Οικονομικά Σκοπευτικά όπλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #293609

    Εχω το Zero-3 της Marocchi 3 χρονια και εκτος απο το σκοπευτηριο το εχω και για κυνηγι ειμαι ευχαριστημενος απο το οπλο αυτο

    Όμορφο όπλο το zero-3. Ο Κυργιας στο site του το έχει από 1500-1800 περίπου. Πιθανών έξω να το βρεις και λίγο φτηνότερα. Μια ερώτηση (αν και θα πήγαινε καλύτερα στο περί όπλων) τι διαφορά έχει ο μηχανισμός τύπου boss με τον Τύπου Valmet (Φιλανδικό Tikka) που είδα στα marocchi


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #176656

    Απο λεγόμενα φίλου του έχει βγεί πολύ καλό όπλο……και σε πολυ καλή τιμή

    Lamber sporting

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #176673

    Δυσκολεύομαι να βρω κάτι για το Lamber sporting. Έχεις υπ΄οψιν σου κανα site από Ελλάδα να δούμε τιμές και τεχνικά χαρακτηριστικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #293545

    Δυσκολεύομαι να βρω κάτι για το Lamber sporting. Έχεις υπ΄οψιν σου κανα site από Ελλάδα να δούμε τιμές και τεχνικά χαρακτηριστικά

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΦΑΙΡΝΕΙ Ο ΓΙΑΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΑΝ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΗΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΑΣΠΡΟΓΕΡΑΚΑΣ ΩΡΑΙΟ ΟΠΛΟ ΤΟ ΕΧΩ ΠΙΑΣΕΙ ΧΑΜΗΛΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΛΗΨΗ ΣΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΤΟ SPORTING TO NEO.TO MAROCHI TO ZERO 3 EXEI TA KLEIDIA TYPOY BOSS ΠΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ Ο ΑΙΓΙΝΗΤΗΣ ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΑΦΟΥ ΣΤΑ 1500 ΕΥΡΩ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΩΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΕΙ ΡΙΘΜΗΖΟΜΕΝΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΤΟ 686 Ε SPORTING ΤΗΣ BERETTA ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #293476

    Δυσκολεύομαι να βρω κάτι για το Lamber sporting. Έχεις υπ΄οψιν σου κανα site από Ελλάδα να δούμε τιμές και τεχνικά χαρακτηριστικά

    Πριν 2 χρόνια που έψαχνα και εγώ sporting όπλο δυσκολεύτηκα αρκετά να βρώ κάποια άκρη σε αυτο το θέμα.Πήρα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο στην
    κρήτη για να μάθω ποιός τα έχει στην αττική ,που είναι αυτός που λέει ο φίλος angelo40. Δυστυχώς εκείνη την περίοδο δεν είχε κάποιο όπλο στο μαγαζί του
    για να δώ και να πιάσω στα χέρια μου ,το είδα όμως απο κοντά απο φίλο σε κυνήγι και είναι πραγματικά πολύ τίμιο όπλο πιστεύω……

    Και η τιμή κάτω απο 1500 ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #293468

    Πριν 2 χρόνια που έψαχνα και εγώ sporting όπλο δυσκολεύτηκα αρκετά να βρώ κάποια άκρη σε αυτο το θέμα.Πήρα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο στην
    κρήτη για να μάθω ποιός τα έχει στην αττική ,που είναι αυτός που λέει ο φίλος angelo40. Δυστυχώς εκείνη την περίοδο δεν είχε κάποιο όπλο στο μαγαζί του
    για να δώ και να πιάσω στα χέρια μου ,το είδα όμως απο κοντά απο φίλο σε κυνήγι και είναι πραγματικά πολύ τίμιο όπλο πιστεύω……

    Και η τιμή κάτω απο 1500 ;)

    Απο οτι ξερω εχουν μηχανισμο παρομοιο με τα μπροουνιγκ και στην Αγγλια τα εχουν σε μεγαλη υποληψη.Πρεπει να ειναι ενα σκαλι πιο κατω απο τα μπρουνινγκ αλλα και η τιμη τους εχει μεγαλη διαφορα ,αρα ειναι μια καλη αγορα για καποιον που δεν σκοπευει να κανει πρωταθλητισμο και να ριχνει ενα καραβι βολες καθε χρονο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #293438

    Απο οτι ξερω εχουν μηχανισμο παρομοιο με τα μπροουνιγκ και στην Αγγλια τα εχουν σε μεγαλη υποληψη.Πρεπει να ειναι ενα σκαλι πιο κατω απο τα μπρουνινγκ αλλα και η τιμη τους εχει μεγαλη διαφορα ,αρα ειναι μια καλη αγορα για καποιον που δεν σκοπευει να κανει πρωταθλητισμο και να ριχνει ενα καραβι βολες καθε χρονο.

    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΤΟΥ BROWNING EXOYN ΧΑΜΗΛΟ ΠΡΟΦΙΛ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΒΕΡΕΤΤΑ , TO ΜΟΝΤΕΛΟ 2097 EST SPORTING LUX LANBER ΣΤΑ 1300 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΟΠΛΟ ΕΧΕΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΛΙΤΑΚΗΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #293437

    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΤΟΥ BROWNING EXOYN ΧΑΜΗΛΟ ΠΡΟΦΙΛ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΒΕΡΕΤΤΑ , TO ΜΟΝΤΕΛΟ 2097 EST SPORTING LUX LANBER ΣΤΑ 1300 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΟΠΛΟ ΕΧΕΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΛΙΤΑΚΗΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ;)

    Δεν ειπα για κλειδωμα αλλα για μηχανισμο σκανδαλης.Δεν ξερω τι κλειδωμα εχει(πες μου αν ξερεις) ,παντως ο μηχανισμος της σκανδαλης μπραουνιζει λιγο. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #293435

    Δεν ειπα για κλειδωμα αλλα για μηχανισμο σκανδαλης.Δεν ξερω τι κλειδωμα εχει(πες μου αν ξερεις) ,παντως ο μηχανισμος της σκανδαλης μπραουνιζει λιγο. :D

    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΟ ΤΩΝ ΙΤΑΛΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΤΗΣ BRESCIA OTAN ΛΕΣ Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΗΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #293432

    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΟ ΤΩΝ ΙΤΑΛΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΤΗΣ BRESCIA OTAN ΛΕΣ Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΗΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ;)

    Ο μηχανισμος σκανδαλης βρισκεται πισω απο την βαση ,συνηθως πανω στην πλακα της σκανδαλης και λεγεται και πυροδοτικος μηχανισμος.Πως να στο πω εχει ελατηρια σχαστηριες ,σφυρες κτλ εξαρτηματα για να γινεται η πυροδοτηση. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #176725

    Γεια σου φίλε μου και χαίρομαι που αποφάσισες να ασχοληθείς με την σκοποβολή πήλινου στόχου.
    Ειμαι κάτοχος ενός BAIKAL SPORTING και μιας και ζήτησες κάποιες πληροφορίες έχω να σου πω τα εξής.
    Επειδή ασχολούμε μόνο με την σκοποβολή και καθόλου με κυνήγι, έψαχνα και εγώ οπως εσύ να βρώ ενα φθηνό σκοπευτικό.
    Επειδή δεν γνώριζα τίποτα απο όπλα ενημερώθηκα απο τα παιδία που γράφουν στο φόρουμ για την αξιοπιστία των BAIKAL. Καθώς επίσης και απο τους ανθρώπους που γνώρισα στο σκοπευτήριο και που πολύ πρόθυμα μου μετεφεραν τις εμπειρίες τους. Το συμπέρασμα απο ολα αυτά είναι οτι για τα λεφτά που κάνουν ειναι πολύ καλά και αξιοπιστά όπλα. Καταρχήν το όπλο είναι αρκετά καλά ζυγισμένο. Αυτο ελεγμένο και απο οπλουργό αλλά και απο δύο έμπειρους σκοπευτές. Επειτα εχει porting που σε συνδιασμό με το λάστιχο πίσω στο κοντάκι και με φυσσιγκι 28 γρ κανει το λάκτισμα ανεπαισθητο. Εχει φαρδια ρίγα ελαφρώς υπερυψωμένη. 75 εκατ κάνη (με μια μικρή επεμβαση στο κοντάκι τοποθ ρυθμιζομενο χτενι κανει και για τραπ). Φίλε ειμαι και εγω καινουργιος στην σκοποβολή με λίγο καιρο στα σκοπευτηρια αλλα με πολλή ορεξη για το αθλημα σου λέω οτι για αυτο που το θές ειναι το οπλο μια χαρα. Το εχω δοκιμάσει σε στοχο 75 εκατοστα στα 30 μέτρα με τεσσαρι τσοκ και τα αποτελεσματα ειναι αρκέτα καλή κατανομη σκαγιών και περίπου 70% μεσα στον κύκλο. Πριν αγοράσω το όπλο εριχνα με ενα browning synergy για το οποιο εχω να πώ οτι ηταν αρκετα μπροστόβαρο. Το μυστικό στην σκοποβολή ειναι να φέρεις το όπλο στα μέτρα σου και πιο συγκεκριμμενα το κοντάκι. Δες ολα τα όπλα που ανέφερες και αυτο που θα σου ταιριαξει καλλύτερα στην επώμιση ξεχωρισέ το απο τα υπόλοιπα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #293424

    Γεια σου φίλε μου και χαίρομαι που αποφάσισες να ασχοληθείς με την σκοποβολή πήλινου στόχου.
    Ειμαι κάτοχος ενός BAIKAL SPORTING και μιας και ζήτησες κάποιες πληροφορίες έχω να σου πω τα εξής.
    Επειδή ασχολούμε μόνο με την σκοποβολή και καθόλου με κυνήγι, έψαχνα και εγώ οπως εσύ να βρώ ενα φθηνό σκοπευτικό.
    Επειδή δεν γνώριζα τίποτα απο όπλα ενημερώθηκα απο τα παιδία που γράφουν στο φόρουμ για την αξιοπιστία των BAIKAL. Καθώς επίσης και απο τους ανθρώπους που γνώρισα στο σκοπευτήριο και που πολύ πρόθυμα μου μετεφεραν τις εμπειρίες τους. Το συμπέρασμα απο ολα αυτά είναι οτι για τα λεφτά που κάνουν ειναι πολύ καλά και αξιοπιστά όπλα. Καταρχήν το όπλο είναι αρκετά καλά ζυγισμένο. Αυτο ελεγμένο και απο οπλουργό αλλά και απο δύο έμπειρους σκοπευτές. Επειτα εχει porting που σε συνδιασμό με το λάστιχο πίσω στο κοντάκι και με φυσσιγκι 28 γρ κανει το λάκτισμα ανεπαισθητο. Εχει φαρδια ρίγα ελαφρώς υπερυψωμένη. 75 εκατ κάνη (με μια μικρή επεμβαση στο κοντάκι τοποθ ρυθμιζομενο χτενι κανει και για τραπ). Φίλε ειμαι και εγω καινουργιος στην σκοποβολή με λίγο καιρο στα σκοπευτηρια αλλα με πολλή ορεξη για το αθλημα σου λέω οτι για αυτο που το θές ειναι το οπλο μια χαρα. Το εχω δοκιμάσει σε στοχο 75 εκατοστα στα 30 μέτρα με τεσσαρι τσοκ και τα αποτελεσματα ειναι αρκέτα καλή κατανομη σκαγιών και περίπου 70% μεσα στον κύκλο. Πριν αγοράσω το όπλο εριχνα με ενα browning synergy για το οποιο εχω να πώ οτι ηταν αρκετα μπροστόβαρο. Το μυστικό στην σκοποβολή ειναι να φέρεις το όπλο στα μέτρα σου και πιο συγκεκριμμενα το κοντάκι. Δες ολα τα όπλα που ανέφερες και αυτο που θα σου ταιριαξει καλλύτερα στην επώμιση ξεχωρισέ το απο τα υπόλοιπα.

    Σιγουρα αυτα που προσφερει για τα λεφτα του ειναι παρα πολυ αρκετα.Αλλωστε μονο αν εισαι πρωταθλητης εχεις αναγκη απο παρα πολλα φισιγγια να ριχνεις και ενα καλυτερο οπλο στις λεπτομερειες ωστε να κρινει την εξελιξη ενος σοβαρου αγωνα. ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #176753

    Συμφωνό απόλυτα φίλε ΜΠΕΦ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #176755

    Πάνω στην ώρα ήρθε το μήνυμα σου για το Baikal. Είχα την ευκαιρία να ρίξω με ένα ολοκαίνουργιο φίλου στο σχιστό χτές. Στα θετικά του, όπως το βλέπω εγώ χωρίς τεχνικές γνώσεις, είναι ότι το όπλο δεν είχε μεγάλη ανάκρουση και στον δικό μου σωματότυπο ερχόταν καλά. Συγκρινόμενο με μια καραμπίνα που ρίχνω συνήθως φαινόταν να έχει καλύτερες κατανομές (δοκιμάσαμε και στον πίνακα )βέβαια η καραμπίνα είναι 10 πόντους ποιο «κοντή». Δεν βάζω στα αρνητικά το ήταν λίγο σφικτό γιατί είναι καινούργιο (τα πρώτα του φυσίγγια) και πιστεύω ότι θα μαλακώσει.
    Στα αρνητικά θέλω να πω ότι είναι η ασφάλεια ή οποία μπαίνει κάθε φορά που το όπλο κλείνει και η επιλογή στην σκανδάλη για την αλλαγή κάνης που δεν με βολεύει καθόλου. Επίσης η ψάθα στην πάπια εμένα μου «έγδαρε» το δάχτυλο.
    Σε γενικές γραμμές όμως και για τα λεφτά του μου άρεσε πολύ και θα το σκεφτόμουν σοβαρά.
    Από την άλλη διαβάζοντας για το Lanber όλο και ποιο πολύ το γουστάρω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #176779

    Το lamber το εχω πιάσει στα χέρια μου αλλά δεν εχω ρίξει. Αυτο που θυμάμαι είναι οτι δεν μου ταιριαζε στην επώμιση τόσο καλά όσο το baikal αλλα αυτό εχει να κάνει με τον δικό μου σωματότυπο.
    Επίσης παρόλο που το μαγαζί που το είδα μου το παρουσίαζε ώς σκοπευτικό θυμάμαι οτι δεν είχε porting και λάστιχο στο κοντάκι. Απο οτι μιλάνε ομως στο σκοπευτήριο ειναι και αυτό ενα αξιόπιστο όπλο για τα λεφτά του που δεν πιστεύω να σου δημιουργήσει προβλήματα. Οσο για το baikal και εμένα ειναι σφικτό ακόμη αλλά στρώνει σιγά σιγά (επειδη ειναι καινούργιο). Για την ψάθα στην πάπια είναι λίγο άγρια αλλα όχι και σε σημείο να γδάρει. Τι να πώ επεσες στην περίπτωση. Δες επίσης στο lamber το βάρος του διοτι αν το θες για σκοπευτικό πρέπει να έχει ενα σχετικά μεγάλο βάρος. Το baikal π.χ είναι 3,6 κιλά (σκέψου οτι τα σκοπευτικά ξεκινούν απο 3,6 μέχρι 4. Τα ελαφριά όπλα ειναι καλά στο κυνήγι (περπατητό) αλλα΄στο σκοπευτήριο κουράζουν. Υπόψιν οτι στο κυνήγι σε μια μερα δεν ρίχνεις τον αριθμό φυσσιγίων που μπορείς να ρίξεις σε μια ώρα στο σκοπευτήριο. Πάντως για οικονομικη λύση με αξιοπιστία ειναι αυτά τα οπλά (baikal sporting – Lanber – Zaballa) απέφυγε τα τούρκικα (γνώμη μου πάντα)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων