TRAGODIA TO LETE AUTO?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 221 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #344651


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από elpida στίς 04 Δεκέμβριος 2006


    kalispera stoys filoys kinigoys..

    epeidi to thema sikonei poli sizitisi metaksi ayton poy lipoyntai ta zoa kai ayton poy den ta lipoyntai ..tha prostheso tin apopsi moy….

    PREPEI NA EINAI KAI POLI ANDRAS….


    Θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες απαντήσεις στην κυρία Ελπίδα που ίσως την βοηθήσουν να κατανοήσει τους λόγους για τους οποίους κυνηγάμε. Το περί ανδρισμού το αγνοώ πλήρως γιατί υποβαθμίζει την συζήτηση.

    1.den iparxei elleipsi trofis ..opos stoys protogonoys..gia na dikaiologeitai to kinigi

    Σε προηγούμενα μηνύματα αυτού του φόρουμ τοποθετήτθηκαν κάποιοι φίλοι κυνηγοί και έδωσαν απαντήσεις. Θα το επιχειρίσω κι εγώ μήπως δεν έγιναν κατανοητοί. Κατ’ αρχήν το κυνήγι δεν είναι χόμπυ. Κύριος σκοπός του είναι η τροφή. Το θηραμα είναι πολύ πιο υγειινό από οποιοδήποτε κοτόπουλο ορνιθοτροφείου.Μας αρέσει λοιπόν να κινούμαστε στην φύση και να συλλέγουμε την τροφή μας (μάλλον ένα ποσοστό της τροφής μας) μόνοι μας. Αν δηλαδή είχα ένα κοτέτσι στην αυλή μου τι διαφορά θα είχε αν κάθε Σαββατοκύριακο έσφαζα 2-3 κοτόπουλα αντί να κυνηγώ?

     Καλώς ή κακώς ο άνθρωπος τρέφεται με κρέας. Το κατσικάκι όπως πολύ όμορφα αναφέρεται στο παραμύθι που έγραψε παραπάνω κάποιος φίλος, γεννιέται στην στάνη χωρίς καμιά ελπίδα διαφυγής και καταλήγει στο πιάτο μας και στο πιάτο σας. Προσωπικά αν και κυνηγός αδυνατώ να σφάξω και να φάω ένα ζώο το οποίο το ταίζω για κάποιους μήνες. Κάθε πάσχα αγοράζω αρνί από το χωριό που κατάγομαι. Κάθε φορά ο τσοπάνης μου λέει έλα να διαλέξεις. Σε πληροφορώ ότι δεν μπορώ να το κάνω γιατί μετά δεν θα μπορέσω να φάω απ’ αυτό.

    Τα ζώα και πτηνά που αποτελούν τα θηράματα μας έχουν τεράστιες πιθανότητες να επιβιώσουν. Τα ποσοστά επιτυχίας του κυνηγού σε σχέση με τις συναντήσεις που έχει με το θήραμα είναι πάρα πολύ μικρά. Δεν είναι της παρούσης να σας το αναλύσω.

    2.ta opla poy anaklifthikan ton 20o ai. kai meta einai texnologika ekseligmena toso oste to zoo den exei kamia elpida diafigis..

    Η τεχνολογία στα κυνηγετικά όπλα δεν έχει καμιά ουσιώδη αλλαγή τον 20ο αιώνα. Κανένα όπλο όσο και καλό να είναι δεν μπορεί να σου δώσει από μόνο του περισσότερα θηράματα. Για την διαφυγή μίλησα παραπάνω. Συμπληρώνω μόνο ότι οι αλεπούδες καρπώνονται πολύ περισσότερους λαγούς από τους κυνηγούς.

    3.ti antrhopos borei na einai aytos poy xairetai otan katevazei ena poylaki i mia mama -lagoydina poy kanei kikloys giro apo tin folia me ta mikra?

    Νομίζω όλα όσα έγραψα δείχνουν τι άνθρωποι είμαστε.  Σαφώς όπως σε κάθε κοινωνικό σύνολο υπάρχουν οι σκάρτοι, οι πονηροί, αυτοί που επιβιωνουν σε βάρος των άλλων, έτσι και μεταξύ των κυνηγών υπάρχουν άτομα που παραβαίνουν καθε κανόνα. Αυτούς όμως τους καταδικάζουμε κι εμείς οι ίδιοι. Τους δε λαθροθήρες τους διώκουμε με φύλακες οι οποιοι πληρώνονται από εμας τους ίδιους. Ελπίζω να μην πήγε χαμένος ο χρόνος που μου πήρε να γράψω αυτό το μήνυμα και να κάλυψα τις αποριες σας.

     

    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    mihalis4 στις #82076

    Καλησπερα

    Μια που λες για συζητηση εξηγησε μου ελπιδα γιατι θεωρεις κατακριτεο το κυνηγι που το θηραμα ειναι αντιμετωπο με το κυνηγο στο φυσικο του περιβαλλον οπως γινεται με το λυκο η το λιονταρι η την αλεπου που ειπε πριν ο kostask(εκτος κι αν θες κι εσυ οπως  καποιοι ειπαν πριν να σκοτωσουμε και ολα τα ζωα που κυνηγουν για να βρουν τη τροφη τους)και θεωρεις σωστο πχ το ψαρεμα-δε γνωριζω αν τρως ψαρια διορθωσε με αν δεν ειναι ετσι-η την εκτροφη ενος ζωου με σκοπο να το σφαξουμε για να το φαμε εκτος κι αν αυτα τα ζωα γεννιουνται με μοναδικο σκοπο να τα φαμε εμεις.Την πρωτη <<κυρια>> νομιζω δεν υπαρχει λογος να τη ρωτησουμε οτιδηποτε,οι λογοι προφανεις..

    ΜΙΧΑΛΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #82081

    Έχω την αίσθηση οτι η “mirta” απλώς ξαναγράφτηκε σαν “ελπίδα” και γράφει τις μπουρδολογίες της. Από την αρχή προσπαθώ να μην την πάρω στα σοβαρά γι αυτό και είχα ζητήσει το θέμα να διαγραφεί. Ούτε πιστεύω απαραίτητα οτι είναι θυληκού γένους. Κάποιος/α θρασύδειλος/η είναι που προσπαθεί με κάθε τρόπο να κρυφτεί! ’λλωστε σε λίγο θα ξανακάνει εγγραφή με άλλο όνομα και θα γράψει άλλα κ.ο.κ. Δεν νομίζω οτι με τέτοιου είδους άτομα μπορεί να γίνει διάλογος. Δεν μπαίνουν επειδή θέλουν να μάθουν κάτι από “την άλλη πλευρά”, αλλά επειδή θέλουν να σπείρουν το δηλητήριό τους!

    Το πίο οξύμωρο είναι οτι ο/η mirta επικαλέιται τον Θεό (γράφει Δόξα τω θεό, πέντε τέρατα λιγότερα!!! ) την στιγμή που απαξιώνει τελείως την αξία της ανθρώπινης ζωής η οποία είναι το υπέρτατο αγαθό σύμφωνα και με τη θρησκεία μας. Εδώ θα ήθελα επίσης να της/του επισημάνω οτι το σωστό ορθογραφικά είναι Δόξα τω Θεώ! Τώρα να πω και εγώ οτι ΟΛΟΙ οι ακραίοι αυτό κάνουν! Επικαλούνται τον Θεό. Οι αμερικάνοι λένε και γράφουν άκομα και πάνω στο νόμισμά τους “In God we trust” αλλά κάνουν τα όσα κάνουν! Οι εξτρεμιστικές ομάδες στη Μέση ανατολή σκοτώνονται και σκοτώνουν στο όνομα του Θεού τους κ.ο.κ. 

    Μάλλον είσαι μια διχασμένη, σχιζοφρενής, παρανοϊκή, ασμίλευτη προσωπικότητα…….Ο Θεός που επικαλείσαι να σε βοηθήσει……  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #82082

    ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ( 1 Η 2) ΕΠΙΚΡΙΤΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ..ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ…ΤΙΣ ΜΑΘΑΜΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΑ.

    ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΒΑΝΤΑΖ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ..ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ΑΠΟΨΕΩΝ…ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΠΡΟΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ….

    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #344653

    Ναι ναι πείτε για τα ψαράκια που τα καταβροχθίζετε  και κάνετε τουμπεκί ….για τους καταστροφικούς τρόπους που φτάνουν στο πιάτο σας

     

    Αλλά έτσι είναι το Ψαράκι δεν έχει ψυχή δεν έχει λύπηση.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #344656

     

      “Ευαίσθητες και ευερέθιστες” Mirta 206 kai Elpida, οι γνώσεις σας (;;) θα επέτρεπαν μια πιο “ρεαλιστική” προσέγγιση των πραγμάτων και κυρίως από σας, την απαρίθμηση επιχειρημάτων και αιτιολογικών, που να αποδεικνύουν, τον εσφαλμένο δρόμο που κινούμαστε ως κυνηγοί εμείς και εκατομμύρια άνθρωποι σ΄όλο το κόσμο και σ΄ όλες τις χώρες…

     Δεν πάσχουμε από σύνδρομα και συμπλέγματα ενοχών ούτε έχουμε ανάγκη εξομολογήσεων για τα κυνηγετικά αμαρτήματα μας, μιας και το κυνήγι, “επιτρέπεται και επιβάλλεται”, από την εποχής της “Βίβλου” και της Παλαιάς Διαθήκης…

     Πόσο μάλλον στα καθ΄ημάς, που το κυνήγι ήταν “αρετή, ένδειξη ανδρείας και στίβος ευγενούς άμιλλας “, δεν τα λέω εγώ, τα είπαν πριν χιλιάδες χρόνια, ο Ξενοφών και ο Αριανός, η κλασσική ελληνική παράδοση, τα ήθη και τα έθιμα, η λογοτεχνία, οι εικαστικές τέχνες κλπ “διαπνέονται”, “διανθίζονται” και “αρωματίζονται” σε όλες τις εποχές, από τη κυνηγετική δράση …

     Η  “τεχνητή” διαχωριστική γραμμή του χθες, του κυνηγού – συλλέκτη τροφής και του σημερινού κυνηγού, που δεν έχει αντικείμενο ύπαρξης, είναι δικό σας εφεύρημα και άποψη, μια φενάκη και μια  “in αυτοανακάλυψη”, μια απέλπιδα προσπάθεια δια της οποίας και  ομολογείτε ό,τι δεν μπορείτε να συμβάλλετε στην προάσπιση του περιβάλλοντος, μιας και αγνοείτε ή παραγνωρίζετε τις διεργασίες που λαμβάνουν χώρα σ΄αυτό, τις διεργασίες που θέλουν “τον κυνηγό”,  άνθρωπο ή άλλο ον, σε περίοπτη θέση…

     Το κυνήγι δεν είναι έξω από την φύση είναι η ίδια η φυσική νομοτέλεια, η ετεροβαρής φυσική δραστηριότητα που εξασφαλίζει τις ισορροπίες…

     Συναισθηματισμοί και ωραιοποίηση των πραγμάτων συνέβησαν διαχρονικά και αποδεδειγμένα από άτομα “διαταραγμένα” που εγκλημάτισαν σωρηδόν κατά της ανθρωπότητας, που τα απωθημένα τους τα πλήρωσαν “τα ζώα οι  άνθρωποι…”, ο “φονταμενταλισμός” σε οποιαδήποτε εποχή και έκφραση ατομική ή συλλογική “έσπειρε ανέμους και θέρισε θύελλες …”

     Χαρακτηριστικό το παράδειγμα του DISNEY που αναφέρθηκε πολύ γλαφυρά από τον Γιάννη (XIRO) – και πόσα άλλα ακόμη υπάρχουν-, έκανε από την μια το ποντίκι “φετίχ” παραχαράζοντας τους φυσικούς νόμους και μετέτρεψε από την άλλη τους διαφωνούντες Αμερικάνους διανοοούμενους και λοιπούς πολίτες σε “ποντίκια  προς εξαφάνιση”, στο δόγμα του Μακαρθισμού…από τα ιδια οικολογικά πρότυπα και ευαισθησίες  διαπνεόταν…

     Έμαθαν οι άνθρωποι των πόλεων να ζουν μακριά από τη φύση, την έβαλαν σε μια αποστειρωμένη γυάλα μπήκαν μέσα και οι ίδιοι και βλέπουν από κει από την γυάλα ένα κόσμο, που δεν αγγίζουν, δεν γεύονται, δεν αισθάνονται …  

     Πως βγάζουν άραγε συμπεράσματα; από που έχουν τις αποδείξεις για το λανθασμένο δρόμο των κυνηγών;πότε κατάλαβαν οι ίδιοι και “μετανόησαν”;

     Για μένα και πολλούς από μας, η εκπαιδευτική ιδιότητα, σημαίνει πριν και πάνω από όλα “την αντικατάσταση, ενός  άδειου μυαλού με ένα ανοιχτό…” όπως χαρακτηριστικά έγραφε ο MALCOLM FORBES … ας το ψάξεις το θέμα, “υπάρχει μια ελπίδα ακόμη”…

     Δεν αποτελεί “ταυτότητα ευαισθησίας” και ανάδειξης “in vitro” εσωτερικών ψυχικών χαρισμάτων η εκπαιδευτική ιδιότητα που “διαθέτεις”, αλλά και ως η πολλά υποσχόμενη “elpida”, δεν έχεις καν ούτε το σημειολογικό του ονόματος ούτε και την χάρη (της) δυστυχώς …

     Κάνεις την ύστατη, πλην όμως, απ-έλπιδα προσπάθεια, να βρεις άκρη σε ένα περίεργο κύκλο εικονικών εχθρών και πραγματικότητας … σε συνεγείρει η “ανακάλυψη και αποκάλυψη” ως ενόχων των κυνηγών…μας τάπαν κατά καιρούς κι άλλοι, κάτι πιο “νέο”, πιο “φρέσκο” και “πρωτότυπο” ;;

     Και ευτυχώς για μας, έχουμε γνωρίσει και αντιμετωπίσει πολύ – πολύ χειρότερους ψευτοοοικολόγους και κομπορρημούντες υβριστές,  εμείς εξακολουθούμε να υπάρχουμε, αυτούς τους ψάχνουμε…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #82093

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΟΙΚΩΛΟΓΟΥΝΤΕΣ(ΤΟ Ω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ..)ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΥΤΑ,ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ.ΚΑΙ ΛΕΩ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΔΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΝΑΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΩΛΑΡΑΚΙ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑΙΣΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥΛΑΚΙ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΕΙ ΠΑΓΩΝΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΙΩΠΗΛΑ ΚΑΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΟΠΑΡΕΕΣ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #82095

    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΥΣΩ ΤΕΤΟΙΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ.ΤΟΣΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ?ΙΣΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΜΒΑΛΟΥΝ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΥ ΣΑΥΤΟ.ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ/ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ/Η ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΕΜΠΡΑΚΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ ΠΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΚΛΗΡΗΣ ΕΠΙΚΡΙΣΙΑΣ.ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ…ΑΛΛΑ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΓΥΡΙΖΕΙ.ΟΠΩΣ Η ΦΥΣΗ ΕΚΔΙΚΕΙΤΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΜΟΙΒΗ…ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ.ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΥΑΛΑ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΠΕΝΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΚΑΙ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΝΕΠΑΦΑ.ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΙΜΩΡΙΑ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΝ ΕΠΩΝΥΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΙ ΤΙΜΩΡΟΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΟΙ…ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    474
    tsamis στις #82108

    Ας ηρεμήσουμε συνάδελφοι. Η αντιλογία και μεταφορά …”ευχών” ένθεν κακείθεν δε νομίζω πως βοηθά κανέναν σώφρονα και λογικά σκεπτόμενο. Η προσπάθεια εξώθησης, από τους δυο συζητητές,  σε εκτός λογικής αντιπαράθεση, με σκοπό να εκμεταλλευτούν τα γραφόμενά μας εναντίον μας δεν έπιασε. Εκείνο που μένει τελικά είναι το πόσο μακριά βρίσκεται η ελληνική κοινωνία από τις διαδικασίες της φύσης.

    Προ ημερών διάβαζα ένα σχόλιο στην Καθημερινή για το survivor. Εκτός των άλλων η αρθρογράφος Ολγας Σελλα έγραφε: «Οι δύο ομάδες εκπροσωπούν δύο διαφορετικές κοινωνίες. Με άλλες συνήθειες, με διαφορετικό κοινωνικό ιστό, με διαφορετικές εκφράσεις. Και παρά τις προσπάθειες, διαφαίνονται γλαφυρά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Τι φαίνεται διά γυμνού οφθαλμού; Η απόλυτη αποξένωση των Ελλήνων παικτών με οτιδήποτε πρακτικό, με οτιδήποτε έχει σχέση με στοιχειώδεις λειτουργίες της φύσης και των όντων που κατοικούν σ’ αυτόν τον πλανήτη, η απόλυτη προσκόλλησή τους στις καταναλωτικές απολαύσεις και η επίσης απόλυτη απομάκρυνσή τους από ομαδικές συμπεριφορές, η ιδιότυπη «αξιοκρατική» επιλογή, βάσει της οποίας αποφασίζουν να διώξουν, χωρίς κριτήρια, μόνο τις γυναίκες παίκτριες -ίσως για να μην υπολείπονται σε… ανατολίτικη αντίληψη από τους Τούρκους συμπαίκτες τους.
    Από την άλλη πλευρά, στους Τούρκους διαφαίνεται μια εξοικείωση με τη φύση και τους κανόνες της -και δεν φαντάζομαι ότι οι Τούρκοι παίκτες ήρθαν απευθείας από τα βάθη της Καππαδοκίας στο
    Survivor!»

    Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση στην  κοινωνία μας. Αποξένωση από τη φύση και τους νόμους της συνεπικουρούμενη μάλιστα από το εκπαιδευτικό μας σύστημα.

    Αυτή τη διαπίστωση την έχουν κάνει και οι συζητητές μας σίγουρα. Αλλά μέχρι εκεί. Έχουν μιλήσει στους μαθητές τους για την προέλευση των εδεσμάτων που έχει η οικογένεια στο τραπέζι;  Είχα ξαναγράψει κάποτε πως για πολλά παιδιά το μοσχαράκι είναι ένα κυβοειδές κομμάτι κρέατος συνήθως κοκκινιστό και το γάλα παράγεται από τα ψυγεία των supermarkets.  

    Κατά τ’ άλλα  και αυτοί –οι συζητητές μας- ψάχνουν μανιωδώς για το καλύτερο κρέας για την οικογένειά τους. Για τον αλανιάρη κόκκορα που έχει σφαχτεί στο κούτσουρο και όχι το βιομηχανοποιημένο κοτοειδές που έχει τυποποιηθεί στο υπερσύχρονο σφαγείο. Για το χωριάτικο χοιρινό το νοστιμότατο και φρέσκο που όμως, συνήθως καταβάλλεται, με πυροβολισμό ή αν υπάρχει παρέα 5 -6 ατόμων να το κρατάει, με το μαχαίρι. Για το βοδινό με το κατακόκκινο κρέας που να έχει βατέψει και καμιά 10άδα αγελάδες και τα ελεύθερης βοσκής αμνοερίφια που να έχουν τρέξει και τραφεί με το πουρνάρι της ελληνικής υπαίθρου.

    Νομίζω πως φτάνουν σε δυσθεώρητα ύψη υποκρισίας αν νομίζουν πως αυτοί δε συμμετέχουν στις διαδικασίες σφαγής. Είναι ηθικοί αυτουργοί όλων αυτών διότι μη έχοντας τα κότσια να παραδεχτούν τις διαδικασίες αυτές καλύπτονται πίσω από τη μη συμμετοχή τους, πληρώνοντας όμως τους επαγγελματίες του χώρου τους εκδοροσφαγείς  για να κάνουν τη βρομοδουλειά αντί για αυτούς.

    Δε θέλω να ευχηθώ ή να καταραστώ κανέναν. Θέλω μόνο να καλέσω αυτά τα δύο άτομα να μας συνοδεύσουν σε μια κυνηγετική εξόρμηση ένα Σαββατοκύριακο και το επόμενο να κάνουν μια βόλτα στα σφαγεία από τα οποία ο κρεοπώλης τους θα τους προμηθεύσει το κρέας για το γιορτινό τραπέζι.

    Καλές γιορτές συνάνθρωποι  

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #82110
    Πριν μερικά χρόνια μία Αμερικανίδα μητέρα μήνυσε την γνωστή αλυσίδα ταχυφαγείων KFC, γιατί ο ανήλικος γιος της βρήκε στο μπολ με τα κομμάτια κοτόπουλο πανέ, ένα κεφάλι κότας. Οι δικηγόροι της μητέρας, απαίτησαν το ποσό των 100.000 € ως αποζημίωση για το ψυχικό τραύμα που προκλήθηκε στο νεαρό αγόρι όταν αντίκρισε το κεφάλι της νεκρής κότας.

     

    Το τραγικό της όλης υπόθεσης, είναι ότι η μητέρα κέρδισε τελικά τη δίκη και πείρε μεγάλο μέρος της αποζημίωσης που ζήτησε γιατί το δικαστήριο έκρινε ότι στη σύγχρονη Αμερικάνικη κοινωνία, ένα αγόρι του δημοτικού, δεν είναι υποχρεωμένο να γνωρίζει ότι το κρέας που τρώει, προέρχεται από πουλί που εκτελέσθηκε και σφαγιάσθηκε για χάρη του!!!

     

    Οι κοινωνιολόγοι ισχυρίζονται ότι η κοινωνία της Αμερικής, προηγείται πέντε με δέκα χρόνια σε σχέση με την Ελλάδα. Αυτό σημαίνει ότι η παράλογη με τα σημερινά Ελληνικά δεδομένα ιστορία, σε δέκα περίπου χρόνια θα είναι απολύτως λογική.

     

    Από ότι φαίνεται οι δύο (ή μία) κυρίες, απλά προηγούνται της εποχής τους. Θλίβομαι που το λέω αυτό αλλά ως τεχνοκράτης, οφείλω να το παραδεχτώ.

     

    Τα χρόνια που θήτευσα ως οικολόγος, το όνειρό μου αλλά και της τότε κοπέλας μου, ήταν να αποκτήσουμε ένα σπιτάκι στο βουνό από όπου θα ακούμε κάθε πρωί τα πουλάκια να κελαηδούνε και θα πίνουμε νερό από το δροσερό ρυάκι του βουνού.

    Από τη στιγμή που έγινα συνειδητοποιημένος κυνηγός, όποτε βλέπω ανθρώπους να πραγματοποιούν αυτό το “όνειρο” που κάποτε κι εγώ είχα, σπεύδω να τους καταγγείλω γιατί γνωρίζω καλά ότι απαγορεύεται να χτίζουμε μέσα σε δασική έκταση, ξέρω επίσης πως όταν κάποιος καταφέρει να χτίσει μία βιλίτσα στο βουνό, σύντομα θα πάρει και ηλεκτρικό και τηλέφωνο και θα αποκτήσει δρόμο ασφάλτινο ή χωμάτινο, (ανάλογα με τις πολιτικές του διασυνδέσεις) για να μπορεί να πηγαίνει άνετα στο σπίτι του και όλα αυτά προϋποθέτουν το ξερίζωμα κάποιων δέντρων…

     

    Στα προηγούμενα χρόνια κατήγγειλα πολλές φορές την ανέγερση τέτοιων παρανόμων πολυτελών κατοικιών στην Υποκράτειο πολιτεία. Τελικά τα πολιτικά μέσα των πλουσίων “οικολόγων” υπερίσχυσαν και απαγορεύτηκε το κυνήγι στη περιοχή που είχαν βάλει στο μάτι οι καρχαρίες. Από τότε δε τόλμησα να ξανανεβώ σε εκείνα τα μέρη για να μην αγανακτήσω με τη κατάντια του βουνού…

     

    Αγαπητές κυρίες. Οι κυνηγοί είναι αναγκασμένοι να προστατεύουν τη φύση και να διατηρούν το περιβάλλον όσο το δυνατό πιο αναλλοίωτο γιατί μόνο σε ένα τέτοιο περιβάλλον θα δεχτούν να κατοικήσουν πουλάκια και ζωάκια που στη συνέχεια θα τα σκοτώσουν για να τα φάνε. “Ουδέν κακόν αμιγές καλού” εάν το θέλετε…

     

    Καμία άλλη υπαίθρια δραστηριότητα δεν προϋποθέτει τη απόλυτη προστασία της παρθένας φύσης, είτε το θέλουμε είτε όχι.

     

    Έχω γυρίσει πολλές φορές την Ελλάδα κυνηγώντας πουλάκια και ζωάκια. Έχω επισκεφτεί χωριά που εάν δεν ήμουν εγώ και κάποιοι άλλοι κυνηγοί, θα είχαν μαραζώσει το χειμώνα. Έχω βρεθεί σε τόπους μαγικούς κι ονειρεμένους και βρίσκονται όλοι τους μέσα στη πατρίδα μου. Εάν για εσάς οι ονειρεμένες Χριστουγεννιάτικες διακοπές περιλαμβάνουν την οργάνωση ταξιδιού σε κάποια παραδοσιακή πόλη του εξωτερικού, οι δικές μου ονειρεμένες διακοπές περιλαμβάνουν την επίσκεψη σε Ελληνικό χωριό όπου θα με υποδεχτούν γεροντάκια ξεχασμένα από το σύγχρονο πολιτισμό σας αλλά και από τους οικολόγους συγγενείς τους. Θα τους βοηθήσω να μαζέψουν ξύλα για τη σόμπα και να κλείσουν τη τρύπα στη σκεπή που άφησε η κακοκαιρία, και εάν είμαι καλό παιδί, μπορεί και να μου δώσουν και λίγο λουκάνικο από το “καλό” αλλά και να μου μαρτυρήσουν και ένα “πονηρό” κυνηγότοπο.

     

    Στα τόσα χρόνια που περιδιαβαίνω την Ελληνική ύπαιθρο, έχω συναντήσει μόνο τρεις φορές επισκέπτες, (που δεν ήταν κυνηγοί) σε τέτοια ακριτικά μέρη στους δύσκολους μήνες του χειμώνα. Το αστείο είναι πως τη μία από αυτές τις φορές οι ξένοι ήταν Γιαπωνέζοι!!! Οι Έλληνες προτιμούν το Πήλιο, την Αράχοβα, τη Μονεμβασιά και άλλα τέτοια μέρη για να “βιώσουν” τη φύση…

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #344657

    ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΡΕΑΣ


    Γενικά

    Ο βιολογικός τρόπος εκτροφής των ζώων σύμφωνα με τον κανονισμό ΕΟΚ 1804/99 αποτελεί τη βάση για την παραγωγή βιολογικού κρέατος από τους Βιοκτηνοτρόφους της Δυτικής Ελλάδας.

    Το κρέας αποτελεί βασικό συστατικό της διατροφής του ανθρώπου και το βιολογικό κρέας αποτελεί την διέξοδο του καταναλωτή από τα σύγχρονα διατροφικά σκάνδαλα στην κτηνοτροφία όπως η νόσος των τρελών αγελάδων και τα οποία έχουν οδηγήσει τον καταναλωτή σε απόγνωση.

    Για να χαρακτηριστεί ένα κρέας ως βιολογικό πρέπει:

    1. Να είναι πιστοποιημένο από την αρμόδια αρχή ελέγχου για όλη τη διαδικασία παραγωγής, μεταποίησης και εμπορίας του.
    2. Η εκτροφή των ζώων βασίζεται στην ευζωία τους.
    3. Προέρχεται από εκτροφές στις οποίες δεν γίνεται χρήση φαρμάκων, αυξητικών παραγόντων ή άλλων πρόσθετων υλών στη διατροφή των ζώων
    4. Οι ζωοτροφές πρέπει να προέρχονται από βιολογικές καλλιέργειες, χωρίς σύνθετα λιπάσματα ή φυτοφάρμακα
    5. Οι ζωοτροφές να μην προέρχονται από γενετικώς τροποποιημένες καλλιέργειες.
    6. Η σφαγή, τυποποίηση και εμπορία των κρεατοσκευασμάτων γίνεται σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κανονισμού 1804/99.

    Μεταποίηση

    Κατά την επεξεργασία και συσκευασία του κρέατος:

    1. Λαμβάνονται αυστηρά μέτρα πρόληψης υγιεινής, έτσι ώστε να αποφεύγεται ο κίνδυνος μόλυνσης των προϊόντων από παθογόνους οργανισμούς και βλαβερές ουσίες.
    2. Εφαρμόζονται οι κατάλληλες μέθοδοι επεξεργασίας τους και συσκευασίας τους, οι οποίες εξασφαλίζουν την νωπή εικόνα των προϊόντων και δεν μεταβάλλουν τη θρεπτική τους αξία. Γενικά είναι επιθυμητή η διάθεση των βιολογικών προϊόντων χωρίς συσκευασία. Σε αντίθετη περίπτωση προτιμάται η χρήση ανακυκλώσιμων υλικών.
    3. Η συσκευασία φέρει την επωνυμία του παραγωγού, του παρασκευαστή ή του πωλητή καθώς και το όνομα ή τον κωδικό αριθμό της αρχής ή του οργανισμού ελέγχου.
    4. Η αποθήκευση γίνεται του σε χώρους διαφορετικούς από αυτούς των συμβατικών προϊόντων.
    5. Η εμπορία των προϊόντων γίνεται σε κλειστές συσκευασίες, πλην των κρεάτων που πωλούνται σε καταστήματα αποκλειστικής πώλησης βιολογικών προϊόντων.

     

     **  Για να παραχθεί κρέας βιολογικό ή συμβατικό θα πρέπει πρώτα το ζώο να “μετατραπεί “σε σφάγιο … τώρα από που ξεκινάει η ευαισθησία και που η άκριτη και περισσή υποοκρισία θα σας γελάσω …

    ……………………………………………………………………………………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    elpida στις #82117

    kalispera kai pali..

    Ένα ανεγκέφαλο, αμόρφωτο , ρατσιστικό, φασιστικό και ελεεινό σκουλήκι είσαι που έρπεις όπως και οι όμοιοί σου στις παρυφές της νομιμότητας, γλύφοντας και εξυπηρετώντας τους μεν και τους δε (οι)κωλοανεγκέφαλους που συναγελάζεσαι , κολυμπώντας χωρίς γνώσεις , ειρμό ,συνείδηση και ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΗΘΙΚΗ , μέσα στα σκατά του μυαλού σου…

    kai polla alla….

    distixos den tha ksanabo sto site sas giati den iparxei logos

    otan den boreis na antiparatetheis ..tote vrizeis ..kai an teleioseis kai me ayto ..tote xtipas.

    *i elpida den einai to idio prosopo me to proto atomo..den gnorizomaste

    *eimai fitofagos

     

    ..krima..

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #82120

    ΕΛΠΙΔΑ Ή ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΓΕΣΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ.ΠΟΣΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΚΟΒΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ Κ…ΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.ΑΛΛΑ ΔΙΑΚΑΙΟΛΟΓΗΣΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΕΛΕΙΨΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΣΟΥ.ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑΞΑΝΑΜΠΕΙΣ ΣΤΟ SITE ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΝΟΣ ΚΥΝΗΓΟΥ….ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΥΤΟ ΥΠΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΣΟΥ…. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #82123
    Εάν από τις επισκέψεις σου σε αυτό το Forum αγαπητή Ελπίδα συμπέρανες πως δεν μπορείς να συζητήσεις με κυνηγούς γιατί δεν έχουν επιχειρήματα ικανά να αντικρούσουν τα δικά σου και αρκούνται στις επιθέσεις και τις ύβρεις, τότε καλά κάνεις και αποχωρείς.

     

    Όχι επειδή έχεις δίκιο αλλά επειδή το δίκιο το δικό σου είναι στενά, άρρηκτα συνδεδεμένο με τον εγωισμό σου.

     

    Δυστυχώς δεν είσαι η μόνη με αυτό το ελάττωμα. Οι περισσότεροι Έλληνες τέτοιοι είμαστε.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #344660

    Ξέρετε κάτι ρε παιδιά;

    Εδώ γνώρισα αρκετά αξιόλογα άτομα. Ειλικρινά λυπάμαι που θα αποχωρίσω, από ‘δω αν, λέω αν, επαληθευτούν κάποιες πληροφορίες που έχω.

    Μην προσπαθήσετε να μάθετε κάτι σήμερα.

     

    Αύριο.   

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 221 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων