μονοβολα για φλομπερ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 82 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #161422

    Χωρις να θελω να παρω προσβλητικη θεση <<<σε καμια περιπτωση>> δεν ειναι προσωπικη προς εσε η θεση μου αυτη,,,, ,,, θαθελα να ΤΟΝΙΣΩ πως ιδιογωμοση και οχαδερφισμος δεν πανε μαζυ!!!! οπως το νερο με το λαδι..

    .αυτα τα οτι καψιλιο κατσει και οτι πιριτιδα,, και στο περιπου τα σκαγια,,, και ενα χαρτονακι….και μια τρυπα στον πυθμενα και αντε φιγαμε για σιταριθρες,,, ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΟΥΝ και μαληστα σε σοβαροτατο τονο το λεω αυτο!!!… ειδικα οταν τετοια σεναρια πανε να βρουν εφαρμογες σε φλομπερακια …. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΕΛΑΦΡΩΣ Η ΣΕ ΠΙΟ HEAVY AND SEREUS βαθμο,,,, ΕΧΟΥΝ ,,,ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΣΚΟΥΝ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ……….

    φιλικα mark cal20
    [/qu παλυ πρωσπαθης να το αποτρεψης φιλε μου μηλαμε για φλομπερ δεν μηλαμε για 12αρι μηλαμε για γωμοση 0.15 του γραμμαριου βεβεα σε καμια περηπτοση δεν θα συνηστουσα για 12αρι η για αλλο διαμετρημα οτι καψουλι σου κατσει και οτι πυρητηδα που πολες φορες αυτη η γομοση του 0.15 στο 12αρι πανω η κατω θα εχει ελαχηστη επηδραση της βολης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #161424

    mark cal 20 δεν με επιασες.Οταν λεω ότι δεν χρειαζεται κλεισιμο,εννοω το μονοβολο.

    Σ επιασα φιλε θηρευτη … οπως θα εχεις παρατιρησει καθε σφαιρα ραυδωτου εχει στενο ΣΦΗΝΟΤΟ κρατημα του βληματος . αυτο αποσκοπει στο να δωσει την απαιτουμενη αντισταση μαζυ με το βαρος του βληματος ,,ετσι ωστε να η πυριτιδα να μπορει να δωσει το απαιτουμενο εργο της. στο φλομπερ οπως θα εχεις παρατηρισει απο εκει που τελειωνει η πυριτιδα ο καλυκας εχει μια στενωση ,,, η οποια χανετε… αφου ριξουμε… αυτο η μεταβολη της διαμετρου ειναι μια αντισταση που μαζυ με το ελαφρυ ρελιασμα στα χειλη του μεταλλου δινουν την συνθικη που απαιτει η πυριτιδα για να δωσει το μεγηστο εργο της. αυτη λοιπον η αντισταση που θελουμε δεν θελουμε.. πρεπει με καποιο τροπο να δημιουργηθει. στο βληματακι που κατασκευασα λοιπον αυτο το ΡΕΛΙΑΣΜΑ… επιτυνχανετε με την 1-2 δεκ του χιλιοστου μεγαλητερη διαμετρο της φουστας που μπαινει σφηνωτα μεσα στο φυσιγγακι.ενα τετοιο παραδειγμα ειναι σε ενα μεγαλητερο διαμετρημα το ρωσσικο μεταλλικου καλλυκα 36αριου… εκει το μονοβολο τυπου σαμποτ ειναι με ενα ΣΦΗΝΟΤΟ τροπο τοποθετιμενο μεσα.. για ακρηβως αυτο το λογο… να ας το πουμε δημιουργησει την αντισταση που χρειαζετε. αυτα ολα για τους μεταλλικους καλλυκες… μονοβολα που εφαρμοζονται σε πλαστικους καλλυκες ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ και ρελιαζονται…παλι ακρηβως για τον ιδιο λογο …οπως καταλαβαινεις τελικα υπαρχουν 2-3 τροποι για να επιτυχουμε καποιο <<<ρελιασμα>>… καποια αντισταση που τελικα παντα χρειαζετε η σωστη καυση μιας πυριτιδας…
    ελπιζω να διαφωτησα την κατασταση
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    thireftis_1980 στις #329969

    Χωρις να θελω να παρω προσβλητικη θεση <<<σε καμια περιπτωση>> δεν ειναι προσωπικη προς εσε η θεση μου αυτη,,,, ,,, θαθελα να ΤΟΝΙΣΩ πως ιδιογωμοση και οχαδερφισμος δεν πανε μαζυ!!!! οπως το νερο με το λαδι..

    .αυτα τα οτι καψιλιο κατσει και οτι πιριτιδα,, και στο περιπου τα σκαγια,,, και ενα χαρτονακι….και μια τρυπα στον πυθμενα και αντε φιγαμε για σιταριθρες,,, ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΟΥΝ και μαληστα σε σοβαροτατο τονο το λεω αυτο!!!… ειδικα οταν τετοια σεναρια πανε να βρουν εφαρμογες σε φλομπερακια …. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΕΛΑΦΡΩΣ Η ΣΕ ΠΙΟ HEAVY AND SEREUS βαθμο,,,, ΕΧΟΥΝ ,,,ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΣΚΟΥΝ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ……….

    φιλικα mark cal20

    mark cal 20 ασε τον ανθρωπο να γεμιζει ετσι οπως ξερει……πρεπει να ζησουν και οι οφθαλμιατροι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #329966

    mark cal 20 ασε τον ανθρωπο να γεμιζει ετσι οπως ξερει……πρεπει να ζησουν και οι οφθαλμιατροι.

    ωραιο αστειο γελασαμε δοξασε τον θεο εχω ρηξη χιλιαδες φυσιγγια φλομπερ χωρης το παραμικρο πρωβλημα εσυ πως το ξερης και επημενετε εσυ και ο φιλος σου το εχετε δοκημαση εγω ποτε δεν επημενο κατι που δεν ξερω η που δεν εχω δοκημαση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #161430

    αφηστε και κανεναν ανθρωπο να ενημεροθη και μη το παιζετε εξυπνακιδες ακους εκει εχεις δοκημαση ολους τους ανταπτορες και ειναι για κλοτσιες και κατι αλλο που φανεροσε οτι λες ψεματα οτι πρεπει να εχεις μαζη σου 100 ανταπτορες αν πεσουν τσιχλες τοσο ασχετος εισαι ενας και μοναδικος ανταπτορας αρκει τοτε θα πρεπει να εχουμε μαζη μας και 100 οπλα και ποση ωρα παρανω θα κανης να βγαλης το φυσιγγιο απο τον ανταπτορα ελαχιστα 3 δευτερολεπτα το πολυ πιο αργα απο οτι ενα φυσιγγιο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    thireftis_1980 στις #329960

    αφηστε και κανεναν ανθρωπο να ενημεροθη και μη το παιζετε εξυπνακιδες ακους εκει εχεις δοκημαση ολους τους ανταπτορες και ειναι για κλοτσιες και κατι αλλο που φανεροσε οτι λες ψεματα οτι πρεπει να εχεις μαζη σου 100 ανταπτορες αν πεσουν τσιχλες τοσο ασχετος εισαι ενας και μοναδικος ανταπτορας αρκει τοτε θα πρεπει να εχουμε μαζη μας και 100 οπλα και ποση ωρα παρανω θα κανης να βγαλης το φυσιγγιο απο τον ανταπτορα ελαχιστα 3 δευτερολεπτα το πολυ πιο αργα απο οτι ενα φυσιγγιο

    Τωρα θα μας πεις
    τι 28ρι εχεις και με τι και ποσο το γεμιζεις?
    Παντως για τα κεντοφλεφη εχεις δικιο.Ετσι ειναι.
    Αν εχεις την καλωσυνη θα ηθελα και την συσταση του οπλουργου που σου εκανε την μετατροπη στον
    εκπησοκροτηρα του flober.

    Eυχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #329959

    Τωρα θα μας πεις
    τι 28ρι εχεις και με τι και ποσο το γεμιζεις?
    Παντως για τα κεντοφλεφη εχεις δικιο.Ετσι ειναι.

    εχω σουπερ ποζε μπαικαλ 4 αστρα και 3 αστρα 67 ποντους κανη μονοσκανδαλο γεμηζω με καψουλι 615 καλυκα 65 αρι C7 1 γραμμαριο βαζω ταπα πλαστικια απο siarm και 17.5 γραμαρια σκαγια απο 7 μεχρι και 9 αρια και κλεισημο αστερι με μηχανη jounior 600 mec γεμηζω και με 70αρι καλυκα με συγκεντρωτηρα με την ιδια γομοση επησης με MB 32 615 καψ .095 του γραμαριου καλυκα 65 αρι πλαστικη ταπα και 17.5 γραμμ σκαγια με αστερι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #161433

    οσο για τον οπλουργο τωρα ειναι πεθαμενος ειναι πολλα χρονια τουλαχιστο 25 και βαλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    thireftis_1980 στις #329955

    Σωστες ειναι οι αναλλογιες που χρησιμοποιεις.
    Το δικαννο σου εχει τα σωστα τσοκαρισματα που πρεπει να εχει ενα 28ρι.
    Μπορεις σε παρακαλω να βαλεις και μια φωτογραφια του Baical ,οπως και την φωτογραφια ενος αστεροειδους κλεισιματος φυσιγγιου σου απο την mec 600?

    A ξεχασα και κατι αλλο.Στην τιμη που παιρνεις τα καψουλια απο τη siarm,ξεχασες τα μεταφορικα :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #161438

    απο φωτογραφια δεν ξερω πως βγαζουν για τα μεταφορικα ειναι 20 ευρο αλλα δεν θα παρω μονο καψουλια θα παρω και αλλα οπος ταπες καλυκες και αντε να πανε τα καψουλια μαζη με τα μεταφορικα 1 λεπτο πιο πανω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    thireftis_1980 στις #329924

    απο φωτογραφια δεν ξερω πως βγαζουν για τα μεταφορικα ειναι 20 ευρο αλλα δεν θα παρω μονο καψουλια θα παρω και αλλα οπος ταπες καλυκες και αντε να πανε τα καψουλια μαζη με τα μεταφορικα 1 λεπτο πιο πανω

    Μην σε απασχολει ο τροπος που κατεβαζεις φωτογραφιες
    ειναι πολυ απλο.

    Τραβας μια φωτογραφια το baical σου και το βαζεις στο pc σου σε ενα φακελο.
    Μετα μπαινεις εδω http://imageshack.us/?no_multi=1
    μολις το πατησεις θα δεις αυτο

    μετα θα πατησεις εδω

    μολις πατησεις εκει θα σου βγαλει αυτον τον πινακα

    πατωντας εδω

    θα βρεις το φακελο που εχεις το baical.

    μολις λοιπον βρεις τον φακελο και κανεις αριστερο κλικ πανω του,θα σου δειξει το περιεχομενο του
    οπως βλεπεις εδω.

    στη συνεχεια θα κανεις διπλο αριστερο κλικ πανω στο περιεχομενο αυτο,θα δεις αυτο στην οθονη σου

    και θα κανεις διπλο κλικ στο UPLOAD NOW οπως βλεπεις,και μετα θα περιμενεις.

    μετα απο λιγη ωρα θα δεις τη φωτογραφια να εμφανιζεται ετσι.

    οταν λοιπον κατεβει η φωτογραφια θα δεις απο κατω της καποιες επιλογες.
    Θα πας σε αυτην

    την επιλογη και θα κανεις ενα αριστερο κλικ πανω της ωστε να γινει μπλε

    στη συνεχεια και ενω βρισκεσαι πανω στην μπλεδισμενη επιλογη,θα κανεις δεξι κλικ στο ποντικι σου και θα εμφανιστει αυτο το πινακακι

    θα πας στην επιλογη ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ και θα κανεις αριστερο κλικ πανω της.

    μετα θα πας στο forum,θα κανεις δεξι κλικ στο σημειο που γραφεις,και θα δεις αυτο το πινακακι

    θα πατησεις αριστερο κλικ στην επιλογη επικολληση και νατη η φωτογραφια του baical

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #161456

    Παιδιά ηρεμία,
    από μια ίδια κατάσταση γύρισα και μπήκα λίγο να ηρεμήσω. Την απόλυτη αλήθεια δεν την κατέχει κανένας.
    Εδώ ανταλλάσσουμε απόψεις και προσπαθούμε – ή τουλάχιστον προσπαθώ να μάθω κάτι παραπάνω.
    Εγώ τον mark cal 20 τον έχω παραδεχθεί – τουλάχιστον στο μέτρο που τον έχω διαβάσει, δεν τον ξέρω προσωπικά.

    Τέλος εγώ έχω ένα μικρο ελάττωμα ή αν θέλετε κώλυμα με τα όπλα και το κυνήγι. Δεν ξέρω τα πάντα, δεν μπορώ να ασχοληθώ με τα πάντα, ακούω καλόπιστα τον κάθε ένα (χωρίς να σημαίνει ότι ασπάζομαι ότι λέει ο κάθε ένας) και προσπαθώ να πάω πάντα ένα βήμα μπροστά.

    Είμαι 49 χρονών αισίως και ασχολήθηκα με το αεροβόλο εδώ και ένα χρόνο. Σημειώστε ότι ξεκίνησα στα 8 με φλόμπερ (το Voere που θέλει μια ανακαίνιση).

    Φιλικά πάντα

    Το αλάθητο το κατέχει μόνο ο ΠΑΠΑΣ ;;;;;;;;

    Υ.Γ
    αν κάποιος θέλει να του πω τον δικό μου οπλουργό. Η μετατροπή σε κεντροφλεγές δεν απαγορεύετε διότι δεν αλλάζει κάτι στο όπλο. Παραμένει λειόκαννο επωμιζόμενο 9 mm. Και εφόσον έχει και άδεια οπλοκατοχής όλα είναι οκ.

    Το θέμα είναι να έχει χρόνο ο οπλουργός να ασχοληθεί με την μετατροπή διότι οι ποιο πολλοί τα αντιμετωπίζουν ως χαζομάρες.

    Φυσίγγια με χάρτινους κάλυκες βρίσκουμε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #329869

    Χωρις να θελω να παρω προσβλητικη θεση <<<σε καμια περιπτωση>> δεν ειναι προσωπικη προς εσε η θεση μου αυτη,,,, ,,, θαθελα να ΤΟΝΙΣΩ πως ιδιογωμοση και οχαδερφισμος δεν πανε μαζυ!!!! οπως το νερο με το λαδι..

    .αυτα τα οτι καψιλιο κατσει και οτι πιριτιδα,, και στο περιπου τα σκαγια,,, και ενα χαρτονακι….και μια τρυπα στον πυθμενα και αντε φιγαμε για σιταριθρες,,, ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΟΥΝ και μαληστα σε σοβαροτατο τονο το λεω αυτο!!!… ειδικα οταν τετοια σεναρια πανε να βρουν εφαρμογες σε φλομπερακια …. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΕΛΑΦΡΩΣ Η ΣΕ ΠΙΟ HEAVY AND SEREUS βαθμο,,,, ΕΧΟΥΝ ,,,ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΣΚΟΥΝ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ……….

    φιλικα mark cal20

    Ο Νικος απο την Σαμο το βλεπει το θεμα πρακτικα κυνηγετικα χωρις να θελει να γινει ιδικος περι βλητικης φλομπερ ουτε φυσικα να μπει στον εμπορικο κυκλο.
    Αλλωστε ποσο σοβαρο θεωρεις το θεμα της αναγομωσης φυσιγγιων φλομπερ;;;;
    Για ποια χρηση;;;; Απλα για την πατεντα και το ναχαμε να λεγαμε;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #329864

    Παιδιά ηρεμία,
    από μια ίδια κατάσταση γύρισα και μπήκα λίγο να ηρεμήσω. Την απόλυτη αλήθεια δεν την κατέχει κανένας.
    Εδώ ανταλλάσσουμε απόψεις και προσπαθούμε – ή τουλάχιστον προσπαθώ να μάθω κάτι παραπάνω.
    Εγώ τον mark cal 20 τον έχω παραδεχθεί – τουλάχιστον στο μέτρο που τον έχω διαβάσει, δεν τον ξέρω προσωπικά.

    Τέλος εγώ έχω ένα μικρο ελάττωμα ή αν θέλετε κώλυμα με τα όπλα και το κυνήγι. Δεν ξέρω τα πάντα, δεν μπορώ να ασχοληθώ με τα πάντα, ακούω καλόπιστα τον κάθε ένα (χωρίς να σημαίνει ότι ασπάζομαι ότι λέει ο κάθε ένας) και προσπαθώ να πάω πάντα ένα βήμα μπροστά.

    Είμαι 49 χρονών αισίως και ασχολήθηκα με το αεροβόλο εδώ και ένα χρόνο. Σημειώστε ότι ξεκίνησα στα 8 με φλόμπερ (το Voere που θέλει μια ανακαίνιση).

    Φιλικά πάντα

    Το αλάθητο το κατέχει μόνο ο ΠΑΠΑΣ ;;;;;;;;

    Υ.Γ
    αν κάποιος θέλει να του πω τον δικό μου οπλουργό. Η μετατροπή σε κεντροφλεγές δεν απαγορεύετε διότι δεν αλλάζει κάτι στο όπλο. Παραμένει λειόκαννο επωμιζόμενο 9 mm. Και εφόσον έχει και άδεια οπλοκατοχής όλα είναι οκ.

    Το θέμα είναι να έχει χρόνο ο οπλουργός να ασχοληθεί με την μετατροπή διότι οι ποιο πολλοί τα αντιμετωπίζουν ως χαζομάρες.

    Φυσίγγια με χάρτινους κάλυκες βρίσκουμε;

    Νικο δεν υπαρχουν χαρτινα εδω.
    Αυτο σημαινει (πλην της απλης βεβαια μετατροπης σε κεντροφλεγες) οτι θα πρεπει ή να φτιαξεις φυσιγγια σε τορνο(αρα μοιωμενος ογκος και κατα συνεπεια μεγαλυτερο μηκος και μικροτερη εσωτερικη διασταση) ή να καψουλωνεις τα παλια του εμποριου που φουσκωνουν.
    Τωρα τα καψουλια για 12 αρι δεν ειμαι και σιγουρος αν κανουν τελεια καυση στο λιγο μπαρουτι , καθως ειναι ισχυρα, κατασκευασμενα για αλλο λογο.
    Τεσπα ριχνουν…….το θεμα ειναι αν το βλεπει κανεις θεωρητικα ή πρακτικα.
    Για μενα το οπλο εχει συναισθηματικη αξια. Περαν τουτου πρακτικα ειναι θεμα επιθυμιας χρησης .
    Το να αναγομωσεις με σκαγια …………………ποσα θα ριξεις (εσυ) ωστε να αξιζει να γεμιζεις;;;;;
    Συνεπως κατα πληοψηφια οσοι ασχολουται ιδιαιτερα με το εν λογω ειναι απλα λογω οπλοφιλιας και πατεντας, ξεκινοντας απο κατι που δεν θεωρειται μετατροπη……….
    Το οποιο φυσικα σε καμια περιπτωση δεν το κατακρινω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    thireftis_1980 στις #329834

    mark cal 20 δεν με επιασες.Οταν λεω ότι δεν χρειαζεται κλεισιμο,εννοω το μονοβολο.

    Σ επιασα φιλε θηρευτη … οπως θα εχεις παρατιρησει καθε σφαιρα ραυδωτου εχει στενο ΣΦΗΝΟΤΟ κρατημα του βληματος . αυτο αποσκοπει στο να δωσει την απαιτουμενη αντισταση μαζυ με το βαρος του βληματος ,,ετσι ωστε να η πυριτιδα να μπορει να δωσει το απαιτουμενο εργο της. στο φλομπερ οπως θα εχεις παρατηρισει απο εκει που τελειωνει η πυριτιδα ο καλυκας εχει μια στενωση ,,, η οποια χανετε… αφου ριξουμε… αυτο η μεταβολη της διαμετρου ειναι μια αντισταση που μαζυ με το ελαφρυ ρελιασμα στα χειλη του μεταλλου δινουν την συνθικη που απαιτει η πυριτιδα για να δωσει το μεγηστο εργο της. αυτη λοιπον η αντισταση που θελουμε δεν θελουμε.. πρεπει με καποιο τροπο να δημιουργηθει. στο βληματακι που κατασκευασα λοιπον αυτο το ΡΕΛΙΑΣΜΑ… επιτυνχανετε με την 1-2 δεκ του χιλιοστου μεγαλητερη διαμετρο της φουστας που μπαινει σφηνωτα μεσα στο φυσιγγακι.ενα τετοιο παραδειγμα ειναι σε ενα μεγαλητερο διαμετρημα το ρωσσικο μεταλλικου καλλυκα 36αριου… εκει το μονοβολο τυπου σαμποτ ειναι με ενα ΣΦΗΝΟΤΟ τροπο τοποθετιμενο μεσα.. για ακρηβως αυτο το λογο… να ας το πουμε δημιουργησει την αντισταση που χρειαζετε. αυτα ολα για τους μεταλλικους καλλυκες… μονοβολα που εφαρμοζονται σε πλαστικους καλλυκες ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ και ρελιαζονται…παλι ακρηβως για τον ιδιο λογο …οπως καταλαβαινεις τελικα υπαρχουν 2-3 τροποι για να επιτυχουμε καποιο <<<ρελιασμα>>… καποια αντισταση που τελικα παντα χρειαζετε η σωστη καυση μιας πυριτιδας…
    ελπιζω να διαφωτησα την κατασταση
    φιλικα mark cal20

    Φιλε mark θα σε κακοκαρδισω αλλα δεν με πιασες.Εγω επιασα εσενα.
    Τα πυρομαχικα των ραβδωτων οπλων είναι πυρομαχικα που δουλευουν σε 3,5 και 4χιλιαδες και πανω μπαρ.
    Nομιζεις πως αυτά τα μπαρ ανεβαινουν επειδη η μηχανη πρεσαρισε ελαφρως το στομιο του καλυκα?οχι βεβαια.
    Ολες οι συγχρονες πυριτιδες μπορουν να καουν ολοκληρωτικακαι χωρις καθολου στατικη πιεσηαν εχουν σωστο καψουλι.
    Το θεμα της αντιστασης και τις πιεσης υπηρχε τα παλαιοτερα χρονια.
    Οι σφαιρες των ραβδωτων και μαλλιστα αυτων που είναιΧ,εχουν ένα ελαφρυ κωνικο πρεσσαρισμα,ισα ισα για να μην βγαινει το βλημα από τον καλυκα,αφου τα περισσοτερα βληματα αυτης της κατηγοριαςδεν εχουν ιδια διαμετρο παρα είναι κωνικα λογο αεροδυναμικης και δεν είναι καταλληλα ώστε να σφηνωνουν με αξιοπιστια στον καλυκα.Ασε που μονο το ¼ της ουρας μπαινει μονο μεσα σε αυτόν.
    Αν πιασεις την σφαιρα ενός ραβδωτου την κρατησεις σφικτα και προσπαθησεις να γυρισεις το βλημα με τα δαχτυλα σου,θα δεις ότι θα τα καταφερεις ευκολα.
    Αν λοιπον οι καλυκες αυτοι δεν πρεσσαρονταν,τοτε
    σε καιρο πολεμου οι χωρις βλημα και πυριτιδα καλυκες στ τελαμωνες των πολεμιστων θα ειχαν μοιραια επακολουθα.
    Σε σφαιρες αλλων ραβδωτων που τα βληματα τους είναι ομοιας διαμετρου σε ολο το μηκος τους όπως πχ οι 45/70 δεν υπαρχει πρεσσαρισμα πουθενα γιατι το μακρυ βλημα σε ισιο καλυκα σφηνωνει απολυτα και αξιοπιστα.
    Εχω κανει ο ιδιος μετρησεις και σε διαβεβαιωνω πως ειτε ρελιασεις τον καλυκα ειτε όχι,η ταχυτητα δεν επιρεαζεται.Για τα ραβδωτα δεν το συζηταω καν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 82 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων