ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 526 έως 540 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    karabek dimitrios στις #441090

    Το θέμα με το συγκεκριμένο όπλο είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω σταθερές επομισεις δηλαδή στις 10 η 6 δεν θα κάθονται σωστά στον ώμο ο δεύτερος κοντακας μού είπε προπόνηση και τουφεκιες για να το συνηθίσω κατά τα άλλα όταν Το κοντακι κάθετε κανονικά στον ώμο ντουφεκαει απίστευτα.γι’αυτό ρωτάω πως γίνεται να έχω σταθερή επομιση με τόσα όπλα και με το συγκεκριμένο όχι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #441093

    το γαλλικό μπιλιάρδο θέλει αντερα να έχεις υψηλό Μουαρέ αλλά και να στρώνεις με τέτοιο τρόπο την μια καραμπόλα μετά την άλλη…

    γιωργο εχω πεθυμηση τρισποντο…..εισαι????? αυτη ειναι η θεά της προβλεψης!!!!….. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #441117

    Το θέμα με το συγκεκριμένο όπλο είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω σταθερές επομισεις δηλαδή στις 10 η 6 δεν θα κάθονται σωστά στον ώμο ο δεύτερος κοντακας μού είπε προπόνηση και τουφεκιες για να το συνηθίσω κατά τα άλλα όταν Το κοντακι κάθετε κανονικά στον ώμο ντουφεκαει απίστευτα.γι’αυτό ρωτάω πως γίνεται να έχω σταθερή επομιση με τόσα όπλα και με το συγκεκριμένο όχι

    Δηλαδή σε όλα τα άλλα όπλα κούμπωνες και σε αυτό πότε κουμπώνεις και πότε όχι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    karabek dimitrios στις #441124

    Ναι ακριβώς αυτό μήπως τελικά θέλει προπόνηση? Η φταίει κάτι άλλο?μήπως παίζει ρόλο ότι έχει 71 εκατοστά κάνη ενώ έχω συνήθισα μέχρι 66 και χάνω το ζυγισμα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #441589

    Ναι ακριβώς αυτό μήπως τελικά θέλει προπόνηση? Η φταίει κάτι άλλο?μήπως παίζει ρόλο ότι έχει 71 εκατοστά κάνη ενώ έχω συνήθισα μέχρι 66 και χάνω το ζυγισμα?

    Κάνε ότι νομίζεις με το/τα όπλα που διαθέτεις.
    Το ζύγισμά σου πρέπει να είναι ακριβέστατο ασχέτως του βάρους του όπλου.
    Κάθε όπλο πρίν το απορρίψεις πρέπει να του “βγάλεις τα μάτια” σε δοκιμές. Το ίδιο και με το φυσίγγι.

    Πολλά όπλα που άλλαξαν χέρια αποδείχτηκαν εξαιρετικά για τον νέο κάτοχο. Κατα κανόνα αν ο επόμενος κάτοχος ήταν πιό ψαγμένος.
    Ότι και να είναι , η δοκιμή σε χαρτί θα σου δώσει το αποτύπωμα της τουφεκιάς.
    Τα κοντά κοντάκια είναι εξαιρετικά σε συνδυασμό με τα ελαφρά φυσίγγια.
    Οι μακριές κάννες είναι παρελθόν για τα καινούρια όπλα.
    Τα μακριά κοντάκια είναι ανασταλτικός παράγοντας για τον καλό έλεγχο του όπλου. Το απομακρύνει απο την “χαλαρότητα της ακριβούς κίνησης” σώματος/όπλου αλλά και το απομακρύνει απο το σώμα του κυνηγού, με αποτέλεσμα ο κυνηγός να κινεί ένα ξένο σώμα μακριά απο το ίδιο του το σώμα!!!
    Πολλά ειπώθηκαν για το βάρος ή το μήκος του όπλου.
    Ελάχιστα λέγονται για την φρικτά αληθινή πραγματικότητα που βολεύει τη σωστή επώμιση και γρήγορη τοποθέτηση ενός σωλήνα που εκτοξεύει σκάγια.
    Η άνευ όρων εμπιστοσύνη στα εργοστασιακά κοντάκια είναι ακόμα ένας παράγοντας ανασφάλειας και παραπομπής σε ιδιαίτερα φυσίγγια.
    Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή!……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #443339

    για να μην ανοιγω αλλο θεμα θα γραψω εδω
    τον τελευταιο καιρο που ριχνω παρατηρω κατι περιεργο : τις περισσοτερες φορες με το που τουφεκαω βλεπω εκει που κοιταω στο πουλι, λιγο διπλα η πανω στο πουλι , σαν σκονη να το πω , σαν χαρτοπολεμο να το πω , καπως ετσι παντως , τι ειναι ρε παιδια αστερακια βλεπω ? χαχα
    εννοειται οτι εχω και τα 2 ματια ανοιχτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #443355

    για να μην ανοιγω αλλο θεμα θα γραψω εδω<br>
    τον τελευταιο καιρο που ριχνω παρατηρω κατι περιεργο : τις περισσοτερες φορες με το που τουφεκαω βλεπω εκει που κοιταω στο πουλι, λιγο διπλα η πανω στο πουλι , σαν σκονη να το πω , σαν χαρτοπολεμο να το πω , καπως ετσι παντως , τι ειναι ρε παιδια αστερακια βλεπω ? χαχα<br>
    εννοειται οτι εχω και τα 2 ματια ανοιχτα

    Πιθανόν αχνοβλέπεις τα σκάγια να γυαλίζουν στον ήλιο! Έχω ακούσει κάποιους να βλέπουν την τουφεκιά. Πχ έμεινες πίσω, έριξες από κάτω κ.τ.λ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #443373

    μπορει να ειναι αυτο που λες.παντως , το βλεπω αυτο το πραγμα σχεδον παντα , δν το βλεπω μερικες φορες που πετυχαινω τον στοχο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #444239

    μπορει να ειναι αυτο που λες.παντως , το βλεπω αυτο το πραγμα σχεδον παντα , δν το βλεπω μερικες φορες που πετυχαινω τον στοχο

    Τα σκάγια στον ουρανό φαίνονται αν βοηθάει και το φώς.
    Ιδιαίτερα είναι ορατά απο νεαρά άτομα. Στο γυμνάσιο που τέλειωσα (λύκειο μετά απο ένα χρόνο) συμμαθητές μου μου το επιβεβαίωσαν.
    Καμμιά φορά τα βλέπω και τώρα σαν στιγμιαία ανεπαίσθητη μαυρίλα.
    Σωστή η παρατήρηση ότι δέν το βλέπεις άν πετύχεις το στόχο. Ο στόχος σαν θέα επικαλύπτει κάθε άλλη οπτική.
    Επειδή όμως βρισκόμαστε σε διάλογο για την προσκόπευση ανάλογα με την τεχνική, πρέπει να σταθώ στο νόημα.
    Η ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ είναι η αληθινή σκόπευση στον κινούμενο στόχο.
    Την προσκόπευση πρέπει να την βλέπουμε πρίν σηκώσουμε το όπλο.
    Όλες οι τεχνικές ωχριούν μπροστά στη μεγαλοσύνη της προσκόπευσης. Την ΒΛΕΠΕΙΣ την προσκόπευση; Αν δέν την βλέπεις τσάμπα χαραμίζεις τουφεκιές και ψάχνεσαι στα φυσίγγια.
    Αν όμως την βλέπεις τότε σου κάνει ακόμα και το φτηνότερο όπλο και το μέτριο φυσίγγι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #445344

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>takispapad wrote:</div>
    για να μην ανοιγω αλλο θεμα θα γραψω εδω<br><br>
    τον τελευταιο καιρο που ριχνω παρατηρω κατι περιεργο : τις περισσοτερες φορες με το που τουφεκαω βλεπω εκει που κοιταω στο πουλι, λιγο διπλα η πανω στο πουλι , σαν σκονη να το πω , σαν χαρτοπολεμο να το πω , καπως ετσι παντως , τι ειναι ρε παιδια αστερακια βλεπω ? χαχα<br><br>
    εννοειται οτι εχω και τα 2 ματια ανοιχτα

    Πιθανόν αχνοβλέπεις τα σκάγια να γυαλίζουν στον ήλιο! Έχω ακούσει κάποιους να βλέπουν την τουφεκιά. Πχ έμεινες πίσω, έριξες από κάτω κ.τ.λ.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μπενέτος Κ.Σ.Πάρου-Αντιπάρου

    </div>

    Πιθανόν!
    Αλλά αυτό είναι μιά απόλυτα ποιητική προσέγγιση. “Πιθανόν αχνοβλέπεις τα σκάγια να γυαλίζουν στον ήλιο”.
    Με συνεπαίρνει αυτή η έκφραση. Είναι άκρως ποιητική.
    Μπράβο για την καλή χρήση της γλώσσας.!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #447269

    αυτο που λες οτι πρεπει να βλεπω την προσκοπευση δεν το πολυκαταλαβαινω, αλλα δεν ριχνω συνειδητα, και σχεδον ολοι οι ειδικοι της σκοποβολης του πηλινου δισκου αυτο λενε,να χρησιμοποιουμε το υποσεινηδητο, δεν ξερω εαν εσυ εχεις αναπτυξει καποια αλλη θεωρια αλλα μεχρι στιγμης τους εμπιστευομαι
    Και κατι αλλο να ρωτησω και ας απαντησει οποιος γνωριζει :γιατι ειναι τοσο σημαντικο το κοντακι να ακουμπα πρωτα στο μαγουλο και μετα στον ωμο(σπρωχνοντας τον εμπρος) ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #447279

    αυτο που λες οτι πρεπει να βλεπω την προσκοπευση δεν το πολυκαταλαβαινω, αλλα δεν ριχνω συνειδητα, και σχεδον ολοι οι ειδικοι της σκοποβολης του πηλινου δισκου αυτο λενε,να χρησιμοποιουμε το υποσεινηδητο, δεν ξερω εαν εσυ εχεις αναπτυξει καποια αλλη θεωρια αλλα μεχρι στιγμης τους εμπιστευομαι
    Και κατι αλλο να ρωτησω και ας απαντησει οποιος γνωριζει :γιατι ειναι τοσο σημαντικο το κοντακι να ακουμπα πρωτα στο μαγουλο και μετα στον ωμο(σπρωχνοντας τον εμπρος) ?

    Αν δεν κάνω λάθος αυτό που λέει ο χρηστος είναι να βλέπεις την εικόνα όλου αυτού την ώρα που πατάς την σκανδάλη… και όχι την προσκοπευση αυτή καθεαυτή… η προσκοπευση είναι η συνεχεία τις συρραφή όλου αυτού που λέγεται επωμιση..αποκτώντας την ενεργείς ανάλογα..άλλοτε πολύ πιο εμπρός και πάει λέγοντας .. για μένα η προσκοπευση είναι κάτι το στιγμιαίο που με τα χρόνια και την συνεχείς χρήση το αποκωδικοποιείς ( εμπειρία και υπέρ πληθώρα κυνηγητικών εικόνων)θα έλεγα στο σκοπευτικό κομμάτι η προσκοπευση είναι το πιο δυσνόητο και αυτό λόγο πολυπλοκότητας τον εξωγενών παραγόντων αλλά και το τι αντιλαμβάνεται ο κάθε ένας από εμάς αλλά και το πώς το αναλύει.. τώρα για αυτό που είπες το μάγουλο πρώτα στο κτένι και μετά στον ωμο … θα έλεγα ότι έτσι που το λες ακούγεται λάθος .. από όσο ξέρω αλλά και θυμάμαι όλο αυτό είναι ένα με τάση του όπλου να τείνει προς τα εμπρός. Θα έλεγα ότι μου κάνει ορθότερο το να τείνει μεν το όπλο προς τα εμπρός αλλά μάγουλο και ωμος να ακουμπούν στο κοντάκι σχεδόν ταυτόχρονα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #447280

    φιλε καπνα σε ευχαριστω για την απαντηση σου, αυτο που γραφω το εχω διαβασει σε αρθρο του κυριου Μητσιαλη στην ιστοσελιδα του shooting academy : ” Όταν το κοντάκι ανέβει τελείως επάνω και το χτένι κουμπώσει στο ζυγωματικό, εκείνη τη στιγμή αναπόφευκτα το πέλμα ακουμπάει πολύ ελαφριά στον ώμο. Οι περισσότεροι σκοπευτές κάνουν το λάθος να τραβήξουν το όπλο προς τον ώμο τους για να ασκείται πίεση, με αποτέλεσμα να καταστρέφεται η σωστή γωνία του άνω κορμού που υπάρχει μέχρι εκείνη τη στιγμή. Ο σωστός τρόπος να δέσει το κοντάκι πάνω μας είναι να σπρώξουμε εμείς τον ώμο προς το πέλμα “.
    οσο αφορα την προσκοπευση που εγραψες, οταν ριχνω εχω την εικονα σαν συνολο, στοχος-οπλο-ακιδα-περιβαλλον εστιαζοντας παντα στον στοχο ενω τα υπολοιπα ειναι στην περιφερειακη οραση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #447289

    φιλε καπνα σε ευχαριστω για την απαντηση σου, αυτο που γραφω το εχω διαβασει σε αρθρο του κυριου Μητσιαλη στην ιστοσελιδα του shooting academy : » Όταν το κοντάκι ανέβει τελείως επάνω και το χτένι κουμπώσει στο ζυγωματικό, εκείνη τη στιγμή αναπόφευκτα το πέλμα ακουμπάει πολύ ελαφριά στον ώμο. Οι περισσότεροι σκοπευτές κάνουν το λάθος να τραβήξουν το όπλο προς τον ώμο τους για να ασκείται πίεση, με αποτέλεσμα να καταστρέφεται η σωστή γωνία του άνω κορμού που υπάρχει μέχρι εκείνη τη στιγμή. Ο σωστός τρόπος να δέσει το κοντάκι πάνω μας είναι να σπρώξουμε εμείς τον ώμο προς το πέλμα «.
    οσο αφορα την προσκοπευση που εγραψες, οταν ριχνω εχω την εικονα σαν συνολο, στοχος-οπλο-ακιδα-περιβαλλον εστιαζοντας παντα στον στοχο ενω τα υπολοιπα ειναι στην περιφερειακη οραση

    Μα δεν σου απάντησα κάτι το διαφορετικό από αυτό που διάβασες στο άρθρο. Απλα η οποίες τεχνικές λεπτομέρειες του στυλ που μου περιέγραψες κάνουν το αρτιότερο τις επωμησης… αγαπητέ το θέμα δεν είναι το χ..ψ άρθρο για την ορθότητα τις επωμησης αλλά το ποιος είναι ικανότατος να την κάνει παντού και πάντα ..αυτό να κοιτάς και όχι τι έγγραψε ο κάθε ένας ..δεν λέω παρα πολύ καλό είναι να έχουμε μια σφαιρική άποψη τον πραγμάτων αλλά μην ξεχνάς ότι κρινόμαστε επί του πρακτέου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #447291

    ναι εχεις δικιο
    προσωπικα με βολευει πρωτα το κοντακι στο μαγουλο και μετα απο ελαχιστο χρονο να σπρωξω εμπρος τον ωμο παρα να τα φερω και τα 2 ταυτοχρονα ,γιατι τοτε κατεβαζω κεφαλι και χανω την συγκεντρωση μου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 526 έως 540 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων