Ερώτηση για ιδιωγομοση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 84 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #170935

    Φίλε caveman
    εξέθεσες τα πράγματα με σαφήνεια. Προσωπικά έχω μια απορία:
    ένα ποσοστό ατμοσφαιρικής υγρασίας >60% είναι οριακό για την
    ομαλή λειτουργία των φυσιγγίων μας;

    Φίλε Μάρκο
    Δεν έχω την εμπειρία σου στον τομέα των δοκιμών, μετά λύπης
    μου ομολογώ ότι έχω κάνει ελάχιστες. Ωστόσο έχω παρατηρήσει
    ότι με την αλλαγή των καιρικών συνθηκών, η απόδοση κάποιων
    φυσιγγίων πέφτει κατακόρυφα. Τι εξήγηση δίνεις;

    Να είστε καλά για τον εποικοδομητικό διάλογο που προάγετε.
    Φιλικά
    Άγγελος
    [/quote
    αν μπορουσες να μου ανεβασεις ,,αν ειναι δυνατον ,,,τα τεστ που εχεις κανει… η να τα περιγραψεις…
    οπως
    τη συγκεντρωση και διατρηση και ταχυτητα ειχαν 2-4 φυσιγγια σε νορμαλ συνθηκες και τι σε υγρες???? και ποιες διαφορες παρατηριθηκαν σε συγκρηση οπως και τις μεθοδους που ακολουθησες ωστε τα προς δοκιμη φυσιγγια γεμισθηκαν ωστε να ειναι σαν ,,,απαραλαχτες σταγονες ,,, τα ιδια και απαραλαχτα <<<οσο το δυνατον φυσικα >>> αυτο ειναι εφικτο,,, με μεγαλη μου χαρα θα μπορουσα να σου απαντησω.
    φιλικα mark cal20


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #306909

    Φίλε mark εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου και εξηγώ:

    ο ατμοσφαιρικός αέρας δεν είναι σκέτο μείγμα αεριών όπως μαθαίνουμε στο γυμνάσιο ( 78% άζωτο, 21% οξυγόνο και 1% άλλα αέρια) αλλά περιέχει και υδρατμούς σε μεγάλο ποσοστό. Στους 30ο C μπορεί να περιέχει μέχρι και 30 γρ. υδρατμούς ανά κυβικό μέτρο, από εκεί και μετά οι ατμοί του νερού είναι υπέρκοροι (εκείνο είναι το σημείο δρόσου όπως το λένε στην μετεωρολογία) και εμφανίζεται ομίχλη. Για αυτό τον λόγο (επειδή δηλαδή η μάζα των κορεσμένων υδρατμών εξαρτάται και από θερμοκρασία) χρησιμοποιούν την ποσοστιαία κλίμακα με τις μερικές πιέσεις για να περιγράψουν την υγρασία (είναι πιο "εύπεπτο" και άμεσο σαν μέτρο σύγκρισης).

    Άρα….

    Όταν έχουμε υψηλά ποσοστά υδρατμών στην ατμόσφαιρα (ακόμη και χωρίς την εμφάνιση ομίχλης) τότε ένα κομμάτι από την θέση του αερίου μείγματος ( άζωτο, οξυγόνο και άλλα αέρια) την καταλαμβάνουν υδρατμοί! Συνεπώς παίρνοντας ένα κυβικό μέτρο ατμοσφαιρικό αέρα σε μια φυσιολογική ζεστή μέρα με ξηρό καιρό το ποσοστό των υδρατμων λογικά θα είναι γύρω στο 30% v/v , δηλαδή η σύσταση του αέρα θα είναι
    300 lt νερό σε μορφή υδρατμών
    700 lt αέρας εκ του οποίου το 78% είναι άζωτο ( δλδ 700*78/100 = 546lt), 21% οξυγόνο ( δλδ 700*21/100 = 147lt) και τα υπόλοιπα 1% (δλδ 7lt) είναι τα υπόλοιπα άερια (co2, όζον κτλ).

    Εάν το παραπάνω ποσοστό αλλάξει και γίνει 40% ή ακόμη χειρότερα αρχίσει να βρέχει ή εμφανιστεί ομίχλη τότε το ποσοστό των υδρατμών στην ατμόσφαιρα ανεβαίνει κατακόρυφα και τότε από 147 lt O2 / m^3 μπορεί να καταλήξουμε να έχουμε 100lt, δλδ μιλάμε για μια μείωση της τάξης του 30% !!!

    [size=2][b]Άρα η ατμόσφαιρα σαφώς και παίζει ρόλο διότι με αυτήν αναφλέγεται το μπαρούτι που έχει μέσα το φυσίγγι (μόνο οι ρώσοι είχαν φτιάξει κάποια πυρομαχικά που είχαν δικό τους θάλαμο με οξυγόνο) και επηρρεάζει με την ποσότητα οξυγόνου που υπάρχει μέσα στον θάλαμο καύσης [/b][/size]αλλά και ΙΣΩΣ με την ποσότητα υγρασίας που θα επικολληθεί στα υλικά της καυσης.

    Οπότε σαφώς και έχει νόημα η φράση "αυτη η πυρίτιδα με υγρασία δεν τα πάει καλά", επειδή κατά την στιγμή της πυροδότησης με υψηλή υγρασία δεν έχει αρκετό οξυγόνο στον ατμοσφαιρικό αέρα για να εξελιχθεί η διαδικασία όπως πρέπει, είναι θα λέγαμε πολύ "οξυγονοβόρες". Κάποιες άλλες είναι πιο ανεκτικές στην ποσότητα οξυγόνου που απαιτούν κατά την καύση τους. Σημαίνει αυτό πως δεν θα εμφανίσουν τέτοια συμπτώματα "μειωμένης απόδοσης";; Εάν την πάνε την S4 (που τόσο γουστάρει ο Νίκος και μας έχει βάλει όλους ψύλλους στον κόρφο μας) στους μουσώνες της Νοτιοανατολικής Ασίας θα έχει μειωμένη απόδοση λογώ των τρομακτικών επιπέδων υγρασίας στην ατμόσφαιρα.

    Αυτά τα λέει η επιστημονική πλευρά, οι δοκιμές σου μπορεί να έχουν διαφορετικά συμπεράσματα.

    Φιλικά.

    [font=”Verdana”]Φίλε Caveman, λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω, αλλά εδώ κάνεις λάθος.
    Η πυρίτιδα δεν χρειάζεται (και φυσικά δεν χρησιμοποιεί) για την καύση της το οξυγόνο της ατμόσφαιρας.
    Το οξυγόνο που απαιτείται υπάρχει στα μόρια της νιτροκυτταρίνης (& της νιτρογλυκερίνης στις διβασικές), και κυρίως στις νιτρικές ρίζες: –ΝΟ3. Η καύση δεν είναι τίποτε άλλο παρά διάσπαση των μορίων αυτών και επανένωση του οξυγόνου με τα άτομα άνθρακα, υδρογόνου και αζώτου που απαρτίζουν το μόριο, προς δημιουργία αερίων: μονοξειδίου & διοξειδίου του άνθρακα, οξειδίων του αζώτου, νερού (υδρατμοί) κλπ.
    Το αντίστοιχο συμβαίνει και στη μαύρη πυρίτιδα (μίγμα νιτρικού καλίου, άνθρακα & θείου) με το οξυγόνο που υπάρχει στο νιτρικό κάλιο (ΚΝΟ3).
    Κι επίσης σε όλα τα εκρηκτικά. Γι’ αυτό η καύση (ή η έκρηξη) γίνεται και σε κλειστό χώρο, χωρίς την παρουσία αέρα.
    Καμία σχέση με τις Μηχανές Εσωτερικής Καύσης, που τα καύσιμα τους (βενζίνες, πετρέλαιο, υγραέριο κλπ) χρειάζονται ανάμιξη με ατμοσφαιρικό αέρα για την καύση τους, αφού τα μόρια τους δεν περιέχουν οξυγόνο (υδρογονάνθρακες).

    Οσον αφορά την επίδραση ή όχι της υγρασίας στα φυσίγγια , χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης με κανένα συνάδελφο, με βάση τις όποιες γνώσεις μου σε Φυσική και Χημεία, αλλά και την κοινή λογική, συντάσσομαι απόλυτα με την άποψη του φίλου Mark cal 20, όπως την έχει εκθέσει επανειλημμένα και με επιχειρήματα στο φόρουμ , αν και ομολογώ ότι δεν έχω την εμπειρία του σε δοκιμές και κυνήγια.
    Φιλικά,[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #306904

    Προσωπικα ουδεποτε ενδιαφερθηκα για Signle Stage μηχανες, επειδη ομως τυνχανει να γνωριζω καποιες λεπτομερειες, καλο θα ηταν να γνωριζει οποιος επιθυμει να αποκτησει μια τετοια μηχανη, οτι οπως λεει και η ιδια η εταιρεια, η 600 Jr.Μ5 καλιμπραρει περιστασιακα και οχι συνεχομενα οπως κανει η Sizemaster!

    600 Jr.Μ5 – [url=”http://www.mecreloaders.com/ProductLine/600JrMark5.asp”]http://www.mecreloaders.com/ProductLine/600JrMark5.asp[/url]
    Video 600 Jr.Μ5 – [url=”http://www.youtube.com/watch?v=J9J-1sRgltQ”]http://www.youtube.com/watch?v=J9J-1sRgltQ[/url]
    Sizemaster – [url=”http://www.mecreloaders.com/ProductLine/SizeMaster.asp”]http://www.mecreloaders.com/ProductLine/SizeMaster.asp[/url]
    Video Sizemaster – [url=”http://www.youtube.com/watch?v=EI5BKdSDRbE”]http://www.youtube.com/watch?v=EI5BKdSDRbE[/url]

    Το ιδιο ισχυει και για τις 650N & Grabber/9000G. Επισης καλο θα ηταν να γνωριζουν οσοι χρησιμοποιουν MEC, οτι το καλυμπραρισμα γινεται σωστα μεχρι και τον παφιλα Τ3 ή ~16mm, διοτι απο εκει και πανω δεν…

    Για τα αρελιαστα φυσιγγια, θα επιθυμουσα απλα να ακουσω ποσοι απο εσας εχουν καταφερει να ριχνουν αρελιαστα φυσιγγια χωρις εμπλοκες;

    Τελος οσο αναφορα το ρελιασμα, επειδη ακριβως το εχω κανει επιστημη, παραθετω ενα μικρο αποσπασμα της παρακατω φωτο που τραβηχτηκε απο τον Gianluca Garolini μεσα στην B&P, τα ονοματα των οποιων ειναι Giuliano Giorgini, Marco Manfredi, Chiara Cainero [χρυσο Skeet στο Πεκινο 2008] & Μakela Νummela [χρυσο Trap στο Πεκινο 2008].

    [url=”http://img823.imageshack.us/img823/4723/bpolimp2.jpg”][img]http://img823.imageshack.us/img823/4723/bpolimp2.th.jpg[/img][/url]

    Κατα 99% η μηχανη γομωσης ηταν μια BSN Super Rapida των μολις 200.000€…και επειδη ακριβως κατα το παρελθον εχω γραψει αρκετες φορες για την εξωμειωση εργοστασιακου ρελιασματος, δεν θα το επαναλαβω, οποτε οποιος καταλαβε εχει καλος, οποιος δεν καταλαβε…δεν πειραζει…

    Φιλικα Νικος :rolleyes:

    αυτο που θελει να μας πει ο νικος ειναι οτι εξομειωνοντας το εργοστασιακο ρελιασμα θα εχουμε φυσιγγια με αξιοθαυμαστη σταθεροτητα κατι που δεν υπαρχει καμια περιπτωση να το πετυχουμε με αρελιαστα φυσιγγια
    για κοιταξτε λιγο τους χρονους καυσης της αρχικες και της μενουσες ταχυτητες. τρομερη σταθεροτητα απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο μολις 4με 5 m/s
    marko θα ηθελα να μας πεις αν στης δοκιμες που εκανες με αρελιαστα τα φυσιγγια σου τα γεμισες ενα ενα στο χερι η σε μηχανη?
    κατα την μετρηση των ταχυτητων ποια ηταν η αποκλιση απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο με δοκιμη τουλαχιστον 5 φυσιγγιων απο καθε τυπο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #306887

    [font=”Verdana”]Φίλε Caveman, λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω, αλλά εδώ κάνεις λάθος.
    [b]Η πυρίτιδα δεν χρειάζεται (και φυσικά δεν χρησιμοποιεί) για την καύση της το οξυγόνο της ατμόσφαιρας[/b].
    Το οξυγόνο που απαιτείται υπάρχει στα μόρια της νιτροκυτταρίνης (& της νιτρογλυκερίνης στις διβασικές), και κυρίως στις νιτρικές ρίζες: –ΝΟ3. Η καύση δεν είναι τίποτε άλλο παρά διάσπαση των μορίων αυτών και επανένωση του οξυγόνου με τα άτομα άνθρακα, υδρογόνου και αζώτου που απαρτίζουν το μόριο, προς δημιουργία αερίων: μονοξειδίου & διοξειδίου του άνθρακα, οξειδίων του αζώτου, νερού (υδρατμοί) κλπ.
    Το αντίστοιχο συμβαίνει και στη μαύρη πυρίτιδα (μίγμα νιτρικού καλίου, άνθρακα & θείου) με το οξυγόνο που υπάρχει στο νιτρικό κάλιο (ΚΝΟ3).
    Κι επίσης σε όλα τα εκρηκτικά. Γι’ αυτό η καύση (ή η έκρηξη) γίνεται και σε κλειστό χώρο, χωρίς την παρουσία αέρα.
    [i]Καμία σχέση με τις Μηχανές Εσωτερικής Καύσης, που τα καύσιμα τους (βενζίνες, πετρέλαιο, υγραέριο κλπ) χρειάζονται ανάμιξη με ατμοσφαιρικό αέρα για την καύση τους, αφού τα μόρια τους δεν περιέχουν οξυγόνο (υδρογονάνθρακες).[/i]

    Οσον αφορά την επίδραση ή όχι της υγρασίας στα φυσίγγια , χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης με κανένα συνάδελφο, με βάση τις όποιες γνώσεις μου σε Φυσική και Χημεία, αλλά και την κοινή λογική, [b]συντάσσομαι απόλυτα με την άποψη του φίλου Mark cal 20[/b], όπως την έχει εκθέσει επανειλημμένα και με επιχειρήματα στο φόρουμ , αν και ομολογώ ότι δεν έχω την εμπειρία του σε δοκιμές και κυνήγια.
    Φιλικά,[/font]

    Έχεις απόλυτο δίκιο! Παρέβλεψα το γεγονός πως τα πυρομαχικά πυροδοτούνται ακόμη και στο διάστημα ή και κάτω από το νερό!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #306878

    Οπως καθε φορα, με την πρωτη ευκαιρια το γυριζεις σε προσωπικο επιπεδο…και πλεον αρχιζω να πιστευω οτι δεν το κανεις αθελα σου, αλλα επιτηδες, δεν πειραζει ομως, καλη καρδια!

    [color=”#0000FF”]Για τα αρελιαστα φυσιγγια, θα επιθυμουσα απλα να ακουσω ποσοι απο εσας εχουν καταφερει να ριχνουν αρελιαστα φυσιγγια χωρις εμπλοκες;[/color]
    [color=”#0000FF”]Τελος οσο αναφορα το ρελιασμα, επειδη ακριβως το εχω κανει επιστημη, παραθετω ενα μικρο αποσπασμα της παρακατω φωτο που τραβηχτηκε απο τον Gianluca Garolini μεσα στην B&P, τα ονοματα των οποιων ειναι Giuliano Giorgini, Marco Manfredi, Chiara Cainero [χρυσο Skeet στο Πεκινο 2008] & Μakela Νummela [χρυσο Trap στο Πεκινο 2008].[/color]
    αν υπολογησουμε οτι ριχνω σκοπευτηριο τουλαχιστον 50 φυσιγγια σε σκιτ καθε κυργιακη και κυνηγω ολο τον επιτρεπομενο χρονο… και το κανω αυτο πανω κατω 20χρονια θα καταλαβαινετε πως εχω ριξει πολλες χιλιαδες φυσιγγια με κανενα απολυτως προβλημα. ( με ενα πολυ προχειρο υπολογισμο αυτο μου βγαινει πανω κατω 50 με 60.000 φυσιγγια )διαθετω περι τα 10 διαφορετικα οπλα ολων των διαμετρηματων και φυσικα αυτες οι καποιες χιλιαδες φυσιγγια αφορουν ολα τα οπλα και διαμετρηματα.
    εμπλοκες τωρα δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις τι μπορει να ειναι εμπλοκες….. δεν το καταλαβαινω…. εκτως και αν γενικολογεις με την παραδοχη οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν 12αρες καραμπινες …..
    τωρα αν καποιοι μπερδευουν την εξωτερικη εμφανιση ενος φυσιγγιου και θεωρουν πως αυτο συνεπαγετε και την βλητικη του σταθεροτητα σε τεστ 10 φυσιγγιων ,,και μη γνωριζωντας ποσο εχει αλοιωθει η ελαστικοτητα ενος καλυκα λογω των υπερτιβων ενος δραπανου παγκου με στροφες πολυ πολυ πανω απο τις 100 200 που ειναι το οριο αντοχης στο να μη μεταβληθει η μηχανικη ιδιοτητα του πλαστικου. δεν εχω θεση ουτε και επιστημη.
    αν παραυτα καποιος θελει να ρελιασει πρεπει να παρει ενα δραπανο που να μπορει να δωσει αυτες τις στροφες αλλα με αρκετη ροππη ωστε νη μη φρεναρει…. και τετοια ειναι τυπου υμαντα και κοστιζουν απο 200 εβρο και πανω.
    δεν καταλαβαινω πως μεσα απο τα ιταλικα ονοματα που παραθετεις βγαινεις ΕΣΥ επιστημων του ρελιασματος

    <<<<[color=”#0000FF”]Τελος οσο αναφορα το ρελιασμα, επειδη ακριβως το εχω κανει επιστημη, παραθετω ενα μικρο αποσπασμα της παρακατω φωτο που τραβηχτηκε απο τον Gianluca Garolini μεσα στην B&P, τα ονοματα των οποιων ειναι Giuliano Giorgini, Marco Manfredi, Chiara Cainero [χρυσο Skeet στο Πεκινο 2008] & Μakela Νummela [χρυσο Trap στο Πεκινο 2008].[/color]>>>>

    αδυνατω να καταλαβω πως οσοι το διαβαζουμε αυτο που επανασυναπτω …θα συμπερανουμε την επιστημονικου επιπεδου κλαση του γραφοντος στο ρελιασμα.

    παιδια περα απο την πλακα θα επαναλαβω πως το τεστ των φυσιγγιων ειναι κατι που πρεπει να γινετε με τον τροπο που διεθνως μεχρι στιγμης εχει αποδεχθει… ( χαρτια ταχογραφοι μετρησεις ποσοστων μετρησεις διατρησεων….κλπ κλπ….)
    μονο ετσι αυτα που λεμε αυτα που θελουμε να συμβαινουν στα παραγομενα φυσιγγια μας μπορει να διαπιστωθει ,,,τεκμηριωθει,, και θεωρηθει δυνατον και περα για περα μη αμφισβητισημο.
    φιλικα mark cal20

    Αν λοιπον μετα απο αυτα τα 20 χρονια δοκιμων που λες και με τις οσες δοκιμες και τα οσα οπλα εχεις δοκιμασει οπως λες, δεν εχεις καταφερει ακομα να καταλαβεις καποια απο τα πραγματα που θεωρουνε ολοι οι γνωστες ως βασικα, τοτε δεν συντρεχει λογος να συζηταμε.

    Γεγονος Ν.1:

    20 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΩΝΙΔΑ ΜΗΤΣΙΑΛΗ

    [b]14. Πως και κατά πόσο επιδρά η υγρασία στην βλητική και στην απόδοση των φυσιγγίων;

    Λ.Μ. Αυτό είναι κάτι που δεν έχει απαντηθεί ποτέ από κανέναν βλητικό, απ' όσο τυγχάνει να γνωρίζω. Όλοι αποφεύγουν να το εξηγήσουν, προτιμούν να το προσπεράσουν και να απαξιώσουν αυτό το οποίο όλοι οι κυνηγοί το αντιμετωπίζουμε πραγματικά, δεν το φανταζόμαστε. Η υγρασία επηρεάζει την εσωτερική βλητική, την εξωτερική βλητική, την βλητική κάννης ή όλα μαζί; Είναι οι διβασικές πυρίτιδες η λύση; Πειράζει που απαντάω με ερωτήσεις;[/b]

    Γεγονος Ν.2:

    [b]αυτο που θελει να μας πει ο νικος ειναι οτι εξομειωνοντας το εργοστασιακο ρελιασμα θα εχουμε φυσιγγια με αξιοθαυμαστη σταθεροτητα κατι που δεν υπαρχει καμια περιπτωση να το πετυχουμε με αρελιαστα φυσιγγια
    για κοιταξτε λιγο τους χρονους καυσης της αρχικες και της μενουσες ταχυτητες. τρομερη σταθεροτητα απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο μολις 4με 5 m/s[/b]

    Δεν υπηρχε περιπτωση αλλωστε να κερδισουν 2 χρυσα σε Ολυμπιακους αγωνες, χωρις εργοστασιακα ρελιασμενα φυσιγγια! Τα νουμερα αλλωστε μιλανε απο μονα τους DELTA 4,92m/s – 33.3bar απο μια μηχανη με οπτικους σενσορες που γεμιζει 9.000~12.000φυσιγγια/ωρα!!!

    Το προβλημα λοιπον, δεν ειναι οτι βγαλανε τοσο μικρες αποκλισεις, αλλα το οτι τις βγαλανε απο τετοια μηχανη, εκτος και αν τα γεμισανε στο χερι και δεν μας το λενε… :rolleyes:

    Αν λοιπον εχεις την στοιχειοδη αντιληψη των πραγματων, θα καταλαβεις οτι το παραπανω αναιρει αυτοματα τα ολα οσα εχεις πει μεχρι στιγμης, ετσι απλα.

    Γεγονος Ν.3:

    JK6 μονοβασικη πληρως ζελατινοποιμενη
    MBx36 τροποποιημενη μονοβασικη με ζελατινοποιηση λογο νιτρογλυκερινης
    TecnaN διβασικη τεζα στην νιτρογλυκερινη
    M92s διβασικη τεζα στην νιτρογλυκερινη

    Αν λοιπον οι δοκιμες γινοταν με μονοβασικες πορωδεις πυριτιδες χωρις καθολου % νιτρογλυκερινης ή % ζελατινοποιησης, τα πραγματα θα ηταν εντελως διαφορετικα!

    Γεγονος Ν.4:

    Ερωτηση:

    Μαρκο παρα πολυ καλη η τεχνικη αναλυση που εκανες, μια ερωτηση μονο απο καθαρη περιεργεια…στις δοκιμες με τους καλυκες 67 και 70 στην Magnum θαλαμη, εριχνες φυσιγγια ιδιογωμοσης που τα γεμιζες εσυ με την ιδια ακριβως δοσολογια ή αλλαζες κατι; Ευχαριστω!

    Απαντηση:

    Αγαπητε Νικο,, κατ αρχας μπραβο σου για την προσπαθεια που καταβαλλεις μεσα στο φορουμ με τοσες συνταγουλες που δινεις. Ειμαι συγουρος πως αρκετοι στο ξεκινημα της ιδιογωμοσης θα το εκτημουν αρκετα.
    Στο ερωτημα σου τωρα. Στο τεστ δοκιμαστηκαν τα εξης φυσιγγια remington heavydove n8 70mm αστερ8,.,, qyallia NSI 67 μαλλινη αστερ 6,,, ενα δικο μου s4 , 1,40×30,5 686 μαλληνη+φουστα αναμικτα 10-11 κατα 50% 67μμ…αστερ8
    jk6b 1,55×30,5 cd2000 μαλληνη+φουστα αναμικτα 10-11 κατα 50%.. 67 .αστερ8 .- s4 1,52×32-686 μαλληνη + φουστα αναμικτα 7,5-9,5 κατα 50%_70μμ ρελιαστο.
    τα οπλα ηταν .valmet 412s 76 . finland. mobile chock (αυλος 18,6) και ενα tulla toz mobilechock ( colonial thin wall) 70 (αυλος 18,5). τα επονημα εργοστασιακα νομιζω ολοι μας τα γνωριζουμε ,, τα δικα μου ειναι φυσιγγια που εχουν δοκιμαστει σε παρα πολα κυνηγια και απο εμενα μα και απο 3 φιλους τεμπελακους στο να γεμιζουν.. μα φανατικους στο να τους τα γεμιζω εγω ,,τα δουλευουν σε τριγονι ορτυκι και τσιχλα… στην τσιχλα δε,,θαθελαν πολυ να τους γεμιζω να την βγαζουν ολο το χειμωνα …αλλα …. εγω δεν μπαινω σε τετοια διαδικασια.. ( το ρελιαστο της s4 θελουν αλλα….. ειμαι και εγω τεμπελακος ….)ετσι περιοριζοντε στο να ριξουν το οτι περισεψε,, αν περισεψει.. μετα τα ορτυκοτρυγωνα… για τα φυσιγγια αυτα υπαρχουν φυσικα φωτο απο την κατανομη τους και ευχαρηστως αν το επιθιμει καποιος φιλος να τις ανεβασω.( διατηρω στο pc πανω απο 500 τεστ φυσιγγιων που εχω κανει… δεν ειναι μονο οι φωτο απο αυτα που τελικα κατ εμε ηταν τα καλα,,, μα και απο τα φυσιγγια που δεν τα πηγαν καλα.. απο συνταγουλες και συνδιασμους υλικων που.. αποτιχαν.. το λεω αυτο γιατι μεσα απο αυτο το αρχειο μελετοντας το …ολο και καποια καλη παρατηριση με οδηγει σε μια νεα,, για σε μια βελτηωμενη ,, συνταγη ,,,για παρεμβαση σε καποια ιδη κατα την κρηση μου -αρκετα καλη- χαρακτηρησμενη.
    ναστε ολοι καλα
    Mark cal20

    και

    Παραλειψα να πω πως στα 67αρια μαλληνης-φουστας ,οταν γεμιζονται σε 70αρι καλλυκα , τοποθετω μεταξυ φουστας και μαλληνης φελο απαιτουμενου υψους ,,τοσο οσο χρειαζετε,, ωστε η τελικη σταθμη του φυσιγγιου νανε στο υψος αυτο που επιθιμω να εχει το φυσιγγιο ωστε να κλεισει αστερι . ( υπαρχει φελος στο εμπορειο στα καταστηματα γραφικων ,,για μακετες συνηθως προοριζετε,, σε παχη ,,απο 1μμ μεχρι και 8-10μμ ,σε φυλλα ,,Τα κοβω με ζγρομπια 18μμ ,,,συνηθως η διορθωση της σταθμης δεν ξεπερνα τα 2,3μμ αναλογως τον συνδιασμο πυριτιδας σκαγιων που υπαρχει.) ποτε δεν ανεβαζω το υψος της μαλληνης ,,αυτης που μοιαζει με μαλληνη,, και ειναι και η πιο ευκολη και φτηνη στην αγορα της,, θεοροντας οτι ανεβαζει τις πιεσεις,,και κατα δευτερον ειναι αδυνατον να βρεθει μια μαλληνη με το ακριβες επιθημητο υψος που η καθε περιπτωση απαιτει.
    Σε γενικες γραμμες τα φυλλα φελου τα συνηστω ανεπιφυλακτα σε καθε θυασωτη της μαλληνης γομωσης λυνουν τα χερια σε πολες περιπτωσεις ,, εχουν χαμηλοτατο κοστος και σε περιπτωσεις που τοποθετιθουν μεταξυ μαλληνης και σκαγιων,, με ενα σκληρο χαρτονακι για βαση στα σκαγια.. ανεβαζουν την διαμετρο της ροζετας μας χωρις να δημιουργουν καποια ενοχλητικα κενα ,,απο 5 μεχρι και 10%..( ενα απο τα μικρα μου μυστηκα σε φυσιγγια μεσαιας διασπορας για μπεκατσα και ορτυκι….Δοκιμαστε το !!!
    παντα φιλικα mark cal20

    Εγω την απαντηση που ηθελα, την εχω απο τις 3/7/2010 και εκτιμω οτι ακομα και σημερα συνεχιζεις να κανεις το ιδιο λαθος, τα υπολοιπα περιττα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #170958

    ΔΕΝ εχω καμια ορεξη να ασχοληθω με επιστημονες.
    και με πολυτικους ετσι ειναι δεν …εχω ορεξη.
    συμπαθατε με και με τους φανατικους της ποδοσφαιροφανελας.
    νομιζω πως σαφεστατα απαντησα στο ερωτημα του παιδιου με οριο τα 500 εβρο… και με γνομονα την απλοτητα και την επαρκεια στο 80% που μπορει να φτασει με αυτα που του προτεινω.
    εσυ λες οτι εισαι επιστημονας του ρελιασματος λες για μια μηχανη που κανει καποια λεφτα μαλλον χονδρα !!!! των 12000 φυσιγγιων το λεπτο… την θεση αυτη την υπογραφουν η εμπλεκονται κατα τα γραφομενα σου καποιοι ιταλοι…και μεταλια… και δεν καταλαβαινω εσυ τι σχεση εχεις με την επιστημη του ρελιασματος… με την μηχανη των καποιων χιλαδων εβρο με σενσορες…. και τα μεταλια πεκινου με το δραπανο παγκου…τον ενα χρονο στην ιδοογομωση με τις κανα 2 καραμπινες 12αρες τις τσιχλες και τα βλητικα τεστ σε καρακαξες .
    εχεις μπερδεψει μαλλον λογω του νεαρου της υλικιας και του συντομου χρονου στο <<αθλημα>>πολλα μαζυ στο μυαλο σου και δυστυχως μπερδευεις και ανθρωπους που πανε κατι να μαθουν …
    που ειναι και το χειροτερο!!!!!!!
    αν λοιπον το θεττεις προσωπικα σε εμενα δεν εχω να μαθω τιποτα απο σενα …
    μακαρι ναχες κανει καμια 10 ποστ μελετων δικων σου να βλεπαμε να κατι να κατι τελως παντων…αλλα ακομα εισαι στο επιπεδο να διαβαζεις φορουμ ιταλικα …και μετα να μας λες τι γραφουν… δεν ξερω τι βαθμο σοβαροτητας και επιστημης αυτα εχουν…. σε συνδιασμο με καρακαξες υγρασια κερκυρας… και καπνα ξανθης……
    αλλα ουτε και με ενδιαφερει.
    για τα νεα παιδια λιπαμαι που διαβαζουν κατα καιρους απιθανες γενικολογιες αοριστιες… και οτι αλλο εκλεκτο ///

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #170964

    13. Φυσίγγια και υγρασία.
    Ο μεγαλύτερος εχθρός της πυρίτιδας και κατ’ επέκταση των φυσιγγίων, είναι η υγρασία. Αυτή μπορεί να προέρχεται από το εξωτερικό περιβάλλον ή να δημιουργείται και να εγκλωβίζεται στη μάζα της πυρίτιδας, υπό μορφή υδρατμών, που δημιουργούνται από τις έντονες μεταπτώσεις της θερμοκρασίας από ζέστη σε κρύο και το αντίστροφο. Η καλύτερη αντιμετώπιση του προβλήματος συνιστά τη φύλαξη της πυρίτιδας και των φυσιγγίων σε χαρτονένια ή ξύλινα δοχεία και κουτιά αντίστοιχα. Και αυτά με τη σειρά τους πρέπει να βρίσκονται σε κάποιο χώρο του σπιτιού που δεν υφίσταται έντονες θερμικές μεταβολές και που διαθέτει κάποιο μέσο προφύλαξης από την υγρασία. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει αφυγραντήρας, αρκούν φακελάκια από πυριτικά άλατα (σίλικα) που βρίσκουμε σε πολλές συσκευασίες προϊόντων ή βόλοι ναφθαλίνης που είναι ιδιαίτερα υγροσκοπικοί.

    14. Επικίνδυνοι τρόποι αφαίρεσης της υγρασίας.
    Από άγνοια ή αφέλεια συνήθιζαν κάποιοι παλιότεροι κυνηγοί να τοποθετούν κοντά σε εστίες θερμότητας (π.χ. κοντά στη σόμπα) φυσίγγια που είχαν βραχεί σε κάποια κυνηγετική εξόρμηση. Η πρακτική αυτή ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη. Και είναι ακόμα πιο επικίνδυνη στις μέρες μας με τον τρόπο που κατασκευάζονται οι σύγχρονες πυρίτιδες. Γιατί απλούστατα δεν μπορούμε να ελέγξουμε σε ποιο βαθμό θα υποστεί ξήρανση η πυρίτιδα δίπλα σε μία τέτοια εστία θερμότητας. Κάθε πυρίτιδα διαθέτει τη δική της «ειδική υγρασία», που όχι απλά είναι επιθυμητή, αλλά και απαραίτητη για την αρμονική και ισορροπημένη καύση της. Επιζήμια είναι μόνο η πλεονάζουσα υγρασία.

    20. Σωστή αποθήκευση και φύλαξη των φυσιγγίων.
    Η έλλειψη υγρασίας είναι αναγκαία, αλλά όχι και ικανή συνθήκη για την αποθήκευση των πυρομαχικών μας. Οι αυξομειώσεις της θερμοκρασίας δημιουργούν υδρατμούς επικίνδυνους για τη βιωσιμότητα της πυρίτιδας των φυσιγγίων μας. Διαπνέουσες συσκευασίες λοιπόν (από χαρτί ή ξύλο και όχι μέταλλο ή πλαστικό) και χώροι χωρίς έντονες και απότομες μεταπτώσεις θερμοκρασίας και χωρίς υγρασία, είναι οι ιδανικές συνθήκες μακροχρόνιας αποθήκευσης των φυσιγγίων μας. Επικουρικά βοηθήματα, όπως πυριτικά άλατα (σίλικα) ή βόλοι ναφθαλίνης στο ντουλάπι των φυσιγγίων μας, αποτελούν ανεκτίμητες ασφαλιστικές δικλείδες για τη μακροβιότητά τους.

    Επηρεάζονται τα φυσίγγια από τον καιρό;

    Τα παλιά χρόνια ήταν δεδομένο ότι οι άκαπνες πυρίτιδες μερικής ζελατινοποίησης επηρεαζόντουσαν έντονα από τις μεταβολές της υγρασίας και της θερμοκρασίας. Η πλήρης ζελατινοποίηση των άκαπνων πυρίτιδων και η πλαστικοποίηση των κόκκων τους με κατάλληλα «βερνίκια», μείωσαν σημαντικά αυτό το φαινόμενο. Φτάσαμε έτσι στο άλλο άκρο, να θεωρούμε ότι οι καιρικές μεταβολές δεν επηρεάζουν καθόλου τα σύγχρονα φυσίγγια. Σ’ αυτή την άποψη συνηγορούσε και η σταδιακή εξομοίωση (σε επίπεδο χαρακτηριστικών βέβαια και όχι σε επίπεδο χημικής σύνθεσης) των σύγχρονων μονοβασικών και διβασικών πυρίτιδων.

    Θυμάμαι ακόμη και τον εαυτό μου να επιχειρηματολογεί σε άρθρα προ δεκαπενταετίας ισχυριζόμενος ότι «από την Αλάσκα μέχρι την Αίγυπτο οι σκοπευτές χρησιμοποιούν τα ίδια ακριβώς φυσίγγια στις μεγάλες διεθνείς συναντήσεις». Όλοι τότε αυτά γράφαμε, γιατί αυτά συνέβαιναν. Εδώ και χρόνια όμως οι μεγάλες εταιρείες που σπονσονάρουν διάσημους αθλητές, μελετούν διεξοδικά το υψόμετρο και τις αναμενόμενες υγροθερμικές συνθήκες που θα πραγματοποιηθεί κάποιος σημαντικός αγώνας, πριν ετοιμάσουν φυσίγγια για τους αθλητές τους. Και αν βέβαια αυτό συμβαίνει στα σκοπευτικά αθλήματα, πόσο μάλλον στο κυνήγι. Γιατί βέβαια είναι γνωστό ότι η θερμοκρασία, πέρα από τους παράγοντες της εσωτερικής και εξωτερικής βλητικής, επηρεάζει σημαντικά την ίδια την αντοχή των θηραμάτων στα τραύματα. Και αυτή είναι μία παράμετρος που είναι πολύ, μα πάρα πολύ δύσκολο να κωδικοποιηθεί και να είναι μετρήσιμη.

    Στην πράξη

    Έχει τύχει στους περισσότερους, ιδιαίτερα στους εραστές των θερινών τρυγονιών, να ανακαλύπτουν ένα φυσίγγι που τους ενθουσιάζει σε κάποια εξόρμηση και στην επόμενη εξόρμηση να τους απογοητεύει. Προσωπικά μου έχει τύχει να κυνηγάω καταηλιού σε λιόσπορα, μέρα που είχε 43 βαθμούς υπό σκιάν, εκτός Ελλάδος, και να ανακαλύπτω ότι τα μόνα φυσίγγια που αποδεικνύονταν «αξιόμαχα» ήταν κάποια εισαγόμενα φυσίγγια τύπου sporting. Και την επόμενη χρονιά σε παρεμφερή συνθήκες (τουλάχιστον έτσι νόμιζα) να καταφεύγει όλη η παρέα μου στο δανεισμό φυσιγγίων από κάποιον της παρέας που κυνηγούσε τα τρυγόνια με διβασική πυρίτιδα και 34 (!) γραμμάρια σκάγια, γιατί είχαμε απογοητευτεί από τα δικά μας πυρομαχικά.

    του Χρήστου Χατζιώτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #306852

    αυτο που θελει να μας πει ο νικος ειναι οτι εξομειωνοντας το εργοστασιακο ρελιασμα θα εχουμε φυσιγγια με αξιοθαυμαστη σταθεροτητα κατι που δεν υπαρχει καμια περιπτωση να το πετυχουμε με αρελιαστα φυσιγγια
    για κοιταξτε λιγο τους χρονους καυσης της αρχικες και της μενουσες ταχυτητες. τρομερη σταθεροτητα απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο μολις 4με 5 m/s
    marko θα ηθελα να μας πεις αν στης δοκιμες που εκανες με αρελιαστα τα φυσιγγια σου τα γεμισες ενα ενα στο χερι η σε μηχανη?
    κατα την μετρηση των ταχυτητων ποια ηταν η αποκλιση απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο με δοκιμη τουλαχιστον 5 φυσιγγιων απο καθε τυπο

    Tα φυσιγγια που δοκιμασθηκαν ηταν και παραδοσιακα ρελιαστα και αστεροειδη 8σημειων ( σχεδον παντα αυτη την μεθοδο χρησημοποιω) χωρις ρελιασμα απο δραπανο .. καιμερικα με ρελιασμα απο δραπανο 150στροφων. η μεθοδος ηταν σε τυχαια ,,και για να το πω καλητερα ηταν τα φυσιγγια που ειχα παραγει με τον δικο μου απλο ιδιογομωτικο τροπο… οπως θα ηταν αν τα εριχνα σε πουλια.
    οι διαφορες που προεκυξαν ηταν της ταξης του πολυ 4-5% απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο στην συνθηκη Α και το ιδιο στην συνθυκη Β. αυτη αλωστε ειναι και η μεση τιμη που σχεδον παντα διατηρω σαν αποδωση με τα υλικα και τους τροπους που ακολουθω στα γεμισματα που κανω. οι πυριτιδες ειχαν με ογκομετρικη μεθοδο μπει στους καλυκες καθως και τα σκαγια . με εξερεση καποια φυσιγγια tecna 36grm που παντα γεμιζω στο χερι με μαλλημη,,, (στο χερι ενοω μονο τα βαρη της πυριτιδος.)
    οι διαφορες στο διατρητικο τεστ δεν ξεπερασαν το 2-3 % αναλογα το νουμερο του σκαγιου…στις ταχυτητες πανω κατω τα ιδια ,,,
    στις κατανομες υπηρξε μια μεγαλητερη διαφορα της ταξης του 8-9% στην πιο ακραια μετρηση ..παρατηρηθηκε στο υγρο σχεδον γαλακτερο περιβαλον των 85% μπορει πανω κατω ποσοστου υγρασιας και θερμοκρασιας 2c και σε σκαγια 7 και 6 στα σκαγια απο 5 μεχρι και 3 οι κατανομες ηταν σχεδον πανομοιοτυπες αυτων με τον πιο φιλικο καιρο. η διαφοροποιηση δε αυτη της του ελαφρου ανοιγματος της διασπορας αλλα της αμελητεας απωλειας διατρησης κατα τα δικα μου μετρα οφειλοταν στην μη τελεια σφαιρικη δομη των σκαγιων…και ηταν φυσικα εντονοτερη εκει οπου τα σκαγια ηταν ψηλα (6-7) και αμελητεα σχεδον σε αυτα ( 5-3) οπου η μεγαλητερη μαζα παρα την μετρια σφαιρικοτητα αντεξε,, θα το πω ετσι ,,, στην ταση εκτροπης που ασκησε η γαλατωδης ατμοσφαιρα.
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #306844

    Tα φυσιγγια που δοκιμασθηκαν ηταν και παραδοσιακα ρελιαστα και αστεροειδη 8σημειων ( σχεδον παντα αυτη την μεθοδο χρησημοποιω) χωρις ρελιασμα απο δραπανο .. καιμερικα με ρελιασμα απο δραπανο 150στροφων. η μεθοδος ηταν σε τυχαια ,,και για να το πω καλητερα ηταν τα φυσιγγια που ειχα παραγει με τον δικο μου απλο ιδιογομωτικο τροπο… οπως θα ηταν αν τα εριχνα σε πουλια.
    οι διαφορες που προεκυξαν ηταν της ταξης του πολυ 4-5% απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο στην συνθηκη Α και το ιδιο στην συνθυκη Β. αυτη αλωστε ειναι και η μεση τιμη που σχεδον παντα διατηρω σαν αποδωση με τα υλικα και τους τροπους που ακολουθω στα γεμισματα που κανω. οι πυριτιδες ειχαν με ογκομετρικη μεθοδο μπει στους καλυκες καθως και τα σκαγια . με εξερεση καποια φυσιγγια tecna 36grm που παντα γεμιζω στο χερι με μαλλημη,,, (στο χερι ενοω μονο τα βαρη της πυριτιδος.)
    οι διαφορες στο διατρητικο τεστ δεν ξεπερασαν το 2-3 % αναλογα το νουμερο του σκαγιου…στις ταχυτητες πανω κατω τα ιδια ,,,
    στις κατανομες υπηρξε μια μεγαλητερη διαφορα της ταξης του 8-9% στην πιο ακραια μετρηση ..παρατηρηθηκε στο υγρο σχεδον γαλακτερο περιβαλον των 85% μπορει πανω κατω ποσοστου υγρασιας και θερμοκρασιας 2c και σε σκαγια 7 και 6 στα σκαγια απο 5 μεχρι και 3 οι κατανομες ηταν σχεδον πανομοιοτυπες αυτων με τον πιο φιλικο καιρο. η διαφοροποιηση δε αυτη της του ελαφρου ανοιγματος της διασπορας αλλα της αμελητεας απωλειας διατρησης κατα τα δικα μου μετρα οφειλοταν στην μη τελεια σφαιρικη δομη των σκαγιων…και ηταν φυσικα εντονοτερη εκει οπου τα σκαγια ηταν ψηλα (6-7) και αμελητεα σχεδον σε αυτα ( 5-3) οπου η μεγαλητερη μαζα παρα την μετρια σφαιρικοτητα αντεξε,, θα το πω ετσι ,,, στην ταση εκτροπης που ασκησε η γαλατωδης ατμοσφαιρα.
    φιλικα mark cal20

    δηλαδη σε ενα φυσιγγιο που ειχε ταχυτητα 400m/s ειχε διαφορες τις ταξεως των 20m/s??
    διορθωσε με αν δεν καταλαβα καλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #306839

    δηλαδη σε ενα φυσιγγιο που ειχε ταχυτητα 400m/s ειχε διαφορες τις ταξεως των 20m/s??
    διορθωσε με αν δεν καταλαβα καλα

    Σε τετοια δοκιμια καλο ειναι ναχουμε τουλαχιστον 5 περιπτωσεις. εγω θαλεγα 10 αλλα οταν πας ενα βαλτοκυνηγο ειναι κοματακι ανχοτηκο να κανεις ενα τοσο μακροσκελες τεστ… περα του οτι οι φιλοι σου σε χτυπουν αλυπητα με πειραγματα και καζουρα….( και ειναι ολοι καραπειραχτηρια… αλλο τωρα αν μονιμα θελουν να τους γεμιζεις φυσιγγια) θες και εσυ να κυνηγισεις ,,και αμα εχεις κανει 1800χιλ πανω κατω με σκοπο να μεινεις 3-4 μερες… καπου και εσυ το περικοπτεις.
    αυτο το ποσοστο προκυπτει απο τον μεσο ορο των 5 δοκιμιων … αλλο φερνει 18 αλλο 25 αλλο 21 ….κλπ και βγαζεις ενα μεσο ορο για το χ φυσιγγιο. εστω 22% σε ενα αλλο τυπο φυσιγγιου βγαζεις ενα 19%… σε ενα αλλο 23% … μετα αυτες τις 4 διαφορετικες ποσοστωσεις τις βαζεις σε ενα μεσσο νεο ορο…που αφορα την γενικη σε ποσοστο επιπτωση 4 διαφορετικων πυριτιδων και γομωσεων και ετσι εχεις μια μεση τιμη της ταξης του 5-4 8 % τιμη που αφορα 4 διαφορετικες πυριτιδες… 4 διαφορετικες γομωσεις που συγκρηθικαν σε 2 διαφορετικα περιβαλοντα.
    ναι στο παραδειγμα σου αν ο μεσσος ορος ταχυτητας ενος γεμισματος εδωσε 400μ/δ στην χ κλιματικη κατασταση και ο μεσσος ορος της Ψ κλιματικης καταστασης ειναι 380% τοτε εχουν διαφορα 20μ/δ.(5% δηλαδη) στο συγκεκρημενο τεστ οι διαφορες ταχυτητων κυμανθηκαν στα 2-3% ( 10-15 μ/δ δηλαδη)
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #306836

    ΔΕΝ εχω καμια ορεξη να ασχοληθω με επιστημονες.
    και με πολυτικους ετσι ειναι δεν …εχω ορεξη.
    συμπαθατε με και με τους φανατικους της ποδοσφαιροφανελας.

    Μαλλον χαθηκαμε στην μεταφραση, και απο την νεα Ελληνικη γραφη περασαμε στην παραφραστηκη παραφραση των γεγωνοτων, προσθετοντας συκοφαντιες…τελος παντων, ας διασκεδασουμε τις εντυπωσεις για να περασει λιγο η ωρα… :rolleyes:

    νομιζω πως σαφεστατα απαντησα στο ερωτημα του παιδιου με οριο τα 500 εβρο… και με γνομονα την απλοτητα και την επαρκεια στο 80% που μπορει να φτασει με αυτα που του προτεινω.

    Δεδομενου των γνωσεων σου, αυτα καταφερες να απαντησεις και δεν ειδα κανεναν να μην το σεβαστει, ομως απο την στιγμη που υπαρχουν αλλοι με περισσοτερες γνωσεις και πιο σφαιρικη αντιληψη, οπως ειναι λογικο προτειναν καποιες εναλλακτικες. Το θεμα ομως δεν ειναι τι προτειναν, αλλα το γεγονος που ολοι μιλησαν αδιαπραγματευτα για ρελιασμα!

    εσυ λες οτι εισαι επιστημονας του ρελιασματος λες για μια μηχανη που κανει καποια λεφτα μαλλον χονδρα !!!! των 12000 φυσιγγιων το λεπτο… την θεση αυτη την υπογραφουν η εμπλεκονται κατα τα γραφομενα σου καποιοι ιταλοι…και μεταλια… και δεν καταλαβαινω εσυ τι σχεση εχεις με την επιστημη του ρελιασματος… με την μηχανη των καποιων χιλαδων εβρο με σενσορες…. και τα μεταλια πεκινου με το δραπανο παγκου…τον ενα χρονο στην ιδοογομωση με τις κανα 2 καραμπινες 12αρες τις τσιχλες και τα βλητικα τεστ σε καρακαξες .

    Αυτα τα λες εσυ και οχι εγω! Ευτηχως που οποιος δεν ειναι ημιμαθης και παραλληλα δεν φοραει παροπιδες, μεσα σε ελαχιστα δευτερολεπτα καταλαβαινει οτι εχει τεραστια διαφορα η φραση που ειπα παραπανω και η τοποθετηση μου, με την παραφραση που κανεις εσυ εσκεμενα, μονο και μονο για να δημιουργησεις εντυπωσεις και αφου πλεον απεδειξες περιτρανα την εμπαθεια και την προσπαθεια απαξιοσης που τρεφεις προς το ατομο μου.


    Τελος οσο αναφορα το ρελιασμα, επειδη ακριβως το εχω κανει επιστημη, παραθετω ενα μικρο αποσπασμα της παρακατω φωτο που τραβηχτηκε απο τον Gianluca Garolini μεσα στην B&P, τα ονοματα των οποιων ειναι Giuliano Giorgini, Marco Manfredi, Chiara Cainero [χρυσο Skeet στο Πεκινο 2008] & Μakela Νummela [χρυσο Trap στο Πεκινο 2008].

    [url=”http://img823.imageshack.us/img823/4723/bpolimp2.jpg”][img]http://img823.imageshack.us/img823/4723/bpolimp2.th.jpg[/img][/url]

    Κατα 99% η μηχανη γομωσης ηταν μια BSN Super Rapida των μολις 200.000€…και επειδη ακριβως κατα το παρελθον εχω γραψει αρκετες φορες για την εξωμειωση εργοστασιακου ρελιασματος, δεν θα το επαναλαβω, οποτε οποιος καταλαβε εχει καλος, οποιος δεν καταλαβε…δεν πειραζει…

    Παρενθεση για οποιον επιθυμει να μαθει 2 πραγματα

    Με εναν προχειρο υπολογισμο: 402,71/407,63*100-100 => Αποκλισεις ~1,21%

    UNICA 2010 ~1.700€ με 500~700 φυσιγγια/ωρα: http://www.youtube.com/watch?v=aTXfhWywE8U
    Ερωτηση: Γιατι ο σχεδιαστης την εκανε να ρελιαζει, αντι να μην ρελιαζει και να κοστιζει τα μισα λεφτα;

    Τελος παρενθεσης

    Οσο για τα υπολοιπα, η παραφραση καλα κρατει!

    εχεις μπερδεψει μαλλον λογω του νεαρου της υλικιας και του συντομου χρονου στο <<αθλημα>>πολλα μαζυ στο μυαλο σου και δυστυχως μπερδευεις και ανθρωπους που πανε κατι να μαθουν …
    που ειναι και το χειροτερο!!!!!!!

    Τελικα δεν μας ειπες…μηπως προσπαθεις να χειραγωγησεις τους συναδελφους ή εγω αδυνατω να καταλαβω την σταση σου; Μηπως τελικα δεν σου παει με τιποτα κατω που σε μολις 2 χρονια με το αθλημα, εχω καταφερει με απολυτη επιτυχια να επιτυχω οσα δεν καταφερες εσυ σε 20;

    αν λοιπον το θεττεις προσωπικα σε εμενα δεν εχω να μαθω τιποτα απο σενα …

    Να τολμησω εγω να μαθω κατι στον αυτοαποκαλουμενο τεμπελακο; Ουδεποτε το επεδιοξα! Αντιθετως επιδιοκω να μοιραστω ολες μου της γνωσεις, με ολους τους αλλους εκτος απο σενα, αλλα καθε φορα που προσπαθω να το κανω, δυστηχως μπαινεις στη μεση και μου χαλας τα post γυριζοντας τα παντα σε προσωπικο επιπεδο.

    Αναμενω διαψευση…απο οποιονδηποτε δεν εμπλεκεται αμεσα… :D

    μακαρι ναχες κανει καμια 10 ποστ μελετων δικων σου να βλεπαμε να κατι να κατι τελως παντων…αλλα ακομα εισαι στο επιπεδο να διαβαζεις φορουμ ιταλικα …και μετα να μας λες τι γραφουν… δεν ξερω τι βαθμο σοβαροτητας και επιστημης αυτα εχουν…. σε συνδιασμο με καρακαξες υγρασια κερκυρας… και καπνα ξανθης……
    αλλα ουτε και με ενδιαφερει.
    για τα νεα παιδια λιπαμαι που διαβαζουν κατα καιρους απιθανες γενικολογιες αοριστιες… και οτι αλλο εκλεκτο ///

    Μαλιστα…εγω λοιπον μια φορα, εφοσον θυμαμαι καλα ισως και να βελτιωσα τις Grabber, 9000G & V-S 500 και να τις εκανα να γεμιζουν με σχετικα μεγαλη ταχυτητα, απειροελαχιστες αποκλισεις και με εξωμειωση εργοστασιακου ρελιασματος…εσυ τι καλυτερο θα ειχες να παρουσιασεις ή να προτεινεις;

    Αν λοιπον, εχεις κατι καλυτερο να προτεινεις, ας το ακουσουμε, αν δεν εχεις, σου επιστρεφω ολους τους χαρακτηρισμους που απλοχερα μου εστειλες, μαζι με τους τοκους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #306834

    Σε τετοια δοκιμια καλο ειναι ναχουμε τουλαχιστον 5 περιπτωσεις. εγω θαλεγα 10 αλλα οταν πας ενα βαλτοκυνηγο ειναι κοματακι ανχοτηκο να κανεις ενα τοσο μακροσκελες τεστ… περα του οτι οι φιλοι σου σε χτυπουν αλυπητα με πειραγματα και καζουρα….( και ειναι ολοι καραπειραχτηρια… αλλο τωρα αν μονιμα θελουν να τους γεμιζεις φυσιγγια) θες και εσυ να κυνηγισεις ,,και αμα εχεις κανει 1800χιλ πανω κατω με σκοπο να μεινεις 3-4 μερες… καπου και εσυ το περικοπτεις.
    αυτο το ποσοστο προκυπτει απο τον μεσο ορο των 5 δοκιμιων … αλλο φερνει 18 αλλο 25 αλλο 21 ….κλπ και βγαζεις ενα μεσο ορο για το χ φυσιγγιο. εστω 22% σε ενα αλλο τυπο φυσιγγιου βγαζεις ενα 19%… σε ενα αλλο 23% … μετα αυτες τις 4 διαφορετικες ποσοστωσεις τις βαζεις σε ενα μεσσο νεο ορο…που αφορα την γενικη σε ποσοστο επιπτωση 4 διαφορετικων πυριτιδων και γομωσεων και ετσι εχεις μια μεση τιμη της ταξης του 5-4 8 % τιμη που αφορα 4 διαφορετικες πυριτιδες… 4 διαφορετικες γομωσεις που συγκρηθικαν σε 2 διαφορετικα περιβαλοντα.
    ναι στο παραδειγμα σου αν ο μεσσος ορος ταχυτητας ενος γεμισματος εδωσε 400μ/δ στην χ κλιματικη κατασταση και ο μεσσος ορος της Ψ κλιματικης καταστασης ειναι 380% τοτε εχουν διαφορα 20μ/δ.(5% δηλαδη) στο συγκεκρημενο τεστ οι διαφορες ταχυτητων κυμανθηκαν στα 2-3% ( 10-15 μ/δ δηλαδη)
    φιλικα mark cal20

    ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΙΩς ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥς ΔΙΝΕΙς ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙς MASTERCHEF :) :) :)
    EΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥς ΦΙΛΟΥς ΜΑΡΚΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ +3 ΑΤΟΜΑ ΑΚΟΜΗ ΑΛΛΑ ΤΟΥς ΕΣΤΡΩΣΑ ΤΟΥς ΜΑΓΚΕς :rolleyes: :D :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #306829

    ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΙΩς ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥς ΔΙΝΕΙς ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙς MASTERCHEF :) :) :)
    EΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥς ΦΙΛΟΥς ΜΑΡΚΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ +3 ΑΤΟΜΑ ΑΚΟΜΗ ΑΛΛΑ ΤΟΥς ΕΣΤΡΩΣΑ ΤΟΥς ΜΑΓΚΕς :rolleyes: :D :)

    ξερεις οποιος γελαει τελευταιος γελαει καλητερα. παντα τους τη φιλαω.
    οχι μονο τους εμαθα να γεμιζουν μονοι τους,,,,αλλα τους βαζω καμια φορα να μου γεμιζουν για το σκοπευτηριο… φυσικα στο σκοπευτηριο απο καιρο σε καιρο πεζαμε και καμια 5αδα κιλα παιδακια στοιχημα.
    φυσικα παντα οταν εχανε η ομαδα μου τους εβαζα να πληρωνουν τα παιδακια<< αφου >>με δικα τους φυσιγγια εχανα.
    να ξερεις πως οτι ωραιοτερο οτι δυνατοτερο εχω σαν μνημες ειναι αξεχαστα βαλτοκυνηγα…. οχι παντα με γνωμονα του ποσα βαρεσαμε μα με γνωμονα την απιθανη ΚΑΛΑ ΔΕΜΕΝΗ,,, ΑΛΛΑ ΚΑΖΟΥΡΟΠΑΡΕΑ,,,
    Και τα βραδακια τα πρωινα και ολα αυτα που βιωσαμε δεν αξηζουν ολα τα φυσιγγια του κοσμου.
    ο βαλτος η φυλικη καλυβα με τους πειραχτηριδες στο κεντρο και4 μερες αντε 5 παραμονη σου αλαζει με ενα απλο μαγεικο και ανεξιγητο τροπο διαθεση ζωης…….
    ολα τα αλλα μα την ΠΑΝΑΓΙΑ ειναι μυθος.
    νασε καλα που μου τους θυμησες.
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #306809

    ξερεις οποιος γελαει τελευταιος γελαει καλητερα. παντα τους τη φιλαω.
    οχι μονο τους εμαθα να γεμιζουν μονοι τους,,,,αλλα τους βαζω καμια φορα να μου γεμιζουν για το σκοπευτηριο… φυσικα στο σκοπευτηριο απο καιρο σε καιρο πεζαμε και καμια 5αδα κιλα παιδακια στοιχημα.
    φυσικα παντα οταν εχανε η ομαδα μου τους εβαζα να πληρωνουν τα παιδακια<< αφου >>με δικα τους φυσιγγια εχανα.
    να ξερεις πως οτι ωραιοτερο οτι δυνατοτερο εχω σαν μνημες ειναι αξεχαστα βαλτοκυνηγα…. οχι παντα με γνωμονα του ποσα βαρεσαμε μα με γνωμονα την απιθανη ΚΑΛΑ ΔΕΜΕΝΗ,,, ΑΛΛΑ ΚΑΖΟΥΡΟΠΑΡΕΑ,,,
    Και τα βραδακια τα πρωινα και ολα αυτα που βιωσαμε δεν αξηζουν ολα τα φυσιγγια του κοσμου.
    ο βαλτος η φυλικη καλυβα με τους πειραχτηριδες στο κεντρο και4 μερες αντε 5 παραμονη σου αλαζει με ενα απλο μαγεικο και ανεξιγητο τροπο διαθεση ζωης…….
    ολα τα αλλα μα την ΠΑΝΑΓΙΑ ειναι μυθος.
    νασε καλα που μου τους θυμησες.
    φιλικα mark cal20

    ΧΩΡΙς ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΜΑΡΚΟ ΜΗΝ ΠΑς ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΤΣΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙς ΚΑΙ ΟΣΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙς ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #170993

    Συνεπώς παίρνοντας ένα κυβικό μέτρο ατμοσφαιρικό αέρα σε μια φυσιολογική ζεστή μέρα με ξηρό καιρό το ποσοστό των υδρατμων λογικά θα είναι γύρω στο 30% v/v , δηλαδή η σύσταση του αέρα θα είναι
    300 lt νερό σε μορφή υδρατμών
    700 lt αέρας εκ του οποίου το 78% είναι άζωτο ( δλδ 700*78/100 = 546lt), 21% οξυγόνο ( δλδ 700*21/100 = 147lt) και τα υπόλοιπα 1% (δλδ 7lt) είναι τα υπόλοιπα άερια (co2, όζον κτλ).

    Φιλε Caveman,
    συμφωνα με τα παραπανω που γραφεις,
    μια μερα με υγρασια ιοο%, σε 1 κυβ. μετρο
    αερα (1000 λιτρα) θα υπαρχουν 1000 λιτρα
    νερο και καθολου αερας.
    Με δυο λογια οι λαοι κοντα στον Ισημερινο
    εξη μηνες το χρονο ειναι σε μονιμη καταδυση!!!
    Περαν της πλακας,οταν λεμε 30% υγρασια
    εννοουμε οτι την συγκεκριμενη στιγμη η
    υγρασια στον αερα ειναι το 30% απο την
    υγρασια που εχει ο αερας, οταν ειναι τελειως
    κορεσμενος απο υδρατμους.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 84 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων