beretta 682!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 130 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #116710

    Λεωνιδα το 150000 το ειδα γραμμενο στο shotgunworld.com στο φορουμ των μπερετακηδων οπου ελεγαν εν'ολιγοις τα ιδια με σενα μονο που ανεφεραν και νουμερα απο οπου και το νουμερο που εγραψα αλλα και οτι υπηρχαν οπλα 682 με 500000 βολες πανω τους.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #116726

    Εγώ αναφέρω πάντα προσωπική εμπειρία. Το ότι κούνησε στα 25.000 δεν είναι αρνητικό σχόλιο, αφού το "σφίξιμο" είναι απλούστατη και πολύ οικονομική εργασία. Βέβαια, εγώ το είχα χρησιμοποιήσει και στο κυνήγι, με χρήση μέχρι και 42 γραμμαρίων φυσίγγια. Ίσως και να επιτάχυνε το κούνημα, αλλά 125.000 φυσίγγια διαφορά… χλωμό το βλέπω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #356036

    Εγώ αναφέρω πάντα προσωπική εμπειρία. Το ότι κούνησε στα 25.000 δεν είναι αρνητικό σχόλιο, αφού το "σφίξιμο" είναι απλούστατη και πολύ οικονομική εργασία. Βέβαια, εγώ το είχα χρησιμοποιήσει και στο κυνήγι, με χρήση μέχρι και 42 γραμμαρίων φυσίγγια. Ίσως και να επιτάχυνε το κούνημα, αλλά 125.000 φυσίγγια διαφορά… χλωμό το βλέπω…

    Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά τα κωνικά κλειδιά καθώς και το περαστό κλειδί σε άλλες κατασκευές, το μόνο που κάνουν είναι να κρατάνε το όπλο κλειστό.Οι δυνάμεις που αναπτύσονται κατα την εκπυρσοκρότηση είναι παράλληλες με τον άξονα των κλειδιών και δεν τα καταπονούν.Αντίθετα, οι ίδιες δυνάμεις είναι κάθετες στον πείρο και στούς ώμους των καννών και αυτά τα σημεία είναι που καταπονούνται.
    Ετσι, θεωρώ ότι η φθορά στα κωνικά κλειδία έχει να κάνει όχι με τα πόσα φυσίγγια έχει ρίξει το όπλο αλλά με το πόσες φορές έχει ανοιγοκλείσει. Ανάλογη φθορά έχει και ο πείρος, επιπλέον αυτης από τις τουφεκιές, και οι φθορές αυτές οφείλονται καθαρά σε τριβές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #116773

    Λεωνιδα θα συμφωνουσες με το οτι πιο φθηνα σκοπευτικα και μη οπλα μπορουν να φθασουν σε βολες αλλα πολυ πιο ακριβα (βλεπε PERAZZI) μονο που θα πρεπει να πανε για service πιο τακτικα στο οπλουργειο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #356057

    Λεωνιδα θα συμφωνουσες με το οτι πιο φθηνα σκοπευτικα και μη οπλα μπορουν να φθασουν σε βολες αλλα πολυ πιο ακριβα (βλεπε PERAZZI) μονο που θα πρεπει να πανε για service πιο τακτικα στο οπλουργειο ?

    Όχι απαραίτητα. Μπορεί ένα Beretta να αλλάξει μπουλόνια πολύ πριν ένα Perazzi αλλάξει τασέλο, αλλά είναι πιθανότερο ένα Perazzi να σπάσει ελατήριο, κάτι που σε ένα Beretta 686 ή 682 δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ. Σίγουρα ένα Perazzi είναι εξαιρετικά καλοφτιαγμένο, αλλά το θέμα "αξιοπιστία" σηκώνει πολύ συζήτηση. Όλα τα όπλα χαλάνε και όλα φτιάχνονται. Δεν ξέρω κάποιον έμπειρο σκοπευτή που να έχει επιλέξει όπλο βάσει αξιοπιστίας. Όλοι, μα όλοι, επιλέγουν με γνώμονα την εργονομία και τα δυναμικά χαρακτηριστικά του όπλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #116775

    Σ' ευχαριστω φιλε, τα λεμε….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #116781

    Λεωνιδα παρα λιγο να το ξεχασω,τι εχεις ακουσει για τα SKB αντεχουν ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    Giannis στις #116788

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ SKB ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΛΗΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥΣ. ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #116789

    Τα SKB είναι πολύ καλά όπλα. Τα περισσότερα αρνητικά σχόλια ακούγονται λόγω προκατάληψης. Προσωπικά έχω ένα Ithaca SKB, φτιαγμένο την δεκαετία του '60. Τα τελευταία 45 χρόνια έχει φάει όχι χρήση, αλλά κατάχρηση, στο κυνήγι και το σκοπευτήριο. Αν το δείτε, δεν θα πιστεύετε τα χρόνια του.

    Έχω αλλάξει φυσικά κάποια "αναλώσιμα" (ελατήρια, βελόνες, οπλιστήρες και εξολκείς), αλλά ακόμα δεν έχει χρειαστεί καν σφίξιμο! Οι φθορές αυτές όχι απλά δικαιολογούνται από την ηλικία του, αλλά άργησαν να έρθουν και δυο – τρεις δεκαετίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #116790

    Στην Αμερικη παντως τα εχουν σε υποληψη για την αξιοπιστια τους γενικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #356078

    Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά τα κωνικά κλειδιά καθώς και το περαστό κλειδί σε άλλες κατασκευές, το μόνο που κάνουν είναι να κρατάνε το όπλο κλειστό.Οι δυνάμεις που αναπτύσονται κατα την εκπυρσοκρότηση είναι παράλληλες με τον άξονα των κλειδιών και δεν τα καταπονούν.Αντίθετα, οι ίδιες δυνάμεις είναι κάθετες στον πείρο και στούς ώμους των καννών και αυτά τα σημεία είναι που καταπονούνται.
    Ετσι, θεωρώ ότι η φθορά στα κωνικά κλειδία έχει να κάνει όχι με τα πόσα φυσίγγια έχει ρίξει το όπλο αλλά με το πόσες φορές έχει ανοιγοκλείσει. Ανάλογη φθορά έχει και ο πείρος, επιπλέον αυτης από τις τουφεκιές, και οι φθορές αυτές οφείλονται καθαρά σε τριβές.

    Εδώ φίλε μου κάνεις λίγο λάθος. Αν εξετάσουμε την ανατομία των όπλων θα δούμε ότι ο πύρος είναι στο χαμηλότερο σημείο της βάσης.Οι κάννες είναι πάνω απ τον πύρο και έτσι σε κάθε τουφεκιά το όπλο έχει την τάση να ανοίξει. Ετσι και τα κλειδιά δέχονται κάποιες πιέσεις, μικρότερες όταν εκπυρσοκροτεί η κάτω κάννη και αρκετά μεγαλύτερες όταν εκπυρσοκροτεί η επάνω. Απο εκεί και πέρα σημασία παίζει και η ανοχή των καννών μέσα στα πλαινά της βάσης. Η σωστή ανοχή <<κλειδώνει>> το όπλο κατα την τουφεκιά και βοηθάει ώστε τα κλειδιά και οι πύροι να δέχονται λιγότερες καταπονήσεις.

    Πάντως έτσι κι αλλιώς ποιός σκοπευτής επιλέγει όπλο με γνώμονα μόνο την αξιοπιστία? Αλωστε οι πετυχυμένες συνταγές στα σκοπευτήρια είναι γνωστές. Τώρα αν ένα όπλο σου κάθεται καλά και σου δίνει επιτυχίες είναι λίγο το κακό αν χρειαστεί κάποια μικροεπισκευούλα μετά από κάμποσες χιλιάδες φυσίγγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #356080

    Εδώ φίλε μου κάνεις λίγο λάθος. Αν εξετάσουμε την ανατομία των όπλων θα δούμε ότι ο πύρος είναι στο χαμηλότερο σημείο της βάσης.Οι κάννες είναι πάνω απ τον πύρο και έτσι σε κάθε τουφεκιά το όπλο έχει την τάση να ανοίξει. Ετσι και τα κλειδιά δέχονται κάποιες πιέσεις, μικρότερες όταν εκπυρσοκροτεί η κάτω κάννη και αρκετά μεγαλύτερες όταν εκπυρσοκροτεί η επάνω. Απο εκεί και πέρα σημασία παίζει και η ανοχή των καννών μέσα στα πλαινά της βάσης. Η σωστή ανοχή <<κλειδώνει>> το όπλο κατα την τουφεκιά και βοηθάει ώστε τα κλειδιά και οι πύροι να δέχονται λιγότερες καταπονήσεις.

    Πάντως έτσι κι αλλιώς ποιός σκοπευτής επιλέγει όπλο με γνώμονα μόνο την αξιοπιστία? Αλωστε οι πετυχυμένες συνταγές στα σκοπευτήρια είναι γνωστές. Τώρα αν ένα όπλο σου κάθεται καλά και σου δίνει επιτυχίες είναι λίγο το κακό αν χρειαστεί κάποια μικροεπισκευούλα μετά από κάμποσες χιλιάδες φυσίγγια.

    Εντάξει, το κατάλαβα και ευχαριστώ για την διόρθωση.
    Και με την ίδια λογική, χαμηλό προφίλ συνεπάγεται και λιγότερες καταπονήσεις, έτσι δεν είναι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #356105

    Εντάξει, το κατάλαβα και ευχαριστώ για την διόρθωση.
    Και με την ίδια λογική, χαμηλό προφίλ συνεπάγεται και λιγότερες καταπονήσεις, έτσι δεν είναι;

    Και βέβαια χαμηλό προφίλ συνεπάγεται λιγότερες καταπονήσεις αλλά εγώ τουλάχιστον δέν το είχα ποτέ σκεφτεί έτσι. Για μένα χαμηλό προφίλ σημαίνει ΟΠΛΑΡΑ στην κυριολεξία. Πιό ευέλιχτο, πιό ευκολοοδήγητο, πιό φινετσάτο, πιό κομψό και πιό μανιτζέβελο που λέει κι ο Λεωνίδας. Βασιλιάς βέβαια σ αυτά τα όπλα είναι η Perazzi και δεν είναι τυχαίο που είναι το Νο 1 στις προτιμίσεις των σκοπευτών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #116873

    Ναί, και εγώ είχα πάντοτε μια προτίμηση στα όπλα χαμηλού προφίλ.
    Γιά αισθητικούς λόγους…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #116992

    Λεωνιδα απο περιεργεια, ποσα περιπου φυσιγγια λες να εχει ριξει το SKB? ετσι ενα νουμερο τελειως χοντρικα ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 130 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων