μονοβολα για φλομπερ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 82 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #161274

    κατ αρχας ενα μεγαλο ευχαρηστω για τα καλα λογια ολων σας…
    Aν και οπως αναφερα εχω κατασκευασει αρκετα βληματα,,, σε ολα τα διαμετρηματα ,,αυτο το φλομπερ, δεν σας κρυβω πως ηταν και το πιο αστατο ενχηρημα . Επρεπε πολλα να παρθουν σαν παραμετροι.. και πανω απ ολα ο ασθενης καλυκας φλομπερ.. τα 4-5 βληματα που εχουν βληθει ηταν στα 25.-30μ και αυτο που δαπιστωσα ,, ηταν πως το βλημα τουλαχιστον σε τετοιες ταχυτητες πλαναρει πολυ καλα ,, και κανει πυλες εισοδου απολυτα γραμμικες ( δεν εισερχετε δηλαδη υπο γωνια… αυτο με απλα λογια ειναι σοβαρη ενδειξη οτι πεταει σε γραμμικη τροχεια )
    ενα μεγαλο αγκαθι ηταν η φουστα… οπως καποιος φιλος αναφερε ,,, κατασκευαστηκε με τορνιρισμα 36αρας φουστας…για να κανω τις καποιες δοκιμες ηταν οκ…. αλλα για μερικες 10αδες δεν ειναι λυση!!! ( οσοι καταπιανονται με τετοιες μηχανουργικες μπελαλοδουλιες καταλαβαινουν τι θελω να πω….) εχω ομως νομιζω βρει μια λυση αρκετα πιο απλη και γρηγορη και νομιζω πως μεσα στο χειμωνα θα εχω κανει τεστ σε μεγαλητερες αποστασεις και θα εχω καποια περετερω συμπερασματα. Σαν σαμποτ σε 36αρι οπου καλλυκες και οπλο επιτρεπουν καποιες πιεσεις το βλημα εφτασε τα 620μ/δ και αρκετη ευστοχια…Αχ αυτος ο καλλυκας ειναι το μεγα μπλοκ στο να παρω τα μεγιστα αυτου του flobert brenekke βληματος… αλλα τι να κανουμε?????
    αυτη τη στιγμη δουλευω πανω σε 2 νεα 36αρια μεγαλου βαρους που προσπαθω να πιασω τα μεγιστα τους…
    παντως ναστε συγουροι πως οταν εχω κατι.. θα ανεβασω καποια βιντεακια να τα δειτε.
    ναστε ολοι παντα καλα
    mark cal20


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #330221

    Ξερει καποιος καποιο μαγαζι να φερνει μονοβολα για φλομπερ……η αν εχει καποιος για να μου πουλησει ας μου στειλει πμ να συννενοηθουμε.

    αν εχεις φιλο που πηγαινοερχεται Βουλγαρια εχει οσα θελεις.

    σου στελνω πμ που θα τα βρεις εδω στην Ελλαδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #330220

    κατ αρχας ενα μεγαλο ευχαρηστω για τα καλα λογια ολων σας…
    Aν και οπως αναφερα εχω κατασκευασει αρκετα βληματα,,, σε ολα τα διαμετρηματα ,,αυτο το φλομπερ, δεν σας κρυβω πως ηταν και το πιο αστατο ενχηρημα . Επρεπε πολλα να παρθουν σαν παραμετροι.. και πανω απ ολα ο ασθενης καλυκας φλομπερ.. τα 4-5 βληματα που εχουν βληθει ηταν στα 25.-30μ και αυτο που δαπιστωσα ,, ηταν πως το βλημα τουλαχιστον σε τετοιες ταχυτητες πλαναρει πολυ καλα ,, και κανει πυλες εισοδου απολυτα γραμμικες ( δεν εισερχετε δηλαδη υπο γωνια… αυτο με απλα λογια ειναι σοβαρη ενδειξη οτι πεταει σε γραμμικη τροχεια )
    ενα μεγαλο αγκαθι ηταν η φουστα… οπως καποιος φιλος αναφερε ,,, κατασκευαστηκε με τορνιρισμα 36αρας φουστας…για να κανω τις καποιες δοκιμες ηταν οκ…. αλλα για μερικες 10αδες δεν ειναι λυση!!! ( οσοι καταπιανονται με τετοιες μηχανουργικες μπελαλοδουλιες καταλαβαινουν τι θελω να πω….) εχω ομως νομιζω βρει μια λυση αρκετα πιο απλη και γρηγορη και νομιζω πως μεσα στο χειμωνα θα εχω κανει τεστ σε μεγαλητερες αποστασεις και θα εχω καποια περετερω συμπερασματα. Σαν σαμποτ σε 36αρι οπου καλλυκες και οπλο επιτρεπουν καποιες πιεσεις το βλημα εφτασε τα 620μ/δ και αρκετη ευστοχεια…Αχ αυτος ο καλλυκας ειναι το μεγα μπλοκ στο να παρω τα μεγιστα αυτου του flobert brenekke βληματος… αλλα τι να κανουμε?????
    αυτη τη στιγμη δουλευω πανω σε 2 νεα 36αρια μεγαλου βαρους που προσπαθω να πιασω τα μεγιστα τους…
    παντως ναστε συγουροι πως οταν εχω κατι.. θα ανεβασω καποια βιντεακια να τα δειτε.
    ναστε ολοι παντα καλα
    mark cal20

    και που να δεις φιλε μαρκ τι μονοβολο 36αρι ριχνει το 12αρι ΚΕΝΤΡΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #330186

    και που να δεις φιλε μαρκ τι μονοβολο 36αρι ριχνει το 12αρι ΚΕΝΤΡΟ

    φιλε Μανο Τι ειναι αυτο δηλαδη? εχεις ριξει με καποιο τροπο 36αρι μονοβολο με χρηση 12αριου σαν οπλο ? σε τι αποστασεις εχει γινει αυτο??? ακουγετε ενδιαφερον,, αλλα και πολυ extreme…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #161301

    Α φιλε Mark αυτο περιμενα να το ξερεις. Κεντρο σου λεω στα 30 μετρα.

    Θα τα πουμε με π.μ οκ? Μαλλον το μεσημερι που θα γυρισω στο σπιτι θα το βγαλω φωτο και θα σου την στειλω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #330158

    φιλε Μανο Τι ειναι αυτο δηλαδη? εχεις ριξει με καποιο τροπο 36αρι μονοβολο με χρηση 12αριου σαν οπλο ? σε τι αποστασεις εχει γινει αυτο??? ακουγετε ενδιαφερον,, αλλα και πολυ extreme…

    Κατσε και θα μας τρελλανει!!!!

    Να δεις καμια τρελη πατεντα υποδιαμετρηματος θα εχει φτιαξει!

    Μανο περιμενουμε!!!! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #161325

    αυτο ειναι για σκαγια
    δεν βρισκω που εχω βαλει για το μονοβολο. ειναι τριπλασιο σε μεγεθος δηλαδη 36 cm
    ειναι
    LOTHAR WALTER-KONIGSBROONN
    SCHROT REDUZIERSTOCK KAL 12 AUF 36

    μολις το βρω για τα μονοβολα θα σας περασω φωτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #330146

    [img]http://img256.imageshack.us/img256/5180/an003.jpg[/img]

    αυτο ειναι για σκαγια
    δεν βρισκω που εχω βαλει για το μονοβολο. ειναι τριπλασιο σε μεγεθος δηλαδη 36 cm
    ειναι
    LOTHAR WALTER-KONIGSBROONN
    SCHROT REDUZIERSTOCK KAL 12 AUF 36

    μολις το βρω για τα μονοβολα θα σας περασω φωτο

    Τι ειπες τωρα? :lol: Υπαρχει και για 20 cal?
    To αλλο για το μονοβολο εχει ραβδωσεις στο τελος?

    Ευχαριστουμε πολυ! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #161326

    Λευτερη υπαρχουν
    απο 12 σε 16
    απο 12 σε 20
    απο 12 σε 28
    απο 12 σε 36
    απο 12 σε απαγορευμενα διαμετρηματα?????
    ολα και σε σκαγια και σε για μονοβολα
    ολα που ειναι για μονοβολα ειναι με ρα…………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #330145

    Λευτερη εχω
    απο 12 σε 16
    απο 12 σε 20
    απο 12 σε 28
    απο 12 σε 36
    απο 12 σε απαγορευμενα διαμετρηματα?????
    ολα και σε σκαγια και σε μονοβολα
    ολα που ειναι για μονοβολα ειναι με ρα…………..

    Ενταξει φτανει!!!!! :lol:

    Μανο τα δουλευεις με δικανο μονο η κανουν και για αυτογεμες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #161327

    μονο αποκλειστικα σε μονοκαννο-δικαννο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    thireftis_1980 στις #161337

    Mε αυτους τους ανταπτορες δεν υπαρχει περιπτωση η αποδοση του μεγαλυτερου gauge να ειναι εφαμιλλη με το γνησιο.
    Εχω ολους τους ανταπτορες ολων των διαμετρηματων.Για 10ρι σε 16,20,28,410, για 12ρι σε 16,20,24,28,32,410,9mm
    για 16ρι σε 20,24,28,32,410, για 20ρι σε 24,28,32,410,9mm για 24ρι σε 32, και για 28ρι σε 32,410.
    Ολα ειναι για κλωτσιες σε συγκριση με τα γνησια gauge και φτιαχτηκαν για να πουλανε οι εταιριες.
    Οι ταχυτητες τους ειναι για γελια,η ακριβεια των μονοβολων εντελως τραγικες,και η αφαιρεση του καλυκα μεσα απο τον ανταπτορα γινεται με βεργα.
    Ειδικα στα gauge 12 και 20 που εχουν ανταπτορα για 9mm η θεση του καλυκα σαν ακροφλεγης που ειναι ειναι παρακεντρη και ειναι πιο τραγικο απο τραγικο.
    Οι ανταπτορες ηταν χρησιμοι καποιες αλλες εποχες που τα φυσιγγια ηταν δυσπροσιτα και για ωρα αναγκης μονο και τοτε που τα θηραματα υπηρχαν σε αφθονια.
    Oι μονοι ανταπτορες που εχω δει στην πραξη σωστα αποτελεσματα ειναι αυτοι.

    και εχουν μαλιστα και εξωλκεα αφου υπαρχει δεσιμο στο στομιο της καννης αλλα με τα λεφτα που κοστιζουν παιρνεις τουφεκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #161339

    Kαταλαβα τι λες φιλε Μανο. ειναι υποδιαμετρηματα αρκετα δημοφιλη στην γερμανια ,, και εχουν εφαρμογες στην προκληση θορυβου,, στην εκπεδευτικη χρηση ,,, και σε μερικες περιπτωσεις για την χαρηστικη βολη σε τετραποδα θηραματα οπως το ελαφι ,,το ζαρκαδι. ( ο καταλογος της frankonia της μεγαλητερης αλυσιδας καταστηματων στην γερμανια με την ονομασια frankonia εχει μεσα τετοια διαμετρηματα… ενδιαφερον <απαγορευμενο> ομως για εμας τους νοτιους, εχουν τα ραβδωτα υποδιαμετρηματα που προσαρμοζονται μεσα στην καννη ενος 12αριου,, μηκη πανω κατω τα 50 εκ.. και μετρατεπουν πραγματικα ενα λειοκανο σε ραβδωτο και λειοκανο…. ΑΧ ΑΧ ΑΧ … ελλαδα με τους νομους σου…..
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #161340

    φιλε Mark ακριβως ετσι!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    thireftis_1980 στις #330110

    ενα απο τα πραγματα που εχω ασχολιθει πανω στην ιδιογομωση.. ειναι και οι ιδιοκατασκευες .. στο θεμα δε μονοβολο εχω σχεδιασει και κατασκευασει τουλαχιστον 15 διαφορετικα ειδη μονοβολων απο 12αρι,,, μεχρι 36αρι… ενα που δεν ειχα ασχολιθει ηταν το 9 flobert.. εχοντας λοιπον οπως σχεδον ολοι καποιο φλομπερ της παιδικης εποχης… και μετα απο την ασκοπη ερευνα της αγορας… αποφασησα να φτιαξω ενα… ειναι αυτο που σας παραθετω στην φωτο. ειναι τυπου brenekke τεσσαρων ραβδωσεων εχει διαμετρο ακριβως οσο και το εσωτερικο της καννης του φλομπερ οπως και η πλαστικη του φουστα ,,( αυτη εχει περι το 1-2 δεκατα του χιλιοστου μεγαλητερη διαμ.)
    ….βλητικα τα παει πολυ καλα…. σαν ενα microbrenekke … νομιζω αλοοστε πως δεν πρεπει να υπαρχει μικροτερο brenekke στον κοσμο..

    [url=”http://img191.imageshack.us/i/img1637h.jpg/”]http://img191.imageshack.us/i/img1637h.jpg/[/url]
    παντα φιλικα mark cal20

    mark cal 20 μπραβο που ασχολεισαι με το ξεχασμενο απο τους περισσοτερους flober,δεν τα λες πολυ καλα ομως τα πραγματα.
    Λες πως το μονοβολο ειναι τυπου brenekke τεσσαρων ραβδωσεων εχει διαμετρο ακριβως οσο και το εσωτερικο της καννης του φλομπερ οπως και η πλαστικη του φουστα
    Αυτο ομως δεν ευσταθει.Η καννη ενος flober εχει εσωτερικη διαμετρο8,4mm και η εσωτερικη διαμετρος του καλυκα ειναι 7,8.
    Οπως καταλαβαινεις λοιπον αν το μονοβολο ειναι στη διαμετρο της καννης δεν μπαινει στον καλυκα.
    Στην φωτογραφια που εχεις βαλει,η πλαστικη ταπα ειναι περιπου 8,85mm και το μονοβολο περι τα 7,8-8,0mm στη φουστα του γιατι πιο πανω σου εχει βγει μαλλον λιγο πιο στενο.
    Επομενως η ταπα που εχεις στη φωτο δεν μπαινει ουτε σε καλυκα ουτε σε καννη flober.To μονοβολο ομως ναι και το χεις φτιαξει πολυ καλο.Μπραβο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 82 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων