μονοβολα για φλομπερ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 82 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #330106

    Mε αυτους τους ανταπτορες δεν υπαρχει περιπτωση η αποδοση του μεγαλυτερου gauge να ειναι εφαμιλλη με το γνησιο.
    Εχω ολους τους ανταπτορες ολων των διαμετρηματων.Για 10ρι σε 16,20,28,410, για 12ρι σε 16,20,24,28,32,410,9mm
    για 16ρι σε 20,24,28,32,410, για 20ρι σε 24,28,32,410,9mm για 24ρι σε 32, και για 28ρι σε 32,410.
    Ολα ειναι για κλωτσιες σε συγκριση με τα γνησια gauge και φτιαχτηκαν για να πουλανε οι εταιριες.
    Οι ταχυτητες τους ειναι για γελια,η ακριβεια των μονοβολων εντελως τραγικες,και η αφαιρεση του καλυκα μεσα απο τον ανταπτορα γινεται με βεργα.
    Ειδικα στα gauge 12 και 20 που εχουν ανταπτορα για 9mm η θεση του καλυκα σαν ακροφλεγης που ειναι ειναι παρακεντρη και ειναι πιο τραγικο απο τραγικο.
    Οι ανταπτορες ηταν χρησιμοι καποιες αλλες εποχες που τα φυσιγγια ηταν δυσπροσιτα και για ωρα αναγκης μονο και τοτε που τα θηραματα υπηρχαν σε αφθονια.
    Oι μονοι ανταπτορες που εχω δει στην πραξη σωστα αποτελεσματα ειναι αυτοι.

    και εχουν μαλιστα και εξωλκεα αφου υπαρχει δεσιμο στο στομιο της καννης αλλα με τα λεφτα που κοστιζουν παιρνεις τουφεκι.

    φιλε εχω ανταπτορες απο 12 σε 20 12 σε 28 και 12 σε 36 λοιπον δεν εχω δει τραγικα αποτελεσματα και μαλιστα μου συστησε ενας φιλος απο το φορουμ αυτο και εχω και κανονικο 28αρι οπλο δεν ειδα διαφορα ουτε σε συγκεντρωσης ουτε σε αποδοση ηταν μια χαρα ειδικα το 12 σε 20αρι φοβερο μεχρη και περδικα σκωτοσα στα 25 μετρα που το ειχα ξεχαση μεσα στην κανη του σουπερ ποζε και απο τιμη 15 δολαρια το ενα και κανω και οικονομια γεμηζωντας μονος μου τα 28αρια μου στοιχηζη το 28αρι 13 λεπτα το φυσιγγι εχω την πρωτη για τσιχλες 28αρα και δευτερη 12αρα η για κατη αλλο η για μακρηνες και μπενουν οι ανταπτορες και σε καραμπινες μονο ομως μια τουφεκια με την καραμπινα δευτερη δεν μπωρεις να ρηξης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #161345

    οσο για το φλομπερ που εχω και εκει γεμηζω μονος μου τα φυσιγγια και μου στοιχηζουν 5 λεπτα το ενα το ειχα παει παλια σε ενα οπλουργο και μου εβαλα τον εκπησοκροτηρα να χτυπαη αντι για ακρη κεντρο τριποντας το κινητο ουρεο και μετα τρυπησα τους καληκες στο κεντρο και εβαλα καψουλι μετα εβαλα 0.15 μπαρουτι ενα κοματι χαρτονακι κομενο με το χερι 6 γραμαρια σκαγια και πανω για να το κλεισω παλυ χαρτονι και λιομενο κερι του καληκες τους ρηχνο τους ιδιους παρα πολες φορες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #161346

    μπορω να πω οτι μ΄εκπλησεις φιλε Νικο απο την Σαμο.

    ολα οσα γραφεις τα βρισκω απολυτα σωστα.

    και οι δικες μου δοκιμες αυτα εχουν δειξει!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #330102

    mark cal 20 μπραβο που ασχολεισαι με το ξεχασμενο απο τους περισσοτερους flober,δεν τα λες πολυ καλα ομως τα πραγματα.
    Λες πως το μονοβολο ειναι τυπου brenekke τεσσαρων ραβδωσεων εχει διαμετρο ακριβως οσο και το εσωτερικο της καννης του φλομπερ οπως και η πλαστικη του φουστα
    Αυτο ομως δεν ευσταθει.Η καννη ενος flober εχει εσωτερικη διαμετρο8,4mm και η εσωτερικη διαμετρος του καλυκα ειναι 7,8.
    Οπως καταλαβαινεις λοιπον αν το μονοβολο ειναι στη διαμετρο της καννης δεν μπαινει στον καλυκα.
    Στην φωτογραφια που εχεις βαλει,η πλαστικη ταπα ειναι περιπου 8,85mm και το μονοβολο περι τα 7,8-8,0mm στη φουστα του γιατι πιο πανω σου εχει βγει μαλλον λιγο πιο στενο.
    Επομενως η ταπα που εχεις στη φωτο δεν μπαινει ουτε σε καλυκα ουτε σε καννη flober.To μονοβολο ομως ναι και το χεις φτιαξει πολυ καλο.Μπραβο.

    ..λοιπον μια και εχεις και εσυ απ οτι βλεπω ασχολιθει με τουλαχιστον να υποθεσω ,,, τις μετρησεις ενος φλομπερ εχουμε και λεμε.. και ναι η εσωτερικη διαμετρος του φλομπερ ,,τουλαχιστον αυτου που διαθετω εγω ειναι 7,8μμ με συσφυξη κυλινδρο,, οπως νομιζω σχεδον ολα τα φλομπερ εχουν σαν συσφυξη ( ειναι ενα αυτοματο καραμπινακι με 5αρα γεμιστηρα και ριχνει με παλινδρομιση του κληστρου του συνεχομενες βολες ,, καπως οπως μια καραμπινα ) εξαλου το βληματακι που εχω φτιαξει και ονομασα flobert brennekke καλυμπραρετε περνοντας μεσα απο ενα σωληνα ,,,ιδιοκατασκευη ,, χαλυβδηνο διαμετρου εσωτερικης 7,8χιλ ,,αυτο εχει σαν αποτελεσμα το βλημα στην πρωτη δοκιμη να περασει μεσα απο την καννη με το σπρωξημο μιας βεργας με νε μεν μια αντισταση ,,αλλα οχι απαγορευτικη…καπως οπως καθε βλημα τυπου slug πρεπει να συμπεριφερθει… με αυτο τον τροπο μπορεσα να ελενχω την διαμετρο του βληματος ,,του καθε βληματος ωστε να εχει ακρηβως την διαμετρο που θελω εγω .
    ,,, η φουστα τωρα εσκεμενα εχει 1-2 δεκατα του χιλ μεγαλητερη διαμετρο ,,ετσι ωστε να ισοσταθμησει ανεβαζοντας λιγο τιν πιεση κατα την πυροδοτηση αφου οπως καταλαβαινεις το ρελιασμα ενος τετοιου καλυκα ειναι κοματακι σχεδον αδυνατο να γινει οπως θαπρεπε… με αυτον λοιπον τον τροπο καταφερνω να δωσω στο φυσιγγιο μια πιεση ενφραξης τοση οση χρειαζετε,, τοση ωστε να μη ανοιξει ο καλυκας απο το πισω μερος ,, και απ οτι ειδα στα 4-5 βληματα που εριξα (m92s ηταν η πυριτηδα που εβαλα ) δεν παρουσιαστηκε ριξη στον καλλυκα το βλημα ταξιδεψε με μια ομολογουμενως απροσμενη γραμμικη τροχια … και εφτασε ταχυτητες απο 350 με 380 μ/δ ( αυτο γιατι δοκημασθηκαν 2-3 διαφορετικα βαρη στην πυριτιδα)
    ,,,, αυτα ,,,τα ολιγα τεχνικα και μαλλον βαρετα για καποιους φιλους αναγνωστες..
    -παρ αυτα ενα μεγαλο ευχαρηστω για τα καλα σου λογια !!!!
    ελπιζω συντομα να εχω νεοτερα να σας πω μα και να σας δειξω για αυτο το ενχειρημα
    φιλικοτατα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #330100

    [img]http://img256.imageshack.us/img256/5180/an003.jpg[/img]

    αυτο ειναι για σκαγια
    δεν βρισκω που εχω βαλει για το μονοβολο. ειναι τριπλασιο σε μεγεθος δηλαδη 36 cm
    ειναι
    LOTHAR WALTER-KONIGSBROONN
    SCHROT REDUZIERSTOCK KAL 12 AUF 36

    μολις το βρω για τα μονοβολα θα σας περασω φωτο

    Οντως προκειται για εργοστασιακο μετατροπεα διαμετρηματος.
    Αν ειναι οπως λες(αυτος στην φωτο ειναι 12cm) τοτε μες το αλλο θα ειναι σαν να ριχνεις με τριανατεξαρι με 36 cm κανη (συγνωμη δεν ειχα δει οτι δινεις μηκος….και διορθωσα την προταση εκ των υστερων)
    Σε ποια ακριβεια βολων αναφερθηκες;;;;;; Ειναι ραυδωτος;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #161352

    νομιζω οτι πιο πανω το γραφω.
    αν δεν κανω λαθος ειδικα στο 36αρι πληρη καυση του φυσιγγιου εχει στα 19 cm

    Mark τι λες? μονο για την πληρη καυση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #161359

    νομιζω οτι πιο πανω το γραφω.

    Ναι διαβασα …..τι κριμα …….νομιζα οτι θα δω και φωτο αλλα θα μεινω με την απορια και την θεωρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #161361

    H πληρης καυση ενδεχομενως αλλα οριακα να εχει επιτευχθει ,,και ισως και σε μια κοντοτερη διαδρομη… αλλα το ζητουμενο πληρες παραγομενο εργο νομιζω ΟΧΙ. ενα τετοιο φυσιγγιο εστω και αν βληθει απο ενα 12αρι ας πουμε με μηκος καννης 60-70 εκ στην ουσια δεν θα εχει επιτευχθει η απαιτουμενη πιεση ,,η απαιτουμενη επιταχινση και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν θα εχει το βλημα αυτο αν μετρηθει την ταχυτητα εκεινη που θα ειχε αν ειχε βληθει απο ενα διαμετρημα 36αρι,, αυτο με απλα λογια θα εχει σαν αποτελεσμα ενα αρκετα απο πλευρας ενεργειας <<μειωνενο>>βλημα… δεν μπορω να πω σε ποιο βαθμο αλλα συγουρα η διαφορα θα ειναι πανω απο 40%…αυτο ομως μπορει ναι μεν να το κατατασει σε μια χαμηλοτερη θεση,,απ την αλλη ομως σε μια κοντινη αποσταση το κατατασει στο φονικο βλημα. ενα παραδειγμα ειναι και το περιστροφο taurus 40-36..δεχετε 36αρια μαγκνουμ και εχει ενα δραστικο βεληνεκες σαν home defence δηλαδη 10 μετρα πανω κατω… εχει μια κανη οχι μεγαλητερη των 12 εκατ.

    ελπιζω να διαφωτησα λιγο το θεμα
    mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #161365

    καλησπέρα,

    πολύ ωραία όλα όσα λέτε, αλλά μου δημιουργούν μια απορία, που θα ήθελα να την πω :

    Αν σε κάποια υποθετική περίπτωση που ο νόμος θα το επέτρεπε… βάλουμε έναν τέτοιου τύπου αντάπτορα (ή κάποιον παρόμοιο)

    και αν αυτός ο αντάπτορας ήταν για μονόβολο…με ραβδώσεις… και ρίχναμε ένα μονόβολο… όχι οποιοδήποτε μονόβολο, αλλά μονόβολο που θα ήταν κατασκευασμένο για βολή από ραβδωτή κάνη… τότε οι ταλαντώσεις/δονήσεις που αναμφησβήτητα θα επροξενούντο σε αυτόν (τον αντάπτορα) δεν θα προκαλούσαν ζημιά στην κανονική κάνη του όπλου μας ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #161366

    Παναγιωτη δεν νομιζω.
    Αλλωστε χρησιμοποιουνται ευραιως , και αν ηταν να προξενουν ζημια δεν θα τσουλαγαν.
    Αυτο που παρατηρω(αν δεν κανω λαθος)ειναι οτι εχουμε επαφη μονο στην θαλαμη και σε ενα σημειο μπροστα(δακτυλιδι), και οχι σε ολη την κανη.
    Παντως ειναι το μονο που αξιζει!!!!!Η αποψη μου σχετικα με τις προσθηκες ειναι ακριβως η ιδια με αυτη του Thireftis 1980.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #330080

    οσο για το φλομπερ που εχω και εκει γεμηζω μονος μου τα φυσιγγια και μου στοιχηζουν 5 λεπτα το ενα το ειχα παει παλια σε ενα οπλουργο και μου εβαλα τον εκπησοκροτηρα να χτυπαη αντι για ακρη κεντρο τριποντας το κινητο ουρεο και μετα τρυπησα τους καληκες στο κεντρο και εβαλα καψουλι μετα εβαλα 0.15 μπαρουτι ενα κοματι χαρτονακι κομενο με το χερι 6 γραμαρια σκαγια και πανω για να το κλεισω παλυ χαρτονι και λιομενο κερι του καληκες τους ρηχνο τους ιδιους παρα πολες φορες

    Εσυ μου θυμησες κατι πολυυυυυ παλιες εποχες οπου τα φυσιγγια των 9mm ειχαν ελλειψη ,και αναγκαστικα ετσι γινόταν απο πολυ κοσμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #330076

    Παναγιωτη δεν νομιζω.
    Αλλωστε χρησιμοποιουνται ευραιως , και αν ηταν να προξενουν ζημια δεν θα τσουλαγαν.
    Αυτο που παρατηρω(αν δεν κανω λαθος)ειναι οτι εχουμε επαφη μονο στην θαλαμη και σε ενα σημειο μπροστα(δακτυλιδι), και οχι σε ολη την κανη.

    Δεν υποστηρίζω ότι προκαλούν ζημιά Σωτήρη, γιατί δεν ξέρω. Όσο για το ή τα σημείο επαφής ίσως να εξαρτάται από την διαθέσιμη διαφορά των δύο διαμετρημάτων. Απλά ρώτησα κάτι το εντελώς συγκεκριμένο (μετατροπέας που έχει ραβδωτή κάνη και βολή με μονόβολο για ραβδωτή κάνη ). Ερώτηση έκανα – γνώμη δεν έχω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #330075

    Δεν υποστηρίζω ότι προκαλούν ζημιά Σωτήρη, γιατί δεν ξέρω. Όσο για το ή τα σημείο επαφής ίσως να εξαρτάται από την διαθέσιμη διαφορά των δύο διαμετρημάτων. Απλά ρώτησα κάτι το εντελώς συγκεκριμένο (μετατροπέας που έχει ραβδωτή κάνη και βολή με μονόβολο για ραβδωτή κάνη ). Ερώτηση έκανα – γνώμη δεν έχω.

    Το καταλαβα Παναγιωτη
    Μα κανεις μας αλλωστε δεν εχει προσωπικη αποψη απο εμπειρια .
    Και εγω φυσικα αναφερομαι σε μετατροπεα προς ραυδωτο του ειδους της εικονας .
    Οποιοσδηποτε αλλος πλην ραυδωτου αλλωστε ειναι ανουσιος.
    Θα κυνηγας με σκαγια με 10 ποντους κανη, απλα για να αλλαξεις διαμετρημα;;;; :lol:
    Γιατι οτι ειναι να γινει βλητικα , λογικα απο τον κοντο τμημα του μεταροπεα γινεται.
    Μετα τα σκαγια φευγουν <κουδουνι> κτυπουν τα τοιχωματα της κανης και βγαινουν απο το στομιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    thireftis_1980 στις #161371

    φιλε εχω ανταπτορες απο 12 σε 20 12 σε 28 και 12 σε 36 λοιπον δεν εχω δει τραγικα αποτελεσματα και μαλιστα μου συστησε ενας φιλος απο το φορουμ αυτο και εχω και κανονικο 28αρι οπλο δεν ειδα διαφορα ουτε σε συγκεντρωσης ουτε σε αποδοση ηταν μια χαρα ειδικα το 12 σε 20αρι φοβερο μεχρη και περδικα σκωτοσα στα 25 μετρα που το ειχα ξεχαση μεσα στην κανη του σουπερ ποζε και απο τιμη 15 δολαρια το ενα και κανω και οικονομια γεμηζωντας μονος μου τα 28αρια μου στοιχηζη το 28αρι 13 λεπτα το φυσιγγι εχω την πρωτη για τσιχλες 28αρα και δευτερη 12αρα η για κατη αλλο η για μακρηνες και μπενουν οι ανταπτορες και σε καραμπινες μονο ομως μια τουφεκια με την καραμπινα δευτερη δεν μπωρεις να ρηξης

    Το 12 σε 20 ειναι υποφερτο.Το 12 σε 28ανουσιο,και το 12σε36γελοιο.Το οτι σκοτωνουν σκοτωνουν.Αυτο ελειπε να μην σκοτωνουν.Αλλα ουτε η ταχυτητα ειναι οπως τα γνησια,ουτε οι κατανομες.Επισεις δεν γινεται να τα χρησιμοποιεις για οικονομια γιατι
    αν πεσεις σε μπασιμο τσιχλας τι θα κανεις?θα κουβαλας μαζι σου 100 ανταπτορες δηλαδη συν 7 κιλα επιπλεον βαρος?η θα βαζεις και θα βγαζεις κάθε λιγο και λιγακι το φυσιγγι στον ανταπτορα με τις τσιχλες να περνουν ατουφεκιστες?
    Ουτε για καραμπινα κανει γιατι θα τους χανεις τους ανταπτορες.
    Κατι άλλο,αφου εχεις 28ρι οπλο ποιος ο λογος να χρησιμοποιης το 12ρι με ανταπτορες για να ριξεις 28ρια?????
    Τι 28ρι εχεις αν επιτρεπεται?και με τι και ποσο το γεμιζεις?

    οσο για το φλομπερ που εχω και εκει γεμηζω μονος μου τα φυσιγγια και μου στοιχηζουν 5 λεπτα το ενα το ειχα παει παλια σε ενα οπλουργο και μου εβαλα τον εκπησοκροτηρα να χτυπαη αντι για ακρη κεντρο τριποντας το κινητο ουρεο και μετα τρυπησα τους καληκες στο κεντρο και εβαλα καψουλι μετα εβαλα 0.15 μπαρουτι ενα κοματι χαρτονακι κομενο με το χερι 6 γραμαρια σκαγια και πανω για να το κλεισω παλυ χαρτονι και λιομενο κερι του καληκες τους ρηχνο τους ιδιους παρα πολες φορες


    5 λεπτα δεν γινεται να σου κοστιζει το κάθε φυσιγγι flober γιατι 10 λεπτα εχει μονο το καψουλι.
    Επισεις παρα πολλες φορες δεν μπορεις να ριξεις τους καλυκες του flober γιατι διογκωνονται με την πρωτη βολη και σχιζονται για πλακα αφου ο πατος τους εχει το ιδιο παχος τοιχωματων με τον υπολοιπο καλυκα..
    Το 0.15 σε πυριτιδα με τι καψουλι το γεμιζεις?

    ..λοιπον μια και εχεις και εσυ απ οτι βλεπω ασχολιθει με τουλαχιστον να υποθεσω ,,, τις μετρησεις ενος φλομπερ εχουμε και λεμε.. και ναι η εσωτερικη διαμετρος του φλομπερ ,,τουλαχιστον αυτου που διαθετω εγω ειναι 7,8μμ με συσφυξη κυλινδρο,, οπως νομιζω σχεδον ολα τα φλομπερ εχουν σαν συσφυξη ( ειναι ενα αυτοματο καραμπινακι με 5αρα γεμιστηρα και ριχνει με παλινδρομιση του κληστρου του συνεχομενες βολες ,, καπως οπως μια καραμπινα ) Το Bernardelli εχεις γι αυτό εχει τοσο στενο αυλο εξαλου το βληματακι που εχω φτιαξει και ονομασα flobert brennekke καλυμπραρετε περνοντας μεσα απο ενα σωληνα ,,,ιδιοκατασκευη ,, χαλυβδηνο διαμετρου εσωτερικης 7,8χιλ ,,αυτο εχει σαν αποτελεσμα το βλημα στην πρωτη δοκιμη να περασει μεσα απο την καννη με το σπρωξημο μιας βεργας με νε μεν μια αντισταση ,,αλλα οχι απαγορευτικη…καπως οπως καθε βλημα τυπου slug πρεπει να συμπεριφερθει… με αυτο τον τροπο μπορεσα να ελενχω την διαμετρο του βληματος ,,του καθε βληματος ωστε να εχει ακρηβως την διαμετρο που θελω εγω .Σωστο αυτό που κανεις.
    ,,, η φουστα τωρα εσκεμενα εχει 1-2 δεκατα του χιλ μεγαλητερη διαμετρο ,,ετσι ωστε να ισοσταθμησει ανεβαζοντας λιγο τιν πιεση κατα την πυροδοτηση αφου οπως καταλαβαινεις το ρελιασμα ενος τετοιου καλυκα ειναι κοματακι σχεδον αδυνατο να γινει οπως θαπρεπε…δεν είναι απαραιτητο το ρελι στο μονοβολο σε ενα τετοιο διαμετρημα με αυτον λοιπον τον τροπο καταφερνω να δωσω στο φυσιγγιο μια πιεση ενφραξης τοση οση χρειαζετε,, τοση ωστε να μη ανοιξει ο καλυκας απο το πισω μερος ,, και απ οτι ειδα στα 4-5 βληματα που εριξα (m92s ηταν η πυριτηδα που εβαλα ) Αυτή είναι μαγκνουμισια πυριτιδα.Γιατι την εβαλες?λογο της υπερπροοδευτικης καυσης της η λογω λεπτων κοκκων της?δεν παρουσιαστηκε ριξη στον καλλυκα το βλημα ταξιδεψε με μια ομολογουμενως απροσμενη γραμμικη τροχια … και εφτασε ταχυτητες απο 350 με 380 μ/δ Πολύ καλη ταχυτητα.Δεν χρειαζεται παραπανω για το flober.( αυτο γιατι δοκημασθηκαν 2-3 διαφορετικα βαρη στην πυριτιδα)
    ,,,, αυτα ,,,τα ολιγα τεχνικα και μαλλον βαρετα για καποιους φιλους αναγνωστες..
    -παρ αυτα ενα μεγαλο ευχαρηστω για τα καλα σου λογια !!!!
    ελπιζω συντομα να εχω νεοτερα να σας πω μα και να σας δειξω για αυτο το ενχειρημα
    φιλικοτατα mark cal20
    Να εισαι καλα φιλε μου.Καλα το πας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #161373

    Καλημέρα παιδιά,
    ξύπνησα πρωί – πρωί και μπήκα. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα ήθελα από τον φίλο τον Νίκο από την Σάμο στοιχεία για την επαναγωμοση.
    Κατ' αρχην να πω ότι έχω δύο φλομπερακια ένα Manuarm που με μετατροπή στον οπλουργό γίνετε όποτε θέλεις κεντροφλεγές – όποτε θέλεις περιφερικής πυροδότησης και ένα Voere περιφερικής πυροδότησης που περιμένει να δει τι θα γίνει.
    Μέχρι τώρα ρίχνω …. μονόβολα αλλά οι δυνατότητες σκόπευσης δεν είναι καλές. Ψάχνω τρόπο να φτιάξω βάση για σκοπευτικό ακριβείας προκειμένου να πετύχω καλύτερα αποτελέσματα. Εδώ φίλε mark cal20 θέλω και την βοήθεια σου (είδα και το βιντεάκι από το 36αρι). Ταχύτητες δεν έχω μετρήσει γιατί δεν έχω μηχάνημα, αλλά σε διάτρηση πάω καλά στα 25 – 30 μέτρα.

    Τώρα για την επαναγόμωση υπάρχουν θέματα δηλ. Άνοιγμα κάλυκα – πόσα χιλιοστά; έχει αντοχή; γέμισμα πόσο μπαρούτι; τι μάρκα έχετε δοκιμάσει; εγώ σε εντελώς ερασιτεχνικές ιδιογομώσεις (σε σχέση με σας) έχω ανοίξει φυσίγγια 9mmκαι χρησιμοποίησα μπαρούτι από αυτά. Στα σκάγια δεν συζητάω τα βάρη διότι λίγο πολύ είναι συγκεκριμένα λόγω κάλυκα κυρίως.

    Τελευταίο θέμα που βάζω είναι το εξής: έχει δει κανείς φυσίγγια περιστρόφων με σκάγια; αυτά λοιπόν στην θέση του βλήματος έχουν ένα πλαστικό ποτηράκι σε σχήμα βλήματος ώστε να συγκρατούν τα σκάγια. Δεν θα μπορούσε να παίξει μια τέτοια κατασκευή;

    Στην Ιταλία κυκλοφορούν στο εμπόριο κάλυκες – μάλιστα είναι σετ ολόκληρο για την επαναγόμωση σε 9 mm από την Fiocci νομίζω – παλιότερα είχε γράψει σχετικά και ο κος. Νικήτας Κυπρίδημος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 82 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων