ΣΟΥΠΕΡ ΠΟΖΕ VS ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 109 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #109361

    Περαστικα φιλε apopsis και συντομα να ξαναγυρισεις στους κυνηγοτοπους σου ευχομαι!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #109373

    Ευχαριστώ κύριοι.

    Σας εύχομαι καλές ντουφεκιές και καλά κυνήγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #110284

    Το κρατώ και το ερμηνεύω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    eantas στις #112013

    eimai 22 eton kai fetos agorasa to 687 spII kinigontas apo poly mikros se hlikia me karabina 4sfaires nai paranoma lupame kai ntrepomai pou to leo alla etsi eixa mathei to dikano kanei pio polu to kinigi athlima h agonia epanagomoshs oi 2 voles h eykairia sto thirama na diafigi ta neyra sou otan purovololeis th tsixla 2 fores na gurnaei pano apo to kefali sou kai su na th koitas ayto einai to kinigi gia mena pisteuo pos polloi san kai mena to exoun gurisei se dikano skeptomenoi paromoia me mena kai tora katalavaino ton pappou mou pou kinigouse panta me to rosiko caenaho tou.niotho kai ego meros mias kinigetikis paradoshs pou h karabina tosa xronia mou eixe sterhsei

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    379
    TROMOS στις #352418

    eimai 22 eton kai fetos agorasa to 687 spII kinigontas apo poly mikros se hlikia me karabina 4sfaires nai paranoma lupame kai ntrepomai pou to leo alla etsi eixa mathei to dikano kanei pio polu to kinigi athlima h agonia epanagomoshs oi 2 voles h eykairia sto thirama na diafigi ta neyra sou otan purovololeis th tsixla 2 fores na gurnaei pano apo to kefali sou kai su na th koitas ayto einai to kinigi gia mena pisteuo pos polloi san kai mena to exoun gurisei se dikano skeptomenoi paromoia me mena kai tora katalavaino ton pappou mou pou kinigouse panta me to rosiko caenaho tou.niotho kai ego meros mias kinigetikis paradoshs pou h karabina tosa xronia mou eixe sterhsei

    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΩΡΙΜΑΣΕΣ (ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ) ΝΩΡΙΣ.
    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    tsaknis στις #352451

    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΩΡΙΜΑΣΕΣ (ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ) ΝΩΡΙΣ.
    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ.

    Συμφωνω και πιστευω οτι το κυνηγι πρεπει να χαρακτηριζεται απο γουστο,αισθητικη,ευγενια και να μην εκφραζει πολεμικες συμπεριφορες (ρουχα παραλαγης και οπλα με πολλα φυσιγγια). Στο κατω κατω δεν κυνηγαμε γιατι πειναμε και δεν εχουμε να φαμε, αλλα γιατι μας αρεσει το περιβαλλον του βουνου ,του δασους, η ανατροφη , η εκπαιδευση,και η συνεργασια του σκυλου μας την ωρα του κυνηγιου.Αλλα και στα καρτερια (φασσας,τσιχλας,υδροβια)φτανουν δυο καλες τουφεκιες ειναι υπεραρκετες,δεν χρειαζεται ουτε αναγκη υπαρχει να θηρευουμε με το στανιο μεγαλους αριθμους.
    Κωστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #112054

    ΜΠΡΑΒΟ ΚΩΣΤΑ!!!!! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΑΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ. ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΠΡΟΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #112057

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ.ΚΥΝΗΓΑΩ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΜΕ ΔΙΚΑΝΝΟ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ. ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΙΕΜΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ,ΣΤΟΥΣ 10 Ο ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΝΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ¨ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΑΦΗΝΩ ΤΙΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΣΠΙΤΙ…Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΠΥΡΟΣ (ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚΥΡΙΟΣ ΛΟΓΟΣ) ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ. Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΘΑ ΚΥΝΗΓΑ ΜΕ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #112058

    Σημασια δεν εχει το με τι κυνηγας αλλα το πως. Αν εισαι λιμαρης, τοτε και μονοκανο να εχεις, παλι λιμαρης μενεις. Εχω γνωρισει κυνηγους πολυ συνειδητοποιημενους με αυτογεμη, απο αλλους που βγαινουν με δικανα και βαρανε οτι λαχει. Οποτε εχει σημασια η συμπεριφορα και οχι το οπλο. Προσωπικα εχω επιλεξει τα δικανα, ισως επειδη ετσι μεγαλωσα, και στην οικογενεια μου δεν υπηρχε ποτε αυτογεμες. Μου αρεσει η αισθηση ασφαλειας που εχω οταν το οπλο ειναι σπασμενο, και η αμεση επιλογη κανης. Τελος, παρολο που ενα απο τα καλυτερα κυνηγια μου σε τσιχλα το εκανα με αυτογεμες δανεικο, η αισθηση της παλινδρομησης με αποσυντονιζε.

    Η αληθεια ομως ειναι οτι τελικα ο καθενας κυνηγα με οτι τον βολευει, και μπορει ανετα να ειναι σωστος και νομιμος ασχετως το τι οπλο εχει επιλεξει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #112079

    Στο μόνο κυνήγι που έχω αναζητήσει την καραμπίνα είναι η πέρδικα ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού δεν θεωρώ οτι προσφέρει στον κυνηγό, τίποτα παραπάνω και κάθε φορά που σκέφτομαι ότι χρειάζομαι μια καραμπίνα για να μην με πιάνουν άδειο τα πουλιά (πέρδικες) το αντικρούω " ευστόχησε εσύ στις 2 που θα ρίξεις και άσε τις άλλες να φύγουν" πράγμα που εξαιρετικά πολύ σπάνια συμβαίνει.
    Οπότε το απορίπτω αμέσως.
    Οσο για τα έαν έχει πουλιά κλπ, λάθος δεν έχω νοιώσει υστέρηση σε τίποτα και βεβαια στο τέλος στην τσάντα για το ότι κυνηγάω τα πάντα με δίκαννο. Ακόμα και στα πολλά πουλιά. 2 Σημαδεμένες είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΕΣ,
    Δεν θεωρώ ότι το δίκαννο είναι ποιο σπόρ, ειδικά το 12αρι, Είναι τρομερά αποτελεσματικό όπλο παντού. Εαν θέλουμε να συζητάμε για αθλητικά κυνήγια ας κατέβουμε διάμετρημα ή ας πάμε στο μονοκαννο ή ακόμα και τα 2 μαζί για τους ποιο σίγουρους.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    ΚΑΤΣΑΝΟΣ στις #112100

    Eγω παιδια ξεκινησα το κυνηγι με μονοκανο οπως φανταζομαι και οι πιο πολυ κυνηγοι, μετα για τρια χρονια με καραμπινα και επειτα για αλλα τρια χρονια αποκλειστηκα με το SP ALCIONE και στο οποιο οφειλω την οποια σκοπευτικη ικανοτητα που εχω αποκτησει, αλλα τελικα με εχει κερδισει η καραμπινα οχι για το ενα φυσιγγι παραπανω που διαθετει αλλα για την ευχρηστια που εχει! Με εκνευριζε το συνεχες ανοιξε-γεμισε-κλυσε,και ειδικα σε φυλαχτρα με περιορισμενο χωρο επρεπε να γεμιζω με συγκεκριμενη φορα του σωματος! Νομιζω οτι αυτο εχει προβληματισει πολους κυνηγους.Τωρα πλεον το SP το χρησιμοποιω σε λιγα κυνηγια ετσι για να νοιωθω και παλι τη μαγεια του,
    γιατι κακα τα ψεματα η αισθηση οταν κρατας ενα SP ειναι ανεπαναλυπτη!

    Φιλικα Αλεκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manaraios στις #112145

    καλη η καραμπινα ρε παιδια αλλα μονο για να καυχιωμαστε στο καφενειο για τον αριθμο των θηραματων γιατι κακα τα ψεματα ελαχιστοι χρησιμοποιουν 3 φυσιγγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    379
    TROMOS στις #352486

    καλη η καραμπινα ρε παιδια αλλα μονο για να καυχιωμαστε στο καφενειο για τον αριθμο των θηραματων γιατι κακα τα ψεματα ελαχιστοι χρησιμοποιουν 3 φυσιγγια.

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ! ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΡΙΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #112147

    Ρε σεις, μην τα ισοπεδωνετε ολα. Δεν ειναι ολοι οι κατοχοι καραμπινας σελεμηδες, ουτε ολοι οσοι χρησιμοποιουν δικανα και μονοκανα παραδοσιακοι κυνηγοι. Ανετα κανεις καρτερι στη μπεκατσα με το μονοκανο, ανετα υπερβαινεις τα ορια σε οποιοδηποτε θηραμα με μονοκανο ή δικανο (αν εχει εννοειται). Το οπλο που κρατας ειναι απλα ενα εργαλειο στα χερια σου. Αν το χρησιμοποιεις σωστα καλως, αλλιως δεν φταιει εκεινο, αλλα εσυ.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #352488

    Eγω παιδια ξεκινησα το κυνηγι με μονοκανο οπως φανταζομαι και οι πιο πολυ κυνηγοι, μετα για τρια χρονια με καραμπινα και επειτα για αλλα τρια χρονια αποκλειστηκα με το SP ALCIONE και στο οποιο οφειλω την οποια σκοπευτικη ικανοτητα που εχω αποκτησει, αλλα τελικα με εχει κερδισει η καραμπινα οχι για το ενα φυσιγγι παραπανω που διαθετει αλλα για την ευχρηστια που εχει! Με εκνευριζε το συνεχες ανοιξε-γεμισε-κλυσε,και ειδικα σε φυλαχτρα με περιορισμενο χωρο επρεπε να γεμιζω με συγκεκριμενη φορα του σωματος! Νομιζω οτι αυτο εχει προβληματισει πολους κυνηγους.Τωρα πλεον το SP το χρησιμοποιω σε λιγα κυνηγια ετσι για να νοιωθω και παλι τη μαγεια του,
    γιατι κακα τα ψεματα η αισθηση οταν κρατας ενα SP ειναι ανεπαναλυπτη!

    Γιατι σε εκνευριζε φιλε μου??και εγω κυνηγαω σε κλειστες φυλακτρες.,με το μπετινσολι μου που εχει 71 εκ κανες,αλλα δεν ειχα τετοιο προβλημα,ισα ισα,ειναι πιο ασφαλες το δικανο σε κλειστα μερη,εγω το εχω ανοιχτο και μονο οταν δω κατι το κλεινω,εν αντιθεσει με την καραμπινα που ειναι κλειστη συνεχεια και πρεπει να προσεχεις την σκανδαλη.

    Φιλικα Αλεκος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 109 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων