Beretta Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 721 έως 735 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #400943

    Μάκη, η 390 πότε κυκλοφόρησε;

    γύρω στο 1995

    στην Αμερική κυκλοφορεί ακόμη σαν 3901 και έχει κούρμπα στην βάση και όχι σκαλοπάτι όπως η 390 η 304

    πιθανόν οι βάσεις να είναι στοκ από 391 και η παραγωγή της 3901 να γίνεται εκτός Ιταλίας(λέω εγώ από μόνος μου)

    πάντως όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά σε σχέση με τα Turkish parts της beretta και πολλών άλλων εταιρειών π.χ. αν βγάλεις κοντάκι πάπια από franchi αδρανείας όλα σχεδόν τα υπόλοιπα μέρη ταιριάζουν με την stoeger


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #400944

    PANOUTSOS wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    PANOUTSOS wrote:

    molias wrote:
    Προχτές μετά απο κυνήγι τσίχλας την ώρα που άδειαζα το όπλο (391 light) παρατήρισα ότι είχε σπάσει στην άκρη του το αυτάκι του κλείστρου. Και θυμάμαι παλαιότερα είχε αναφερθεί το ίδιο πρόβλημα απο κάποιο μέλος του forum. Παράξενο πάντος γιατί οπλάκι όσο το έχω μόνο 32gr εχεί ρίξει και 34gr μετρημένα στα δάκτυλα…Λέω να παραγγείλω αυτό εδώ http://www.pshqeurope.com/bolt-handles.aspx

    Εμένα η light να χτυπήσω ξύλο δεν έχει βγάλει βλάβη μέχρι σήμερα.. Προβληματίζομαι όμως πολύ διότι τα έχουν κάνει γιαλαντζί τα όπλα με τα εργοστάσια σε Τουρκία αλλά και Ισπανία.. Δε λέω μαζική παραγωγή , παγκοσμιοποίηση , φτηνά εργατικά χέρια κλπ κλπ αλλά κρίμα για όλους όσους είναι θιασώτες της συγκεκριμένης μάρκας όλα αυτά να πραγματοποιούνται σε βάρος της ποιότητας.. και δε μιλάμε για όπλο των 800 € μιλάμε για όπλο που προσωπικά έδωσα 1450 € τον 02/2010 . Zed αν μου είχε σπάσει 10 φορές το συγκεκριμένο εξάρτημα το όπλο θα είχε γίνει πάσαλος… Beretta A 301
    Beretta AL 391 light
    Benelli Vinci

    Την τεχνογνωσία πληρώνεις Παναγιώτη και την πατέντα. Έβγαλε και η Remington καραμπίνα και σε ένα μήνα ανακάλεσε όλες τις πωλήσεις. http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Γιώργο η τεχνογνωσία και η πατέντα που σωστά λές ότι πληρωνω/ουμε εκτός λάθους μου είναι ίδια εδώ και 30 χρόνια … τουλάχιστον στο όπλο μου Δηλαδή τί το διαφορετικό (ουσίας)έχει η 391 από την 390 στο σύστημα λειτουργείας της; (δεν αναφέρω την Α 400 γιατι πραγματι έχει καινοτομίες) Εχει κάτι διαφορετικό το σύστημα αερίων; Το αυτοκαθαριζομενο πιστόνι; Για την κάννη που αναφέρεις παραπάνω συμφωνώ απόλυτα με τον 18,6 αυλό . Φανταστική.. Η γνώμη μου και μόνο είναι ότι το όνομα πληρώνουμε κατα κύριο λόγο … το όνομα, όπως σωστα ειπε ο Κωνσταντινος υπερτιμολόγηση σε όλο της το μεγαλείο σε όλα τα ντουφέκια Beretta A 301
    Beretta AL 391 light
    Benelli Vinci

    Εγώ βλέπω ότι όποτε πιάνεις την Beretta η πουλιάστρα σου γεμίζει… όποτε πιάνεις την άλλην, δεν έχει πουλιά …

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    χαχαχαχα!!!!   Γεια σου ρε Σιλάκο 😎

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    matoulias στις #400945

    Ειναι τα κολπα της μαμας BERETTA οπως εχει βγαλει ευρωπη και προωθει την Α300 ετσι και για την εκει αγορα εχει βγαλει την 3901 λογο οτι η 390 ηταν επητυχημενο και αγαπημενο μοντελο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #400946

    η εταιριες  ( οπλων,  αυτοκινητων κλπ) που δεν μιλουν ξεκαθαρα για το που παραγουν τα προιοντα τους κανουν κακο πρωτα στον εαυτο τους.

    οι φημες, τα μισολογα και τα περιφρονητηκα σχολια, ειδικα στην ελλαδα γινονται  ακριβως για αυτο. γιατι δεν ξερουμε που παραγετε το προιον.

    προσωπικα ΑΠΑΙΤΩ να ξερω απο που προερχεται αυτο που αγοραζω.και να το παρω εις γνωση μου.

    οχι να προσπαθει ο εμπορος να με παραπλανησει λεγοντας μου ψεματα.

    η ποιοτητα ειναι ενα αλλο θεμα που δεν εχω την γνωση να ειμαι απολυτος.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #400948

    Ειναι τα κολπα της μαμας BERETTA οπως εχει βγαλει ευρωπη και προωθει την Α300 ετσι και για την εκει αγορα εχει βγαλει την 3901 λογο οτι η 390 ηταν επητυχημενο και αγαπημενο μοντελο .

    ακριβώς έτσι είναι

    http://www.berettausa.com/products/3901-citizen-synthetic/

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #400949

    προσωπικα ΑΠΑΙΤΩ να ξερω απο που προερχεται αυτο που αγοραζω.και να το παρω εις γνωση μου. οχι να προσπαθει ο εμπορος να με παραπλανησει λεγοντας μου ψεματα.

    δυστυχώς αυτό δεν γίνεται 👿 και προφανώς αναφέρεσαι στην περίπτωση cz usa που συζητούσαμε προχθές 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #400950

    panagiotis.franchi wrote:
    προσωπικα ΑΠΑΙΤΩ να ξερω απο που προερχεται αυτο που αγοραζω.και να το παρω εις γνωση μου. οχι να προσπαθει ο εμπορος να με παραπλανησει λεγοντας μου ψεματα.

    δυστυχώς αυτό δεν γίνεται και προφανώς αναφέρεσαι στην περίπτωση cz usa που συζητούσαμε προχθές

    ..κακό είναι το πολύ και το καθόλου..
    Μάκης…..Μαραθώνας

    και οχι μονο Μακη.

    εχω ενα αλμαρ που μου το πασαρε “φιλος” οπλοπωλης δειχνοντας μου τις σφραγιδες του made in italy 1270 bar magnum.(τοτε δεν ειχα ιντερνετ να το ψαξω)

    κολητος φιλος εχει ενα conguest που γραφει πανω made in germany χωρις αλλες σφραγιδες.

    βεβαια, οσοι την πατησαμε καλα να παθουμε, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να αφησουμε τους εμπορους να παραπλανησουν και αλλους συναδελφους.

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #400951

    εχω ενα αλμαρ που μου το πασαρε «φιλος» οπλοπωλης δειχνοντας μου τις σφραγιδες του made in italy 1270 bar magnum.(τοτε δεν ειχα ιντερνετ να το ψαξω) κολητος φιλος εχει ενα conguest που γραφει πανω made in germany χωρις αλλες σφραγιδες. βεβαια, οσοι την πατησαμε καλα να παθουμε, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να αφησουμε τους εμπορους να παραπλανησουν και αλλους συναδελφους.

    σωστός…τα αναφερόμενα όπλα είναι 100% τούρκικα γράφουν ότι θέλουν επάνω και δεν έχουν σφραγίδες δοκιμής γιατί η τουρκία δεν έχει τράπεζα δοκιμών και ίσως αν τα σφράγιζε σε άλλη χώρα να ανεβαίνει το κόστος παραγωγής(μεταφορικά για την χώρα σφράγισης κόστος σφράγισης κ. λ.π.)

    φαύλος κύκλος τελικά με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε τι ψωνίζουμε

    συμφωνώ λοιπόν με τον Μιχάλη(ΜΠΕΦ)ότι οι καραμπίνες μετά το 1990 είναι όλες καραμούζες και κατσαρόλες 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #400954

    Το οποιο ψωνιο πληρωνεται.Την ψαχνεις πολυ με αυτοκινητα ?Θα την πατησεις σιγουρα ετσι και στα οπλα.Εγω την πατησα πρωτος και δηλωνω καθαρα οτι οπλο πανω απο 1000 ευρω δεν αξιζει να παιρνει κανεις.Τοσο απλα.Τα 1000 ευρω ειναι πολα λεφτα ακομη και για τα οπλα που αξιζουν τοσο απλα λεμε να μην τα ισοπεδωσουμε και τα κανουμε ολα Σπαρτιατικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    Ost57 στις #400960

    Καλημερα σε ολους.

    Νομιζω οτι δεν πρεπει να ανησυχουμε για την ποιοτητα των οπλων που αγοραζουμε.
    Οι μεγαλες εταιρειες σεβονται το ονομα τους, δεν διακινδυνευουν τιποτα.
    Η κατασκευη οπλων – και οχι μονον – σε “τριτες χωρες”, μοναδικο σκοπο εχει την
    μειωση του λειτουργικου κοστους, οχι της ποιοτητας, η οποια υποτιθεται οτι
    συνεχως αναβαθμιζεται αλλα στα κεντρικα εργαστηρια της καθε εταιρειας.
    Πιστευω οτι υπαρχει εξαιρετικη εκπαιδευση προσωπικου και οτι ο τελικος ελεγχος
    και οι δοκιμες γινονται απο απολυτως εμπειρο προσωπικο, επενδυονται πολλα χρηματα
    και τα λαθη απαγορευονται σε αυτο το επιπεδο.
    Πιστευω οτι το προβλημα εγκειται αλλου, στον Ελλληνα εμπορο και μονον, φυσικα και
    υπαρχουν εξαιρεσεις.
    Χαρακτηριστικα, να αναφερω οτι τον Ιουλιο αγορασα ενα pose Baikal εναντι 620 ευρω
    και σημερα πωλειται σε προσφορα 440 ευρω. Αδυνατω να πιστεψω οτι πουλαει με “χασουρα”.
    Το “πουλα και μετα κλαψε” ισχυει για προιοντα με ημερομηνια ληξης.
    Τελειο παραδειγμα του μεγαλου ποσοστου κερδους αλλα και της ελλειψης σεβασμου.
    Ενα μεγαλο μερος των χρηματων μας παει στον εμπορο και οχι στον κατασκευαστη.

    Με τις θερμοτερες ευχες μου.

    Πελατες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #400961

    τα κόλπα είναι γνωστά παιδιά και οι πιο πολλοί τα ξέρετε  , σε διάφορα προϊόντα κατασκευάζουν όλα τα εξαρτήματα σε τρίτες χώρες πχ η μπερέτα στην τουρκιά  και τα συναρμολογούν στην ιταλία η στο εκάστοτε κράτος που θέλουν να αναγράψουν. και είναι κατά κάποιο τρόπο νομικά  καλυμμένοι. Μονο στις Η.Π.Α τους έχουν αναγκάσει και γράφουν  ” κατασκευή κίνα και συναρμολόγηση Η.Π.Α”   η σχεδιασμος ΗΠΑ και κατασκευη κινα.

     

    Το σημαντικό θέμα είναι να κρατιέται ψηλά η ποιότητα , όχι ο τόπος παραγωγής . Σε όλες τις χώρες μπορεί να παραχθεί και η α ποιότητα και η β και γ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #400967

    Βασικά για να γίνω λίγο ρεαλιστικός και αντικειμενικός το πρόβλημα της beretta και της κάθε beretta δεν είναι που παράγει είναι το πως θέλει να παράγει. Δηλαδή η beretta μπορούσε να παράγει το 1970 αθάνατο όπλο και το 2012 δεν μπορεί, μην τρελαθούμε κιόλας…

     

    Όλοι βασίζονται στην εμπορευματοποίηση των πάντων, τι θα γίνουν δηλαδή στο εργοστάσιο κλέφτες χαχαχα, από το αυτοκίνητο μέχρι το όπλο και από την τελευταία βλακεία που αγοράζεις έχουν πλέον ημερομηνία λήξης…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #400989

    θα το ξαναπω για να γινω κατανοητος:

    το θεμα για μενα δεν ειναι το που κατασκευαζουν, αλλα  οτι το ΚΡΥΒΟΥΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #400999

    Παιδια με λιγα λογια το οπλο μια το σκυλι 10 κανουνε σε σωστο κυνηγο που ξερει τι παιζεται.Αυτο το ηξεραν οι παλιοι που ενιωθαν την στερηση στο πετσι τους.Εμεις οι καινουργιοι τα εχουμε ολα πολλα και περισσευουν γιαυτο και τα κανουμε σιδερα και τριχες.

    Οι παλιοι κυνηγοι αν ειχαν οπισθογεμες μονοκανο ηταν τρισευτυχησμενοι αν δε εφερνε καποιος καπετανιος απο το αμερικα καμια αυτο 5 το θεωρουσαν ρολς ροις αναμεσα σε καρα.Εγω νομιζετε οτι θα επαιρνα τιποτε περισσοτερο απο ενα και μονο τουφεκι για το καρτερι της τσιχλας που κανω μονο περα απο ενα μπαικαλ η τοζ ?Το παθημα γινεται μαθημα δυστυχως μετα εορτης.ΚΑι μην μου πειτε οτι τοτε υπυρχαν πολλα θηραματα ενω τωρα λιγα και χρειαζομαστε πατριοτ για να τα σκοτωσουμε γιατι ειναι και μερικοι που λενε ναι τοτε τα οπλα δεν ηταν καλα ενω τωρα πρεπει να ειναι γιατι δεν υπαρχουν πολλα θηραματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #401002

    Αν ήταν όλες οι μάρκες όπλων αξιόπιστες κανείς δεν θα νοιαζόταν για το που φτιάχνονται.

    Από την άλλη, εφόσον φτιάχνονται σε μία φθηνή χώρα γιατί δεν περνάει και έκπτωση και στον καταναλωτή.

    Έστω τα μισά απ’ ότι γλυτώνουν να τα έκοβαν και από τον καταναλωτή θα ήταν καλό.

    Αλλά πάντα ισχύει ο νόμος της αγοράς και της ζήτησης και αφού πουλούνπερί ορέξεως ………..

     

    Για την ιστορία και μόνο έχει σημασία αν η χώρα στην οποία κατασκευάζεται ένα προιόν έχει καλή παράδοση .

    Ουγγαρία, Τσεχία, Πολωνία, Ουκρανία, πρώην χώρες της Γιουγκοσλαβίας, Ρωσία, Ισπανία, Ιταλία, Γαλλία, Ιαπωνία, ΗΠΑ, Γερμανία, Σουηδία, Βέλγιο κτλ έχουν φοβερούς μάστορες. Κατέχουν την μηχανουργική και τις αρχές της πάρα πολύ καλά με κορυφαία την μικρή Σουηδία.

    Για να προλάβω και συναδέλφους που θα πουν ότι τώρα είναι με CNC , να ξέρετε ότι και το cnc για να βγάλει ποιότητα θέλει καλό μάστορα που έχει περάσει και από τα συμβτικά και έχει σπάσει  τα αρίδια του πάνω στο τορνάκι με τα μπόσικα για να βγάλει ακρίβεια.

    Ναι είναι ποιο εύκολα τώρα αλλά δεν σημαίνει κι’ όλας ότι θα βάλεις τον Αλβανό, τον Βούλγαρο ή τον Σκοπιανό και θα σου κάνει παπάδες, αν δεν κατέχει την Μηχανουργική άστα να πάνε.

    Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχουμε μάστορες πλέον με τόσα χρόνια που είμαστε αποβιομηχανοποιημένοι …………….. επιδιορθωτές έχουμε και αυτοί οι περισσότεροι είναι της κακιάς συμφοράς.

    Το βλέπουμε εξάλου και από τους οπλουργούς. Μια δύσκολη τέχνη που σε πέντε εκατομμύρια Αθηναίους (τεράστια αγορά δηλαδή) και έχουν ξεχωρίσει 5 οπλουργοί μόνο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 721 έως 735 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων