ΣΟΥΠΕΡ ΠΟΖΕ VS ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 109 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107783

    Ο καθένας κρίνει τα όπλα από τις δικές του εμπειρίες. Υπάρχου αντικειμενικά όμως κρητίρια.
    πχ. οταν μιλάμε για ίδια μήκη καννών τότε η καραμπίνα είναι 8 cm περίπου μακρύτερη από το δίκαννο.
    Τι σημαίνει αυτό ????!!!!!!!!! όλοι ξέρετε. Αλήθεια πόσοι από εσας θα κυνηγούσατε με ένα δίκαννο 80+cm καννες, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΑΚΡΥ !!!!!!!!! Πόσοι από εσας κυνηγάτε με καραμπίνα 70 cm κάννες – σχεδόν όλοι, βαλτε τα διπλα – διπλα ………..Μονο που το μήκος έιναι εκέι που βοηθάει στην βλητική.
    Τώρα για τα παπιά και τις φάσσες??? Πάντως προσωπικά δεν νοστάλγησα σε καμμιά των περιπτώσεων κάποια από τις καραμπίνες μου, ούτε είδα κάποια επίπτωση στην τσάντα μου σε σχέση με όλη την παρεά μου που κυνηγάει με καραμπίνες.
    Αλήθεια πόσα ημερήσια παπιοκυνήγια κάνεται ??? Γιατί απ΄ ότι θυμαμαι όλος ο "τζερτζελες" γίνεται εκείνο το 10λεπτό με βολές στα -25 μέτρα μπηχτές κλπ . Αλήθεια σε τι πλεονεκτεί ένα όπλο μακρύ με ένα τσοκ?? στο ότι το εισερχόμενο έχεις την 1η γύρω στα 35 και την 2η στα 15. Αλήθεια τι τσόκ έχεις στην καραμπίνα τότε, μισό και το 1ο διασπορας αλλά κανονικά θα έπρεπε να ήταν 2 ή το 3 διασποράς. Σε κανενα κυνήγι ακόμα και του γουρουνιού δεν θεωρώ απαράιτητη τη 3 σφάιρα, ΜΟΝΟ σε ένα στην πέρδικα. Εκεί όντως είναι φορές που είναι απαραίτητη. πολλές φορές πολύ περισσότερες από κάθε άλλο θήραμα.
    Ούτε ξέρω πόσες φορές μου έχει τύχει να φερμάρει ο σκύλος να φεύγει ένα πουλί κάπως άβολα, να αδείαζω το δίκαννο και αμέσως μετά να σηκώνεται 10 μέτρα ποιο δίπλα το κοπάδι και εσύ κοιτάς.
    Πάντα θα υπάρχει περίπτωση να εκλιπαρείς τον θεό για μια 3η ευκαιρία – αλλά αξίζει τον κόπο όλα τα άλλα που σερνει μαζί της???
    Ειναι ενα ερώτημα που η απάντηση του εξαρτάται (για μένα) τι είχε προηγηθεί την προηγούμενη μέρα.
    Παντελής


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    124
    Fidel90 στις #107784

    ΒΑΣΙΚΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ, Ο ΦΙΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ "<<" ">>" ΚΑΙ ΑΠ'ΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΕΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΕΙΣΤΗ ΤΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ……. ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΠΑΝΤΑ….. Σ'ΑΡΕΣΕΙ???? ΑΥΤΟ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΕΦΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΡΕΣΕΙ(ΤΟ ΛΕΩ ΣΧΕΔΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ) ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ SP ΟΚ ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ….. ΠΑΛΙ ΟΚ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΧΑΛΙΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΟΠΛΟ ΚΥΝΗΓΑΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ….
    ΤΩΡΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ FARAOS….
    ΑΡΧΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΠΛΟ ΜΟΥ
    ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ VS SP ΚΑΙ ΕΦΕΡΑ 2-3 ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
    ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΣΕΝΑ ΦΙΛΕ FARAOS ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΔΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ(ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ???)
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ SITE ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΑΔΕ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΠΛΟ (ΑΚΡΙΒΟ-ΦΤΗΝΟ)ΚΛΠ ΚΛΠ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ…. ΕΧΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ BAIKAL ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΤΑΙ??? ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ HOLLAND&HOLLAND ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΤΑΙ??? ΠΑΛΙ ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ
    ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΧΤΙΚΕ ΓΙΑ ΤΟ ΞΑΔΕΡΦΑΚΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΜΕ ΤΙ ΟΠΛΟ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟ…..ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΙΞΕΙ ΚΟΣΜΟ Υ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #107786

    Λοιπόν παιδιά μιάς και είδα πίο πάνω δίάφορες γνώμες σχετικά με τους υποστηρικτές της καραμπίνας και μιά επίθεση εναντίον μου σχετικα με τον χαρακτηρισμό εξολοθρευτές που έγραψα σε προηγούμενο ποστ μου ήθελα να πώ μερικά πράγματα ακόμη. Οσο για τον χαρακτηρισμό που έγραψα δεν είναι γνώμη δική μου αλλά συμπέρασμα από κυνηγητικές συζητήσεις. Δικαιολογίες έχω ακούσει πολλές από τους υποστηρικτές της καραμπίνας. Κάποιος φέρνει δικαιολογία τα πολλά χιλιόμετρα άλλος ότι βγαίνει μιά φορά το μήνα κλπ. Επίσης ξέρω ανθρώπους που ενώ το οπλοστάσιο τους διαθέτει μέχρι και 5 καραμπίνες, δεν διαθέτει ούτε ενα δίκαννο. Οσο δε για την τρίτη βολή κάποιοι φίλοι πιό πάνω έξιστορούν κάποια περιστατικά με θηράματα που έχασαν η κέρδισαν με αυτή. Εδώ ήθελα να τους ρωτήσω, πώς είναι τόσο σίγουροι ότι αν είχαν την τρίτη βολή θα καρπονώταν το χαμένο θήραμα. Ολοι ξέρουμε επίσης ότι το ζύγισμα της καραμπίνας αλλάζει μετά από κάθε τουφεκιά, η αναπήδηση της κάννης είναι μεγαλύτερη απότι στα δίκαννα, η ανάκρουση πολύ μεγαλύτερη, με αποτέλεσμα να ξεκολάει από τον ώμο και το μάγουλο, οπότε στην ουσία μόνο φράγμα πυρός μπορεί να κάνει μετά την πρώτη τουφεκιά. Επίσης όλοι κουβεντιάζουν για το τρίτο φυσίγγι. Ας μήν κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας γιατί μόλις βρεθούν κάποιοι στον κυνηγότοπο βγαίνουν οι περιοριστές και κουβεντιάζουμε πλέον για 5 φυσίγγια και πάνω. Μπορεί σε κάποιους τόπους αυτό να μήν συμβαίνει, στον τόπο μου πάντως αυτό συμβαίνει κατά κανόνα.
    Ενα άλλο που έχω παρατηρήσει σε μερικούς κυνηγούς είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να γυρίσουν πίσω με τις τσάντες γεμάτες θηράματα. Πάντως εγώ το κυνήγι το βλέπω σαν σπόρ. Θα κάνω την βόλτα μου στους κυνηγότοπους να ξεσκάσω κι εγώ κι ο σκύλος μου, κι αν κι αν δεν τύχουν και θηράματα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εχω πράσει μια όμορφη μέρα έτσι κι αλλιώς ασχολούμενος με το σπόρ που μ αρέσει.
    Να πάμε και λίγο πίσω τώρα στους παπούδες μας. Ολοι ξέρουμε ότι όλα τα κυνήγια τους τα έκαναν με δίκαννα. Δίκαννα χαμηλότερης ποιότητας, χαμηλότερότερων βλητικών δυνατοτήτων, σταθερών τσόκ χαμηλότερης ποιότητας, και φυσίγγια πολύ χειρότερα από τα σημερινά γεμισμένα από τους ίδιους. Ομως πάντα τα κατάφερναν καλά σε όλα τα θηράματα.
    Γιατί λοιπόν εμείς να θέλουμε τις 3-5 βολές για να αναδείξουμε τις κυνηγητικές μας ικανότητες. Ειδικά στις μέρες μας που το κυνήγι δεν γίνεται για βιοποριστικούς λόγους.
    Υ.Γ. Οσο δε για την ασυδοσία που καταγγέλει ο φίλος μας για την νότια Κρήτη ηθελα να αναφέρω ότι γνωρίζω κι εγώ και πολλοί άλλοι την αλητεία που υπάρχει εκεί κάτω, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα από κανέναν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    124
    Fidel90 στις #349934

    ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΦΟ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ……. ΘΥΜΑΜΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ ΚΑΒΑΛΑΡΗ ΕΚΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 30-40 ΟΡΤΥΚΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ! Η ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΠΑΠΠΟΥ(90+ΧΡΟΝΟΝ) ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΙΣΑ ΣΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΠΑΠΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΒΑΡΚΑ ΜΕ Μ1 (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ………ΕΛΛΗΝΙΚΟ)!!!!!!!!! Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΣΦΑΙΡΑΣ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΣΕ ΑΤΟΜΑ… ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΟΡΤΥΚΙ ΣΤΑ 20 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΕ ΤΗΝ 2Η ΑΛΛΑ ΕΡΗΞΑ ΚΑΤΑΛΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ 3Η( ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ Α303 ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ)… ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ MIROKU SP ΣΗΚΩΣΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΜΕΤΡΑ…ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ….ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΣΗΚΩΣΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟ ΤΟ 1.50 ΜΕΤΡΟ….ΤΡΟΜΑΞΑ ΚΑΙ ΒΑΡΕΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΣΦΑΙΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ …ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΠΕΤΟΥΣΕ ΜΕ ΕΛΙΓΜΟΥΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΥΚΝΑ… ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΚΑΘΑΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟ ΞΑΝΑΣΙΜΑΔΕΨΑ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ :angry: ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ Α303 ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ(ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΝΕ ΤΗΝ 3Η ΒΟΛΗ)!!!! ΑΤΥΧΕΣ ΣΤΙΓΜΗ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΓΙΩΡΓΟ ΤΟ ΚΥΝΙΓΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΩ ΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΙΑ!!!! ΤΟ SP ME ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΗΜΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΥΝΗΓΑΩ ΟΡΤΥΚΙ,ΜΠΕΚΑΤΣΑ,ΠΕΡΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΣΙΧΛΑ(ΑΥΤΗΝ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ ΚΑΒΑΛΑΡΙΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΦΙΧΤΑ ΤΣΟΚ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #349937

    αγαπητε φιλε 8ρια ακομα και 9αρια σε αποστασεις που μας περιγραφεις.. θα επεφεραν αμεσο θανατο ακομα και σε ανθρωπο,,, αν τον πετυχεναν φυσικα… φοβαμε πως στην περιπτωση της πρασσινης απλα αυτο εγινε ,,, δεν εφταιγε το δικανο…μαλλλον το ξαφνιασμα που σου προκαλεσε με το θοριβοδεσταο πεταγμα της απο το καναλι..+ την μεγαλη ταχυτητα που εχει οταν πεταγετε ενα ξεκουραστο πρασσινο…εκανε την ζημια… αν ειχες ενα πιο ψημενο αυτοελενχο σε τετοια πεταγματα,,,θα την επαιρνες με τη μια… ( θαχες αφισει το πουλι να φτασει 16-22μ τουλαχιστον ,,,να στρωσει και μετα θα τραβουσες…απο οτι φανταζομαι καναλι με τριφυλια γυρω γυρω δινουν απλετο πεδιο για ηρεμη ελενχομενη επομηση και τελικο τραβηγμα σκανδαλης .πρωτη τουφεκια στα 7 μετρα γιατι??? μπεκατσα σε 2μετρα πουρναρια δεν ηταν…. και μη σκευτεις πως τα 8ρια στα 20μ θαταν ανεπαρκη….πανω κατω ενα πρασσηνο σε μια αποσταση τετοια θαβαζε τουλαχιστον 30σκαγια αν υποθεσω πως ειχες ενα δικανο με ντεμι συσφιξη… ενα τετοιο πολλαπλο τραυμα αντε και με 15 λεω σκαγια τη καταβολη την ειχαν δεδομενη.

    Δεν θέλησα να κρύψω τις αδυναμίες μου, όντως ξαφνιάστηκα. Η πρώτη τουφεκιά ήταν στο βρόντο γιατί αν την πετύχαινα θα έπαιρνα μερικά πούπουλα για ανθύμιο. Η δεύτερη όμως ήταν ξεκάθαρα όλη πάνω της. Όπως και να έχει αυτό δεν σημαίνει πως με το δίκανο θα γίνω καλύτερος σκοπευτής. Άλλωστε μην μου πεις πως οποιοσδήποτε τουφεκά πάντοτε σωστά, μετρημένα και σίγουρα. Ο παράγων αιφνιδιασμός, ενθουσιασμός και ο παράγων άνθρωπος υπάρχουν πάντοτε. Πάντως μετά από αυτό έβαλα μυαλό και την επόμενη που σηκώθηκε (μπιρικι) με παρόμοιο τρόπο την τουφέκησα με χειρουργική ακρίβεια στα 5 μέτρα στο κεφάλι. Από την εμπειρία, μια πάπια που φεύγει και σου δείχνει την ουρά της δεν είναι εύκολος στόχος για μικρά σκάγια για τον απλό λόγο ότι τα σκάγια συνήθως πλήτουν την κοιλιά της και με τη μειωμένη διάτηρση που έχουν πολύ δύσκολα μπορείς να επιφέρουν καίριο τραύμα. Το χτυπάς το πουλί, παίρνει σκάγια αλλά δεν πέφτει άμεσα ενώ ξεψυχά σε λίγο μακριά από σένα. Μερικές φορές καλά τα λέμε στη θεωρία, αλλά τα πουλιά δυστυχώς δεν διαβάζουν εγχειρίδια βλητικής για να πέσουν όταν θεωρητικά πρέπει να πέσουν.

    Άντε να ανοίξει το κυνήγι γιατί αρχίσαμε να μαλλιοτραβιόμαστε σαν τις γριές μου φαίνεται. Το ένα μου φταίει, το άλλο μου φταίει. Καραμπίνα, δίκαννο, 36αρια. Παιδιά, άλλοι κυνηγούν και άλλοι μιλούν. Δυστυχώς νομίζω ότι πλέον ανήκω περισσότερο σε αυτούς που μιλούν. Βγείτε έξω παίδες… τα λόγια τέλειωσαν. Φιλικά…

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #107787

    .

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #107788

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #107789

    Λιγο πολυ με καλυψαν τα αλλα παιδια.
    Σε ορισμενα κυνηγια περπατητου προτειμω την καραμπινα και ιδιως στο κυνηγι της τσιχλας ενω σε καποια καρτερια δικαννο.Πλαγιοκαννο ή αλληλεπιθετο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #349938

    Δεν θέλησα να κρύψω τις αδυναμίες μου, όντως ξαφνιάστηκα. Η πρώτη τουφεκιά ήταν στο βρόντο γιατί αν την πετύχαινα θα έπαιρνα μερικά πούπουλα για ανθύμιο. Η δεύτερη όμως ήταν ξεκάθαρα όλη πάνω της. Όπως και να έχει αυτό δεν σημαίνει πως με το δίκανο θα γίνω καλύτερος σκοπευτής. Άλλωστε μην μου πεις πως οποιοσδήποτε τουφεκά πάντοτε σωστά, μετρημένα και σίγουρα. Ο παράγων αιφνιδιασμός, ενθουσιασμός και ο παράγων άνθρωπος υπάρχουν πάντοτε. Πάντως μετά από αυτό έβαλα μυαλό και την επόμενη που σηκώθηκε (μπιρικι) με παρόμοιο τρόπο την τουφέκησα με χειρουργική ακρίβεια στα 5 μέτρα στο κεφάλι. Από την εμπειρία, μια πάπια που φεύγει και σου δείχνει την ουρά της δεν είναι εύκολος στόχος για μικρά σκάγια για τον απλό λόγο ότι τα σκάγια συνήθως πλήτουν την κοιλιά της και με τη μειωμένη διάτηρση που έχουν πολύ δύσκολα μπορείς να επιφέρουν καίριο τραύμα. Το χτυπάς το πουλί, παίρνει σκάγια αλλά δεν πέφτει άμεσα ενώ ξεψυχά σε λίγο μακριά από σένα. Μερικές φορές καλά τα λέμε στη θεωρία, αλλά τα πουλιά δυστυχώς δεν διαβάζουν εγχειρίδια βλητικής για να πέσουν όταν θεωρητικά πρέπει να πέσουν.

    Άντε να ανοίξει το κυνήγι γιατί αρχίσαμε να μαλλιοτραβιόμαστε σαν τις γριές μου φαίνεται. Το ένα μου φταίει, το άλλο μου φταίει. Καραμπίνα, δίκαννο, 36αρια. Παιδιά, άλλοι κυνηγούν και άλλοι μιλούν. Δυστυχώς νομίζω ότι πλέον ανήκω περισσότερο σε αυτούς που μιλούν. Βγείτε έξω παίδες… τα λόγια τέλειωσαν. Φιλικά…

    καποτε πριν 20 χρονια,,νεος κυνηγος μολις 5 χρονων μου εφτεγαν τα φυσιγγια το πρωι,, δεν τραβαγαν τα μεν ,τα δε, στην πρωινη υγρασια.. τα πουλια νομιζα πως θελαν φουλ τσοκ καραμπινα…τα βιβλια ελαχιστα να διαβασουμε 2 πραγματακια,,,μια κυνηγεσια κυνοφιλια.. μαυροασπρη,,, με τον νηκητοπουλο να απαντα για steevens…τι φυσιγια να βαζω sto baikal μου,, ποσες πιεσεις εχει το κοκοροτουφεκο του παππου μου… στερεοτυπες απαντησεις…..τα viri τα γαλικα ειναι τα καλα τα φυσιγγια…τα 8ταβολα τα remington για γουρουνι ,,,τενεκες ασκουριαστος του λαδιου,,,για να δοκιμασουμε τη διατρηση της τουφεκιας μας…και αλλα πολλα τετοια..μετα προβαλε ενα πιο σοφιστικε περιοδικο… το κυνηγι σκοποβολη… αλλη σχολη αυτη.( αληθεια εσεις οι παλιοι εχετε ακομα τετοια περιοδικα ενθυμια καπου φυλαγμενα////???) Ασε που ολοι λεγαμε μονο μακριες καννες σκοτωνουν…..
    … μια μερα λοιπον με πλησιαζει ενας ασπρομαλης καπου 45αρης ( μαλλον ακουγε τα μπινελικια μου πρωι πρωι με τα κλασηματα στα τριγονια ,,που μου περναν το καπελο…)ειχα ενα πατωμα γεματο 5-6 χρωμματα φυσιγγια… αυτο για το πρωι,,,το αλλο που μου λεγε φιλος πως παει καλλα ,,,,το παρααλο…κλπ. μιλησαμε λιγο.. ειχε κατεβασμενο το δικανο και σπασμενο οντας στο καρτερι μου… μου ειπε ενα πραγμα που το εκλαβα σαν δουλεμα….ΔΙΑΛΕΧΕ ΤΟ ΠΟΙΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΣΟΥ …και αυριο το πρωι…την ωρα που λες πως η υγρασια κανει τα φυσιγγια να μη σκοτωνουν.. βαλε 2 μπριζολες χοιρινες εκει περιπου που τουφεκας και ενα χοντρο χαρτονι απο πισω,,,ριχτο το φυσιγγι και θα δεις….. με δουλευει,,,και μου κανει πλακα ειπα μεσα μου…τα πηρα λιγο!!!!!..με την modefeltro μου να καθομαι να τουφεκαω μπριζολες… τι μμμμμμμμμμμμμμμμαλ ειναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μετα ενα χρονο περιπου το εκανα πρωι πρωι… και απο τοτε επαψα να πιστευω στον αγιο βασηλη. μυθαρος!!! η υγρασια πθ μου εφτεγε.. η τουφεκια…η σκοπευτικη μου δυνοτητα σε συνδιασμο με λαθος τσοκ ηταν το προβλημα μου…το λαθος μου. οχι το 70% υγρασια με 27C το πρωινο του καλοκαιριου. … καποτε οταν αρχισα το παπι.. το δελτα του ευρου ηταν περαμα παλουκια. ολλο το χειμωνα…εκει ειδα πολα… μεσα στα καλα φυσυγγια τα ουλτρα φουλ τσοκ και αλλα πολλα…ειχα ακουσει και για ενα φαρμακοτουφεκο,τον Μπαμπη με το ονομα!!!!!!!!!!! μια μερα ετυχε να τον δω να ριχνει…. μελωδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κοπαδακια 3-4 πουλια.. ενα ενα κατω ξερα!!!!!!!!!!!!!!!!!! με τη μια.οπλο μια ρεμινκτον με μοντιφ. συσφιξη φυσιγγια ..οτι θες….βλεπεις οι ντοποι τοτε ριχναν με οτι τους εδινε ο ενας και ο αλλος αθηναιος και θεσσαλονικιος,, και δεν ξερω πιος αλλος,,ετσι ειχαν μια ζωνη γεματη 5 μαρκες…και το οπλο τους ηταν καφε… τοχαν μονιμα στη μπλαβα που σε παγεναν πανω κατω στα καρτερια…. ωραιοι καιροι… για οσους ταχουν ζισει θα με καταλαβαινουν….τα λεω αυτα τα 2 ακραια παραδειγματα για να σας…σου πω ,πως ναι μεσα απο την βλητηκη εχελιχτηκαν τα φυσιγγια …και ειναι οπως ειναι τωρα. νασε σιγουρος πως το σουπερ ποζε ειναι σχολειο. και δεν βλεπω πια τον λογο να υπαρχουν αμφιβολειες και λαθος γνωσεις.. υπαρχουν δεν ξερω και εγω ποσα περιοδικα,, διαδυκτιο,,,και προσβαση με τον τονο. εμεις οπως καταλαβαινεις μεσα απο γνωμες του καφενειου…με εντονη τη λαθος γνωμη,,καλα μπερδεμενη απο τα μαυρης πυριτιδας μακρικανα,,, και με περιοδικα…που διαβαζες για ασκουριαστους τενεκεδες…και biri…ψαχναμε να βρουμε την ακρη,, μεσα απο μυθους κακοπληροφορηση… και αλα πολα. ( νασε συγουροτατος πως ενα 8χταρι και μαλιστα σε κολαρατη παπια οπου και τα μαλακα οργανα και ιστοι,,, στην τελεια θεα ως προς τη βολη που θα ριξουμε..θα της φτασουν μεχρι τα σκληρα κοκκαλα του λαιμου!!!!!!!!!!!!!!!!! οσο μαπα και αν ειναι το φυσιγγι. δεν ξερω αν εχεις ακουσει πως στη χηνα ας πουμε…περιμενεις να σε καβαλησουν για να τραβιξεις.. για ναχεις στα μαλακα της τη δυνατοτητα να βαλεις σκαγια και να εχεις αμεση και αριστη καταβολη!!!!!!!!! δεν την τουφεκαμε ας πουμε σαν τσιχλα σε ροαγιαλ.. περιμενουμε.!!!

    ΑΧ με βαλατε να μιλω για βαλτο..και με πνηγετε στη νοσταλγια!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εχω πεθημισει ενα γρηγορο…φφφ,φφ,,φφφφ…Τιναγμα.. κλειδωμα ,τραβηγμα λιγο μπροστα και μπαμ σχεδον ταυτοχρονα,, και μετα πλαφ!!!!!!!!!!!!!!!! και νανε ισα ισα χαραμα ολα κοκκινα, νερο και ουρανος.. να βλεπεις τα δαχτυλιδια του πεσμενου παπιου στο γιαλυνο νερο..νανε μουδιασμενα τα χερια ,,να πας αργα να το παρεις.. πλατσα πλουτσα… Αντε τοκανες το παπακι σου!!!!,,,να ακους απο τους φιλους που ειναι εκει καπου κοντα …να ριξεις μια ματια κατα την Ενο το τουρκικο χωριο απεναντι…Να δεις τι σιλουετα απο τους μιναρεδες ..και μετα να κανεις ενα τσιγαρο ,,μια γουλια καφε.. και να πεις μεσα σου,,,τι καλη τραβερσα τι μερος ,τι φως…τι ζωη.
    Καλα, ευτυχησμενα και γεματα ενεργια για εντονες μνημες κυνηγια ευχομαι σε ολους σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #107792

    O ΦΙΛΟΣ ΜΑRK 20 CAL NOMIZΩ ΤΑ ΕΙΠΕ ΟΛΑ. ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ…

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #107794

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #107796

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    124
    Fidel90 στις #349941

    :angry:

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #349943

    :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #349945

    καποτε πριν 20 χρονια,,νεος κυνηγος μολις 5 χρονων μου εφτεγαν τα φυσιγγια το πρωι,, δεν τραβαγαν τα μεν ,τα δε, στην πρωινη υγρασια.. τα πουλια νομιζα πως θελαν φουλ τσοκ καραμπινα…τα βιβλια ελαχιστα να διαβασουμε 2 πραγματακια,,,μια κυνηγεσια κυνοφιλια.. μαυροασπρη,,, με τον νηκητοπουλο να απαντα για steevens…τι φυσιγια να βαζω sto baikal μου,, ποσες πιεσεις εχει το κοκοροτουφεκο του παππου μου… στερεοτυπες απαντησεις
    ……………………………………..

    ΑΧ με βαλατε να μιλω για βαλτο..και με πνηγετε στη νοσταλγια!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εχω πεθημισει ενα γρηγορο…φφφ,φφ,,φφφφ…Τιναγμα.. κλειδωμα ,τραβηγμα λιγο μπροστα και μπαμ σχεδον ταυτοχρονα,, και μετα πλαφ!!!!!!!!!!!!!!!! και νανε ισα ισα χαραμα ολα κοκκινα, νερο και ουρανος.. να βλεπεις τα δαχτυλιδια του πεσμενου παπιου στο γιαλυνο νερο..νανε μουδιασμενα τα χερια ,,να πας αργα να το παρεις.. πλατσα πλουτσα… Αντε τοκανες το παπακι σου!!!!,,,να ακους απο τους φιλους που ειναι εκει καπου κοντα …να ριξεις μια ματια κατα την Ενο το τουρκικο χωριο απεναντι…Να δεις τι σιλουετα απο τους μιναρεδες ..και μετα να κανεις ενα τσιγαρο ,,μια γουλια καφε.. και να πεις μεσα σου,,,τι καλη τραβερσα τι μερος ,τι φως…τι ζωη.
    Καλα, ευτυχησμενα και γεματα ενεργια για εντονες μνημες κυνηγια ευχομαι σε ολους σας.

    Συζήτηση να γίνεται φίλε mark cal 20, αρκεί να μην πλακωνόμαστε. Έπιασες πάντως την φιλική και χαλαρή μου διάθεση. Έχω αρκετά Κυνήγι και Σκοποβολή και εκατοντάδες άλλα περιοδικά και βιβλία. Και γω πέρασα από χίλια βλητικά κύματα μέχρι να καταλήξω πως κύριο λόγο παίζει ο κυνηγός. Μια φορά πιτσιρικάς σηκώθηκε ένα κοπάδι πρασινοκέφαλα κάτω από τα πόδια μου σε μια τάφρο και μπαμ, μπουμ απο δω από κει πήρα μονάχα μια θηλυκιά και κείνη φτερουγιάρα. Στα 6-7 μέτρα όλα αυτά. Μετά τις έβλεπα να ξεμακραίνουν και να με κοιτούν απορημένες.

    Πιο έμπειρος και ψύχραιμος αργότερα μου πέρασαν τραβέρσα δυο περιστέρια σφαιράτα και δίχως άγχος, προσεκτικά και ήρεμα τα κατέβασα με δυο άψογες τουφεκιές χρησιμοποιώντας 9αρια της πλάκας σε μια ακραία φάση που αρχικά σκέφτηκα να μην σηκώσω καν το όπλο.

    Πάντως ποτέ δεν έχω βγάλει τον μειωτήρα από την καραμπίνα μου σε οποιοδήποτε κυνήγι και γενικά δεν τη χρησιμοποιώ για να έχω μεγαλύτερες επιτυχίες ή περισσότερα θηράματα. Να φέτος στα ορτυκάκια, αναπαλαίωσα ένα παλιό δίκανο του παππού μου και -πρώτα ο Θεός- θα τα κυνηγήσω με αυτό και 30 γρ. φυσίγγια 9αρια. Πάντως μετά τις 15 Σεπτεμβρίου την θεωρώ απαραίτητη στο βουνό γιατί τα γουρουνάκια δεν είναι ορτυκάκια…

    Απάνω σου!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 109 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων