ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 245 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #109419

    Παντελή αναφέρομαι στη πρώτη επαφή με την πάπια. Μας περιγράφεις τι ακριβώς έγινε κατά το απορτ που αρνήθηκε να εκτελέσει; και τι έκανες μέχρι, σωστά, αποφάσισες να μη πιέσεις για να μη χαλάσεις την καλή δουλειά στο νερό.
    Φιλικά


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    gehiwtis στις #109557

    Καλησπέρα , ελπίζω να μην ενοχλώ με τις ίσως βαρετές ερωτήσεις.Όπως είχα αναφέρει σε άλλο topic απέκτησα ένα θηλυκό πόιντερ 10 μηνών.
    Το σκυλί είναι φιλικό και ακούραστο αλλά δε ξέρει από εντολές τίποτα.Βέβαια το ΕΛΑ λόγω του ότι είναι υπάκουο έρχεται..μέσα σε αυτό το σύντομο χρονικό διάστημα του έμαθα το ΚΑΤΣΕ …
    Το σκυλί μάλλον δεν είχε έρθει σε επαφή με θήραμα και έτσι το περασμένο σάββατο ήμουν περισσότερο τυχερος και πήρα μία! Επεσε μέσα σε πυκνό μέρος και μπήκε ψάχνοντας…τη βρήκε την έβαλε στο στόμα και βγήκε…
    Βέβαια δε μου την έφερε αλλά δεν είχε και πρόθεση να τη φάει.Της την αφησα κανα 5λεπτο στο στόμα και μετά της την πήρα φυσώντας το αυτί της.Ούτε την τσαλάκωσε…επομένως δε πρόκειται να τα τρωει…ετσι δεν είναι? Εκανε και μια φέρμα αλλά μάλλον πλησίασε πιο πολύ και το πουλί έφυγε πριν πλησιάσω….
    Το θέμα είναι ότι το σκυλί είναι μικρό και δε ανοιγεται πάνω απο 5-10 μέτρα….μόνο αν του πετάξω πέτρα. Αλλα δε θέλω να το μάθω με τις πέτρες..
    Πως θα το κάνω να ξεφύγει λίγο πιο πολύ?επίσης το απόρτ πως θα του το μάθω(αρχικά με ξυλάκι και μετα θα το κάνει αυτόματα μόνο λεγοντασ ΑΠΟΡΤ)?
    Αν το βάλω πίσω απο ενα "μαθημένο" σκυλί α ήταν καλο?

    Ευχαριστώ πολύ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #109726

    Παντελή καλά έκανες και σταμάτησες, η απορία μου είναι μέχρι που έχεις φτάσει με την εκπαίδευση του εξαναγκαστικού απόρτ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #109973

    Κορίνα στην ουσία δεν έχει γίνει εκπαίδευση force retrieve περισσότερο ήταν κάτι πολύ light λίγο απ΄όλα – έκρινα ότι δεν άντεχε τόση πιεσση – ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΗΚΑ – Υπαρχει κάποια πίεση σε περίπτωση που αρνηθεί να το φέρει – δηλαδή πάει με την εντολή εως 100 μέτρα – πράγμα που ήταν και είναι πολύ εύκολο να το κάνω μακρύτερο -και εαν αρνηθεί και για όσο αρνείιται παώ της το βάζω στο στόμα και επιστρεφουμε – αλλά δεν το αρπάζει – αλλά μεχρι τ΄΄ωρα δεν χρειάστηκε να το κάνουμε πάνω από 2 φορές. Τα τραβήγματα του αυτιού και όποια περισσότερη πίεση κρίθηκε ότι ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΙΡΜΕΝΟ σκύλο ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ δεν θα έιχε θετικά αποτελέσματα – σε συνάρτηση του ότι υπήρχε περιθώριο χρονου δεν χρειάζοταν τόση πίεση – έτσι και αλλιώς στο "κυνηγετικό" απόρτ δηλαδή φέρμα ντουφεκιά απόρτ – απλά επιμένω στη σωστό δώσιμο. είναι αρκετά καλή – για απορτ σε επίπεδο αγώνων drahthaar θα χρειαστώ πολύ πολυ περισσοτέρο χρόνο. Αλλά αυτό τον σκύλο έχω από αυτόν προσπαθώ να πάρω τα περισσότερα – στο τέλος θα κριθούν όλα.
    Η γενική εντύπωση που έχω αποκομίσει από αυτόν το σκύλο είναι ότι ΔΕΝ σηκώνει και πολύ πίεση λειτουργεί καλύτερα μέσα από την διαδικάσια του κυνηγίου. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΜΑΙ.
    Πάντως στην Γερμανία είδα και εναν τρόπο πολύ – πολύ αποτελεσματικό στο να κόψει ο σκύλος σε ένα μόνο μάθημα το να σκίζει την πάπια – τον είδα να εκτελείτε από εναν μάλλον πολύ εμπειρό στη διαδικασία εκπαίδευτη – ΔΕΝ θεσ να τον ξέρεις – Πάντως ήταν ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΑΤΟΣ- ΄να σκεφτείς ότι ο σκύλος 3 μέρες μετά τελειώσε το hegewald ενώ πρίν ήταν έξω.
    Προσωπικά δεν θα τον έκανα με τίποτα.
    Παντελής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #351178

    Παντελή το πρόβλημα που έχεις με το νερό πιστεύω ότι ουσιαστικά είναι το νο3, δηλαδή, πρώτα της μαθαίνεις το εξαναγκαστικό απόρτ (γίνεται και χωρίς πολύ πίεση) μετά το εξασκείς στην στεριά και όταν το έχεις εκεί καλά το αρχίζεις στο νερό αλλιώς πάντα θα είναι αναξιόπιστη στο νερό…

    Πότε αρχίζουμε; :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #110012

    Κορινά για αυτόν το σκύλο θα προχωρησω ώς έχει- έχει αρκετά προβλήματα – και εδώ που τα λέμε ο θεός δεν ήθελε να ζήσει από την γέννα – γεννήθηκε 2 μέρες μετά την αρχή του τοκετού – συνηθως δεν γεννιούνται ζωντανά τέτοια σκυλια- εαν προσέξεις συνεχώς δυσκολευεται να προσαρμοστεί σε πολλά πράγματα – π.χ. στο τρεύλερ κλπ. δεν σηκώνει πίεση – την αφήνω να ωριμάσει – βλέπω ένα ένα τα προβλήματα να φεύγουν – απλά θέλει τον χρόνο της – όποτε πήγα να την πιέσω δεν πέτυχα και πολλά πράγματα. –
    Είναι για μένα όπως έχω γράψει ένα εκπαιδευτικό στοίχημα – συνήθως δεν μπορώ να λειτουργήσω με τέτοια σκυλιά δεν είναι του χαρακτήρα μου. Το σκυλί σαν σκυλί φέρμας στη ουσία είναι έτοιμο – φερμάρει σταθερά "άγριο" – "βρισκει" απορτάρει καλά για τα Ελληνικά δεδομένα – ακόμα και παλιά θηράματα – βρίσκει λαγούς. Τώρα θέλει δουλεία στο να γίνει "drahthaar" ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ – έχει δρόμο ακόμα –
    Στην Γερμανία πήγε καλύτερα του αναμενομένου στους φασιανούς στα πατζάρια- της πήρε να καταλάβει τι παίζεται μια πρωινή έξοδο 1ώρας το απογευμα τους μπλοκάριζε κατά 70-80% και πολύ έξυπνα μετα τό 3 σήκωμα δεν τους ακολουθούσε όταν ήταν ζευγάρι, γυρνούσε και φερμάριζε και τον 2ο. Δεν είναι και πολύ άσχημα για αυτή την ηλικία σκυλί.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #110404

    Δεν είσαι μόνος… έξι χιλιάδες επισκέψεις έχει το θέμα σου, πάντως έτσι… για να μην ψάχνεις να βρεις "άκρες" ….
    θες ένα σπρίνγκερ; Άντε για να καταλάβεις πόσο εύκολα εκπαιδεύονται οι σκύλοι.
    Όσο για τα βιντεάκια… "τυφλός τυφλό οδήγαγε και πέσανε στον λάκκο". άσε ας σου πει κανένας άλλος.
    Φιλικά

    Υ.Γ. ακόμη περιμένω απάντηση, να μου πεις τι έκανες με το απόρτ στο παπί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #110425

    Γαργάρα το έκανα – προς το παρόν- το παράτησα δεν ήθελα να ζορίσω τίποτα παραπάνω μην έχω αρνητικές επιπτώσεις σε περίπτωση που συνδιάσει "μυρωδιά παπιού – πίεση" .
    Γιάννη η κ. XANDRA μετά το πρώτο drahthaar που είχα που ήταν προβληματικό για τον εντελώς αντίθετο λόγο – εντελώς εκτός ορίων πάθους, είναι ΄το ποιο δύσκολο σκυλί που έχει περάσει από τα χέρια μου. Δυσκολεύομαι που δυσκολεύομαι με τους μαλακούς σκύλους έχει ομολογουμένος τα προβλήματα της κυρίως δεν είναι drahthaar στο χαρακτήρα – και οι δικές μου αντιμετωπίσεις του χαρακτήρα της ήταν ΛΑΘΟΣ –
    Δηλαδή οι εμμονές μου με την διαμόρφωση του χαρακτήρα του σκύλου "κοινωνικοποίηση" δεν το έλεγες εσυ και Κορίνα – το ότι ο σκύλος δεν πρέπει να χρειάζεται δουλεία στην κοινωνικοποίηση από το κύτταρο του ήταν Λαθος στον συγκεκριμενο σκύλο και επιδείνωσαν καταστάσεις –
    Δεν απορίπτω τις ιδέες μου αυτές για το τί πρέπει να είναι ο σκύλος, έτσι και αλλιώς δεν προβλέπεται από τα "αιματα" μου κάτι τέτοιο – Γκατζος με 1/4 Σφακιά – που να γυρίσει το κεφάλι-
    Αλλά θα το κάνω κυνηγόσκυλο και μάλιστα drahthaar μέχρι το τέλος της κυνηγετικής χρονιάς είναι ενα στοίχημα με τον εαυτό μου.
    Να σκεφτείς ότι την πηγαίνω κάθε μέρα γύρω στις 8 το βράδυ βόλτα σε ένα μέρος που μαζεύονται διάφοροι με σκυλιά 10-12 σκυλιά και τα αφήνουν να παίζουν μεταξύ τους, εκεί να δείς ρεζιλίκια – τρέμει επί 2 μέρες την 2η όταν αράιωσαν κάπως ξέκίνησε να παίζει με ένα golden 4 μηνών, τόσο έξαλα, που θα πάει θα το ξεπεράσουμε και αυτό.
    Πήγα και το "κοντό" από περιέργεια σε 10' γινόταν της κακομοίρας από το κυνηγητό που έπαιζε.
    Θα μου πάρει περισσότερο χρόνο από τον προβλεπόμενο – έτσι και αλλιώς στο τέλος της κυνηγετικής χρονιάς η σκύλα θα είναι 18 μηνών. Είναι μέσα στα δικά μου όρια για την οριστική αξιολόγησης απόδοση του σκύλου.
    Πιστεύω ότι εαν δεν είχα ξεκινήσει να γράφω αυτό το θέμα μπορεί και να ήμουν πολύ λιγότερο ανεκτικός μαζί της.
    Προχωράμε και βλέπουμε.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #110477

    Εδώ είμαι Παντελή τώρα, πήγα μια βόλτα στο χωριό μου το σκ, έβγαλα και τα σκυλιά αλλά πουλιά δεν βρήκαμε… δεν θα σε απογοητεύσω για την κοινωνικοποίηση, τουλάχιστον όχι ακόμα ΑΛΛΑ άργησες πολύ… τέλος πάντων όσο κάτι το παλεύεις το φτιάχνεις… Παντελή το σημαντικό είναι το drive αν το έχει τότε όλα θα φτιάξουν…

    Μόλις μετακομίσω στο καινούργιο σπίτι λέω να τα πούμε από κόντα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #111023

    Ε…. τι γίνεται τώρα; Θα μας πεις πως τα πάει; Αν έχει ακόμα προβλήματα με τους άλλους σκύλους γιατί δεν μας το λες. Έχω λύση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #111362

    Γιάννη Με τους πολλούς σκύλους έχει ακόμα ενδιασμούς, όταν είναι πάνω πό 3-4 μαζί, με τους λιγότερους ακόμα και με αγνωστούς σε 1-2 λεπτά αρχιζει το παιχνίδι – προτιμάει βεβαια νεαρότερα σκυλιά από την ίδια "τεκνατζου" για νά πάιξει ανεξαρτήτου μεγεθους πια, το ξεπεράσαμε αυτό, τώρα βεβαια αρχίζει να σηκώνει τρίχα από μακριά σε κανενα λίγο ποιο "επιθετικό" αλλά αυτό προς το παρόν μόνο μέχρι να έρθει κοντά της εκεί δηλώνει υποταγή. Αλλά κατά την προσωπική μου άποψη δεν θέλει εφυσηχασμό το θέμα – είναι πολύ ευκολο η "συστολή" που έχει να περάσει σε ακριβώς το αντίθετο -δηλαδή να μην σηκώνει μύγα στο σπαθί της μόλις νοιώσει λίγο σιγουριά για τον εαυτό της – το έχω ξαναδεί να γίνεται.
    Σήμερα το πρωί ξεμονάχιασε ένα beagle 10-11 μηνών έ έγινε της κακομοίρας, στο παιχνίδι 1/2 ώρα έπαιζαν κυνηγητό. Οπου νοιώθουμε ότι δεν υπάρχει ρίσκο- σε κάποια στιγμη έιχε βάλει όλο το κεφάλι του beagle στο στόμα της, Βλεπώ πάντως μια γενική ανωριμότητα δηλαδή ακόμα και στα παιχνίδια της έιναι "χαζα" πολύ κουταβίσια.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #112714

    ….η σφυρίκτρα ξεχασμένη στο αμάξι, η φωνές κάπου απέδωσαν αλλά πια η κουδούνα (οχι κουδουνι) κρίθηκε επιβεβλημενη, βγήκα στον δρόμο, η κουδούνα πιά είναι στα όρια της, το που πατάει που βρίσκεται πότε πάει πότε έρχεται ??????/η κουδούνα σταματάει μερικές φορές για λίγο (όταν ακούγεται) και κάποια αμφιβολά σηκώματα ακούστηκαν, ήρθε και μια κατά κάτω. [color=”#4169E1″>[color=”#FFFF00″>Μια κατάσταση "μπαχαλο".[/color][/u]
    ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ τρέξιμο πραγματικό να καταφέρω να βγώ σε μια φέρμα της γρήγορα και να πάρω το πουλί,τόσο απλό αλλά πόσο εύκολο είναι αυτό μην με ρωτησεται,

    Βρε φίλε, ρε παιδί μου, ρε καλέ μου, χρυσέ μου κλπ κλπ Αφού βλέπεις πως τα κατσομάλλικα δεν σου κάθονται. Τι θες και παιδεύεσαι, άστα για τους γερμανοτραφείς που δεν έχουν και πρανή μαχαίρια. Λοιπόν όταν θα έχω κουτάβια θα σου δώσω ένα σπρινγκεράκι για να κυνηγάς και να μαζεύεις μερικά πουλάκια, να παίρνεις και μπεκατσούλες. Όχι τίποτε άλλο δεν χρειάζονται και φέρμα.
    Καλά πλάκα κάνω….. θα έρθω στους αγώνες σας γιατί μου αρέσει η φυλή σας.

    Υ.Γ. Να φέρω κανένα σπρίνγκερ για να τσεκάρετε πόσα πουλιά μένουν πίσω στο τερέν;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #112804

    Μια χαρά μου κάθονται Γιάννη, ασε που από τότε που έβαλα το 1ο μου (1990) χόρτασα κυνήγι, το περιμένα και το ήξερα ότι κάποια στιγμή θα ερχόταν και αυτό που ζώ τώρα, 17 χρόνια είναι πάρα πολλά για να περνάς καλά. Αλλά ακόμα δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα πάει όλη η χρονιά στράφι.
    Τώρα για τον αγώνα όλοι οι καλοί είναι ευπροσδέκτοι.
    Υπόψη για εμας τους "drahtharades" αυτός ο αγώνας δεν είναι σαν τους κλασικούς ΑΚΙ που έχει συνηθίσει ο κόσμος και της αυτής σημασίας. Δεν πιστεύουμε στην εφ΄όρου ζωής συμμετοχή σε αγώνες, απλά είναι μια ευκαιρία να μαζευόμαστε και να περνάμε καλά, Ο αγώνας γίνεται σε ανοικτό κυνηγότοπο και τηρείται ο κανονισμός δηλαδή υπαρχει όπλο και το θήραμα ντουφεκιέται εφόσον η όλη φάση είναι πόντος, όποτε και το απορτ σε περίπτωση επιτυχίας της ντουφεκιές εκτελείται επι τόπου. Το οπλο συνηθως έχει ο κυναγωγός και πυροβολεί εφόσον δώσει ο κριτης την εντολή.
    Το ραντεβού είναι στις 6,30 στην πλατεία της Μακρακώμης, προσωπικά εφόσον όλα είναι καλά θα συμμετάσχω με τις 2 μικρές που έχουν και δικαίωμα συμμετοχής
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #112857

    Το ραντεβού είναι στις 6,30 στην πλατεία της Μακρακώμης, προσωπικά εφόσον όλα είναι καλά θα συμμετάσχω με τις 2 μικρές που έχουν και δικαίωμα συμμετοχής

    Θα τα πούμε εκεί λοιπόν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #112962

    Καλησπερα και απο μενα. Διαβασα προηγουμενα ποστ και δεν ξερω αν η ερωτηση μου ανηκει στο σωστο θεμα. Επειδη το κυνηγι που κανω τις περισσοτερες φορες ειναι 5-6 ωρες και καμια φορα μπορει και λιγο παραπανω θα ηθελα να ρωτησω τι μπορω να δινω στο σκυλακι μου για να παιρνει ενεργεια. Νερο τις δινω συχνα κατα τη διαρκεια, απλα αν μπορουσα να φτιαξω καποιο σκευασμα που θα την αναζωγονουσε θα ηταν ακομα καλυτερα. Ειναι και που την βλεπω οταν κανουμε κανα διαλειμα να φαμε κανα κουλουρι και να ξαποστασουμε και τα λυμπιζεται!
    Ευχαριστω

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 245 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων