Πως προκύπτει η οικολογία?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 288 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #374913

    Άμα το θέτεις έτσι τότε μιλάω για το κυνήγι.

    @DIONISOS αν έκανες τον κόπο να διαβάζεις παραπάνω θα έβλεπες ότι δεν χρησιμοποιώ κανένα ζωικό προιόν.

    Vegan ξέρω να διαβάζω καλά όπως και να μην πιστεύω καθόλου ότι δεν χρησιμοποιείς ζωικά προιόντα.
    Πές μας ότι κυκλοφορείς ξυπόλυτος και γυμνός.Πες μας ότι ποτέ δεν έχεις φορέσει δερμάτινα παπούτσια,δερμάτινα ρούχα,μάλλινα ρούχα.Πές μας ότι ποτέ απ'όταν σταμάτησες να θηλάζεις δεν ήπιες γάλα ζώου. Πες μας ότι δεν έχεις ποτέ χρησιμοποιήσει φάρμακο το οποίο χρησιμοποιήθηκε πρώτα σε ζώο για να τεσταριστεί. Πες μας ότι δεν έχεις βάλει ποτέ καλλυντικό-αντηλιακό-αφρό ξυρίσματος-βαφή μαλλιών-κρέμα μαλακτική για τα χέρια και το πρόσωπο.Ξέρεις πόσα κουνελάκια γίνονται θυσία για να έχεις και το πιο αθώο καλλυντικό;Δεν έπεσες ποτέ και δεν χρειάστικε να βάλεις ράμματα ή δεν εγχειρίστικες ποτέ ώστε να χρησιμοποιήσεις ράμματα; Τα καλύτερα ράμματα ξέρεις είναι από έντερα γατούλας. Γλυκά δεν τρως γιατί και εκεί χρησιμοποιούν ζωικά προιόντα;Βούτυρα και λίπη και αυγά κ.α. Γιαυτό μιλώ για υποκρισία στην καλύτερη περίπτωση αλλιώς μιλάμε για..προβληματική σκέψη…στην καλύτερη περίπτωση.


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #134542

    Σαφως δε μιλησα για την πλειονοτητα των κυνηγων.Θεωρο τον σωστο κυνηγο των μεγαλυτερο φυσιολατρη,αλλα επισης ξερω ,
    και καποιους ,που δε σεβονται τιποτα.Και δεν ειναι ενας και δυο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #134545

    ¨ Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω…….. ο Άγγλος, ο Γάλλος, ο Ιταλός, ο Αμερικάνος γιατί κυνηγάνε και εγώ δεν πρέπει? Τι διαφορετικό έχουν οι χώρες τους από την δικιά μου, ώστε εγώ σώνει και καλά να καταστρέφω το περιβάλουν με την άσκηση της συγκεκριμένης δραστηριότητας? γιατί κύριοι οικολόγοι του καναπέ , στα 21 τελευταία χρόνια που κυνηγάω και στα προηγούμενα που ακολουθούσα τον πατέρα μου ποτέ δεν είδα έναν οικολόγο στο βουνό ή στον κάμπο?

    ξαφνικά μας έπιασε ο πόνος?

    Τη δεδομένη στιγμή έχει λυσάξει όοοοοολος ο οικολογικός κόσμος με μια δραστηριότητα που ασκείται για χιλιάδες χρόνια, όταν ακόμα η οικολογία δεν υπήρχε καν σαν σκέψη πόσο μάλλον σαν έννοια, γιατί δεν θεωρείτε πιο σοβαρό πρόβλημα το θέμα του Ασωπού που εδώ και χρόνια είναι γνωστό το πρόβλημα και λύση δεν δίνεται, και οι φταίχτες δεν πληρώνουν, τουλάχιστον τον τελευταίο καιρό δεν είδα έναν οικολόγο να ασχολείται με αυτό το θέμα, και όλοι γνωρίζουμε γιατί, όλα είναι θέμα προβολής οι κυνηγοί πουλάνε τώρα από εκεί θα προβληθούμε….. πείτε μας όλα αυτά τα χρήματα και οι επιδοτήσεις που λαμβάνουν οι οικολογικές ΜΚΟ που δαπανώνται? έχετε κάποια στοιχεία να μας παρουσιάσετε? πόσα χρήματα δαπανήθηκαν για τη μελέτη ενός είδους Γλάρου? γνωρίζετε? Μπορείτε να μας αιτιολογήσετε το κόστος της συγκεκριμένης δαπάνης? μήπως ισχυρίζεστε ότι και οι κυνηγοί λαμβάνουν κονδύλια, για διάφορες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ θηραματικές μελέτες που κάνουν και για το σώμα της θηροφυλακής, που έμπρακτα πλέον εκτελεί έργο?

    Αλήθεια γιατί δεν κάνετε κάτι για τις αγελάδες που κλάνουν και καταστρέφουν το όζον? (πηγή Λάκης Λαζόπουλος )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #134552

    ορμάτε σαν να έχετε απέναντί σας την μάνα του Αγγελέτου!

    τι φταίει ρε παιδιά η μάνα του Αγγελέτου αν ο γυιος της βγήκε στερημένος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #374924

    ορμάτε σαν να έχετε απέναντί σας την μάνα του Αγγελέτου!

    τι φταίει ρε παιδιά η μάνα του Αγγελέτου αν ο γυιος της βγήκε στερημένος? Μπάμ κάνει το παλληκάρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    stega στις #374926

    Karma πως δικαιολογείς την διαφορά στην αξία της ζωής. Όσο αυθαίρετα το κάνεις αυτό άλλο τόσο μπορούμε να κατατάξουμε και τους διανοητικά καθηστερημένους αλλά δεν το κάνουμε. Την αξία της ζωής προφανώς δεν την αποφασίζει άλλος για άλλον διότι θα μπορούσα να πω ότι η ζωή μου έχει μεγαλύτερη αξία από την δικιά σου. Αυτόματα αυτό δεν ισχύει όμως.

    Κατά δεύτερον αυτό περί χορτοφαγίας δεν ισχύει εφόσον ζω (χωρίς συμπληρώματα). Άλλωστε εγώ δεν είπα ότι είμαστε φυτοφάγοι. Παμφάγοι είμαστε και αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να τραφούμε και φυτοφαγικά (έχουμε την επιλογή). Την χλωρίδα την τρώμε έτσι και αλλιώς διότι και τα ζώα που καταναλωνουμε πριν έιχαν φάει φυτά. Την ίδια ερώτηση κάνω και σε κρεοπώλες και ολους γιατί υποθέτεις ότι τα βάζω μαζί σας?

    Η τροφή και το κυνήγι δεν είναι αλληλένδετα? Θα κυνηγούσατε κάτι που δεν τρώγεται?

    Stega σε μένα απαντάς? Ξέρεις αν είμαι κυρία που πάω σε ταβέρνες? Μάλλον εσύ αναμασάς χωρίς να γνωρίζεις…

    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΕΓΡΑΨΑ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΧΟΡΔΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΕΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΤΟ ΛΕΩ ΠΟΣΟΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.:lol: :D :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    Vegan στις #134560

    @DIONISOS
    Όχι δεν ξέρεις να διαβάζεις. Είπα ότι δεν χρησιμοποιώ κανενα ζωικό προιόν τι δεν κατάλαβες. Δηλαδή πάνινα, βαμβακερά ρούχα ή παπούτσια δεν υπάρχουν? Ούτε γλυκά τρώω ούτε χρησιμοποιώ καλλύντικα που έχουν υλικά που τεστάρονται σε ζώα (ρε μανία). Καλά με ρωτάς αν έχω πιεί ζωικό γάλα 5 χρονών που μου έδινε η μάνα μου? Όχι μεγαλώνοντας έγινα vegan δεν πιάνει? Είναι σοβαρά πράγματα αυτά? Ράμματα δεν έχω κάνει δεν έτυχε. Φάρμακα δεν παίρνω άμα μπω νοσοκομείο τι να σου πω. Το θέμα δεν είναι να πεθάνεις τα φάρμακα δεν χρειάζονται πειραματόζωα υπάρχουν ενναλακτικές.

    @Θεοφάνης που ξέρεις τι κάνω για τις αγελάδες? Με ρώτησες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #374937

    Απο οτι βλεπω κοντεουμε να λαλησουμε στην κυριολεξια.Βαζουμε την ζωη των ζωων στην ιδια θεση με αυτη του ανθρωπου,πρεπει να γινουμε χορτοφαγοι,και οι ανθρωποι ειναι απλως θηλαστικα κτλ.
    Ολα αυτα κατι μου θυμιζουν απο ανατολικες θρησκειες και βουδισμο λογου χαριν.Ενταξει μην τρελαθουμε κιολας και προσπαθουμε με σοφιστιες να ξαναανακαλυψουμε τον τροχο… :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #374939

    Απο οτι βλεπω κοντεουμε να λαλησουμε στην κυριολεξια.Βαζουμε την ζωη των ζωων στην ιδια θεση με αυτη του ανθρωπου,πρεπει να γινουμε χορτοφαγοι,και οι ανθρωποι ειναι απλως θηλαστικα κτλ.
    Ολα αυτα κατι μου θυμιζουν απο ανατολικες θρησκειες και βουδισμο λογου χαριν.Ενταξει μην τρελαθουμε κιολας και προσπαθουμε με σοφιστιες να ξαναανακαλυψουμε τον τροχο… :lol:

    Είναι στην ίδια θέση και η ζωή του ανθρώπου και η ζωή του ζώου.
    Αλλό πράγμα με τίνος την απώλεια επηρεαζόμαστε

    Ειναι θέμα σεβασμού.

    Απλά ο Vegan εχει τις απόψεις του…

    Vegan θεωρείς πως η αφαιρεση ζωής από ένα φυτό δεν είναι το ίδιο με ενός ζώου ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #374940

    @DIONISOS
    Όχι δεν ξέρεις να διαβάζεις. Είπα ότι δεν χρησιμοποιώ κανενα ζωικό προιόν τι δεν κατάλαβες. Δηλαδή πάνινα, βαμβακερά ρούχα ή παπούτσια δεν υπάρχουν? Ούτε γλυκά τρώω ούτε χρησιμοποιώ καλλύντικα που έχουν υλικά που τεστάρονται σε ζώα (ρε μανία). Καλά με ρωτάς αν έχω πιεί ζωικό γάλα 5 χρονών που μου έδινε η μάνα μου? Όχι μεγαλώνοντας έγινα vegan δεν πιάνει? Είναι σοβαρά πράγματα αυτά? Ράμματα δεν έχω κάνει δεν έτυχε. Φάρμακα δεν παίρνω άμα μπω νοσοκομείο τι να σου πω. Το θέμα δεν είναι να πεθάνεις τα φάρμακα δεν χρειάζονται πειραματόζωα υπάρχουν ενναλακτικές.

    @Θεοφάνης που ξέρεις τι κάνω για τις αγελάδες? Με ρώτησες?

    Προσωπικα δε μ ενδιαφερει τι κρεμες βαζεις και τι κανεις με τα γελαδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #134571

    Πολυ καλη και επεικοδομητικη συζητηση κανουμε για το κυνηγι , πινοντας καφε στο Κολωνακι
    η βρισκομενοι πισω απο το πληκτρολογιο .. Ομως αναρωτηθηκε κανεις μας εαν αυτη την
    κουβεντα την καναμε στα καφενεια των Ορεινων χωριων μας , στα απομακρισμενα χωρια των 50 και 100 κατοικων
    της Ελληνικης Επικρατειας , ποια αποτελεσματα θα ειχε ?? Και ποιος θα τολμουσε να μιλησει αρνητικα για αυτο το θεμα???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #134585

    Vegan, και φελλό να τους βάζεις ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει, για τα << πράσινα κονδύλια>> δεν έχεις να πείς τίποτα? Θές να πάμε παρέα στον Παύλο βοιωτίας, τώρα που εγκαθίστανται ηλιακοί συλλέκτες χάρην της πράσινης ανάπτυξης να δείς πώς καταστρέφεται το περιβάλλον και οι βιότοποι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #134592
    Μέχρι τώρα δεχόμασταν την επιθετική κριτική, και την ειρωνεία από κάποιους που διαφωνούν με το κυνήγι.
    Λοιπόν Vegan, μια και ρωτάς, ας προσπαθήσω κι εγώ να σου δώσω μια απάντηση με το δικό μου φτωχό μυαλό.
    Απ’ ότι κατάλαβα από αυτά που μας είπες μέχρι τώρα, είσαι κατά της κατανάλωσης κάθε είδους ζωικού παραγώγου, και φυσικά αντικυνηγός.
    Ρωτάς δε τι κάνω εγώ για το περιβάλλον.
    Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από το τέλος.
    Αν και δεν είμαι πουθενά μέλος, γιατί έτσι μου αρέσει, το καλοκαίρι, τότε που άλλοι κάνουν τα μπάνια τους, εγώ τρέχω σε πυρασφάλειες και φωτιές. Δεν είμαι καθόλου περήφανος γι αυτό που κάνω, και πίστεψε με, θα προτιμούσα να μην υπάρχει και κανένας λόγος, να το κάνω. Θα ήθελα για ένα καλοκαίρι να μη δω ούτε μία στήλη καπνού, ούτε ένα χόρτο καμένο. Ούτε μία γ@@@@νη βίλα εκεί που κάποτε ήταν δέντρα.
    Είσαι αντικυνηγός. Δικαίωμα σου. Εγώ είμαι κυνηγός. Θες δεν θες, δικαίωμα μου.
    Θα μπορούσες να είσαι και κατά του ψαρέματος. Είσαι άραγε;
    Για σένα το να είσαι Vegan, είναι τρόπος ζωής.
    Για μένα τρόπος ζωής είναι το κυνήγι.
    Εγώ δεν μπορώ να κρίνω τον δικό σου τρόπο ζωής, γιατί δεν τον έχω δοκιμάσει.
    Εσύ πώς μπορείς να κρίνεις τον δικό μου τρόπο ζωής χωρίς να τον δοκιμάσεις;
    Πολλοί από εσάς, πιστεύεται, ότι οι κυνηγοί, θεωρούμε το όπλο, προέκταση του φαλλού μας. Σε πληροφορώ Vegan ότι, για τον εαυτό μου μιλάω πάντα, δεν χρειάζομαι κάποιου είδους προέκταση. Οδηγώ τον σκύλο μου λοιπόν (κυνηγάω) γιατί με οδηγεί το ένστικτο μου, σαν πρωτεύων αυτόβουλο θηλαστικό που είμαι. Έχε δε υπ’ όψιν σου ότι ξέρω αρκετά άτομα, που ενώ δεν τρώνε κόκκινο κρέας, κυνηγάνε.
    Οξύμωρο το ξέρω. Αλλά είναι το ίδιο οξύμωρο με την ταύτιση του κυνηγίου με τον φόνο. Θέλω δε να μου πεις αν υπάρχει άλλος τρόπος να καταναλώσουμε κόκκινο κρέας χωρίς να θανατώσουμε ένα ζώο. Αν μου τον πεις, εγώ σου υπόσχομαι ότι από την επόμενη μέρα σταματάω το κυνήγι. Και για την ιστορία, ακόμα και η καπνοσακούλα μου είναι δερμάτινη.
    Λοιπόν; Είμαι και γι αυτό ένοχος; Μήπως τελικά είμαι ένοχος επειδή υπάρχω;
    Έχω δε μια απορία. Αν μπορείς διαφώτισε με. Δεν σε κρίνω, όπως ξαναέγραψα είναι δικό σου δικαίωμα, και το σέβομαι, να επιλέξεις τον τρόπο ζωής σου. Εσύ γιατί δεν σέβεσαι την δική μου επιλογή;
    Η δική μου ελευθερία Vegan, σταματάει εκεί που αρχίζει η δική.
    Η δική γιατί δεν σταματάει πουθενά;
    Δεν σου ζήτησα ποτέ να απολογηθείς για τον τρόπο ζωής σου.
    Εσύ γιατί μου το ζητάς συνέχεια;
    Για να μη σε κουράζω άλλο, θα συνεχίσω να κυνηγάω, γιατί έτσι νιώθω ποιο ελεύθερος από εσένα, γιατί είμαι ποιο ελεύθερος από εσένα. Γιατί εγώ μπορώ να συλλέξω την τροφή μου. Ενώ εσύ όχι.
    Τα χορταρικά που βάζεις στο τραπέζι σου, για να μεγαλώσουν, έχουν ψεκαστεί με φυτοφάρμακα. Και αν από εκεί που τα αγοράζεις σου λένε ότι είναι από βιολογικές καλλιέργειες, συγνώμη, αλλά σε έπιασαν «κώτσο». Βιολογικά, είναι μόνο αυτά που μεγαλώνουν μόνα τους.
    [/size]
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    glaz στις #134594

    Μέχρι τώρα δεχόμασταν την επιθετική κριτική, και την ειρωνεία από κάποιους που διαφωνούν με το κυνήγι.
    Λοιπόν Vegan, μια και ρωτάς, ας προσπαθήσω κι εγώ να σου δώσω μια απάντηση με το δικό μου φτωχό μυαλό.
    Απ’ ότι κατάλαβα από αυτά που μας είπες μέχρι τώρα, είσαι κατά της κατανάλωσης κάθε είδους ζωικού παραγώγου, και φυσικά αντικυνηγός.
    Ρωτάς δε τι κάνω εγώ για το περιβάλλον.
    Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από το τέλος.
    Αν και δεν είμαι πουθενά μέλος, γιατί έτσι μου αρέσει, το καλοκαίρι, τότε που άλλοι κάνουν τα μπάνια τους, εγώ τρέχω σε πυρασφάλειες και φωτιές. Δεν είμαι καθόλου περήφανος γι αυτό που κάνω, και πίστεψε με, θα προτιμούσα να μην υπάρχει και κανένας λόγος, να το κάνω. Θα ήθελα για ένα καλοκαίρι να μη δω ούτε μία στήλη καπνού, ούτε ένα χόρτο καμένο. Ούτε μία γ@@@@νη βίλα εκεί που κάποτε ήταν δέντρα.
    Είσαι αντικυνηγός. Δικαίωμα σου. Εγώ είμαι κυνηγός. Θες δεν θες, δικαίωμα μου.
    Θα μπορούσες να είσαι και κατά του ψαρέματος. Είσαι άραγε;
    Για σένα το να είσαι Vegan, είναι τρόπος ζωής.
    Για μένα τρόπος ζωής είναι το κυνήγι.
    Εγώ δεν μπορώ να κρίνω τον δικό σου τρόπο ζωής, γιατί δεν τον έχω δοκιμάσει.
    Εσύ πώς μπορείς να κρίνεις τον δικό μου τρόπο ζωής χωρίς να τον δοκιμάσεις;
    Πολλοί από εσάς, πιστεύεται, ότι οι κυνηγοί, θεωρούμε το όπλο, προέκταση του φαλλού μας. Σε πληροφορώ Vegan ότι, για τον εαυτό μου μιλάω πάντα, δεν χρειάζομαι κάποιου είδους προέκταση. Οδηγώ τον σκύλο μου λοιπόν (κυνηγάω) γιατί με οδηγεί το ένστικτο μου, σαν πρωτεύων αυτόβουλο θηλαστικό που είμαι. Έχε δε υπ’ όψιν σου ότι ξέρω αρκετά άτομα, που ενώ δεν τρώνε κόκκινο κρέας, κυνηγάνε.
    Οξύμωρο το ξέρω. Αλλά είναι το ίδιο οξύμωρο με την ταύτιση του κυνηγίου με τον φόνο. Θέλω δε να μου πεις αν υπάρχει άλλος τρόπος να καταναλώσουμε κόκκινο κρέας χωρίς να θανατώσουμε ένα ζώο. Αν μου τον πεις, εγώ σου υπόσχομαι ότι από την επόμενη μέρα σταματάω το κυνήγι. Και για την ιστορία, ακόμα και η καπνοσακούλα μου είναι δερμάτινη.
    Λοιπόν; Είμαι και γι αυτό ένοχος; Μήπως τελικά είμαι ένοχος επειδή υπάρχω;
    Έχω δε μια απορία. Αν μπορείς διαφώτισε με. Δεν σε κρίνω, όπως ξαναέγραψα είναι δικό σου δικαίωμα, και το σέβομαι, να επιλέξεις τον τρόπο ζωής σου. Εσύ γιατί δεν σέβεσαι την δική μου επιλογή;
    Η δική μου ελευθερία Vegan, σταματάει εκεί που αρχίζει η δική.
    Η δική γιατί δεν σταματάει πουθενά;
    Δεν σου ζήτησα ποτέ να απολογηθείς για τον τρόπο ζωής σου.
    Εσύ γιατί μου το ζητάς συνέχεια;
    Για να μη σε κουράζω άλλο, θα συνεχίσω να κυνηγάω, γιατί έτσι νιώθω ποιο ελεύθερος από εσένα, γιατί είμαι ποιο ελεύθερος από εσένα. Γιατί εγώ μπορώ να συλλέξω την τροφή μου. Ενώ εσύ όχι.
    Τα χορταρικά που βάζεις στο τραπέζι σου, για να μεγαλώσουν, έχουν ψεκαστεί με φυτοφάρμακα. Και αν από εκεί που τα αγοράζεις σου λένε ότι είναι από βιολογικές καλλιέργειες, συγνώμη, αλλά σε έπιασαν «κώτσο». Βιολογικά, είναι μόνο αυτά που μεγαλώνουν μόνα τους.

    εγκρινω και επαυξάνω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    stega στις #374966

    [center][color=”#0000FF”][size=3][font=”Franklin Gothic Medium”][i]Μέχρι τώρα δεχόμασταν την επιθετική κριτική, και την ειρωνεία από κάποιους που διαφωνούν με το κυνήγι.
    Λοιπόν Vegan, μια και ρωτάς, ας προσπαθήσω κι εγώ να σου δώσω μια απάντηση με το δικό μου φτωχό μυαλό.
    Απ’ ότι κατάλαβα από αυτά που μας είπες μέχρι τώρα, είσαι κατά της κατανάλωσης κάθε είδους ζωικού παραγώγου, και φυσικά αντικυνηγός.
    Ρωτάς δε τι κάνω εγώ για το περιβάλλον.
    Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από το τέλος.
    Αν και δεν είμαι πουθενά μέλος, γιατί έτσι μου αρέσει, το καλοκαίρι, τότε που άλλοι κάνουν τα μπάνια τους, εγώ τρέχω σε πυρασφάλειες και φωτιές. Δεν είμαι καθόλου περήφανος γι αυτό που κάνω, και πίστεψε με, θα προτιμούσα να μην υπάρχει και κανένας λόγος, να το κάνω. Θα ήθελα για ένα καλοκαίρι να μη δω ούτε μία στήλη καπνού, ούτε ένα χόρτο καμένο. Ούτε μία γ@@@@νη βίλα εκεί που κάποτε ήταν δέντρα.
    Είσαι αντικυνηγός. Δικαίωμα σου. Εγώ είμαι κυνηγός. Θες δεν θες, δικαίωμα μου.
    Θα μπορούσες να είσαι και κατά του ψαρέματος. Είσαι άραγε;
    Για σένα το να είσαι Vegan, είναι τρόπος ζωής.
    Για μένα τρόπος ζωής είναι το κυνήγι.
    Εγώ δεν μπορώ να κρίνω τον δικό σου τρόπο ζωής, γιατί δεν τον έχω δοκιμάσει.
    Εσύ πώς μπορείς να κρίνεις τον δικό μου τρόπο ζωής χωρίς να τον δοκιμάσεις;
    Πολλοί από εσάς, πιστεύεται, ότι οι κυνηγοί, θεωρούμε το όπλο, προέκταση του φαλλού μας. Σε πληροφορώ Vegan ότι, για τον εαυτό μου μιλάω πάντα, δεν χρειάζομαι κάποιου είδους προέκταση. Οδηγώ τον σκύλο μου λοιπόν (κυνηγάω) γιατί με οδηγεί το ένστικτο μου, σαν πρωτεύων αυτόβουλο θηλαστικό που είμαι. Έχε δε υπ’ όψιν σου ότι ξέρω αρκετά άτομα, που ενώ δεν τρώνε κόκκινο κρέας, κυνηγάνε.
    Οξύμωρο το ξέρω. Αλλά είναι το ίδιο οξύμωρο με την ταύτιση του κυνηγίου με τον φόνο. Θέλω δε να μου πεις αν υπάρχει άλλος τρόπος να καταναλώσουμε κόκκινο κρέας χωρίς να θανατώσουμε ένα ζώο. Αν μου τον πεις, εγώ σου υπόσχομαι ότι από την επόμενη μέρα σταματάω το κυνήγι. Και για την ιστορία, ακόμα και η καπνοσακούλα μου είναι δερμάτινη.
    Λοιπόν; Είμαι και γι αυτό ένοχος; Μήπως τελικά είμαι ένοχος επειδή υπάρχω;
    Έχω δε μια απορία. Αν μπορείς διαφώτισε με. Δεν σε κρίνω, όπως ξαναέγραψα είναι δικό σου δικαίωμα, και το σέβομαι, να επιλέξεις τον τρόπο ζωής σου. Εσύ γιατί δεν σέβεσαι την δική μου επιλογή;
    Η δική μου ελευθερία Vegan, σταματάει εκεί που αρχίζει η δική.
    Η δική γιατί δεν σταματάει πουθενά;
    Δεν σου ζήτησα ποτέ να απολογηθείς για τον τρόπο ζωής σου.
    Εσύ γιατί μου το ζητάς συνέχεια;
    Για να μη σε κουράζω άλλο, θα συνεχίσω να κυνηγάω, γιατί έτσι νιώθω ποιο ελεύθερος από εσένα, γιατί είμαι ποιο ελεύθερος από εσένα. Γιατί εγώ μπορώ να συλλέξω την τροφή μου. Ενώ εσύ όχι.
    Τα χορταρικά που βάζεις στο τραπέζι σου, για να μεγαλώσουν, έχουν ψεκαστεί με φυτοφάρμακα. Και αν από εκεί που τα αγοράζεις σου λένε ότι είναι από βιολογικές καλλιέργειες, συγνώμη, αλλά σε έπιασαν «κώτσο». Βιολογικά, είναι μόνο αυτά που μεγαλώνουν μόνα τους.
    [/i][/font][/size][/color][/center]

    +1000!!!!!!!!!!!!!! :lol: :D :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 288 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων