Δύο λόγια για το άθλημα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #33918


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από GUN DOCTOR στίς 05 Mάρτιος 2004


     DUCKHUNTER GRAPSE TH XPOISHMOPOIHS GIA TO KUNHGI PAPIAS ,XHNAS,(OPLA,KAI FISIGGIA KAI ALLA)

     EUXARISTO POLI GIA THN FILOXENIA.  


    [/indent]

    Φιλε GUN DOCTOR το οπλο που χρησιμοποιω στο υδροβιο ειναι μια BREDA MIRA ΠΑΡΑΛΛΑΓΗΣ απο την οποια ειναι παρα πολυ ευχαριστημενος σε συνδυασμο με τα BRILEY CHOKES και τα φυσιγγια της B.P. DUPLEX,ΗΕΑVY LOAD της MAIONCHI.

    Σπανια χρησιμοποιω και μια BENELLI NOVA που εχω κυριως στα μπαλιζοκυνηγα!

    Εαν θες πες μας και το ονομα σου φιλε μου

    Γιωργος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #33952

    einai oti kalitero exw brei sto net san simulation…

    Parte mia idea: http://www.beretta.com/competizioni_2…_tiro1_2002.asp

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34062

    Για οσους θελουν να διαβασουν σχετικα με το SKEET απο τον κορυφαιο προπονητη στο SKEET ας μπει εδω

    http://www.issfnews.com/default.asp?file=S…rticle&id=2

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #34142

    Χτές είδα μία κασέτα,όπου ο εισαγωγέας τών FABARM (δέν θυμάμαι τό όνομά του),έδινε συμβουλές γιά τούς κυνηγούς-σκοπευτές,καί κρατούσε τήν πάπια μέ τό αριστερό χέρι νά έχει τά τρία δάχτυλα από τή μία μεριά τής πάπιας καί τά δύο(μεγάλο καί δείκτη) από τήν άλλη.

    Σήμερα πού έκανα μία-δύο “ξηρές”είδα ότι βολεύει πολύ στήν παρακολούθηση τού στόχου.Τό έχετε δοκιμάσει ποτέ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34153

    Φιλε Αντρεα,

    Πολυ σωστα το προσεξες. Ειναι ενα απο τα δεκαδες πραγματα που διδασκεσαι οταν μαθαινεις σκοποβολη. Βαζοντας τον δεικτη παραλληλα στην παπια, εκμεταλευεσαι την φυσικη ιδιοτητα που εχει ο καθε ανθρωπος να δειχνει με το συγκεκριμενο δαχτυλο (για αυτο λεγεται και δεικτης) οτι βλεπει το ματι, με απολυτη ακριβεια.

    Αν θελεις, κανε το εξης πειραμα. Με τα δυο σου ματια, εστιασε εντονα καποιο αντικειμενο στον χωρο, μια λαμπα ή το πομολο της πορτας. Χωρις να παρεις τα ματια σου απο το αντικειμενο, δειξε το με τον δεικτη του χεριου σου. Αν κοιταξεις μετα, θα δεις οτι το χερι σου δειχνει ακριβως το αντικειμενο. Η σκοπευση με κυνηγετικο οπλο δεν ειναι τιποτα αλλο παρα η εφαρμογη αυτης της ιδιοτητας, δηλαδη η καταδειξη.

    Φιλικα, Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #34174

    Λεωνίδα,δέν ανοίγεις ένα θέμα μέ τέτοιου είδους συμβουλές;Νομίζω ότι ά ήταν εξεραιτικά ενδιαφέρων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334874

    Φιλε μου Αντρεα,

    Αισθανομαι λιγο αβολα (εως πολυ) με αυτην σου την προτροπη, γιατι δεν θεωρω τον εαυτο μου ειδικο στην σκοποβολη, και κυριως στην εκμαθηση και εκπαιδευση τριτων. Ουτε με εχει διορισει κανενας αρμοδιο αρθρογραφο στα θεματα που αναπτυσσω. Εξαλλου ηδη προβληματιζομαι μηπως καποιοι με θεωρουν εξυπνακια ή φιγουρατζη για αυτα που εχω γραψει κατα καιρους, αλλα ελα που εχω το μικροβιο και το αγαπαω το ατιμο το αθλημα και δεν μπορω να τα κραταω μεσα μου. Σιγουρα εχω συλλαβει τον εαυτο μου να “ξεφευγει” λιγο παραπανω απ’ οσο πρεπει σε καποια γραφομενα μου, και να κινουμαι μεσα σε χωραφια για τα οποια ειμαι μαλλον αναρμοδιος.

    Προτιμαω λοιπον, αντι αυθαιρετα να γραφω αρθρα για την σκοποβολη, να δινω που και που την γνωμη μου μεσα απο τις ερωτησεις και τις αποριες που γεννιουνται, ωστε μεσα απο τον διαλογο να φτανουμε σε καποια συμπερασματα.

    Τελος μην ξεχνατε, οτι καλη και χρησιμη η θεωρητικη καταρτιση, αλλα το τεχνικο κομματι δεν αποστηθιζεται μεσα απο ενα κειμενο, στο διδασκει ο προπονητης σκοποβολης, ο οποιος ειναι αναντικαταστατος. Δεν πιστευω να εμαθε κανεις οδηγηση απο βιβλιο…

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #34258

    Φίλοι μου μιά ερώτηση,

    Τώρα δεν θα πω κάτι θεωρητικά αλλά πρακτικά μιάς και μπήκαμε για λίγο στην πράξη με την πρώτη μου επίσκεψη στο σκοπευτήριο.

    Από τι είδα όταν έκανα Sporting, το Trap είναι πολύ κοντά στο κυνήγι ,ιδίως περπατητό, περισσότερο πέρδικα, λιγότερο ορτύκι λόγω απόστασης, και τσίχλα όταν σηκώνεται από μποστινα πουρνάρια. Κάνω κάποιο λάθος ?? Δηλαδή η γνώμη που σχημάτισα για το trap είναι λάθος ??

    Εμένα μου φάνηκε πιό προσιτό στο κυνηγό, αφου μάθει κάποια πράγματα στο Sporting να ξεκινήσει το trap.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334884

    Η γνωμη που σχηματισες για το trap ειναι απολυτως εσφαλμενη. Το trap, ιδιως στην ολυμπιακη του μορφη που το ριχνουμε στην Ελλαδα, ειναι το τεχνικοτερο ολων των αγωνισματων και μαλλιστα χαρακτηριζεται ως ο βασιλιας των σκοπευτικων αθληματων.

    Κατ’ αρχην, ζητας τον δισκο επωμισμενος, πραγμα που στο κυνηγι ειναι αδιανοητο. Δευτερον, οι ταχυτητες των δισκων στο trap ειναι εξωφρενικες. Κανενα πουλι δεν πιανει τετοιες ταχυτητες και ιδιως στο ξεπεταγμα. Ακομα και η ιδια η επωμιση του trap ειναι τοσο εξειδικευμενη, με το οπλο να τοποθετειται στον ωμο τοσο αργα και σχολαστικα, που τιποτα δεν εχει να διδαξει τον κυνηγο σε αυτον τον τομεα.

    Αντιθετως το skeet ειναι η πεμπτουσια της εκμαθησης της επωμισης και της σκοπευσης σε κινητο στοχο. Ισως το double trap (αυτο παρακολουθησες περιμενοντας να ριξεις) ειναι πιο κοντα σε μια κυνηγετικη βολη φερμας, αλλα και παλι, εαν ζητας τους δισκους ανεπωμιστος (κανεις δεν το κανει) και αν χρησιμοποιεις τον ιδιο τροπο σκοπευσης και στα δυο δισκακια, κατι που δεν κανουν οι σκοπευτες του double trap. Αυτοι απομνημονευουν την τροχια του πρωτου δισκου βλεποντας τον προηγουμενο σκοπευτη, και οταν ερθει η σειρα τους πυροβολουν σε ενα προκαθορισμενο σημειο τον πρωτο δισκο και υστερα προχωρουν στον επομενο.

    Το sporting ειναι το σχολειο για να μαθει ο νεος σκοπευτης τα βασικα στοιχεια ασφαλειας, στησιματος, επωμισης, εστιασης και σκοπευσης. Ειναι λαθος να ξεκιναει ενας αρχαριος στο skeet, ιδιως οταν προσπαθει να ριξει το κανονικο μενου με τους ντουμπλεδες και τον γρηγορο ρυθμο της πουλας.

    Την επομενη φορα, ισως ριξουμε και trap, για να διαπιστωσεις και μονος σου οτι ειναι πιο πολυπλοκο απ’ οτι φαινεται απ’ εξω.

    Φιλικα, Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #334886


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 15 Mάρτιος 2004


     Ειναι λαθος να ξεκιναει ενας αρχαριος στο skeet, ιδιως οταν προσπαθει να ριξει το κανονικο μενου με τους ντουμπλεδες και τον γρηγορο ρυθμο της πουλας.

    Την επομενη φορα, ισως ριξουμε και trap, για να διαπιστωσεις και μονος σου οτι ειναι πιο πολυπλοκο απ’ οτι φαινεται απ’ εξω.


    [/indent]

    Από αυτά που είδα οπωσδήποτε το skeet δεν είναι για αρχή.

    Δηλαδή αυτό που είδα είναι κανονικό μενού? υπάρχει και κατι άλλο στο skeet εκτός από αυτό που είδα ?  Γιατί κακά τα ψέματα, μορεί να κυνηγώ 23 χρόνια, και γενικά να έχω μιά πολύ καλή αναλογία στην τσίχλα αλλά αυτά τα διπλά στο skeet είναι σαν να παίζεις “μπιλιάρδο”

    Leo θα ήθελα να κάνουμε την επόμενη φορά και το double trap για να μου φύγει η  περιέργια…..Το μονό άστο καλύτερα. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34261

    OK Αντωνη, θα ριξουμε και double trap να σου φυγει η ιδεα…

    υπάρχει και κατι άλλο στο skeet εκτός από αυτό που είδα ?

    Οχι. Αυτο που ειδες ειναι το skeet. Απλα ενας αρχαριος δεν μπορει να ακολουθησει τον ρυθμο των αλλων σκοπευτων με αποτελεσμα καθυστερησεις και γκρινιες. Οι ντουμπλεδες του skeet εχουν πραγματι αναλογια με το μπιλιαρδο, αφου προσπαθεις να σπασεις το πρωτο πιατο σε τετοια θεση που να σε διευκολυνει να περασεις αμεσως στο δευτερο, ακριβως οπως στο μπιλιαρδο δεν σε ενδιαφερει μονο να πετυχεις την μπιλια αλλα και να τοποθετηθει βολικα για την επομενη καραμπολα.

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334893


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 15 Mάρτιος 2004


    Η γνωμη που σχηματισες για το trap ειναι απολυτως εσφαλμενη. Το trap, ιδιως στην ολυμπιακη του μορφη που το ριχνουμε στην Ελλαδα, ειναι το τεχνικοτερο ολων των αγωνισματων και μαλλιστα χαρακτηριζεται ως ο βασιλιας των σκοπευτικων αθληματων.


    Αναμφισβήτητα το Trap είναι το δυσκολότερο άθλημα στον πύλινο στόχο. Όσο εύκολο φαίνεται όταν το παρακολουθείς τόσο δύσκολο είναι όταν ρίχνεις.

    Εγώ ξεκίνησα όπως συστήνει ο Λεωνίδας, έκανα πρώτα μαθήματα sporting με τον Αιγινήτη. Αν και δεν είχα καμία επαφή με το σκοπευτήριο, μετά από 5 μαθήματα πρακτικής και 5-6 ενδιάμεσες προπονήσεις, κατάφερα στον αγώνα που γίνεται στην λήξη των μαθημάτων μεταξύ των μαθητών της σχολής που ανήκουν στην ίδια σειρά, να κάνω 44/50.

    Κάποια στιγμή ενώ είχα κάνει 2-3 μαθήματα sporting θέλησα να δοκιμάσω την τύχη μου στο skeet παρά την αντίθετη γνώμη του Αιγινήτη. Πήγα λοιπόν μόνος μου στο σκοπευτήριο του Σχιστού και παρόλο οτι έπαιξα με μονά πιάτα δεν μπόρεσα να πάρω περισσότερους από 8 δίσκους. Στο δε trap ακόμα χειρότερα την πρώτη φορά έκανα μόνο 3 πιάτα.

    Το skeet το ξεκίνησα όπως έχω ξαναπεί γύρω στα τέλη Οκτωβρίου, έκανα 2 μαθήματα με τον Μπάμπη στην αρχή, αλλά τα σταμάτησα γιατί δεν προλάβαινα τις καθημερινές λόγω δουλειας και τα Σαββατοκύριακα πήγαινα για κυνήγι. Μέχρι το τέλος Γενάρη έριχνα που και πού στο Σχιστό που δεν υπάρχει πρόβλημα να ζητάς μονά τα πιάτα, όσπου πήρα την απόφαση να αρχίσω κανονικά με ντουμπλέδες και σκοπευτικά φυσίγγια. Βεβαίως η μικρή πείρα που είχα αποκτήσει σ’ αυτό το διάστημα με βοήθησε να σταθώ χωρίς να προβληματίζω τους σκοπευτές.

    Κώστας

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34295

    Κατα την γνωμη μου και τα τρια ολυμπιακα αθληματα εχουν τον ιδιο δεικτη δυσκολιας αλλα με διαφορετικες παραμετρους που νομιζω ο καθενας μας τις βλεπει διαφορετικα!

    Εμενα ας πουμε το TRAP δεν με συγκινει καθολου και το θεωρω λιγοτερο τεχνικο απο το SKEET ενω αντιθετως το DOUBLE TRAP πιστευω γιατι ακομα δεν το εχω ριξει οτι ειναι πολυ τεχνικο!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #334900


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 13 Mάρτιος 2004


    Φιλε μου Αντρεα,

    Αισθανομαι λιγο αβολα (εως πολυ) με αυτην σου την προτροπη, γιατι δεν θεωρω τον εαυτο μου ειδικο στην σκοποβολη, και κυριως στην εκμαθηση και εκπαιδευση τριτων. Ουτε με εχει διορισει κανενας αρμοδιο αρθρογραφο στα θεματα που αναπτυσσω. Εξαλλου ηδη προβληματιζομαι μηπως καποιοι με θεωρουν εξυπνακια ή φιγουρατζη για αυτα που εχω γραψει κατα καιρους, αλλα ελα που εχω το μικροβιο και το αγαπαω το ατιμο το αθλημα και δεν μπορω να τα κραταω μεσα μου. Σιγουρα εχω συλλαβει τον εαυτο μου να “ξεφευγει” λιγο παραπανω απ’ οσο πρεπει σε καποια γραφομενα μου, και να κινουμαι μεσα σε χωραφια για τα οποια ειμαι μαλλον αναρμοδιος.

    Προτιμαω λοιπον, αντι αυθαιρετα να γραφω αρθρα για την σκοποβολη, να δινω που και που την γνωμη μου μεσα απο τις ερωτησεις και τις αποριες που γεννιουνται, ωστε μεσα απο τον διαλογο να φτανουμε σε καποια συμπερασματα.

    Τελος μην ξεχνατε, οτι καλη και χρησιμη η θεωρητικη καταρτιση, αλλα το τεχνικο κομματι δεν αποστηθιζεται μεσα απο ενα κειμενο, στο διδασκει ο προπονητης σκοποβολης, ο οποιος ειναι αναντικαταστατος. Δεν πιστευω να εμαθε κανεις οδηγηση απο βιβλιο…

    Λεωνιδας


    [/indent]

    Μακαρι να υπηρχαν περισοτεροι σαν εσενα και ολοι θα ημασταν καλυτεροι.

    ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΑΜΕ ΦΙΛΕ!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35166


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από KA-BAR στίς 05 Mάρτιος 2004


    Νά πώ κάτι γιά όσους θά θελήσουν νά πάνε σέ σκοπευτήριο καί δέν έχει γραφεί ακόμα.

    Ωτοασπίδες απαραίτητα,καί ένα ζευγάρι γυαλιά σκοπευτικά.

    Προσέχουμε,γιά να έχουμε!!!


    [/indent]

    Αντρέα , εσύ καλά το είχες γράψει και ο κ. Αιγινίτης το επισύμανε στο σεμινάριο. Οτι δηλαδή τα απαραίτητα αξεσουάρ είναι α)γιλέκο ,β) καπέλο γ) ωτασπίδες και δ)  προεραιτικά τα προσατευτικά γυαλιά.

    Ελα όμως που περίπενα την έκθεση να πάρω τα απαραίτητα και την πάτησα το Σάββατο στην Μαλακάσα. Ακόμα δεν μπορώ να ακούσω καθαρά. Ημουν που ήμουν κρυωμένος τώρα δεν ακούω κιόλας.

    Παιδιά πολύ προσοχή στο θέμα αυτό. Είναι ανυπόφορος ο πόνος. Πάντως εγώ την ψιλοπάτησα. 

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Το θέμα ‘Δύο λόγια για το άθλημα’ δεν δέχεται νέες απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων