Seminole Spreader

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #180252

    Eμενα μου εχει λυσει τα χερια σε καρτερια τσιχλας που παω, ειδικα σε σφιχτα μερη που θελει γρηγορες τουφεκιες. Βασικα εκει εχω ριξει και πολλες. Το ιδιο και στο περπατητο τσιχλας. Αλλα κυνηγια, φερμας δεν κανω και δε ξερω να σου πω.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #284667

    Eμενα μου εχει λυσει τα χερια σε καρτερια τσιχλας που παω, ειδικα σε σφιχτα μερη που θελει γρηγορες τουφεκιες. Βασικα εκει εχω ριξει και πολλες. Το ιδιο και στο περπατητο τσιχλας. Αλλα κυνηγια, φερμας δεν κανω και δε ξερω να σου πω.

    Οκ victz, σε ευχαριστώ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #284665

    Παντως εχω προσεξει οτι κοντα διορθωνει λαθη στη σκοπευση

    Εμ πες το να το παραγγείλω ΤΩΡΑ επιτόπου!

    Ερώτηση, για ποια κυνήγια δε συνιστάται το συγκεκριμένο τσοκάκι;

    Του γύπα των Άνδεων και του κάστορα της Βολιβίας. :)

    Τάσο, μη το φοβάσαι. Ξεκίνα να το χρησιμοποιείς στις αποστάσεις που θεωρείς φυσιολογικές για ένα τσοκ διασποράς και σιγά σιγά το ίδιο το τσοκάκι θα σε οδηγήσει να τολμήσεις όλο και μακρύτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #180254

    Εγώ μόλις το παρέλαβα εχτές το απόγευμα στα χέρια μου…95 ευρώπουλα για την VINCI.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #284661

    Του γύπα των Άνδεων και του κάστορα της Βολιβίας. :)

    Τάσο, μη το φοβάσαι. Ξεκίνα να το χρησιμοποιείς στις αποστάσεις που θεωρείς φυσιολογικές για ένα τσοκ διασποράς και σιγά σιγά το ίδιο το τσοκάκι θα σε οδηγήσει να τολμήσεις όλο και μακρύτερα.

    Γιαυτο δε μπορω να πιασω κανενα; :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #284649

    Γιαυτο δε μπορω να πιασω κανενα; :)

    :lol: Παίδες ρωτάω (το παρήγγειλα ήδη από Καλκατζάκο 100Ε…χεχεχ) γιατί λέω να το βάλω σε ολοήμερο παπί στις 15 και στο λαγό το 1ο ΣΚ. Δάσκαλε πες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #284645

    :) Παίδες ρωτάω (το παρήγγειλα ήδη από Καλκατζάκο 100Ε…χεχεχ) γιατί λέω να το βάλω σε ολοήμερο παπί στις 15 και στο λαγό το 1ο ΣΚ. Δάσκαλε πες!!!

    Αυτά που είναι να πέσουν θα πέσουν. Εντός λογικών αποστάσεων εννοώ. Αν το μέρος είναι βολικό για να μην χάνεις τα κοψοφτέρουγα, βάλ´ το. Αν πρέπει τα σκοτώματα να είναι καθαρά γιατί να μην χαθούν τα πουλιά βάλε 3 άστρα.

    Μιας και μίλησες για παπιά, θα σου πω μια ιστορία. Είμαι μια μέρα με τη βάρκα μες στη λίμνη για ψαχτήρι για παπάκια. Παπιά δεν έχει αλλά βράζει στα μπεκατσίνια. Έλα όμως που δεν έχω ψιλά σκάγια παρά μόνο 5άρια, οπότε βάζω πάνω το spreader για να ανοίγει η τουφεκιά να μη τα χαλάω πολύ. Σε κάποια φάση που κωπηλατώ για να μαζέψω ένα μπεκατσίνι, σκάνε από την άκρη μιας καλαμιάς δυο σφυριχτάρια κολυμπώντας προς το ανοιχτό. Χρόνος για αλλαγή τσοκ δεν υπάρχει και πριν το καλοσκεφτώ τα παπιά σηκώνονται σε απόσταση περίπου 40 μέτρα. Δυο τουφεκιές με το spreader και τα δύο ξερά!

    Από τέτοια παραδείγματα έχω δεκάδες, αλλά αυτό παραήταν extreme.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #180261

    χαχα, Λέο σε λίγο θα με κάνεις να πάω για φάσσες με spreader!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #180263

    Αυτά που είναι να πέσουν θα πέσουν. Εντός λογικών αποστάσεων εννοώ. Αν το μέρος είναι βολικό για να μην χάνεις τα κοψοφτέρουγα, βάλ´ το. Αν πρέπει τα σκοτώματα να είναι καθαρά γιατί να μην χαθούν τα πουλιά βάλε 3 άστρα.

    Μιας και μίλησες για παπιά, θα σου πω μια ιστορία. Είμαι μια μέρα με τη βάρκα μες στη λίμνη για ψαχτήρι για παπάκια. Παπιά δεν έχει αλλά βράζει στα μπεκατσίνια. Έλα όμως που δεν έχω ψιλά σκάγια παρά μόνο 5άρια, οπότε βάζω πάνω το spreader για να ανοίγει η τουφεκιά να μη τα χαλάω πολύ. Σε κάποια φάση που κωπηλατώ για να μαζέψω ένα μπεκατσίνι, σκάνε από την άκρη μιας καλαμιάς δυο σφυριχτάρια κολυμπώντας προς το ανοιχτό. Χρόνος για αλλαγή τσοκ δεν υπάρχει και πριν το καλοσκεφτώ τα παπιά σηκώνονται σε απόσταση περίπου 40 μέτρα. Δυο τουφεκιές με το spreader και τα δύο ξερά!

    Από τέτοια παραδείγματα έχω δεκάδες, αλλά αυτό παραήταν extreme.
    [/quot

    Οκ Λεωνίδα. Το παράδειγμά σου ήταν κατατοπιστικότατο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #284638

    Το Seminole Spreader είναι σχεδόν βιδομένο όλη την κηνυγετική σεζόν πάνω στο δικανάκι μου….. αφού σκέφτομαι να του κάνω μία πονταρισιά να μην το χάσω…… :) Πάντως και στο σπόρτινγκ πέρσυ που το έριξα αρκετά, είδα ότι τα σκόνιζε τα πιατάκια ανεξαρτήτου αποστάσεως…. (μέχρι και το πιάτο του λαγού στα 35 μέτρα…) :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #180267

    Τέλεια. Δεκάδες topic για θέματα βλητικής, για κατανομές, για τσοκάκια και τελικά το μόνο που χρειαζόταν ήταν ένα Seminole spreader.

    Γιατί ρε παιδία δεν το λέτε από την αρχή και ψάχνουμε όλο το καλοκαίρι. Και τι τσοκ είναι αυτό που στο χαρτί δεν βγάζει καλό αποτέλεσμα αλλά στο κυνήγι σκίζει.

    Παρόλα αυτά η περιέργεια έφαγε την γάτα. Οπότε λέω να πάρω ένα για τα Χριστούγεννα (λεφτά νωρίτερα ούτε για αστείο). Να το δοκιμάσω και στις τσίχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #180268

    Κοίταξε να δεις. Ότι και να κάνει το συγκεκριμένο τσοκάκι στην πράξη, όταν το δεις στον πίνακα αποκαρδιωνεσαι. Προσωπικά επειδή δεν μπορώ να κατανοήσω πώς είναι δυνατόν να εξηγούνται θεωρητικά τα πρακτικά αποτελέσματα, προτιμώ να χρησιμοποιώ τσοκ που μου δίνουν και σαν εικόνα ένα αποτέλεσμα που να ξέρω ότι αν δεν πέσει το πουλί θα φταίω εγώ και όχι κάποιο κενό της κατανομής. Παρ´ όλο που μου έχει δώσει λοιπόν εξαιρετικά αποτελέσματα σε όλες τις αποστάσεις στο κυνήγι, πάντα αυτό συνέβαινε όταν το έβαζα για άλλο λόγο. Π.χ. τουφεκιές στα πυκνά, όπου περιστασιακά εμφανίζονταν και μακρινά πουλιά. Ποτέ δεν το χρησιμοποίησα εν γνώσει μου για μακρινές τουφεκιές. Και φαντάζομαι κάπως έτσι πρέπει να έχουν δημιουργήσει τις εμπειρίες τους και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #180271

    Benelli supe

    Uploaded with ImageShack.usrsport 76 cm– 30 m–Spreader–33 gr 8 n–255 σκαγια σε χαρτονι 80*80 cm –51 %–S4– 1.55-33-686-58

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #180272

    Μήπως παίζει placebo.
    Υπάρχει περίπτωση οι καλές γνώμες για αυτό το τσοκάκι να δίνουν μια τέτοια σιγουριά στους κυνηγούς που ακόμα και οι ποιο καλοί και έμπειροι μεταξύ τους (leo) να αυθυποβάλλονται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #284629

    Μήπως παίζει placebo.
    Υπάρχει περίπτωση οι καλές γνώμες για αυτό το τσοκάκι να δίνουν μια τέτοια σιγουριά στους κυνηγούς που ακόμα και οι ποιο καλοί και έμπειροι μεταξύ τους (leo) να αυθυποβάλλονται

    Όχι, τουλάχιστον από τη μεριά μου. Για την ιστορία, ένα μεγάλο μέρος της ευθύνης για το ντόρο με το spreader την έχω εγώ. Από το 2003 είχα πρωτογράψει στο φόρουμ για τα περίεργα ευρήματα και είχε από τότε ξεκινήσει η «μόδα» του. Να ´παιρνα και καμμιά μίζα τουλάχιστον από τις πωλήσεις του… :)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων