ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 511 έως 525 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #438969

    καλησπερα! Γιαννη πολυ καλα τα βιντεο για τις τεχνικες ! πολυ καλη και κατανοητη η αναλυση των τεχνικων! βλεποντας τα βιντεο και ανατρεχοντας με τη σκεψη μου σε σε δικα μου περπατητα κυνηγια τσιχλας,θα πω οτι σε καθε κυνηγι τσιχλας εφαρμοζω και τις 3 τεχνικες..αν δηλαδη πεταχτει η τσιχλα και το χρονικο περιθωριο σκοπευσης ειναι πολυ μικρο,και αμεσως μετα το πουλι βαλει και εμποδιο μπροστα,αναγκαστικα το τουφεκαω κατευθειαν μπροστα…αν εχω ανοιχτο πεδιο και ανεση χρονου χρησιμοποιω swning through..και αν ειναι καπου στην μεση απο τα προηγουμενα δυο χρησιμοποιω pull away..πριν μερικες μερες ειχα σκοτωσει μια φασσα την οποια την εβλεπα απο μακρια που ερχοταν και την ωρα που σηκωνω να τουφεκισω βαζει ενα κυπαρισσι μπροστα,αναγκαστικα τουφεκισα μπροστα απο το κυπαρισσι κατευθειαν (maintained lead)..επισης αν ειναι οριακη η αποσταση βολης συνηθως χρησιμοποιω maintained lead..το κυνηγι εχει χιλιαδες διαφορετικες πορειες στοχων,δεν ειναι κατι στανταρ οπως το σκοπευτηριο..γι αυτο αλλο σκοπευτηριο αλλο κυνηγι..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #438973

    καλησπερα! Γιαννη πολυ καλα τα βιντεο για τις τεχνικες ! πολυ καλη και κατανοητη η αναλυση των τεχνικων! βλεποντας τα βιντεο και ανατρεχοντας με τη σκεψη μου σε σε δικα μου περπατητα κυνηγια τσιχλας,θα πω οτι σε καθε κυνηγι τσιχλας εφαρμοζω και τις 3 τεχνικες..αν δηλαδη πεταχτει η τσιχλα και το χρονικο περιθωριο σκοπευσης ειναι πολυ μικρο,και αμεσως μετα το πουλι βαλει και εμποδιο μπροστα,αναγκαστικα το τουφεκαω κατευθειαν μπροστα…αν εχω ανοιχτο πεδιο και ανεση χρονου χρησιμοποιω swning through..και αν ειναι καπου στην μεση απο τα προηγουμενα δυο χρησιμοποιω pull away..πριν μερικες μερες ειχα σκοτωσει μια φασσα την οποια την εβλεπα απο μακρια που ερχοταν και την ωρα που σηκωνω να τουφεκισω βαζει ενα κυπαρισσι μπροστα,αναγκαστικα τουφεκισα μπροστα απο το κυπαρισσι κατευθειαν (maintained lead)..επισης αν ειναι οριακη η αποσταση βολης συνηθως χρησιμοποιω maintained lead..το κυνηγι εχει χιλιαδες διαφορετικες πορειες στοχων,δεν ειναι κατι στανταρ οπως το σκοπευτηριο..γι αυτο αλλο σκοπευτηριο αλλο κυνηγι..

    αλλο σκοπευτηριο αλλο κυνυγι φιλε ?? το σκοπευτηριο ειναι η βαση , απο εκει πρεπει να ξεκινησουν ολοι , χειρισμος οπλου , επωμιση , μετρα , σταση , κινηση , εικονα προσκοπευσης , παρακολουθηση στοχου και παρα πολλα αλλα μαθαινονται στο σκοπευτηριο , μακαρι ολοι οι κυνυγοι να ξεκινουσαν απο το σκοπευτηριο , και παρα πολλα λεφτα θα γλυτωναν αλλα και πολλοι καλυτεροι σκοπευτικα θα γινοντουσαν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #438987

    Δημητρη συμφωνω μαζι σου 100%!! απλα στον γραπτο λογο καποια πραγματα μπορει να παρεξηγηθουν η να παρερμηνευθουν…εδω εγω δεν το εγραψα οπως επρεπε..εννοειτε οτι στο σκοπευτηριο μαθαινεις ολα τα βασικα..αυτο που ηθελα πω οτι οι βολες στο σκοπευτηριο ειναι συνηθως τυποποιημενες-ιδιες καθε φορα,ενω το κυνηγι εχει χιλιαδες διαφορετικες βολες..πιστευω οτι to sporting εχει λαμπρο μελλον στην αθλητικη σκοποβολη και αυτο γιατι βλεπω οτι υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαζουν τροχιες-αποστασεις στους δισκους..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #440167

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Γιαννης-Χανια wrote:</div>
    καλησπερα! Γιαννη πολυ καλα τα βιντεο για τις τεχνικες ! πολυ καλη και κατανοητη η αναλυση των τεχνικων! βλεποντας τα βιντεο και ανατρεχοντας με τη σκεψη μου σε σε δικα μου περπατητα κυνηγια τσιχλας,θα πω οτι σε καθε κυνηγι τσιχλας εφαρμοζω και τις 3 τεχνικες..αν δηλαδη πεταχτει η τσιχλα και το χρονικο περιθωριο σκοπευσης ειναι πολυ μικρο,και αμεσως μετα το πουλι βαλει και εμποδιο μπροστα,αναγκαστικα το τουφεκαω κατευθειαν μπροστα…αν εχω ανοιχτο πεδιο και ανεση χρονου χρησιμοποιω swning through..και αν ειναι καπου στην μεση απο τα προηγουμενα δυο χρησιμοποιω pull away..πριν μερικες μερες ειχα σκοτωσει μια φασσα την οποια την εβλεπα απο μακρια που ερχοταν και την ωρα που σηκωνω να τουφεκισω βαζει ενα κυπαρισσι μπροστα,αναγκαστικα τουφεκισα μπροστα απο το κυπαρισσι κατευθειαν (maintained lead)..επισης αν ειναι οριακη η αποσταση βολης συνηθως χρησιμοποιω maintained lead..το κυνηγι εχει χιλιαδες διαφορετικες πορειες στοχων,δεν ειναι κατι στανταρ οπως το σκοπευτηριο..γι αυτο αλλο σκοπευτηριο αλλο κυνηγι..

    αλλο σκοπευτηριο αλλο κυνυγι φιλε ?? το σκοπευτηριο ειναι η βαση , απο εκει πρεπει να ξεκινησουν ολοι , χειρισμος οπλου , επωμιση , μετρα , σταση , κινηση , εικονα προσκοπευσης , παρακολουθηση στοχου και παρα πολλα αλλα μαθαινονται στο σκοπευτηριο , μακαρι ολοι οι κυνυγοι να ξεκινουσαν απο το σκοπευτηριο , και παρα πολλα λεφτα θα γλυτωναν αλλα και πολλοι καλυτεροι σκοπευτικα θα γινοντουσαν

    Ως ένα βαθμό Ναί!
    Οι Δάσκαλοι είναι πολύτιμοι.
    Πολυτιμοτέρα όμως η εμπειρία επι του πραγματικού.
    Στο πραγματικό και οι δάσκαλοι δίνουν εξετάσεις κάθε φορά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #440196

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Γιαννης-Χανια wrote:</div><br>
    καλησπερα! Γιαννη πολυ καλα τα βιντεο για τις τεχνικες ! πολυ καλη και κατανοητη η αναλυση των τεχνικων! βλεποντας τα βιντεο και ανατρεχοντας με τη σκεψη μου σε σε δικα μου περπατητα κυνηγια τσιχλας,θα πω οτι σε καθε κυνηγι τσιχλας εφαρμοζω και τις 3 τεχνικες..αν δηλαδη πεταχτει η τσιχλα και το χρονικο περιθωριο σκοπευσης ειναι πολυ μικρο,και αμεσως μετα το πουλι βαλει και εμποδιο μπροστα,αναγκαστικα το τουφεκαω κατευθειαν μπροστα…αν εχω ανοιχτο πεδιο και ανεση χρονου χρησιμοποιω swning through..και αν ειναι καπου στην μεση απο τα προηγουμενα δυο χρησιμοποιω pull away..πριν μερικες μερες ειχα σκοτωσει μια φασσα την οποια την εβλεπα απο μακρια που ερχοταν και την ωρα που σηκωνω να τουφεκισω βαζει ενα κυπαρισσι μπροστα,αναγκαστικα τουφεκισα μπροστα απο το κυπαρισσι κατευθειαν (maintained lead)..επισης αν ειναι οριακη η αποσταση βολης συνηθως χρησιμοποιω maintained lead..το κυνηγι εχει χιλιαδες διαφορετικες πορειες στοχων,δεν ειναι κατι στανταρ οπως το σκοπευτηριο..γι αυτο αλλο σκοπευτηριο αλλο κυνηγι..

    αλλο σκοπευτηριο αλλο κυνυγι φιλε ?? το σκοπευτηριο ειναι η βαση , απο εκει πρεπει να ξεκινησουν ολοι , χειρισμος οπλου , επωμιση , μετρα , σταση , κινηση , εικονα προσκοπευσης , παρακολουθηση στοχου και παρα πολλα αλλα μαθαινονται στο σκοπευτηριο , μακαρι ολοι οι κυνυγοι να ξεκινουσαν απο το σκοπευτηριο , και παρα πολλα λεφτα θα γλυτωναν αλλα και πολλοι καλυτεροι σκοπευτικα θα γινοντουσαν

    Ως ένα βαθμό Ναί!<br>
    Οι Δάσκαλοι είναι πολύτιμοι.<br>
    Πολυτιμοτέρα όμως η εμπειρία επι του πραγματικού.<br>
    Στο πραγματικό και οι δάσκαλοι δίνουν εξετάσεις κάθε φορά.

    μα ολοι οι μεγαλοι δασκαλοι κα οι κορυφαιοι σκοπευτες οπως ο Digweed η ο αμερικανος ο Zieknbaum , αν το γραφω σωστα , λενε οτι τιποτα δεν αντικαθιστα τον απαραιτητα μεγαλο αριθμο φυσιγγιων που πρεπει να ριχνει ο σκοπευτης η ο κυνυγος ωστε να ανεβαινει επιπεδο , εγω εγραψα για τα θεμελια , για τα αρχικα εφοδια που πρεπει ολοι μας να μαθουμε , και σιγα σιγα να προχωρησουμε , διαβαζω τους φιλους τους ιδιογομωτες να ψαχνουν και να κυνυγουν το 1% παραπανω συγκεντρωση στα 50 μ , καλη και χρυση δεν λεω και εγω την ψαχνω και την εχω βρει και σε ακομα πιο πολλα μετρα , αλλα με τι οπλο ? οπλο να ριχνει 2 μετρα αριστερα και επανω ?? η με ποιον χειριστη ? με ποια τεχνικη ριχνουμε στα 50 μ ? ειναι 50 μ η ειναι στην πραγματικοτητα 60 λογω γωνιας ? τα ματια μας ειναι σωστα ? βλεπουμε οπως πρεπει ? και χιλια αλλα , δεν διαβαζω κανεναν να τα αναφερει η να τα σχολιαζει , αραγε ολοι ειναι τελειοι και αψογοι η δυστυχως το αντιθετο συμβαινει και παντα φταιει το οπλο και το φυσιγγι ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #440205

    παιδια , πιστευω πως οταν μιλαμε για την εφαρμογη της καθε τεχνικης σημαινει πως εχουμε αφομοιωσει ολα τα προηγουμενα ,μετρα επωμιση ματια στον στοχο κλπ. Εαν ομως δεν εχουμε μαθει τα προηγουμενα σημαινει πως παμε να μαθουμε εκθεση χωρις να ξερουμε την αλφαβητο.

    Για εμενα τα πιο σημαντικο ειναι η σημαντικη εστιαση , ενα κοντακι που βολευει(και που το εχουμε συνηθησει) και η καλη ψυχολογια

    Χωρις να ειμαι ακομα του σκοπευτηριου , εχω παρατηρησει πως μονο με αυτα , μπορεις να εχεις “συνεχεις” επιτυχιες απο τα 10 εως και τα 30 μετρα
    απο τις 3 τεχνικες παντως , εφαρομοζω την διατηρουμενη προσκοπευση , γιατι με βολευει να βαζω το οπλο μπροστα απο το στοχο , να κοιταω μονο τον στοχο και το χερι να βαζει μονο του την προσκοπευση , κατι το οποιο με βοηθα να εκτελω υποσεινηδητη βολη , εν αντιθεσει με τις αλλες τεχνικες που η επιταχυνση του οπλου σε σχεση με τον στοχο με αποσπα

    Παρ΄ολα αυτα , εχω προβλημα σχεδον σε ολες τις διαγωνιες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #440246

    Αυτό που θέλει είναι πολύ υπομονή πολύ επιμονή παρα πολύ δουλειααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα. Εξίσου θέλει σωστή προσέγγιση ανοιχτό μυαλό ώστε να ξεχωρίζεις από νωρίς το τι θέλεις να κάνεις ….. ΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ…. είναι ένα κεφάλαιο όπου η περισσότεροι νομίζουν ότι άντε επειδή σπάσαμε 4 δίσκους στο Σπόρτινγκ κάναμε και κάνα δυο μαθήματα και αυτό είναι ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΑΜΕ ( ΚΑΘΙΣΤΕ ΜΑΓΚΕΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΕΞΠΛΕΙΝ ΓΙΑΤΙ ΜΑΡΑΖΙ ΤΟ ΕΙΧΑ Η ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΚΟΚΟΡΑΣ) … άμα ήταν τόσο εύκολο Ξερόλα μου τι καλά στο κόσμο… θέλει κότσια και πολύ γερο στομάχι για να κανεις όλο αυτό να φαίνεται εύκολο στα ματια τον άλλων, το να σου γίνει κάτι τόσο δύσκολο και πολύπλοκο κτήμα σου θα πρέπει πρώτα από όλα να απομυθοποιήσεις ουκ ο λίγα…. Αμέσως μετά να κοιταχτείς στον καθρέπτη και να δεις αν είσαι ταλέντο η χαρισματικός η απλά ένας άλλος αιμοδότης…( καλά για τα ποσα χρονια χρειάζεται όλο αυτό δεν το συζητώ)….. εγωιστικές Εμμονές …ΔΕΝ χωρούν έχει αποδειχτεί ότι όσοι επιμένουν νομίζοντας ότι τα ξέρουν όλα και συνεχίζουν να διαιωνίζουν την ημιμάθεια τους καταπλακωθήκαν με το ίδιο τους το ΕΓΩ. δυστυχώς αυτό που ταλανίζει τους περισσότερους και εξυψώνει τους εξυπνάκηδες είναι τα λάθη και η λανθασμένες αντιλήψεις που επικρατούσαν και δυστυχώς ακόμα επικρατούν.. άρα από ότι καταλαβαίνεται δεν είναι θέμα τεχνικών η τεχνικές καλά κάνουν και υπάρχουν ΤΟ θέμα είναι το ποιον δρόμο θέλουμε να ακολουθήσουμε το ποσό θέλουμε να τσαλακωθούμε αλλά και το κατ ποσό είμαστε διατεθειμένη να παντρευτούμε όλο αυτό. παράλληλη μάθηση και εντρυφηση είναι το ιδανικότερο όλων,ΤΙ να το κάνεις το Γαμαω το φυσίγγι που με τόσο κοπώ έφτιαξες όλα αυτά τα χρονια αν δεν είσαι ικανός σκοπευτικά να στείλει ούτε τρία σκάγια στον στόχο. πιο το όφελος το να ξέρεις όλα τα τσοκ απ έξω και ανακατωτά και να φόρας και τα Γαμαω που σου είπε ο ειδικότερος όλων. Ποιος ο λόγος περαν του οικονομικού και τις πλήρους ηλιθιότητας να εκθειάζεις το αυτονόητο και να χλευάζεις ότι σε εσένα δεν σου κάνει… δες κατσαρόλα (Benelli) και θα καταλάβεις… ποιος ο λόγος πέραν του προφανές ότι και δυο καράβια φυσίγγια να ρίξεις αν δεν τα ρίξεις σωστά όλο αυτό δεν θα σου αφήσει και πολλά για παραπέρα … Είπαμε δεν είναι να σπάει αλλά το πώς σπάει … το ίδιο και απαράλλακτο είναι και στο κυνήγι … η σκοποβολή και κατ επέκταση και το σκοπευτικό μέρος του κυνηγιού είναι κάτι σαν το γαλλικό μπιλιάρδο θέλει αντερα να έχεις υψηλό Μουαρέ αλλά και να στρώνεις με τέτοιο τρόπο την μια καραμπόλα μετά την άλλη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #440265

    εχεις δικιο καπνα , η δουλεια ειναι πολυ σημαντικη , πρεπει να φυγουν πολλα φυσιγγια απο τις καννες σου ετσι ωστε να προχωρησεις σωστα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #440271

    πολυ σωστα τα ειπε ο καπνας.εγω προσωπικα δεν παταω στο σκοπευτηριο για να μην γκρεμιστει η αυτοπεποιθηση μου .γιατι θα πρεπει να αλλαξω πραγματα που κανω τωρα και εχω φτασει ασ το πουμε σε ενα καλο επιπεδο στο κυνηγι.θελει κοτσια να παρεις την αποφαση μετα απο 25 χρονια να πας σε δασκαλο…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #440823

    Δέν είναι ο Κάπνας ή άλλος.
    Παιδιά, βλέπουμε;
    Αν δέν βλέπουμε δέν μας φταίει κανένας.

    Βλέπουμε την τσίχλα στα 30μ σαν τσίχλα που περνάει στα 30μ απο μάς;
    Βλέπουμε την ταχύτητα αντίδρασης του όπλου και την αποστασιακή μετατόπιση του ιπτάμενου στόχου;

    Δέν τα βλέπουμε!!! Εξαιτίας αυτού βαράμε 32-34γρ για τσίχλα.
    Το είδα και το μελέτησα το πράγμα.
    Δέν πλεονεκτεί ΚΑΜΜΙΑ τουφεκιά με παραπάνω απο 24γρ #9,5 για την τσίχλα.
    Στα 22-30μ είναι ότι πρέπει για 100% αποτέλεσμα με ανοιχτά τσόκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    karabek dimitrios στις #441009

    για σας και απο εμενα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση ενα οπλο να μην ταιριαζει σε ενα σωματοτυπο για να γινω πιο συγκεκριμενος τα τελευταια 15 χρονια κυνηγαω με το οπλο του πατερα μου μια μπρεντα αλτερ την πρωτη το πριν ττο καλοκαιρι ηρθε στα χερια μου μια μπερετα Α303 το οπλο απο την αρχη που το επιασα κατι δεν μου πηγαινε καλλα ποτε δεν μπορουσα να κανω την ιδια επομιση καθε φορα ηταν διαφορετικη.να προσθεσω οτι δεν μπορουσα να καταλαβω πως με το οπλο του αδερφου μου του πατερα μου ενος φιλου μου ηταν παντα ιδιες.ξεχασα να πω οτι εχει μετριθει και φτιαχτει στα μετρα μου το κοντακι.και αναρωτιεμαι μηπως δεν κανει αυτο το οπλο για εμενα?αν γνωριζει καποιος εμπειρος θα ημουν υποχρεως.εγραψα εδω για να πω οτι επειδη το οπλο εριχνε αριστερα δεν εχανα τιποτα σε αντιθεση με τις δεξιες τουφεκες δεν μπορουσα να βρω στοχο με τιποτα οσο προσκοπευση και οποια μεθοδο και να δοκιμαζα παντα ημουν πισω στη ντουφεκια.ευχαριστω και ελπιζω να μην χαλασα το ποστ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #441011

    Το θέμα που περιγράφεις φίλε είναι σύνθετο. Κανένας δέν μπορεί να πεί κάτι αν δεν πιάσει στα χέρια του το όπλο.
    Με πολύ μεγάλη απλότητα θα πώ αν έχεις όπλα που σου “κάθονται” και ρίχνεις καλά, τότε αυτό το όπλο δέν σου κάνει.
    Έχω στην κατοχή μου ένα υπέροχο όπλο κατασκευασμένο το 1913. Ρίχνει πολύ καλές τουφεκιές με κάθε φυσίγγι, αλλά.. χαμηλοτουφεκάει . όχι 20/80 αλλά 0/100.
    Πρέπει να το σηκώνω τόσο όσο σχεδόν να περνάει το πουλί κάτω απο τις κάννες όταν σκοπεύω.

    Κάτι που μπορώ να υποψιαστώ είναι να έχει στραβή κάννη ή αλλοιωμένη κάννη απο κατασκευαστική ανωμαλία ή χτύπημα μετά.
    Αν τα μέτρα του όπλου είναι τέτοια που με τίποτα δέν σου βγαίνει, τότε είτε το παρατάς οριστικά, είτε πάς σε πολύ καλό κοντακά.
    Τέλος, αν εσύ κατάλαβες ότι απο την αρχή κάτι πάει στραβά, κράτα απόσταση απο το όπλο αυτό.
    Αν είσαι “Ψαχτήρι” και επιμένεις, είναι ένας δρόμος γοητευτικός μέν, αλλά θα σου στερήσει κυνήγια.

    Αν το δοκιμάσεις σε χαρτιά ή πίνακα με γρήγορη επώμιση θα δείς τι παίζει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #441079

    Το θέμα που περιγράφεις φίλε είναι σύνθετο. Κανένας δέν μπορεί να πεί κάτι αν δεν πιάσει στα χέρια του το όπλο.<br>
    Με πολύ μεγάλη απλότητα θα πώ αν έχεις όπλα που σου «κάθονται» και ρίχνεις καλά, τότε αυτό το όπλο δέν σου κάνει.<br>
    Έχω στην κατοχή μου ένα υπέροχο όπλο κατασκευασμένο το 1913. Ρίχνει πολύ καλές τουφεκιές με κάθε φυσίγγι, αλλά.. χαμηλοτουφεκάει . όχι 20/80 αλλά 0/100.<br>
    Πρέπει να το σηκώνω τόσο όσο σχεδόν να περνάει το πουλί κάτω απο τις κάννες όταν σκοπεύω.

    Κάτι που μπορώ να υποψιαστώ είναι να έχει στραβή κάννη ή αλλοιωμένη κάννη απο κατασκευαστική ανωμαλία ή χτύπημα μετά.<br>
    Αν τα μέτρα του όπλου είναι τέτοια που με τίποτα δέν σου βγαίνει, τότε είτε το παρατάς οριστικά, είτε πάς σε πολύ καλό κοντακά.<br>
    Τέλος, αν εσύ κατάλαβες ότι απο την αρχή κάτι πάει στραβά, κράτα απόσταση απο το όπλο αυτό.<br>
    Αν είσαι «Ψαχτήρι» και επιμένεις, είναι ένας δρόμος γοητευτικός μέν, αλλά θα σου στερήσει κυνήγια.

    Αν το δοκιμάσεις σε χαρτιά ή πίνακα με γρήγορη επώμιση θα δείς τι παίζει.

    Ακριβώς! Άκου τον παλιό και ψαγμένο. Εγώ αν κάτι μου πάει στραβά από την αρχή, με την ιδέα και μόνο, δεν “ισιώνει” ποτέ. Για ρίξε σε χαρτόνι από τα 15 μέτρα με στηριγμένο καλά το τουφέκι σε πάγκο, καπώ αυτοκινήτου κτλ. να δείς που θα πάει το κέντρο της μαζεμένης (για την απόσταση) τουφεκιάς για να δεις αν η κάννη είναι στραβή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #441081

    Α, ναι. Δοκίμασε και με γρήγορη επώμιση, όπως στο κυνήγι, στην ίδια απόσταση (test Churchill αν θυμάμαι καλά)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 511 έως 525 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων