DUCKHUNTING-YΔΡΟΒΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,001 έως 6,015 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #439579

    Φίλε τζό δέν αμφιβάλλω καθόλου, απλά ρωτάω εάν έχουν ξεκινήσει τα παπιά να έρχονται στην χώρα μας.<br>
    Σε ευχαριστώ πάντως που μου απάντησες.

    τα παπια ερχονται στην χωρα μας απο τον αυγουστο……απλα το κυνηγι τους επιτρεπεται απο 15 σεπτ. και μετα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #439591

    συγνωμη παιδια αλλα παπια αυγουστο δεν μπενουν στην ελλαδα. αυγουστο σεπτεμβριο δεν εχουν ερθει ποτε εδω και 20 χρονια τουλαχιστον.
    οτι υπαρχει ηδη μεσα στους βαλτους, ειναι ντοπια πουλια.

    παπια αρχηζουν να μπενουν δειλα δειλα απο αρχες οκτωμβρη (και αυτο αναλογα τον καιρο) με αρχες νοεμβρη. και τα μεγαλα μπασιματα γινοντε παντα μεσα δεκεμβρη που ο καιρος αρχιζει της παγωνιες.

    αν η παγωνιες και τα χιονια ερθουν νωριτερα, τοτε θα γινουν και η μεγαλες μετακινησεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #439593

    συγνωμη παιδια αλλα παπια αυγουστο δεν μπενουν στην ελλαδα. αυγουστο σεπτεμβριο δεν εχουν ερθει ποτε εδω και 20 χρονια τουλαχιστον.<br>
    οτι υπαρχει ηδη μεσα στους βαλτους, ειναι ντοπια πουλια.

    παπια αρχηζουν να μπενουν δειλα δειλα απο αρχες οκτωμβρη (και αυτο αναλογα τον καιρο) με αρχες νοεμβρη. και τα μεγαλα μπασιματα γινοντε παντα μεσα δεκεμβρη που ο καιρος αρχιζει της παγωνιες.

    αν η παγωνιες και τα χιονια ερθουν νωριτερα, τοτε θα γινουν και η μεγαλες μετακινησεις.

    Συμφωνω με τον φιλο Γιαννη,τα πουλια του Σεπτεμβριου ειναι ολα ντοπιαρικα,γεννες που εχουν μεγαλωσει εδω περα.
    Τα περασματα ξεκινανε Νοεμβρη με Δεκεμβρη,αναλογα βεβαια με τον καιρο.Οση περισσοτερη κακοκαιρια εχει,τοσο περισσοτερες παπιες ξενες θα εμφανιστουν!
    Αυτο συμβαινει τουλαχιστον στα μερη μας,Βορεια Ελλαδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #439597

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>gianniskavala wrote:</div>
    συγνωμη παιδια αλλα παπια αυγουστο δεν μπενουν στην ελλαδα. αυγουστο σεπτεμβριο δεν εχουν ερθει ποτε εδω και 20 χρονια τουλαχιστον.<br><br>
    οτι υπαρχει ηδη μεσα στους βαλτους, ειναι ντοπια πουλια.

    παπια αρχηζουν να μπενουν δειλα δειλα απο αρχες οκτωμβρη (και αυτο αναλογα τον καιρο) με αρχες νοεμβρη. και τα μεγαλα μπασιματα γινοντε παντα μεσα δεκεμβρη που ο καιρος αρχιζει της παγωνιες.

    αν η παγωνιες και τα χιονια ερθουν νωριτερα, τοτε θα γινουν και η μεγαλες μετακινησεις.

    Συμφωνω με τον φιλο Γιαννη,τα πουλια του Σεπτεμβριου ειναι ολα ντοπιαρικα,γεννες που εχουν μεγαλωσει εδω περα.<br>
    Τα περασματα ξεκινανε Νοεμβρη με Δεκεμβρη,αναλογα βεβαια με τον καιρο.Οση περισσοτερη κακοκαιρια εχει,τοσο περισσοτερες παπιες ξενες θα εμφανιστουν!<br>
    Αυτο συμβαινει τουλαχιστον στα μερη μας,Βορεια Ελλαδα.

    συγνωμη αλλα θα επρεπε να ειμαι πιο συγκεκριμενος……τα ‘καθαρα’ παπια ερχονται μετα τον οκτωβριο στην ελλαδα, αντιθετα τα σαρσελια ερχονται απο αρχες αυγουστου και για ολο τον αυγουστο μεχρι και αρχες σεπτεμβρη!!!!!!! εγω για τα σαρσελια αναφερθηκα!!!
    μαλιστα φετος μπηκαν τα σαρσελια στον αμβρακικο στις 1η αυγουστου και μαλιστα σε πολυ μεγαλους αριθμους, η πληροφορια ειναι απο φιλο που ειναι κατοικος του βαλτου στον αμβρακικο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #439599

    εγω επιμενω, ακομη και για τα σερσελια, πρασινα, φιου, κουταλια, ψαλιδια, βαρβαρες, ακομα και τα τουρκακια που λεμε εμεις εδω πανω. ο μηνας τους κανονηκα ειναι ο νοεμβρης. εξερουντε εκτακτα καιρικα φαινομενα. οποτε μην τρωτε ουτε παραμυθι ουτε ταχυδρομια.

    ο βαλτος ειναι 15 λεπτα απο το σπιτι μου. εδω και 25 χρονια που το παρακολουθω, η πηγενοντας με το οπλο, η πηγενοντας απο το αναχωμα για μπανηστιρι.

    και δεν θα επιμενω αλλο. αυτη ειναι η γνωμη μου, τα πιστευω μου, και ειναι καλοπροεραιτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #439613

    Tα σαρσελια (οχι κιρκιρια, σαρσελια ( anas querquedula)) αρχιζουν τη μεταναστευση απο αρχες Αυγουστου… Ο λογος που δεν τα βλεπουμε εινια γιατι δυσκολα σταματουν μιας κ υπαρχουν πολυ ενοικες καιρικες συνθηκες και προτιμουν κυριως τον δυτικο αξονα μεταναστευσης… Εχουν τυχει πρωινα τον Αυγουστο κ Σεπτεμβρη που γεμιζουν κυριολεκτικα σρασελια οι υδροβιοτοποι στη δυτικη Ελλαδα… Πολυ ευαισθητα πουλια στον καιρο, κατεβαινουν για Αφρικη πρωτα και ανεβαινουν τελευταια…
    Πολλες φορες μαζι τους παρασερνουν κ αρκετα χρονιαρικα ψαλιδια μιας κ ειναι δυο ειδη που πετουν πολυ συχνα παρεουλα…
    Δεν περνουν απο ολο το πλατος της Ελλαδας και γι αυτο ειναι αφαντα σε πολλες βορειες περιοχες… 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #439619

    Φίλε τζό δέν αμφιβάλλω καθόλου, απλά ρωτάω εάν έχουν ξεκινήσει τα παπιά να έρχονται στην χώρα μας.<br>
    Σε ευχαριστώ πάντως που μου απάντησες.

    τα παπια του υπαρχουν τωρα ειναι ολα ντοπιαρικα αρχιζουν να ερχονται τελη οκτ με αρχες νοε
    και αν τυχεις να εισαι στον βαλτο τισ πρωτες μερες που ερχονται και ειναι απονηρευτα κανεις αρκετα πουλια και ωραιες τουφεκιες
    καλη συνεχεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #439621

    Εχουν τυχει πρωινα τον Αυγουστο κ Σεπτεμβρη που γεμιζουν κυριολεκτικα σρασελια οι υδροβιοτοποι στη δυτικη Ελλαδα… Πολυ ευαισθητα πουλια στον καιρο, κατεβαινουν για Αφρικη πρωτα και ανεβαινουν τελευταια…
    Πολλες φορες μαζι τους παρασερνουν κ αρκετα χρονιαρικα ψαλιδια μιας κ ειναι δυο ειδη που πετουν πολυ συχνα παρεουλα…
    Δεν περνουν απο ολο το πλατος της Ελλαδας και γι αυτο ειναι αφαντα σε πολλες βορειες περιοχες…

    πολυ σωστα τα λες… σε βλεπω ενημερωμενο…. 😀

    ετσι ακριβος ειναι τα πραγματα τουλαχιστον στην δυτικη ελλαδα……για βορεια ελλαδα δεν γνωριζω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #439643

    Σήμερα έκανα το πρώτο μου κυνήγι στα παπιά πέρνοντας ένα κιρκίρι από τα δύο συνολικά που μου πέρασαν.Λίγες τουφεκιές και στην γύρω περιοχή.Οι θεριζοαλωνιστικές μηχανές είναι στο φούλ και μέσα στις επόμενες μέρες θα έχουν θεριστούν όλα τα ρύζια.Πλέον αναμένουμε την επιδεινωση του καιρού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #439689

    δεν ξερω αν σε εσας σημενει κατι, αλλα εχτες μπηκαν για πρωτη φορα ενα ζευγαρι κυκνων, αρκετα φλαμιγκο, και πολλα καραμπατακια.

    (καραμπατακια = δεν ξερω πως τα λετε εσεις σε αλλα μερη. ειναι τα μαυρα με μακρι ραμφος και μακρυα ουρα.)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    alex 1912 στις #439694

    δεν ξερω αν σε εσας σημενει κατι, αλλα εχτες μπηκαν για πρωτη φορα ενα ζευγαρι κυκνων, αρκετα φλαμιγκο, και πολλα καραμπατακια.

    (καραμπατακια = δεν ξερω πως τα λετε εσεις σε αλλα μερη. ειναι τα μαυρα με μακρι ραμφος και μακρυα ουρα.)
    [/quot

    Καλημερα από Ξανθη.Και γω Καραμπατάκια τα λέω αλλά “επιστημονικά” κορμοράνοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    167
    billis 79 στις #439702

    συγνωμη παιδια αλλα παπια αυγουστο δεν μπενουν στην ελλαδα. αυγουστο σεπτεμβριο δεν εχουν ερθει ποτε εδω και 20 χρονια τουλαχιστον.<br>
    οτι υπαρχει ηδη μεσα στους βαλτους, ειναι ντοπια πουλια.

    παπια αρχηζουν να μπενουν δειλα δειλα απο αρχες οκτωμβρη (και αυτο αναλογα τον καιρο) με αρχες νοεμβρη. και τα μεγαλα μπασιματα γινοντε παντα μεσα δεκεμβρη που ο καιρος αρχιζει της παγωνιες.

    αν η παγωνιες και τα χιονια ερθουν νωριτερα, τοτε θα γινουν και η μεγαλες μετακινησεις.

    σε βρισκω φιλε πολυ μελετιμενω!!!συμφονω μαζι σου!!
    τα μαμζερια μπενουν οκτωμβριο και τα πρασινα νοεμβρη!!
    μπραβο στα παλικαρια που τα ροκανιζουν!εγω εχω μπλεξη και δεν μπορω να πηγενω συχνα.φετος με βγηκαν ολες η υποχρεωσεις που εχει και πολα παπια.χαχα,δεν πειραζη.ισως παω μεσα στην βδομαδα παλι καμια μερα.χωρις βροχη αυτην την φορα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    kostas_11 στις #440551

    Πολύ ησυχία τελευταία, τι έγινε κόψαν τα παπιά; σιγίσαν τα όπλα; βάλτε και καμιά φωτογραφία να βλέπουμε μιας και δεν βγάλαμε φέτος άδεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #440553

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>gianniskavala wrote:</div>
    συγνωμη παιδια αλλα παπια αυγουστο δεν μπενουν στην ελλαδα. αυγουστο σεπτεμβριο δεν εχουν ερθει ποτε εδω και 20 χρονια τουλαχιστον.<br><br>
    οτι υπαρχει ηδη μεσα στους βαλτους, ειναι ντοπια πουλια.

    παπια αρχηζουν να μπενουν δειλα δειλα απο αρχες οκτωμβρη (και αυτο αναλογα τον καιρο) με αρχες νοεμβρη. και τα μεγαλα μπασιματα γινοντε παντα μεσα δεκεμβρη που ο καιρος αρχιζει της παγωνιες.

    αν η παγωνιες και τα χιονια ερθουν νωριτερα, τοτε θα γινουν και η μεγαλες μετακινησεις.

    σε βρισκω φιλε πολυ μελετιμενω!!!συμφονω μαζι σου!!<br>
    τα μαμζερια μπενουν οκτωμβριο και τα πρασινα νοεμβρη!!<br>
    μπραβο στα παλικαρια που τα ροκανιζουν!εγω εχω μπλεξη και δεν μπορω να πηγενω συχνα.φετος με βγηκαν ολες η υποχρεωσεις που εχει και πολα παπια.χαχα,δεν πειραζη.ισως παω μεσα στην βδομαδα παλι καμια μερα.χωρις βροχη αυτην την φορα!

    θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση μιας και ειστε μελετημενοι : τα πρασινοκεφαλα παπια ειναι πρασινα και τους 12 μηνες του χρονου????????
    ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    kostas_11 στις #440554

    Όλα τα αρσενικά παπιά αργά το καλοκαίρι γίνονται για λίγο χρονικό διάστημα σαν τα θηλυκά,
    με eclipse ή moult φτέρωμα, δηλαδή τα πράσινα δεν έχουν πράσινο στο κεφάλι παρά μόνο κίτρινο στο ράμφος τους το ίδιο και τα άλλα αρσενικά παπιά. Πολλοί συνάδελφοι είδα στις φωτογραφίες χτυπήσαν ανοιξιάτικα σαρσέλια (από το χρώμα του καθρέφτη ξεχωρίζουν πιο εύκολα από τα χειμωνιάτικα) τα αρσενικά έχουν κρατημένο το γρι πάνω στις φτερούγες ενώ δεν έχουν τα ωραία χρώματα στο κεφάλι.Όλα αυτά για σύντομο χρονικό διάστημα και μετά εμφανίζονται τα χαρακτηριστικά χρώματα των αρσενικών.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,001 έως 6,015 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων