερο ουρανό αλλά ανάμεσα σε εμπόδια , δέντρα θάμνους κλπ. αλλά και επειδή έχει μια φυσική προδιάθεση να κρυφτεί από εσένα Το να είσαι μπροστά από ένα πουλί, σημαίνει ότι έχεις προβλέψει με απόλυτη βεβαιότητα την ακρίβεια της πορείας του , που τουλάχιστον για εμένα , είναι παντελώς αδύνατον. Γιατί αν βγω μπροστά από ένα πουλί που πάει αριστερά και ξαφνικά αλλάζει πορεία τότε θα πρέπει να ξαναβγώ μπροστά του , δηλαδή καταλήγω σε αυτήν την περίπτωση να το κυνηγάω με το όπλο μέχρι αυτό να κατασταλάξει που θα πάει . Σε αυτήν την περίπτωση μάλλον είναι πλεονέκτημα να είσαι πίσω του , γιατί διορθώνεις πιο εύκολα τις όποιες αλλαγές στην πορεία του και ουσιαστικά μηδενίζεις τις οποίες εκπλήξεις μπορούν να εμφανιστούν. Αλλιώς ζεις με την αγωνία που θα αποφασίσει να πάει …..

    Απόλυτα λογική η σκέψη σου. Αν τη στιγμή που τραβάμε σκανδάλη η τσίχλα κάνει το τσάκισμα δέν μας σώζει καμία τεχνική. Μπορεί όμως να περιμένουμε λιγάκι και να μή ρίξουμε πολύ βιαστικά ελπίζοντας ότι στα 20-25μ θα “στρώσει”.  Μπορώ να πώ ότι δέν έχω ιδιαίτερη πείρα στο περπατητό, αλλά μπορώ να κρίνω απο τα πουλιά που σηκώνω πολλές φορές στην πορεία να βρώ τη θέση του καρτεριού (είμαι καρτεριτζής σαν προτίμηση). Αλλά οφείλω να πώ ότι πολλές τσίχλες στο καρτέρι και μάλιστα 30 και 40μ απο μένα  μακριά , μου κάνανε τσάκισμα ή αλλαγή πορείας όταν με αντιλήφθηκαν ή όταν ακούστηκε τουφεκιά 100-200 μέτρα μακριά από άλλο κυνηγό.

    Τα τερτίπια της τσίχλας είναι παροιμιώδη και απρόβλεπτα που ίσως αν την αφήσουμε λιγάκι να στρώσει είναι καλύτερα για μάς.

    Αν η ML είναι καταλληλότερη για το καρτέρι και όχι για περπατητό…. εγώ θα πέριγράψω μιά σκηνή.   Μου πετάγεται ξαφνικά ένα πουλί 8μ μακριά μου απο μία αγριελιά και δείχνει να φεύγει προς τα αριστερά και κάπως ανοδικά. Εγώ απο τη στιγμή που το αντιλήφθηκα μέχρι το σημείο να σηκώσω το όπλο στη σωστή κατεύθυνση μου πήρε κάπου 1 με 1+1/2 δευτερόλεπτο. Τότε το πουλί έχει φύγει ήδη στα 20μ+  (8μ +15μ) . Έχω γράψει ήδη την πορεία του οπότε όταν σηκώνω όπλο προς το σημείο που υπολογίζω ότι θα βρίσκεται σύν 1-2 τσίχλες μπροστά και με πολύ σύντομη παρακολούθηση (λιγότερο απο μισό δευτερόλεπτο πάντα) ρίχνω.  Στις συνθήκες αυτές ποιά τεχνική τάχα είναι καλύτερη;  Αν εσύ λές ότι η σάρωση απο πίσω σου δίνει κάποια άνεση ,  πώς σου την δίνει; Μπαίνεις πίσω απο το πουλί και επωμισμένος το παρακολουθείς μέχρι να βεβαιωθείς ότι έστρωσε; Μπαίνεις επάνω στο πουλί και το παρακολουθείς επωμισμένος;

    Εσένα αν σου δίνει σιγουριά το να είσαι πίσω και να ρίχνεις κατα πώς εξελίσσεται η πορεία ίσως να σου είναι βολικό και πρακτικά αποτελεσματικό.   Σε καμμία περίπτωση όμως μήν θεωρήσεις ότι η ML είναι η μέθοδος της άπόλυτης άνεσης στην παρακολούθηση του πουλιού . Ότι είδες είδες. Αφού λοιπόν είδες, σηκώνεις όπλο και ρίχνεις σε χρόνο 1 δευτερόλεπτο το πολύ.  Το ίδιο και για τις υπόλοιπες μεθόδους.     Σε καμία περίπτωση κάποια τεχνική δέν απαιτεί περισσότερο ή λιγότερο χρόνο. Ο χρόνος του συνολικά ενός δευτερολέπτου ισχύει για κάθε τεχνική αλλοιώς τα πάντα γκρεμίζονται. Καμία τεχνική δέν σου δίνει περιθώριο να ελέγξεις την πορεία του πουλιού. Οι τεχνικές υπάρχουν για να εξυπηρετείται ο χαρακτήρας κάθε σκοπευτή-κυνηγού ανάλογα με την αρχιτεκτονική του εγκεφάλου του. Δηλαδή με το πώς σκέφτεται , βλέπει, και αντιδρά.

    Τώρα γι αυτό που λές ότι έχεις αμφιβολίες για τα λεγόμενά μου στη αρχή, εγώ φίλε μου σου λέω να έχεις αμφιβολίες για τα πάντα και να έχεις εμπιστοσύνη στο δικό σου αισθητήριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #413584

    Οι τεχνικές υπάρχουν για να εξυπηρετείται ο χαρακτήρας κάθε σκοπευτή-κυνηγού ανάλογα με την αρχιτεκτονική του εγκεφάλου του. Δηλαδή με το πώς σκέφτεται , βλέπει, και αντιδρά.

    Μια γενικότερη τοποθέτηση πρώτα.

    Σε κάποιο παλιότερο δικό μου ποστ, είχα γράψει ότι για το θέμα του κυνηγιου γενικότερα , όλοι έχουν δίκιο ακόμα και αυτοί που έχουν άδικο και εξακολουθώ να το πιστεύω. Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι, που μια εντύπωση που έχει δημιουργηθεί σε οποιονδήποτε κυνηγό , μπορεί να επιβεβαιώνεται από τα αποτελέσματα , αλλά να έχει μια τελείως διαφορετική αίτια απ΄ότι αυτός  πιστεύει.

    Ας πούμε κάποιος ο οποίος επωμιζει τελείως στραβά , βλέπει όλη την ρίγα ολοκάθαρα και δεν κλειδώνει το μάγουλο στο κοντάκι, τεχνικά θα έπρεπε να είναι ο πλέον άστοχος κυνηγός που υπάρχει γιατί , το λιγότερο, ψηλοντουφεκαει. Αν όμως αυτήν την επώμιση την επαναλαμβάνει με τον ίδιο ακριβώς και απαράλλακτο  τρόπο κατεβαίνοντας όμως  4 τσίχλες κάτω από τον στόχο ( δηλαδή εμμέσως διορθώνοντας το λάθος του) και κάνει 12 τσίχλες στις 15 τουφεκιές, πως μπορείς να τον πείσεις ότι κάνει λάθος αλλά και πολύ περισσότερο γιατί να το κανείς αυτό ,  όταν ήδη είναι πάνω από τον μέσο όρο και ιδιαίτερα  ικανοποιημένος με τις επιδώσεις του?.

    Κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του σωματομετρικά χαρακτηριστικά , τους δικούς τους χρόνους αντίδρασης  με αλλά λόγια ο καθένας είναι μια ξεχωριστή περίπτωση. Αν προσθέσεις και τις εξαιρετικά πολλές επιλογές των φυσιγγίων αλλά και των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών των όπλων  , το πράγμα γίνεται πιο πολύπλοκο. Κάτι που ταιριάζει στο σώμα του ενός  πιθανώς να μην ταιριάζει στο σώμα του άλλου είτε σαν κίνηση , είτε σαν φυσίγγι , είτε σαν όπλο , είτε σαν μέθοδος .Το ότι όλοι οι άγγλοι τουφεκάνε με άγγλε κοντάκια, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να τουφεκάω και εγώ!! Μια φορά που είχα πιάσει ένα, κάθε φορά δεν ασχολιόμουνα με το πουλί αλλά με  τα 2 τελευταία δάκτυλα μου που ψάχναμε να βρούνε ξύλο να ακουμπήσουν…

    Για αυτό και επιμένω στην άποψη μου περί δογματικότητας, δεν μπαίνουν όλοι και όλα στο ίδιο τσουβάλι.

    Προσωπικό παράδειγμα. Έμενα  δεν με πολύ ενδιαφέρει να έχω την τέλεια επώμιση στην πρώτη τουφεκια. Εχω εξαιρετικά γρήγορη επώμιση και μέτρια έως κακή θέση στο σώμα και στο όπλο. Γιατί? Απλά το πρώτο μου φυσίγγι είναι 33 γραμμάρια , Νο 9,5 , ρέλι , 1,70 Α1, με πειραγμένο  συγγεντρωτητα  που μέχρι τα 15 μέτρα μου παρέχει εξαιρετική διάτρηση, και βασικότερα διευρυμένη κατανομή σκαγιών που μου διορθώνει τα όποια λάθη κάνω στην στάση  και την θέση του σώματος( ….Υπόψην το ξέρω ότι επωμιζω χάλια στην πρώτη τουφεκιά…) .Επιπλέον η γρήγορη πρώτη,  μου δίνει εξαιρετικά πολύ χρόνο αν φύγει το πουλί  , να είναι πιο αξιοπρεπής η δεύτερη και πιο σκοπευτικά υπολογισμένη  αφού έχω άλλα 20 μέτρα και άπλετο χρόνο να κάνω ότι θέλω.

    Το ότι η αντιμετώπιση μου είναι περισσότερο στρατηγική παρά καθαρά σκοπευτική , σίγουρα σκοπευτικά με βγάζει τελείως  λάθος , κυνηγητικά όμως παραμένει να είναι μια αντιμετώπιση που φέρνει αποτελέσματα , με τα όποια είμαι ικανοποιημένος

    Επί του θέματος τώρα

    Χρησιμοποιώ το δικό σου παράδειγμα

    «Μου πετάγεται ξαφνικά ένα πουλί 8μ μακριά μου από μία αγριελιά και δείχνει να φεύγει προς τα αριστερά και κάπως ανοδικά. Εγώ από τη στιγμή που το αντιλήφθηκα μέχρι το σημείο να σηκώσω το όπλο στη σωστή κατεύθυνση μου πήρε κάπου 1 με 1+1/2 δευτερόλεπτο» ……

    Μέσα σε 1+1/2 δευτερόλεπτο από έμενα έχει ήδη φάει την πρώτη όπως σου περιέγραψα … είναι αρκετός ο χρόνος … Οι σκοπευτές της παρέας μπορούν να σου βεβαιώσουν ίσως και  γρηγορότερους  χρόνους

    «. Τότε το πουλί έχει φύγει ήδη στα 20μ+  (8μ +15μ) . Έχω γράψει ήδη την πορεία του οπότε όταν σηκώνω όπλο προς το σημείο που υπολογίζω ότι θα βρίσκεται συν 1-2 τσίχλες μπροστά και με πολύ σύντομη παρακολούθηση (λιγότερο από μισό δευτερόλεπτο πάντα) ρίχνω.»

    Και εδώ τρώει την δεύτερη από έμενα και από εσένα την πρωτη  …

    Επιπρόσθετα αν το οπλο είμαι πίσω του πουλιού  πριν την δεύτερη , και  αυτό τσακίσει ,αλλάζοντας πορεία , σκέψου ότι από πίσω του έχω βρεθεί εμπρός του , δηλαδή στην σωστή θέση όποτε μαζεύω και την πιθανότητα αυτήν , αν γίνει

    Η δική σου αντιμετώπιση είναι καθαρά σκοπευτική αλλά αν μετρήσεις τους τελικούς χρόνους δεν σου δίνει δεύτερη ντουφέκια γιατί ήδη είσαι μετά την πρώτη πάνω από 3 δευτερόλεπτα άσε που  έχεις μετά να  αντιμετωπίσεις τα εξής προβλήματα

    Να επαναφέρεις το όπλο στην σκοπευτική γραμμή
    Μα τρελαμένη τσίχλα που μπορεί να πάει παντού
    Να ξανασκεφτείς και να ξαναοργανώσεις την τουφεκιά σου

    Και κλείνοντας θα ήθελα να υπογραμμίσω , ότι δεν παριστάνω τον super – duper  κυνηγό του περπάτητού , που ότι πετάει πέφτει και ούτε έχω φτιάξει μια ιδιαίτερη δική μου τεχνική και δεν ξέρω εγώ τι άλλο , και επίσης δεν την προτείνω σε κανέναν , απλά αναφέρω τι κάνω , είτε είναι σωστό είτε είναι λάθος

    Θεωρώ τον εαυτό μου μέτριο ( μέτριο προς το κάτω … όχι προ τα πάνω ) κυνηγό … αλλά  αγαπώ τα κυνηγητικά ελαττώματα μου γιατί περναω καλά  μαζί τους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    fabarmidis. στις #413597

    Θεωρώ τον εαυτό μου μέτριο ( μέτριο προς το κάτω … όχι προ τα πάνω ) κυνηγό … αλλά αγαπώ τα κυνηγητικά ελαττώματα μου γιατί περναω καλά μαζί τους

     

    Αυτό και μόνο λέει πολλά για μένα.Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι “μέτριοι προς κακοί” κυνηγοί , σίγουρα πολλά πράγματα θα ήταν καλύτερα στο Ελλαδιστάν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #413689

    apopsis wrote:
    Οι τεχνικές υπάρχουν για να εξυπηρετείται ο χαρακτήρας κάθε σκοπευτή-κυνηγού ανάλογα με την αρχιτεκτονική του εγκεφάλου του. Δηλαδή με το πώς σκέφτεται , βλέπει, και αντιδρά.

    Μια γενικότερη τοποθέτηση πρώτα. Σε κάποιο παλιότερο δικό μου ποστ, είχα γράψει ότι για το θέμα του κυνηγιου γενικότερα , όλοι έχουν δίκιο ακόμα και αυτοί που έχουν άδικο και εξακολουθώ να το πιστεύω. Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι, που μια εντύπωση που έχει δημιουργηθεί σε οποιονδήποτε κυνηγό , μπορεί να επιβεβαιώνεται από τα αποτελέσματα , αλλά να έχει μια τελείως διαφορετική αίτια απ΄ότι αυτός πιστεύει. Ας πούμε κάποιος ο οποίος επωμιζει τελείως στραβά , βλέπει όλη την ρίγα ολοκάθαρα και δεν κλειδώνει το μάγουλο στο κοντάκι, τεχνικά θα έπρεπε να είναι ο πλέον άστοχος κυνηγός που υπάρχει γιατί , το λιγότερο, ψηλοντουφεκαει. Αν όμως αυτήν την επώμιση την επαναλαμβάνει με τον ίδιο ακριβώς και απαράλλακτο τρόπο κατεβαίνοντας όμως 4 τσίχλες κάτω από τον στόχο ( δηλαδή εμμέσως διορθώνοντας το λάθος του) και κάνει 12 τσίχλες στις 15 τουφεκιές, πως μπορείς να τον πείσεις ότι κάνει λάθος αλλά και πολύ περισσότερο γιατί να το κανείς αυτό , όταν ήδη είναι πάνω από τον μέσο όρο και ιδιαίτερα ικανοποιημένος με τις επιδώσεις του?. Κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του σωματομετρικά χαρακτηριστικά , τους δικούς τους χρόνους αντίδρασης με αλλά λόγια ο καθένας είναι μια ξεχωριστή περίπτωση. Αν προσθέσεις και τις εξαιρετικά πολλές επιλογές των φυσιγγίων αλλά και των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών των όπλων , το πράγμα γίνεται πιο πολύπλοκο. Κάτι που ταιριάζει στο σώμα του ενός πιθανώς να μην ταιριάζει στο σώμα του άλλου είτε σαν κίνηση , είτε σαν φυσίγγι , είτε σαν όπλο , είτε σαν μέθοδος .Το ότι όλοι οι άγγλοι τουφεκάνε με άγγλε κοντάκια, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να τουφεκάω και εγώ!! Μια φορά που είχα πιάσει ένα, κάθε φορά δεν ασχολιόμουνα με το πουλί αλλά με τα 2 τελευταία δάκτυλα μου που ψάχναμε να βρούνε ξύλο να ακουμπήσουν… Για αυτό και επιμένω στην άποψη μου περί δογματικότητας, δεν μπαίνουν όλοι και όλα στο ίδιο τσουβάλι. Προσωπικό παράδειγμα. Έμενα δεν με πολύ ενδιαφέρει να έχω την τέλεια επώμιση στην πρώτη τουφεκια. Εχω εξαιρετικά γρήγορη επώμιση και μέτρια έως κακή θέση στο σώμα και στο όπλο. Γιατί? Απλά το πρώτο μου φυσίγγι είναι 33 γραμμάρια , Νο 9,5 , ρέλι , 1,70 Α1, με πειραγμένο συγγεντρωτητα που μέχρι τα 15 μέτρα μου παρέχει εξαιρετική διάτρηση, και βασικότερα διευρυμένη κατανομή σκαγιών που μου διορθώνει τα όποια λάθη κάνω στην στάση και την θέση του σώματος( ….Υπόψην το ξέρω ότι επωμιζω χάλια στην πρώτη τουφεκιά…) .Επιπλέον η γρήγορη πρώτη, μου δίνει εξαιρετικά πολύ χρόνο αν φύγει το πουλί , να είναι πιο αξιοπρεπής η δεύτερη και πιο σκοπευτικά υπολογισμένη αφού έχω άλλα 20 μέτρα και άπλετο χρόνο να κάνω ότι θέλω. Το ότι η αντιμετώπιση μου είναι περισσότερο στρατηγική παρά καθαρά σκοπευτική , σίγουρα σκοπευτικά με βγάζει τελείως λάθος , κυνηγητικά όμως παραμένει να είναι μια αντιμετώπιση που φέρνει αποτελέσματα , με τα όποια είμαι ικανοποιημένος Επί του θέματος τώρα Χρησιμοποιώ το δικό σου παράδειγμα «Μου πετάγεται ξαφνικά ένα πουλί 8μ μακριά μου από μία αγριελιά και δείχνει να φεύγει προς τα αριστερά και κάπως ανοδικά. Εγώ από τη στιγμή που το αντιλήφθηκα μέχρι το σημείο να σηκώσω το όπλο στη σωστή κατεύθυνση μου πήρε κάπου 1 με 1+1/2 δευτερόλεπτο» …… Μέσα σε 1+1/2 δευτερόλεπτο από έμενα έχει ήδη φάει την πρώτη όπως σου περιέγραψα … είναι αρκετός ο χρόνος … Οι σκοπευτές της παρέας μπορούν να σου βεβαιώσουν ίσως και γρηγορότερους χρόνους «. Τότε το πουλί έχει φύγει ήδη στα 20μ+ (8μ +15μ) . Έχω γράψει ήδη την πορεία του οπότε όταν σηκώνω όπλο προς το σημείο που υπολογίζω ότι θα βρίσκεται συν 1-2 τσίχλες μπροστά και με πολύ σύντομη παρακολούθηση (λιγότερο από μισό δευτερόλεπτο πάντα) ρίχνω.» Και εδώ τρώει την δεύτερη από έμενα και από εσένα την πρωτη … Επιπρόσθετα αν το οπλο είμαι πίσω του πουλιού πριν την δεύτερη , και αυτό τσακίσει ,αλλάζοντας πορεία , σκέψου ότι από πίσω του έχω βρεθεί εμπρός του , δηλαδή στην σωστή θέση όποτε μαζεύω και την πιθανότητα αυτήν , αν γίνει Η δική σου αντιμετώπιση είναι καθαρά σκοπευτική αλλά αν μετρήσεις τους τελικούς χρόνους δεν σου δίνει δεύτερη ντουφέκια γιατί ήδη είσαι μετά την πρώτη πάνω από 3 δευτερόλεπτα άσε που έχεις μετά να αντιμετωπίσεις τα εξής προβλήματα Να επαναφέρεις το όπλο στην σκοπευτική γραμμή
    Μα τρελαμένη τσίχλα που μπορεί να πάει παντού
    Να ξανασκεφτείς και να ξαναοργανώσεις την τουφεκιά σου Και κλείνοντας θα ήθελα να υπογραμμίσω , ότι δεν παριστάνω τον super – duper κυνηγό του περπάτητού , που ότι πετάει πέφτει και ούτε έχω φτιάξει μια ιδιαίτερη δική μου τεχνική και δεν ξέρω εγώ τι άλλο , και επίσης δεν την προτείνω σε κανέναν , απλά αναφέρω τι κάνω , είτε είναι σωστό είτε είναι λάθος Θεωρώ τον εαυτό μου μέτριο ( μέτριο προς το κάτω … όχι προ τα πάνω ) κυνηγό … αλλά αγαπώ τα κυνηγητικά ελαττώματα μου γιατί περναω καλά μαζί τους

    Να σου πώ … Πάρα πολύ καλά τα λές , και μάλιστα περιγράφεις πολύ καλά τις περιπτώσεις που αναφέρεις. Βγάζω το καπέλο.

    Υπάρχει όμως μιά λεπτομέρεια. Περιέγραψα τους χρόνους όχι τους δικούς μου, αλλά τους χρόνους ενός μέσου έως αρχάριου.  Σε άλλη ανάγνωση με τους όρους μιάς ψύχραιμης εκτέλεσης απο έμπειρους. Προσωπικά αν με ρωτήσεις , ναί μπορώ κάλλιστα να επωμίσω και να ρίξω όχι σε μισό δευτερόλεπτο, αλλά σε 2/10. Το λέω ειλικρινά και πραγματικά. Όμως δέν το επιχειρώ για καθαρά πρακτικούς λόγους που θα πώ ίσως παρακάτω.

    Είπες: “Απλά το πρώτο μου φυσίγγι είναι 33 γραμμάρια , Νο 9,5 , ρέλι , 1,70 Α1, με πειραγμένο συγγεντρωτητα που μέχρι τα 15 μέτρα μου παρέχει εξαιρετική διάτρηση, και βασικότερα διευρυμένη κατανομή σκαγιών που μου διορθώνει τα όποια λάθη κάνω στην στάση και την θέση του σώματος( ….Υπόψην το ξέρω ότι επωμιζω χάλια στην πρώτη τουφεκιά…) .Επιπλέον η γρήγορη πρώτη, μου δίνει εξαιρετικά πολύ χρόνο αν φύγει το πουλί , να είναι πιο αξιοπρεπής η δεύτερη και πιο σκοπευτικά υπολογισμένη αφού έχω άλλα 20 μέτρα και άπλετο χρόνο να κάνω ότι θέλω. Το ότι η αντιμετώπιση μου είναι περισσότερο στρατηγική παρά καθαρά σκοπευτική , σίγουρα σκοπευτικά με βγάζει τελείως λάθος , κυνηγητικά όμως παραμένει να είναι μια αντιμετώπιση που φέρνει αποτελέσματα , με τα όποια είμαι ικανοποιημένος”

    Κάτσε τώρα, για να καταλάβω.

    -Μιλάς για για 33γρ , με πειραγμένο συγκεντρωτήρα για διεύρυνση της τουφεκιάς σε βολές στα 15μ.(είναι μια κάποια λύσις….)  Πόσο πιά σου ανοίγει την τουφεκιά στα 15μ;  80-90εκατοστά;

    -Μιλάς για επαρκή διάτρηση στα 15μ με #9,5 (γιατι το λές , το #9,5 κόβει στα 35μ επαρκώς!!!!!!)

    Οι χρόνοι δέν έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία . Αρκεί η βολή να γίνει σωστά και όχι βεβιασμένη με άγχος.

    Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, Γιατί δέν χρησιμοποιείς 24γρ φυσίγγι σκήτ με 9,5 με το όπλο σου;  Μέχρι τα 30μ (άν είσαι περπατητός) δέν θέλεις κάτι παραπάνω με κύλινδρο ως βελτιωμένο κύλινδρο. Γιατί πάς στα 33γρ;   Μήπως η κάνη σου δέν είναι καλή;   Ή μήπως είναι καραμπίνα οπότε δέν μπορείς να κατέβεις σε γραμμάρια….(εγώ αυτόν τον περιορισμό τον σταμάτησα με τη χρήση χράπα-χρούπα.)

    Για αποφυγή πάσης παρεξήγησης, και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου κάτω του μετρίου σε σκοπευτικό επίπεδο.  Άν έβαζα 33γρ θα έβαζα 7άρια ή 7,5άρια (και για να μήν τρώω σκάγια).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #413727

    Κάτσε τώρα, για να καταλάβω. -Μιλάς για για 33γρ , με πειραγμένο συγκεντρωτήρα για διεύρυνση της τουφεκιάς σε βολές στα 15μ.(είναι μια κάποια λύσις….) Πόσο πιά σου ανοίγει την τουφεκιά στα 15μ; 80-90εκατοστά; -Μιλάς για επαρκή διάτρηση στα 15μ με #9,5 (γιατι το λές , το #9,5 κόβει στα 35μ επαρκώς!!!!!!) Οι χρόνοι δέν έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία . Αρκεί η βολή να γίνει σωστά και όχι βεβιασμένη με άγχος. Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, Γιατί δέν χρησιμοποιείς 24γρ φυσίγγι σκήτ με 9,5 με το όπλο σου; Μέχρι τα 30μ (άν είσαι περπατητός) δέν θέλεις κάτι παραπάνω με κύλινδρο ως βελτιωμένο κύλινδρο. Γιατί πάς στα 33γρ; Μήπως η κάνη σου δέν είναι καλή; Ή μήπως είναι καραμπίνα οπότε δέν μπορείς να κατέβεις σε γραμμάρια….(εγώ αυτόν τον περιορισμό τον σταμάτησα με τη χρήση χράπα-χρούπα.)

    Επειδή σε λίγο θα βγούμε off topic , γιατί εδώ συζητήσαμε για προσκοπευση και όχι για φυσίγγια , και για να το κλείσω το θεμα θέλω να παρατηρήσω  τα παρακάτω

    Το 24 gr με το 33 gr σημαίνει 24/33 = 72 άρα 28% αραιότερη κατανομή
    33-24=9 gr λιγότερα  και 9*25=225 gr στο κουτί χ 3 εύρο το κιλό τα σκαγια  = 0,675 εύρο…. !!!!! Εδώ πληρώνω βενζίνες, διόδια , λάδια , τυρόπιτες , ψωμιά , φέτες , προβατίνες , πρόσθετες συντηρήσεις στο αμάξι λογω χιλιόμετρων, την γρίνια της συζύγου που της φέρνω ρούχα μες την λάσπη και  ότι άλλο μπορείς να φανταστείς … τα 70 λεπτά στο κουτί θα με πειράξουμε ???
    Φυσικά και βγάζω το καπέλο σε όποιον με σκοπευτικά των 24 γραμμάριων ( δηλαδή με 28% λιγότερο πυκνή κατανομή ) καταφέρνει και κυνηγάει αποτελεσματικά γιατί απαιτεί μεγαλύτερη ακρίβεια και πιο προσεγμένη συνολική προσπάθεια. Εγώ  όμως το πουλί θέλω να φέρω σπίτι , δεν θέλω να αποδείξω στον εαυτό μου ότι σκοπεύω καλά.. Αν ήθελα κάτι τέτοιο θα ασχολιόμουν με την σκοποβολή, αλλά επειδή αυτό άθλημα είναι ζόρικο σε πολλαπλά επίπεδα και με ιδιαίτερες απαιτήσεις  … το αποφεύγω συνειδητά γιατί δεν θέλω να γελάει ο κόσμος στο σκοπευτήριο  ….
    Με το συγκριμένο φυσίγγι είμαι δεμένος συναισθηματικά , το πιστεύεις δεν το πιστεύεις .Ξεκίνησα την ιδιογομωση , διαβάζοντας τα ποστ των φίλων που γράφουν εδώ , και είναι το πρώτο αξιοπρεπές φυσίγγι ,  για την συγκεκριμένη δουλεία, που έφτιαξα συνδυάζοντας διαφορές πληροφορίες από το forum ..Το έχω μάθει , ξέρω τις παραξενιές του, αν έχει υγρασία αλλάζω την Α1 με  ΜΒ32 ..γενικά το ελέγχω
    Τώρα γιατί εγώ το αισθάνομαι πιο μαλακό σε σχέση με τα σκοπευτικά , αυτό μπορεί να είναι από αυτα που έγραψα πριν, δηλαδή να είναι άλλη η αίτια και να το αποδίδω εγώ εκεί .. αλλά έτσι το αισθάνομαι

     

    Κλείνοντας , θα ήθελα να ξαναπώ , ότι επειδή η κυνηγητική σκοποβολή , είναι εξάρτηση άπειρων παραγόντων , και το τελικό αποτέλεσμα ( που είναι η καταβολή του θηράματος ) μπορεί να γίνει με δεκάδες διαφορετικούς  συνδυασμούς , που τελικά επιφέρουν το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα … αυτό που παράθεσα είναι ένας συνδυασμός παραγόντων που προκαλεί το επιθυμητό αποτέλεσμα δηλ. πώς να πέσει μια τσίχλα στο περπατητό. Σίγουρα μπορείς να ακούσεις άλλες 4000 διαφορετικές εκδοχές , οι οποίες  έχουν το ίδιο βάρος αλλά και την ιδία αποτελεσματικότητα  , διότι όλοι , και οι 4000 , θα σου δείξουν μια τσίχλα που έπεσε σε περπατητό , με τον δικό τους τρόπο ,και το βασικό και οι 4000 τσίχλες είναι όλες νεκρές εξαιτίας του εκάστοτε τρόπου   …

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 481 έως 495 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων