Ερώτηση για ιδιωγομοση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 84 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #306999

    Αν σας έλεγε κάποιος νέος ότι θέλει να διαθέσει μέχρι 500€ για εξοπλισμό, τι θα του προτείνατε;

    ΜΙΑ mec 600 junior ειναι η πιο φτηνη ολοκληρωμένη λυση γεμιζει καλυμπρερει καψουλωνει και ξεκαψουλωνει
    και δεν ειναι απολυτο να ρελιαζεις τα φυσιγγια. οπως δεν ειναι λογος να σκεφτεις τις δυβασικες ( ειναι μολις το 15% και πολυ λεω των υπαρχοντων στην αγορα πυριτιδων) η ολη μηχανη δεν κοστιζει πανω απο 200 ε(siarm italy)
    οπως και ενα στροφιο χειρος απλο του λαναρα.
    για να αρχισεις μονο αυτα προτεινω. θα σου επιτρεψουν να εχεις το 80-90% των ιδογομωτικων ικανοτητων,
    στο θεμα τωρα τελικου ρελιασματος τα απλα δραπανα δεν προσφερονται…ακομα και αυτα που ο καθε ενας αγοραζει με 50 80 εβρο… aναγκαζουν λογω πολλων στροφων να κανουν το φυσιγγιο απο φυσιγγιο να εχει σε πολλες περιπτωσεις μεγαλες βλητικες αποκλισεις. ( μεγαλη αυξηση της θεροκρασιας στο χειλος του καλυκα κανει να καταρευσει μερικα η και ολικα η ελαστικοτητα του με ταση να σκληρύνει- κοκκαλωσει με αποτελεσμα ασταθη διατηρηση πιεσεων απο φυσιγγι σε φυσιγγι )
    δραπανα παγκου που προσφερονται στο να δινουν 100 200 στροφες το πολυ μα με μεγαλη ροπη στρεψης που ειναι ιδανικα για τετοιες αναγκες ειναι τυπου υμαντα και κανουν τουλάχιστον 200 εβρο και μονο κινας…..
    αν εχεις ριθμισει σωστα την μεκ σου και κλεινει με ενα λογικο χειλος…ακομα και με χωρις ρελιασμα μπορεις να εχεις σταθεροτατα φυσιγγια και με σοβαροτατες ταχυτητες. ( εχω κανει σε βαθος 10ετιας πανω απο 1000 φυσιγγια για δοκιμη και συγκριση και μεσα απο αυτη την πραγματικοτητα σε διαβεβαιω.)
    εν κατακλειδη νομιζω πως με αυτα που σου λεω εχεις τουλαχηστον και 250 εβρο γαι να παρεις πολλους καλυκες πυριτιδες; και οτι αλλο χρειαζετε για να αρχισεις να γεμιζεις.
    ενα πραγμα θα σου εδινα για συμβουλη.
    συνταγες ειναι γεματος ο τοπος////
    αυτο που πρεπει να κανεις εσυ ειναι σωστες και αναλυτικες δοκιμές.!!!!!!!!
    μονο μεσα απ αυτη την διαδικασια θασε ο κυριαρχος του τι φταχνεις… και τι πρεπει να αλαξεις και τι οχι
    ιδογομωση χωρις τεστ… εναι σαν υψηλη μαγειρικη οπου ο μαγειρας δεν δοκιμαζει απλα αρκείται στην τυφλη εκτελεση μιας συνταγης……………..
    φιλικα mark cal 20


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #306994

    Προσωπικα ουδεποτε ενδιαφερθηκα για Signle Stage μηχανες, επειδη ομως τυνχανει να γνωριζω καποιες λεπτομερειες, καλο θα ηταν να γνωριζει οποιος επιθυμει να αποκτησει μια τετοια μηχανη, οτι οπως λεει και η ιδια η εταιρεια, η 600 Jr.Μ5 καλιμπραρει περιστασιακα και οχι συνεχομενα οπως κανει η Sizemaster!

    600 Jr.Μ5 – http://www.mecreloaders.com/ProductLine/600JrMark5.asp
    Video 600 Jr.Μ5 – http://www.youtube.com/watch?v=J9J-1sRgltQ
    Sizemaster – http://www.mecreloaders.com/ProductLine/SizeMaster.asp
    Video Sizemaster – http://www.youtube.com/watch?v=EI5BKdSDRbE

    Το ιδιο ισχυει και για τις 650N & Grabber/9000G. Επισης καλο θα ηταν να γνωριζουν οσοι χρησιμοποιουν MEC, οτι το καλυμπραρισμα γινεται σωστα μεχρι και τον παφιλα Τ3 ή ~16mm, διοτι απο εκει και πανω δεν…

    Για τα αρελιαστα φυσιγγια, θα επιθυμουσα απλα να ακουσω ποσοι απο εσας εχουν καταφερει να ριχνουν αρελιαστα φυσιγγια χωρις εμπλοκες;

    Τελος οσο αναφορα το ρελιασμα, επειδη ακριβως το εχω κανει επιστημη, παραθετω ενα μικρο αποσπασμα της παρακατω φωτο που τραβηχτηκε απο τον Gianluca Garolini μεσα στην B&P, τα ονοματα των οποιων ειναι Giuliano Giorgini, Marco Manfredi, Chiara Cainero [χρυσο Skeet στο Πεκινο 2008] & Μakela Νummela [χρυσο Trap στο Πεκινο 2008].

    Κατα 99% η μηχανη γομωσης ηταν μια BSN Super Rapida των μολις 200.000€…και επειδη ακριβως κατα το παρελθον εχω γραψει αρκετες φορες για την εξωμειωση εργοστασιακου ρελιασματος, δεν θα το επαναλαβω, οποτε οποιος καταλαβε εχει καλος, οποιος δεν καταλαβε…δεν πειραζει…

    Φιλικα Νικος :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    maxus staf στις #170891

    PAIDIA GIA NA AGORASO APO TO SITE [CABELAS] THN MHXANH LEE TH KARTA PREPEI NA EXO

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #306983

    Νομιζω οτι εδω και αρκετο καιρο ο Cabelas σταματησε να στελνει μηχανες εκτος US…

    Φιλικα Νικος :P

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #170900

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά δεν μου λέτε και τι το ιδιαίτερο έχουν οι δυβασικές που δεν επιτρέπουν την χρήση των πιο απλών μηχανών; Επίσης θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαδικασία αν θέλει κάποιος να μετρήσει σε βλητικό σταθμό τα φυσίγγια του;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #306964

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά δεν μου λέτε και τι το ιδιαίτερο έχουν οι δυβασικές που δεν επιτρέπουν την χρήση των πιο απλών μηχανών; Επίσης θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαδικασία αν θέλει κάποιος να μετρήσει σε βλητικό σταθμό τα φυσίγγια του;

    για να μετρησεις τα φυσιγγια σου θα πρεπει να εχεις γνωστο καποιον που ειναι επαγγελματιας κατασκευαστης φυσιγγιων και να τα στειλεις μεσω αυτου.
    +κοστος που ειναι αρκετα τσουχτερο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #170908

    Παιδια οταν ριχνεις με δυκαννο και αρελιαστο ν αφησεις το φυσιγγι κανενα προβλημα αλλα με την καραμπινα εχεις να φας εμπλοκη σε σημιο που σου ερχεται να σπασεις το οπλο .Αλλα αν δεν θελεις ν ανεβασεις το κοστος μπωρεις καληστα να φτιαχνεις ρελιαστα φυσιγγια με χαρτονακι η με διαφανο δισκακι που να εναι μια χαρα .Τωρα σε αυτο που λεει ο Βικτωρας για τα φυσιγγια του μαλιχερ εχει δικιο οτι ειναι μικροτερο διαμετριμα αλλα για το κερι που εβαζα εχω να πω οτι εχει ριξει φυσιγγια με αυτο τον τρωπο το οπλο αυτο αμετριτα με τελια αποτελεσματα εχει ριξει απριλιατικο τριγονη την εποχη εκεινει που θα ζηλευαν πολες 12αρες καραμπινες .Πηστευω στο 12αρη με ενα χαρτονακι λιγο ποιο μεγαλο οστε να μπενει λιγο σφηχτα πατοντας το με το ξυλακι να κατσει και σταζωντας ηστερα το κερι θα ειναι μια χαρα οσο για πιεσεις να ξερεις φιλε μου τα μικρα διαμετριματα εχουν πολυ μεγαλητερες πιεσεις απο τα μεγαλα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #306946

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά δεν μου λέτε και τι το ιδιαίτερο έχουν οι δυβασικές που δεν επιτρέπουν την χρήση των πιο απλών μηχανών; Επίσης θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαδικασία αν θέλει κάποιος να μετρήσει σε βλητικό σταθμό τα φυσίγγια του;

    Γιωργο ειναι πραγματικα μεγαλη ιστορια οι μονοβασικες και οι διβασικες, απλα τα βασικα ειναι τα εξης:
    – οι μονοβασικες ειναι σχεδον παντα μεγαλου ογκου, πιο ευκολες στο γεμισμα και ελλαστικοτερες
    – οι διβασικες ειναι μικρου ογκου, κανουν καυση σε υψηλοτερες θερμοκρασιες και ειναι λιγο ζορικες
    – τα ογκομετρικα της MEC τραβανε ζορια με τις διβασικες, αλλα οχι με τις μονοβασικες
    – οι μονοβασικες αντεχουν το ξηρο κρυο υπο το μηδεν ενω οι διβασικες την υγρασια και τους Νοτιαδες

    Μετα απο δοκιμες με A1, Aquila [μονοβασικες] & MBx32 [τροποποιημενη μονοβασικη] την πρωτη σεζον, εβγαλα ολη την σεζον με την S4n [διβασικη] απο τον Αυγουστο μεχρι και το τελος!

    Οσο για τις δοκιμες στην Ελλαδα, αν δεν εχεις καποιον γνωστο…πρεπει να τα σκασεις χοντρα ~120€…

    Φιλικα Νικος :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #306938

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά δεν μου λέτε και τι το ιδιαίτερο έχουν οι δυβασικές που δεν επιτρέπουν την χρήση των πιο απλών μηχανών; Επίσης θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαδικασία αν θέλει κάποιος να μετρήσει σε βλητικό σταθμό τα φυσίγγια του;

    ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ διαφορα στην κατασκευη τους και τον τροπο καυσης τους καμια απολυτως σχεση δεν εχουν με καιρικες συνθικες΄αυτο το λεω μεσα απο 20χρονιας πειρα στην ιδογομωση εξαντλητικων τεστ και της απλης λογικης που λεει πως μια πυριτιδα για να επιρεσθει απο τον εξωτερικο καιρο πρεπει ν α ερθει σε επαφη με αυτον. αν σκευφθουμε πως λειτουργει ενα φυσιγγιο θα δουμε πως δεν εχει καμια απολυτως επαφη με την ατμοσφαιρα αρα και καμια επιροη.
    τελος η μετρηση σε βλητικο σταθμο περαν του τι πιεσεις βγαζει το φυσιγγιο σου,,,, δεν υπαρχει περιπτωση να σου πει τι κατανομες τι διασπορες τι διατρητικοτητα εχουν τα φυσιγγια σου και μαληστα αν βληθουν με το ΔΙΚΟ σου οπλο.!!!
    στην ουσια το να ξερεις τι πιεσεις βγαζει το φυσιγγιο σου κυνηγετικα και βλητικα ειναι ενα τιποτα!!!! απλα θα ξερεις πως ειναι η δεν ειναι ασφαλες για το οπλο σου τιποτα παραπανω.
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #170920

    Για τα αρελιαστα φυσιγγια, θα επιθυμουσα απλα να ακουσω ποσοι απο εσας εχουν καταφερει να ριχνουν αρελιαστα φυσιγγια χωρις εμπλοκες;
    Τελος οσο αναφορα το ρελιασμα, επειδη ακριβως το εχω κανει επιστημη, παραθετω ενα μικρο αποσπασμα της παρακατω φωτο που τραβηχτηκε απο τον Gianluca Garolini μεσα στην B&P, τα ονοματα των οποιων ειναι Giuliano Giorgini, Marco Manfredi, Chiara Cainero [χρυσο Skeet στο Πεκινο 2008] & Μakela Νummela [χρυσο Trap στο Πεκινο 2008].
    αν υπολογησουμε οτι ριχνω σκοπευτηριο τουλαχιστον 50 φυσιγγια σε σκιτ καθε κυργιακη και κυνηγω ολο τον επιτρεπομενο χρονο… και το κανω αυτο πανω κατω 20χρονια θα καταλαβαινετε πως εχω ριξει πολλες χιλιαδες φυσιγγια με κανενα απολυτως προβλημα. ( με ενα πολυ προχειρο υπολογισμο αυτο μου βγαινει πανω κατω 50 με 60.000 φυσιγγια )διαθετω περι τα 10 διαφορετικα οπλα ολων των διαμετρηματων και φυσικα αυτες οι καποιες χιλιαδες φυσιγγια αφορουν ολα τα οπλα και διαμετρηματα.
    εμπλοκες τωρα δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις τι μπορει να ειναι εμπλοκες….. δεν το καταλαβαινω…. εκτως και αν γενικολογεις με την παραδοχη οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν 12αρες καραμπινες …..
    τωρα αν καποιοι μπερδευουν την εξωτερικη εμφανιση ενος φυσιγγιου και θεωρουν πως αυτο συνεπαγετε και την βλητικη του σταθεροτητα σε τεστ 10 φυσιγγιων ,,και μη γνωριζωντας ποσο εχει αλοιωθει η ελαστικοτητα ενος καλυκα λογω των υπερτιβων ενος δραπανου παγκου με στροφες πολυ πολυ πανω απο τις 100 200 που ειναι το οριο αντοχης στο να μη μεταβληθει η μηχανικη ιδιοτητα του πλαστικου. δεν εχω θεση ουτε και επιστημη.
    αν παραυτα καποιος θελει να ρελιασει πρεπει να παρει ενα δραπανο που να μπορει να δωσει αυτες τις στροφες αλλα με αρκετη ροππη ωστε νη μη φρεναρει…. και τετοια ειναι τυπου υμαντα και κοστιζουν απο 200 εβρο και πανω.
    δεν καταλαβαινω πως μεσα απο τα ιταλικα ονοματα που παραθετεις βγαινεις ΕΣΥ επιστημων του ρελιασματος

    <<<<Τελος οσο αναφορα το ρελιασμα, επειδη ακριβως το εχω κανει επιστημη, παραθετω ενα μικρο αποσπασμα της παρακατω φωτο που τραβηχτηκε απο τον Gianluca Garolini μεσα στην B&P, τα ονοματα των οποιων ειναι Giuliano Giorgini, Marco Manfredi, Chiara Cainero [χρυσο Skeet στο Πεκινο 2008] & Μakela Νummela [χρυσο Trap στο Πεκινο 2008].>>>>

    αδυνατω να καταλαβω πως οσοι το διαβαζουμε αυτο που επανασυναπτω …θα συμπερανουμε την επιστημονικου επιπεδου κλαση του γραφοντος στο ρελιασμα.

    παιδια περα απο την πλακα θα επαναλαβω πως το τεστ των φυσιγγιων ειναι κατι που πρεπει να γινετε με τον τροπο που διεθνως μεχρι στιγμης εχει αποδεχθει… ( χαρτια ταχογραφοι μετρησεις ποσοστων μετρησεις διατρησεων….κλπ κλπ….)
    μονο ετσι αυτα που λεμε αυτα που θελουμε να συμβαινουν στα παραγομενα φυσιγγια μας μπορει να διαπιστωθει ,,,τεκμηριωθει,, και θεωρηθει δυνατον και περα για περα μη αμφισβητισημο.
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #306934

    ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ διαφορα στην κατασκευη τους και τον τροπο καυσης τους καμια απολυτως σχεση δεν εχουν με καιρικες συνθικες΄αυτο το λεω μεσα απο 20χρονιας πειρα στην ιδογομωση εξαντλητικων τεστ και της απλης λογικης που λεει [u]πως μια πυριτιδα για να επιρεσθει απο τον εξωτερικο καιρο πρεπει ν α ερθει σε επαφη με αυτον[/u]. αν σκευφθουμε πως λειτουργει ενα φυσιγγιο θα δουμε πως δεν εχει καμια απολυτως επαφη με την ατμοσφαιρα αρα και καμια επιροη.
    τελος η μετρηση σε βλητικο σταθμο περαν του τι πιεσεις βγαζει το φυσιγγιο σου,,,, δεν υπαρχει περιπτωση να σου πει τι κατανομες τι διασπορες τι διατρητικοτητα εχουν τα φυσιγγια σου και μαληστα αν βληθουν με το ΔΙΚΟ σου οπλο.!!!
    στην ουσια το να ξερεις τι πιεσεις βγαζει το φυσιγγιο σου κυνηγετικα και βλητικα ειναι ενα τιποτα!!!! απλα θα ξερεις πως ειναι η δεν ειναι ασφαλες για το οπλο σου τιποτα παραπανω.
    φιλικα mark cal20

    Φίλε mark εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου και εξηγώ:

    ο ατμοσφαιρικός αέρας δεν είναι σκέτο μείγμα αεριών όπως μαθαίνουμε στο γυμνάσιο ( 78% άζωτο, 21% οξυγόνο και 1% άλλα αέρια) αλλά περιέχει και υδρατμούς σε μεγάλο ποσοστό. Στους 30ο C μπορεί να περιέχει μέχρι και 30 γρ. υδρατμούς ανά κυβικό μέτρο, από εκεί και μετά οι ατμοί του νερού είναι υπέρκοροι (εκείνο είναι το σημείο δρόσου όπως το λένε στην μετεωρολογία) και εμφανίζεται ομίχλη. Για αυτό τον λόγο (επειδή δηλαδή η μάζα των κορεσμένων υδρατμών εξαρτάται και από θερμοκρασία) χρησιμοποιούν την ποσοστιαία κλίμακα με τις μερικές πιέσεις για να περιγράψουν την υγρασία (είναι πιο "εύπεπτο" και άμεσο σαν μέτρο σύγκρισης).

    Άρα….

    Όταν έχουμε υψηλά ποσοστά υδρατμών στην ατμόσφαιρα (ακόμη και χωρίς την εμφάνιση ομίχλης) τότε ένα κομμάτι από την θέση του αερίου μείγματος ( άζωτο, οξυγόνο και άλλα αέρια) την καταλαμβάνουν υδρατμοί! Συνεπώς παίρνοντας ένα κυβικό μέτρο ατμοσφαιρικό αέρα σε μια φυσιολογική ζεστή μέρα με ξηρό καιρό το ποσοστό των υδρατμων λογικά θα είναι γύρω στο 30% v/v , δηλαδή η σύσταση του αέρα θα είναι
    300 lt νερό σε μορφή υδρατμών
    700 lt αέρας εκ του οποίου το 78% είναι άζωτο ( δλδ 700*78/100 = 546lt), 21% οξυγόνο ( δλδ 700*21/100 = 147lt) και τα υπόλοιπα 1% (δλδ 7lt) είναι τα υπόλοιπα άερια (co2, όζον κτλ).

    Εάν το παραπάνω ποσοστό αλλάξει και γίνει 40% ή ακόμη χειρότερα αρχίσει να βρέχει ή εμφανιστεί ομίχλη τότε το ποσοστό των υδρατμών στην ατμόσφαιρα ανεβαίνει κατακόρυφα και τότε από 147 lt O2 / m^3 μπορεί να καταλήξουμε να έχουμε 100lt, δλδ μιλάμε για μια μείωση της τάξης του 30% !!!

    Άρα η ατμόσφαιρα σαφώς και παίζει ρόλο διότι με αυτήν αναφλέγεται το μπαρούτι που έχει μέσα το φυσίγγι (μόνο οι ρώσοι είχαν φτιάξει κάποια πυρομαχικά που είχαν δικό τους θάλαμο με οξυγόνο) και επηρρεάζει με την ποσότητα οξυγόνου που υπάρχει μέσα στον θάλαμο καύσης αλλά και ΙΣΩΣ με την ποσότητα υγρασίας που θα επικολληθεί στα υλικά της καυσης.

    Οπότε σαφώς και έχει νόημα η φράση "αυτη η πυρίτιδα με υγρασία δεν τα πάει καλά", επειδή κατά την στιγμή της πυροδότησης με υψηλή υγρασία δεν έχει αρκετό οξυγόνο στον ατμοσφαιρικό αέρα για να εξελιχθεί η διαδικασία όπως πρέπει, είναι θα λέγαμε πολύ "οξυγονοβόρες". Κάποιες άλλες είναι πιο ανεκτικές στην ποσότητα οξυγόνου που απαιτούν κατά την καύση τους. Σημαίνει αυτό πως δεν θα εμφανίσουν τέτοια συμπτώματα "μειωμένης απόδοσης";; Εάν την πάνε την S4 (που τόσο γουστάρει ο Νίκος και μας έχει βάλει όλους ψύλλους στον κόρφο μας) στους μουσώνες της Νοτιοανατολικής Ασίας θα έχει μειωμένη απόδοση λογώ των τρομακτικών επιπέδων υγρασίας στην ατμόσφαιρα.

    Αυτά τα λέει η επιστημονική πλευρά, οι δοκιμές σου μπορεί να έχουν διαφορετικά συμπεράσματα.

    Φιλικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #306932

    [color=”#0000FF”]Για τα αρελιαστα φυσιγγια, θα επιθυμουσα απλα να ακουσω ποσοι απο εσας εχουν καταφερει να ριχνουν αρελιαστα φυσιγγια χωρις εμπλοκες;[/color]
    [color=”#0000FF”]Τελος οσο αναφορα το ρελιασμα, επειδη ακριβως το εχω κανει επιστημη, παραθετω ενα μικρο αποσπασμα της παρακατω φωτο που τραβηχτηκε απο τον Gianluca Garolini μεσα στην B&P, τα ονοματα των οποιων ειναι Giuliano Giorgini, Marco Manfredi, Chiara Cainero [χρυσο Skeet στο Πεκινο 2008] & Μakela Νummela [χρυσο Trap στο Πεκινο 2008].[/color]
    αν υπολογησουμε οτι ριχνω σκοπευτηριο τουλαχιστον 50 φυσιγγια σε σκιτ καθε κυργιακη και κυνηγω ολο τον επιτρεπομενο χρονο… και το κανω αυτο πανω κατω 20χρονια θα καταλαβαινετε πως εχω ριξει πολλες χιλιαδες φυσιγγια με κανενα απολυτως προβλημα. ( με ενα πολυ προχειρο υπολογισμο αυτο μου βγαινει πανω κατω 50 με 60.000 φυσιγγια )διαθετω περι τα 10 διαφορετικα οπλα ολων των διαμετρηματων και φυσικα αυτες οι καποιες χιλιαδες φυσιγγια αφορουν ολα τα οπλα και διαμετρηματα.
    εμπλοκες τωρα δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις τι μπορει να ειναι εμπλοκες….. δεν το καταλαβαινω…. εκτως και αν γενικολογεις με την παραδοχη οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν 12αρες καραμπινες …..
    τωρα αν καποιοι μπερδευουν την εξωτερικη εμφανιση ενος φυσιγγιου και θεωρουν πως αυτο συνεπαγετε και την βλητικη του σταθεροτητα σε τεστ 10 φυσιγγιων ,,και μη γνωριζωντας ποσο εχει αλοιωθει η ελαστικοτητα ενος καλυκα λογω των υπερτιβων ενος δραπανου παγκου με στροφες πολυ πολυ πανω απο τις 100 200 που ειναι το οριο αντοχης στο να μη μεταβληθει η μηχανικη ιδιοτητα του πλαστικου. δεν εχω θεση ουτε και επιστημη.
    αν παραυτα καποιος θελει να ρελιασει πρεπει να παρει ενα δραπανο που να μπορει να δωσει αυτες τις στροφες αλλα με αρκετη ροππη ωστε νη μη φρεναρει…. και τετοια ειναι τυπου υμαντα και κοστιζουν απο 200 εβρο και πανω.
    δεν καταλαβαινω πως μεσα απο τα ιταλικα ονοματα που παραθετεις βγαινεις ΕΣΥ επιστημων του ρελιασματος

    <<<<[color=”#0000FF”]Τελος οσο αναφορα το ρελιασμα, επειδη ακριβως το εχω κανει επιστημη, παραθετω ενα μικρο αποσπασμα της παρακατω φωτο που τραβηχτηκε απο τον Gianluca Garolini μεσα στην B&P, τα ονοματα των οποιων ειναι Giuliano Giorgini, Marco Manfredi, Chiara Cainero [χρυσο Skeet στο Πεκινο 2008] & Μakela Νummela [χρυσο Trap στο Πεκινο 2008].[/color]>>>>

    αδυνατω να καταλαβω πως οσοι το διαβαζουμε αυτο που επανασυναπτω …θα συμπερανουμε την επιστημονικου επιπεδου κλαση του γραφοντος στο ρελιασμα.

    παιδια περα απο την πλακα θα επαναλαβω πως το τεστ των φυσιγγιων ειναι κατι που πρεπει να γινετε με τον τροπο που διεθνως μεχρι στιγμης εχει αποδεχθει… ( χαρτια ταχογραφοι μετρησεις ποσοστων μετρησεις διατρησεων….κλπ κλπ….)
    μονο ετσι αυτα που λεμε αυτα που θελουμε να συμβαινουν στα παραγομενα φυσιγγια μας μπορει να διαπιστωθει ,,,τεκμηριωθει,, και θεωρηθει δυνατον και περα για περα μη αμφισβητισημο.
    φιλικα mark cal20

    Φιλε mark θα σου πω τι εχω δει εγω με το θεμα αρελιαστο και εμπλοκη το δυκαννο δεν το σηζιταω καν δεν εχει κανενα προβλημα ,τωρα με καραμπινα στη Fast δεν το σηζιτω καθολου εμπλοκη και παλη εμπλοκη ,στη 303 , 1 στα 10 , 15 φυσιγγια ,τωρα εχω ενα ξαδερφο που γεμιζει κι αυτος και μαληστα παει στο σκοπευτιριο και περνει τους καλικες , εχει μια BENELLI spesial luso και αρελιαστα να βαλει ομολογο παιδια δεν του κανει εμπλοκη, στην ALTAIR που εχει του κανει και αυτουνου στα 10 , 20 φυσιγγια .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #306930

    Φίλε mark εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου και εξηγώ:

    ο ατμοσφαιρικός αέρας δεν είναι σκέτο μείγμα αεριών όπως μαθαίνουμε στο γυμνάσιο ( 78% άζωτο, 21% οξυγόνο και 1% άλλα αέρια) αλλά περιέχει και υδρατμούς σε μεγάλο ποσοστό. Στους 30ο C μπορεί να περιέχει μέχρι και 30 γρ. υδρατμούς ανά κυβικό μέτρο, από εκεί και μετά οι ατμοί του νερού είναι υπέρκοροι (εκείνο είναι το σημείο δρόσου όπως το λένε στην μετεωρολογία) και εμφανίζεται ομίχλη. Για αυτό τον λόγο (επειδή δηλαδή η μάζα των κορεσμένων υδρατμών εξαρτάται και από θερμοκρασία) χρησιμοποιούν την ποσοστιαία κλίμακα με τις μερικές πιέσεις για να περιγράψουν την υγρασία (είναι πιο "εύπεπτο" και άμεσο σαν μέτρο σύγκρισης).

    Άρα….

    Όταν έχουμε υψηλά ποσοστά υδρατμών στην ατμόσφαιρα (ακόμη και χωρίς την εμφάνιση ομίχλης) τότε ένα κομμάτι από την θέση του αερίου μείγματος ( άζωτο, οξυγόνο και άλλα αέρια) την καταλαμβάνουν υδρατμοί! Συνεπώς παίρνοντας ένα κυβικό μέτρο ατμοσφαιρικό αέρα σε μια φυσιολογική ζεστή μέρα με ξηρό καιρό το ποσοστό των υδρατμων λογικά θα είναι γύρω στο 30% v/v , δηλαδή η σύσταση του αέρα θα είναι
    300 lt νερό σε μορφή υδρατμών
    700 lt αέρας εκ του οποίου το 78% είναι άζωτο ( δλδ 700*78/100 = 546lt), 21% οξυγόνο ( δλδ 700*21/100 = 147lt) και τα υπόλοιπα 1% (δλδ 7lt) είναι τα υπόλοιπα άερια (co2, όζον κτλ).

    Εάν το παραπάνω ποσοστό αλλάξει και γίνει 40% ή ακόμη χειρότερα αρχίσει να βρέχει ή εμφανιστεί ομίχλη τότε το ποσοστό των υδρατμών στην ατμόσφαιρα ανεβαίνει κατακόρυφα και τότε από 147 lt O2 / m^3 μπορεί να καταλήξουμε να έχουμε 100lt, δλδ μιλάμε για μια μείωση της τάξης του 30% !!!

    Άρα η ατμόσφαιρα σαφώς και παίζει ρόλο διότι με αυτήν αναφλέγεται το μπαρούτι που έχει μέσα το φυσίγγι (μόνο οι ρώσοι είχαν φτιάξει κάποια πυρομαχικά που είχαν δικό τους θάλαμο με οξυγόνο) και επηρρεάζει με την ποσότητα οξυγόνου που υπάρχει μέσα στον θάλαμο καύσης αλλά και ΙΣΩΣ με την ποσότητα υγρασίας που θα επικολληθεί στα υλικά της καυσης.

    Οπότε σαφώς και έχει νόημα η φράση "αυτη η πυρίτιδα με υγρασία δεν τα πάει καλά", επειδή κατά την στιγμή της πυροδότησης με υψηλή υγρασία δεν έχει αρκετό οξυγόνο στον ατμοσφαιρικό αέρα για να εξελιχθεί η διαδικασία όπως πρέπει, είναι θα λέγαμε πολύ "οξυγονοβόρες". Κάποιες άλλες είναι πιο ανεκτικές στην ποσότητα οξυγόνου που απαιτούν κατά την καύση τους. Σημαίνει αυτό πως δεν θα εμφανίσουν τέτοια συμπτώματα "μειωμένης απόδοσης";; Εάν την πάνε την S4 (που τόσο γουστάρει ο Νίκος και μας έχει βάλει όλους ψύλλους στον κόρφο μας) στους μουσώνες της Νοτιοανατολικής Ασίας θα έχει μειωμένη απόδοση λογώ των τρομακτικών επιπέδων υγρασίας στην ατμόσφαιρα.

    Αυτά τα λέει η επιστημονική πλευρά, οι δοκιμές σου μπορεί να έχουν διαφορετικά συμπεράσματα.

    Φιλικά.

    φυσικα και η υγρασια ενος ατμοσφαιρικου μοντελου ειναι κατι ζωντανο και ταχυπλαστο μεσα στην μεταβολη κλιματος και συνθυκων.
    αλλα το εσωτερικο ενος φυσιγγιου κλειστου .. και ειδικα η πυριτιδα εχει μηδενικες σχεδον ευκαιριες η καταστασεις στο να ερθει σε επαφη με το εξωτερικο περιβαλον.
    αυτο αλωστε μου εδωσε και το βλητικο τεστ που εχω κανει κατ καιρους σε βαλτοδη περιοχη . και συγκεκρημενα με jk6 tecna mb36 m92s δοκημασθηκαν φυσιγγια σε μετρημενη υγρασια πανω απο 80% και σε θερμοκρασια 2c
    σε παραθεση με περιβαλον 60% υγρασια και θεροκρασια 12 c ταχυτητες και διατρησεις ειχαν αμελητεες διαφορες. με μια ταση χαμηλοτερη στην υπερυγρου και κρυου περιβαλοντος πραγμα που φυσικα οφειλετε στην πιο μεγαλη αντισταση που δεχονται τα σκαγια στο περιβαλλον αυτο… οι διαφορες αυτες φυσικα ηταν πολυ μικρες και σε βαθμο που δεν αφηναν κανενα ενδιασμο στο να μας κανει να θεωρησουμε κανενα απο αυτα τα δοκιμια φυσιγγια ως μη αξιομαχα και στα δυο διαφορετικα περιβαλοντα.
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #170923

    Παιδια για μπειτε λιγο στο http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=21 να δειτε την υγρασια που δηνει αυτη τη εβδωμαδα εδω στα Χανια το 80 % ειναι τις καλες μερες οποιος θελει για πλακα να μπενει κατα καιρους για να δει τι παει να πει υγρασια εδω μηλαμαι για 90% 97% και επισημα μετρισοις απο την ΕΜΥ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #170933

    Φίλε caveman
    εξέθεσες τα πράγματα με σαφήνεια. Προσωπικά έχω μια απορία:
    ένα ποσοστό ατμοσφαιρικής υγρασίας >60% είναι οριακό για την
    ομαλή λειτουργία των φυσιγγίων μας;

    Φίλε Μάρκο
    Δεν έχω την εμπειρία σου στον τομέα των δοκιμών, μετά λύπης
    μου ομολογώ ότι έχω κάνει ελάχιστες. Ωστόσο έχω παρατηρήσει
    ότι με την αλλαγή των καιρικών συνθηκών, η απόδοση κάποιων
    φυσιγγίων πέφτει κατακόρυφα. Τι εξήγηση δίνεις;

    Να είστε καλά για τον εποικοδομητικό διάλογο που προάγετε.
    Φιλικά
    Άγγελος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 84 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων