ΣΟΥΠΕΡ ΠΟΖΕ VS ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 106 έως 109 (από 109 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #352490

    καλη η καραμπινα ρε παιδια αλλα μονο για να καυχιωμαστε στο καφενειο για τον αριθμο των θηραματων γιατι κακα τα ψεματα ελαχιστοι χρησιμοποιουν 3 φυσιγγια.

    Κατα την ταπεινη μου αποψη αν δεν παρεις το πουλι με 1η,2η τοτε οσες και να εχεις μεσα στον γαμο του καραγκιοζη θα πανε


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #352491

    Κατα την ταπεινη μου αποψη αν δεν παρεις το πουλι με 1η,2η τοτε οσες και να εχεις μεσα στον γαμο του καραγκιοζη θα πανε

    Έτσι είναι φίλε μου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #352492

    Κατα την ταπεινη μου αποψη αν δεν παρεις το πουλι με 1η,2η τοτε οσες και να εχεις μεσα στον γαμο του καραγκιοζη θα πανε

    Με το πρώτο το τρομάζεις, με το δεύτερο το τραυματίζεις και με το τρίτο το σκοτώνεις! Όσοι υπάρχουν που ακολουθούν αυτήν την τακτική χρειάζονται καραμπίνα με 3 ευκαιρίες και όσοι έχουν περισσότερη εμπιστοσύνη στις ικανότητες τους ας κυνηγούν με δίκαννα με 2 ευκαιρίες. Είναι γούστο του καθενός για το με τι όπλο γουστάρει να κυνηγά και πόσα φυσίγγια θέλει να ρίχνει περισσότερα σε κάθε θήραμα, γιατί μπορούν να πουν κάποιοι που χρησιμοποιούν καραμπίνα στους φίλους δικαννάδες πως τι την θέλουν την δεύτερη βολή αφού μπορούν ή δεν μπορούν με την πρώτη και η δεύτερη πάει χαμένη, ας κυνηγούν με μονόκαννα να το κάνουν ακόμα πιο σπορ το κυνήγι.
    Το αν θα πάει στον βρόντο η τρίτη βολή αυτό σχετικό είναι με το πως σημαδεύει ο καθένας και πόσο εγκρατής είναι.
    Προσωπικά θεωρώ το τρίτο φυσίγγι με βάση τα δικά μου επιτυχείς αποτελέσματα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της καραμπίνας στο κυνήγι έναντι του δίκαννου και μετά την μειωμένη ανάκρουση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #112162

    Ειλικρινα σε τετοιες συζητησεις ερχονται στο νου μου τα σκωπτικα σχολια ενος παλιου λαγοκυνηγου για τους νεαρους του "ομοτεχνους" οσον αφορα την σκοπευτικη τους δεινοτητα :μια=κρεας , δυο =ετσι κι ετσι,τρεις= κακαρατζες.
    Πραγματικα ωρες -ωρες αναρωτιεμαι "ποσους αραγε γαμους κανει αυτος ο καραγκιοζης και ποσοι ειναι τελικα οι καλεσμενοι του?
    Καθως επισης αναζητω απαντηση στο ερωτημα εαν καποιοι συναδελφοι στην βιασυνη τους να τουφεκισουν ,ριχνουν και τον μειωτηρα.Περα απ αυτα θα πω τη δικη μου αποψη για το θεμα .Ξεκινησα το κυνηγι με ενα αυτογεμες το οποιο αντικατεστησα με s/p και με τετοιο κυνηγω μεχρι σημερα 25 χρονια τωρα.Τα αυτογεμη για μενα ειναι προκληση οσον αφορα την δυνατοτητα τους για αλλαγη κλισεων και η ευκολια στην ανευρεση πυρομαχικων (πολλα τα καραμπινοφυσιγγα γαρ).Ολα τα υπολοιπα γερνουν στην πλευρα του s/p και μαλιστα δισκανδαλου.Αξιζει να τονιστει η δυνατοτητα στιγμιαιας επιλογης τσοκ και νο σκαγιων, το καλυτερο ζυγισμα και πολλα αλλα.Ομως επειδη η ψυχολογια ειναι σοβαρος παραγοντας ενας κυνηγος και ειδικα νεος και χωρις μεγαλη εμπειρια θα πρεπει να κρατα στα χερια του αυτο που τον κανει να αισθανεται σιγουρια(οι υπερβολες θεραπευονται με το χρονο και την εμπειρια) 😉

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 106 έως 109 (από 109 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων