ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 241 έως 245 (από 245 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #353201

    Καλησπερα και απο μενα. Διαβασα προηγουμενα ποστ και δεν ξερω αν η ερωτηση μου ανηκει στο σωστο θεμα. Επειδη το κυνηγι που κανω τις περισσοτερες φορες ειναι 5-6 ωρες και καμια φορα μπορει και λιγο παραπανω θα ηθελα να ρωτησω τι μπορω να δινω στο σκυλακι μου για να παιρνει ενεργεια. Νερο τις δινω συχνα κατα τη διαρκεια, απλα αν μπορουσα να φτιαξω καποιο σκευασμα που θα την αναζωγονουσε θα ηταν ακομα καλυτερα. Ειναι και που την βλεπω οταν κανουμε κανα διαλειμα να φαμε κανα κουλουρι και να ξαποστασουμε και τα λυμπιζεται!
    Ευχαριστω

    [font=”Comic Sans MS”]
    Όντος δεν είναι το κατάλληλο θέμα, σαν συντονιστής παλαιότερα μπορούσα να το μεταφέρω, τώρα όχι.
    Οι σκύλοι είναι σαν τους αθλητές, η αντοχή και η απόδοσή τους έχει άμεση σχέση με την φυσική τους κατάσταση. Η φυσική κατάσταση είναι απόρροια των γενετικών προσόντων (σωστή σωματοδομή, υγεία, κράση κλπ) και των επίκτητων προσόντων που φροντίζουμε να παρέχουμε εμείς (υπολογίζοντας βέβαια και την ηλικία). Σωστή και ποιοτική διατροφή, υγιεινός χώρος διαβίωσης και καθημερινή άσκηση. Όσο ο σκύλος γυμνάζεται τόσο αποκτά αντοχές. Φαντάσου έναν αθλητή να πρέπει να τρέξει π.χ. 100μ. την Κυριακή, όλη την εβδομάδα να ήταν στο γραφείο του και το Σάββατο να έκανε προπόνηση. Την Κυριακή είτε ήταν "πιασμένος" είτε όχι, δεν θα είχε αντοχή για τον αγώνα. Μία ενήλικη σκύλα σε πραγματικά καλή φυσική κατάσταση μπορεί να κυνηγήσει άνετα 5 έως 6 ώρες και πολύ περισσότερο κάνοντας ανά 45' μία 5-7' στάση και κάθε 3 ώρες μεγαλύτερη. Αυτό σε πολύ γενικές γραμμές, γιατί; γιατί υπάρχουν παράμετροι. Ακόμη και άτομα της ίδιας φυλής όταν κυνηγούν έχουν διαφορετικό ρυθμό, ένα γρήγορο σκυλί καταναλώνει περισσότερη ενέργεια από ένα αργό, άλλη παράμετρος: ο καιρός, άλλη: το τοπίο, βουνό ή κάμπος, στέρεο έδαφος ή βράχια. Σκύλος μου που κυνηγά άνετα ολημερίς, στα βαλτά για μπεκατσίνια μετά από 2 ώρες, με διακοπές, τα "έφτυσε".
    Η άποψή μου λοιπόν είναι πως όταν ο σκύλος είναι γυμνασμένος δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο για να τον κάνουμε "τούρμπο", να του εκμαιεύσουμε δηλαδή ενέργεια από εκεί που δεν έχει… κάπου θα τον χτυπήσει, μπορεί να καταπονήσουμε την καρδιά, τα νεφρά κ.π.α.
    Καλό γεύμα την προηγουμένη, στάσεις για ανάπαυση, νερό, και λίγο ψωμί όταν κολατσίζουμε και εμείς για να του ανεβάσει το ζάχαρο.
    Φιλικά[/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #353232

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]
    Όντος δεν είναι το κατάλληλο θέμα, σαν συντονιστής παλαιότερα μπορούσα να το μεταφέρω, τώρα όχι.
    Οι σκύλοι είναι σαν τους αθλητές, η αντοχή και η απόδοσή τους έχει άμεση σχέση με την φυσική τους κατάσταση. Η φυσική κατάσταση είναι απόρροια των γενετικών προσόντων (σωστή σωματοδομή, υγεία, κράση κλπ) και των επίκτητων προσόντων που φροντίζουμε να παρέχουμε εμείς (υπολογίζοντας βέβαια και την ηλικία). Σωστή και ποιοτική διατροφή, υγιεινός χώρος διαβίωσης και καθημερινή άσκηση. Όσο ο σκύλος γυμνάζεται τόσο αποκτά αντοχές. Φαντάσου έναν αθλητή να πρέπει να τρέξει π.χ. 100μ. την Κυριακή, όλη την εβδομάδα να ήταν στο γραφείο του και το Σάββατο να έκανε προπόνηση. Την Κυριακή είτε ήταν "πιασμένος" είτε όχι, δεν θα είχε αντοχή για τον αγώνα. Μία ενήλικη σκύλα σε πραγματικά καλή φυσική κατάσταση μπορεί να κυνηγήσει άνετα 5 έως 6 ώρες και πολύ περισσότερο κάνοντας ανά 45' μία 5-7' στάση και κάθε 3 ώρες μεγαλύτερη. Αυτό σε πολύ γενικές γραμμές, γιατί; γιατί υπάρχουν παράμετροι. Ακόμη και άτομα της ίδιας φυλής όταν κυνηγούν έχουν διαφορετικό ρυθμό, ένα γρήγορο σκυλί καταναλώνει περισσότερη ενέργεια από ένα αργό, άλλη παράμετρος: ο καιρός, άλλη: το τοπίο, βουνό ή κάμπος, στέρεο έδαφος ή βράχια. Σκύλος μου που κυνηγά άνετα ολημερίς, στα βαλτά για μπεκατσίνια μετά από 2 ώρες, με διακοπές, τα "έφτυσε".
    Η άποψή μου λοιπόν είναι πως όταν ο σκύλος είναι γυμνασμένος δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο για να τον κάνουμε "τούρμπο", να του εκμαιεύσουμε δηλαδή ενέργεια από εκεί που δεν έχει… κάπου θα τον χτυπήσει, μπορεί να καταπονήσουμε την καρδιά, τα νεφρά κ.π.α.
    Καλό γεύμα την προηγουμένη, στάσεις για ανάπαυση, νερό, και λίγο ψωμί όταν κολατσίζουμε και εμείς για να του ανεβάσει το ζάχαρο.
    Φιλικά[/font][/size]

    Φιλε Γιαννη σευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
    Ηταν πολυ κατατοπιστικη. Σκοπος μου δεν ειναι να κανω το σκυλι τουρμπο αλλα να του δινω κατι ωστε να νιωθει και αυτο καλυτερα. Καπου ειχα διαβασει για ζαχαρονερο αλλα απο την αλλη δεν κανει να δινεις στο σκυλι γλυκα, γιαυτο ειχα μπερδευτει.
    Αυτο που ειδα εμπρακτα στο σκυλι ειναι οτι ενω τον Σεπτεμβρη δεν ειχε πολλες αντοχες(αν και η θερμοκρασια ηταν υψηλη) και πιστευα οτι εφταιγε η γενεολογια της. Αρχισα να την βγαζω στην περδικα. Σε δυσκολα εδαφη με πετρα και ανηφορια. Η περδικα της εκανε καλο. Πολλες εξοδοι,μονο και μονο για να τρεξει και ας μην συναντησουμε πουλι. Που και που καποιες εξοδοι στο καμπο στα τρυφιλια για να καλπασει και να αλλαζει περιβαλλον. Τωρα αν ο καιρος ειναι καλος-οχι ζεστος-και το βουνο δεν ειναι πολυ δυσκολο, κυνηγαμε μπεκατσα για 6 ωρες οπου και εμεις δεν αντεχουμε αλλο ενω το σκυλι συνεχιζει. Οποτε θα επρεπε να ζητησω κανενα συμπληρωμα για εμας και οχι για το σκυλο!
    Ευχαρισω και παλι, Αλεξανδρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #113321

    Καπου ειχα διαβασει για ζαχαρονερο αλλα απο την αλλη δεν κανει να δινεις στο σκυλι γλυκα, γιαυτο ειχα μπερδευτει.

    Ναι, κάνει να δίνουμε όταν έχει υπογλυκαιμικές κρίσεις (ή προδιάθεση). Αναλυτικότερα έχω γράψει σε σχετικό με την υπογλυκαιμία θέμα. Και το ψωμί, που ανέφερα, αυτό τον σκοπό έχει. Το άμυλο μετατρέπετε από το σάλιο σε ζάχαρο.

    Οποτε θα επρεπε να ζητησω κανενα συμπληρωμα για εμας και οχι για το σκυλο!

    Καταλαβαίνω πως το λες για αστείο, αλλά είναι πέρα για πέρα αληθινό, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για αστούς που δεν περπατούν πολύ. Το περπάτημα αυξάνει τους ρυθμούς της καρδιάς, φέρνει ταχύπνοια και μεγάλη οξυγόνωση, αυτή στην αρχή μας κάνει να αισθανόμαστε ευεξία… αν δεν προσέξουμε και συνεχίζουμε επί μακρόν το γρήγορο περπάτημα ή την ανάβαση, θα αρχίσει η ευεξία να γίνεται ελαφρά ζάλη και έντονη κούραση με αποτέλεσμα τις αστοχίες. Το κυνήγι θέλει "ρέγουλα" έτσι που, αφ ενός μεν, να μη συσσωρεύουμε γαλακτικό οξύ (οι ρύποι από τις καύσεις μας) στους μύες μας γιατί "πιάνονται" και πονούν και, αφ΄εταίρου, να δίνουμε χρόνο στην απομάκρυνσή τους μέσω της κυκλοφορίας του αίματος. Συχνές στάσεις και ένα κολατσιό δίνουν την ευκαιρία και σε μας τους καρεκλόβιους να χαρούμε για ώρες το κυνήγι.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    vagelis30 στις #114271

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑΠΟΛΛΑ!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΑΡΣΕΝΙΚΟ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΟΡΤΥΚΙΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΦΕΡΜΑ ΕΝΩ ΣΕ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΚΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΜΟΘ ΤΗΝ ΠΡΩΓΚΑΕΙ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #353933

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑΠΟΛΛΑ!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΑΡΣΕΝΙΚΟ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΟΡΤΥΚΙΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΦΕΡΜΑ ΕΝΩ ΣΕ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΚΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΜΟΘ ΤΗΝ ΠΡΩΓΚΑΕΙ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

    Φιλε μου αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα, αφου εχω ενα ποιντερ 2,5 ετων με σχετικα σταθερη φερμα στο ορτυκι(περασματιαρικο) και αρκετα ασταθης στη μπεκατσα και περδικα. Δικα μου λαθη στο παρελθον οπως ντουφεκιες σε αφερμαριστα ή εξοδος με αλλο ααπειρο σκυλι οπου υπηρχε ανταγωνισμος. Ειχα ρωτησει και εδω για το θεμα και πραγματικα βοηθηθηκα απο τους συναδελφους που μου απαντησαν.

    Υπαρχουν αρκετοι λογοι που μπορει να συμβαινει αυτο:
    Η μπεκατσα ποδαρωνει, κανει βατραχοπηδηματα. Θελει εμπειρο σκυλι να τη μπλοκαρει και να μη τη προγκυξει.Αντιθετα το ορτυκι το περασματιαρικο ειναι ηδη μπλοκαρισμενο απο τη στιγμη που θα φερμαριστει.
    Πιθανον να εχεις κανει και εσυ λαθη οπως τα δικα μου που αναφερω παραπανω.
    Ισως να μην εχει τοσο πολυ μεσα του το ενστικτο της φερμας-επιφυλακτικοτητας απεναντι στο θυραμα.

    Οι λυσεις που εχω στο μυαλο μου εγω ειναι 2:

    1) τα ποιντερ ειναι σκυλια που για να μαθουνε πρεπει να πεσουνε σε πολλα πουλια. Αν εχεις τη δυνατοτητα να βρισκεσια για παραδειγμα καθε μερα για 15 μερες σε μερος οπου ο σκυλος σου συνανταει αρκετες μπεκατσες και εσυ να ντουφεκας μονο οσες φερμαρει σωστα τοτε καντο. Δεν σκεφτεσαι τη τσαντα μεχρι το σκυλι να σταθεροποιηθει.Εγω προσωπικα, καθοτι Αθηναιος δεν εχω τετοια δυνατοτητα, αν και το βγαζω 3 φορες την εβδομαδα, δεν εχω πολλες συναντησεις.

    2) Η δευτερη λυση την οποια και εφαρμοζω ειναι να της μαθω τη φερμα σαν εντολη. Δυστυχως οταν ηταν κουταβα δεν της εκανα βασικη εκαπιδευση και τωρα ειναι δυσκολα τα πραγματα. Της μαθαινω την εντολη stop την οποια θα χρησιμοποιησω οταν φερμαρει για να παρατεινω την διαρκεια της φερμας. Τα παμε σχετικα καλα, ειναι δεκτικη στο να μαθαινει αν και η ηληκια της προχωρημενη. Πρεπει να την μαθει καλα την εντολη ωστε να περασω στο σταδιο να σταματαει χωρις λουρι. Ο καιρος θα δειξει. Δεν ξερω ποσο δεκτικος ομως θα ειναι ο σκυλος σου καθοτι αρσενικος 3 χρ. Θελει πολυ υπομονη και καποιον να σου δειξει πως να το κανεις.

    Επομενη λυση αν σου το επιτρεπει το βαλαντιο σου ειναι να το πας σε καποιον εμπειρο εκπαιδευτη. Παντως οτι ειναι να κανεις πρεπει να το εφαρμοσεις αμεσα γιατι ηδη το σκυλι ειναι προχωρημενης ηληκιας χωρις να σημαινει οτι δεν διορθωνεται.

    ΥΓ:Σε περιπτωση που εγραψα κατι λαθος , παρακαλω οι πιο εμπειροι να με διορθωσετε καθοτι νεανιας και ισως να σφαλω!

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 241 έως 245 (από 245 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων