beretta 682!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 130 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #117004

    Λεωνιδα απο περιεργεια, ποσα περιπου φυσιγγια λες να εχει ριξει το SKB? ετσι ενα νουμερο τελειως χοντρικα ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #356236

    Είναι αδύνατον να υπολογίσω. Πριν από εμένα το είχε ο πατέρας μου. Φαντάσου ότι ήταν φανατικός τσιχλοτρυγονάς δεκαετίας '60 – '70. Ο πατέρας μου το είχε αγοράσει από φίλο του, επίσης φανατικό τσιχλοφασσοπαποτρυγονά που το είχε φέρει από τον Καναδά.

    Σίγουρα εξαψήφιο νούμερο, αλλά μην ζητάς λεπτομέρειες. :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #117499

    Και για να επαναφέρω την κουβέντα στο 682…!!!
    Είμαι ανάμεσα σε ένα μεταχειρισμένο 682 sporting (το προηγούμενο) με τσοκάκια optima,ρυθμιζόμενο κοντάκι και στο 682 skeet αλλά καινούργιο χωρίς τσοκάκια και με σταθερό κοντάκι..
    Και η απορία μου είναι η εξής:
    Έχουν ίδιες κάννες αυτά τα δύο?? Πέρα από το μήκος που είναι και στα δύο 71 εκ. υπάρχει κάποια άλλη διαφορά??
    Φυσικά στην αντιπροσωπεία δεν γνωρίζουν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #117503

    Προσωπικα φιλε Τριανταφυλλε δεν θα ηθελα να αποχωριστω τον πολλαπλο ρολο του τουφεκιου για κυνηγι και σκοπευτηριο αρα θα το προτιμουσα με τσοκακια και τα υπολοιπα θα τα βολευα καπως.Επειτα ειναι και η μεταπωλητικη αξια του οπλου που θα σκεφτομουν αν χρειαζοταν να το πουλησω αργοτερα,αφου με σταθερα τσοκ η μεταπωλητικη του αξια και η ευκολη ευρεση πιθανου αγοραστη περιοριζεται σημαντικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #356634

    Και για να επαναφέρω την κουβέντα στο 682…!!!
    Είμαι ανάμεσα σε ένα μεταχειρισμένο 682 sporting (το προηγούμενο) με τσοκάκια optima,ρυθμιζόμενο κοντάκι και στο 682 skeet αλλά καινούργιο χωρίς τσοκάκια και με σταθερό κοντάκι..
    Και η απορία μου είναι η εξής:
    Έχουν ίδιες κάννες αυτά τα δύο?? Πέρα από το μήκος που είναι και στα δύο 71 εκ. υπάρχει κάποια άλλη διαφορά??
    Φυσικά στην αντιπροσωπεία δεν γνωρίζουν…

    Φίλε μου για μένα δέν ενοείται σκοπευτικό όπλο με σταθερό κοντάκι. Πρόσφατα το έζησα κι αυτό και μετά από ένα τετράμηνο σκληρής δουλειάς έχασα μερικά κιλά, αδυνάτισε και το μάγουλο και έχω φύγει απο την ρίγα. Κατέφυγα σε λύση προσθήκης δέρματος με κολητική ταινία διπλής όψεως μέχρι να ξανάρθω στα κιλά μου. Σταθερά κοντάκια μπορούν να παίζουν αθλητές που σπονσοράρονται και έχουν απο πίσω τους εταιρίες και κοντακάδες και τους υποστηρίζουν.
    Οσο δε για τα τσοκάκια αναμφισβήτιτα τα όπλα με τσόκ είναι πιό πολυχρηστικά ακόμα κι άν δεν χρησιμοποιηθούν ποτέ στο κυνήγι.
    Οσον αφορά τώρα τις κάννες τα καινούργια 682 έχουν optima bore κάννες αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει ουσιαστική διαφορά στις κατανομές.
    Οσο δε για άλλες διαφορές, η συνταγή είναι ίδια εδώ και χρόνια αρκετά πετυχυμένη.
    Αν επιτρέπεται πόσα χρήματα σου ζητάνε στο μεταχειρισμένο 682?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #356635

    Και για να επαναφέρω την κουβέντα στο 682…!!!
    Είμαι ανάμεσα σε ένα μεταχειρισμένο 682 sporting (το προηγούμενο) με τσοκάκια optima,ρυθμιζόμενο κοντάκι και στο 682 skeet αλλά καινούργιο χωρίς τσοκάκια και με σταθερό κοντάκι..
    Και η απορία μου είναι η εξής:
    [color=”#FF0000″]Έχουν ίδιες κάννες αυτά τα δύο?? Πέρα από το μήκος που είναι και στα δύο 71 εκ. υπάρχει κάποια άλλη διαφορά??[/color]

    [b][color=”#000000″][font=”Verdana”]Φυσικά και υπάρχει! Στις θαλάμες, που του 682 skeet είναι μήκους 70 mm, ενώ του sporting είναι 76 mm (magnum)! Κι επίσης (υποθέτω) στη διάμετρο των αυλών, αφού το sporting έχει αυλούς optima-bore (18,6 mm), ενώ το skeet [u]μάλλον[/u] (?) έχει τους κανονικούς αυλούς της BERETTA, αφου όπως λές ειναι το μοντέλο χωρίς τσοκάκια (με σταθερό τσοκάρισμα skeet και στις δύο κάνες).[/font][/color][/b]

    Φυσικά στην αντιπροσωπεία δεν γνωρίζουν…

    [b][color=”#000000″][font=”Verdana”]Σιγά που θα γνώριζαν … τέτοιες "λεπτομέρειες" !!!! Τι σχέση έχουν αυτοί με … όπλα!!![/font][/color][/b] :D :P :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #117511

    Όπως τα λέει ο Στέλιος είναι. Επιπλέον, έχω ακούσει από 2-3 σκοπευτές (έμπειρους) ότι οι κάννες διαφέρουν και στην σύγκλιση. Του sporting συγκλίνουν στα 35 μέτρα, ενώ του skeet στα 25. Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, αλλά είναι πολύ πιθανό να είναι αλήθεια. Υπάρχει επίσης διαφορά ως προς το βάρος. Οι κάννες του skeet είναι συνήθως γύρω στα 1340 – 1370 γραμμάρια. Οι κάννες του sporting μαζί με τα τσοκάκια είναι λίγο πάνω από 1400. Σε συνδυασμό όμως με το ρυθμιζόμενο κοντάκι, το όπλο θα είναι πισώβαρο. Κάποιες τεχνικές σκόπευσης ευνοούνται από αυτό, αλλά οι περισσότερες όχι. Προσωπικά, για το θέμα του ζυγίσματος και μόνο, δεν θα το έπαιρνα ρυθμιζόμενο. Όλα τα 682 που κυκλοφορούν αυτή την στιγμή στο σκοπευτήριο, έχουν βαράκια δεμένα με μονωτική ταινία στις κάννες. Είναι ένα θέμα. Βέβαια υπάρχει και ο παράγοντας που λέει ο Γιώργος, αλλά στο τραπ είναι διαφορετικά τα πράγματα. Εκεί το ζύγισμα παίζει μεν κάποιο ρόλο, αλλά όχι τόσο όσο στο skeet. Και ένας αρχάριος σκοπευτής θα αργήσει να φτάσει στο επίπεδο που θα τον απασχολεί και το ζύγισμα. Προφανώς είναι προτιμότερο να σου έρχεται το όπλο και να είναι αζύγιστο παρά το αντίθετο.

    Αν επιτρέπεται, για τι χρήση το προορίζεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #117524

    Το προορίζω καθαρά για χρήση skeet..για το κυνήγι έχω άλλα! (Αλλά δεν ξεχνώ την συμβουλή ενός έμπειρου σκοπευτή πως το σκοπευτικό πρέπει να το έχουμε και στο κυνήγι..να γίνει προέκταση του χεριού μας!!) Θέλω ένα καθαρό σκιτοντούφεκο τέλος πάντων και γι'αυτό ρώτησα μόνο για τις κάννες, μιας και εκεί υπάρχουν όλες οι λεπτομέριες. Bέβαια όλα αυτά που μου λέτε για τα βαρίδια,τις διαφορετικές κατανομές στις αποστάσεις, τα ψιψιψίνια και τα κοψοψόψαρα με προβληματίζουν!
    Όσων αφορά το κοντάκι, φαντάζομαι πως ένα ρυθμιζόμενο θα με ενοχλούσε κατά την επώμιση. Είχα εμπειρία από ένα τραποντούφεκο (που δεν το επώμισα ποτέ στο τραπ φυσικά!!) η οποία δεν ήταν και η καλύτερη.. Όμως είχα σοβαρό πρόβλημα με τα κοντάκια από τα κυνηγετικά, μιας και λόγω σωματότυπου η γωνία cast-off που μου ταιριάζει είναι μεγάάάάλη!
    Βασικά έρχομαι σε λίγο καιρό Αθήνα οπότε και θα ασχοληθώ και σε αγωνιστικό επίπεδο. Οπότε απ'όσα κατάλαβα,ένα όπλο sporting, δεν θα μου προσφέρει τα αποτελέσματα ενός καθαρού σκιτοντούφεκου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #117531

    Επίσης φίλοι μου δεν μπορώ να βγάλω άκρη σε πολλά θέματα με την αντιπροσωπεία…
    Για παράδειγμα διαβάζω το σχόλιο για το 682 από το διεθνές σάιτ της μπερέττα και γράφει τα παρακάτω:
    682 Gold E Skeet
    Special skeet stock, with rounded rubber recoil pad, beavertail fore-end, tapered top rib with white front sight, non selective single trigger, and special skeet chokes. Also available with Optima-Bore® barrels and Optimachoke® tubes, adjustable stock Memory System, single selective trigger, while front sight with mid-rib bead.
    Επίσης αναφέρει ότι οι θαλάμες του είναι 70 χιλ. και αμέσως από κάτω δείχνει το ίδιο σκιτοντούφεκο με ρυθμ. κοντάκι και τσοκ όπτιμα με θαλάμες 76 χιλ.!!! Και αν καταλαβαίνω πάλι σωστα, υπάρχει όπλο και με όπτιμα και με απλά τσοκάκια, ακόμη και με κάννες optima-bore και χωρίς!!! Πραγματικά έχω μπερδευτεί.. Σκέφτηκα να μην το πάρω το όπλο και να κοιτάζω αλλού μιας και η αντιπροσωπεία δεν βοηθάει..αλλά μου αρέσει τόσο πολύ σαν τουφέκι που δεν μπορώ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #117587

    Φίλε Τριαντάφιλλε αν το όπλο το θέλεις αποκλειστικά για σκήτ τότε θα πρέπει να διαλέξεις το καθαρό σκητοτούφεκο της εταιρίας. Απαραίτητη προυπόθεση βέβαια είναι να σου κάθεται το κοντάκι. Οσο για τις διάφορες εκδόσεις που βγάζει η εταιρία μην δίνεις και πολλή σημασία γιατί δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Την Κυριακή που μας πέρασε έτυχα σε αγωνιστική προπόνηση σκήτ σε σκοπευτήριο και το 99% των όπλων στους οπλοβαστούς ήταν 682 και 686 εκ των οποίων όλα πλήν ενός, ήταν καθαρά σκητοτούφεκα. Το ίδιο συμβαίνει και στο άθλημα του τράπ. Ολοι παίζουν με καθαρά τραποτούφεκα. Το συμπέρασμα μας λοιπόν είναι ότι κάθε άθλημα θέλει το δικό του όπλο.
    Λές ότι σκέφτεσαι να ψάξεις για κάτι άλλο… Σάν τί σκεφτεσαι να ψάξεις, αφού η συγκεκριμένη εταιρία έχει την πιό πευχυμένη συνταγή στο σκήτ εδώ και χρόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #117616

    Είμαι και ανάμεσα σε ένα renato gamba..Αλλά ξεφεύγει πολύ! Άσε που είναι όπλα άξια για να ανοίξεις εγάλη κουβέντα.. Οπότε στο μπερετάκι θα καταλήξω παρά τις δυσκολίες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #117617

    Τριαντάφυλλε, αφού ενδιαφέρεσαι για skeet, να πάρεις ένα όπλο σχεδιασμένο γι αυτόν τον σκοπό. Το 682 είναι μία πολύ καλή επιλογή. Οι κάννες του είναι ρυθμισμένες να αποδίδουν την ιδανική κατανομή στις αποστάσεις που συναντάμε στο skeet. Η σκανδάλη του δεν έχει επιλογέα αφού δεν τον χρειάζεται, και ως εκ τούτου έχει συνήθως καλύτερη αίσθηση. Επιπλέον αποφεύγεις και τον βραχνά να σου γλυστρήσει άθελά σου ο επιλογέας σε λάθος θέση και να χάσεις δίσκο σε αγώνα από αυτόν τον λόγο. Το βάρος του όπλου είναι καλύτερα ζυγισμένο ανάμεσα στα χέρια, αφού απουσιάζουν τα τσοκάκια από την άκρη των καννών και ο μηχανισμός του ρυθμιζόμενου κοντακιού. Όλο το όπλο είναι συνολικά ελαφρύτερο, άρα κουράζει λιγότερο και οδηγείται ευκολότερα στον στόχο. Το κοντάκι έχει χοντρικά τα χαρακτηριστικά που χρειάζονται για τις γωνίες του skeet. Μόνο που κάποια στιγμή, αφού εξοικειωθείς με το αγώνισμα και την τεχνική σου, καλό θα είναι να κατασκευάσεις εξ αρχής ένα νέο κοντάκι, ανατομικά και λειτουργικά ταιριαστό σε σένα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #117628

    Το ότι δεν έχει optima-bore κάννες το απλό μοντέλο skeet αλλά κρατάει αυτές του παλιού, είναι για κάποιους καλύτερο.. Εσύ Λεωνίδα τι πιστεύεις γι'αυτό?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #117680

    Πιστεύω ότι "διυλίζουμε τον κώνωπα". Όχι ότι δεν έχω πέσει κι εγώ στην παγίδα να ασχοληθώ μ' αυτά παραπάνω απ' όσο χρειάζεται, αλλά τώρα πλέον έχω απλοποιήσει πολύ τα πράγματα στο μυαλό μου. Νο 1 για ρύθμιση της βλητικής απόδοσης είναι το φυσίγγι. Σημαντικότερο βέβαια παραμένει η αίσθηση του όπλου, η προσαρμογή του πάνω μας και τα δυναμικά χαρακτηριστικά του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #356788

    Το ότι δεν έχει optima-bore κάννες το απλό μοντέλο skeet αλλά κρατάει αυτές του παλιού, είναι για κάποιους καλύτερο.. Εσύ Λεωνίδα τι πιστεύεις γι'αυτό?

    Οπως λέει και ο Λεωνίδας φίλε μου πολύ φασαρία για το τίποτα. Το θέμα είναι ότι το σκητοτούφεκο 682 είναι οπλάρα, το βολεύονται πάρα πολοί σκοπευτές, οι επιδόσεις του είναι πάρα πολύ καλές, και αφού θα το χρησιμοποιείς μόνο στο σκήτ πιστεύω ότι είναι η ιδανική επιλογή.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 130 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων