Ερώτηση για ιδιωγομοση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 84 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #306753

    ο ατμοσφαιρικός αέρας δεν είναι σκέτο μείγμα αεριών όπως μαθαίνουμε στο γυμνάσιο ( 78% άζωτο, 21% οξυγόνο και 1% άλλα αέρια) αλλά περιέχει και υδρατμούς σε μεγάλο ποσοστό. Στους 30ο C μπορεί να περιέχει μέχρι και 30 γρ. υδρατμούς ανά κυβικό μέτρο, από εκεί και μετά οι ατμοί του νερού είναι υπέρκοροι (εκείνο είναι το σημείο δρόσου όπως το λένε στην μετεωρολογία) και εμφανίζεται ομίχλη. Για αυτό τον λόγο (επειδή δηλαδή η μάζα των κορεσμένων υδρατμών εξαρτάται και από θερμοκρασία) χρησιμοποιούν την ποσοστιαία κλίμακα με τις μερικές πιέσεις για να περιγράψουν την υγρασία (είναι πιο "εύπεπτο" και άμεσο σαν μέτρο σύγκρισης).

    Άρα….

    Όταν έχουμε υψηλά ποσοστά υδρατμών στην ατμόσφαιρα (ακόμη και χωρίς την εμφάνιση ομίχλης) τότε ένα κομμάτι από την θέση του αερίου μείγματος ( άζωτο, οξυγόνο και άλλα αέρια) την καταλαμβάνουν υδρατμοί! Συνεπώς παίρνοντας ένα κυβικό μέτρο ατμοσφαιρικό αέρα σε μια φυσιολογική ζεστή μέρα με ξηρό καιρό το ποσοστό των υδρατμων λογικά θα είναι γύρω στο 30% v/v , δηλαδή η σύσταση του αέρα θα είναι
    300 lt νερό σε μορφή υδρατμών
    700 lt αέρας εκ του οποίου το 78% είναι άζωτο ( δλδ 700*78/100 = 546lt), 21% οξυγόνο ( δλδ 700*21/100 = 147lt) και τα υπόλοιπα 1% (δλδ 7lt) είναι τα υπόλοιπα άερια (co2, όζον κτλ).

    Φιλε Caveman,
    κατι ακομα.Γραφεις:
    1)Στους 30ο C μπορεί να περιέχει μέχρι και 30 γρ. υδρατμούς ανά κυβικό μέτρο.
    2)Συνεπώς παίρνοντας ένα κυβικό μέτρο ατμοσφαιρικό αέρα σε μια φυσιολογική ζεστή μέρα με ξηρό καιρό το ποσοστό των υδρατμων λογικά θα είναι γύρω στο 30% v/v , δηλαδή η σύσταση του αέρα θα είναι 300 lt νερό σε μορφή υδρατμών και 700 lt αέρας.
    Συμφωνα με το 1) σε 1 κυβ.μετρο αερα μπορουν να περιεχονται το πολυ 30 γρ.νερου.
    Συμφωνα με το 2) σε 1 κυβ.μετρο αερα μπορουν να περιεχονται 300 λιτρα νερο η αλλιως 300 κιλα νερου.
    Τωρα πνιγηκαμε τελειως!!! :rolleyes:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #306748

    Αρθρο 8 παρ. 4 Ν. 2869/2011 ο νεος νομος κυριοι τελος η ιδιωγομοση δεν υπαρχει λογος ποια να τσακονεσται .Τα καταφεραν και το περασαν οι κουφ……..ες :rolleyes:

    ΔΙΑΒΑΣΤΑΙ ΕΔΩ http://www.opengov.gr/yptp/?p=78

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #171010

    χαχαχαχα!!! Γμσε τα!!!! Κώλο τα έκανα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #306716

    Μαλλον χαθηκαμε στην μεταφραση, και απο την νεα Ελληνικη γραφη περασαμε στην παραφραστηκη παραφραση των γεγωνοτων, προσθετοντας συκοφαντιες…τελος παντων, ας διασκεδασουμε τις εντυπωσεις για να περασει λιγο η ωρα… :rolleyes:

    Δεδομενου των γνωσεων σου, αυτα καταφερες να απαντησεις και δεν ειδα κανεναν να μην το σεβαστει, ομως απο την στιγμη που υπαρχουν αλλοι με περισσοτερες γνωσεις και πιο σφαιρικη αντιληψη, οπως ειναι λογικο προτειναν καποιες εναλλακτικες. Το θεμα ομως δεν ειναι τι προτειναν, αλλα το γεγονος που ολοι μιλησαν αδιαπραγματευτα για ρελιασμα!

    Αυτα τα λες εσυ και οχι εγω! Ευτηχως που οποιος δεν ειναι ημιμαθης και παραλληλα δεν φοραει παροπιδες, μεσα σε ελαχιστα δευτερολεπτα καταλαβαινει οτι εχει τεραστια διαφορα η φραση που ειπα παραπανω και η τοποθετηση μου, με την παραφραση που κανεις εσυ εσκεμενα, μονο και μονο για να δημιουργησεις εντυπωσεις και αφου πλεον απεδειξες περιτρανα την εμπαθεια και την προσπαθεια απαξιοσης που τρεφεις προς το ατομο μου.

    [u]Παρενθεση για οποιον επιθυμει να μαθει 2 πραγματα[/u]

    [b]Με εναν προχειρο υπολογισμο: 402,71/407,63*100-100 => [color=”red”] Αποκλισεις ~1,21%[/color][/b]

    UNICA 2010 ~1.700€ με 500~700 φυσιγγια/ωρα: [url=”http://www.youtube.com/watch?v=aTXfhWywE8U”]http://www.youtube.com/watch?v=aTXfhWywE8U[/url]
    Ερωτηση: Γιατι ο σχεδιαστης την εκανε να ρελιαζει, αντι να μην ρελιαζει και να κοστιζει τα μισα λεφτα;

    [u]Τελος παρενθεσης[/u]

    Οσο για τα υπολοιπα, η παραφραση καλα κρατει!

    Τελικα δεν μας ειπες…μηπως προσπαθεις να χειραγωγησεις τους συναδελφους ή εγω αδυνατω να καταλαβω την σταση σου; Μηπως τελικα δεν σου παει με τιποτα κατω που σε μολις 2 χρονια με το αθλημα, εχω καταφερει με απολυτη επιτυχια να επιτυχω οσα δεν καταφερες εσυ σε 20;

    Να τολμησω εγω να μαθω κατι στον αυτοαποκαλουμενο [b]τεμπελακο[/b]; Ουδεποτε το επεδιοξα! Αντιθετως επιδιοκω να μοιραστω ολες μου της γνωσεις, με ολους τους αλλους εκτος απο σενα, αλλα καθε φορα που προσπαθω να το κανω, δυστηχως μπαινεις στη μεση και μου χαλας τα post γυριζοντας τα παντα σε προσωπικο επιπεδο.

    Αναμενω διαψευση…απο οποιονδηποτε δεν εμπλεκεται αμεσα… :D

    Μαλιστα…εγω λοιπον μια φορα, εφοσον θυμαμαι καλα ισως και να βελτιωσα τις Grabber, 9000G & V-S 500 και να τις εκανα να γεμιζουν με σχετικα μεγαλη ταχυτητα, απειροελαχιστες αποκλισεις και με εξωμειωση εργοστασιακου ρελιασματος…εσυ τι καλυτερο θα ειχες να παρουσιασεις ή να προτεινεις;

    Αν λοιπον, εχεις κατι καλυτερο να προτεινεις, ας το ακουσουμε, αν δεν εχεις, σου επιστρεφω ολους τους χαρακτηρισμους που απλοχερα μου εστειλες, μαζι με τους τοκους!

    ΤΟ τι εχει την δικη μου υπογραφη και ειναι ενα πολυ μικρο δειγμα μονο,, υπαρχει στην υπογραφη μου σ αυτο το φορουμ σε βιντεακια utube
    οτι μα οτι εχω αναρτισει σε κοινη θεα σ αυτο το φορουμ εχει παντα ενα γιατι και πως ,,εχει πανω απ ολα φωτο… εχει ταχυτητες εχει κατανομες …. παρουσιαζει θελω να πιστευω για οποιον το διαβαζει μια εμπεριστατωμενη εικονα του ποσο ακρηβολογο και πανω απ ολα ποσο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ειναι.
    να χειραφετησω κοσμο δεν το κανω δεν μου χρειαζετε και δεν νομιζω να εχει καποιος εστανθει ετσι. αν( εκτος απο σενα ) καποιος εχει κατι ας το πει ανοιχτα.
    δεν εχω μαζυ σου κατι προσωπικο… τα γραφομενα διαβαζω και αν τα καποια γραφομενα ΣΟΥ εχουν αοριστιες και δεν ξερω τι αλλο …αναφερομαι πανω στο κειμενο αυτο. τωρα αν τυχαινει ναναι δικο σου την καθε φορα το κειμενο αυτο ,,,,βαραινει εσενα που το γραφεις …σε καμια περιπτωση δεν φταιω εγω που αντιπαραθετω την ορθη και εμπεριστατωμενη αποψη.
    μονο και μονο που απαξιεις την μεθοδο μετρησης ταχυτητων διατρησεων και κατανομων …ΑΥΤΟΧΑΡΑΚΤΙΡΙΖΕΙΣ το επιστημονικο σου επιπεδο και την σοβαροτητα των οσων γραφεις.
    εχω επανηλημενως πει πως διαθετω μια ερευνα καμομενη πολλα χρονια τωρα με σχεδον ολες τις πυριτιδες ολους του πιθανους τροπους εμφραξεων και με ολα σχεδον τα διαμετρηματα…
    και εδω σε προκαλω με 2 τροπους.
    πρωτον αντιπαραθεσε την δικη σου ερευνα στο χαρτι στον ταχογραφο. στη διατρηση στην διαφορα κατανομων
    και δευτερον πιασε οποιον διαπυστομενα μεγαλο στο θεμα βλητικη και αντιπαραθεσε τη μεθοδο που ακολουθεις ( αραγε πες μας ανοιχτα ποια μεθοδο αξιολογησης ακολουθεις στα φυσιγγια και κατεθεσε και μερικες φωτο η βιντεο να δουμε και εμεις ) να δουμε τι θα πει…. δεν νομιζω να υπαρχει καποιος ΣΟΒΑΡΟΣ στην ερευνητικη ιδογωμοση που να πει δεν πρεπει να υπαρχει καταγραφη στα αποτελεσματα του ερευνουντος ωστε να εκτημα να συμπαιρενει και ετσι να προχορα.
    θα πρεπει να καταλαβεις πως θεσεις που εκτιμουν ενα φυσιγγιο με το ποσο καλα η κακα φωνευσε μια καρακαξα ..θεσεις περι υγρασιας οπου ερμηνευετε με μικροπορους που εππιτρεπουν την υγρασια να περασει στην πυρυτιδα απο την επιφανεια του πλαστικου καλυκα και αλλα τετοια που δεν ειναι της στιγμης να αναφερω .(.αυτα και μονο φτανουν..)
    μονο απο σοβαρο ιδιογωμοτη δεν πρεπει να λεγονται αλλα οταν λεγονται αυτοματα τον κατατασουν εκει που πραγματικα ανοικει.
    προσωπικα δεν εχω κατι μαζυ σου… με τα γραφομενα και τα νοηματα που καταθετεις εχω.

    τελος το τι εχω κανει εγω και ειναι 100% made δικα μου !!!!! ειναι και στην ηλεκρονικη μου υπογραφη σ αυτο το φορουμ ,,,και εναι ενα πολυ μικρο μερος….
    και εχουν καποιες χιλιαδες κλικαρισματα
    τωρα αν το θες και να το χονδρινουμε αν και δεν ειναι βλητικης υποστασης,, μα ουτε και του χαρακτηρα μου αλλα με αναγκαζεις καποια αλλη δουλεια δικη μου εχει γινει εξοφυλλο μα και αρθρο και στα δυο μεγαλα κυνηγετικα περιοδικα 2,3 φορες……
    αυτα !!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #306712

    Αρθρο 8 παρ. 4 Ν. 2869/2011 ο νεος νομος κυριοι τελος η ιδιωγομοση δεν υπαρχει λογος ποια να τσακονεσται .Τα καταφεραν και το περασαν οι κουφ……..ες :rolleyes:

    ΔΙΑΒΑΣΤΑΙ ΕΔΩ [url=”http://www.opengov.gr/yptp/?p=78″]http://www.opengov.gr/yptp/?p=78[/url]

    Συνάδελφε, από το άρθρο που παραθέτεις δεν προκύπτει ότι απαγορεύεται η ιδιοκατασκευή/ιδιογόμωση/αναγόμωση φυσιγγίων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #306711

    Συνάδελφε, από το άρθρο που παραθέτεις δεν προκύπτει ότι απαγορεύεται η ιδιοκατασκευή/ιδιογόμωση/αναγόμωση φυσιγγίων

    Eδω ισος το δεις καλητερα

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%81%…%BB%CE%B9%CE%AC

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #171018

    Επειδή πέσαμε στο αντικείμενο μου (κοστολόγηση) να πω και εγώ την άποψη μου.

    Για να υπολογίσει κανείς αν συμφέρει ή όχι η ιδιογόμωση(καθαρά οικονομοτεχνικά) πρέπει να έχει τα εξής υπ'όψιν του:

    1) Το κόστος της αρχικής επένδυσης για να ξεκινήσει την ιδιογόμωση (μηχανές , ρελιάστρες , ζυγαριές , βιβλία κλπ)

    2) Το κόστος του R&D που χρειάζεται για να αναπτύξεις μια σειρά συνταγών που να είναι ικανοποιητική (δοκιμές κλπ) , όπως και το κόστος των αποτυχημένων προσπαθειών (θα υπάρξουν και πολλές τέτοιες)

    3) Τον όγκο των φυσιγγίων που θα παράξει και την σύνθεση τους (σκοπευτικά , τσιχλοφύσιγγα , βαριές γομώσεις κλπ)

    4) Το άμεσο κόστος των υλικών για κάθε μια συνταγή , πιθανές φύρες , καθώς και την διακύμανση των τιμών των υλικών .

    5) Επειδή το σημαντικότερο κόστος που γλιτώνει κανείς γεμίζοντας είναι το εργατικό , πρέπει να δει κανείς πόσο πολύτιμος είναι ο χρόνος του καθενός μας , πράγμα που είναι εντελώς προσωπικό θέμα. Αν κάποιος δουλεύει 6-8 ώρες (η λιγότερο) την ημέρα και τις υπόλοιπες κάθεται , τότε σαφώς ο χρόνος του είναι άφθονος και μάλιστα θα τον γεμίζει ευχάριστα. Αν όμως δουλεύει 12-16 ώρες και δεν προλαβαίνει ούτε να κατουρήσει , τότε είναι λίγος και πανάκριβος.

    Όπως είναι προφανές , δεν υπάρχει μια απάντηση για όλον τον κόσμο.Υπάρχουν πολλές κατά περίπτωση διαφορετικές.

    Η δική μου θέση είναι πως στην περίπτωση μου καθαρά οικονομικά δεν συμφέρει. Σαν ποιότητα αποτελέσματος όμως (αφού φτάσει κανείς σε ένα επίπεδο) αξίζει τον κόπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #306684

    Οπως παντα, μου φτανουν μολις μερικες γραμμες για να αναιραισω ολικα για ακομη μια φορα, τα οσα ισχυριζεσαι και μαλιστα σε οχι προσωπικο επιπεδο!

    ΤΟ τι εχει την δικη μου υπογραφη και ειναι ενα πολυ μικρο δειγμα μονο,, υπαρχει στην υπογραφη μου σ αυτο το φορουμ σε βιντεακια utube
    οτι μα οτι εχω αναρτισει σε κοινη θεα σ αυτο το φορουμ εχει παντα ενα γιατι και πως ,,εχει πανω απ ολα φωτο… εχει ταχυτητες εχει κατανομες …. παρουσιαζει θελω να πιστευω για οποιον το διαβαζει μια εμπεριστατωμενη εικονα του ποσο ακρηβολογο και πανω απ ολα ποσο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ειναι.
    να χειραφετησω κοσμο δεν το κανω δεν μου χρειαζετε και δεν νομιζω να εχει καποιος εστανθει ετσι. αν( εκτος απο σενα ) καποιος εχει κατι ας το πει ανοιχτα.
    δεν εχω μαζυ σου κατι προσωπικο… τα γραφομενα διαβαζω και αν τα καποια γραφομενα ΣΟΥ εχουν αοριστιες και δεν ξερω τι αλλο …αναφερομαι πανω στο κειμενο αυτο. τωρα αν τυχαινει ναναι δικο σου την καθε φορα το κειμενο αυτο ,,,,βαραινει εσενα που το γραφεις …σε καμια περιπτωση δεν φταιω εγω που αντιπαραθετω την ορθη και εμπεριστατωμενη αποψη.
    μονο και μονο που απαξιεις την μεθοδο μετρησης ταχυτητων διατρησεων και κατανομων …ΑΥΤΟΧΑΡΑΚΤΙΡΙΖΕΙΣ το επιστημονικο σου επιπεδο και την σοβαροτητα των οσων γραφεις.
    εχω επανηλημενως πει πως διαθετω μια ερευνα καμομενη πολλα χρονια τωρα με σχεδον ολες τις πυριτιδες ολους του πιθανους τροπους εμφραξεων και με ολα σχεδον τα διαμετρηματα…
    και εδω σε προκαλω με 2 τροπους.
    πρωτον αντιπαραθεσε την δικη σου ερευνα στο χαρτι στον ταχογραφο. στη διατρηση στην διαφορα κατανομων
    και δευτερον πιασε οποιον διαπυστομενα μεγαλο στο θεμα βλητικη και αντιπαραθεσε τη μεθοδο που ακολουθεις ( αραγε πες μας ανοιχτα ποια μεθοδο αξιολογησης ακολουθεις στα φυσιγγια και κατεθεσε και μερικες φωτο η βιντεο να δουμε και εμεις ) να δουμε τι θα πει…. δεν νομιζω να υπαρχει καποιος ΣΟΒΑΡΟΣ στην ερευνητικη ιδογωμοση που να πει δεν πρεπει να υπαρχει καταγραφη στα αποτελεσματα του ερευνουντος ωστε να εκτημα να συμπαιρενει και ετσι να προχορα.
    θα πρεπει να καταλαβεις πως θεσεις που εκτιμουν ενα φυσιγγιο με το ποσο καλα η κακα φωνευσε μια καρακαξα ..θεσεις περι υγρασιας οπου ερμηνευετε με μικροπορους που εππιτρεπουν την υγρασια να περασει στην πυρυτιδα απο την επιφανεια του πλαστικου καλυκα και αλλα τετοια που δεν ειναι της στιγμης να αναφερω .(.αυτα και μονο φτανουν..)
    μονο απο σοβαρο ιδιογωμοτη δεν πρεπει να λεγονται αλλα οταν λεγονται αυτοματα τον κατατασουν εκει που πραγματικα ανοικει.
    προσωπικα δεν εχω κατι μαζυ σου… με τα γραφομενα και τα νοηματα που καταθετεις εχω.

    τελος το τι εχω κανει εγω και ειναι 100% made δικα μου !!!!! ειναι και στην ηλεκρονικη μου υπογραφη σ αυτο το φορουμ ,,,και εναι ενα πολυ μικρο μερος….
    και εχουν καποιες χιλιαδες κλικαρισματα
    τωρα αν το θες και να το χονδρινουμε αν και δεν ειναι βλητικης υποστασης,, μα ουτε και του χαρακτηρα μου αλλα με αναγκαζεις καποια αλλη δουλεια δικη μου εχει γινει εξοφυλλο μα και αρθρο και στα δυο μεγαλα κυνηγετικα περιοδικα 2,3 φορες……
    αυτα !!!!!!!

    1. Η μοναδικη εταιρεια στην Ελλαδα, που φερει πιστοποιηση CIP, λεει τα ακριβως αντιθετα απο αυτα που ισχυριζεσαι και λες οτι κανεις.
    2. Η διαφορες μεθοδολογιες που χρησιμοποιω εγω προσωπικα, ειναι αμεσα συγκρισιμες απο ολους και επαναληψιμες σε βαθος χρονου με επειροελαχιστο στατιστικο λαθος.
    3. Δεν αφηνω τιποτα στην τυχη.
    4. Στα 25 φυσιγγια του καθε κουτιου, εχω καταφερει να βγαλω τουλαχιστον 23 ιδια που να μην εχουν αποκλισεις και μαλιστα με ιδιαιτερα υψηλη ταχυτητα παραγωγης.
    5. Τελευταιο και βασικο, σε αντιθεση με σενα, ειναι οτι εγω μενω εντος προδιαγραφων.

    Δεν φταιω εγω αν δεν γνωριζεις πως να ρελιαζεις σωστα και ουτε φταιω εγω που τοσα χρονια δοκιμαζεις αρελιαστα και στο καθε κουτι βγαζεις 25 διαφορετικα φυσιγγια και ολα με αποκλισεις! Τωρα αν ειναι 100% δικα σου ή οχι, λιγο με ενδιαφερει, το αποτελεσμα αλλωστε του 5% που προανεφερες ως μεσο ορο αποκλισεων, απλα και μονο επισφραγιζει τα λογια μου και με το παραπανω.

    Οσο για τα υπολοιπα, οταν θα μαθεις να σεβεσαι τον συνομιλιτη σου και να μην τον υποτιμας, οπως κανεις ασταματητα με εμενα εδω και μηνες σε προσωπικο επιπεδο, τοτε και μονο τοτε ισως ξανασκεφτω να σου ξαναμιλησω… διοτι τους λαγους, τις μπεκατσες, τα αγριοπεριστερα και τους φασιανους δεν τους βαζουμε στον λογαριασμο…οπως και οτι κυνηγαω οχι 2 αλλα 10 χρονια… :rolleyes:

    Για οποιον εχει την περιεργεια, απλα και μονο αναφερω, οτι εγω πηγα και ζητησα με σεβασμο να με διδαξουν και να με ξεστραβωσουν οσα πραγματα δεν γνωριζα, καποια συγκεκριμμενα ατομα που ειναι μεσα στους βλητικους σταθμους εδω και χρονια και γνωριζουν τα πραγματα καλυτερα απο τον καθενα και που παραλληλα το 99% των συναδελφων δεν μπορει και δεν εχει την δυνατοτητα να γνωριζει!

    Οσο για τις δημιουργειες μου…ειναι ολες online και το οτιδηποτε ειναι δικο μου, φαινεται απο χιλιομετρα, οσο για την επιλογη μου να περνω το OK απο αυτους που εμπιστευομαι, ειναι για την προσωπικη μου ασφαλεια και για να μην σηκωνω 1000+ bar και οποιος με αντιγραφει να τονε περνω στον λαιμο μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #306675

    Οπως παντα, μου φτανουν μολις μερικες γραμμες για να αναιραισω ολικα για ακομη μια φορα, τα οσα ισχυριζεσαι και μαλιστα σε οχι προσωπικο επιπεδο!

    1. Η μοναδικη εταιρεια στην Ελλαδα, που φερει πιστοποιηση CIP, λεει τα ακριβως αντιθετα απο αυτα που ισχυριζεσαι και λες οτι κανεις.
    2. Η διαφορες μεθοδολογιες που χρησιμοποιω εγω προσωπικα, ειναι αμεσα συγκρισιμες απο ολους και επαναληψιμες σε βαθος χρονου με επειροελαχιστο στατιστικο λαθος.
    3. Δεν αφηνω τιποτα στην τυχη.
    4. Στα 25 φυσιγγια του καθε κουτιου, εχω καταφερει να βγαλω τουλαχιστον 23 ιδια που να μην εχουν αποκλισεις και μαλιστα με ιδιαιτερα υψηλη ταχυτητα παραγωγης.
    5. Τελευταιο και βασικο, σε αντιθεση με σενα, ειναι οτι εγω μενω εντος προδιαγραφων.

    [u]Δεν φταιω εγω αν δεν γνωριζεις πως να ρελιαζεις σωστα και ουτε φταιω εγω που τοσα χρονια δοκιμαζεις αρελιαστα και στο καθε κουτι βγαζεις 25 διαφορετικα φυσιγγια και ολα με αποκλισεις! Τωρα αν ειναι 100% δικα σου ή οχι, λιγο με ενδιαφερει, το αποτελεσμα αλλωστε του 5% που προανεφερες ως μεσο ορο αποκλισεων, απλα και μονο επισφραγιζει τα λογια μου και με το παραπανω[/u].

    Οσο για τα υπολοιπα, οταν θα μαθεις να σεβεσαι τον συνομιλιτη σου και να μην τον υποτιμας, οπως κανεις ασταματητα με εμενα εδω και μηνες σε προσωπικο επιπεδο, τοτε και μονο τοτε ισως ξανασκεφτω να σου ξαναμιλησω… διοτι τους λαγους, τις μπεκατσες, τα αγριοπεριστερα και τους φασιανους δεν τους βαζουμε στον λογαριασμο…οπως και οτι κυνηγαω οχι 2 αλλα 10 χρονια… :rolleyes:

    Για οποιον εχει την περιεργεια, απλα και μονο αναφερω, οτι εγω πηγα και ζητησα με σεβασμο να με διδαξουν και να με ξεστραβωσουν οσα πραγματα δεν γνωριζα, καποια συγκεκριμμενα ατομα που ειναι μεσα στους βλητικους σταθμους εδω και χρονια και γνωριζουν τα πραγματα καλυτερα απο τον καθενα και που παραλληλα το 99% των συναδελφων δεν μπορει και δεν εχει την δυνατοτητα να γνωριζει!

    Οσο για τις δημιουργειες μου…ειναι ολες online και το οτιδηποτε ειναι δικο μου, φαινεται απο χιλιομετρα, οσο για την επιλογη μου να περνω το OK απο αυτους που εμπιστευομαι, ειναι για την προσωπικη μου ασφαλεια και για να μην σηκωνω 1000+ bar και οποιος με αντιγραφει να τονε περνω στον λαιμο μου.

    παραμενεις να ποιεις την νυσσα στο θεμα ??????τι μεθοδο και τι βλητικες μεθοδους αξιολογισης χρησημοποιεις ??????και παραμενεις με λευκη εντελως κολλα στην αναρτηση των αποτελεσματων σου ( διατρησεων ταχυτητων εκτημησεων διασπορας ) απλα γιατι δεν εχεις.
    τωρα το γιατι δεν εχεις ειναι οφθαλμοφανες……..
    και να σου πω και ενα τελευταιο Να το κλεισουμε το θεμα….νεαρε μου
    μια και πιστευεις πως η υγρασια μπαινει στην πυριτιδα απο τους μικροπορους του πλαστικου μερους του καλυκα
    επιστημονας εισαι… ( αλλα της ομαδος ΑΜΑΝ ΤΕΛΕΜΑΡΚΕΤΙΝΚ )
    βρες ενα τροπο που γρηγορα και με ασφαλεια θα μπορουμε να ΣΤΟΚΑΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΚΕΣ … να σωθουμε απο την υγρασια ….
    ΚΑΙ ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ ΝΑΜΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ θα το εφαρμοσει και μαληστα σε κοινη θεα!!!!!!!!
    α ρε που παμε που παμε……..
    :D
    ΥΓ ειναι η πρωτη φορα που χρησημοποιω φατσουλα για να κοσμησω καποιο ποστ μου….αλλα νομιζω οταν εχω αποφασισει για τελευταια φορα να αποτανθω στο ατομο σου ειναι …ναι /….ΕΙΝΑΙ ενας καλος λογος να το κανω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #306674

    παραμενεις να ποιεις την νυσσα στο θεμα ??????τι μεθοδο και τι βλητικες μεθοδους αξιολογισης χρησημοποιεις ??????και παραμενεις με λευκη εντελως κολλα στην αναρτηση των αποτελεσματων σου ( διατρησεων ταχυτητων εκτημησεων διασπορας ) απλα γιατι δεν εχεις.
    τωρα το γιατι δεν εχεις ειναι οφθαλμοφανες……..
    και να σου πω και ενα τελευταιο Να το κλεισουμε το θεμα….νεαρε μου
    μια και πιστευεις πως η υγρασια μπαινει στην πυριτιδα απο τους μικροπορους του πλαστικου μερους του καλυκα
    επιστημονας εισαι… ( αλλα της ομαδος ΑΜΑΝ ΤΕΛΕΜΑΡΚΕΤΙΝΚ )
    βρες ενα τροπο που γρηγορα και με ασφαλεια θα μπορουμε να ΣΤΟΚΑΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΚΕΣ … να σωθουμε απο την υγρασια ….
    ΚΑΙ ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ ΝΑΜΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ θα το εφαρμοσει και μαληστα σε κοινη θεα!!!!!!!!
    α ρε που παμε που παμε……..
    :rolleyes:
    ΥΓ ειναι η πρωτη φορα που χρησημοποιω φατσουλα για να κοσμησω καποιο ποστ μου….αλλα νομιζω οταν εχω αποφασισει για τελευταια φορα να αποτανθω στο ατομο σου ειναι …ναι /….ΕΙΝΑΙ ενας καλος λογος να το κανω.

    Παραπεμπω σε παλαιοτερο ποστ που περιγραφω με αναλυτικο τροπο πως γινονται οι εργαστηριακες δοκιμες διατρησης με φυλλα Α4 σε ξυλινο τελαρο, οποιος επιθυμει μπορει να το ψαξει.

    ΥΓ Επιτελους…μπας και ησυχασω και εγω!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #171030

    Σήμερα είχα τον χρόνο να κάτσω να διαβάσω με προσοχή αυτά που γράφετε και θα ήθελα να δηλώσω ότι πραγματικά "ζηλεύω" τις γνώσεις σας, όσον αφορά την ιδιογόμωση. Να σας πω όμως κάτι ρε παιδιά. Για κάποιους άσχετους σαν εμένα με την ιδιογόμωση, η συνεχής αντιπαράθεση μετατρέπει αυτό το κεφάλαιο ακόμα πιο δυσπρόσιτο από ότι ήδη είναι. Καλό είναι να παραθέτει ο καθένας τις απόψεις του, χωρίς να χρειάζεται να προσπαθεί να αποδείξει στον άλλον ότι κάνει λάθος. Αν νομίζει ότι συνομιλητής του κάνει λάθος μπορεί να το επισημάνει αλλά μέχρι εκεί.

    Μπορείτε να μας προτείνετε κάποια βιβλία (καλύτερα στα ελληνικά) με θέμα την ιδιογόμωση;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #306671

    Παραπεμπω σε παλαιοτερο ποστ που περιγραφω με αναλυτικο τροπο πως γινονται οι εργαστηριακες δοκιμες διατρησης με φυλλα Α4 σε ξυλινο τελαρο, οποιος επιθυμει μπορει να το ψαξει.

    ΥΓ Επιτελους…μπας και ησυχασω και εγω!

    και εγω μπορω να σας πω πως δοκιμαζονται τα καυσημα πυραυλων.
    αλλα δεν εχω ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΕΣΤ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ.
    ΤΩΡΑ για τα των φυσιγγιων εχω καποιες εκατονταδες που μπορω να σας δειξω
    ΕΣΥ???????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #306667

    Σήμερα είχα τον χρόνο να κάτσω να διαβάσω με προσοχή αυτά που γράφετε και θα ήθελα να δηλώσω ότι πραγματικά "ζηλεύω" τις γνώσεις σας, όσον αφορά την ιδιογόμωση. Να σας πω όμως κάτι ρε παιδιά. Για κάποιους άσχετους σαν εμένα με την ιδιογόμωση, η συνεχής αντιπαράθεση μετατρέπει αυτό το κεφάλαιο ακόμα πιο δυσπρόσιτο από ότι ήδη είναι. Καλό είναι να παραθέτει ο καθένας τις απόψεις του, χωρίς να χρειάζεται να προσπαθεί να αποδείξει στον άλλον ότι κάνει λάθος. Αν νομίζει ότι συνομιλητής του κάνει λάθος μπορεί να το επισημάνει αλλά μέχρι εκεί.

    Μπορείτε να μας προτείνετε κάποια βιβλία (καλύτερα στα ελληνικά) με θέμα την ιδιογόμωση;

    χωρις πλακα τωρα… αντε να το πω…
    ειμαι στην συγγραφη ενος τετοιου βιβλιου που δεν θα ειναι σε καμια περιπτωση συνταγογραφια
    το μονο πραγμα που δεν θα αναφερω ειναι συνταγες!!!! ειναι γεματος ο τοπος και σχεδον ολοι οι κατασκευασυες εχουν στο διαδικτυο τις πρωτασεις τους.
    μονο τροπους μεθοδους τι πρεπει τι δεν πρεπει …. τι πρεπει …κλπ

    πως να κανουμε πραγματικα δικα μας φυσιγγια που να εχουν την μεγηστη δυνατη συμβατοτητα οχι μονο με το οπλο μας μα και με την νοοτροπια της σκοπευτικης μας ταξης.

    Αυτη θα ειναι η κεντρικη ιδεα αυτου του ενχηρηματος.
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #306666

    και εγω μπορω να σας πω πως δοκιμαζονται τα καυσημα πυραυλων.
    αλλα δεν εχω ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΕΣΤ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ.
    ΤΩΡΑ για τα των φυσιγγιων εχω καποιες εκατονταδες που μπορω να σας δειξω
    ΕΣΥ???????

    Τελικα τι θα γινει με σενα; Πρωτα λες και μετα ξελες; Καπου δηλαδη χανεις και σε αξιοπιστια…αν ειχες και ποτε βεβαια… :rolleyes:

    Κατανοω οτι σημερα ειναι Πρωταπριλια…αλλα εχεις καταντησει κουραστηκος…και ενταξει, εγω 12 χρονια πλεον μεσα στα φορουμ εχω συνηθισει να αντιμετωπιζω ατομα σαν και σενα…αλλα τα παιδια που τους χαλας τα topic σε τι σου φταινε; Αλλα ειπαμε, πρωτιστος η ελειψη σεβασμου προς εμενα και μετα προς των πλησιων μου… :D

    Μαλλον δεν σου παει με τιποτα κατω…αλλα δεν πειραζει, αυτα εχει η ζωη και με λιγο λαδακι για ρελιασμα, ισως τα καταφερεις να το καταπιεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #306664

    χωρις πλακα τωρα… αντε να το πω…
    ειμαι στην συγγραφη ενος τετοιου βιβλιου που δεν θα ειναι σε καμια περιπτωση συνταγογραφια
    το μονο πραγμα που δεν θα αναφερω ειναι συνταγες!!!! ειναι γεματος ο τοπος και σχεδον ολοι οι κατασκευασυες εχουν στο διαδικτυο τις πρωτασεις τους.
    μονο τροπους μεθοδους τι πρεπει τι δεν πρεπει …. τι πρεπει …κλπ

    πως να κανουμε πραγματικα δικα μας φυσιγγια που να εχουν την μεγηστη δυνατη συμβατοτητα οχι μονο με το οπλο μας μα και με την νοοτροπια της σκοπευτικης μας ταξης.

    Αυτη θα ειναι η κεντρικη ιδεα αυτου του ενχηρηματος.
    φιλικα mark cal20

    Ε πεστο μας επιτελους οτι γραφεις βιβλιο για να τα κονομησεις και οτι οπως ειναι προφανες, θεωρειται αυτοματος ζημια οποιος τα λεει τζαμπα!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 84 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων