TRAGODIA TO LETE AUTO?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 196 έως 210 (από 221 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #83953
    Συγχωρέστε με εάν επεμβαίνω στη συζήτησή σας με τον Γιάννη Κορίνα αλλά θέλω να πω ότι σε ότι αφορά τα θεσμικά όρια και νομοθετικά πλαίσια για το κυνήγι, νομίζω ότι κάνεις ένα λάθος. Το λάθος σου δεν έχει να κάνει με την αντίθεσή σου στο κυνήγι αλλά με την οπτική που πολλοί Έλληνες αντιμετωπίζουν τις νομικές παραβάσεις στην χώρα μας.

     

    Τα θεσμικά πλαίσια και οι νόμοι που έχουν θεσπιστεί στη χώρα μας σε ότι αφορά το κυνήγι είναι πολλοί, περισσότεροι μάλιστα και πιο περιοριστικοί από τη πλειοψηφία των υπολοίπων Ευρωπαϊκών χωρών. Αυτό είναι γνωστό σε όλους όσους ασχολούνται με την υπόθεση. Το πρόβλημα έχει να κάνει με τη τήρηση των νόμων.

     

    Δυστυχώς οι Έλληνες δεν είμαστε νομοταγείς πολίτες. Από τη φύση μας τείνουμε να παραβαίνουμε τους νόμους του κράτους όπου και όποτε μπορούμε. Όποτε μάλιστα βρίσκουμε την ευκαιρία προσκολλόμαστε σαν τις βδέλλες στο κράτος και απομυζούμε το δημόσιο χρήμα.

     

    Μέχρι εδώ δε νομίζω να σου είπα τίποτε καινούριο.

     

    Το θέμα της δυσκολίας απευθείας διαλόγου των κυνηγών με τους “οικολόγους”, έγκειται στο κακό παρελθόν.

     

    Από τη μία οι “οικολόγοι” γνωρίζοντας πως πολλοί κυνηγοί έχουν παρανομήσει στο παρελθόν, τείνουν να συμπεραίνουν πως όλοι οι κυνηγοί είναι παραβάτες του νόμου.

     

    Από την άλλη, οι κυνηγοί γνωρίζοντας πως οι πολλοί κατεργάρηδες χρησιμοποίησαν τον οικολογικό μανδύα για να εξασφαλίσουν μία άνετη ζωή, τείνουν να συμπεραίνουν πως όλοι οι “οικολόγοι” είναι κατεργάρηδες και αποσκοπούν αλλού.

     

    Σχετικά με τα μηνύματα του Γιάννη, αυτό που εγώ συμπέρανα είναι πως θέλει να σου πει ότι έχει όλη τη καλή διάθεση να συνεργαστεί με οικολόγους για το κοινό συμφέρον, αλλά κοιτάζοντας τις ηγεσίες των οργανώσεων τους, βλέπει συνήθως τις ίδιες παλιές γνωστές “βδέλλες”…

     

    Δημήτρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #83959


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από DimitrisC στίς 11 Iανουάριος 2007


     

    Το θέμα της δυσκολίας απευθείας διαλόγου των κυνηγών με τους “οικολόγους”, έγκειται στο κακό παρελθόν.

    Που επαναλαμβάνεται “εις το ορθόν”…

    Από τη μία οι “οικολόγοι” γνωρίζοντας πως πολλοί κυνηγοί έχουν παρανομήσει στο παρελθόν, τείνουν να συμπεραίνουν πως όλοι οι κυνηγοί είναι παραβάτες του νόμου.

    πό την άλλη, οι κυνηγοί γνωρίζοντας πως οι πολλοί κατεργάρηδες χρησιμοποίησαν τον οικολογικό μανδύα για να εξασφαλίσουν μία άνετη ζωή, τείνουν να συμπεραίνουν πως όλοι οι “οικολόγοι” είναι κατεργάρηδες και αποσκοπούν αλλού.

    Συμφωνώ και επαυξάνω…

    Σχετικά με τα μηνύματα του Γιάννη, αυτό που εγώ συμπέρανα είναι πως θέλει να σου πει ότι έχει όλη τη καλή διάθεση να συνεργαστεί με οικολόγους για το κοινό συμφέρον, αλλά κοιτάζοντας τις ηγεσίες των οργανώσεων τους, βλέπει συνήθως τις ίδιες παλιές γνωστές “βδέλλες”…

     

    Δημήτρης”

     

    Δεν ξέρω αν διαβάσατε χθες, στο “ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ”,  την επιστολή του τ. Προέδρου της Ορνιθολογικής Εταιρείας  κ. Παπακωνσταντίνου. Προσωπικά δεν ήξερα ότι  ήταν “τέως”, η επιστολή αφορούσε και είχε αφορμή τα τραγικά γεγονότα του Αγρινίου που συζητάμε, προσωπικά ένοιωσα άσχημα όχι από αυτά που έγραψε σήμερα, αλλά από αυτά που έλεγε χθες και ξέχασε… σήμερα, διαπιστώνοντας και “έλλειμμα κυνηγετικής παιδείας”και δίνοντας “συμβουλές και παραινέσεις” προς την ΚΣΕ και τους κυνηγούς … (!!!)

     

    Προσωπικά ήδη έστειλα επιστολή στο “Ε.Κ”, γιατί η υποβάθμιση της νοημοσύνης μας, είναι για μια ακόμη φορά, προ των πυλών…οπότε Δημήτρη, δίκιο έχεις για αυτό που δεν “αντέχω”,  ο “παλιός οικολόγος” δεν είναι και τόσο αλλιώς, όσο “αλλιώς” και να θέλει να φαίνεται … η φύση δεν “χάνεται” …

     

    Δημήτρη στα Σωματεία αυτά ή Συλλόγους, πότε δεν μάθαμε ακριβή στοιχεία για τα μέλη τους, το μόνο που φαινόταν ήταν οι Διοικήσεις και δυο – τρία επώνυμα στελέχη τους … με ποιους επομένως θα συζητήσει κάποιος υπεύθυνα ;; 

     

    ’σε δε όπου υπήρχαν μέλη, αυτά δεν είχαν δικαίωμα ψήφου άρα και αντιπροσώπευσης, “όμορφος κόσμος, ηθικός, οικολογικά πλασμένος”…  


    [/indent] 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    MARMARINOSGIANNHS στις #83965

    ΑΥΤΟ  ΤΟ MIRTA206 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙ ΟΝΟΜΑ ΜΕ ΑΝΑΓΡΑΜΑΤΙΣΜΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ/ΗΣ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΒΗΣΤΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΘΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΡΕΖΙΛΗ.ΑΥΤΗΓΞΓ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #83967

    Διάβασα και εγώ την επιστολή του τέως προέδρου της Ορνιθολογικής στο ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ, που μνημονεύει ο Γιάννης,και διαπίστωσα  για μια ακόμη φορά τη χολή και το μίσος τους εναντίον των κυνηγών…

      Καλά ούτε την ζωή 5 συνανθρώπων τους δεν σέβονται… έστω κι αν ήταν …κυνηγοί…

      Και μένα στο στομάχι μου κάθονται όλοι αυτοί και το συνάφι τους , αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν θα χαιρόμουν με τον θάνατο κάποιου από αυτούς, ούτε θα προσπαθούσα να εκμεταλλευτώ ένα τέτοιο τραγικό γεγονός , για όποιον και εάν επρόκειτο….

      Τελικά υπάρχουν κάποιοι φανατικοί,πρόσωπα γνωστά σε μας από το παρελθόν , που είναι αμετανόητοι….

      Δυστυχώς αυτό φάνηκε και στο συγκεκριμένο θέμα (tragodia to lete auto) από κάποιους (-α) που άνοιξαν το θέμα και το συνέχισαν κάποιοι (-α) σε ηπιότερο τόνο για να …γίνει κουβέντα….

      Και μην σας ξεγελάει η Γανωτή με τις συνεντεύξεις της στο Ε-Κ και…αλλού.Βρίσκεται σε δύσκολη θέση τώρα μετά τα γεγονότα στο ΕΚΠΑΖ… γι΄ αυτό και το φλερτ με τους κυνηγούς και τις δηλώσεις περί μη πυροβολημένων πουλιών κλπ

      Μα ποιόν πάει να κοροϊδέψει; Αφού αυτή η ίδια μαζί με τον Αγγελέτο φωτογραφίζονταν πάνω από τους νεκρούς φανερά από ασιτία κύκνους και καταριόντουσαν τους κυνηγούς που … τους πυροβόλησαν!!!!!

      Αν θέλετε να σας ανεβάσω φωτογραφίες της Γανωτή με τους απισχνασμένους νεκρούς κύκνους,μαζί με τις δηλώσεις της τότε….Τι δηλαδή τώρα ξαφνικά ανακάλυψε ότι οι κύκνοι και πλείστα όσα πουλιά που τους πήγαιναν στο ΕΚΠΑΖ δεν ήταν πυροβολημένα;;;;;;;;;;;; 

      Σίγουρα αυτό που γράφει ο φίλος elcos για την συνεργασία Κυνηγών-Οικολόγων είναι σωστό, αλλά εγώ να προσθέσω ότι ΝΑΙ να συνεργαστούμε ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ,ΤΟΥΣ ΨΕΥΤΕΣ , ΤΟΥΣ ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΣ,ΤΟΥΣ ΤΥΜΒΩΡΥΧΟΥΣ….

      ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥΣ ,ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΦΥΣΗΣ ΕΝ ΓΕΝΕΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΛΛΩΣΤΕ …Με αυτούς ΝΑΙ να ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ…

      Αλήθεια πολλές συνεντεύξεις τώρα τελευταία της Γανωτή στο Ε-Κ…Τι έγινε απέκτησε και Κυνηγετικό Γραφείο Τύπου;;;;;;;;;;

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #84011


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 11 Iανουάριος 2007


       Τελικά υπάρχουν κάποιοι φανατικοί,πρόσωπα γνωστά σε μας από το παρελθόν , που είναι αμετανόητοι….

      Δυστυχώς αυτό φάνηκε και στο συγκεκριμένο θέμα (tragodia to lete auto) από κάποιους (-α) που άνοιξαν το θέμα και το συνέχισαν κάποιοι (-α) σε ηπιότερο τόνο για να …γίνει κουβέντα….


    [/indent]

    Αυτό ειλικρινά με άφησε άφωνη… τι να πω ίσως είναι καλύτερα να τα λέτε μεταξύ σας…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #344959


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από cougar στίς 12 Iανουάριος 2007



    [indent]


    [/indent]

    Αυτό ειλικρινά με άφησε άφωνη… τι να πω ίσως είναι καλύτερα να τα λέτε μεταξύ σας…

    [/indent]

     


    Ναι έτσι ίσως να είναι καλύτερα.

     Παλιός γάιδαρος δεν μαθαίνει καινούργια περπατησιά.

    Κι εσείς έχετε μεγάλη δυσκολία να αποβάλετε τις παλιές σας συνήθειες.  

    Και όπως πάντα, μετά από μία πρόταση συνεργασίας από μέρους μας, και μη έχοντας άλλα επιχειρήματα, για να μας πείσετε ότι είμαστε «ελέφαντες» αποχωρείτε.

    Κλείνεστε και πάλι στον στείρο μικρόκοσμό σας.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    zeppos στις #84027

    Όπως σχεδόν πάντα ο Γιάννης έχει δίκιο να αναφέρει εδώ την επιστολή του Κ.Παπακων/νου στο Εθνος..Δεν ξέρω τι να πρωτοθαυμάσω στο γράμμα αυτό! Την ειλικρινή του λύπη για τους αδικοχαμένους συναδέλφους; ή την ειλικρινή του προσπάθεια να ΜΗΝ δώσει ελαφρυντικά στον φονιά;

    Συνεχίζει και αυτός όπως πολλοί άλλοι να βάζουν σαν πρωταρχικές αιτίες του αποτρόπαιου φονικού, την οπλοκατοχή και το κυνήγι..Όσο και να λέει το αντίθετο, μου θυμίζει τους πολιτικούς που βγαίνουν στα παράθυρα της Τηλ/σης και λένε “Εγώ δεν θα πω οτι ο τάδε είναι …έτσι και αλιώς και πες τα όλα..” Αλλά τα λένε όμως!

    Οι μικροπαρανομίες έστω και αν συμβαίνουν (που δεν συνέβησαν ) ΔΕΝ μπορεί να είναι ΠΟΤΕ αιτία δολοφονίας και μάλιστα πολλαπλής με τρόπο τόσο μοχθηρό. Αν ήταν έτσι σε κάθε μικροπαραβατική συμπεριφορά θα έπρεπε να είχαμε φονιάδες και θύματα..

    Η αιτία είναι ο ψυχισμός του δολοφόνου και κατά την γνώμη μου, θα έπρεπε να τον είχαν υποχρεώσει να βλέπει κάθε μέρα την σειρά των φωτογραφιών των κατακρεουργημένων θυμάτων του.. 5 ανθρώπους σκότωσε και μερικοί εξακολουθούν να αναζητούν αίτια μακριά από την μαύρη ψυχή του!! Τόσα και τόσα λέει για τους κυνηγούς, το κυνήγι, τις οργανώσεις, τους νόμους την πολιτεία και δεν βρήκε ούτε μία λέξη να μας πει για το τι πιστεύει για τον ΦΟΝΙΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #344962

    Αγαπητέ Σταύρο δεν ανήκω ούτε και ηγούμαι οποιασδήποτε οικολογικής οργάνωσης (και μπορείτε να το διαπιστώσετε και μόνοι σας έχω υπογράψει τις απόψεις μου) για να πω ναι ή όχι στην πρόταση συνεργασίας σας.  Πολύ πριν την δική σας πρόταση όμως σας δήλωσα ότι είμαι δίπλα σας σε ότι μπορώ να προσφέρω!!!

     

    Δεν δίνετε καμία σημασία σε αυτά που λέω και επειδή δεν είμαι κυνηγός και έχω διαφορετικές απόψεις θεωρείται αυτόματα ότι είμαι οικολόγος και εχθρός.  Με λύπη μου διαπιστώνω ότι ο φανατισμός υπάρχει και στις δύο πλευρές.

     

    Επίσης Σταύρο μου θέλω να σου πω ότι ο μικρόκοσμός μου κάθε άλλο παρά στείρος είναι.  Και χωράει μέσα του και τους κυνηγούς -παρόλο που δεν κυνηγώ, αλλά και τους οικολόγους –παρόλο που διαφωνώ σε πολλά μαζί τους.

     

    Η δολοφονία πέντε ανθρώπων (κυνηγών) με τόσο ψυχρό και στυγνό τρόπο δίνοντάς τους μάλιστα την χαριστική βολή περισσότερο θυμίζει ξεκαθάρισμα λογαριασμών παρά έγκλημα εν βρασμό ψυχής.  Και είναι σαφές για οποιονδήποτε άνθρωπο με Μέσο Δείκτη Νοημοσύνης ότι δεν φταίει ούτε το κυνήγι ούτε η ιδιότητα των θυμάτων αλλά το άρρωστο μυαλό του θύτη.

     

    Τέλος, πιστεύω και εγώ ότι το θέμα έχει πια εξαντληθεί από την δική μου πλευρά τουλάχιστον.  Εξέθεσα τις απόψεις μου, πήρα τις απαντήσεις μου, τις οποίες δεν προσπέρασα αλλά διάβασα με ενδιαφέρον και οφείλω να πω ότι με επηρέασαν και με αφύπνισαν σε πολλά.

     

    Καλό σαββατοκύριακο σε όλους.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #84034

    Καλό σκ και σε σένα αγαπητή Κορίνα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #344967


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από cougar στίς 12 Iανουάριος 2007


    Δεν δίνετε καμία σημασία σε αυτά που λέω και επειδή δεν είμαι κυνηγός και έχω διαφορετικές απόψεις θεωρείται αυτόματα ότι είμαι οικολόγος και εχθρός.  Με λύπη μου διαπιστώνω ότι ο φανατισμός υπάρχει και στις δύο πλευρές.

     

    Επίσης Σταύρο μου θέλω να σου πω ότι ο μικρόκοσμός μου κάθε άλλο παρά στείρος είναι.  Και χωράει μέσα του και τους κυνηγούς -παρόλο που δεν κυνηγώ, αλλά και τους οικολόγους –παρόλο που διαφωνώ σε πολλά μαζί τους.

     =======================================================

    Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω στη κουβέντα σας, αλλα με ενοχλεί το γεγονός οτι γίνεται διαχωρισμός των οικολόγων και των κυνηγών, αφού οι πραγματικοί οικολόγοι είναι οι κυνηγοί και μιλώ για την πληοψηφεία των κυνηγών γιατί δυστηχώς, όπως συμβαίνει και σε όλες τις κοινωνικές τάξεις, παντού υπάρχουν και οι κακοί. Ευτυχώς, πάντα είναι λίγοι. Τουλάχιστον, εδώ μέσα, στο φόρουμ, δε πιστεύω πως υπάρχει κακός κυνηγός ή κυνηγός μη οικολόγος.

    ======================================================

    Η δολοφονία πέντε ανθρώπων (κυνηγών) με τόσο ψυχρό και στυγνό τρόπο δίνοντάς τους μάλιστα την χαριστική βολή περισσότερο θυμίζει ξεκαθάρισμα λογαριασμών παρά έγκλημα εν βρασμό ψυχής.  Και είναι σαφές για οποιονδήποτε άνθρωπο με Μέσο Δείκτη Νοημοσύνης ότι δεν φταίει ούτε το κυνήγι ούτε η ιδιότητα των θυμάτων αλλά το άρρωστο μυαλό του θύτη.

     

    Εδώ θα με βρείτε σύμφωνο!!

     

    Τέλος, πιστεύω και εγώ ότι το θέμα έχει πια εξαντληθεί από την δική μου πλευρά τουλάχιστον.  Εξέθεσα τις απόψεις μου, πήρα τις απαντήσεις μου, τις οποίες δεν προσπέρασα αλλά διάβασα με ενδιαφέρον και οφείλω να πω ότι με επηρέασαν και με αφύπνισαν σε πολλά.

     

    Καλό σαββατοκύριακο σε όλους.

     

    Καλό Σαββατοκύριακο να έχετε!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #344968

    Από τη στιγμή που υπάρχουν επίορκοι δικαστικοί και ασυνείδητοι γιατροί (για να αναφέρω μόνο δύο γνωστές και επιφανείς κοινωνικές ομάδες…), πώς έχουμε την απαίτηση να είναι όλοι οι κυνηγοί άγιοι…  Λογικό είναι να υπάρχει ένα ποσοστό που είναι κακοί κυνηγοί, χωρίς οικολογική συνείδηση.  Το ενθαρυντικό είναι ότι το ποσοστό των κακών κυνηγών τείνει να μειώνεται και η βασική διαφορά είναι ότι οι εμείς οι κυνηγοί επιδιώξαμε μόνοι μας και πληρώνουμε οι ίδιοι για την αστυνόμευσή μας (Θηροφυλακή).

    Καμιά φορά πάνω σε κουβέντα με φίλους, η γυναίκα μου, για να με πειράξει, μου λέει ότι οι γιοί μας θα γίνουν οικολόγοι…  Μα φυσικά, της λέω, οι γιοί μας θα είναι σίγουρα οικολόγοι! Για την ακρίβεια, θα είναι πρώτα οικολόγοι και μετά κυνηγοί.  Γιατί κυνήγι χωρίς υγιές και αρμονικό περιβάλλον, απλά δεν υφίσταται.

    Κατά τ’ άλλα, Ανδρέα, ακόμα και σε αυτό εδώ το φόρουμ υπάρχουν δυστυχώς κάποιοι που επιδίδονται σε διάφορες, μικρές ή μεγαλύτερες παρανομίες.  Το ανησυχητικό είναι ότι έχουν το θράσσος ή την αφέλεια να τα γράφουν και εδώ, στο δημόσιο αυτό φόρουμ.  Και το ακόμα πιό ανησυχητικό είναι ότι δυσανασχετούν και αντιδρούν όταν δεχτούν μια παρατήρηση…

     

    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από andre στίς 12 Iανουάριος 2007


    Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω στη κουβέντα σας, αλλα με ενοχλεί το γεγονός οτι γίνεται διαχωρισμός των οικολόγων και των κυνηγών, αφού οι πραγματικοί οικολόγοι είναι οι κυνηγοί και μιλώ για την πληοψηφεία των κυνηγών γιατί δυστηχώς, όπως συμβαίνει και σε όλες τις κοινωνικές τάξεις, παντού υπάρχουν και οι κακοί. Ευτυχώς, πάντα είναι λίγοι. Τουλάχιστον, εδώ μέσα, στο φόρουμ, δε πιστεύω πως υπάρχει κακός κυνηγός ή κυνηγός μη οικολόγος.


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    elcos στις #344988

    Γεια σας και πάλι έστω και καθυστερημένα (άτιμη βιοπάλη!!!!).

     

     

    Από τη μία οι “οικολόγοι” γνωρίζοντας πως πολλοί κυνηγοί έχουν παρανομήσει στο παρελθόν, τείνουν να συμπεραίνουν πως όλοι οι κυνηγοί είναι παραβάτες του νόμου.

     

    Από την άλλη, οι κυνηγοί γνωρίζοντας πως οι πολλοί κατεργάρηδες χρησιμοποίησαν τον οικολογικό μανδύα για να εξασφαλίσουν μία άνετη ζωή, τείνουν να συμπεραίνουν πως όλοι οι “οικολόγοι” είναι κατεργάρηδες και αποσκοπούν αλλού.

     

    αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα των γενικεύσεων που προσπαθώ να θέσω και θεωρώ πως σταματάει μια τέτοια κουβέντα σε πιο ευρύ πεδίο. Γι’ αυτό αγαπητή [font=” Arial”]cougar[/font] αναρωτήθηκα (και δεν συμπέρανα) πως δεν μπορεί να υπάρξει διάλογος και ανέφερα κάποιες προϋποθέσεις που θεωρώ απαραίτητες. Απαραίτητες για να υπάρξει διάλογος και όχι μια τηλεοπτικών παραθύρων κατάσταση…

     

    Απ’ ευθείας διάλογος βλέπουμε όλοι να γίνεται, τουλάχιστον σε αυτό το [font=” Arial”]forum[/font] και έχει την αξία του. Αλλά όσα και αν είναι τα μέλη όσα και από τα μέλη συμμετέχουν ή απλώς παρακολουθούν δεν μπορεί να χαρακτηριστεί γενικευμένος διάλογος.

    Μπορούμε να μιλήσουμε σε συλλογικό επίπεδο; Μάλλον δεν μπορούμε αφού στην Ορνιθολογική είναι ο Παπακωνσταντίνου, στον σύλλογο μας η Γανωτή και στους άλλους συλλόγους κάποιοι άλλοι. Σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω: ούτε να σας υποχρεώσω να μιλήσετε με κάποιους που δεν θέλετε αλλά ούτε και να τους αποκλείσω –ο χώρος δεν είναι το «μαγαζί μου». ’ρα απ’ ότι φαίνεται θα παραμείνουμε εδώ να τα λέμε όποτε μπορούμε και υπάρχει λόγος δηλώνοντας στα λόγια τις προθέσεις μας. Χωρίς κόπο και ρίσκο.

     

    Επίσης διαφωνώ με τον Κώστα, και του τονίζω για μια ακόμα φορά, ότι εκτός από κυνηγοί, στον ελεύθερο χρόνο μας είμαστε και απλοί άνθρωποι, που μας ενδιαφέρει ο βιασμός της φύσης από όποιον και αν προέρχεται, και οπωσδήποτε δεν θα ήθελα για κανένα λόγο  να πάθω elcos τώρα στα γεράματα τρώγοντας  μεταλλαγμένα, και αν είχε διαβάσει προηγούμενα θέματα μας, θα έβλεπε ότι κανείς μας δεν θέλει τα μεταλλαγμένα

     

    Ήμουν και είμαι πολύ σίγουρος πως δεν είστε μόνο κυνηγοί –αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να μιλάμε- και απλά το έγραψα για να το υπογραμμίσω. Κανένας άνθρωπος δεν χαρακτηρίζεται αποκλειστικά από ένα και μόνο χαρακτηριστικό. Γι’ αυτό λοιπόν έγραψα τις προϋποθέσεις που θα μπορούσαν να ξεκινήσουν όχι μόνο μια κουβέντα αλλά να μας οδηγήσουν και σε κοινές δράσεις. Αν πραγματικά θέλουμε να τα πούμε και δεν φοβόμαστε την «όποια κοινή γνώμη» των χώρων από εκεί θα ξεκινήσουμε: από τους σπόρους, από τα δηλητήρια, από τους ελεύθερους χώρους στα αστικά κέντρα, από την οικολογική ενέργεια (ή μήπως υπάρχει κάποιος που δεν θέλει καύσιμα που δεν ρυπαίνουν και είναι το ίδιο ασφαλή και τσάμπα ηλεκτρική ενέργεια για το σπίτι του;).

    Αλλά ξέχασα! Υπάρχει η Γανωτή, ο Παπακωνσταντίνου και όποιος άλλος από το παρελθόν! Μάλλον θα τα λέμε μόνο ηλεκτρονικά μέχρι να τους πάρει ο Κύριος στις αγκάλες του!

     

    τελειώνοντας: για μια ακόμα φορά θα υποστηρίξω όποιον πιστεύει πραγματικά πως αγγελικά πλασμένος χώρος δεν είναι ούτε η εκκλησία (άσχετα αν αυτοδιαφημίζεται ως τέτοιος) κι ούτε θα υπάρξει.

    αναρωτιέμαι αν αυτός είναι καλός λόγος για να μην προχωράνε συνδιαλλαγές; (κι αυτό είναι ερώτηση κυρίως για τον Νίκο Hunter.gr ο οποίος το διατυπώνει στο παραπάνω μήνυμα του και συγχαρητήρια που το ποσοστό των κακών κυνηγών τείνει να μειώνεται)

     

    Κώστας ή elcos -και όχι μόνο για κυνηγούς.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #84185

      Φίλε Κώστα (elcos) έχω ξαναδηλώσει την εκτίμησή μου στο πρόσωπό σου σε παλιότερη κουβέντα που έγινε στο forum και εξακολουθώ να την δηλώνω…

      Νομίζω όμως ότι κάτι δεν κατάλαβες καλά…Λοιπόν να το ξεκαθαρίσω και νομίζω ότι δεν θα διαφωνήσει κανείς κυνηγός:

      Δεν λέμε όχι στον διάλογο και στην προσέγγιση κυνηγών-οικολόγων…’λλωστε θεωρώ πως ένας τέτοιος διάλογος επιβάλλεται από τις περιστάσεις…

      Όμως ένας τέτοιος διάλογος για να έχει απτά αποτελέσματα θα πρέπει να γίνει σε θεσμικό επίπεδο δηλαδή μεταξύ ηγεσιών….Και εκεί χαλάει η δουλειά…

      Εγώ τουλάχιστον δεν θέλω επ΄ουδενί κανένας από την ηγεσία μας ,να διαλεχθεί (και επ΄ ονόματί μου) με τα γνωστά  πρόσωπα του χώρου σου που πλειστάκις τα έχουμε κατονομάσει κλπ για τους λόγους που έχουμε αναπτύξει εδώ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑ ΤΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ…

     Και για να μην αναμασάμε το παρελθόν ,όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις, διάβασε την επιστολή του Παπακωνσταντίνου στο Ε-Κ , που με αφορμή ένα τραγικό γεγονός που αφορά ΤΟΝ ΒΙΑΙΟ ΘΑΝΑΤΟ ΠΕΝΤΕ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΣ, ΤΥΜΒΩΡΥΧΕΙ ΑΣΥΣΤΟΛΑ ΚΑΙ ΣΚΥΛΕΥΕΙ ΝΕΚΡΟΥΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΕΤΙΣΜΟΥ ΤΟΥ…..Και πάλι εδώ ταιριάζει το λεχθέν υπό του Γιάννη Theod: ότι κάποιοι άνθρωποι δεν αλλάζουν με τίποτα …. 

      Γιατί όμως θα πρέπει πάντα στην ηγεσία των οικολογικών οργανώσεων να υπάρχουν πάντα αυτοί οι ίδιοι και ίδιοι  άνθρωποι;;;;

      Γιατί να μην αναλάβετε εσείς οι νέοι άνθρωποι και οικολόγοι χωρίς παρωπίδες , τα ηνία κάποιων οικολογικών οργανώσεων έτσι ώστε να αποκατασταθεί η εμπιστοσύνη του κυνηγετικού κόσμου απέναντι στις οργανώσεις αυτές και να συγλίνουμε επιτέλους σ΄ αυτά που συμφωνούμε και που είναι πολύ μα πάρα πολύ σημαντικά;;;;

      Γιατί παντού και πάντα ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ‘ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ’ ΕΝΤΥΠΑ ΝΑ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΑ (ΓΙΑ ΜΑΣ) ΠΡΟΣΩΠΑ;;;;

      Μήπως εδώ έχει θέση η παντελής έλλειψη Δημοκρατίας στις οργανώσεις αυτές που καταγγέλλει ο Γιάννης (Theod) με τίτλο 200 μέλη και δικαίωμα ψήφου 3;;;;; Αληθεύει ή όχι αυτό;;;;

      Αυτά που γράφω αποτελούν τον προβληματισμό μου για τον χώρο των Οικολογικών Οργανώσεων και σε καμμιά περίπτωση δεν αποτελούν έναρξη αντιπαράθεσης μαζί σου και με όποιο άλλο πρόσωπο του Οικολογικού χώρου δεν έχει παρωπίδες και μιλάει με στοιχεία….

    Δυστυχώς διακρίνω στο χώρο σας μια λιμνάζουσα κατάσταση,με τα ίδια πρόσωπα να σφετερίζονται τον τίτλο του Οικολόγου και να μιλούν εξ ονόματός σας….

      Τι κάνετε εσείς γι΄ αυτό;;;(αν βέβαια μπορείτε να κάνετε κάτι έτσι όπως είναι τα πράγματα σε αυτές τις Οργανώσεις…Δομή , καταστατικό, δικαιώματα μελών κλπ)

      Δυστυχώς και εγώ τάσσομαι με την διαπίστωσή σου ότι διάλογος και κοινή δράση ,όπου συμφωνούμε ,θα αρχίσει όταν …. αποδημήσουν εις Κύριον κάποια πρόσωπα ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΠΥΡΗΝΑ , ΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ,ΕΝΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ….

      Ιδού η Ρόδος , Ιδού και η…υπέρβαση και η ….αποστασιοποίηση από πρόσωπα και αμαρτωλές καταστάσεις….

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #84188

      Και μια θερμή παράκληση προς τον συντονιστή μας φίλτατο Γιάννη, στον φίλο Κώστα (elcos) και σε όλους τους σοβαρά συμμετέχοντες στο forum αυτό….

      Ας μεταφερθεί ο σοβαρός διάλογος που διαφαίνεται,από το εμετικό αυτό θέμα με τίτλο TRAGODIA TO LETE AUTO? που ξεκίνησε ένα φασιστοανθρωποειδές και που συνέχισαν κάποιοι όμοιοί του κρυπτόμενοι πίσω από το δάκτυλό τους, σε άλλο θέμα με άλλο τίτλο και με σοβαρούς συνομιλητές…..

      Όταν μπαίνω να διαβάσω ή να γράψω σε αυτό το θέμα και αναλογίζομαι χαρακτηρισμούς του στυλ:”Γαμώ την ψυχή σας κυνηγοί” με πιάνει σύγκρυο και ανατριχίλα….Τελικά υπάρχουν πολλοί Βρυκόλακες ανάμεσά μας….

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #84190


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 16 Iανουάριος 2007


     Δυστυχώς και εγώ τάσσομαι με την διαπίστωσή σου ότι διάλογος και κοινή δράση ,όπου συμφωνούμε ,θα αρχίσει όταν …. αποδημήσουν εις Κύριον κάποια πρόσωπα ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΠΥΡΗΝΑ , ΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ,ΕΝΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ….

      Ιδού η Ρόδος , Ιδού και η…υπέρβαση και η ….αποστασιοποίηση από πρόσωπα και αμαρτωλές καταστάσεις….

      Φιλικά: Γιάννης


    [/indent]Τέτοια να βλέπω να χαίρομαι και εγώ και πολλοί άλλοι σαν εμένα “οικολόγοι του καναπέ” και “μη-κυνηγοί”… και στην διάθεσή σας να δακτυλογραφήσω το καταστατικό ή ότι άλλο θέλετε…..  

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 196 έως 210 (από 221 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων