Ερώτηση για ιδιωγομοση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 84 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #306663

    Να σας πω όμως κάτι ρε παιδιά. Για κάποιους άσχετους σαν εμένα με την ιδιογόμωση, η συνεχής αντιπαράθεση μετατρέπει αυτό το κεφάλαιο ακόμα πιο δυσπρόσιτο από ότι ήδη είναι.

    +1000 αντί να μάθουμε κάτι παραπάνω για την ιδιογόμωση, μας βάζετε σε διλημματα "ωχ, τώρα ποιος να είναι ο σωστός". Εγώ, τουλάχιστον, έτσι νιώθω.

    Και αν μου επιτραπεί και ένα σχόλιο, είναι θλιβερό ένα thread που θα μπορούσε να είναι εποικοδομητικό να καταλήγει σε προσωπικές αντιπαραθέσεις και ξεκατίνιασμα.

    Ακόμα και ποσοτικά να το δούμε, πιο πολλές σελίδες είναι το trollάρισμα, παρά οι συμβουλές..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #306662

    σαν 15 χρονα μαλωνεται αντε να δουμε που θα φτασεται
    :rolleyes: :D :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #306656

    Σήμερα είχα τον χρόνο να κάτσω να διαβάσω με προσοχή αυτά που γράφετε και θα ήθελα να δηλώσω ότι πραγματικά "ζηλεύω" τις γνώσεις σας, όσον αφορά την ιδιογόμωση. Να σας πω όμως κάτι ρε παιδιά. Για κάποιους άσχετους σαν εμένα με την ιδιογόμωση, η συνεχής αντιπαράθεση μετατρέπει αυτό το κεφάλαιο ακόμα πιο δυσπρόσιτο από ότι ήδη είναι. Καλό είναι να παραθέτει ο καθένας τις απόψεις του, χωρίς να χρειάζεται να προσπαθεί να αποδείξει στον άλλον ότι κάνει λάθος. Αν νομίζει ότι συνομιλητής του κάνει λάθος μπορεί να το επισημάνει αλλά μέχρι εκεί.

    Μπορείτε να μας προτείνετε κάποια βιβλία (καλύτερα στα ελληνικά) με θέμα την ιδιογόμωση;

    ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΟΜΩΣΕΩΝ ΜΕ ΤΙς ΣΥΓΧΡΟΝΕς ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ κυνηγετικες εκδοσεις Αθηνα 2001 του Χριστου Χατζιωτη .

    Αλλα αν θες σε ενα μηνα κηκλοφωραει το δικο μου που βρησκεται ειδη στο τυπογραφιο και τυπονεται και θα λεγεται για οποιον ενδιαφερεται

    ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΓΩΜΟΤΗ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #306654


    Αλλα αν θες σε ενα μηνα κηκλοφωραει το δικο μου που βρησκεται ειδη στο τυπογραφιο και τυπονεται και θα λεγεται για οποιον ενδιαφερεται

    ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΓΩΜΟΤΗ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ .

    χαρ χαρ χαρ! ποια από τις παρακάτω θα έχεις για εξώφυλλο?

    Επιλογή 1

    Επιλογή 2

    Επιλογή 3

    Επιλογή 4

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #306653

    ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΟΜΩΣΕΩΝ ΜΕ ΤΙς ΣΥΓΧΡΟΝΕς ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ κυνηγετικες εκδοσεις Αθηνα 2001 του Χριστου Χατζιωτη .

    Αλλα αν θες σε ενα μηνα κηκλοφωραει το δικο μου που βρησκεται ειδη στο τυπογραφιο και τυπονεται και θα λεγεται για οποιον ενδιαφερεται

    ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΓΩΜΟΤΗ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ .

    ο τίτλος είναι καλός, μπορείς να βγάλεις και σειρά μετά:
    ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΓΩΜΟΤΗ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ,
    ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΓΩΜΟΤΗ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΞΕΧΑΣΕ,
    ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΗΣ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗΣ: ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #306652

    σαν 15 χρονα μαλωνεται αντε να δουμε που θα φτασεται
    :) :) :D

    Μη μου πεις οτι ζηλευεις; :rolleyes: :D :D :)

    Λοιπον, πριν λιγο με πηρε τηλεφωνο ο Simone, για να με συμβουλευτει και να τον βοηθησω να ξεμπλοκαρει ενα order ανω των ~600€, που ειχε λαθος στοιχεια…και οπως παντα ελυσα το προβλημα σε χρονο dt και χωρις να ζητησω ουτε μισο cent, αφου οπως λεει και η παροιμια κανε το καλο και ριχτο στο γυαλο… :)

    Και αφου βαζεται φωτο, να βαλω και εγω:

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #171035

    Το εξωφυλλο αφου θελεται να μαθεται αν και το κρατουσαμαι μυστικο για την παρουσιαση του βιβλιου

    http://img11.imageshack.us/i/24003111662365319517550.jpg/

    τα εσωδα απο τις πωλησεις θα διατεθουν για την σωτιρια της γαλαζιας φαλενας

    http://img858.imageshack.us/i/18899218502782487525810.jpg/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #306646

    Μη μου πεις οτι ζηλευεις; :rolleyes: :) :) :)

    Λοιπον, πριν λιγο με πηρε τηλεφωνο ο Simone, για να με συμβουλευτει και να τον βοηθησω να ξεμπλοκαρει ενα order ανω των ~600€, που ειχε λαθος στοιχεια…και οπως παντα ελυσα το προβλημα σε χρονο dt και χωρις να ζητησω ουτε μισο cent, αφου οπως λεει και η παροιμια κανε το καλο και ριχτο στο γυαλο… :)

    Και αφου βαζεται φωτο, να βαλω και εγω:

    [url=”http://img713.imageshack.us/img713/9902/fucileesploso.jpg”][img]http://img713.imageshack.us/img713/9902/fucileesploso.th.jpg[/img][/url]

    Φιλικα Νικος :D

    1500 σαρισε για να σκασει η κανει σε αυτο το σημειο εκτος αν ξεχασε κανενα βουρτσακι μεσα ο μαγκας :D

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #171045

    Μπορεί κάποιος να παραθέσει ονόματα μηχανών γόμωσης που να μπορούν να αγοραστούν από Ελλάδα με δυνατότητα ρελιάσματος από την ίδια την μηχανή η οποία να έχει δηλαδή μοτέρ και να μην χρειάζονται επιτραπέζια δράπανα κτλ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #306639

    Γιωργο, απο τα μεχρι στιγμης δεδομενα που γνωριζω μεχρι αυτη την στιγμη, η μοναδικη μηχανη στην Ελλαδα ειναι του Λαναρα:

    Ειχαν πουληθει και καποιες αλλες μηχανες παλιοτερα, μαλλον ιδιοκατασκευης ή περιορισμενων αντιτυπων, οπως και οι κλασσικες Cortini, που ομως ενω αγοραζωταν στην Ιταλια προς 600~650€, ειχαν φτασει να πωλουνται προς 1.700+€…

    Απο αυτα που γνωριζω και που εμαθα προσφατα, εκοψε εντελως η εισαγωγη της Cortini και ετοιμαζεται να γινει εισαγωγη ανταγωνιστηκης εταιρειας.

    Η μονη εναλλακτικη ειναι να βρεις καποια μεταχειρησμενη μηχανη, ή να αγορασεις απευθειας απο την GAEP μια V-S 1000 που πωλειται κομπλε προς ~750€ μαζι με τα μεταφορικα [+15€ τα εξοδα τραπεζας].

    Η συμβουλη μου ειναι να μην βιαστεις, αλλα να περιμενεις μετα το Πασχα…ακουσε με και δεν θα χασεις… :rolleyes:

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Rallos στις #306624

    Επειδή πέσαμε στο αντικείμενο μου (κοστολόγηση) να πω και εγώ την άποψη μου.

    Για να υπολογίσει κανείς αν συμφέρει ή όχι η ιδιογόμωση(καθαρά οικονομοτεχνικά) πρέπει να έχει τα εξής υπ'όψιν του:

    1) Το κόστος της αρχικής επένδυσης για να ξεκινήσει την ιδιογόμωση (μηχανές , ρελιάστρες , ζυγαριές , βιβλία κλπ)

    2) Το κόστος του R&D που χρειάζεται για να αναπτύξεις μια σειρά συνταγών που να είναι ικανοποιητική (δοκιμές κλπ) , όπως και το κόστος των αποτυχημένων προσπαθειών (θα υπάρξουν και πολλές τέτοιες)

    3) Τον όγκο των φυσιγγίων που θα παράξει και την σύνθεση τους (σκοπευτικά , τσιχλοφύσιγγα , βαριές γομώσεις κλπ)

    4) Το άμεσο κόστος των υλικών για κάθε μια συνταγή , πιθανές φύρες , καθώς και την διακύμανση των τιμών των υλικών .

    5) Επειδή το σημαντικότερο κόστος που γλιτώνει κανείς γεμίζοντας είναι το εργατικό , πρέπει να δει κανείς πόσο πολύτιμος είναι ο χρόνος του καθενός μας , πράγμα που είναι εντελώς προσωπικό θέμα. Αν κάποιος δουλεύει 6-8 ώρες (η λιγότερο) την ημέρα και τις υπόλοιπες κάθεται , τότε σαφώς ο χρόνος του είναι άφθονος και μάλιστα θα τον γεμίζει ευχάριστα. Αν όμως δουλεύει 12-16 ώρες και δεν προλαβαίνει ούτε να κατουρήσει , τότε είναι λίγος και πανάκριβος.

    Όπως είναι προφανές , δεν υπάρχει μια απάντηση για όλον τον κόσμο.Υπάρχουν πολλές κατά περίπτωση διαφορετικές.

    Η δική μου θέση είναι πως στην περίπτωση μου καθαρά οικονομικά δεν συμφέρει. Σαν ποιότητα αποτελέσματος όμως (αφού φτάσει κανείς σε ένα επίπεδο) αξίζει τον κόπο.

    Γιάννη συμφωνω απόλυτα

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #306542

    Γιωργο, απο τα μεχρι στιγμης δεδομενα που γνωριζω μεχρι αυτη την στιγμη, η μοναδικη μηχανη στην Ελλαδα ειναι του Λαναρα:

    [img]http://www.iolan.gr/internet%20edit%20photos/mixanes_comp.jpg[/img]

    Ειχαν πουληθει και καποιες αλλες μηχανες παλιοτερα, μαλλον ιδιοκατασκευης ή περιορισμενων αντιτυπων, οπως και οι κλασσικες Cortini, που ομως ενω αγοραζωταν στην Ιταλια προς 600~650€, ειχαν φτασει να πωλουνται προς 1.700+€…

    Απο αυτα που γνωριζω και που εμαθα προσφατα, εκοψε εντελως η εισαγωγη της Cortini και ετοιμαζεται να γινει εισαγωγη ανταγωνιστηκης εταιρειας.

    Η μονη εναλλακτικη ειναι να βρεις καποια μεταχειρησμενη μηχανη, ή να αγορασεις απευθειας απο την GAEP μια V-S 1000 που πωλειται κομπλε προς ~750€ μαζι με τα μεταφορικα [+15€ τα εξοδα τραπεζας].

    Η συμβουλη μου ειναι να μην βιαστεις, αλλα να περιμενεις μετα το Πασχα…ακουσε με και δεν θα χασεις… :rolleyes:

    Φιλικα Νικος :D

    Νίκο, δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση. Ενοούσα ποιες μηχανές μπορούν να αγοραστούν από Ελλάδα και μέσω internet. Δηλαδή εκτός από εγχώρια μαγαζιά, ποιοι άλλοι στέλνουν Ελλάδα, αλλά με κάλυψες. Κάποιες μηχανές ΝΤΟΥΕΦ (γράφω με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί δεν ξέρω ακριβώς πως λέγονται) τις έχεις ακουστά;

    Πάντως φυσικά και δεν βιάζομαι. Απλά θέλω να αποκτήσω μια εικόνα για να δω τι γίνεται γενικότερα. Όσον αφορά την αγορά μεταχειρισμένων ειδών, έχω ένα κόλημα γενικότερα σε όλα τα προιόντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #306519

    Γιωργο, για την DUE EFFE, ειχα γραψει τα παρακατω

    Σχετικά link ιταλικής μηχανής Due Effe, που δεν παράγεται πλέον εδώ και αρκετά χρόνια:
    – Video N.1: [url=”http://www.youtube.com/watch?v=X7gn1CsEoqQ”]http://www.youtube.com/watch?v=X7gn1CsEoqQ[/url]
    – Video N.2: [url=”http://yfrog.us/2mdscn2009z”]http://yfrog.us/2mdscn2009z[/url]
    – Video N.3: [url=”http://www.youtube.com/watch?v=Ae-MVZORlBM”]http://www.youtube.com/watch?v=Ae-MVZORlBM[/url]

    [u]Σημείωση[/u]: Υπογραμμίζουμε ότι η συγκεκριμένη μηχανή, έχει δεχθεί κάποιες σοβαρές μηχανικές βελτιώσεις όσο αναφορά τον αυτοματισμό! Επίσης όπως φαίνεται και από τα σχετικά βίντεο, είναι ικανή να βγάλει έως και 20~25 κλεισμένα και ρελιασμένα φυσίγγια περίπου σε 2~3 λεπτά, κάτι που σημαίνει περί τα 500~600 ρελιασμένα φυσίγγια την ώρα χωρίς στάση ή περί τα 350-400 ρελιασμένα φυσίγγια την ώρα, με τις σχετικές στάσεις για το απαιτούμενο γέμισμα υλικών.

    Οσο για τα υπολοιπα, καλο θα ηταν να πας να διαβασεις τις παρουσιασεις που εχω κανει και να δεις τα video λειτουργειας τους, ωστε να εχεις μια πιο σφαιρικη εικονα. Επισης αφου δεν βιαζεσαι, καλο θα ηταν να περιμενεις να δεις και τα καινουργια video review μαζι με τις τεχνικες αναλυσεις που ετοιμαζω, για τις σχετικες μηχανες μαζι με τα αξεσουαρ τους… :rolleyes:

    Φιλικα Νικος :D

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #306260

    Γιωργο, για την DUE EFFE, ειχα γραψει τα παρακατω
    Φιλικα Νικος :)

    :D Κάνει απίστευτο κλείσιμο ή μου φαίνεται; :rolleyes:
    Εσύ με τόσες άκρες Ιταλία, δεν μπορούμε να βρούμε καμία; :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #306247

    :D Κάνει απίστευτο κλείσιμο ή μου φαίνεται; :rolleyes:
    Εσύ με τόσες άκρες Ιταλία, δεν μπορούμε να βρούμε καμία; :)

    ιδια ποιοτητα κλεισιματος μπορεις να επιτυχεις και με ενα κολωνατο δραπανο και ενα στροφειο καλης ποιοτητας
    η μηχανη δεν κατασκευαζεται πλεον και αυτη που βλεπεις στο βιντεο ειναι τροποποιημενη και δεν ειναι μανατη

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 84 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων