Δύο λόγια για το άθλημα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33779

    Γιωργο, οπως ειπα και πριν, εξαρταται απο το σκοπευτηριο και τους υπευθυνους του. Αδεια οπλοκατοχης δεν εχει ζητηθει ποτε. Αυτη θα στην ζητησει καποιος αστυνομικος αν σε σταματησει στον δρομο.

    Το καινουριο σκοπευτηριο φτιαχνεται για τις αναγκες των Ολυμπιακων αγωνων, επομενως δεν υπαρχει προβλεψη για sporting και αλλα μη ολυμπιακα αγωνισματα. Ισως μετα τους Ολυμπιακους το προσθεσουν, αλλα μαλλον ονειροβατω.

    Ο συνδυασμος trap – καραμπινας ειναι δυσκολος. Σιγουρα, αν προσπαθησεις να ριξεις διπλα σε αλλους σκοπευτες, θα εχεις προβλημα. Περα απο το θεμα της ασφαλειας της καραμπινας, που την κοιταζουν με μισο ματι σε ολα τα αγωνισματα, ειναι και το προβλημα οτι ο καλυκας που αποριπτεται απο το οπλο σου, περναει μπροστα ή χτυπαει τον σκοπευτη στα δεξια σου που συγκεντρωνεται για να ριξει. Μπορει καποιος με καραμπινα να ριξει ολομοναχος ή με αλλον ενα ή δυο σκοπευτες που ειναι πιο αραια τοποθετημενοι. Δυστυχως για να ασχοληθεις με το trap, ακομα και ερασιτεχνικα, χρειαζεσαι αλληλεπιθετο.

    Φιλικα, Λεωνιδας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #33784


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 03 Mάρτιος 2004


    Σκοπευτικη Ομοσπονδια Ελλαδος εχει ορισει ως ανωτατο οριο χρεωσης για μια πουλα (γυρο των 25 πιατων) τα 4 ευρω. Δυστυχως καποια σκοπευτηρια εξαντλουν αυτο το περιθωριο και το χρεωνουν ακριβως τοσο. Ο μεσος ορος ομως ειναι 3-3,5 ευρω.


    [/indent]

    Λεωνίδα,

    στην τιμή αυτή είναι όλα, δηλαδή και τα φυσίγγια ή αυτά είναι ξεχωριστά. Και αν εινια ξεχωριστά ποιά είναι η τιμή τους ( περίπου ) στα σκοπευτήρια ??

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #33785


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 03 Mάρτιος 2004


    Με το σκοπευτικο δελτιο του δικου σου σωματειου μπορεις να ριξεις σε οποιοδηποτε σκοπευτηριο της χωρας. Επισης, στα περισσοτερα σκοπευτηρια, υπαρχει τεραστια ανεκτικοτητα και προς τους μη εχοντες δελτιο αθλητη, ιδιως οταν αυτοι συνοδευονται απο εμπειρους σκοπευτες.


    [/indent]

    Λεωνίδα,

    μιά φορά πέρσυ 7/2003 πέρασα από το σκοπευτήριο της Μαλακάσας. Από τα λεγόμενα του κυρίου που ήταν εκεί δεν μου ανέφερε τίποτα για δελτίο σκοπευτή.

    Το μόνο που μου επισήμανε είναι να έχει το όπλο δελτίο κατοχής από αστυνομία και αν φέρω δικά μου φυσίγγια να είναι σκοπευτικά ( βέβαια τώρα κατάλαβα τι εννοούσε σκοπευτικά 24-28 γρ)

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #334783

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ,ΕΧΩ ΔΕΛΤΙΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΟΛΙΑ(ΨΗΛΟΡΕΙΤΗΣ),ΙΣΧΥΕΙ?ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ?ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΘΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΡΘΟΥΜΕ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ (ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 7 ΟΠΛΑ ΜΟΥ!),ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ(TRAP,SKEET,SPORTING),ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ KAI META NA ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ SUPERPOSE

    Σ’ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334785

    Αντωνη, οταν λεμε “κοστος της πουλας” εννουμε το κοστος των 25 δισκων. Τα φυσιγγια κοστιζουν επιπλεον και μπορεις να τα προμηθευτεις απο οπου εσυ θελεις, αν και στα σκοπευτηρια οι τιμες ειναι συνηθως οι καλυτερες, με ελαχιστες εξαιρεσεις. Τα επωνυμα φυσιγγια (συνηθως ιταλικα) κυμαινονται απο 3,60 – 4,00 ευρω. Φθηνοτερα απο αυτα μπορεις να βρεις σε ελληνικες μαρκες με τιμες που μπορουν να φτασουν κατ’ ελαχιστο τα 3,00 ευρω.

    Βασιλη, εαν το δελτιο αθλητη σου ειναι της ΣΚ.Ο.Ε., τοτε λογικα δεν θα εχεις κανενα προβλημα μιας και στην σκοπευτικη ταυτοτητα δεν αναφερεται καπου το αγωνισμα για το οποιο ισχυει. Σωστα αναφερεις οτι πρωτα πρεπει να αποφασισεις ποιο απο τα αγωνισματα σε ενδιαφερει περισσοτερο και υστερα να διαλεξεις οπλο. Παντως εφοσον γυρευεις ενα οπλο που να σε συνοδευει και στα κυνηγια σου, ενα σκοπευτικο ντουφεκι sporting με εναλασσομενα τσοκακια ειναι μαλλον μονοδρομος. Ενα ντουφεκι για το trap κανει μονο για αυτο και για τιποτα αλλο. Ενα ντουφεκι sporting μπορει να χρησιμοποιηθει στο skeet (διαλεγοντας τις πιο ανοικτες συσφιξεις) αλλα και στο κυνηγι σαν ενα πολυ καλο καρτεροντουφεκο.

    Φιλικα, Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #334792

    Σ’ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ LEO!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #33812

    FILE LEO , SE EUXAPISTO POLU POU APANTAS STA EROTIMATA ,KAI MALISTA   OSO ESI MPORIS PIO GRIGORA .GOOD WORK!!!EPHSIS EUXARISTO POLY KAI TOUS ALLOUS FILOUS POU APANTOUN.

    FILE LEO ,EXEIS PRAGMATIKA APOLUTO DIKIO ,EDO (U.S.A) EINAI PARADISOS GIA THN SKOPOBOLH .UPARXOUN PERISSOTERA APO 10.000 SKOPEUTHRIA SE OLH THN AMERIKH .TA MIKROTERA SKOPEUTHRIA EDO EXOUN 6-10 FIELDS,KAI TA MEGALITERA 100-125 1.5 MILI MAKPOS. ME HLEKRIKA AUTOKINITA POU METAFEROUN TOUS SKOPEUTES ME TA OPLATOUS KAI TA FISIGGIA TOUS .TA PERISOTERA EINAI PANEMORFA,ME OLES TIA ANESIS, ME SPORTING (LHMNES  ,DASH  ,ELAFIA PAPIES XHNES )ALLA EXOUN MAZI KAI FIELDS  GIA PISTOLI KAI RIFLE  .  EUXARISTO KAI PALU

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334794

    Το ξερω φιλε μου Gun Doctor,

    Εχω τακτικη επικοινωνια με φιλους απο την Αμερικη και αλλες χωρες και δυστυχως θλιβομαι που η Ελλαδα, μια χωρα με τετοια εντονη κυνηγετικη δραστηριοτητα και ιστορια, υπολειπεται τοσο πολυ του εξωτερικου. Ενα ξερω: Ο Ελληνας, αν του δωσεις ελευθερια και κινητρα κανει θαυματα. Εαν η ιδιωτικη πρωτοβουλια ειχε οχι ενθαρυνθει, αλλα απλα επιτραπει να δρασει, τοτε θα μπορουσαμε να καυχιομασταν για στολιδια και σ’ αυτον τον τομεα.

    Λεωνιδας

    Υ.γ. Ακουσα οτι το Grand μετακινηθηκε απο το Vandalia (φανταζομαι αυτο περιγραφεις πιο πανω με το 1,5 μιλι μηκος) στο Sparta. Τι συνεβη;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #33816

    Φιλε GUN DOCTOR

    μιλαμε για χωρες που ενδιαφερονται πραγματικα για την προοδο σε εθνικο και διεθνες επιπεδο ολων των αθληματων που υπαρχουν.

    Πραγματικα πολλες φορες σκεφτομαι γιατι δεν μπορει και η ΕΛΛΑΔΑ να ειναι μια απο αυτες τις χωρες τι φταιει?

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #33854

    FILE DUCKHUNTER,   APANTHSH ,STO  POLI SOSTO EROTHMA SOU (TI FTAIEI?)DINEI ,POLI SOSTA, O FILOS LEO . 

     SAS KATALABAINO APOLHTA ,OLOUS TOUS FILOUS.EXETAI OLOI MEGALO DIKIO.

     STA SKOPEUTIKA TORA:GRAPSTE FILOI ,TI CHOKES XPHSIMOPOIHTE STO SKEET,STO TRAP TI NOUMERO SKAGIA,TI EXETE PARATHRISEI APO THN PROTH EPAFISAS ME TO ATHLHMA EOS TORA KAI OTI ALLO ESEIS NOMIZETE

    DUCKHUNTER GRAPSE TH XPOISHMOPOIHS GIA TO KUNHGI PAPIAS ,XHNAS,(OPLA,KAI FISIGGIA KAI ALLA)

     EUXARISTO POLI GIA THN FILOXENIA.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #33855

    Φιλοι μου, να σας πω γιατι κατα την αποψη μου η σκοποβολη δεν αναπτυσσεται τοσο πολυ στην Ελλαδα.Εχοντας σαν παραδειγμα την Κυπρο απο οπου καταγομαι Η σκοποβολη θεωρειται αθλημα και επιδοτειται κατα καποιο τροπο απο την πολιτεια .Και εξηγουμαι:

    1) Τα πιατα εισαγονται στην Κυπρο αλλα δεν φορολογουνται σαν ολα τα αλλα προιοντα.Χρεωνονται σε καθε σκοπευτικο ομιλο,και κατα διαστηματα γινονται ελεγχοι απο τις τελωνιακες αρχες κατα ποσο χρησιμοποιουνται μεσα στα σκοπευτηρια η οχι.

    2)Παλια ισχυε το ιδιο και για τα φυσιγγια,Οι αδειοι καλυκες καταμετρουνταν και ετσι δεν μπορουσε να γινη ας πουμε λαθρεμποριο.Τατελευταια χρονια Που εγινε μια εκτοξευση αριστων κυπριακων φυσιγγιων και ηκαταναλωση ειναι τεραστια δεν χρεωνεται ΦΠΑ η μπαινει λιγοτερο(δεν ειμαι απολυτος διοτι λειπω χρονια απο την Κυπρο).

    3)Πριν 6 μηνες που ημουνα στην Κυπρο η πουλα σκητ και τραπ ηταν περιπου 3ευρω ενω στο σπορτιγκ περιπου 4.τα φυσιγγια περιπου 3,5 ευρω.

    Εδω στην Ελλαδα τελικα ειναι ακριβο χομπυ.Εαν υπολογισουμε οτι για να κανη καποιος το κεφι του και ριχνει μονο δυο πουλες την εβδομαδα τραπ  (δηλ. περιπου 20 ευρω) τοτε τον μηνα θελει χοντρικα 100ευρω.Το σκητ ερχεται λιγο πιο φτηνο το δε σπορτιγκ ακομα πιο ακριβο Ασε βενζινη και χρονο που τρως στο πηγαινε -ελα.Βεβαια αμα εχεις το ψωνιο με αυτη την ¨΄ΑΡΡΩΣΤΙΑ¨΄δεν μετραει τιποτα απο τα ανωτερω

      Μιχαλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33862

    Φιλε Μιχαλη,

    Πραγματι, αυτες οι μικρες καλοπροαιρετες κινησεις της Κυπριακης πολιτειας βοηθανε λιγοτερο ή περισσοτερο καποιον να ασχοληθει με την σκοποβολη. Πιο πολυ βεβαια βοηθαει το γεγονος οτι η σκοποβολη στην Κυπρο εχει φτασει να θεωρειται σχεδον εθνικο σπορ, και η σκοπευτικη της ομαδα να θεωρειται απο τις υπερδυναμεις παγκοσμιως, ιδιως στο skeet.

    Ολα αυτα οφειλονται και σε καποιες συγκυριες και σε πολλες θετικες ενεργειες προς αυτην την κατευθυνση και σε σημαντικους ανθρωπους που εδωσαν την ψυχη τους σε αυτον τον σκοπο, οπως ο Λακης Ψημολοφιτης, και σε συνεργασιες με προπονητες θρυλλους οπως ο μεγας Tonino Blazi, και ελπιζω και ο προσφατος Pietr Malek.

    Το κοστος της πουλας που αναφερεις δεν ειναι εντυπωσιακο, εμενα ας πουμε η πουλα μου κοστιζει 2,35 ευρω και τα φυσιγγια 2,85. Υπαρχουν αλλοι αθλητες που μεσα απο καποιες επιχορηγησεις, ριχνουν το κοστος τους πολυ περισσοτερο. Το συνολικο κοστος μπορει να πεσει αισθητα με το να εναποθεσεις την προπονηση σου στα χερια ενος αξιου προπονητη, αντι να ακουμπας διπλα σου την κουτα με τα φυσιγγια και να ριχνεις την μια πουλα μετα την αλλη, ελπιζοντας με το ριξιμο να σου ερθει η επιφοιτηση και να μαθεις σκοποβολη.

    Αυτα τα γραφω, οχι για να πεισω οτι η σκοποβολη ειναι ενα φθηνο αθλημα, δεν ειναι, απλα δεν θελω να περασει η ιδεα στους φιλους μας εδω, οτι ειναι ενα αθλημα των πλουσιων. Τρανο παραδειγμα η εθνικη μας ομαδα, που περιεχει και αρκετα παιδια με ιδιαιτερα αδυναμη οικονομικη δυνατοτητα. Βεβαια τωρα που ανηκουν στην εθνικη, πολλα εως ολα απο τα εξοδα τους καλυπτονται απο την ομοσπονδια, αλλα μεχρι να φτασουν να επιλεγουν στην εθνικη ομαδα, πληρωνανε μονο απο την τσεπη τους.

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #33877

    Νά πώ κάτι γιά όσους θά θελήσουν νά πάνε σέ σκοπευτήριο καί δέν έχει γραφεί ακόμα.

    Ωτοασπίδες απαραίτητα,καί ένα ζευγάρι γυαλιά σκοπευτικά.

    Προσέχουμε,γιά να έχουμε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #33889

    Φιλε λεο πραγματικα ευχαριστιεμαι που γνωριζεις τοσα πραγματα για την κυπριακη σκοποβολη.Και εκει υπαρχουν οι επιχορηγησεις καθως και μεμονωμενες προσπαθειες απο Ομιλους να προσελκυσουν καινουργιους σκοπευτες και να τους επιχορηγησουν πριν ακομα η πολιτεια το πραξει. Σιγουρα θα γνωριζεις την ποιοτητα των Victory(G&L calibers).Μηπως ο Dispan  εκτος απο την κυνηγετικη γκαμα αυτων των φυσιγγιων εισαγει και τα σκοπευτικα: Πραγματικα εαν ναι τοτε ανεπιφυλακτα αξιζει να τα δοκιμασεις και να μας μεταφερεις την γνωμη σου

    φιλικα Μιχαλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334807

    Τα εχω δοκιμασει Μιχαλη και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Εντυπωση μου εκανε μαλλιστα και ο υπερβολικα χοντρος καλυκας, ιδιως για σκοπευτικο φυσιγγι, αποδειξη οτι ο Ψημολοφιτης δεν φειδεται χρηματων για να βγαλει ενα ποιοτικο εμπορευμα. Μοναδικο μελανο σημειο η τιμη τους και ο ανεπαρκης εφοδιασμος των σκοπευτηριων μ’ αυτα. Το ξερεις οτι ειναι σημαντικο, τα φυσιγγια που ριχνεις να μπορεις να τα βρεις σε ολα τα σκοπευτηρια.

    Λεωνιδας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Το θέμα ‘Δύο λόγια για το άθλημα’ δεν δέχεται νέες απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων