ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #58412


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 20 Mάϊος 2005


    Ούπς , αυτό δεν το είχα σκεφτεί, προσωπικά αδημονώ να βρώ ευκαιρία να παίξω φυσίγγια, ήδη μου λείπουν πάρα πολύ οι ντουφεκιές.


    [/indent]

    κατεβα σκοπευτηριο, Φανη.

    δοκιμες δεν μπορεις να κανεις αλλα θα φχαριστηθεις ντουφεκιες, ασε που ειναι και αριστη προπονηση…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #58421

    Θεοφάνη, κι εμένα μου έχουν λείψει πολύ οι ντουφεκιές (Κρητικός γαρ), αλλά που χρόνος!!!

    Οι προλαλήσαντες Λεωνίδας και ’λκης καλά λένε, όμως οι υποχρεώσεις ειδικά αυτόν τον καιρό δεν παλεύονται……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #58423

    Θεοφάνη, τώρα που το σκέφτομαι, μήπως να…”δοκιμάζαμε”  τα ιταλικά “Wins” σήμερα το βράδυ σε περίπτωση που κερδίσουμε στη EUROVISION;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #58431


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 20 Mάϊος 2005


    Χρήστο τα ιταλικά σε τι ακριβώς αυτογεμές τα δοκιμάσατε?


    [/indent]ΘΕΟΦΑΝΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΕΝΙΚΟ,ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΠΑΛΙΑ FRANCHI elite,OΠΛΟ BEST SELLER  ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ,ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ ΦΟΥΛ! 18,4 ΑΥΛΟ & 70αρα ΘΑΛΑΜΗ! Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΕΙΠΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ,ΚΑΘΕ ΑΥΛΟΣ ,ΚΩΝΟΣ,ΟΠΛΟ ΓΕΝΙΚΑ ΔΙΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΘΕΟΦΑΝΗ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ CHEDITTE ΜΕ 36γραμ. ΣΚΑΓΙΑ! ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΑ,ΙΣΟΡΟΠΗΜΕΝΟ ΣΕ ΔΙΑΤΡΗΣΗ & ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ 45-50 ΜΕΤΡΩΝ!!!!! ΣΕ ΝΟΥΜΕΡΟ 4 ΔΙΑΜΕΤΡΟ 3,1. ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #58435

    Σχετικά με τα ιταλικά winchester είχα γράψει σχετικό μήνυμα στο θέμα ΦΥΣΙΓΓΙΑ στις 2/1/2005.  Αυτό είναι το link:
    http://www.e-artemis.gr/Forum/display_topi…p;ThreadPage=14

    Και εδώ ένα απόσπασμα από εκείνο το μήνυμα:
    =======================================================
    Εχει δοκιμάσει κάποιος τα Winchester Super Speed Extra (HSSEX12P)?
    Είναι σε κουτί των 10, κόκκινο, και φτιάχνονται στην Ιταλία.
    Κάλυκας 70χιλ με 20χιλ μέταλλο, σκάγια 40γραμ νικελωμένα σε νούμερα 0-7.
    Εχουν αρχική ταχύτητα 395μ/δ και κόστος 7,35 ευρώ (Οπλοτεχνική).
    Ο κάλυκας είναι κόκκινος με ωραίο αστεροειδές 6 ακτίνων και με πολύ ελαφριά (ανεπαίσθητη) κεντρική σύντηξη.

    Δυστυχώς όμως παρατήρησα κάτι που μου χάλασε όλη την καλή εικόνα: Σε τρία από τα 20 φυσίγγια που έλεγξα μακροσκοπικά στο φώς, διαπίστωσα ότι μέρος της πυρίτιδας είχε ξεφύγει από τη φούστα του συγκεντρωτήρα και ήταν ανάμεσα στη φούστα και το ποτηράκι ή ακόμα και ανάμεσα στα σκάγια!!  Ανοίγοντας προσεκτικά ένα από αυτά τα τρία φυσίγγια, ζύγισα 0,40 γραμ πυρίτιδα που είχε ξεφύγει από τη φούστα και ήταν μπροστά.  Η πυρίτιδα που είχε μείνει στη θέση της ήταν 1,55 γραμ.  Η φούστα του συγκεντρωτήρα ήταν αρκετά χαλαρή στην περιφέρεια του κάλυκα με αποτέλεσμα οι λεπτοί κόκκοι της πυρίτιδας να περνούν μπροστά.  Είναι δυνατόν τέτοια φυσίγγια να αποδώσουν σωστά και σταθερά?  Φυσικά τα άλλα δύο φυσίγγια με το ίδιο πρόβλημα θα πάνε στις καρακάξες αντί για τις πάπιες που τα προόριζα.  Τα σκάγια ήταν αρκετά καλής ποιότητας και ζύγιζαν 40,6 γραμμάρια (9,6 σκάγια ανά γραμμάριο).  Η μέση διάμετρός τους ήταν 2,61mm ενώ διακυμάνθηκε πολύ, από 2,40 εως 2,76 σε 32 τυχαία σκάγια που μέτρησα.  Ακολουθούν οι μετρήσεις ταξινομημένες : 40, 40, 46, 47, 51, 51, 55, 56, 57, 58, 59, 59, 60, 60, 62, 62, 62, 63, 63, 64, 65, 66, 66, 67, 68, 68, 70, 70, 71, 72, 75, 76 (σε όλα προσθέστε μπροστά το 2,00).
    =======================================================

    Και μια φωτογραφία της γόμωσης που δεν είχα ανεβάσει τότε:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #58442

    ΕΙΧΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ ΣΕ ΝΟΥΜΕΡΟ 4 ΜΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ 3,1. ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ,ΠΟΛΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ,ΜΕ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΠΩΣ ΕΧΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙ ΣΚΛΗΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ 2-3 ΤΥΠΟΥΣ! ΕΧΩ ΜΕΤΡΗΜΕΝΟ κ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ,ΟΠΟΤΕ ΒΟΛΕΨΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ.ΤΟ ΦΕΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΤΥΠΩΣΕ Ο ΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙ,ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΚΟΚΚΟΥΣ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΑΘΙΟ-ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ-ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ!   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #58459

    Χρήστο, να διευκρινίσω ότι η φωτογραφία δείχνει απλά τα σκάγια και την πυρίτιδα ανακατεμένα από εμένα για τη φωτογράφιση.  Δεν ήταν βέβαια έτσι μέσα στο φυσίγγι.  Ομως 0,40 γραμ πυρίτιδα ήταν εμπρός από τη φούστα του συγκεντρωτήρα.  Και μάλιστα μια μικρή ποσότητα ήταν στο διαμέρισμα των σκαγίων.  Να σημειώσω επίσης ότι τα φυσίγγια ήταν καινούρια, μόλις τα είχα αγοράσει και δεν είχαν πάει καθόλου κυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #58476

    Αλκη από όσα γνωρίζω δυστυχώς με την καραμπίνα δεν μπορώ να πάω σκοπευτήριο αυτό δεν ισχύει? βέβαια έχω το πλαγιόκανο αλλά θέλω να δουλέψω την καραμπίνα γιατί ακόμα δεν την ξέρω καλά.

    Χρήστο λές αυτά με την jk6? έχω 2 κουτάκια τα οποία δυστυχώς δεν τα έπαιξα την προηγούμενη περίοδο οπότε τα έχω στα υπόψιν.

    asyn τελικά έπαιξες καμμιά νουφεκιά?

    Ανοιξα και εγώ ένα win sse no 2 ωραία σκάγια αλλά δεν μου φάνηκε και τόσο καλή κατασκευή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #58480


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 23 Mάϊος 2005


    Αλκη από όσα γνωρίζω δυστυχώς με την καραμπίνα δεν μπορώ να πάω σκοπευτήριο αυτό δεν ισχύει? βέβαια έχω το πλαγιόκανο αλλά θέλω να δουλέψω την καραμπίνα γιατί ακόμα δεν την ξέρω καλά.


    [/indent]

    Πού το άκουσες αυτό; Φυσικά και δεν ισχύει. Υπάρχει αγώνισμα (sporting) όπου η πλειοψηφία των σκοπευτών ρίχνει με καραμπίνες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #58481

    Aν είναι έτσι αλλάζει, το σάββατο αν είναι θα έρθω πάρνηθα για περισσότερες πληροφορίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #58482


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 22 Mάϊος 2005


    Χρήστο, να διευκρινίσω ότι η φωτογραφία δείχνει απλά τα σκάγια και την πυρίτιδα ανακατεμένα από εμένα για τη φωτογράφιση.  Δεν ήταν βέβαια έτσι μέσα στο φυσίγγι.  Ομως 0,40 γραμ πυρίτιδα ήταν εμπρός από τη φούστα του συγκεντρωτήρα.  Και μάλιστα μια μικρή ποσότητα ήταν στο διαμέρισμα των σκαγίων.  Να σημειώσω επίσης ότι τα φυσίγγια ήταν καινούρια, μόλις τα είχα αγοράσει και δεν είχαν πάει καθόλου κυνήγι.


    [/indent]ΝΙΚΟΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ,ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΝΟ ΑΕΡΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΕ ΟΤΑΝ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΤΕ Ο ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΟΚΚΟΙ ΠΥΡΙΤΗΔΑΣ ΣΤΑ ΣΚΑΓΙΑ,ΑΛΛΑ ΤΟΥΤΟ ΔΩ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩ ΠΟΤΑΜΩΝ. ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΑΓΙΑΖΙ,ΨΙΛΟΒΡΟΧΟ & ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΔΩΣΕΙ!   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #58483


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 23 Mάϊος 2005


    Χρήστο λές αυτά με την jk6? έχω 2 κουτάκια τα οποία δυστυχώς δεν τα έπαιξα την προηγούμενη περίοδο οπότε τα έχω στα υπόψιν.   ΑΚΡΙΒΩΣ ! ΣΕ ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΑΛΥΚΑ ΜΕ 36γραμ. ΦΟΡΤΙΟ & ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΩΝ ΔΕΚΑ!

    Ανοιξα και εγώ ένα win sse no 2 ωραία σκάγια αλλά δεν μου φάνηκε και τόσο καλή κατασκευή.   ΘΕΟΦΑΝΗ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 2 ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΚΗ ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 3,5.ΑΚΟΜΗ κ ΣΤΑ 52 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΤΑ ΣΦΑΙΡΙΔΙΑ ΓΙΑ ΠΥΚΝΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΑΣΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΤΥΧΕΡΑ ΣΚΑΓΙΑ & ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ!  ΑΚΟΜΗ κ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 3 ΜΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ 3,3 ΣΤΑ 36-38 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΑΚΟ ΣΕ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ! ΑΠΟ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΠΩΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΥΓΙΡΝΑΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ 200 ΑΝΑ ΓΟΜΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΔΙΑΤΡΗΣΗ κ ΚΑΤΑΝΟΜΗ! ΑΥΤΟ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ 40-45 ΜΕΤΡΩΝ!   ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #58488


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 23 Mάϊος 2005


    Aν είναι έτσι αλλάζει, το σάββατο αν είναι θα έρθω πάρνηθα για περισσότερες πληροφορίες.


    [/indent]

    Όχι sporting στην Πάρνηθα. Μόνο Μαλακάσα και Ελευσίνα. Επειδή όμως το θέμα αφορά άλλην ενότητα, καλό είναι να συζητηθεί αλλού.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #58490

    Χρήστο συμφωνώ ως προς τον περιορισμό που θέτεις για το μέγεθος. Πράγματι, ακόμα και με άριστα φυσίγγια, όταν πέσεις κάτω από το Νο 4, οι κατανομές αρχίζουν να πάσχουν.

    Όσον αφορά το θέμα διαφυγή πυρίτιδας, νομίζω ότι είναι συχνότατο φαινόμενο. Απλά, όταν ανοίγουμε ένα φυσίγγι, είναι δύσκολο να το διαπιστώσουμε, κόβοντας το χείλος και τραβώντας τον συγκεντρωτήρα. Στα διάφανα και ημιδιάφανα όμως φυσίγγια, αν προσέξεις, πολύ συχνά θα δεις κόκκους πυρίτιδας στο πλάι του συγκεντρωτήρα. Να άλλος ένας λόγος που συμπαθώ την TECNA. “Σβολιάζει” στον πάτο του κάλυκα και δεν υπάρχει πιθανότητα διαφυγής.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #58492


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 23 Mάϊος 2005


    Χρήστο συμφωνώ ως προς τον περιορισμό που θέτεις για το μέγεθος. Πράγματι, ακόμα και με άριστα φυσίγγια, όταν πέσεις κάτω από το Νο 4, οι κατανομές αρχίζουν να πάσχουν.

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΤΩΝ “ΧΟΝΤΡΩΝ” ΣΚΑΓΙΩΝ,ΑΝ κ ΑΠΟ ΠΡΩΤΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΣΤΟ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΙ Ο ΠΕΡΙΓΥΡΟΣ ΤΟΤΕ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ 2αρια & 1σεους ,ΓΛΥΤΩΣΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ! ΤΟ “ΚΑΠΑΚΙ” ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΔΟΚΙΜΕΣ,ΜΕ ΑΠΟΚΟΡΥΦΟΜΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ ΜΕ Ν 2 & 52 γρα.  ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 50μετ. κ ΑΠΟ ΔΙΑΤΡΗΣΗ κ ΑΠΟ ΚΑΤΑΝΟΜΗ (ΤΙ ΚΑΤΑΝΟΜΗ,ΕΝΑ ΕΔΩ κ ΕΝΑ ΕΚΕΙ). ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΟΡΥΦΗ ΤΑ 42-44 γραμ. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ! ΧΡΗΣΤΟΣ!  


    [/indent]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων