Κοντακι – Ξύλα – Φινίρισμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    VAIOS στις #416311

    γειασας παιδια!!εχο μια βεννελι κ ειπα να ανακαινησω τα ξυλα της.εβγαλα το λουστρο με δυαλυτικο κ μετα πολυ ξυσιμο με πολλα νουμερα χαρτιων!!!εγεινε πολυ λειο το κοντακι κ η παπια.μετα περασα χρομα νερου σκουρο,μετα απαλο τρυψιμο με ντουκοχαρτο 600,1000, κ 1500.μεχρι εδω ολα καλαααα!!!!οταν περασα το σιλερ στα ξυλα το χρομα απο την παπια εφυγε σε καποια σημεια!!!!!!γιατι???εξυσα ξανα απο την αρχη τα ξυλα μεχρι να φυγει ολο το σιλερ κ το χρωμα.περασα ξανα χρομα κ την αλλη μερα σιλερ κ ξανα εγινε παρδαλη η παπια κ λιγο το κοντακι!!!!!!!!!!!!πελαγωσα!!!!!!!ηθελα να κανω τελειομα στα ξυλα μου με λινελαιο της berreta αλοιφη ψιλη φανοποιων κ στο τελειωμα με κερι!!κ σας ρωταω βρε παιδια το εξης………στα σκετα ξυλα απο την αρχη,περνανε μηπως πρωτα 2-3 χερια σιλερ με ενδιαμεσο τριψιμο για βουλωμα τον πορων κ μετα το νεροχρωμα με τα υπολοιπα?????η απο γυμνα ξυλα πρωτα νεροχρωμα κ μετα σιλερ????κ αν ναι,,,,,πως να βγει το σιλερ ολο χωρις να πειραχτει το χρωμα?????????????ας μου απαντησει καποιος παιδια!!!θα του ειμαι υποχρεομενος!!!!!!

    γειασας παιδια!!εχο μια βεννελι κ ειπα να ανακαινησω τα ξυλα της.εβγαλα το λουστρο με δυαλυτικο κ μετα πολυ ξυσιμο με πολλα νουμερα χαρτιων!!!εγεινε πολυ λειο το κοντακι κ η παπια.μετα περασα χρομα νερου σκουρο,μετα απαλο τρυψιμο με ντουκοχαρτο 600,1000, κ 1500.μεχρι εδω ολα καλαααα!!!!οταν περασα το σιλερ στα ξυλα το χρομα απο την παπια εφυγε σε καποια σημεια!!!!!!γιατι???εξυσα ξανα απο την αρχη τα ξυλα μεχρι να φυγει ολο το σιλερ κ το χρωμα.περασα ξανα χρομα κ την αλλη μερα σιλερ κ ξανα εγινε παρδαλη η παπια κ λιγο το κοντακι!!!!!!!!!!!!πελαγωσα!!!!!!!ηθελα να κανω τελειομα στα ξυλα μου με λινελαιο της berreta αλοιφη ψιλη φανοποιων κ στο τελειωμα με κερι!!κ σας ρωταω βρε παιδια το εξης………στα σκετα ξυλα απο την αρχη,περνανε μηπως πρωτα 2-3 χερια σιλερ με ενδιαμεσο τριψιμο για βουλωμα τον πορων κ μετα το νεροχρωμα με τα υπολοιπα?????η απο γυμνα ξυλα πρωτα νεροχρωμα κ μετα σιλερ????κ αν ναι,,,,,πως να βγει το σιλερ ολο χωρις να πειραχτει το χρωμα?????????????ας μου απαντησει καποιος παιδια!!!θα του ειμαι υποχρεομενος!!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #416325

    Για όσους θέλουν να φτιάξουν κερί μονοί τους η συνταγή είναι απλη. Παίρνουμε νέφτι Πεύκου(οχι white spirit η δυαλιτικο) και κερί μελισσας ρίχνουμε μια κουταλιά νεφτι μέσα σε κάποιο κουτάκι και τρίβουμε με τον τρίφτη που έχουμε στην κουζίνα για το τυρί για τα μακαρόνια το κερι. Ανακατεύοντας το γίνεται μια αλοιφή παίρνοντας με αυτό το κοντάκι το αφήνουμε 5 λεπτά να στεγνώσει και το τρίβουμε με μάλλινο ύφασμα. Αυτή είναι η αρχαιότερη και η πλέων αποτελεσματική μέθοδος για βελούδινη ύφη και όχι μόνο ( μεγάλη διάρκεια ζωής)

    Ωραία αυτή η συνταγή όπως τη γράφει και ο Κυπρίδημος σε άρθρο του αλλά έχει και πολλά κατάλοιπα το κερί μέλισσας που δεν τα θέλουμε εμείς. Γι’αυτό πρίν το τρίψεις με τον τρίφτη όπως λέει ο συνάδελφος πιό πάνω, βάλε το σε βραστό νερό και αυτό που θα μαζευτεί επάνω-επάνω στη κατσαρόλα ξεχώρισέ το και βάλε το στην άκρη για να στερεοποιηθεί πάλι. Μετά στον τρίφτη και σε ένα βάζο με φυσικό νέφτι. Το νέφτι το προσθέτουμε λίγο-λίγο για να μη γίνει το κερί πολύ λεπτόρευστο (εξαρτάται βέβαια ο καθένας πως το θέλει να’ναι.)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #416330

    γειασας παιδια!!εχο μια βεννελι κ ειπα να ανακαινησω τα ξυλα της.εβγαλα το λουστρο με δυαλυτικο κ μετα πολυ ξυσιμο με πολλα νουμερα χαρτιων!!!εγεινε πολυ λειο το κοντακι κ η παπια.μετα περασα χρομα νερου σκουρο,μετα απαλο τρυψιμο με ντουκοχαρτο 600,1000, κ 1500.μεχρι εδω ολα καλαααα!!!!οταν περασα το σιλερ στα ξυλα το χρομα απο την παπια εφυγε σε καποια σημεια!!!!!!γιατι???εξυσα ξανα απο την αρχη τα ξυλα μεχρι να φυγει ολο το σιλερ κ το χρωμα.περασα ξανα χρομα κ την αλλη μερα σιλερ κ ξανα εγινε παρδαλη η παπια κ λιγο το κοντακι!!!!!!!!!!!!πελαγωσα!!!!!!!ηθελα να κανω τελειομα στα ξυλα μου με λινελαιο της berreta αλοιφη ψιλη φανοποιων κ στο τελειωμα με κερι!!κ σας ρωταω βρε παιδια το εξης………στα σκετα ξυλα απο την αρχη,περνανε μηπως πρωτα 2-3 χερια σιλερ με ενδιαμεσο τριψιμο για βουλωμα τον πορων κ μετα το νεροχρωμα με τα υπολοιπα?????η απο γυμνα ξυλα πρωτα νεροχρωμα κ μετα σιλερ????κ αν ναι,,,,,πως να βγει το σιλερ ολο χωρις να πειραχτει το χρωμα?????????????ας μου απαντησει καποιος παιδια!!!θα του ειμαι υποχρεομενος!!!!!!

    Πόσα χέρια νερόχρωμα το πέρασες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #416356

    γειασας παιδια!!εχο μια βεννελι κ ειπα να ανακαινησω τα ξυλα της.εβγαλα το λουστρο με δυαλυτικο κ μετα πολυ ξυσιμο με πολλα νουμερα χαρτιων!!!εγεινε πολυ λειο το κοντακι κ η παπια.μετα περασα χρομα νερου σκουρο,μετα απαλο τρυψιμο με ντουκοχαρτο 600,1000, κ 1500.μεχρι εδω ολα καλαααα!!!!οταν περασα το σιλερ στα ξυλα το χρομα απο την παπια εφυγε σε καποια σημεια!!!!!!γιατι???εξυσα ξανα απο την αρχη τα ξυλα μεχρι να φυγει ολο το σιλερ κ το χρωμα.περασα ξανα χρομα κ την αλλη μερα σιλερ κ ξανα εγινε παρδαλη η παπια κ λιγο το κοντακι!!!!!!!!!!!!πελαγωσα!!!!!!!ηθελα να κανω τελειομα στα ξυλα μου με λινελαιο της berreta αλοιφη ψιλη φανοποιων κ στο τελειωμα με κερι!!κ σας ρωταω βρε παιδια το εξης………στα σκετα ξυλα απο την αρχη,περνανε μηπως πρωτα 2-3 χερια σιλερ με ενδιαμεσο τριψιμο για βουλωμα τον πορων κ μετα το νεροχρωμα με τα υπολοιπα?????η απο γυμνα ξυλα πρωτα νεροχρωμα κ μετα σιλερ????κ αν ναι,,,,,πως να βγει το σιλερ ολο χωρις να πειραχτει το χρωμα?????????????ας μου απαντησει καποιος παιδια!!!θα του ειμαι υποχρεομενος!!!!!!

    ναι συνάδελφε, πρώτα περνάς το σίλερ και μετα το νερόχρωμα. Επίσης, είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιήσεις σίλερ λίγο πιο σκούρο από το ξύλο  που θέλεις να περιποιηθείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    VAIOS στις #416389

    δυο χερια νεροχρωμα το περασα,το πρωτο το εβγαλα ξυνωντας κ τωρα πρεπει να βγαλω παλι το σιλερ κ το χρωμα που ειναι απο κατω!!!!με περιμενει πολυ ξυσιμο!!!χαχαχαχα!!!ευτυχως δεν (εφαγα τα ξυλα τριβοντας!!)το λαθος το διαβασα  σε μια σελιδα στο ιντερνετ απο καποιο ασχετο κ την πατησα!!σε ευχαριστω πολυ νεε τουφεκαλευρη!!!!!!οταν το φτιαξω θα βαλω φωτο να τις δεις.κ παλι ευχαριστω!!!!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #416409

    Μου φαίνεται πάντως ότι είναι λίγο μπερδεμένη η ιστορία, αν όντως θες να περάσεις με σίλερ τότε πρώτα πρέπει να το περάσεις και μετά από πάνω την μπογιά. Αν πάλι θες να αποφύγεις το σίλερ τότε πρέπει να περάσεις πρώτα την μπογιά και μετά να ακολουθήσεις την διαδικασία του υγρού γυαλοχαρταρίσματος, όπως προτείνει παρακάτω η B.Casey.

    http://www.diamanco.gr/Upload/Docs/Η%20Τέχνη%20του%20Φινιρίσματος_Όπλων.pdf Αν δεν το έχει ποστάρει κάποιος άλλος νωρίτερα, αξίζει να το διαβάσετε……

    Εγώ στο δικό μου που δεν χρησιμοποίησα σιλερ αλλά γυαλοχαρτάρισα υγρά, διαπίστωσα ότι πρέπει να δώσεις έναν τόνο παραπάνω σκούρο από το επιθυμητό αποτέλεσμα γιατί μετά με το υγρό γυαλοχαρτάρισμα όσο απαλά και να το κάνεις, θα αφαιρέσεις αναπόφευκτα μπογιά.

    Έχω καταλήξει πάντως ότι στα επόμενα ξύλα που θα φτιάξω, δεν θα χρησιμοποιήσω ούτε σιλερ αλλά ούτε και το λινέλαιο της B.Casey. Θα δουλέψω το Danish Oil σε απόχρωση σκούρας καρυδιάς και θα γεμίσω τους πόρους με υγρό γυαλοχαρτάρισμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    VAIOS στις #416545

    σε ευχαριστω αλτερ για την απαντηση!!!θα το εχω στα υποψιν.τωρα ετσι ξεκινησα κ εχω παρει το δρομο μου.το οπλο το εχω 20 χρονια στη φαμπρηκα!!μπεκατσες,περδικες,κ τωρα γουρουνια εδω στη λαρισα……οποτε τα πεσιματα ηταν πολλα ολα αυτα τα χρονια!!!!!!!νασαι καλα  φιλε!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #416634

    Να ρωτησω κατι, εχει κανεις δοκιμασει λινελαιο πανω απο βερνικι εμποτισμου?

    θεωρω το φινιρισμα του λινελαιου μακραν το καλυτερο (εχω δοκιμασει και το true oil) με μεγαλο μειονεκτημα ομως οτι μετα απο “βροχερο” κυνηγι το κοντακι “πινει” με αποτελεσμα να διαστελεται και το πελμα να φαινεται κανα χιλιοστο μικροτερο περιμετρικα, σε αυτα που εχω περασει εξαρχης και αποκλειστικα λινελαιο (Boiled) θα δοκιμασω να βαλω κανα κερι απ εξω (αν και δεν καταλαβαινω πως θα πιασει αφου το λινελαιο το εχω εφαρμοσει περιπου 30 “χερια” και εχει κανει και κρουστα και εξω απο το ξυλο (ετσι φαινεται σε μενα τουλαχιστον), σκεφτομαι συντομα να φτιαξω τα κοντακια απο τα υπολοιπα δυο οπλα που εχω και αφου μελετησα απο την αρχη το τοπικ και φρεσκαρησα οτι αλλες πηγες ειχα, σκεφτηκα οτι το καλυτερο (καποιος εδω μεσα το χει αναφερει σε προηγουμενες σελιδες) οτι μαλλον πρεπει να στεγανοποιησω το ξυλο εσωτερικα και εξωτερικα να του δωσω το φινιρισμα λινελαιου που τοσο μου αρεσει, αυτο που με προβληματιζει κυριως ειναι τι πιθανοτητες υπαρχουν να μην πιανει το λινελαιο μετα το βερνικι εμποτισμου,

    καθε σκεψη δεκτη…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #416672

    Να ρωτησω κατι, εχει κανεις δοκιμασει λινελαιο πανω απο βερνικι εμποτισμου? θεωρω το φινιρισμα του λινελαιου μακραν το καλυτερο (εχω δοκιμασει και το true oil) με μεγαλο μειονεκτημα ομως οτι μετα απο «βροχερο» κυνηγι το κοντακι «πινει» με αποτελεσμα να διαστελεται και το πελμα να φαινεται κανα χιλιοστο μικροτερο περιμετρικα, σε αυτα που εχω περασει εξαρχης και αποκλειστικα λινελαιο (Boiled) θα δοκιμασω να βαλω κανα κερι απ εξω (αν και δεν καταλαβαινω πως θα πιασει αφου το λινελαιο το εχω εφαρμοσει περιπου 30 «χερια» και εχει κανει και κρουστα και εξω απο το ξυλο (ετσι φαινεται σε μενα τουλαχιστον), σκεφτομαι συντομα να φτιαξω τα κοντακια απο τα υπολοιπα δυο οπλα που εχω και αφου μελετησα απο την αρχη το τοπικ και φρεσκαρησα οτι αλλες πηγες ειχα, σκεφτηκα οτι το καλυτερο (καποιος εδω μεσα το χει αναφερει σε προηγουμενες σελιδες) οτι μαλλον πρεπει να στεγανοποιησω το ξυλο εσωτερικα και εξωτερικα να του δωσω το φινιρισμα λινελαιου που τοσο μου αρεσει, αυτο που με προβληματιζει κυριως ειναι τι πιθανοτητες υπαρχουν να μην πιανει το λινελαιο μετα το βερνικι εμποτισμου, καθε σκεψη δεκτη…

    Όσον αφορά το βερνίκι εμποτισμού δεν έχω διαβάσει πουθενά κάτι τέτοιο, ούτε έχω δει κάποιο βίντεο με αυτό.  Μόνο νερόχρωμα (water based) έχω δει να χρησιμοποιούν και συγκεκριμένα οι αμερικάνοι χρησιμοποιούν μόνο το νερόχρωμα με τον χαρακτηρισμό wood stain. Εγώ επειδή πρώτα χρησιμοποίησα το Wood Stain της B.Casey σε σκούρα καρυδιά, ήθελα ακόμα κάτι πιο σκούρο, γιατί το εν λόγω κοκκίνιζε λίγο, πήρα από το χρωματοπωλείο ένα σακουλάκι μικρό το οποίο το δυαλύεις με χλιαρό νερό, το αφήνεις να κρυώσει και είσαι έτοιμος.

    Μου φαίνεται περίεργο αυτό που γράφεις για το true oil. Το true oil σφραγίζει το ξύλο κάθοντας περισσότερο από πάνω, παρά ποτίζει. Το έχω βάλει κάτω από την βρύση και πραγματικά το νερό γλυστράει και φεύγει. Μήπως δεν έχεις περάσει με True oil τα σημεία των εφαρμογών με αποτέλεσμα να τραβάει νερό από κει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #416699

    panutsos wrote:
    Να ρωτησω κατι, εχει κανεις δοκιμασει λινελαιο πανω απο βερνικι εμποτισμου? θεωρω το φινιρισμα του λινελαιου μακραν το καλυτερο (εχω δοκιμασει και το true oil) με μεγαλο μειονεκτημα ομως οτι μετα απο «βροχερο» κυνηγι το κοντακι «πινει» με αποτελεσμα να διαστελεται και το πελμα να φαινεται κανα χιλιοστο μικροτερο περιμετρικα, σε αυτα που εχω περασει εξαρχης και αποκλειστικα λινελαιο (Boiled) θα δοκιμασω να βαλω κανα κερι απ εξω (αν και δεν καταλαβαινω πως θα πιασει αφου το λινελαιο το εχω εφαρμοσει περιπου 30 «χερια» και εχει κανει και κρουστα και εξω απο το ξυλο (ετσι φαινεται σε μενα τουλαχιστον), σκεφτομαι συντομα να φτιαξω τα κοντακια απο τα υπολοιπα δυο οπλα που εχω και αφου μελετησα απο την αρχη το τοπικ και φρεσκαρησα οτι αλλες πηγες ειχα, σκεφτηκα οτι το καλυτερο (καποιος εδω μεσα το χει αναφερει σε προηγουμενες σελιδες) οτι μαλλον πρεπει να στεγανοποιησω το ξυλο εσωτερικα και εξωτερικα να του δωσω το φινιρισμα λινελαιου που τοσο μου αρεσει, αυτο που με προβληματιζει κυριως ειναι τι πιθανοτητες υπαρχουν να μην πιανει το λινελαιο μετα το βερνικι εμποτισμου, καθε σκεψη δεκτη…

    Όσον αφορά το βερνίκι εμποτισμού δεν έχω διαβάσει πουθενά κάτι τέτοιο, ούτε έχω δει κάποιο βίντεο με αυτό. Μόνο νερόχρωμα (water based) έχω δει να χρησιμοποιούν και συγκεκριμένα οι αμερικάνοι χρησιμοποιούν μόνο το νερόχρωμα με τον χαρακτηρισμό wood stain. Εγώ επειδή πρώτα χρησιμοποίησα το Wood Stain της B.Casey σε σκούρα καρυδιά, ήθελα ακόμα κάτι πιο σκούρο, γιατί το εν λόγω κοκκίνιζε λίγο, πήρα από το χρωματοπωλείο ένα σακουλάκι μικρό το οποίο το δυαλύεις με χλιαρό νερό, το αφήνεις να κρυώσει και είσαι έτοιμος. Μου φαίνεται περίεργο αυτό που γράφεις για το true oil. Το true oil σφραγίζει το ξύλο κάθοντας περισσότερο από πάνω, παρά ποτίζει. Το έχω βάλει κάτω από την βρύση και πραγματικά το νερό γλυστράει και φεύγει. Μήπως δεν έχεις περάσει με True oil τα σημεία των εφαρμογών με αποτέλεσμα να τραβάει νερό από κει;

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Κατ αρχας σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

    προφανως εγω δεν το περιεγραψα καλα και δημιουργηθηκε η συγχυση, με το true oil δεν εχω προβλημα αδιαβροχοποιησης παρα μονο προβλημα “αισθητικης”, με το απλο λινελαιο μονο εμφανιζεται το φαινομενο που πινει το κοντακι αλλα προτιμω το φινιρισμα του μακραν, την ιδεα με το βερνικι εμποτισμου εμμεσως την εκλεψα απο καποιον φιλο στις προηγουμενες σελιδες που αναφερεται σε καποιο παλιο τεχνικο αρθρο που μιλαει για αδιαβροχοποιηση 15 χιλιοστων (αυτο συγκρατησα καλα) εσωτερικα του ξυλου και φινιρισμα του “εξωτερικου” με λινελαιου και σκεφτηκα οτι αν δουλευει ισως λυσει το προβλημα που αντιμετωπιζω χωρις να χασω “αισθητικα”, στα ηδη φινιρισμενα κοντακια μου με λινελαιο ελπιζω να το μειωσω με εφαρμογη κεριου εξωτερικα (αν και εχω αρκετες αμφιβολιες)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #416712

    Κατ αρχας σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

    προφανως εγω δεν το περιεγραψα καλα και δημιουργηθηκε η συγχυση, με το true oil δεν εχω προβλημα αδιαβροχοποιησης παρα μονο προβλημα «αισθητικης», με το απλο λινελαιο μονο εμφανιζεται το φαινομενο που πινει το κοντακι αλλα προτιμω το φινιρισμα του μακραν, την ιδεα με το βερνικι εμποτισμου εμμεσως την εκλεψα απο καποιον φιλο στις προηγουμενες σελιδες που αναφερεται σε καποιο παλιο τεχνικο αρθρο που μιλαει για αδιαβροχοποιηση 15 χιλιοστων (αυτο συγκρατησα καλα) εσωτερικα του ξυλου και φινιρισμα του «εξωτερικου» με λινελαιου και σκεφτηκα οτι αν δουλευει ισως λυσει το προβλημα που αντιμετωπιζω χωρις να χασω «αισθητικα», στα ηδη φινιρισμενα κοντακια μου με λινελαιο ελπιζω να το μειωσω με εφαρμογη κεριου εξωτερικα (αν και εχω αρκετες αμφιβολιες)

    Το λάδι είναι αυτό που παρέχει την διεισδυτική ικανότητα στο βερνίκι, όσο περισσότερο λάδι έχει τόσο πιο μεγάλη διείσδυση. Την διεισδυτικότητα του λαδιού κάποιες εταιρίες την ενισχύουν με ειδικά πρόσθετα (π.χ. penetrol) αλλά εις βάρος της μακροζωίας και της ποιότητας του λαδιού. Οπότε ένα βερνίκι εμποτισμού είναι ουσιαστικά ένα βερνίκι (λάδι+ρητίνη+διαλύτης+στεγνωτήρας+πρόσθετα) με παραπάνω λάδι στην σύνθεσή του και πιθανόν κάποια πρόσθετα σαν το penetrol.
    Στην περίπτωση σου, που θέλεις μεγάλη αδιαβροχοποίηση θα πρότεινα να δοκιμάσεις ένα βερνίκι με βάση tung oil, π.χ. κάποια teak oil για σκάφη που κυκλοφορούν. Ξεκινάς σιγά σιγά τα χέρια και σταματάς όταν πετύχεις την χρυσή τομή ανάμεσα στην αίσθηση και προστασία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    VAIOS στις #417686

    γεια σας παιδια!!μια ερωτηση………..????αλτερ αν μπορεις πες μου κ εσυ.περασα τα ξυλα της μπενελι μου με σιλερ τρια χερια με ενδιαμεσο τρυψιμο,κ τωρα θα περασω το χρωμα καρυδιας!!αφου στεγνωσει το χρωμα με τι να το τρυψω ελαφρα?????με ντουκοχαρτα 800,1000,1500???  η να το τρυψω με συρμα κατσαρολας ψιλο????αν και νομιζω πως με το συρμα θα τρυφτει το λινελαιο εεεε?????ας μου απαντησει οποιος κατεχει!!!!ευχαριστω!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #417706

    γεια σας παιδια!!μια ερωτηση………..????αλτερ αν μπορεις πες μου κ εσυ.περασα τα ξυλα της μπενελι μου με σιλερ τρια χερια με ενδιαμεσο τρυψιμο,κ τωρα θα περασω το χρωμα καρυδιας!!αφου στεγνωσει το χρωμα με τι να το τρυψω ελαφρα?????με ντουκοχαρτα 800,1000,1500??? η να το τρυψω με συρμα κατσαρολας ψιλο????αν και νομιζω πως με το συρμα θα τρυφτει το λινελαιο εεεε?????ας μου απαντησει οποιος κατεχει!!!!ευχαριστω!!!

    Καταρχήν για την μπογιά, τα λες σωστά. Μετά από κάθε χέρι μπογιά θα τρίβεις ελαφρά ώστε να παίρνεις την αγριάδα που πετάει το ξύλο, μέ λεπτότερο ντουκόχαρτο κάθε φορά. Τώρα επειδή εγώ προσωπικά μέχρι τώρα έχω εμπειρία μόνο με το True Oil και όχι με άλλα λινέλαια, δεν ξέρω να σου απαντήσω. Το True Oil θέλει ένα ελαφρύ τρύψιμο μετά από κάθε χέρι και μάλιστα με υγρό γυαλόχαρτο για να προετοιμάσει την επιφάνεια ώστε να πιάσει το επόμενο χέρι από πάνω. Τα υπόλοιπα λάδια (λινέλαια) δεν γνωρίζω αν θέλουν τρίψιμο, από την στιγμή που το κλήσιμο των πόρων το έχεις κάνει με σίλερ. Πάντως να ξέρεις ότι το steel wool (σύρμα) είναι λίγο μπελαλίδικο γιατί τρίβεται και μπορεί να σου κολήσουν στο ξύλο ρινίσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #417760

    panutsos wrote:
    Κατ αρχας σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου προφανως εγω δεν το περιεγραψα καλα και δημιουργηθηκε η συγχυση, με το true oil δεν εχω προβλημα αδιαβροχοποιησης παρα μονο προβλημα «αισθητικης», με το απλο λινελαιο μονο εμφανιζεται το φαινομενο που πινει το κοντακι αλλα προτιμω το φινιρισμα του μακραν, την ιδεα με το βερνικι εμποτισμου εμμεσως την εκλεψα απο καποιον φιλο στις προηγουμενες σελιδες που αναφερεται σε καποιο παλιο τεχνικο αρθρο που μιλαει για αδιαβροχοποιηση 15 χιλιοστων (αυτο συγκρατησα καλα) εσωτερικα του ξυλου και φινιρισμα του «εξωτερικου» με λινελαιου και σκεφτηκα οτι αν δουλευει ισως λυσει το προβλημα που αντιμετωπιζω χωρις να χασω «αισθητικα», στα ηδη φινιρισμενα κοντακια μου με λινελαιο ελπιζω να το μειωσω με εφαρμογη κεριου εξωτερικα (αν και εχω αρκετες αμφιβολιες)

    Το λάδι είναι αυτό που παρέχει την διεισδυτική ικανότητα στο βερνίκι, όσο περισσότερο λάδι έχει τόσο πιο μεγάλη διείσδυση. Την διεισδυτικότητα του λαδιού κάποιες εταιρίες την ενισχύουν με ειδικά πρόσθετα (π.χ. penetrol) αλλά εις βάρος της μακροζωίας και της ποιότητας του λαδιού. Οπότε ένα βερνίκι εμποτισμού είναι ουσιαστικά ένα βερνίκι (λάδι+ρητίνη+διαλύτης+στεγνωτήρας+πρόσθετα) με παραπάνω λάδι στην σύνθεσή του και πιθανόν κάποια πρόσθετα σαν το penetrol.
    Στην περίπτωση σου, που θέλεις μεγάλη αδιαβροχοποίηση θα πρότεινα να δοκιμάσεις ένα βερνίκι με βάση tung oil, π.χ. κάποια teak oil για σκάφη που κυκλοφορούν. Ξεκινάς σιγά σιγά τα χέρια και σταματάς όταν πετύχεις την χρυσή τομή ανάμεσα στην αίσθηση και προστασία.

     

    Ευχαριστω πολυ,

    τελικα αφου σας ζαλισα αποφασισα οτι δεν ειμαι για πειραματισμους, το φινιρισμα ξεκινησε με λινελαιο και θα τελειωσει με αυτην την κεραλοιφη με ελαιολαδο (3κερι/1λαδι) και οτι γινει, πολυ πολυ μετα απο κυνηγι με βροχη το κοντακι να “ξεκουραζεται” για καποιες ωρες πανω στο καλοριφερ (αν εχει μεινει καθολου πετρελαιο) οπως εκανα μεχρι τωρα…αυτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    VAIOS στις #418162

    σας ζαλησα παιδια κ σορυ!!!!αλτερ δεν καταλαβα καλα,αλλα κ οπιος αλλος ξερει….ας   μου απαντησει για να ξεκολησω κ εγω!!!τα ξυλα της μπεννελις μου τα εξυσα,περασα σιλερ 3 χερια με ενδιαμεσο τρυψιμο με σιλεροχαρτο ν320,επειτα τα ετρυψα με ντουκοχαρτο νουμερο 800,1000,1500,2000!!τα ξυλατης γιαλιζουν τωρα απο μονα τους!!!τωρα θα τα περασω νεροχρωμα σκουρο καρυδιας…..και ρωταω ωρε παιδιᨨ¨¨,,,,οταν στεγνωσει το νεροχρωμα με τι να το τρυψω για να κανω τελικο φινιρισμα με λινελαιο???????στο τελος ελεγα να βαλω κ κερι!!ας μου πει καποιος παιδια!!!!αλτερ σορυ που δεν στο ειχα εξηγησει καλα!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων